Werkloosheid in Nederland vraagt thans aanvullende maatregelen .Joannes' onthoofding' trekt de aandacht De nieuwe waterwin- en zuiveringsinstallatie te Alphen a. d. Rijn Toestand zeker nog niet ernstig VALDELIS Kostbare koop Versobering niet ten koste van het voorzieningspeil DONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA II Minister Suurhoff deelt bezorgdheid: Kamerleden hebben gistermiddag in de Tweede Kamer gesproken van hun bezorgdheid over de werkloosheid. De regering heeft in zijn antwoord, dat gegeven werd door de minister van Sociale Zaken, de heer Suurhoff, deze bezorgdheid gedeeld. Bij de opstelling van de bègroting ging de re gering er van uit aldus de minister, dat door de bestedingsbeperking het evenwicht op de 'arbeidsmarkt zou worden hersteld. Het blijkt echter dat de armen van de weegschaal zijn doorgeslagen. De schaarste aan kapitaal heeft het effect van de bestedingsbeperking op de arbeidsmarkt aanzienlijk versterkt en de werkloosheid doen oplopen. opdrachten. Men zou ook in overleg met het bedrijfsleven bepaalde over heidsopdrachten kunnen verschuiven naar filialen e.d. in gebieden waar werkloosheid heerst. Inkrimping van werkgelegenheid zouden bepaalde bedrijven misschien ook kunnen ver plaatsen naar andere delen van het land. Voldoende plannen De minister zei, dat de toestand van thans maatregelen vraagt. Er zijn voorlopig voldoende plannen, zo stelde hij de Kamerleden gerust, om de werklozen op te vangen in door het Rijk gesubsidieerde „aanvullende werken". Hij stelde ook, dat men de bezorgdheid niet moet overdrijven. Ook Kamerleden stelden zich op dit standpunt. Enige Kamerleden dron gen er op aan, dat het bedrag voor aanvullende werken met 10, 20 of 30 miljoen verhoogd zal worden. De mi nister wilde echter nog geen positie ve toezeggingen doen, hij wilde de Kamerleden wel de verzekering ge- Vrouw gedood bij autobotsing De 69-jarige mevrouw S. van der Z.B. uit Hilversum is gisteravond bij een hevige autobotsing op de Haar lemmerweg tu§sen Amsterdam en Halfweg om het leven gekomen. Haar echtgenoot, die de wagen be stuurde, werd door voorbijgangers on gedeerd uit zijn volkomen vernielde auto bevrijd. Het ongeluk gebeurde «ter hoogte van Geuzenveld. De heer van der Z. reed met een snelheid van omstreeks 75 a 80 km. een grotere personenauto voorbij en belandde dus op de mid delste der drie rijbanen. Uit de te genovergestelde richting reed uit Am sterdam op dit spitsuur een file auto's, waarvan er een met een snel heid van omstreeks 70 km. vrij plot seling iets naar links moest uitwij ken voor een geheel rechts van de drukke weg stilstaande auto, die pech had. De twee auto's ramden elkaar met volle vaart aan de linker voorzij de De auto uit Amsterdam maakte een halve slag en kwam tenslotte in de rechter berm terecht, zonder dat de inzittenden enig letsel ondervonden, doch de kleinere auto van de heer Van der Z. kantelde helemaal om zijn lengte as en kreeg toen bovendien nog een hevige duw van de grote Ame rikaanse wagen, die enkele seconden eerder door de heer Van der Z. was gepasseerd. De vernieling van het kleine wagentje was compleet, toen het tenslotte, bijna op zijn kop voort- schuivend, rechts tegen een boom opbotste. Het stoffelijk overschot van mevrouw Van der Z. werd op vele meters van het wrak aangetroffen. Een groep van tien man keuken- personeel van het Holbeinrestaurant te Rotterdam heeft de prijs van ƒ50.000 in de staatsloterij gewonnen op een heel lot. ven, dat de regering met al haar ten dienste staande middelen de werk loosheid zal bestrijden. De heer Lu cas (KVP) vroeg zich af of de mi nister wel voldoende geld had uit getrokken voor het scheppen van aanvullende werkgelegenheid. De heer Van Lier (P.v.d.A.) was lang niet zo optimistisch als zijn par tijgenoot-minister. Hij zei, dat het Centraal Planbureau voor 1958 het getal werklozen schat op 100.000. De minister zei, dat de vraag over het getal werklozen moeilijk te beant woorden is. De voorspelling van het Centraal Planbureau kende hij niet. Indien deze juist zou zijn, zou het hem verbazen. Hier en daar. aldus de bewindsman, zijn tekenen van te ruglopen van de werkgelegenheid vast te stellen ten gevolge van de inkrimping van de orderportefeuilles en de buitenlandse opdrachten. Hij meende, dat men dan ook hier en daar de remmen van de bestedings beperking wat losser kan draaien, bijv. op het terrein van de overheids. FAMILIE DOORSNEE in de Kamer Sprekend over het emigratie-beleid zei, de liberale afgevaa1 digde mej. mr J. J. Th. ten Broecke Hoekstra giste ren in de Tweede Kamer, dat men de emigratie voor het publiek wat spec taculairder moet maken. De mensen moeten op gezellige wijze worden voorgelicht. Het zou goed zijn als een lid van de familie Doorsnee ging emi greren. Heel Nederland zou naar zijn lotgevallen luisteren en ongemerkt kennis maken met de moeilijkheden, die aan de emigratie zijn verbonden. NACHTMIS OP OE EUROVLIE De Belgische televisie verzorgt dit jaar een uitzending van de Nachtmis op Kerstmis vanuit de Belgische Be- nediktijnerabdij Maredsous ten be hoeve van de Eurovisie. De Neder landse Televisiesichting neemt het programma over. De uitzending be gint op de vooravond van Kerstmis te 23.55 uur en is om 1 uur afgelopen. VERKEERSONGEVAL EIST EEN LEVEN. De St. Nicolaasdrukte op de Cool- singel te Rotterdam heeft in de voor avond een slachtoffer geëist. Toen de 37-jarige mevrouw. A. KlismanRe geer uit de Voorthuizenstraat voor het postkantoor van de ene vlucht heuvel naar de andere overstak, waar zij een tramwagen van lijn drie moest passeren, lette zij niet op de van tegenovergestelde richting komen de tram van lijn negen. Zij werd tegen de straat geworpen en moest met een schedelbasisfractuur naar het Westerziekenhuis worden vervoerd. Bij aankomst bleek zij reeds te zijn overleden. Radio-activiteit van voedsel getest Nieuw initiatief te Rotterdam De Keuringsdienst van Waren te Rotterdam heeft als eerste in ons land de beschikking gekregen over een apparatuur, die gelegenheid biedt, radio-activiteit van levensmiddelen te onderzoeken. Vis die afkomstig is uit radio-actief water en melk ais eerste levensbe hoefte voor het jonge kind hebben de eerste aandacht van de dienst. Voorlopig houdt men zich echter bezig met het meten van de graad van radioactiviteit van alle levens middelen om vergelijkingsmateriaal te verkrijgen voor de toekomst. Omdat de Rotterdamse Keurings dienst voor waren de eerste is, die de beschikking heeft over een derge lijke apparatuur, is het niet uitge sloten, dat in de toekomst Rotter dam zich zal ontwikkelen tot het cen trum voor het landelijk onderzoek naar de radio-activiteit van levens middelen. huldversterkende staaflotion die hij na hec scheren zo graag gebruikt. Ook na elektrisch scheren. Er blijkt grote belangstelling te bestaan voor een oud en vervuild childerij, dat de 24-jarige Venlose an tiquair Lommen voor vierhonderd vijftig gulden kocht op een openbare verkoping van goederen uit de nala- Advertentie. Verenigde vergadering van Rijnland De snelle groei van de gemeente Alphen aan den Rijn, haar intensieve bebouwing en de nog te verwachten massale woningbouw en vestiging van nieuwe industriën, een en ander mede sterk gestimuleerd door het beschik baar komen van industrie-terreinen en het in het vooruitzicht gesteld ha vencomplex, heeft de directie van het gemeentelijk waterleidingbedrijf, doen besluiten om de leidingwatervoorziening bijtijds veilig te stellen. De foto toont de geordende zijde van een uitgebreide schakelkast, die dient ter bediening van uit een centraal punt van alle installaties, inclusief de watertoren aan de Prins Hendrik straat, enkele kilometers verder. Het behoeft geen betoog, dat aan de bin nenzijde van de kast een warwinkel van draden, verzekeringen en meters te zien zijn. Links naast de kast staat de heer K. Verboom, die het beheer ook zal voeren over het gemoderni seerde en technisch geperfectioneerd waterleidingbedrijf. Kennelijk heeft hij veel pleizier in de nieuwe situatie. De bedrijfszekerheid van de oude installaties laat sedert enkele jaren wat te wensen over. De directie heeft dan ook niet gedraald om na de zekerstelling van de gasvoorzie- ning ook het waterleidingbedrijf „op de helling" te brengen. Successieve lijk werden door haar voorstellen bij het college van b. en w. ingediend, die het treffen van de nodige maat regelen beoogden. Ongeveer half mei het vorig jaar begon de aannemer A. A. Koot te Gouda met de uitgebreide werk zaamheden, tot, nadat de bouw werkzaamheden de nodige vorderin gen hadden gemaakt, ook de firma M. H. Rottier te Rotterdam met het plaatsen van de ingewikkelde elec- trische installaties haar aandeel kon gaan bijdragen in de radikale ver betering van de leidingwatervoorzie ning van onze gemeente. Naar het zich laat aanzien zullen de nieuwe installaties omstreeks de jaar wisseling in gebruik genomen kun nen worden. Het aanzien van het ter rein van dit bedrijf in de Hoorn is ondertussen al aanmerkelijk gewij zigd. Er is een geheel nieuw bouw werk verrezen en de oude machine kamer werd zo grondig vergroot en verbouwd, dat het oude nauwelijks is terug te vinden. Zoals wij in ons vorig artikel reeds hebben gemeld, dateert het gemeen telijk waterleidingbedrijf 18 maart 1903, toen het door de stichter bur gemeester C. W. C. T. Visser in ge bruik werd gesteld. De watertoren, die zoals wij reeds schreven, binnenkort zal worden af gebroken, had tot dusver een dub bele functie: als reservoir voor 100 m3. water en voor de zuivering van het water van ijzer en mangaan. Daar de capaciteit van de zuiverings installatie meer en meer ontoereikend werd door de grote uitbreiding van de aansluitingen en toename van het waterverbruik, moest er naar uit breiding worden uitgezien. Die uit breiding, in de zin dat de capaciteit voldoende zal blijken om de behoefte van nu te dekken en de nodige reserve te bezitten om gaandeweg de toenemende behoefte aan water- aflevering het hoofd te kunnen bie den, is gevonden in de bouw van een afzonderlijke zuiverings-installatie. Deze is ondergebracht in een apart, koepelvormig nieuw gebouw op het terrein waar het bedrijf ruim 54 jaar geleden werd gesticht. Dit nieuwe ronde gebouw is op getrokken op de fundatie van het oude, een van de vroeger normale ronde filters, waarin het water voor heen werd „nagezuiverd", nadat het Rapport over watervervuiling De Verenigde Vergadering van Rijnland heeft in haar bijeenkomst van 27 nov de begroting voor 1958 in de watertoren de eerste fase van vastgesteld; de omslag blijft, zoals in ontijzering had ondergaan, In het midden van dit gebouw is boven de vroegere open kuip een zeshoekig plateau gebouwd, waar onder zich in een kelderruimte de machines bevinden ter toevoeging van zuurstof bij het ruwe water. Rond dit plateau bevinden zich vier vóór-filter ketels met een capa citeit van pl.m 60 m3. water per uur. Hierin wordt het water ont- ijzerd en vindt zijn weg naar twee na-filter ketels welke elk een door- laatvermogen hebben van 120 m3. water per uur. Deze ketels hebben tot taak het water van mangaan te zuiveren, waarna het voor consump tie geschikt is. Het overtollig opge pompt en gezuiverd water wordt voortaan naar de watertoren bij de Prins Hendrikstraat (200 m3. capa citeit) geperst. De controle op die toren geschiedt dan volkomen auto matisch vanuit de nieuwe machine kamer in de Hoorn. Middels een in drukwekkend systeem van knoppen en schakels, aangebracht op een dashbord, worden in het gebouw van de zuiveringsinstallatie de onder scheiden installaties afzonderlijk be diend. Voor de waterwinning zijn acht nieuwe putten gebouwd. Elk der putten heeft een vermogen om 40 m3. grondwater per uur aan te zui gen. Van hieruit vindt het grond water zijn weg naar de vóór-zuive ringsketels en verder. De bestaande machinekamer on derging een belangrijke uitbreiding. Zij is nu ongeveer 10 x 7 meter. Naast de twee oude hoogdrukpom pen zijn nog twee nieuwe geplaatst. Voorts is de oude ruimte waar nog de oude 40 pk. gasmotor blijft opgesteld, voor het geval de stroom kracht mocht uitvallen, enigszins verbouwd. Het streven is er op ge richt om straks als de nevelen van de bestedingsbeperking zullen zijn opgetrokken, deze gasmotor door een nieuwe dieselmotor te doen ver vangen. Verder was het noodzakelijk dat een nieuwe hoogspanningsruimte werd gebouwd. In de verdere uit breiding van het gebouw waar de machines zich bevinden, is voorts gerekend op een magazyn, een werk plaats, kantoor en wasgelegenheid. De toegang tot de hoogspannings ruimte vindt men van buitenaf af zonderlijk, de overige vertrekken zijn vanuit een ruime hall bereik baar. De heer K.Verboom, die sedert 1 oktober 1924 als machinist het wa terleidingbedrijf heeft beheerd als hulpmachinist kwam hij echter reeds op 6 december '20 in dienst krijgt straks de zorg over het gemoderni seerd en technisch aanzienlijk ver- beterd bedrijf op zijn schouders. Hij zilië: s.s. „Aldabi" 5 dec. Canada: s.s 1957, 12 per hektare voo. de onje bouwde eigendommen en 1,63 per 100 belastbare opbrengst 'oor de gebouwde eigendommen (behoudens de afwijkende bepalingen die voor be paalde categorieër gelden). Hierme- kan de begroting sluitende wor den gemaakt, zij hot, dat voor 1958 geen nieuwe uitgaven van betekenis zijn voorgesteld De vergaderine heeft de wens uitgesproken, dat de verso bering niet ten koste van het voor zieningspeil zou plaats hebben; ook is de wenselijkheid van een efficiën- cy-onderzoek uitgesproken. De heer mr dr Hazenberg te Was senaar is voo 1958 aangewezen tot plaatsvervangend hoogheemraad, na dat de heer Van der Linde, die leze funktie geruime tijd vervuld had, te kennen had gegeven hiervoor niet meer in aanmerking te willen komen Aan Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld, het presentiegeld der hoofdingelanden, thans 15, te bren gen op 20. Naar het voorbeeld van andere openbare lichamen '-«eeft ook Rijn land thans besloten tot de instelling van een Ereteken; de toekenning er van is bij de desbetreffende verorde ning in de handen van dijkgraaf en hoogheemraden ge gd. Bij de rondvraag heeft de heer Ou- dijk gesproken over de toenemende watervervuiling en aangedrongen op krachtiger maatregelen dienaangaan de. De dijkgraaf heeft medegedeeld, dat deze zaak reeds lang in behan deling is, zrwel in het dagelijks be stuur van Rijnland als in de commis sie door Rijnland samen met de ver tegenwoordigers var de ge" eentebe sturen en de Kamers van Koophandel en Fabrieken ingesteld. Het nadere rapport dezer co imissie zal aan de Verenigde vergadering worden voor gelegd. De heer van Wassenaar van Cat wijck vestigde de aandacht op de be hoefte aan binnenwaterKeringen in dit centrale deel van Nederland. De zaak is twee jaar geleden hij Rijnland aan de orde geweest en daarna heeft men er niet veel anders van verno men dan vermeld is in de parlemen taire stukken over de Deltawet; zij zal echter ook bij Rijnland onder de aandacht blijven. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld Argentinië: s.s. ..Argentina' dec. s.s. „Highland Chieftain" 7 déc. Australië; s.s. Strathaid" 7 dec. Bra- werd uiteraard geheel bij de opbouw betrokken. Hij zal worden bijgestaan door de heer J. Dissel, die hem al enkele tientallen jaren terzijde staat Beiden staan uiteraard onder de al gehele leiding van de directeur van de gemeentelijke gas-, water- en electriciteitsbedrijven, de heer A. J. Heemskerk. Maasdam" 5 dec. Chili: via New- York 5 dec. Ned. Antillen m.s. „Ar temis" 3 dec. Nieuw Zeeland: via Engeland 7 dec. Suriname m.s. „Oranjestad" 4 dec. Brit-Oost-Afri- ka: via Frankrijk 7 dec. Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven de postkantoren. tenschap van de heer Oirbans te Ven- lo. Het werd waarschijnlijk de koop van zijn leven. Na een gedeeltelijke schoonmaak kwam namelijk een prachtig zeven- tiende-eeuws schilderstuk te voor schijn, voorstelelnde .De onthoofding van Johannes de Doper". Het doek naar alle waarschijnlijkheid een Rubens. (Of het is van een van diens leerlingen). De vrouwenfiguur op het midden van het stuk, dat we hierbij afbeel den, is onmiskenbaar Rubens vrouw, die voor vele schilderijen als model gediend heeft, terwijl het hoofd o~ de schotel veel gelijkenis toont met een zelfportret van de Antwerpse meester. In dit verband is het een Interes sante bijzonderheid dat ook de Ven lose familie Oirbans oorspronkelijk uit Antwerpen afkomstig is. De heer Lommen is reeds druk be zig met het verkrijgen van het certi ficaat van echtheid voor het schilde- waarvoor reeds een bod gedaan zou zijn van 60.000 gulden. Begrij pelijkerwijs tonen ook Belgische kunstkringen grote interesse voor de vondst. Voor het televisiejournaal van de BBC zijn er gisteren opna men van het schilderstuk gemaakt. Wagen gebruikt van aannemer Luitenant tot geldboete veroordeeld De krijgsraad te velde west heeft gistermorgen de eerste luitenant van fortificatiën P. B. uit Soesterberg ver oordeeld tot een geldboete van 250 gulden subs. 50 dagen. B. werd ten laste gelegd, als hoofd in de dienstkring Soesterberg van het bureau aanleg, beheer en onder houd van vliegvelden giften aangeno men te hebben van het aannemersbe drijf Kramer te Eist en dit in de vorm van het gebruik van een aan genoem de aannemer toebehorend motorrij tuig. De reparatiekosten, gebruikte benzine en oLe werden ook door deze betaald. De auditeur-militair bestreed de opvatting van verdachte, dat hij zijn werk niet naar behoren had kunnen verrichten wanneer bij niet an deze auto gebruil had kunnen maken. In dien dit het geval was geweest dan had verdachte zich tot zijn superieu ren moeten wenden zo zeide hij. Wat luitenant B. thans heeft gedaan is overtreding van het ambtenarenreg lement. Wel sprak Je auditeur-mili tair er zijn bevreemding over uit dat B. door de autoriteiten voor zijn zeer drukke werkzaamheden geen ver voermiddel ter beschikking was ge steld. Hij eiste tenslotte een boete van 250 subs. 50 dagen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. Kastein, wees er in zijn pleidooi op dat luitenant B. als hoofd van de dienstkring Soesterberg 20 man ad ministratief en technisch personeel onder zich had en verder waren nog een 40-tal arbeiders in ketelhuizen en andere installaties werkzaam. Hierbij moest B. op ver uiteenüggende plaat sen controle uitoefenen. Herhaalde keren heeft hij b: de autoriteiten aangedrongen op het te- beschikking stellen van een /ervoerrr/ddel. Toen de aannemer K. hem dit op zeker ogenblik in bruikleen gaf en de on kosten vergoedde, meende hij dit in het belang van het werk te mogen aannemen. Me* uitzone, .ring van een enkele rit heeft verdachte echter nim mer particuliere tochten met de auto gemaakt. Vast is komen te staan dat dc aannemer geen bijbedoelingen heeft gehad en deze geen enkele frau de heeft gepleegd. B. is een uitste kend genie-officier geweest, aldus mr Kaptein, die slechts verweten kan worden in 'jjn voortvarendheid iets te ver te zijn gegaan. Ondanks dit pleidooi veroordeelde df kriiesraad tot bovengenoemde geldboete.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 13