S)e CöidóeSoii^cmt i Ike's Eisenhower door hersenaandoening getroffen Spraakvermogen lichtelijk belemmerd Zal Navo-topconferentie moeten worden uitgesteld Lijdensweg van Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs sedert de oorlog Weer spanning in het Midden Onsten GRATIS Koopuur B. DE KONING Je kunt aan de &txaat eten in iGenttaien'-ó 'atian WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14270 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 thermometer is die I wan de hese wereld Telefoon: Directie. Abonn.. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ f 2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct p. mjn. Telefoontjes 1.50 Het blijkt, dat de ongesteldheid, welke Eisenhower op het bed houdt, van ernstiger aard is dan gisteren werd gemeld. Het was geen gevatte kou, maar een hersenaandoening, waardor zijn spraakvermogen lichtelijk is ge stoord. De dokters van de president hebben bekend gemaakt, dat zich in een kleine vertakking van de middelste hersenslagader een afsluiting ge vormd had. De dokters verklaren, dat de huidige aandoening „licht" is, en naar men verwacht van voorbijgaande aard, maar dat de president „een periode van rust en aanmerkelijk verminderde bezigheid van verscheidene weken" nodig heeft. De vooruitzichten voor een volledig herstel binnen een redelijk tijdsverloop noemen zij uitstekend". Op neming in een zie kenhuis achten de geneesheren niet nodig. GEEN BLOEDUITSTORTING. De officiële verklaring wekt de in druk van een hersenbloeding. Maar de geneesheer van het Witte Huis, ge- neraal-majoor Snyder, liet tegen de journalisten zeggen, dat de president naar zijn mening geen hersenbloeding had gehad. De nacht van maandag op dinsdag, aldus de geneesheer van de president, leed Eisenhower aan „een lichte be lemmering van het spraakvermogen", maar dit is in de loop van dinsdag „merkbaar verbeterd". De geneesheren Snyder en lt.- gen. Heator verklaren over het feit, dat de president belemmerd was in het spreken: „Dit bevestigt onze vastgesteld, of de huidige toestand wordt veroorzaakt door een kleine verstopping of door vaatkramp. Geen enkele verschijnsel duidt erop, dat er een bloeduitstorting in de hersenen heeft plaatsgehad". De ziektelijst. De ziektelijst van Eisenhower se dert hij in 1953 voor het eerst zijn functie als president van de Ver Sta ten aanvaardde, ziet er als volgt uit: April 1953 Een aanval van ga stroenteritis. 19531955 Verscheidene maag stoornissen, verkoudheden en andere minder belangrijke ongerieven. 24 sept. 1955 Hartaanval in Den- aanvankelijke diagnose, dat de presi- ver (Colorado). dent leed aan een afsluiting van de I 8 juni 1956 Ileitis, die een spoe- nauwe tak van de middelste hersen- dige operatie noodzakelijk maakte, slagader aan de linkerzijde". welke de volgende dag werd uitge- „Op dit ogenblik kan rfiet wordenvoerd. Een droevig koperen jubileum DEZER DAGEN is het Zwartboek over het V.H.M.O. verschenen, samengesteld door de heren A. la Fleur, A. C. de Jong en H. D. Veen- stra, namens de r«.aad van Leraren ,het overkoepelend lichaam van de ver schillende organisaties van leraren, die werkzaam zijn bij het Voorberei dend Hoger ei Middelbaar Onderwijs in Nederland. Insiders weten dat het enkele maanden werd opgehouden, omdat er nog altijd mensen waren, die ondanks de heel vele teleur stellende ervaringen ir. het verleden hoopten, dat de regering met de leraren in overleg zou treden. Op 21 mei 1.1. werd dit overleg nl. over on geveer drie maanden in het vooruit zicht gesteld. Het zijn er intussen zes geworden, zonder dat er iets gebeur de. De samenstellers doen hun best het emotionele element uit te schakelen en alleen de feiten te laten spreken in de vele aangehaalde documenten. Zij verklaren: «„De uitgave van dit Zwartboek heeft niet ten doel tegen dit regeringsbeleid een aanklacht de wereld in te slffff&ën, ook ,al houdt zij mogelijk een aanklacht in". Het Zwartboek is wel degelijk een aan klacht, een scherpe zelfs. Ik zal dat hieronder in enkeïè punten nagaan. Het Zwartboek verschijnt waarlijk niet toevallig -r- op een ge lukkig ogenblik.-De begrotingsdebat ten over Onderwijs staan voor de deur; de Kamerleden kunnen zich ten strijde rusten uit een rijk voor zien arsenaal. Het regerir gsbeleid sinds het einde van de oorlog ten aan zien van het V H.M.O. passeert de re vue. Het boekje behandelt dus een periode van ongeveer 12% jaar. Het illustreert een soort koperen jubi leum, maar dan een van het diep- droevige soort. De zwart band met de rode let ters passen er wel bij I. ONDERWIJSVERNIEUWING: WEL WOORDEN, GEEN DADEN. DE PLANNEN tot vernieuwing van het V.H.M.O. zijn ouder dan 1945. Een hele serie ministers heef* er vóór de tweede wereldoorlog aan gedok terd: Heemskerk, De Visser, Terpstra, Slotemaker de Bruïne en Bolken- stein. Alleen het ontwerp-De Visser heeft het tot de Tweede Kamer ge bracht, maar niet verder. Na de oor log, toen het moment gunstig was, toen de roep om vernieuwing steeds luider werd, gingen de mislukkingen gewoon door. Onder minister van der Leeuw kwam er een Vernieuwings- raad. Minister Gielen kondigde aan, dat in 1947 een geheel nieuwe wet voor het V.H.M.O. aan de Staten Ge neraal zou worden aangeboden. In 1949 had Minister Rutten ,nog enkele maanden tijd nodig" om zijn ontwerp voor een wet op het V.H.M.O. aan de Kamers voor te leggen. Toen hij in juni 1952 zijn beide wetsontwerpen op het V.H.M.O. indiende, stond hij aan het einde van zijn ministeriële loopbaan. Met hem verdwenen zijn plannen. Minister Cals vroeg voor zichzelf en zijn Staatssecretaris een studieperiode zij het een korte. Een jaar later, 1953, was hij met zijn studie nog niet klaar, evenmin als zijn Staatssecretaris, maar zijn ont werp zou toch spoedig de Kamer be reiken. In februari 1955 verscheen de zg. Tweede Onderwijsnota, een ver volg op de Nota-Rutten. Minister Cals was van plan in een „mammoetwet" heel het voortgezet onderwijs te re gelen: V.G.L.O., U.L.O., N.O. en V.H. M.O. Kamerleden achtten het wijzer niet te veel hooi op de vork te nemen. Ondanks de „voortvarendheid" en „de kracht" waarmee men aan het werk toog, is er nog steeds geen wets ontwerp van de beloofde omvang verschenen. Toch was dat beloofd vóór het einde van 1957. In de Memorie van Toelichting op de begroting voor Onderwijs 1958 staat weer te lezen: „Er is ten depar- temente zo voortvarend mogelijk voortgewerkt". Gedeeltolijke voorzie ningen hebben de totstandkoming van een geheel nieuw wetsontwerp vertraagd. Eerst werden gedeeltelijke hervormingen tegen gehouden omdat er een totale vernieuwing voor de deur stond. Nu wordt de algehele ver nieuwing vertraagd omdat gedeelte lijk voorzieningen voorrang krijgen. Het is de bekende cirkel. Momenteel liggen er inderdaad twee wetsvoor stellen bij de Stsften Ge-eraal: één tot verruiming van de academische examenrechten verbonden aan het einddiploma Gymnasium B; één dat het eindexamen Gymnasium en H.B. S. B. zal verlichten, ook wel „verrui- mingswet" genoemd. Een optimist zal zeggen: „Het is tenminste wat". Een realist zou willen opmerken: „Het zijn lapmiddelen; w.'J wachten op een geheel nieuwe wet". n. HET LERARENTEKORT: HET VERGANE OPTIMISME. IN 1946 noemde de Minister van On- derwijs het lerarentekort een .na oorlogs verschijnsel van voorbijgaan de aard: „Ik geloof, dat wij reeds daarom binnen afzienbare tijd op een grotere toevloeiing kunnen rekenen" Er klonken toen al waarschuwende stemmen in de Kamer en in de vak bladen der leraren. Een deskundige, die momenteel inspecteur is, ver klaarde in 1946: „Wanneer er niet snel en krachtig wordt ingegrepen, dan komen we te staan voor een ca- tastrophale toestand bij het onder wijs". Sinds die tijd hebben de waar schuwingen niet opgehouden te klin ken. Aan de hand van enquêtes, die de Raad van Leraren in 1946, 1947 en 1948 instelde naar het aantal lessen, die gegeven werden door onbevoegde leraren en die niet gegeven werden, omdat er geen docenten waren, kwa men er cijfers op tafel, die er niet om logen. In 1949 nam het Centraal Bu reau voor Statistiek het jaarlijks on derzoek over. De situatie, die met het jaar neteliger werd, kwam toen nog verfijnder aan het licht. Nu wordt ze als „deplorabel" gekwalificeerd. En we moeten 1958 nog krijgen, het jaar waarin het grote geboorteoverschot van na de oorlog het V.H.M.O. zal gaan bestormen. Zal het standhou den? Of zullen er vele ouders een briefje thuis krijgen van de volgende strekking: „Uw zoon (dochter) is ge slaagd voor toelatingsexamen. Hij (zij) kan echter niet als leerling inge schreven worden, omdat er onvol doende docenten zijn, of omdat er niet voldoende klaslokalen aanwezig zijn". Over dit laatste thema zou ook nog wel iets te zeggen zijn. Waarom werd jarenlang het op de begroting uitgetrokken bouwvolume voor scho len niet helemaal gebruikt, terwijl er toch een schreeuwend tekort aan klassen was en is? Hier klopt be paald het een en ander niet. Winter-lente 1957 Een hardnek kige hoest, overblijfsel van een ver koudheid, bij de nieuwe inwijdings plechtigheid m januari opgedaan. 9 juni 1957 Maag in de war. NAVO-TOPCONFERENTIE UITSTELLEN? Het staat wel vast, dat president Eisenhower de topconferentie van de Navo, die op 1 december begint, niet zal kunnen bijwonen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt. Het ministerie heeft de secretaris generaal van de Navo, Paul Henri Spaak, verzocht de andere veertien landen te polsen om na te gaan wat hun wensen zijn voor de conferentie. Een mogelijkheid is dat Eisenhower op de bijeenkomst wordt vervangen door vice-president Richard Nixon. Een andere mogelijkheid is uitstel van de conferentie. KOERSVAL OP DE BEURS. Het bericht van de ziekte van Eisenhower sloeg gisteravond in als een bom in financiële kringen, vooral in beurskringen, die zich in de avond uien bezig houden n et het telefonisch effectenverkeer. Nadat het nieuws in een extra bericht per radio was be kendgemaakt, was het de beursmake laars voorshands onmogelijk tot za- kei te komen en koersen vast te stel len. Toen de reactie uit Amerika be kend werd, alwaar op de markt een koersdaling inzette, bleek dat het in hoofdzaak hier de aandelen Konink lijke Olie waren, die een scherpe reactie vertoonden. Na in het begin van de avond nog gedaan te zijn op 162,40 zakte de koers van Konink lijke in tot 153,—. Het telefonische effectenverkeer werd gisteravond aanzienlijk langer voortgezet dan gebruikelijk. Het ver loop van de effectenmarkten van vandaag wordt met spanning tege moet gezien. Aan Israëls grens De Jordaanse en Saoedi-Arabische troepen, die in Jordanië bij de Israë lische grens zijn gelegerd, zijn in staat van paraatheid gebracht. Alle verlo ven zijn ingetrokken. Aldus heeft de Jordaanse minister gericht zijn op een doeltreffende handhaving van de vrede en de rust in dat gebied." Boelganin zei, dat Turkije „op ge vaarlijke wijze met vuur speelt" door mee te doen aan de anti-Syrische campagne. kend gemaakt. Voorts zijn alle Saoe di-Arabische troepen, die sinds Suezcrisis in Jordanië zijn gelegerd, thans onder bevel van koning Hoes sein gebracht. De spanning aan de Israëlische grenzen is dinsdag weer toegenomen door schietpartijen en een klacht van Saoedi-Arabië bij de Veiligheids raad over schending van het Saoedi- Arabische luchtruim door een Israë lisch vliegtuig. De secretaris-generaal van UNO, Dag Hammerskjöld, zal vrijdag naar Amman vertrekken om te trach ten een einde te maken aan de grens incidenten. Boelganin waarschuwt. Inmiddels heeft de Russische pre mier Boelganin Turkije er voor ge waarschuwd, dat elke voortgezette druk op Syrië „de regeringen, die be lang hebben bij een stabiele vrede voor het Midden-Oosten er toe kan dwingen maatregelen te nemen, die kendBgemaak°fVoortspin^l'e^Saoe- DE ZAAK „NIEUWLAND" TAXI-CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN De 40-jarige taxi-chauffeur uit Nieuw- en St. Joostland, tegen wie ge rechtshof te 's-Gravenhage zaterdag j.I. wegens moord op de weduwe Sien KoddeRooze een gevangenisstraf van twintig jaar had gevorderd, is vanmorgen bij vervroegd vonnis vrij gesproken. Het gerechtshof heeft vrijdag en zaterdag j.I. de zaak tegen de taxi chauffeur behandeld. De chauffeur was ervan beschuldigd de 33-jarige weduwe in de nacht van 7 en 8 ja nuari j.L in haar woning in Nieuw en St. Joostland te hebben vermoord. Hij was door de rechtbank te Mid delburg wegens moord tot twintig jaar veroordeeld. De officier van jus titie had destijds twaalf jaar wegens doodslag gerequireerd. Aanhoudend zacht Het weer in West-Europa staat nog steeds geheel onder invloed van een hogedrukgebied, waarvan het cen trum zich nu boven Noordwest Frankrijk bevindt. De oceaandepres sies blijven op grote afstand. Deze trekken van het zeegebied ten zui den van New Foundland in noord oostelijke richting naar de omgeving van IJsland en vervolgens over Mid- den-Scandinavië naar West-Rusland. Tussen het hogedrukgebied en de depressie staat een brede overwe gend naar het noordoosten gerichte luchtstroming, welke zachte ep voch tige lucht naar de Britse eilanden en het Noordzeegebied voert. In ons land waren de minum/um temperatu-l ren afgelopen nacht dan ook hoog. In de Bilt 7 graden, dit is ongeveer 5 graden boven normaal. Er zijn geen a»an wij zingen, dat de eerste paar da gen een belangrijke wijziging in de algemene luchtdrukverdeling zal op- treden, zodat het tamelijk zachte en Advertentie, droge weer voortduurt. Dinsdag voor Katwijk en Noordwijk van 10 tot half 11 „stempel 3". Voor Leiden en Rijnsburg van 10 tot half 11 „stempel 3" en van half 4 tot 4 uur „stem pel F'. Elke dag één uur GRATIS KOPEN KOOPT u R IJ K Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Politieambtenaren met bijverdienste De Britse advokaatgeneraal, Sir Harry MyltonFoster, heeft maandag een aantal zware beschuldigingen geuit tegen de hoofdcommissaris van politie van het Engelse plaatsje Brighton en twee van zijn ondergeschikten. Het gaat hier om zwijggeld ten bedrage van tienduizenden guldens over een tijd van ongeveer 10 jaar. Links: een van de twee ondergeschikten, de 36- jarige sergeant Trevor Heath en de advokaat Wheeler op weg naar de po litierechter in het stadhuis van Brighton. Rechts: de andere ondergeschikte, de 39-jarige inspecteur John Hammersley, eveneens op weg naar de politie rechter voor een verhoor. ONGELEGEN ZIEKTE r\E SULTAN VAN MAROKKO, die U thans rondloopt met de titel van koning Mohammed V, heeft heel wat op z'n geweten. Toen hij in de Ver. Staten aankwam, moest Eisenhower als president de protocolaire beleefd heid in acht nemen en hem verwel komen op het vliegveld. Hij pakte een koutje en dat heeft waarschijn lijk het optreden van de hersenaan doening in de hand gewerkt. Een lich te attaque zou men hier zeggen. Zodra het nieuws bekend werd, zakten onmiddellijk de koer- 0 sen op de effectenbeurs, de stemmingen op de ministeries van buitenlandse zaken èn de ver wachtingen voor de a.s. topconferen tie van de Navo, begin december. In één woord: Eisenhowers ziekte komt op een wel zeer ongelegen ogen blik. Eisenhower daarvoor persoonlijk naar Parijs zou komen, was een dui delijke aanwijzing, dat er spijkers met kopfcen geslagen moesten wor den. Het ging niet alleen om een her oriëntering van de militaire samen werking in verband met de Spoet nikken en de Russische verre-afstand raketten, maar ook om een uitbrei ding van de solidariteit zowel in de breedte als in de diepte. In de breedte wil men een grotere coördinatie ook op politiek gebied en in de diepte een herstel van het on derlinge vertrouwen, dat door de kloof tussen Frankrijk en Engeland ernstig gebarsten is. En nu wordt Eisenhower, de voor naamste man op die conferentie, vlak vóór de bijeenkomst getroffen door een ongesteldheid, welke hem ver hindert naar Parijs te komen. Mor gen zal men zich beraden over de vraag, wat nu te doen. Zal de con ferentie worden uitgesteld of zal men haar door laten gaan zonder Eisenho wer? Veel zal afhangen van het oordeel Toen Eisenhower voor de tweede der artsen. Een dergelijke ziekte be maal tot president gekozen moest worden, vroegen de Amerikanen zich af, of het wel verantwoord was om een man met een wankel gebleken gezondheidstoestand opniew te be lasten met de druk van dit welhaast bovenmenselijk zware ambt. De dok toren verklaarden, dat de president weer voldoende hersteld was van de hartaanval, welke hem in september 1055 had getroffen, maar de vrees bleef, dat hem iets zou kunnen over-1 komen juist op een ogenblik, dat men niet alleen in de Ver. Staten, maar ook in de gehele vrije wereld drin gend behoefte had aan een krachtige leiding. Het ziet er naar uit, dat die vrees thans bewaarheid is geworden. Aller ogen waren op het ogenblik gericht op de Navo-topconferentie, welke be gin december te Parijs zou bijeenko men. Het doel van die conferentie was, de samenwerking tussen de lan den van de Westerse wereld eens op de helling te zetten en geducht on der handen te nemen. Dat president hoeft geen blijvende invaliditeit mee te brengen en herstelt zich in vele gevallen volkomen. Maar Eisenho wer heeft in de laatste jaren te vaak „kalm aan" moeten doen, dan dat men geloven kan in een zodanig her stel, dat hij weer geheel opgewassen zal blijken tegen de enorme inspan ningen van het leiderschap over een zo grote gemeenschap. Dit nummer bestaal uit 20 pagina's De dag voordat de nieuwe ondergrondse tram van Stockholm in gebruik werd genomen, werd een diner geser veerd voor de kleine 2.000 arbeiders, die bij de bouw van het project betrokken zijn geweest. Het diner vond Vervolg op pag 11. plaats op de perrons van het nieuwe „Centralen"-station van de ondergrondse. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). DROOG WEER Droog weer en over het alge meen veel bewolking. Zwakke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. 28 Nov. zon op: 8.23; onder 16.37; maan op: 12.45; onder: 23.53. Hoogwaterstanden 28 Nov. v.m. 7.30; n.m. 7.50. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENEVè LOCARNO WENEN ROME AJACCIO sneeuw —6 C. 1 mist 1 half bew. 7 geheel 11 onbewolkt geh. bewolkt mist geh. bewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. Korreltje Kwaadspreken is haat spreken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1