NIVEA ,5>e £eid&e Gowtant' Minister Regering houdt de Slagvaardige dr Drees raakte de verkeerde Zijlstra: vinger op de pols Men neemt nu het IJ met een korreltje zout Marinevliegtuig stortte in de Noordzee 250 gulden aan prijzen Nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen geopend Zaak Processieverbod aangehouden Melkhandelaar opende het jachtseizoen WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TELEVISIE- VRAAGSTUK n. DE moeilijkheden, die de regering ontmoet bij de indiening van de televisie-nota, werden reeds in een vorig artikel uiteengezet. Vooral de commerciële televisie vormt daarbij een probleem, dat ongetwijfeld ook in de beide Kamers de nodige aan dacht zal krijgen. Daarom is het interessant ook de oplossing te be schouwen, die onlangs in „De Ka tholieke Werkgever" door de heer B. S. Korsten aan de hand werd ge daan. Wij hebben reeds uiteengezet, dat de schrijver zich op het standpunt stelt, dat men moet uitgaan van de in Nederland historisch gegroeide verhoudingen op dit gebied. Dat neemt niet weg, dat verbetering van de betrekkingen van hetNederlandse bedrijfsleven met de gehele Neder landse bevolking voor de toekomstige ontwikkeling van ons land een ab solute noodzaak is. Maar, zo betoogt de schrijver, men moet voorlichting niet met reclame verwarren. By voorlichting blijft een zelfstan dige oordeelvorming van degene, tot wie de voorlichting wordt gericht, primair. Uitvoerig schetst de heer Korsten dan het verschil van voor lichting met propaganda en reclame om aldus te besluiten. Wil men principieel het bedrijfsle ven tot de televisie toelaten en dat zal toch ook de overheid in rech te niet mogen belettendan zou een uitbreiding van de zendtijd nood zakelijk zijn. De dan vrijkomende zend-uren zouden door het bedrijfs leven kunnen worden benut voor: le. Uitzendingen met een voor lichtend en goodwill-scheppénd ka rakter; 2e. Sponsored programma's. Dit alles echter onder de verant woordelijkheid en met medewerking van de omroepverenigingen. In de practijk zou een commissie van deskundigen uit het bedrijfsle ven en de omroepverenigingen en een vertegenwoordiger van de over heid dergelijke uitzendingen kunnen voorbereiden. Indien men de oplossing van het vraagstuk van de commerciële televi sie in deze richting zou zoeken, d$n zou men met volledige erkening van de positie van de omroepverenigin gen en van de specifieke geaardheid van ons volk tot een belangrijke en voor de kijkers interessante uitbrei ding van de zendtijd kunnen over gaan, zonder dat de overheid daarbij in de buidel beroeft te tasten! Het bedrijfsleven èn de kijkers zouden daarmede gebaat zijn en de omroepverenigingen niet in het minst geschaad. Of de plannen van de regering in derdaad in deze richting zullen gaan, dient te worden afgewacht. Wel zal de grondgedachte, dat door de com merciële televisie de positie van de omroepverenigingen niet mag worden aangetast, ongetwijfeld ook in de Kamers veel steun vinden. Ongetwijfeld heeft „De Katholieke Werkgever" een constructieve bij drage geleverd ter oplossing van dit in vele opzichten zo netelige vraag stuk. De televisie is een machtig me dium, dat echter even gemakkelijk „De regering houdt de vinger op de pols". Dit heeft minister Zijlstra gisteravond tot de Tweede Kamer leden gezegd, die nogmaals terug kwamen op hun bedenkingen tegen de belastingverhoging en de econo mische maatregelen in het kader van de bestedingsbeperking. Nadat de minister bij het ant woorden in eerste instantie gezegd had, dat er een kentering ten goede te bespeuren is in de economische situatie van ons land, hebben de Ka merleden de kans aangegrepen om te vragen de maatregelen, die een rem zetten op de vooruitgang van het bedrijfsleven, in te trekken. De minister verklaarde echter in de repliek, dat het herstelproces nog niet voltooid is. Hij bevindt zich tus sen twee vuren, n.l. tussen de P. v. d. A.-Kamerleden, die vóór belasting verhoging zijn omdat het landsbe lang dit vraagt, en de KVP-fractie, die zich ernstig tegen verhoging ver zet. De minister was dus zeer voor zichtig in zijn bewoording. Hij erkende, dat de investeringen teruglopen. Als de economische be drijvigheid in het buitenland op peil Minister Drees heeft zich de toorn op de hals gehaald van de stichting „Door de eeuwen trouw", omdat ook een bril hem niet voldoende steun meer bij het zien kan verlenen. Bij de Hongarije-herdenking n.L in de Am sterdamse Koopmansbeurs zei hij, nadat enig rumoer in de zaal had geklonken en lieden met een span doek waren binnengetreden: Daar schijnen een aantal communisten in die zaal te zijn, die trachten de orde te verstoren. Hier kan hun niets er gere overkomen, dan dat zy uit de zaal verwijderd worden!" De lieden die een spandoek droegen, waren ech ter de leden van „Door de eeuwen trouw" die een spandoek droegen, waar op stond: „Ambon moet vrij". Thans moest dr. Drees zich schrifte lijk verantwoorden, nadat de stich ting bij de minister-president ook schriftelijk protest had aangetekend. De minister verklaarde, dat men hem vóór de vergadering gewaar schuwd had, dat er wel eens com munistische opstootjes in de zaal konden komen. Hij had zich toen in zijn speech van te voren al geprepa reerd op eventuele interrupties. Toen hij rumoer hoorde en een spandoek zag schemeren, heeft hij van één van deze slagvaardige antwoorden ge bruik gemaakt. De minister ontkende ten stelligste, dat hijhet opschrift van het spandoek had kunnen lezen. een vloek als een zegen voor ons volk kan worden. Moge de regering hier met wijs heid de juiste weg bewandelen en daarbij zowel aan de omroepvereni gingen als aan het bedrijfsleven recht doen wedervaren. blijft, moet in het binnenland een ernstige terugslag voorkomen kunnen worden. Deze tijd, aldus de minister, zal Nederland moeten gebruiken om een stevige grondslag te. leggen voor een verdere opgang. De begroting van het departement Economische Zaken werd z.h.s. goed gekeurd. DUURRECORD PIJPROKEN Tijdens een dinsdagavond te Maas tricht gehouden pijprookwedstrijd tussen leerlingen van de middelbare hotelschool en de bestaande pijpro kereclub 't Piepekopke heeft het lid van laatst genoemde club, de heer L. Packbiers zijn met 3,3 gram tabak ondier contdole van een jury gevulde pijp gerookt in een recordtijd van 116H minuut. De laatstbekende re cordtijd op dit gebied blijkt te zijn 115 minuten. U kunt wel duurdere cremes kopen maar geen betere dan NIVEA Eerste vaste oeververbinding gereed 6800 voertuigen per dag verwacht Wanneer minister Algera zaterdag, ochtend aan het buiten-U nabij Scheliingwoude op een knop zal heb ben gedrukt, en beide klappen van de Bascnlebrug zullen zijn gedaald en twee groepen schoolkinderen uit Am sterdam-oost en uit het stadsdeel be noorden het U wederzijds de brug stormenderhand zullen hebben geno men, dan is Nederland een tweede vaste schakel voor het verkeer van noord naar zuid-en-oost rijker en heeft Amsterdam, zijn eerste vaste oeververbinding tussen beide door het U gespleten stadsdelen. Het gehele 7 km lange trace, be staande uit toeleidende wegen, op ritten en bruggen, is dan weliswaar nog niet geheel gereed, maar zal toch een belangrijke verbetering zijn voor het doorgaande verkeer, omdat men nu de ponten met alle nadelen van lange wachttijden, letterlijk links kan laten liggen. De dienst der publieke werken van de gemeente, die voor de aanslui tende wegen naar deze door de rijks waterstaat gebouwde verbinding zorg draagt, streeft ernaar ook de andere wegen zo spoedig mogelijk gereed' te hebben, Eerst dan zal het verkeer zich snel van de ene IJ-oever naar de andere kunnen begeven. Ook de Zaanstreek. Het verkeer van Zaandam heeft via Meteorenweg en Klaprozen weg een snelle aansluiting op de Schel- lingwouder brug in de richting Utrecht en Amersfoort. Deze weg is weliswaar 7 km langer dan de oude Bemanning redde zich met rubberboten Geslaagde oefening" Omstreeks half drie gistermiddag stortte op 35 km. ten westen van Umniden een vérkenningsvliegtuig van de Marine Luchtvaartdienst te Valkenburg van het type Ayenger, in de Noordzee. De twee overige Aven gers van de oorspronkelijke forma tie van drie, bleven boven de plaats van het ongeval rondvliegen en rie pen per radio nog meer vliegtuigen op die beter geschikt waren om de red ding uit te voeren. Even later cirkel den behalve de twee Avengers nog drie andere toestellen rond n.1. een Mariner, een Neptune en een hele- copter. Ondertussen had zich beneden, op en in het water, een voorlopig voor spoedige redding afgespeeld. De com mandant H. J. Urbanus, die een vak kundige staartlanding had uitgevoerd, was met zijn twee lotgenoten, de 25- jarige luitenant-vlieger R. J. A. van den Clooster baron van Sloet tot Everlo en korporaal-vliegtuigmaker C. P. J. van Kaam (22) overgestapt in de rubber reddingsboten welke zij doormiddel van flessen geperste lucht opgeblazen hadden. Vijftien se conden nadbt het toestel op het water was geland zonk het en in die korte tijd hadden de mannen kans gezien al de handelingen te verrichten wel ke nodig zijn om een zinkend vlieg tuig te verwisselen voor een veilige rubberboot. Via de radio waren reeds alle sche pen daar in de buurt gealarmeerd en kon de redding niet lang meer uit blijven. De vliegers vertelden later, dat het boven hun hoofd een gezel lige drukte was en dat zij nieuwsgie rig geweest waren of zij opgepikt zou den worden door een helicopter of door een schip. De schepen zouden winnen, want tegen vier uur kwam de kustvaarder Ahoy in zicht die mannen aan boord nam en ze later overgaf aan de reddingsboot „De Neeltje Jacoba" die hen naar IJmui- den bracht. Warme kleren. Aan de steiger werden zij opge wacht door hun commandant luite nant Luns, die geen ander commen taar had dan dat het een „bijzonder geslaagde reddingstraining" geweest was. De vliegers kregen bij een IJmuidense familie warme kleren en koffie om van de schrik te bekomen, hoewel zij, zoals zij zelf verklaar den, geen ogenblik getwijfeld hadden of zy gered zouden worden. De drie geredde mannen van het „Avenger". Verkenningsvliegtuig van de Marine-luchtvaartdienst, dat dins dagmiddag in de Noordzee is gestort. weg over Hemponten en door de stad Amsterdam, doch het voordeel be staat uit het vermijden van de pon ten en uit de stillere buitenwegen, die zijn te prefereren boven de wegen in de drukke stad met vele lastige verkeersobstakels. Overigens dient men een oordeel over de verkeersintensiteit van de brug af te wachten. Bij de berekening van de breedte der rijwegen is men uitgegaan van de verkeersprognose der commissie-oeververbindingen. Volgens deze prognose zullen in 't ko mend jaar 6800 voertuigen per et maal de brug passeren (tegen 8500 voertuigen over de gezamenlijke IJ- pontverbindingen) In tegenstelling tot andere berich ten als zouden voetgangers, versto ten" zijn van deze nieuwe verbinding, deelde ir Ten Bokkel Huinink hoofd ingenieur van Rijkswaterstaat mee, dat de bruggen over het Buiten-IJ voorlopig zijn vrij gegeven voor voetgangers. Ze kunnen deze bruggen bereiken via de trappen langs de nieuwe brug over het Amsterdam- Rijnkanaal in het zuiden en de weg over het driehoekig eiland Zeeburg. EEN HANDLANGER VAN ST. NICOLAAS Zoals U al in deze krant heeft kunnen lezen is er bij de milddadig heid van St. Nicolaas nog geen sprake van bestedingsbeperking. Maar dat wil niet zeggen dat hij niet gaarne van zijn zware taak een weinig ontlast wil worden. En de Leidse Courant wil hem daar gaarne bij helpen. Niet alléén door hem een leidraad te geven, waar hij moet gaan kopen vele winkeliers immers adviseren hem door de advertenties, die in deze krant zijn opgenomen maar ook dank zij een prijsvraag, zijn financiële moeilijkheden wat te ver lichten. Met de grote advertentie-puzzle op diverse pagina's van dit nummer zijn prachtige geldprijzen te verdienen. In 55 advertenties komt een letter voor die daar niet in thuis hoort. Alle letters bij elkaar vormen op de juiste wijze gerang schikt een rijmpje, dat nog eens duidelijk maakt hoe innig de band is tussen de milde gever en onze krant. Heeft U de slagzin gevonden, stuur deze dan op een briefkaart zo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór vier december a.s., naar de Leidse Courant, Papengracht 32, met de vermelding „St Nicolaas- prijsvraag". Denkt om de juiste frankering: acht cent. Dit zijn dan de prachtige prijzen: TWEE PRIJZEN VAN 25 GULDEN TiEN PRIJZEN VAN 10 GULDEN TIEN PRIJZEN VAN 5 GULDEN TWINTIG PRIJZEN VAN 21/2 GULDEN De prijzen worden uitgekeerd in de vorm van waardebonnen, die besteed kunnen worden bij de zaken, die in dit nummer adverteren. Het oplossen van de puzzle geeft U tevens de gelegenheid alvast uit te zien, naar de artikelen, die U voor uw prijs zou kunnen kopen. St. Nicolaas-avond, 5 december as., worden de prijswinnaars bekend gemaakt. NEDERLANDSE KOFFIE UIT BRAZILIË NAAR NEDERLAND Een partij koffie, geoogst door Ne derlandse immigranten in Brazilië is onderweg naar Nederland. Zij zal op 2 december a.s. met het s.s. „Zaan land" te Amsterdam arriveren. Deze eerste zending van 250 balen Hol- lambra-koffie werd onder gTote be langstelling en in aanwezigheid van de minister van landbouw van de staat Sao Paolo op 13 november te Santos verscheept. De koffie is een produkt van de Nederlandse Fazen- da Ribeirao. Het is de eerste koffie- export van Nederlandse immigran ten in Brazilië. De secretaris-generaal van het Mi nisterie van Verkeer en Waterstaat mr. A. H. C. Gieben, heeft vanoch tend de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen opengesteld. Mr. Gieben trad daarbij op als plaatsvervanger van de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera, die wegens ziekte verhinderd was aan zijn voornemen om deze openstelling zelf te verrichten gevolg te geven. Mr. Giében zeide o-m. dat door het openstellen van deze brug een be langrijke schakel in de noord-zuid verbinding van Rhenen naar Oss wordt voltooid. Het verheugde hem, dat het rijk door het bouwen van deze brug een bijdrage in deze interpro vinciale weg heeft kunnen leveren. De afstand tussen de Noord-Zuid ver binding VianenZalbbommel'sHer- togenbosch en ArnhemNijmegen— Grave wordt hierdoor immers ruw weg gesproken gehalveerd. Spreker zei er verder van overtuigd te zijn, dat in het bijzonder voor de verbinding van de Betuwe met Rhe nen en de streek ten Noorden daar van, deze brug van groot belang is. Nog meer zal de brug tot zijn recht komen als rijksweg 15 tot Resteren zal zijn doorgetrokken. In het vervolg van zijn rede schet ste mr. Gieben het ontstaan en de constructie van de brug. „Niet elleen technisch is deze ver. binding een boeiend geheel, ook be stuurlijk is hier een knap stuk werk geleverd", aldus spreker. „Als men „Legerhelmen" in de Kamer ,Min Staf gelast hercontrole In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Th. D. J. M. Koer sen, (KVP) heeft minister Staf vol mondig toegegeven, dat de keuring van 73.000 legerhelmen, zijnde de laatste serie van een order van 400.000 stuks heeft gefaald. In het bijzonder over de deugde lijkheid van de reeds vroeger gele verde helmen is by de minister on zekerheid ontstaan en daarom heeft hij een nadere controle gelast over de bij de krijgsmacht aanwezige hel men. Deze controle betreft behalve het minimum gewicht ook enkele an dere eigenschappen. De minister acht het mogelijk, dat ten gevolge van deze controle een aantal helmen zal worden afgekeurd. De leverancier „Verblifa", de Verenigde Blikfabrieken erkent de uit de herkeuring voortvloeiende gerantieclaim en zal deze ook vol doen. De orders betreffende het minimum- gewicht van de helmen blijken in 'n groot aantal gevallen te zijn gene geerd en hoewel een groot deel van de order had moeten worden afge keurd, werd deze toch door het de partement van defensie aanvaard. nagaat dat hier 3 provinciën en enige gemeenten hebben samengewerkt dat zij daarbij het rijk nog te vriend moesten houden vanwege de rivieren- wet en zijn daadwerkelijke steun en dat dit op geheel bevredigende wijze en in een bevredigende spanne tijds is verlopen en heeft geleid tot deze noord-zuid verbinding, dan mag ook aan de ontwerpers van bestuurlijke zijde hier hulde worden gebracht, zij het dan dat zij zelf nog niet tevreden zijn in dien zin dat zij bij de stand van heden niet willen blijven staan". Tenslotte dankte mr. Gieben al len, die aan de totstandkoming van de brug hebben meegewerkt. Het ambtenarengerecht te Amster dam heeft het beroep, dat de contro leur van de rijksbelasting, de heer M. Meyer uit Bussum, had ingesteld tegen de hem naar zyn mening ten onrechte onthouden promotie tot hoofd controleur, ongegrond ver. klaard. In de overweging van de uitspraak werd gesteld, dat de test niet in strijd was met het amfotenarenbesluit. INSPECTEUR VAN DE DUITSE MARINE BEZOEKT DEN HELDER Op vrijdag 28 november a.s. zal d-e inspecteur van de Duitse Bundes. marine, vice-admiraal F. Ruge, in ge zelschap van de bevelhebber der zee- strijdkrachten der Koninklijke Mari ne, vice-admiraal H. H. L. Pröpper een bezoek aan Den Helder brengen. Nadat het gezelschap ontvangen zal zijn door de commandant zeemacht Nederland, schout-bij-nacht B. For- tuijn, zal het gezelschap een rond vaart door de haven maken. Er zul len voorts enige werkbezoeken aan schepen en inrichtingen worden ge bracht. Het proces tegen drie r.k. gees telijken, dat gisteren voor de recht bank te Breda gevoerd zou worden, is op verzoek van een van de ver dedigers, mr. J. van der BieSen, uit gesteld tot 12 februari. Het betreft hier een zaak tegen een kapelaan uit Made, een pater uit Teteringen en een pater die thans in de missie verblijft, tegen wie de Rijkspolitie op 23 juni 1957 een pro ces-verbaal opmaakte omdat zy op die dag te Geertruidenberg zonder toestemming aan een openbare sacra mentsprocessie hadden deelgenomen. Hierdoor hebben zij artikel 184 van de Wet op de Kerkgenootschappen overtreden. De verdedigers hébben uitstel van de zaak verkregen om in de gelegenheid te zijn, enkele nieu we aspecten van deze materie te be studeren. Mr. dr. P. C. de Brouwer zal 18 december te Hilvarenbeek zijn dia manten priesterfeest vieren. De jubilaris zal die dag recipiëren ten gemeentehuize van 13.00 tot 14.30 uur. Petrus Cornelis de Brouwer is op 17 oktober 1874 te Hilvarenbeek ge boren. Hij was de eerste katholieke geestelijke, die aan een Nederlandse universiteit zijn studie voortzette, n.l. aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij was tevens stichter en eerste rec tor van het katholieke gymnasium, dat Brabant in Tilburg kreeg. Mgr. dr. De Brouwer promoveerde in 1911 cum laude aan de rijksuni versiteit te Utrecht tot doctor in de klassieke letteren. Tot 1939 bleef hij in Tilburg leraar aan het gymnasium, later aan de voortzetting daarvan: het St. Odulphuslyceum. Hij is de op richter van de R.K. Volksuniversiteit in Tilburg en van de kleine academie. Hij was tevens de stuwkracht voor „Brabantia Nostra", de beweging die tot doel had Noord-Brabant op een hoger cultureel peil te brengen. Op zijn tachtigste verjaardag heeft het gemeentebestuur van Hilvaren beek de speciaal ingestelde Dr. De Brouwer-penning aan hem overhan digd. -gt GASVERGIFTIGING TE HAARLEM Gistermorgen heeft de familie De Jong, wonende in de J. J. Hamelink- straat 125 te Haarlem-Oost, de 12- jarige zoon Doude, dood op zyn bed aangetroffen. Hij was aan de gevol gen van gasvergiftiging om het le ven gekomen. De jongen sliep alleen in een kamer, grenzende aan de keu ken. Vermoed wordt dat tengevolge van het verkeer de gasslang is los- getrild, waardoor gas in de kamer var het kind is gestroomd. en vloerde een straatrover Een doortastende melkbezorger heeft gistermiddag in Amsterdam een straatrover, die hem van een bedrag van 55 gulden aan gas- en elektrici teitspenningen trachtte te „verlich ten", buiten gevecht gesteld en aan de politie overgeleverd. Toen de melkhandelaar A. Bakker uit de Amstelhoekstraat 's middags om twaalf uur in een huis aan de Weesperzyde zijn melk afleverde, zag hij door het raam hoe een jonge man bezig was, de penningen te ste len, die hij kort tevoren in de Chris- tiaan de Wetstraat had gehaald. De melkboer rende naar buiten en pro beerde de dief te grijpen. Deze ver-r weerde zich hevig en trachtte de melkboer neer te slaan. Het bleef ge lukkig by een bloedneus en de rover ging er op zijn fiets vandoor. De melkboer sprong in zijn bestel- autootje en reed de onbekende ach terna. Bij het Amstelstation haalde hij hem in, waarna hij hem met doorslaande argumenten van het on juiste in zijn optreden wist te over tuigen: met een diepe zucht ging de dief tegen de straat. Toen was het koud kunstje om hem aan de politie uit te leveren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 17