„Katholieke opvoeders zijn een werktuig in Gods hand" Agenda Leidse gemeenteraad K.A.B- gewest Leiden Dwars door Zuidpoolgebied DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 R.K. onderwijzersdag in Leiden Onderwijzer draagt grote verantwoording De katholieke onderwijzersdag te Leiden mocht zich in een grote be langstelling verheugen. De grote Stadsgehoorzaal was vrijwel tot de laatste plaats bezet, toen heden morgen om half elf de voorzitter van de commissie van voorberei ding, de heer J.A. W. Floor, een begroetingswoord sprak. Vóór dit moment hebben de onderwijzers, die deel uitmaken van de afdelin gen Leiden en omstreken en Hil- legom een bezoek kunnen brengen aan de vele prachtige stands, die door de leveranciers van leermid delen in de vele kamers en zalen, in de hal, etc. waren ingericht. Ook tijdens de pauze bestond er le vendige belangstelling voor deze ten toonstelling. Om 9 uur vanmorgen las de gees telijk adviseur van de afdeling Lei den en omstreken van „St. Augusti- nus", rector H. Sondaal, een H. Mis in De gemeenteraad van Leiden ver gadert op maandag 2 december te 2 uur. Te behandelen onderwerpen: Notulen van de vorige vergade ring. Mededelingen. Ingekomen stukken. Benoeming van een achttal leden van de Raad van Beheer van de Sportstichting. Benoeming van een tijdelijk leraar in de wis- en natuurkunde aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool voor Meisjes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Langebrug en van een onderwij zeres aan de openbare Montessori lagere school aan de Rijnsburger- singel. Benoeming van een tweetal tijde lijke leraren aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw C. A. Hissink als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Drie Octoberstraat. Voorstel inzake het overplaatsen van mejuffrouw A. J. v. Leeuwen als onderwijzeres van de openbare Montessori lagere school aan de Rijnsburgersingel naar de openbare opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Lorentzkade. Pre-advies op het verzoek van het bestuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera om medewerking voor het aanschaffen van leermid delen ten behoeve van de tweede klasse van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Levendaal. Voorstel inzake wijziging van het getal wekelijkse lesuren per ver plichte leerkracht, gedurende hetwelk vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. over 1957 en het verlenen van een aanvullend voor schot voor dat jaar op de vergoeding van vakonderwijs der bijzondere scholen voor g.l.o., v.g.l.o. en u.l.o. Voorstel inzake wijziging van het getal wekelijks lesuren per verplich te leerkracht, gedurende hetwelk vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen over 1957 en het verlenen van een aanvullend voor schot voor dat jaar op de vergoeding voor kosten van vakonderwijs der bijzondere scholen voor buitenge woon lager onderwijs. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van voorzieningen aan het pand Hooigracht 79 en voor de aanschaf fing van meubilair, een en ander ten behoeve van het onderbrengen van enkele gemeentelijke bureaus in dit pand. Voorstel inzake het verhuren aan de „Royal Typewriters (Holland)" N.V. van het gebouwencomplex c.a. van de voorm. Rijkswerkplaats ge legen aan de Oosterkerkstraat en aan de 1ste Looierstraat. Voorstel inzake het verpachten van het recht tot heffing van de watertol in de Haarlemmertrekvaart bij het „Leidse Hek". Voorstel tot verlenging van de termijn van ontruiming van een aan tal onbewoonbaar verklaarde wonin gen aan de Waldeck Pyrmontstraat. Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst, waarbij de ge meente zich verbindt rechtstreeks de juiste betaling van rente en aflos sing te waarborgen van een gedeelte van door de n.v. Bouwfonds Neder landse Gemeenten te sluiten geld leningen. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleningen gedurende het jaar 1958. Voorstel inzake het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor het jaar 1958. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan instellingen, werk zaam op sociaal- en sociaal-hygië nisch gebied. Voorstel inzake het toekennen van een subsidie aan het R.-K. Sociaal Charitatief Centrum en de Stichting Hervormd Maatschappelijk Werk. de St. Lode wij kskerk. Gezamenlijk werden de vaste gezangen van de ne gende Mis „Cum Jubilo" gezongen. Een groepje colelga's zong de wisse lende gezangen van het feest van de H. Silvester. De heer M. L. Opdam begeleidde aan het orgel. Opening. In zijn openingswoord verwelkom de de voorzitter onder meer de de kens van Leiden, Noordwij k en Al phen, rijks- en gemeenteinspecteurs van het onderwijs, bisschoppelijke inspecteur, vertegenwoordigers van schoolbesturen in beide afdelingen, le den van het hoofdbestuur van „St. Augustinus" en vertegenwoordigers van zusterafdelingen. De heer Floor noemde in het ver volg van zijn begroetingswoord de voordelen van de onderwijzersdag. Men krijgt gelegenheid nieuwe ge dachten en ideeën op te doen. Spr. be streed de bewering, dat deze dag „al weer een verloren onderwijsdag is". De vrije dag, (die de jeugd van harte gegund is) wordt zeker gecompen seerd door de nieuwe inzichten, die de deelnemers (sters) op hun of haar werk van toepassing kunnen bren gen. Spr. gaf vervolgens een toelich ting op het programma van deze dag. Verantwoordelijkheid. Een hoogtepunt in het programma was ongetwijfeld de hooggestemde redevoering, die prof. dr. A. Verbist, uit Mechelen, hield over de verant woordelijkheid van de onderwij zeres). Vóór de pauze behandelde prof. Verbist de verantwoordelijkheid van de mens tegenover zichzelf, God, de objectieve cultuur, de evennaaste en de gemeenschap. Spr. zei o.m. dat de mens ver antwoordelijk is tegenover God, om dat hij afhankelijk is van zijn Schep per. De hoogste vorm, waarin de verantwoordelijkheid van de mens zich ten opzichte van zijn evennaaste uit is de liefde, die ook zonder wederliefde de persoonlijkheid van de mens vervolmaakt. Na de pauze bepaalde spr. de ver antwoordelijkheid van de christen- onderwijzeres). De beroepsopvoeder heeft een zeer zware verantwoorde lijkheid. Hij dient overtuiging te be zitten, omdat hij daarmede alléén overtuiging wekken kan bij anderen. Als katholieke opvoeders moeten wij ons voelen als een werktuig in de handen van God", 't Godsdienston derwijs noemde hij in dit verband niet ,,'n hoofdvak bij de andere vak ken" maar de „voedingsbodem, stam en kruin" van de opvoeding. Spre kend over de verantwoordelijkheid tegenover de ouders, zei spr. onder meer, dat de school géén gezag heeft uit zichzelf, de leerkracht is de ge mandateerde van de ouders. De tijd heeft geleerd, dat de Kerk zich bewust is, dat zij opvoedings- recht heeft. De katholieke onderwij zers zijn de afgevaardigden van de kerk. Daardoor hebben katholieke opvoeders de adelstand verworven, de adeltitel van het geestelijk ouder schap van de aan hun toevertrouwde kinderen. Met nadruk sprak prof. Verbist over de verantwoordelijkheid van de onderwijzer tegenover de kinderen, de toekomstige wereldburgers en he melbewoners. Na gesproken te hebben over de natuurlijke verantwoordelijkheid te genover de volksgemeenschap (het gemeenschappelijk geestelijk bezit) en de noodzakelijke verantwoorde lijkheid tegenover de staat (bescher mer van het geestelijk bezit) weidde spr. uit over de internationale orga nisatie. „Wij staan voor een histo risch moment", aldus spr., „geen en kele staat heeft meer genoeg aan zichzelf, het ene werelddeel heeft het andere nodig. De hongersnood in de onderontwikkelde landen mag ons niet onverschillig laten, 't Leven is heilig, omdat het van God komt. Daarom heeft de mens een' interna tionale verantwoordelijkheid. Katho lieken hebben als leden van de ker kelijke gemeenschap een nog grötere verantwoordelijkheid: 't Christendom heeft een universele zending". Langdurig applaus klonk de spre ker toe, nadat hij zyn rede met enige klank- en zinrijke volzinnen had be sloten. De voorzitter sprak dank woorden, waarna hij de middag pauze aankondigde. In de middaguren trad op de Zuid- Nederlandse Opera met „Les Pê- cheurs de Perles" van George Bizet. Van deze uitvoering hopen wij mor gen het verslag te geven. Forum te R'veen De KAB-gewest Leiden belegt op woensdagavond 27 november een fo rumavond te Roelofarendsveen, in café Heemskerk. Wie daar verwacht worden? Het gehele kader van ons gewest. Be stuurders van KAB-afdelingen van de KAV de VKAJ en ook de bestuur ders van de plaatselijke vakbondsaf delingen, diensten en instellingen. De algemene titel voor deze avond luidt: „Zien wij de dingen nog wel juist". Wij steken dus de hand in eigen boezem en zullen ons bezinnen op de houding die wij innemen in on ze eigen beweging en t.o.v. anderen. Het gewestelijk bestuur vertrouwt er op dat niemand verzuimd deze avond te bezoeken. Er wordt begon nen om 7.30 uur. VERHURING VAN DE VOORM. RIJKSWERKPLAATS AAN DE ROYAL TYPEWRITERS. Omtrent de verhuring van de oude Rijks werkplaats aan de Royal" zijn onderhandelingen gevoerd, welke tot de volgende overeenstemming hebben geleid. De huurprijs zal bedragen 6000. per jaar, behoudens de eventueel na der voor bedrijfspanden wettelijk toe te stane huurverhogingen; de huur wordt aangegaan voor een periode van vijf jaren, met het recht van op tie op verlenging van de huur voor een volgende periode van vijf jaren; de verhuring geschiedt uitsluitend voor uitbreiding van haar aan de Oosterkerkstraat gevestigd bedrijf; het inwendig onderhoud van het ge bouwencomplex komt voor haar re kening, terwijl verder de ter zake bij de gemeente gebruikelijke voor waarden aan de verhuring zullen worden verbonden. Voorts delen b. en w. mede, dat door en op kosten van de „Royal", in overleg met de gemeente, aan- en in het gebouw voorzieningen zullen worden getroffen, welke nodig zijn om het gebouwencomplex voor haar bedrijf geschikt te maken, waartegen b. en w. geen bezwaar bestaat. In afwachtiing van het door- de raad te nemen besluit, is aan de „Royal", in verband met de dringen de behoefte aan dit gebouw voor de noodzakelijke productie-uitbreiding van het bedrijf reeds toestemming verleend om het gebouw van 16 sep tember j.l. af voorlopig in gebruik te nemen, naar aanleiding waarvan is overeengekomen, dat de verhuring geacht zal worden te zijn ingegaan op 16 september j.l. In verband met het vorenstaande, geven wij de raad, in overeenstem ming met de adviezen van de Com- cissies voor de Openbare Werken en voor de Financiën, en met verwijzing naar de in de leeskamer ter inzage liggende stukken in overweging het in ontwerp afgedrukte besluit te ne men. SAMENSTELLING RAAD VAN BEHEER SPORTSTICHTING. In de Raad van Beheer van de Sportstichting is door periodieke af treding van leden een zestal vacatu res ontstaan. Ter voorziening in deze vacatures bieden b. en w., nadat voor zover nodig met de desbetreffende organi saties overleg is gepleegd, de volgen de aanbevelingen aan: a. 1. Mej. G. M. E. A. Broerse, te Leiden, 2. J. J. Abspoel, te Leiden, namens de Kring Gouwe-Rijnstreek van de Koninklijke Nederlandse Zwembond; b. Dr G. L. Krol. te Voorschoten, namens de Leidse Hockey verenigin gen; c. 1. drs D. Burgy, te Leiden, 2- P. Kruit, te Leiden, namens de Leidse Korfbalbond; d. 1. J. Labordus, te Leiden, 2a J. Noordenbos, te Oegstgeest, namens dc Leidse Atletiek Commissie van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie; e. 1. Ghr. Velthuijzen, te Leiden, 2. J. van der Leek, te Leiden, namens de Leidse Wielersportver. „Swift"; f. 1. S. G. Jansen, te Oegstgeest, 2. J H. de Winter, te Leiden, als lid, geen vertegenwoordiger van een sportorganisatie. B. en w. tekenen bij de aanbeve ling. genoemd onder b, aan, dat het r.iet mogelijk is gebleken voor de on derhavige vacature een dubbeltal aan le bieden, aangezien de drie Leidse hockeyverenigingen over de tweede aan te bevelen kandidaat niet tot overeensteming konden komen. Voorts is een vacture in de Raad van Beheer ontstaan door het aftre den van de vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Voetbal Bond. B. en w. bevelen na cverleg met genoemde afdeling, voor benoeming in deze vacature aan: 1. J. F. Breedeveld, te Leiden, 2. L. van Duuren, te Leiderdorp. Tenslotte brengen b. en w. onder de aandacht, dat tot nu toe slechts twee van de drie leden, bedoeld in artikel 88, lid 2, onder b, der statu ten n.l. leden, geen vertegenwoor digers van een organisatie zijnde in de Raad van Beheer zijn benoemd. Voor benoeming van het derde lid van deze categorie wordt het volgen de dubbeltal aangeboden: 1. L. J. F. van Leeuwen, te Leiden, 2. F. W. E. de Haan, te Leiden. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) DINSDAG 26 NOVEMBER Speelgroep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht 8 uur nam. 12de R. K. Onderwijzersdag. Bij eenkomst en tentoonstelling leer middelen in Stadsgehoorzaal (10.00 uur v.m.) na H. Mis in St. Lodewijks- kerk, Steenschuur te 9 uur v.m. Kath. Nat E.H.B.O. Rayon Leiden. Rayon-vergadering. Centraal, Bree- straat, 8 uur nam. R. K. E.HJB.O.-afd. Leiden. Begin nerscursus. R. K. Lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. KABO P.T.T.-afd. Leiden Vergade ring. De Kleine Burcht Nieuwe Rijn 19. 8 uur nam. Bijeenkomst Civitas. Universiteit. Herdenking Universitair verzet. Pie terskerk, 4 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". De heer L. G. M. v. d. Broek over „Fokken", Zomerzorg, 8 uur nam. Genootschap NederlandEngeland „Love letters" by Mrs Edw. Stirling. De Doelen, Rapenburg. 8 uur nam. R.-K. Onderwijzersdag, 9 uur vjn. Gezongen H. Mis St. Lodewijkskerk. 10 uur opening tentoonstelling leer middelen Stadsgehoorzaal, 10.30 mor genbijeenkomst. Prof. dr Verbist: ADLER automatische- en vol automatische ZIG- i ZAG naaimachines. yADLER/ Solide - sterk en toch 11niet duurder. MEERPOEL's (Advertentie) „De verantwoordelijkheid van de on derwijzer (es). 2.30 uur nam. „Les pêcheurs de perles", Zuid-Neder landse Opera. WOENSDAG 27 NOVEMBER „St. Bonifacius", Gezellige kaart avond. St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Militairenbond „Pro Rege". Propaganda-avond 4 ton actie Zuiderkerk Lammenschansweg, 8 u. nam. K. O.-cursus: Van GoghBreit- nerVerster. Lakenhal, 8 uur nam. K.A.B. Kader-forumavonJ (Roelof arendsveen) Busstation 7.05 u. nam. Leidse ver. v. Postzegelverzame laars. Kleurendia-lezing over zegels van Finland, door de heer J. Dekker. Kleine Burcht, 8 uur nam. Dr. A. van Voorthuysenschool Opening handenarbeidtentoonstel- ling. Schoolgebouw Marnixstraat, 3 uur nam. DIENST DE APOTHEKEN. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door- Apotheek Douza 31 tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn 18 tel. 20523; Apotheek Oegst geest Wilhelminap-irk 8 Oegstgeest tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1) Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. BIOSCOPEN. De films in de week van 2229 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Het gebeurde gisteren", alle leeftijden. Lido: „De woesteling", 18 jaar. Luxor: „Carnaval in Wien", vol volwassenen. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De man in de schaduw", 14 jaar. (Donderdagcyclus „Meis jes voor Tanger", strikt volwassenen). NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefoniscb te reclameren alleen nam mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE LEIDERDORP Volkstuinders vergaderden. De volkstuindersvereniging „Leiderdorp Vooruit" hield gisteravond in het Dorpshuis een ledenvergadering on der leiding van haar voorzitter de heer M. W. Hoogendijk. Deze heette de aanwezigen welkom en gewaagde van de teleurstelling toen eind 1956 de huur van de volkstuinen, in ver band met het uitbreidingsplan, was opgezegd. Uiteindelijk is alles ten goede gekeerd. Het bestuur had n.l. terstond stappen ondernomen om nieuwe grond machtig te worden. Van de gemeente was toezegging ont vangen dat men de beschikking zou krijgen over land dat voor een be roepstuinder ongeschikt was. Even wel wilde de gemeente geen contract met de vereniging aangaan. Daarna kwam het bestuur ter ore, dat de heer Van der Sijs die de beschik king had gekregen over het complex volkstuinen dit slechts voor een deel nodig had en genegen was een deel van de grond aan de volkstuinders te verhuren tegen jaarcontract waar- I tegen geen bezwaar bestond. Doordat J enkele leden niet meer in aanmer- Iking wensten te komen en ook eni gen genoegen namen met een kleine re tuin kon het zo geschikt worden dat alle leden wederom een gedeel te tuin ter beschikking kregen. De grootte varieert van 1620 roe. Nadat de vergadering met deze gang van zaken akkoord ging werd (overgegaan tot verloting van de vrij gekomen tuinen. Na de pauze volgde i nog een bespreking van een verlo- I ting en gaf de voorzitter nog eens een algemene toelichting, waarna hij de hoop uitsprak, dat de ledei zich aan de nieuwe situatie zouden kunnen aanpassen en er het komend jaar weer met succes getuind zal worden. Groep I: P. C v. d. LeekJoh. de Jong 01; Ds. J. F. RothRector J. C. de Groot 1—0; F. Teleng—W. Goedhart 01; Oh. SterkA. v. Klaveren Jr. 10; Rector J. C. de Groot—E. M. J v. d. Valk 1—0; Ch. SterkJoh. de Jong y,]/2. Groep II: R. MarbusC. van Tol 1—0; S. E. Willems of BrilmanA. P. Helmus 10; H. S. GinjaarM. Splinter 10; A. M. KleissB. Corts 01; B. CortsA. P. Helmus yY>\ J. NagtegaalB. Corts 01; S. E. Willems of BrilmanR. Marbus*/. ]/2\ D., BraamC. van Tol y H; M. Splinter—A. M. Kleiss 1—0; S. E. Willems of BrilmanH. S. Ginjaar 10. Groep ni: J. P. VerwijsC. Kou wen 1O; C. J. VerbiestC. Boon 01; W. v. d. LeekA. W. F. Geer- lings 01; C. J. VerbiestC.Meine- ma 10; J. NeuteboomA. W. F. Geerlings 01; C. BoonH. M. v. d. Hoogenband 10; C. KouwerW. v. d. Leek l—O. SASSENHEIM „MARIEKE" DOOR TONEELVER. „ELCKERLYCK" Zaterdag- en zondagavond 23 en 24 )v. j.l. heeft bovengenoemde toneel vereniging in het K.S.A.-gebouw het toneelspel „Marieke" in drie bedre ven van Piet Malherbe opgevoerd. Nadat de voorzitter, de heer H. Berg, op vlotte wijze de avond had ingeleid werd dit sympathieke maar ernstige toneelspel op zeer verdien stelijke wijze vertolkt. De regie was weer in de vertrouwde handen van de heer Post. De keuze-commissie heeft met dit stuk een zeer goede greep gedaan. Een r.k. toneelvereniging heeft er rekening mede te houden dat er mo raal van het stuk uitgaat en dat men dus geestelijk ook iets waardevols mee naar huis neemt. Dit is met het toneelstuk „Marieke" zeker het ge val Het stuk zelf is dikwijls vooral ont roerend door soberheid en realiteit. Ons viel het op, dat de medespelen den zich als het ware vrij speelden van de wel eens te strakke regie. De vertolking van kleinere en grotere rollen kreeg hierdoor meer persoon lijks. Juist op het goede spel van de kleinste rollen komt het aan, daar het geheel anders onevenwichtig wordt. De heer P. G. v. d. Kraan gaf hier wel een sterk staaltje van te zien. Van de kleine rol van de dorps gek maakte hij zelfs een meesterlijke creatie. De heer v. d. Kraan was er niet meer, maar de „gekke Nelis" was er zoveel te meer! Het prachtige ingetogen spel van de meer belangrijke rol van de schoolmeester was bij de heer Al- phons de Zwart wel in zeer goede handen. Vooral in de scene met mej. Joke Huijts in het derde bedrijf gaf hij zuiver en zeer ontroerend spel. Met zijn broer, Henk de Zwart, be hoort hij tot de beste mannelijke krachten van „Elckerlyck". Ook laatstgenoemde heeft de „Rossige" op overtuigende wijze ten tonele ge voerd. De heer H. Vrijburg wist van de eerst te strenge vader een aanne melijk en echt menselijk type te ma ken. Het spel van de koetsier-bos wachter, de heer Jan v. d. Klugt, was precies wat het zijn moest, de geesti ge koetsier-boswachter Bram. De heer Hans Heuer gaf een zuivere weergave in het kleine rolletje van Sfmon de knecht. Het spel van de heer Freek Homan Jr was als van ouds prima! Alle dames hebben zich schitterend geweerd. Mej. Joke Huijts heeft ons verrast met een uitstekende vertol king van de bazige moederrol, de waardin van „Het Gulden Hert'Ook het debuut van mej. Ria Brocks heeft ons in verbazing gebracht. Vooral haar spel was rustig en doelbewust. Lest best: mej. Fiet Prins heeft door haar mooi spel als de jonge Marieke een zuivere vertolking gegeven. Vooral de scène met Frans Renken in het derde bedrijf werd door haar tegenspel toch een groot succes. Het waren mooie avonden en het publiek was gul met applaus. KRUIS- OF MUNTPUZZEL Da Hoge Raad heeft vandaag arrest gewezen in de aak van H. H. Th. van K., directeur van het dagblad „Het Vrije Volk", die in eerste in stantie door de kantonrechter te Den Haag was veroordeeld tot f 100 boe te wegens overtreding van de loterij- wet. In hoger beroep werd de dag vaarding nietig verklaard. De heer van K. ging in cassatie, omdat hij een principiële uitspraak wenste. Zou de Hoge Raad het vonnis gecasseerd en de zaak terugverwezen hebben, dan zou de principiële behandeling kunnen worden voortgezet. Het cas satieberoep is echter verworpen. Naderend einde der kunstmanen De moederraket van de eerste Rus sische kunstmaan zal in de eerste tien dagen van december de dichte lagen van de aardse dampkring moeten binnendringen en dan ophouden te bestaan, zo zegt het Russische pers bureau tass. In Londen meent men echter, dat de raket reeds vrijdag a.s. naar be neden komt. Deze voorspelling is gebaseerd op berekeningen van het luchtvaartin stituut te Farnborough. De eerste Spoetnik zelf zal volgens deze bere- ningen ongeveer half januari in de dampkring terugkeren. Zekerheid omtrent het einde van het raketdeel heeft men uiterdaard niet, omdat de juiste vorm en het ge wicht ervan niet bekend zijn. De tweede Spoetnik zal waar schijnlijk circa drie maanden om de aarde blijven draaien en dus niet vóór begin februari naar beneden komen. Na een langdurige voorbereiding Ls gisteren een Engelse expeditie- tocht begonnen dwars door het Zuid poolgebied. De 49-jarige leider van de expe ditie, dr Vivian Fuch is met acht an dere wetenschapsmensen en een ka ravaan van zes auto's op rupsbanden en een groot aantal eskimohonden gestart te Shackleton aan de zuid westhoek van het Zuidpoolgebied. Het doel van de expeditie is eerst na een tocht van ruim 3300 kilo meter de Zuidpool te bereiken. Men hoopt daar op Kerstmis te zijn en er de expeditie te ontmoeten van sir Edmund Hillary, de bedwinger van de Mount Everest, die van tegen overgestelde zijde het Zuidpoolgebied wil doortrekken. Als de expeditie slaagt zal voor het eerst in de geschiedenis de on eindige ijsvlakte door mensen zijn doorkruist. Wel trok men reeds eer der langs de randen van het uitge strekte gebied en ïaakte Amundsen met zijn expeditie de tocht naar de Zuidpool heen en terug langs dezelf de weg, maar een tocht dwars door het gehele onherbergzame vasteland was totnogtoe niet gemaakt. Marktberichten LEIDEN, 26 nov. Vette varkens. Aanvoer 185 vette varkens. Notering per kg levend gewicht: zware 1,52— 1,55, lichte 1,591,62, zeugen 1,44 1,47. Handel vlug. Prima's 1 en 2 cent boven notering. ROTTERDAM, 26 nov Vee. Aanvoer 3192 stuks. Weekstaat 5195. 450 Vette koeien, 1937 gebruiksvoe, 100 vette kalveren, 305 graskalveren, 525 nuchtere kalveren, 111 varkens, 100 biggen, 100 paarden, 11 veulens, 428 schapen en lammeren, 25 bokken en geiten. Prijzen: vette koen le kwal. 290 300, 2e kwal. 260—270, 3e kwal. 250— 260, vette kalveren le kwal. 290 310, 2e kwal. 270—290, 3e kwal. 240— 260. per kg; graskalveren 400300 .—250, nuchtere kalveren 7060— 50, biggen f 423228. per stuk; slachtpaarden 210—1901880, per kg; schapen 11010090, lammeren f 105—90—80, kalfkoeien 1200_ 1000—800, melkkoeien 1200—1000— 800, varekoeien 825—700—600, vaar zen 850750550, pinken 550 450350, per stuk. BODEGRAVEN, 26 nov. Kaas. Aanvoer 44 partijen. Notering. Prijs lste soort 2,292,33; prijs 2de soort: 2.242,28; Extra's: 2,34—2.45. Han del kalm. 537ste STAATSLOTERIJ 6e tijs» 4e Mm 4562 6268 16744 1787-J 200 1120 1158 1181 1207 1436 3154 3851» 3'»34 43,1 4730 51»' 3131 5499 5579 6566 6598 6608 6681 7180 7223 7597 7687 7782 7855 7933 9,86 11791 11869 11887 12907 13006 13274 14364 14918 18149 19521 21248 21260 21545 21687 PRIJZEN VAN ƒ80.— 10S9 093 14b 362 522 569 600 659 738 773 827 936 969 997 794 829 951 974 2091 138 270 273 359 400 494 558 611 617 724 731 797 SUS3 085 476 632 648 753 762 821 856 861 41)01) 4106 201 249 274 312 318 897 400 487 625 635 637 705 781 813 933 953 8022 066 214 249 256 257 459 510 563 719 920 967 6058 100 143 381 388 394 644 679 721 733 833 860 7002 014 038 067 086 124 173 181 187 472 478 520 609 733 777 827 862 952 «022 101 326 350 378 418 428 462 496 537 9099 106 210 322 356 477 525 537 540 558 723 fli 10141 235 237 316 341 413 464 517 760 818 1075 099 115 186 216 277 279 288 324 366 375 404 405 427 442 476 487 488 525 534 542 545 584 673 678 683 692 789 816 850 855 868 932 938 948 «003 035 049 101 134 145 192 201 205 223 267 292 299 307 308 320 348 357 371 435 437 441 476 490 501 551 560 572 612 635 701 835 861 947 949 962 «056 074 087 139 167 174 179 213 229 232 236 256 304 313 357 391 403 412 415 430 455 475 488 497 539 544 549 588 601 602 603 654 661 677 695 701 714 725 746 709 802 920 930 945 4030 035 036 078 093 156 173 199 238 307 331 347 353 364 369 418 421 457 462 471 490 496 546 548 580 689 699 747 775 776 787 879 891 911 916 932 982 5030 060 086 107 114 134 142 163 357 382 383 405 428 448 472 474 479 490 495 507 559 597 601 606 642 691 765 771 870 879 901 954 957 958 962 977 6037 046 106 130'167 185 279 305 320 334 358 369 378 396 432 601 633 653 650 672 698 801 854 870 874 905 911 922 11105 192 248 298 313 411 429 543 556 657 661 730 741 751 760 786 881 952 12026 065 071 148 338 379 556 724 72, <39 755 847 896 916 9S0 1S002 019 122 141 150 208 379 381 406 5ü4 550 553 846 856 876 916 14131 230 458 460 605 623 868 9<)3 15260 347 368 412 470 594 836 850 16056 059 174 211 545 554 717 854 860 910 17131 178 184 190 279 399 101 463 685 .'13 754 953 984 18058 114 135 179 181 286 103 440 542 6)1 621 741 790 823 834 853 921 972 983 .*>3 10077 091 206 321 413 439 522 525 569 MS 723 746 781 898 992 20035 105 201 356 031 644 711 771 21021 151 353 397 412 425 631 608 679 801 802 963 969 978 675 704 710 787 800 804 823 852 938 917 957 «85 12005 018 022 047 055 lift 120 203 259 293 306 311 346 364 373 396 428 460 469 504 531 550 606 616 623 654 665 699 778 788 837 862 866 893 894 9-19 932 965 907 18015 035 049 071 142 159 163 205 208 239 279 287 329 330 340 397 446 479 503 508 622 644 694 702 717 721 750 760 827 848 850 852 858 881 900 953 962 991 14001 006 011 101 111 122 138 144 189 193 240 266 270 374 380 421 469 470 478 510 522 592 601 635 681 701 702 709 716 723 749 755 773 793 819 869 941 945 950 963 15017 018 062 078 099 114 135 162 201 208 212 224 284 371 421 422 147 463 477 511 530 646 693 764 765 ,69 851 873 888 9U0 914 923 927 929 970 975 16000 10010 041 047 187 218 231 266 267 272 280 281 290 309 310 346 355 383 404 419 429 431 435 479 481 530 542 594 623 630 656 74i 894 916 944 969 971 974 992 17022 115 183 188 194 197 204 229 247 316 340 406 409 427 433 440 488 492 540 597 915 948 981 988 991 11031 056 090 130 194 289 297 324 830 351 386 399 402 414 446 487 532 595 600 655 375 378 393 403 406 407 450 474 499 505 571 578 626 640 648 657 678 686 717 742 745 771 824 857 862 867 871 929 931 939 954 962 967 991 In de categorie nieten vervalt no. 8875. Bij de prijzen van ƒ80.— moet no. 8 8 7 5 toegevoegd worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3