HUP, afdeling Leiden vergaderde tot na middernacht Puntensysteem van groslijst stemming onder de loep nare dagen Scherp „De Bolle" als abon. voorstelling Afscheid en welkom bij „Club de Limetz" DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De Katholieke Volkspartij, afdeling Leiden, heeft gisteravond in Het Gulden Vlies een geanimeerde, ietwat verhitte vergadering gehouden. De zwaarbelaste agenda deed verwachten, dat het geen „vroegertje" zou wor- den, de feiten waren volgens de verwachting: tegen twaalf uur moest de ober van het Vlies aankondigen, dat het „hoogste tijd" was en dat de lich ten over vijf minuten uit zouden gaan. De meeste tijd vroeg het agenda punt vier: goedkeuring van het reglement candidaatstelling gemeenteraads verkiezing. Nadat in een vorige vergadering stemmen werden gehoord over 6tvc een wijziging in punt 4 van het reglement, betreffende de groslijststemming, peringen in de katholieke maatschap heeft een commissie zich met deze zaak beziggehouden. Gisteren hebben de leden van deze commissie een uiteenzetting gegeven over de veranderingen, die zij in enige artikelen wilden aanbrengen. van de fractie; de door de leden ge kozen adviescommissie stelt immers de lijst samen niet zonder zich ern stig over de juiste veelzijdige samen stelling te hebben beraden. De me ning van een kringbestuurder was ook, dat de voorgestelde regeling niet geschikt is voor een grote af deling. Uit het bestuur werd nog de stem gehoord, dat volgens de voor gestelde methode getornd wordt aan het recht van de kiezers in de volg orde van de candidaten wijziging te brengen. Na uitvoerige debatten kwanj het voorstel een nadere bespreking tus sen bestuur en commissie mogelijk te maken en daarna in een nieuwe vergadering de leden te laten be slissen. Commissieleden waren nl. van me ning, dat het bestuur zich tevoren niet voldoende van het standpunt dei- commissie op de hoogte had gesteld. De voorzitter wenste echter dade lijk hoofdelijke stemming over de vraag of het (oude) puntenstelsel gehandhaafd moet worden of niet. De uitslag was 36 stemmen voor en 21 stemmen tegen. Van de commissie, die woorden van waardering van het bestuur oogstte voor de studie, die zij van het onderwerp heeft gemaakt, wer den enige wijzigingen in andere ar tikelen overgenomen. De wijzigingen golden o.m. het door de K.V.P.-leden schriftelijk candidaat stellen van de leden van Daarna aandacht voor gemeentepolitiek Het bestuur hield vast aan de me thode, waarbij de candidaten van de groslijst, die in een bepaalde volg orde door de adviescommissie op de lijst zijn geplaatst, gekozen worden op de definitieve lijst door een pun tenwaardering. De commissie stelde voor volgens het „hokjesstelsel" te kiezen. Candidaten kunnen gekozen worden door de hokjes vóór de namen naar believen rood og zwart te maken. De commissie wenste voorts wijzi ging in de regel, dat de candidaten in alphabethische volgorde op de lijst worden geplaatst, met dien verstan de, dat de geadviseerde candidaten het eerst op het stembiljet worden geplaatst, in volgorde van advies. j Zij stelde voor de namen van de candidaten te plaatsen in één rij onder elkaar in de volgorde, die door de adviescommissie is vastgesteld. Tenslotte stelde de commissie voor dat bij het bepalen van de uitslag wordt uitgegaan van het aantal stem men, dat de candidaat bij de gros lijststemming heeft behaald, met dien verstande, dat het benodigde aantal candidaten met het hoogste stern- mental is gekozen. Het kiezen op deze wijze heeft geen invloed op de plaats, die een can didaat in de eerste acht plaatsen in neemt. De gekozene blijft de plaats van het advies innemen, indien hij of zij tenminste het vereiste stem- mental heeft gekregen (volgens de kiesdeler). De rest van de gekozen candidaten wordt aan de lijst toe gevoegd in volgorde van de door hen behaalde aantallen stemmen. Debat Van beide standpunten uit werd levendig gediscussieerd. De commis sie betoogde, dat men op deze wijze een „middenweg krijgt tussen de stem des volks" en het advies. Meer dan vroeger, zo stelde men, kan het lid op de groslijststemming zijn in vloed op de verkiezing uitoefenen. Zij wilde niet voorbij gaan aan het feit, dat de adviescommissie, geko zen door de vergadering der leden, een grote invloed mag hebben op het vaststellen van de volgorde der can didaten, men wilde echter op de eer ste plaats van het puntensysteem af, omdat de groslijstkiezers met he puntenstelsel een zware „punten- druk" op de verkiezing van een be paalde candidaat kunnen uitoefenen, met de mogelijkheid, dat candidaten niét op de plaats komen, waar zij door de adviescommissie gedacht zijn en zelfs de lijsttrekker „kunnen laten vallen". Mr. H. A. L. Vijverberg, afdelings voorzitter, die namens het bestuur het woord voerde, was het niet met deze motivering eens. Hij hield vast aan zijn mening, dat het puntenstel sel méér waarborgen biedt voor een gevarieerde en deskundige bezetting de geschiedenis terug te grijpen om te constateren, dat er een tijd was, waarin aan onze stemmen geen ooi- werd geleend". Sprekende over de beginselen der KVP, zei de heer Van Dijk onder meer, dat democratie al léén niet voldoende is; alle plannen en activiteiten dienen steeds te steunen op de levensbeschouwelijke grond slagen van de partij. In het vervolg van zijn inleiding voerde spr. aan, dat de KVP met recht zich de gezinspartij heeft ge noemd. Hij zei voorts, dat de fractie het streven van het KVP-bestuur contact tussen haar en diverse groe- bevorderen, toejuicht. De raadsleden zijn onafhankelijk in hun besluiten, maar zij zijn niet opge sloten in een ivoren toren. Spr ging hierna dieper in op de vele problemen in de gemeentepoli tiek: onderwijs, jeugdzorg, volksge zondheid, socigle zaken, woningnood, sanering, contact met de randge meenten, behuizing bejaarden. De ruimtelijke ordening vraagt bijzonde re aandacht, aldus spr. Leiden staat voor het probleem, dat het niet lan ger dan drie jaar met de woning- en industriebouw vooruit kan. Overleg met de randgemeenten over huisvesting en andere zaken is noodzakelijk. Daarbij mogen raadsleden de ogen niet sluiten voor de eigentijdse moeilijkheden, de dwin gende eis is de besteding te beper ken. Het werk van de vroede vaderen wordt hier zeker niet eenvoudiger door. De bestedingsbeperking nood zaakt tot overleg en een juiste be paling van wat wel en niet urgent is. Spr. sloot met de wens, kiezers een verstandige keuze zullen doen. Forum. Na applaus en dankwoorden aan 't adres van de heer Van Dijk nam vervolgens een forum, gevormd door de raadsleden mej. N. Noordman en de heren Aalders, De Bree, Van Dijk, Menken, De Hosson en Ten Broek achter de groene tafel plaats. Men vroeg o.m. of woningen voor bejaarden en flats voor alleenstaan den geen verruiming in de woning nood geven. De heer Ten Broek zei, vervelendheid AKKERTJES' helpen direct Advertentie. de adviescommissie, die naast be- ^at ^0 dit reeds *n f,ai?" POTLOOD en GEEST stuursleden zitting zullen nemen. De candidaten moeten zich voorts in de periode tussen politiek advies en groslijststemming van elke propa- ganda-activiteit onthouden. Enige andere agendapunten In deze vergadering werden door het bestuur voor de Provinciale Sta ten de volgende candidaten gesteld: de heer S. Menken en mr. dr. O. F. A. H. jhr. van Nispen tot Pan- nerden, die beiden reeds lid zijn van de Provinciale Staten en de heer F. C. de Hosson. De vergadering stelde nog de volgende candidaten: de heer J. van Zonneveld en de heer C. Meerpoel. In zijn inleiding stelde de voor zitter, mr. H. A. L. Vijverberg, voor inplaats van de heer N. B. M. Vree burg en mevr. J. Peeters-Van Ringen tot afgevaardigden in de kringver gadering aan te wijzen de heren C. P. W. Schinck en J. O. de Lange. Voorts wees hij op het feit, dat het voor Leiden misschien mogelijk is een lid in het kringbestuur te brengen. Het bestuur stelde voor de heer S. Menken en mevr. M. van Neer-Braam candidaat te stellen. Gemeentepolitiek Toen de kleine wijzer van de klok al tussen tien en elf in stond moest de vergadering nog aan een tweede, belangrijk gedeelte van de agenda beginnen. Na een inleiding door de heer A. van Dijk, fractievoorzitter van de KVP-ers in de Leidse raad over de gemeentepolitie, zou een fo rum van katholieke gemeenteraads leden antwoorden op vragen van de belangstellenden. De heer Van Dijk citeerde in zijn inleiding allereerst enige kernachtige uitlatingen van raadsleden in de ge meentebegroting, die duidelijk maakten met welke problemen de raad geconfronteerd wordt: „Slechts een klein erf kan worden afgegraasd", „by de gemeente ontbreekt de grote lijn", „slechte gang van zaken in scholenbouw kan fataal worden." Boven alle problemen hangt het spook van de bestedingsbeperking. Van toepassing hierop waren zijn woorden: „Wij stappen in de wereld No. 513. Horizontaal: 1. licht rijtuig je op twee wielen (Java), 4. docu ment, 7. rietpalm (Mal.), 9. eenvou dig, 10. sneeuwschaats, 11. voegwoord, 15. figuur in het kaartspel. 18. dubbel- zout, 19. werk van Ibsen, 20. verfstof. Verticaal: 1. tam rund (Indonesië), 2. kunnerde gedronken worden, 3. fa milielid, 4. bastaarduitgang, 5. bid bank, 6. vis, 8. metaalsoort, 12 stad in Duitsland, 13. hond, 14. zijtak Elbe, 16. Limburgs bal sel, 17. rivier (Spaans). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: 1. maaltijd, 8 vrees, IC. eb, 12. min, 13. K.E., 14. Rai, 16. dur, 17. handeling, 18. ark, 19. Ede, 20. as, 21. sté, 23. en, 24. speer, 26. Haarlem. Verticaal: 2. a.v., 3. arm, 4. Leices- ter, 5. ten, 6. ijs, 7. verhaal, 9. ner gens, 11 baars, 13. kunde, 15. ink, 16. die, 21. Spa, 22. eel, 24. sa, 25. re. gevoerd, 't College voelt voor flats voor alleenstaanden. Het m^ent, dat huisvesting voor bejaarden in de toe komst aan verschillende bevolkings groepen in handen gegeven moet worden. „Waarom breidt Leiden zich niet uit?", was een andere vraag. Het fo rum sprak als vermoeden uit, dat een tekort aan woningen de oorzaak is. Accountantsdienst naar Hooigracht Ook Huisvesting Op 21 januari 1.1. besloot dc Raad het herenhuis met tuin, staande en gelegen aan de Hooigracht no. 79, aan te kopen. Sinds geruime tijd hebben n.l. de in het Stadhuis ondergebrachte gemeentediensten met een ernstig ruimtegebrek te kampen. Het ligt in het voornemen om in het pand Hooigracht 79 de afdeling Huisvesting van de Gemeentesecreta rie en de Gemeentelijke Accountants dienst onder te brengen. Gezien de aard der werkzaamheden zullen deze afdelingen en deze dienst relatief het minst schade ondervin den van het feit, dat zij niet meer in het Stadhuis gevestigd zijn. De vrij komende ruimte in het Stadhuis komt ten goede aan de andere in het Stadhuis ondergebrachte afdelingen. Alvorens het pand Hooigracht 79 in gebruik te kunnen nemen, is het noodzakelijk, dat hierin een aantal voorzieningen wordt getroffen. Met inbegrip van de inrichtingskosten is hiervoor nodig een bedrag van 54.100 gulden. Het woningbeleid is in de afgelopen 10 jaar misschien niet gelukkig ge weest. Herinnerd werd aan het on derzoek van de „commissie ad hoe", aan efficienty-onderzoek bij ge meentewerken en andere maatrege len, die naar verbetering moeten leiden. Een der aanwezigen wees op het geringe oppervlak van Leiden. Ande re steden kon zich door annexatie uitbreiden. Een vraag, die hierop aansloot be trof de kansen voor annexatie rond Leiden. Het forum betoogde, dat de ze afhankelijk zijn van het inzicht van de regering. Maar „regering en partij" denken vandaag ook niet zo luchtig meer over annexatie. Op een vraag over subsidies aan jeugdzorg en jeugdbeweging werd geantwoord, dat voor beide het be drag aan subsidie's ieder jaar groter werd. Het forum betoogde voorts, dat er geen gevallen bekend zijn, waarin wat betreft industrie-vestiging aan een Amerikaanse boven een Leid se industrie de voorkeur werd gege ven. In dit verband drong men er op aan de fractie-leden van problemen, klachten etc. op de hoogte stellen. Een der aanwezigen vroeg om een voorlopige, goedkope oplossing voor verbetering van de verkeerssituatie op de Hooigracht: men dient een af scheiding te maken tussen de plaats waar auto's kunnen parkeren en het rijwielpad. Tenslotte werd gevraagd of het aantal ambtenaren in overeenstem ming is met het getal inwoners van Leiden. Het forum voerde aan, dat Leiden een streekcentrum is. Onder de 1700 ambtenaren zijn er velen, die werken aan de lichtfabrieken, Ende geest etc. Het getal ambtenaren is overigens de twee laatste jaren gelijk gebleven. Tegen middernacht sloot de voor zitter de vergadering met een dank woord aan de leden van het forum. GEM. AANKONDIGING AFSLUITING STEENSCHUUR Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat men ingang van heden tot en met 6 december a.s. het Steenschuur voor zover gelegen tussen de Groe- nebrug en de Nieuwsteegbrug zal zijn afgesloten voor alle scheep- vaarverkeer. LYDIAGROEP A1TENTIE! Alle kabouters en gidsen van de Lydiagroep worden eraan herinnerd, dat er morgenochtend om kwart voor ?n een groepsmis wordt opgedra gen, in verband met het vertrek van de aalmoezenier. Des avonds om kwart voor zeven is een afscheidsavond voor alle leden in het Gidsenhuis, Hogewoerd 14. „De Advent, begin van het kerkelijk jaar". Voor hen, die de laatste tijd in de Kerk zijn opgenomen houdt pastoor Lohuis morgen, woensdag 27 novem ber, in het gebouw van Verbum Dei, Plantage 16, een lezing over „De Ad vent, begin van het Kerkelijk Jf.ar". H. Mis met uitleg. Zondag 1 december (begin v. d. Advent) is in het St. Lidwinahuis aan de Zoeterwoudsesingel 34 een gezon gen H. Mis waaronder een korte uit leg wordt gegeven. De dienst, die begint om 9 uur is toegankelijk voor niet Katholieken, eventueel vergezeld van een katho liek. Villabouw. Het bouwen van een dubbele villa aan de Van Slingelandtlaan wordt' voor eigen rekening uitgevoerd door de firma Gebr. van Beukering alhier. BEGRAFENIS VAN DE HEER J. J. C. SNEL. Gistermiddag vond onder grote belangstelling op de begraafplaats „Rhijnhof" de teraardebestelling plaats van de heer J. J. C: Snel, hoofdambtenaar bij de Stedelijke Lichtfabrieken, die de vorige week 30-jarige leeftijd plotseling over leed. Ónder de aanwezigen merkten wij o.a. op wethouder D. J. v. d. Kwaak, ir Y. Ykema, directeur Sted. Fabr. van gas en elektriciteit, vele collega's, vrienden, personeel, E. Scholtz, oud-administrateur van de S.L.F., de hoofdcommissie van de openbare Eredienst in de Ned. Herv. Kerk en een deputatie van de com missie van de administratie, H. van Woudenberg, voorzitter Personeels- ver. en de techn. adviseur van de personeelsvereniging, ir F. Stokhuy- zen. Als eerste spreker trad naar vo ren ir Y. Ykema, directeur S.L.F., die het een behoefte achtte om de overledene, van wie' hij moeilijk kan scheiden, voor alles dank te zeggen wat hij voor het bedrijf en hem per soonlijk gedaan heeft. Namens de afd. boekhouden werd het woord ge voerd door de heer Van Heusden. Spr. bracht de overledene dank voor ae vriendelijke en prettige samen werking. Hij prees hem als een hu maan chef en vriend. Vervolgens werd gesproken door de heer H. v. Woudenberg, voorz. Personeelsver., die de heer Snel namens de pers.- ver. dank bracht voor het vele dat hij gedaan heeft. De heer C. Lau, Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 26 November 1857. Volgens de N.R.Crt. heerst onder de plantaadje-slaven in de kolonie Suriname een onrustige geest. Van 11 plantaadjes zijn reeds onaangename voorvallen bekend. Mag men het gerucht gelooven dan zouden de negers een van de Directeuren gestee- nigd hebben. Er heeft weder eene publieke verkooping van 29 slaven plaats gehad, afkom stig van de kleine plantaadje „de Herstelling" in Saramacca. Zij werden evenals de aanwezige visch, proviciën, manufacturen enz. aangeboden en geveild. Zij golden f 605 tot f 690 per hoofd, en bragten gezamentlijk eene som op van f 11.310. Deze sla ven, die jaren achtereen met en onder elkander geleefd hebben, zijn nu eensklaps gescheiden en onder 15 a 20 verschillende meesters gebragt. vice-voorz. van de Ver. tot Bevorde ring der Welsprekendheid sprak over de stuwkracht waarmede steeds de belangen van genoemde vereniging werden behartigd. Ook de heer Hel leman, vriend van de overledene, sprak enkele woorden. Namens de Hoofdcommissie van de openbare Eredienst in de Ned. Herv. Kerk trad naar voren de heer C. W. Oostveen, voorz. van genoemde commissie. Al lereerst richtte spr. zich tot de fa milie van de overledene met enkele woorden. Hij was, aldus spr., een goede kracht voor de commissie. Hij laat een ledige plaats achter. Laatste spreker was ds D. Kloek, Ned. Herv. predikant alhier, die een persoon lijk woord sprak. De kist was bedekt met enkele kransen. A LS DERDE abonnements-voor- stelling is een blijspel gekozen van de Franse schrijver Marcel Achard, dat door het Rotterdams Toneel on der de titel „De Bolle" wordt opge voerd. Het is meer dan een genoeglijk spelletje; het is een knappe uitwer king van het thema, dat wraak niet altijd even zoet is. In dit geval gaat het om twee oude vrienden, die vanaf de schoolbanken elkanders rivalen zijn geweest, met dien ver stande, dat de één er altijd tussen uitkneep en de ander de kastanjes uit het vuur had kunnen halen. In het latere leven was de één 'n rijke fabrieksdirecteur geworden en de andere moest telkens wat francs ko men lenen om het hoofd boven water te houden. De niet-geslaagde werd door de ander vereerd met de bij naam „Bolle", (in het Frans „patate", aardappel), een betiteling, waar hij een hekel aan had. Kortom: jaren lang voelde „de Bolle" zich verne derd door zijn meer pientere school kameraad, totdat hij op een goede dag erachter kwam, dat deze of schoon hij getrouwd was een in tieme relatie onderhield met de Bolle's pleegdochter. Daarmee kon hij zijn „vriend" eindelijk eens op de knieën krijgen, maar toen hy hem eenmaal zover had, wist hij er geen raad mee. Evenmin trouwens als de auteur, die alles weliswaar op zijn pootjes terecht laat komen, maar er niet in slaagde om een pakkend slot Wedstrijd in poppenspel De Club de Limetz ontving gister avond een bijzondere gast en nam af scheid van een oude bekende. De gast van morgen en doen in het heden was sint Nicolaas, die met een varia wat mogelijk is". De heer Van Dijk betoogde, dat het accent in deze tijd ligt op „het doen wat mogelijk Over urgente zaken dient men op eerste plaats tot overeenstem ming te komen. Eenheid in het poli tiek beleid is hierbij van belang. De fractie vraagt hierbij de belangstel ling van het publiek voor het ge meenteprogramma, want de gemeen- is belangrijk ondanks de toenemende bemoeiingen van de overheid. De mens leeft immers in de ge meente, door de eeuwen heen waren het de gemeenten, die de cultuur hebben overgedragen en contact met het landelijk bestuur mogelijk maak ten. Spr. vroeg in het vervolg van zijn inleiding aandacht voor de komende verkiezingen. De KVP zal haar par tijtje in het verkiezingsconcert méé moeten spelen, wil zij vat houden op het publiek. Tegenover afbre kend commentaar van andere partijen dient de KVP zijn eigen geluid te la ten horen. Zy heeft immers goede papieren. „Men hoeft niet zo ver in tie op een bekend gezegde, in zijn troonrede zeide dat er een grote over eenkomst bestaat tussen een kape laan en een zeeman. Steeds weer als een kapelaan door zijn bisschop elders wordt benoemd, laat hij in de oude parochie iets ach ter, dat hem dierbaar is geworden. Zijn toespraak richtte de Goedheilig man in het bijzonder tot rector H. L. var, Ingen, die na zes jaar de St. Pe trusparochie gaat verlaten. Een van de dierbare '-elaties, die hem lang aan Leiden zullen doer, terugdenken is ongetwijfeld de Club, voor wie hij jarenlang een weldoener en trouw medewerker is geweest. Uit naam van de hele Club schonk de Sint de nieuwbenoemde rector een afbeelding van het dorp Limetz, geschilderd door kapelaan C. W. TTiomas, een dubbele herinnering dus. Ook de beide promotoren van de Club, Joop Koevoets en kapelaan J. W. de Jong, kregen een sinterklaas cadeau. De heer Koevoets moest in ruil in het kort het verband schetsen tussen „Kunst" en „Kostumes", het geen hem hoewel Sinterklaas het ken. hem lastig maakte als eigenaar van een toneelkostuumhuis natuurlijk goed afging. Toen eenmaal het uur war geko men, waarop de Sint zijn zegenbren- gende rondgang ging vervolgen, kwam ook spoedig het ogenblik, waarop rector Van Ingen afscheid moest nemen. Hij deed dat met een kort woordje van dank en met de wens, dat de Club nog een lang leven beschoren moge zijn en dat het contact niet ver loren gaat. Hij sprak voorts als zijn n.ening uit, dat het succes van de Club de Limetz niet afhankelijk is van een overweldigend ledental. In tegendeel: met een ïtierr.e leden kring kan de club zijn doel beter be reiken. Dat ook de verschillende „nieuwe lingen" zich direct thuis voelden, ge tuigden ze in een onderlinge wed strijd geïmproviseerd poppenspel, waarin ze van harte meededen. Het poppenspel bleek iok hier) een heerlijk middel om eens iets te „zeg gen". Wat heeft de Club gelachen, als men bekende personen of gebruiken herkende! Ook kreeg men een aardig beeld uit het leven van een artist. Ondanks het vergevorderd uur bleef men na afloop van de wedstrijd nog even bijeen om komende pro gramma's en activiteiten te bespre- lm weissen Rössl" in de Doelenkazerne Goede uitvoering van evergreen Hoewel de alarmoefening, welke deze dagen het militaire apparaat in Nederland allerwegen beheerst, gisteravond min of meer ook de Doelenkazerne in haar ban had, zo dat de zang of het gesproken woord meer dan eens overstemd werd door „dienstrumoer", heeft men in de can- tine van de kazerne gisteravond toch kunnen genieten van amuse ment van het goede soort. De Haag se Operettezangers traden voor het voetlicht met een bekend „kasstuk", dat naar onze mening wel aanspraak mag maken op de hedendaagse be titeling „evergreen" n.l. Ralph Be- natzky's operette .Jim weissen Rössl". Bleef de Duitse tekst in de zang scènes gehandhaafd, het verhaal zelf had een Nederlandse versie gekre gen, welke hier en daar enigszins vrij vertaald aandeed, maar toch veel er toe heeft bijgedragen, dat de vrolijke geschiedenis voor alle toehoorders goed te volgen was. De belevenissen in en rond de herberg „Het Witte Paard" zijn voldoende bekend. De aanwezigen hebben zich weer kunnen vermaken met de tra gikomische liefdes-affaire tussen de waardin en haar kellner Leopold en de drukdoenerige, onbeholpen tex tielfabrikant Giesecke uit Berlijn met zijn knappe dochter. Ook een professor verschijnt ten tonele met een lieftallige dochter en zo is het mogelijk, dat er enkele romances ontstaan tussen deze alleraardigste jonge dames en een paar allerchar- mantste heren onder wie de „mooie" Sigismund. Er wordt bij het Wolf- gangmeer in die schilderachtige streek van Salzkammergut veel ge zongen en plezier gemaakt en kei zer Franz-Joseph komt persoonlijk het happy end verzorgen en ten slotte is iedereen tevreden en ge lukkig, daar „lm weissen Rössl". De uitvoerenden mochten na af loop een dankbaar applaus in ont vangst nemen en de dames-solisten bovendien nog een bloemetje. De Haagse Operettezangers hebben weer eens bewezen over zeer goede krach ten te bezitten. De begeleiding werd tevoorschijn getoverd uit een ham mond-orgel. te vinden. Al is dit tenslotte toch wel een stevige pakkerd. Alles bij elkaar is het een aardig uitgewerkt blijspel, dat zijn kracht vooral ontleent aan de geestige dia loog en de flitsende grapjes van „de Bolle", die dan niet erg intellectueel mag geweest zijn, maar toch wel „spiritueel". Overigens is het geen spel voor onvolwassenen. IIET STUK is een pracht gelegen- heid voor Bob de Lange om eens flink van' leer te trekken, welke ge legenheid hij zich dan ook geenszins heeft laten ontglippen. In het tweede van de drie bedrijven chargeert hij wel eens, maar dat komt aan het spel eerder ten goede dan ten kwade. Overigens was de manier, waarop hij vol binnenpretjes tergend lang zaam begon te eten van de smakelijke kluif der wrake een kostelijke scène. Zijn tegenspeler was Pim Dikkers als de man, die beter slaagde in het leven, maar qua karakter de mindere bleek te zijn van „de Bolle". Een minder prettige, maar goed gespeel de rol. Van de dames kwam vooral Lies Franken naar voren als de vrij moedige vertegenwoordigster van de jonge generatie, een kittig brutaaltje Enny Meunier en Ann Hasekamp wa ren de echtgenoten van de beide „vrienden", zij waren door de auteur wat op <de achtergrond gehouden, "'schoon zij wel degelijk meetelden. Het publiek heeft zich door dit vijftal goed laten amuseren en liet er geen twijfel over bestaan, dat het dit amusement wist te waarderen. 60 JAAR ADVOCATEN-KANTOOR. Het is vandaag 60 jaar geleden, dat mr P. J. M. Aalberse, de latere hoog leraar en minister, zich hier ter stede vestigde als advocaat. Na eerst enige jaren alleen het kantoor te hebben beheerd, associeerde mr Aalberse zich van 19021906 met mr Barge (een broer van prof. Barge). In 1910 trad toe mr A. L. Hermans, in 1914 mr E. J. M. H. Bolsius. In 1916 ver liet mr Aalberse de advocatuur we gens zijn benoeming tot hoogleraar te Delft. Mr Hermans trad in 1923 uit; zijn plaats werd ingenomen door mr H. F. A. Donders. In 1952 over leed mr Bolsius. Intussen, in 1950, was mr C. M. A. A. Mol als associé opgenomen, in wiens plaats in 1955 mr V. C. Groenendijk toetrad. Bij informatie naar dit merkwaar dig jubileum werd ons medegedeeld, dat men er geen ruchtbaarheid aan wenste te geven en de viering strikt intiem werd gehouden. LEIDSCHE BRIDGE-CLUB „D.D.S." Paren-competitie. De resultaten van de eerste 3 ron den van de Parencompetitie (2e deel) iuiden als volgt: Groep zwart: 1. Verboog-Vellenga 70 m.p.; 2. Hr. en mevr. Kuilman m.p, 3. Brouwer sr.Plouvier jr. 68)4 imp. 4. Hr. en mevr. Eich- horn 66'/2 m.p.; 5. Hr. en mevr. De La Court 64 m.p.; 5. Parmentier van der Voort 62y2 m.p.; 7. Hr. en mevr. Krul 58 mp.; 8. Hr. en mevr. Lancel 57H m.p.; 9/10. van der Meer Scholvink 54J4 mp. 9/10. dames Visser—van der Meer 54V2\ 11. Van Berge Heneg.Rijnbende 53H m.p.; 12. mevr. Reekers—D. Reekers 5V/2 m.p. 13 dames Seisvan Alphen 49 Vi m.p. Groep groen: 1. Hr. en mevr. Van Heusden 76]/2 mp.; 2. mevr. Van Zijp—Van Noort 74m.p.; 3. mevr. Rijnbende—Lautenbach 71 m.p.; 4. dames VerstraatenNagel 66 m.p.; 5. hr en mevr. Brouwer jr 64}A m.p.; 6. dames VerhoogBrouwer 59)4 m.p.; 7. dames Den HolderSchnei ders 59 m.p.; 8. Plouvier sr.Lange- meyer 58 «4 m.p.; 9. dames Van Ber ge Heneg,Landzaat 57y2 m.p.; 10. dames GuldemondAalbersberg 56)4 m.p.; 11. mevr. BeekerBaggen 55 m.p.; 12. Van LeeuwenEvndhoven 46)4 m.p.; 13. dames van Rooyen- Van der Valk 35.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2