2)e ficicbe0oii4cmt Indonesië haalt verschillende dingen door elkaar Minister Luns wees daarop in de politieke commissie GRATIS Koopuur B. DE KONING Macmillan te Parijs om misverstanden op te helderen De koningin als hoofd der kerk DINSDAG 26 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14269 j Minister Luns stelt j j de kwestie Nieuw Guinea zuiver i Directeur: C. M. v. HAMERSVE1U. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f?.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 1? ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 TELEVISIE- VRAAGSTUK BINNENKORT zal de Staatssecre taris van O., K. en W., mr. R. A. Höppener, de televisie-nota bij de Tweede Kamer indienen. Bijzon der belangstellend is men daarbij naa»- het standpunt, dat de regering zal in nemen ten aanzien van de commer ciële televisie. Nu er in ons land ruim 200.000 ge registreerde televisie-toestellen zijn, is dit een probleem waarover in tal loze Nederlandse gezinnen druk wordt gediscussieerd. Want wat zou er gebeuren als ook hier de commer ciële televisie via het beeldscherm tot de huiskamers zou doordringen? En hoe zou dan de positie van de om roepverenigingen worden? In een interessante beschouwing, die onlangs in „De Katholieke Werk gever" verscheen, gaat de heer B. S, Korsten, public relations adviseur in Den Haag, nader op deze vragen in. De schrijver begint zijn artikel met te stellen, dat de voorstanders van de commerciële televisie de somberste perspectieven zien opdoemen, als eer lang de Euromarkt een feit zal zijn en het Nederlandse product niet via het beeldscherm in onze huiskamers 'zou kunnen binnendringen. Het komt mij voor, zo gaat hij verder, dat dit lichtelijk overdreven is. Televisie blijft tenslotte altijd slechts één van de media, waarvan de reclame zich kan bedienen. En, gezien de recente ontwikkeling in de Verenigde Staten, waar de tendens zich duidelijker gaat aftekenen om de reclame via de tele visie te beperken zelfs niet eens het voornaamste medium. In het alge meen krijgt men bovendien weieens de indruk, dat de voorstanders van de reclame-televisie weinig rekening houden met de Nederlapdse menta liteit. Zeer velen zullen met tegenzin in de pauze van een Beethovencon- cert een bepaald merk zien en horen aanprijzen. En nu zeggen de voor standers wel weer, dat de adverten ties alleen zullen verschijnen tijdens de natuurlijke onderbrekingen van bepaalde programma's, maar wat is een natuurlijke onderbreking? De pauze in een concert of toneelstuk? Vlak vóór of vlak na een uitvoe ring? Men zal toch ook om zoveel mo gelijk rendement van zijn dure ad- vertentiegeld te trekken altijd een moment kiezen, dat de kjjkersdicht- heid het grootst is. Maar het belangrijkste is, dat er nu eenmaal in Nederland op radio- en televisiegebied een andere, histo risch gegroeide situatie bestaat dan in de ons omringende landen. En van die situatie moet men uitgaan! Ik heb, aldus schrijver, er al eens eer der de nadruk op gelegd: het gaat niet aan de pioniersarbeid van de omroepverenigingen nu maar een voudig te negeren en de^ commer ciële televisie, die uiteraar'd grotere financiële middelen ter beschikking zou krijgen, zendtijd te geven, waar door op den duur de vergelijking met de uitzendingen van de omroep verenigingen zou worden kromge trokken. In Engeland is het al zó, dat kijkers, die de keuze hebben tussen commerciële televisie en de uitzen dingen van de B.B.C., in groten-ge tale (72 tegen 28 pet.) de vorkeur ge ven aan de commerciële televisie. Pleit dit dan niet voor de laatste? Beslist niet. Het wijst er alleen op, dat de commerciële televisie in vér gaande mate aan de publieke smaak tegemoet- komt. En nu wordt van de zijde van de voorstanders van de reclame-televisie wel weer aange voerd, dat zij geen enkele invloed op de samenstelling van de pro gramma's willen uitoefenen, maar dat is een slag in de lucht. Want men zal alleen dan adverteren als de pro gramma's bij een zo groot mogelijk publiek in de smaak vallen en dus zal er een tendenz bestaan tot ver vlakking en popularisering. Hoe de schrijver de oplossing van de kwestie van de commerciële tele visie dan wel ziet, zullen wij nog na der bekijken. In ieder geval wordt in dit artikel een gezond geluid gehoord. Dat de Tweede Kamer de omroepverenigin gen snel zal loslaten, is toch nauwe lijks aan te nemen. En in feite zou men haar positie wel bijzonder ver zwakken, indien de commerciële te levisie zonder meer zendtijd wordt toegewezen,. Van de gevaarlijke as pecten die hieraan verbonden zijn, is de regering zich ongetwijfeld ter dege bewust. Ontspanning aan de Syrische grens De Saoedische ambassade in Bei roet heeft maandag bekend gemaakt, dat Turkije besloten heeft een be langrijk deel van de Turkse troepen aan de Syrische grens terug te trek ken, nu de manoeuvres in dat gebied afgelopen zijn. De Turkse regering heeft bij haar besluit rekening gehouden met het standpunt van koning Saoed van Saoedi-Arabië in het geschil tussen Turkije en Syrië. Zij heeft het stre ven van de koning naar Arabische eenheid willen steunen. Saoedi-Ara bië hoopt, dat het Turkse besluit zal bijdragen aan toenadering tussen Turkije en de Arabische wereld, al dus het communiqué van de ambas sade. Vele sprekers over de kwestie Nw. Guinea juridische kwestie, waarin de Alge mene Vergadering duidelijk niet be voegd is, terwijl de Indonesische eis tot onderhandelingen over de toe komstige status van het gebied, op pervlakkig beschouwd, zou kunnen worden opgevat als een politieke kwestie, die wel behoort tot de be voegdheid van de Algemene Verga dering". „Indonesië heeft deze twee kwesties door elkaar gehaald, doch het vraagstuk kan niet op zijn juiste merites worden geschat, tenzij zij worden gescheiden". Toen was Indonesië nog federaal Toen de soevereiniteit aan Indone- De politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren de behande ling van de kwestie Nieuw-Guinea hervat. Bij de aanvang van de verga dering stonden nog 31 sprekers op het lijstjes. Minister Luns voerde giste- ren namens Nederland het woord. Hij herhaalde de Nederlandse weigering Sle werd overgedragen, werd deze om over de toekomst van Ned. Nieuw-Guinea te onderhandelen met Indo- overdracht gedaan aan de republiek nesië_ van de Verenigde Staten van Indo- Hij zette uiteen, dat de Nederlandse regering dit standpunt inneemt om- nesië", op grondslag van haar grond- dat over die toekomst t.z.t. dient te worden beslist door de bevolking van w^t. die een federale structuur had. het gebied zelf. Als haar keuze zou zijn een vereniging met Indonesië, dan Een van de redenen, waarom we zal Nederland die wens eerbiedigen. Minister Luns noemde de beweringen over militaire bedoelingen bij de ge zamenlijke Australisch-Nederlandse verklaring boosaardige verzinsels. Deze beweringen bevatten geen spoor van waarheid. Guinea deel uitmaakt van Indonesië. De eis en het argument, dat ter ondersteuning ervan is aangevoerd, betreffen twee geheel verschillende kwesties. Het argument betreft de soevereiniteit over Ned. Nieuiw Gui nea: de eis zonder nader onderzoek beschouwd, betreft onderhandelingen over de toekomstige status van dit gebied. Op dit verschil tussen twee zozeer uiteenlopende zaken te wijzen, heeft niet de bedoeling een school meesterachtige spitsvondigheid op te werpen, doch een zeer belangrijk onderscheid vast te stellen", aldus mr. Luns. Het Indonesische argument t.a.v. de soevereiniteit over Ned. Nieuw Guinea is nl. een geheel ONAANVAARDBAAR De resolutie, die bij de politieke commissie is ingediend, waarin wordt aangedrongen op onderhandelingen tussen Den Haag en Djakarta, waar bij de heer Hammarskjoeld zijn goede diensten zou moeten verlenen om deze onderhandelingen te vergemak kelijken, noemde mr. Luns onaan vaardbaar. Mr. Luns had eerder in zijn rede gezegd, dat één van de aspecten der kwestie, die deze keer groter be langstelling schijnt te hebben gewekt dan voorheen, is gelegen in de be voegdheid van de Algemene Verga dering om stappen te nemen t.a.v. de Indonesische aanspraak. „Het is mo gelijk, dat de reden, waarom deze kant van het vraagstuk minder diep gaand is bestudeerd tijdens de debat ten in de negende en elfde zitting, gevonden kan worden in de, opzet telijk of onopzettelijk, verwarde wijze, waarop Indonesië zijn eis naar voren heeft gebracht", zeidè hij. „De die Indonesië stelde was, dat Nederland de onderhandelingen over Ned. Nieuw Guinea zal voortzetten en ter ondersteuning van deze eis voerde Indonesië aan en dat doet het nog steeds dat Ned. Nieuw Maandag voor Leiden en Rijnsburg: van 4 uur tot half 5 „Stempel G". Voor Katwijk en Noordwijk: van half 11 tot 11 uur „Stempel 4" en van 4 uur tot half 5 „Stempel G". Elke das één uur GRATIS KOPEN KOOPT U R IJ K toen geloofden, dat een juiste en rechtvaardige regeling zou kunnen worden bereikt, en waarom wij erin hebben toegestemd, onderhandelin gen te voeren, was juist het feit, dat Indonesië toen een federale structuur had en met Nederland was verbon den in de Nederlands-Indonesische Unie. Het is niet aan Nederland te wijten, dat dit raamwerk, waarbin nen een regeling had kunnen wor den bereikt, werd te niet gedaan", aldus minister Luns. In de loop van de dag van gisteren verklaarden zich Spanje, Italië, Frankrijk, Zweden en Israël tegen de voorgestelde resolutie (ook Neder land afgewezen) en Saoedi-Arabië, Birma, Ghana, Roemenië, Soedan, Egypte, Yemen, Bulgarije, Polen en Ethiopië er vóór. De politieke commissie heeft het debat verdaagd tot hedenmiddag. Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Het wilde gisteren nog niet vlotten De Britse premier Harold Macjull- lan is gisteren in Parijs gearriveerd voor het voeren van besprekingen met zijn Franse ambtgenoot Gaillard. De aankomst van Macmillan was enige uren vertraagd als gevolg van mist. Het voornaamste doel van Macmil- lans bezoek is het herstellen van de Brits-Franse betrekkingen, welke ge schaad zijn door de recente Brits- Amerikaanse wapenleverancies aan Tunesië. Premier Gaillard heeft duidelijk laten merken, dat, mdien er niet spoedig een nieuwe en heente basis voor wederzijds begrip tussen Frank rijk en zijn voornaamste bondgeno ten wordt gevonden, de NAVO-top- conferentie die 16 december in Parijs zal beginnen, beslist geen succes zal worden. Macmillan wordt ondermeer ver gezeld door zijn minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Hij verklaarde bij zijn aankomst in Parijs, dat beide landen reeds meer dan vijftig jaar bondgenoten zijn ge weest in goede en slechte tijden. „Ik ben er zeker van dat deze politiek voor beide landen goed was. We moeten deze niet alleen handhaven maar ook versterken". Ondar.ks alle goede voornemens verliepen de besprekingen gisteren evenwel uitermate stroef, zo werd uit Parijs gemeld. Gisteravond was men I het nog niet eens geworden over de kwestie der wapenleveranties aan Tu nesië. Gaillard wenst geen genoegen te nemen met de Britse verklaring dat men wapens heeft gezonden fcom Russische leveranties aan Tunesië te voorkomen. Politiebescherming. Bij het invallen van de duisternis zijn gisteravond vrachtauto's met ge helmde politie-agenten geparkeerd in de straat tegenover de Britse ambas sade, waar Macmillan 's nachts zou slapen. De voorzorgsmaatregelen werden getroffen in verband met de oproe pen tot demonstraties tegen de Ame rikaanse en Britse wapenuitzendin gen. Eisenhower vatte kou Koning Mohammed van Marokko is maandag in Washington aange komen voor een staatsiebezoek van drie dagen. De koning, die met het vliegtuig van president Eisenhower reisde, werd hartelijk door de president en hoge Amerikaanse functionarissen begroet. Op het vliegveld schijnt pre sident Eisenhower kou te hebben ge vat. Hij moet n.l. op medisch advies het bed houden. De rede, die de president vandaag te Cleveland in Ohio zou houden over „De betekenis van de internationale samenwerking voor de veiligheid van het land", is afgelast, zo wordt uit Washington gemeld. Het wrak van de verongelukte Beaveronderzocht De gemeente van de Engelse kerk te Amsterdam heeft een portret ten geschenke gekregen met de beeltenis van HJVI. Koningin Elizabeth U van Engeland. Maandag is het schilderij tijdens een korte plechtigheid in het kerkgebouw aan de Groenburgwal te Amsterdam overgedragen. Op de bij gaande foto zien we v.l.n.r. de consul generaal van Engeland in Amsterdam, de heer C. G. Kendall; Reverend Andrew Morrison; de Lord Bishop of Fulliam en de schilder L. B. van Nierop. Moordpartij in Kenya Groot-Brittannië heeft wilde stam men uit Ethiopië beschuldigd onlangs 104 mensen uit Kenya vermoord te hebben. De Britse regering heeft bij de Ethiopische regering geprotesteerd tegen dit bloedvergieten. De regering in Addis Abeba heeft hierop geantwoord, dat de politie en leden van een stam uit Keiwa zelf 23 Ethiopiërs aangevallen en gedood hebben. De gevechten zouden de afgelopen tien dagen hebben gewoed in het ge bied b(j het meer Rudoph, waar Ethiopië, Kenya en de Soedan aan elkaar grenzen. Volgens een oude overeenkomst met de Soedanese re gering mogen leden van de Turka- nastam uit Kenya daar hun vee laten grazen in het droge seizoen van Kenya. Nader wordt gemeld, dat Engeland en Ethiopië hebben besloten een on derzoek in te stellen naar het inci dent. Verder zal ook een Ethiopische klacht worden onderzocht, dat Ethio- pisclh gebied dor de politie van Ke nya is geschonden. In de nacht van zondag op maandag zijn in het Portugese gebied Daman in Vóór-Indië negen personen om het leven gekomen door ontplof fing van een tijdbom, die onder een brug was geplaatst. Onder de doden zijn vier Portugese officieren. Het ziet er naar uit, dat het hoge- drukgebied iets in omvang zal gaan afnemen. Maar dit heeft nagenoeg geen invloed op het heersende weer beeld, zodat er over het algemeen veel bewolking blijft. De neerslag kansen blijven gering, terwijl de temperaturen zich op hetzelfde niveau zullen handhaven. (Geldig van dinsdagavond, tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER Veel bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen i zuid-west en west. Weinig ver- i andering in temperatuur. I Deze foto toont het wrak van het „Beaver"-vliegtuig van de Nederlandse Nieuw Guinea luchtvaartmaat schappij, „De Kroonduif" dat tijdens een technische vlucht in opdracht van de Nederlandse Marine neerstortte op ongeveer 35 km ten noordwesten van Merauke op Nederlands Nieuw Guinea. Drie van de vier inzittenden kwamen bij dit ongeluk om het leven. De vierde, een Engels technicus, werd ernstig gewond. Weinig verandering Een hogedrukgebied, dat al enige dagen het weer in West-Europa be heerst, bevindt zich met het middel punt boven het Kanaal. Om het hoge- drukgebied heen trekken enkele de pressies naar het zeegebied tussen IJsland, Schotland en Noorwegen, maar deze zijn weinig actief. Een zwakke zuidwestelijke tot westelijke stroming voert tamelijk vochtige lucht aan, waarin veel bewolking meedrijft. De temperaturen vertonen daardoor een geringe dagelijkse gang 27 Nov. zon op: 8.21; onder: 16.38; maan op: 12.22; onder 22.49. Hoogwaterstanden 27 Nov. v.m. 6.50; n.m. 7.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO onbew. 7 C. sneeuw 1 H mist 2 motregen 8 licht bew. 8 geh. bew. 6 8 6 mist 1 1 3 geh. bew. 3 half bew. 10 geh. béw. 7 geh. bew. 2 onbew. geh. bew. 2 geh. bew. 2 licht bew. geh. bew. 7 zwaar bew. half bew. 7 half bew. 8 Korreltje Jaloerse mensen zijn verscheurende dieren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1