Europa bezon zich op het behoud van zijn oude cultuur Redevoeringen van Adenauer en Spaak B. DE KONING Congres Stichting Europese Cultuur Koningin woonde congreszitting bij GRATIS Koopuur Indooesië's aanspraken op Nieuw Guinea MAANDAG 25 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14268 J Gaillard: „Van je eigen partij moet je het hebben" Directeur: C. M v. HAMERS VEI O. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZF.N BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015: Advertenties 20026 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ ƒ2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8Advertentie»: 17 ct. p. mm. Telefoontje» IJ0 kracht en sterkte der banden tussen op politiek gebied maar ook op eco-j PRINS GEORGE de Europese landen en de Verenigde Staten hangt tenslotte het succes volle zelfbehoud van Europa af". Uitnodiging aan Engeland. „Voor een versteviging van nomisch terrein. De Westerse weten- GRIEKENLAND OVERLEDEN schap staat achter bij die van de Amerikanen en Russen. Sommigen Prins van Griekenland. hebben zich verheugd over de neder- schap, toen de Spoetnik de lucht in JB, de werd geschoten. „Die nederlaag ont- Europese samenwerking moeten niet I moedigt mij niet, maar ze verontrust de Amerikaanse weten- 1 o"" van koning Paul van Grieken- alleen de zes landen van klein-Euro- pa zich inspannen, maar ook de an dere vrije staten van ons werelddeel. Daarom ben ik er bijzonder blij om, dat ik in uw kringen vooraanstaande vertegenwoordigers uit Engeland heb aangetroffen. Engeland neemt onder de Europese naties een bijzondere positie in, daar het in de loop van de geschiedenis veel ondervinding heeft opgedaan bij de integratie vam VCA VVJlö^c UKUQn, uiteenlopende belangen, ondervin-1 ben wei pessimistisch ten aanzien me en vernedert me". Vyftig jaar geleden kwamen alle grote uitvinders nog uit West-Euro pa, vandaag moeten wij er ons bij neerleggen, dat we niet meer mee doen". Kwaal en remedie. „Het is dringend noodzakelijk", zo vervolgde Spaak, „dat we reageren. dingen, waarvan wij allen hopen, dat Engeland deze op een goede dag ook zal gebruiken voor een nauwe Euro pese samenwerking. Adenauer zag in het bijzonder gro te mogelijkheden voor samenwerking op cultureel gdbied. Zo'n samenwer king behoeft de oultuur-politieke zelfstandigheid van de Europese lan den op geen enkele wijze te benade len. Niets zou hij meer betreuren dan een nivellering op cultureel gebied. „In de eerste plaats hebben we in richtingen nodig, die het de Europese Een ongedwongen plaatje, gemaakt in de foyer van het Rijksmuseum, waar H.M. de Koningin zaterdag een zitting van het congres van de „Fondation Europeënne de la culture" bijwoonde. We zien hier v.l.n.r.: mr J. W. de Jong Schouwenberg, H.M. de Koningin, Robert Schuman, burgemeester mr G. van Hall, dr Konrad Ade nauer en Z. K.H. Prins Bernhard. Het internationale congres van de Stichting Europese Cultuur werd za terdagmorgen te Amsterdam voortgezet met een zitting, waarop dr Konrad Adenauer en Paul-Henri Spaak redevoeringen hebben uitgesproken. Deze zitting werd bijgewoond door koningin Juliana en dr W. Drees. Na de rede voeringen volgde een concert. Zondagmiddag was de minister van O. K. en W., mr J. M. L. Th. Cals aanwezig op de slotzitting van het door prins Bernhard geleide congres in het Koninklijk Instituut voor de Tropen. Bondskanselier Adenauer sprak zaterdag over „Europa's zelfbehoud". „De politicus komt maar al te licht onder de verdenking, dat hij de we reld van de geest en de cultuur te onbelangrijk acht", aldus Adenauer. „De alledaagse politiek wordt te veel door economische en sociale, bin nen- en buitenlandse politieke pro blemen beheerst. Maar de politicus kan de opgave, die de realiteit hem stelt, slechts dan vervullen, wanmeer hij zich bewust blijft van het ver band tussen alle levensuitingen met inbegrip van de cultuur". Hij noemde het tot stand brengen van de Europese integratie geen uto pie meer, maar een doel dat verwe zenlijkt kan worden. De gebeurte nissen der laatste weken hebben de wereld nogmaals getoond hoe de Sovjet-Unie de eenheid van het Wes ten poogt te verstoren, De raketten- politiek van Moskou, aldus Adenauer heeft geen ander doel dan in de we reld de werkelijke verhouding, van krachten scheef te trekken. Met vol doening kan men vandaag vaststel len, dat deze methode het doel nog niet bereikt heeft. Europa is in het verleden te veel met tweedracht belast geweest om reeds eerder eenheid te bereiken. De gemeenschappelijke oproep^ tot vrij heid moet ons bijeen brengen tegen die krachten, die het vrije recht op zelfbeschikking van het individu en op de volkeren verloochenen. Reddende saamhorigheid. Europa staat in die strijd niet al leen. Het wordt door andere vrije volkeren gesteund, die door hun ver leden en ontwikkeling ten nauwste met Europa verbonden zijn. Indien, zo ging Adenauer voort, in Amerika het gevoel van saamhorigheid met Europa niet zo sterk zou zijn ge weest, dan zou het vrije Europa reeds lapg een prooi van de machten in het Oosten zijn geworden en thans nog slechts een historisch begrip zijn. Het gemeenschapsgevoel van de vrije wereld heeft al diep wortel ge schoten. Het opkomen voor dergelijke politieke idealen is niet voldoende voor het zelfbehoud van Europa. Nu leeft men in de vrije Europese lan den in de schaduw van de atoom- machten, hoewel het economische potentieel nog steeds groter is dan dat van de Sovjet-Unie en hoewel de sociale en economische verhoudin gen in het vrije Europa in de laatste jaren een onverwacht gunstige ont wikkeling hebben doorgemaakt. De bondskanselier zei er zich van bewust te zijn, dat aan deze gewij zigde positie van Europa in de wereld ook oorzaken ten grondslag liggen, waarvoor Europa niet verantwoor delijk is. Wij leven nu eenmaal in 'n tijd, waarin zich invèrbiddelijk een emancipatie-proces voltrekt, dat bui ten Europa nieuwe machtige concen traties en politiek en ideologisch ka rakter tot stand heeft gebracht. Ade nauer wilde niet blind zijn voor het bittere feit, dat Europa nog verdeeld is, waardoor de politieke bewegings vrijheid zich voor moeilijk te door breken grenzen gesteld ziet. Niemand kan ons, zoals wij hier verzameld zijn, het recht betwisten voor geheel Euro. pa te spreken, maar optreden kunnen wij op het ogenblik slechte voor de vrije Europese volkeren, zo zei hij. Lering uit het verleden. Het IJzeren Gordijn door het mid den van Europa en de constante Sov jet-Russische bedreiging blijven voorlopig feiten van grote en be denkelijke betekenis voor ons allen. Het moet voor ons aanleiding blij ven de politieke .levenswil van Euro pa nieuwe krachten te geven om door voortdurende waakzaamheid aan deze toestand een einde te maken. Alleen de wetenschap, dat de vrij heid van Europa ondeelbaar is, kan het idee van een verenigd Europa van Europa's zelfbehoud noodzake lijk is. De levensvatbaarheid van ons con tinent hangt in de eerste plaats af van de vraag of wij in staat zullen zijn uit de droeve ondervindingen van het verleden de juiste gevolg trekkingen voor een betere toekomst te maken. „Wij staan tenslotte niet van het beeld, dat ik schets, maar optimistisch ten aanzien van de reme die, die wij zullen moeten doorvoe ren. De oplossing is. dat er geen en kele mogelijkheid is om een volk van de jongste technische vooruitgang te laten profiteren, indien dat volk niet behoort tot een grote gemeen schap. De toekomst is aan grote ge meenschappen". Spaak ging daarop; na, hoe het mogelijk is dat grote machten met twee verschillende prin- chipes hetzelfde resultaat boeken, i Hij schreef dat toe aan de gemeen schappelijke markt die zij gebruik- jeugfl mogelijk maakt zich met het i ten. eigen culturele karakter van ieder j „Wanneer Europa de belemmerin- Europees volk vertrouwd te maken. gen voor een vrij handels- en kapi- Slechts dan zal het mogelijk zijn detaalverkeer zou kunnen wegnemen, impuls voor de arbeid voor de Euro-j dan zal het zijn kracht terugkrijgen.! pese integratie aan die generatie over I Het fundamentele probleem van de te dragen, die de Eurooese catastrofe economische en sociale ordening is niet heeft meegemaakt. Wii moeten inderdaad, de beschaving te redden, pogen te verhinderen, dat de uit de Er zijn nog te veel mensen, die wei-1 wereldoorlog getrokken lesson weer geren het communistische fenomeen in nationale bodems verzinken". naar zijn juiste waarde te beoorde len. Het communisme wil onze wes- Paul Henri Snaak sprak over hetterse beschaving vervangen door de behoud van de Euronese cultuur. Hij i communistische, een beschaving die begon zijn rede met zich of te vragen! als persoonlijkheid vertrapt. Daar- of het nog nodig is de noodzaak van1 om moet in het middelpunt van onze een vereni?d Eurona te verdedieen. belangstelling de vraag staan welke Aan de sceptici, die de noodzaak tot houding wij zullen aannemen ten eenheid nog niet gevoelen, vroegI opzichte van het individu en de men- Spaak of zij het bee'd van het hui-1 dige Europa soms zo bemoedigend vonden. land is zondagavond in zjjn woning te Saint-cloud bij Parijs op 88-jarige leeftijd overleden. Zijn vader, prins Christiaan van Denemarken, besteeg in 1865 als George de eerste de troon van Grie kenland. Prins George was een neef van koning George de zesde van Enge land en van tsaar Nikolaas van Rus land. Hjj was gehuwd met prinses Marie Bonaparte. Zaterdag half 3 tol half 4 (STEMPEL 6) Elke dae één uur GRATIS KOPEN KOOPT U KIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Het staat buiten kijf, zo meerde hij, dat Europa de laatste jaren een periode van politieke achteruitgang - ihoeft doorgemaakt. Het Europa van alleen aldus vervolgde Adenauer. vandaag een geschonden Europa. „Als de emancipatie van volkeren p3t' Wij h<fbben het communisme niet anderewerelddelen eenmaal een ver., be]etten de hand te leggen schuiving m de machtsverhoudingen sommige landen. Europa is on- tot stand heeft gebracht, dan zal een weloverwogen, verstandige politiek van de vrije wereld tegenover de zich oprichtende volkeren van Azië en Afrika de mogelijkheid schenken dat hetgeen Europese, Aziatische en Afri kaanse volkeren gezamenlijk tot stand gebracht hebben ook in de toe komst aan de gehele wereld en de Europese economie ten goede zal komen". Het is niet voldoende, dat we de landen, die zich thans beginnen te in dustrialiseren kwalitatief waarde volle investeringsgoederen aanbieden en leveren, maar daarmee moet te vens een aanbod van gelijkwaardige culturele goederen gepaard gaan. In de praktijk houdt dat in, dat wij de jeugd, van deze landen, die voor leidende functies in aanmerking komt, het bezoek aan Europese scho len en universiteiten mogelijke ma ken. Als wij daarvan gebruik weten te maken, dan.staan ons ook in de mem selijke persoon. Ér is geen eerbied voor de men selijke persoon, wanneer men de po litieke opinie onderdrukt of wanneer er sociale ellende heerst. De wester se beschaving draagt een Europese boodschap uit, die essentieel ver schilt van de Amerikaanse. Wij moe ten er op letten, dat wij £een massa beschaving brengen doc-n het indi vidu redden. Zo moeten wij in Euro pa de beschaving met al haar rijk dom en verscheidenheid verdedigen". machtig om hierin verandering te brengen, dat hebben we vorig jaar met Hongarije ondervonden. „Tegen over dit beeld van onmacht in Euro pa stel ik het Europa van vroeger als het cultuurcentrum van de wereld, cbat met Athene, Rome en Berlijn de toon aangaf. Nu weten wij, dat de grootste beslissingen niet meer in 1 revolutie tot s+an/i brengen sinds ve- Europa en die steden worden geno-lle jaren. Het zal een revolntie zijn men, doch in Washington en Mos- zonder geweld, maar het zal er een kou". J zi>n die alle andere revoluties waar- „Deze achteruitgang ligt niet alléén schiinlük overbodig zal maken. Advertentie. Benoemingen Bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (H. Petrus) de weleerw. heer 3. J. I. Truyens; tot kapelaan te Hillegom (H. Martinus) de weleerw. heer J. H. Favejee, van het bisdom Versailles; tot kapelaan te Oegstgeest de wel eerw. heer J. P. van der Klugt, die kapelaan was te Nootdorp. Tot bisschoppelijk gecommitteerde godsdienst diploma A is benoemd de weleerw. heer F. M. van der Zon, Tenslotte sprak Spaak een woord van dank tot Prins Berhard voorkapelaan te Oegstgeest. diens medewerking bij het streven I naar Europese eenheid. „Wanneer wij Eurona één maken, dan zuilen Djj nummer bestaat uit 10 pagina's wij waarschijnliik de belangrijkste Vijf-minuten-staking Om klokslag twaalf uur hedenmid dag is in Djakarta alle aktiviteit on. gebaseerde mogelijkheden Europa ter beschikking, aldus Ade nauer. Adenuer toonde zich uitermate ver heugd over „de goede verstandhou ding met onze bondgenoten in Noord- Amerika, die in de afgelopen weken zo uit doen groeien als in het belang steeds beter is geworden. Van de Koninklijk bezoek aan cultureel congres Op deze foto is de koningin in geanimeerd gesprek met de Westdultse bondskanselier, dr Konrad Adenauer. Aan de andere zijde van H.H. zit Robert Schuman. rende vijf minuten te „concentreren" op de Indonesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea. Alle straten waren verlaten. De ar- geeft. President Soekarno heeft het woord in de laatstgenoemde beteke nis gebruikt, toen hij over Westeiijk Nieuw-Guinea sprak. HANDEL VIA HAMBURG? De Indonesische minister van han del, professor Soenardjo, heeft het maandag „natuurlijk" genoemd, dat de Europese handel in de Indonesi T- - 7. I sche exportprodukten naar West- beiders in de fabrieken en de am'b- n j 'Duitsland (Hamburg) zal worden ver- Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt 11.15 uur). RUSTIG WEER Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en voornamelijk in het zuidien van het land tijde lijk mist. Weinig wind en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. tenaren in de regeringskantoren on- ww in w derbraken hun werk, toen precies op!legd' m het geval Mmw(! de han" het middaguur sirenes begonnen te loeien, kerkklokken luidden en de trommen van de moskeeën hun ge dreun over de stad lieten horen. Deze demonstratie is ondernomen door het centrale comité van actie voor de bevrijding van Westeiijk Nieuw-Guinea, dat onder leiding staat van de minister van voorlich ting, Sudibjo, nadat oud-vice-presi- ''dent Hatta in het begin van de vo rige week een suggestie daartoe had geopperd. Ook in alle andere delen van In donesië zou deze demonstratie wor den gehouden. GEEN GEWELD Tijdens een interview voor de te levisie heeft de Indonesisahe ambas sadeur in Australië, dr. A. Y. Helmi verklaard, dat Indonesië niet voor nemens is geweld te gebruiken in het geschil over Westelijk Nieuw-Gui nea, tenzij uit zelfverdediging. Voorts zeide hij niet te geloven, dat de be richten over geweldpleging tegen Europeanen in Indonesië juist zijn. Indonesië verlangt het beheer over Westelijk Nieuw-Guinea en heeft in die eis de volle steun van de gehele bevolking van Indonesië. Er is hier geen sprake van een politiek om de aandacht van de binnenlandse toe standen in 'Indonesië af te leiden. Met betrekking tot de berichten als zou Indonesië „kracht" gaan ge bruiken om Westelijk Nieuw-Guinea terug te winnen, zeide dr. Helmi, dat dit woord in Indonesië twee be tekenissen heeft, namelijk „geweld" in de Engelse betekenis van het woord, en „reorganisatie" in die, wel ke de Indonesische 'bevolking er aan, delsbetrekkingen met Nederland zou verbreken, als de Verenigde Naties m^n'op"' A^onder'2L4T er niet in mochten slagen een oplos sing te vinden voor de kwestie' |j Nieuw-Guinea. De vraag is. aldus de I IlOOflfWcltCrStcinudl minister, of de Duitse zakenlieden be-1 reid zijn de Indonesische produkten I naar andere landen te distribueren, zoals Nederland de laatste jaren heeft 26 Nov. zon op: 8.20; onder: 16.38; 26 Nov. v.m. 6.15; n.m. 6.30. Minister Soenardjo is kortgeleden van een reis naar West-Duitsland in Djakarta teruggekeerd. Hij deelde niet mede, of Indonesië over deze kwestie overeenstemming met de West-Duitse regering heeft bereikt. Weinig verandering Tijdens het weekeinde werd het weer in onze omgeving beheerst door een krachtig hogedrukgebied waar van het centrum zich boven zuidoost- Engeland bevond met een luchtdruk van ongeveer 1035 mb. Om de depres sie heen voerden krachtige westelijke tot noordwestelijke winden tamelijk zachte en vochtige lucht over de Noordzee naar Zuid-Scandinavië. Ons land bleef aan de rand van deze stroming, zodat het weer gekenmerkt werd door opklaringen waarbij de temperaturen op de meeste plaatsen tot 8 of 9 graden opliepen. In de nacht van zondag op maandag ont stond in het zuiden van het land een dichte mist, maar later begonnen wolkenvelden binnen te drijven en verdween de mist even snel als ze ontstaan was. Hoewel de depressie activiteit op de oceaan is toegenomen, boet het hogedrukgebied nog weinig san kracht in. Er komt daardoor wei. nig verandering in de weerstoestand. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden; weer temp. HELSINKI onbewolkt —4 C. STOCKHOLM licht bew. 0 OSLO onbewolkt -o KOPENHAGEN motregen 9 ABERDEEN zwaar bew. 9 LONDEN geh. bewolkt 4 AMSTERDAM geheel bew. 6 BRUSSEL mist 2 LUXEMBURG onbewolkt 1 PARIJS onbevolkt —2 BORDEAUX mist 4 GRENOBLE geh. bew. 4 NICE onbew. 9 BERLIJN regen 6 FRANKFOORT geh.l bew. 4 MüNCHEN zwaa bew. —1 zürich licht bew. —3 GENEVè half bew. 2 LOCARNO licht bew. —2 WENEN zwaar bew. 3 INNSBRUCK geh. bewolkt —3 POME onbew. 6 AJACCIO onbewolkt 8 MALLORCA zwaar bew. 14 Korreltje Vermaan een vriend onder vier ogen; prijs hem in het openbaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1