ADO - Rapid J C om de leiding in de Ere-divisie Taxichauffeur ontkent hardnekkig elke schuld DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Ook bij de amateurs 2C klas A tussen LFC en Laakkwartier ZWEMMEN Twee nieuwe Ned* records 4 x 100m. wissel 100m. rug Jaap de Jong van LZO uit Leeuwar den heeft voor de tweede maal, in een tijdsbestek van elf dagen, het Neder lands record 100 meter rugslag verbe terd. Op 9 november kwam hij in het zwembad te Groningen tot een tijd van 1 min. 05,— sec. en was toen 1.2 sec. sneller dan Peter Swijghuizen, die op 2 maart van dit jaar 1 min. 06,2 sec. over deze afstand had gezwommen. Gisteren in Leeuwarden knabbelde hij weer tweetiende van zijn eigen record af. De drie tijdwaarnemers lieten een parig de chronometers op 1 min. 04,8 sec. stilstaan. Ook de estafetteploeg van LZO bestaande uit Jaap de Jong, Lou- rens Kostelijk, Jan Osinga en Koos de Jong was succesrijk. Op de 4 x 100 m. wisselslag verbeterde zij met niet min der dan 7,4 sec. het Nederlands record, dat sedert 27 april 1957 in het zwem bad te Leeuwarden met 4 min. 38.4 sec. op naam stond van dezelfde zwemmers. Mede door de snelle tijd van Jaap de Jong op de 100 meter rugslag (1.04.8) Lourens Kostelijk, 100 meter schoolslag (1 min. 17.1) Jan Osinga, 100 meter vlin derslag, 1 min. 09.5 sec. en Koos de Jong, 100 meter vrije slag (50.6 sec.) werd het 4 min. 31.sec. De officiële tijdwaarnemers noteer den resp. 4.31, 4.31 en 4.30,9. ATLETIEK ONDERLINGE WEDSTRIJDEN BIJ DE BATAVEN Morgen organiseren de Bataven hun eerste onderlinge wedstrijd in het Leidse Hout, waarvoor bij de leden grote animo bestaat Heel begrijpelijk overigens, om dat menig atleet hierdoor in de gelegen heid wordt gesteld zijn indoor-training te testen. Traditiegetrouw is de eerste wedstrijd de langzamerhand even be roemd als berucht geworden Koppel- race, waarin de teams een zeker aan tal ronden moeten afleggen. Deze races zijn altijd even spannend en vol ver rassingen. De vorige keer is het name lijk voorgekomen, dat ondanks de korte afstand, een sprintersteam verslagen werd door lange-afstandlopers, dit tegen alle verwachtingen in. De sprinters zul len wel op revanche belust zijn, waar door de wedstrijd aan aantrekkelijkheid zal winnen. De wedstrijden zullen om 12 uur aanvangen. PAARDESPORT STICHTING NEDERLANDSE HIPPISCHE SPORTBOND Onder voorzitterschap van de heer J. H. W. Pasman heeft de Stichting Ne derlandse Hippische Sportbond gisteren te Utrecht een rustige algemene ver gadering gehouden. De voorzitter ge tuigde in zijn openingswoord van de grote belangstelling, die de leden van het koninklijk huis dit jaa/- voor de hip pische sport hebben getoond. De pu blieke belangstelling voor vele concour sen werd ook dit jaar weer groter. Verheugend is, aldus de heer Pas man, dat het Nederlandse veefokkerij- fonds ook voor het jaar 1958 weer sub sidies in het vooruitzicht heeft gesteld. Aangezien de belangstelling voor de tuigpaarden vermindert, werd besloten het bedrag voor de lagere prijzen met 5 gulden te verhogen en dit ook voor de nieuwelingenklasse te doen. De voorwaarden om in het vervolg aan het springkampioenschap te kunnen deelnemen werden herzien. Besloten werd voor combinaties, die meer dan 200 punten hebben behaald, tijdens vier concoursen hippique selectiewedstrijden te houden bestaande uit twee M.B.-wed- strijden, een jachtspringconcours en een puissance. Ruiters beneden de 18 jaar kunnen slechts worden toegelaten tot de M.B.-concoursen, na speciale toe stemming en selectiewedstrijden aan het begin van het seizoen. De Nederlandse Hippische Sportbond is reeds bezig voorbereidingen te tref fen voor de komende Olympische Spe len. Men zoekt vooral naar talentvolle jongeren. Voor de springruiters wil men een centrale training voor ongeveer 10 jongeren instellen onder leiding van ritmeester J. J. Gruppelaar. Het Neder lands Olympisch Comité heeft hiervoor een subsidie van 5000 gulden toegezegd. Om de andere kosten te dekken werd de verenigingen verzocht van elke be zoeker van een concours hippique voor dit doel 10 cent af te staan. De zaak „Nieuwland" in hoger beroep en breidt alibi uit De 40-jarige taxi-chauffeur L. H. uit Nieuw- en St.-Joosland, die door de rechtbank te Middelburg wegens moord op de weduwe S. Kod.de- Rooze uit dat dorp tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld, stond gisteren in hoger beroep terecht voor het Haagse gerechtshof. Verdachte ontkende iets met de moord te maken te hebben. Daarna begon het verhoor van de 35 getui gen, die in deze zaak gedagvaard zijn. Enige politiemannen vertelden, dat zij op 8 januari 's morgens de weduwe op haar bed gevonden heb ben, met een laken strak om haar hals geknoopt. „Het lichaam lag als of het was neergelegd", zei een wachtmeester. De weduwe bezat een kleine 6000 gulden. Op de dag na haar dood vond men nog enige honderden. L. H. had later verteld dat hij ƒ3.000 op een bank had gezet. Het bleek wel, dat L. H. zeer be vriend was met de weduwe. Hij be zocht haar dagelijks en zat dikwijls aan haar ziekbed, toen de 33-jarige vrouw na de dood van haar man enige tijd in het hospitaal had ge legen. De taxi-chauffeur had direct na haar dood een zwager van de weduwe beschuldigd. Nadat een groot aantal getuigen was ondervraagd, vroeg de president aan H. wat hij in de nacht van 7 op 8 januari had gedaan. Omstreeks 1 uur zou de taxi chauffeur van een feestje in Middel burg thuis zijn gekomen. Hij had een Zijn schuld. Professor onder het doceren: „Mijnheer Jansen, wilt u de goedheid hebben de heer Her mans naast u wakker te maken?" Student: „Maar professor, daar u hem zelf in slaap hebt gemaakt kunt u heb waarschijnlijk ook beter wak ker maken." Plaatsaanduiding. Een dame in de tram was bang, dat zij de halte, waar zij moest zijn, voorbij zou rij den. Ze porde de conducteur met haar parapluie en vroeg: „Is dit de Dam?" „Nee", zei de man, „dat is mijn maag." Langs een omweg. ZijJy houdt zeker niet meer van me". Hij: „Maar natuurlijk kindlief, meer dan ooit te voren." Zij: „Onmogelijk. Geen man kan een vrouw met zulke oude kleren be minnen." Kunstkenner. Naast het ijzeren hek van het park zat een kunstschil der. Hij was bezig een schets van drie bomen, wier bladeren door de herfst zon gekleurd werden, te maken. Twee kleine jongens kwamen kij ken. Zij zagen hoe de man de kleu ren mengde en daarna schilderde, dat het een lust was. „Hé", zei de een ontgoocheld, „zo juist was heel dat doek nog mooi wit." f v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 j. du PON E reestraat 89 Alleen voor kenners. Jansen kwam weer eens laat en met veel ge stommel thuis. Z'jn vrouw hield een preek, eindigend met de verzuchting: „Ik begrijp niet hoe iemand zo te keen kan gaan." Waarop Jansen mopperde: „Als je 't niet begrijpt, moet je d'r niet over zeuren!" De goede klant. Directeur: „Kyk nou eens, wij kunnen toch niet toe staan, dat een klant uren lang met een var) op ze .jvinkelmeisjes,sta?tt te praten!" Winkelchef: .,Ik heb mijn best. ge daan om hem weg' te krijgen, mijn heer, maaT iedere keer als ik bij hem kom, koopt hij iets anders." In de vrouwelijke lijn. Een aar dig vrouwtje zat achter het stuur van haar wagentje, toen er plotseling iets aan de motor haperde. Ze stond voor het stoplicht en dat was intussen van rood op groen, van groen op oranje en daarna weer op rood gesprongen, zonder dat ze de wagen op gang kon krijgen. Toen het weer groen werd, kwam er een verkeersagent op haar toe en vroeg: „Wat is er aan de hand mevrouw? Heeft u niet één kleurtje gezien, dat u lijkt?" Bij de dokter. De dokter heeft zijn patiënt bezocht, en-verklaart hem genezen. „Ja, beste vriend, je hebt je gene zing in hoofdzaak aan je ijzersterk gestel te danken". Patiënt: prachtig dokter, wilt u aan dat ijzersterke-gestel denken, als u uw rekening schrijft?" Net als een ander. Een dame zei tegen een conducteur: „Vertelt u me eens, nu ik voor mijn hond een kaartje heb gekocht, dat even duur is al het mijne, mag hij nu daarvoor ook een zitplaats inne men, net als ieder ander? De conducteur: „Ja mevrouw, maar net als alle anderen mag hij niet met z'n voe ten op de bank komen:" Zijn zorg. Heb je mijn zoon uit het water gered?" „Ja". „Waar is dan zijn pet?" Verstoorde illusie. Muller (zwoe gend op het laatste stuk van de 500 meter): „Krankzinnig, dat tempo! Nu, in elk geval zijn we niet de laatsten; daarachter komen nog een stel!" Meier (die naast hem loopt): „Je vergist je; dat is de kop van het volgende nummer!" Beloften. Kamercandidaat: „Hier, kiezers, komt een station. Hier laat ik, als ik gekozen word, een weg aanleggen, daar komt een briig „Maar er is hier niet eens water, meneer." „Goed, dan graven we ook nog een kanaal." Zakelijk. Een zakenman, die zijn zakenrelatie thiiis opbelde, kreeg diens dochterje aan de telefoon. „Wil je je vader zeggen, dat me neer Jansen opgebeld heeft", zei hij. „Wilt u even wachten, meneer," klonk hat .aan de andere kant, „dan haal ik éven papier en potlood!" Even later hoorde hij: „Hoe spelt u Jansen?" accu in een auto verwisseld en daar na nog een passagier van Veere naar Vlissingen gebracht. De president las zes verschillende verklaringen van H. over diens be zigheden van die nacht voor. „De juistheid van dit relaas", zei de president toen hij uitgelezen was, „is aan twijfel onderhevig". „De laatste verklaring is de juiste, Edelachtbare", zei H. „Maar 't is toch nog niet helemaal precies. Toen ik bezig was met de accu, kwam er een man bij my". „Wie was dat?" vroeg de president. Het duurde enige tijd voordat H. de naam wilde zeggen, maar hij deed het toch: „W. G." „Waar is hij nu?" „In de bak". „Wat kwam hij doen?" „Hy kwam met zware „business". G. reed mee in de taxi, zijn brom fiets had ik achter in de bagage ruimte gelegd. Hij droeg een leren jas". „Waarom hebt u dat niet eerder gezegd?" „Ik kan het niet bewijzen. Dan sta ik weer voor leugenaar", zei de ver dacht. „Want misschien wil G. het niet bekennen". De president schorste tegen half zeven de zitting tot hedenmorgen. Dan zullen nog twaalf getuigen wor den gehoord. Toekomstige auto heeft gasturbine In een bijzondere senaatszitting van de Technische Hogeschool te Eindhoven heeft prof. A. L. W. Seyf- fardt in zijn inaugurale rede de mogelijkheden aangeroerd, die de gastorbinemotor in de toekomst aan het wegverkeer zal bieden. Na te hebben vastgeseld, dat er tussen de luchtvaart en het wegver keer een voortdurende uitwisseling bestaat van bruikbare uitvindingen, stelde prof. Seyffardt vast, dat het wegverkeer thans naar alle waar schijnlijkheid nu de blik werpt die nog niet -zolang geleden, doch met groot succes zijn intrede deed in de luchtvaart. De professor noemde de omstan digheden op de beide gebieden sterk verschillend maar er worden thans reeds geruime tijd proeven genomen, waarbij onmiskenbare resultaten zijn bereikt. Het attractieve voor het wegver keer is wel, dat de mogelijkheid aan wezig is, uit te komen zonder kop peling en gangwissel. 1822 novémber 1957. vrijdag 22 nov. Van Gelder Zonen Aandelen Aandelen 3 Invest, cert. Ned. 3% Nederland 1962-64 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 8 nov. 148 1/4 154 1/4 148 1/4 5 7/8 174 175 1/4 174 180 183 180 3 237 247 1/2 237 13 239 237 2 237 244 1/4 240 1/2 2 1/4 324 1/2 334 3/4 327 1/2 2 3/4 204 199 3 152,40 160,— 155,80 3,85 137 1/4 142 1/2 138 1/4 4 1/2 126 129 1/2 126 2 1/2 124 131 1/2 12/ 3/4 6 1/4 199 1/2 209 199 3/4 9 1/4 49 54 49 7/8 2 5/8 92 3/4 91 1/4 1/4 51 1/2 54 52 1/2 3/4 80 1/4 83 1/8 82 7/32 2 1/32 89 89 1/2 89 1/16 1/16 87 3/16 87 9/16 87 15/32 1/4 5.756.069 5.330.135 100: vijdag 15 nov. 255,15 131,64 127,58 107,71 71,31 179,61 Obligaties 10.406 020 Obligaties 9.972.186 vrijdag 22 nov. 250,13 130,06 122,99 105,91 71,58 176,39 ex 5 1/4 interim dividend. NU HET GROTE VOETBALDUEL tussen Nederland en België een duel, dat ditmaal de belangstelling voor de voetbalsport weer eens danig aan gewakkerd heeft weer ten einde is, vraagt de competitie in haar volle om vang weer de aandacht. En in de eerste plaats de strijd in de Ere-divisie, waar ADO en Rapid JC om de leiding vech ten, ongetwijfeld in het brandpunt der belangstelling staat. Een strijd overigens met twee schutters van formaat: Karei Schuurman bij ADO, Noud van Melis bij Rapid, beiden gepasseerd voor het Nederlands elftal, beiden dus erop ge brand te laten zien wat zij in hun mars hebben. -De aanval van de Hagenaars lykt ons overigens een tikje beter dan die van de Limburgers en mede door het overwicht van een thuiswedstrijd, geven we ADO ook nu wel een kans op belde punten. Bovendien wist Rapid tot heden slechts in twee van de zes uitwedstrijden te winnen en eenmaal werd gelijk gespeeld, terwijl ADO thuis alleen tegen Amsterdam de punten deel de en de vijf overige wedstrijden, o.a. van Feyenoord, DOS en VW won. De Hagenaars staan er op papier dus wel beter voor, maar dat zegt nog niet vol doende. Er zal daarom hard gewerkt moeten worden voor een kleine over winning. Een andere wedstrijd, die de volle aandacht vraagt, is SpartaEn schede. Wil Sparta nog enige kans heb ben op een plaats in de kopgroep, dan dienen de Rotterdammers deze wedstrijd te winnen. Of Enschede veel daarvoor zal voelen, geloven we niet, zodat we een gelijk spel wel het meest waar schijnlijk achten. Voor DOSPSV geldt hetzelfde als voor SpartaEnschede. De winnaar blijft een kans behouden voor een plaats onder de leidende clubs. De tweede divisie A moet het weer zonder een wedstrijd voor UVS doen, terwijl De Valk en Dosko nu reeds aan de elfde wedstrijd toe zijn met UVS op 9 en DHC zelfs op 8 wedstrijden. We begrijpen van het competitieverloop in deze afdeling heel weinig, doch raar blijft het. ZFC ontvangt morgen Wil- helmina, wat een goede kans voor de Zaandammers inhoudt hun positie aan de kop te versterken. Voor de rest zijn de wedstrijden nu reeds van minder belang. BIJ DE AMATEURS gaat de strijd tussen LFC en Laakkwartier om de leiding der 2e klasse A. De Kana ries, die met hun meer gespeelde achtste wedstrijd ook twee verliespunten meer hebben, moeten deze kamp winnen om de leiding te kunnen nemen. VFC en HBS hebben daarop ook nog een kans en het heeft er alle schijn van, dat de strijd om het kampioenschap tussen deze vier clubs zal gaan. Blauw ZwartHW, LugdunumRKAVV en VUC^—Wasse naar zijn ontmoetingen, waarbij om de plaatsen in de onderste helft der rang lijst gestreden wordt. De resultaten er van kunnen we' rustig afwachten. Leidse Voetbalbond Leidende clubs behouden ook morgen de leiding HET PROGRAMMA voor Afdeling I is morgen weer volledig en als het tot een goed einde wordt gebracht, mo-1 gen we niet klagen over het verloop van de competitie. Met nog een vijftal speel dagen voor de boeg, hopen we, dat bij de jaarwisseling de eerste helft van het programma achter de rug is. Nu de strijd om de leiding door het gelijke spel ln Langeraar voorlopig in het voordeel van DOSR is beslist, zal de Veense club daarin het nodige zelf vertrouwen vinden om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het zal Oranje Groen daarom waarschijnlijk niet meevallen en de Leidenaars zullen al heel goed te voorschijn moeten komen om tot een gelijk spel te komen. Rouwkoop kan de tweede plaats behouden door een kleine zege op LDWS, terwijl Altior derde ge klasseerd blijft door een zege op Alph. Boys, want de Langeraarse club zal wel danig oppassen niet nog meer punten kwijt te raken. Rijpwetering kan van St. Bernardus winnen en Stompwijkse Boys van VTL. Hierdoor kunnen de Stompwijkers het gevaar om de laatste plaats voorlopig van zich afwenden. In Afdeling II heeft KRV een rust dag, zodat de clubs met achterstallige wedstrijden wat „bij" kunnen komen. SJZ blijft de Katwijkse Rijnvogels het dichtst nabij, want het lijkt ons dat de Zoeterwoudse club het aan haar plaats op de ranglijst verplicht is van VVOA te winnen, dat nog steeds onder aan de ranglijst staat. De twee andere wed strijden. Leidse BoysVNA en MM O UDO, zijn wedstrijden, waarbij vermoe delijk weinig krachtsverschil te zien zal zijn en 'n gelijk spel niet onmogelijk Is. fiFl koningen J door E. Phillips Oppenhelm 22) U zult geen stad, geen dorp in dit land vinden, geen straat, ik zou bij na zeggen geen huis in New-York, waar niet een geruïneerd man zou zijn, om uw en uw ondoordachte daad te vervloeken. De vermindering in waarde van goede betrouwbare effecten zal, in een paar uur, twee maal zoveel bedragen als de Rus- sisch-Japanse oorlog gekost heeft. Ik twijfel er aan, of dit land zo'n schok ooit te boven zou komen. Dat, mijnheer Vine, is precies wat zou gebeuren, indien u er toe overging het plan te volgen, waarvoor u ons zoeven waarschuwde." Norris Vine, de onverstoorbare, was zichtbaar getroffen. Weiss had bijna als in bezieling gesproken. Het scheen bijna onmogelijk, zijn woor den licht te tellen. „U hebt mij iets gegeven, om te overdenken", zei Vine langzaam. „Ik zou het natuurlijk betreuren In de 3e klasse A lijkt Alphia een kans te hebben tegen het bezoekende Westlandia, maar in de 3e klasse B is de strijd RoodenburgAlphen de wed strijd van de dag. Weliswaar zullen de Leidenaars dc leiding behouden, onge acht de uitslag, maar de Leidse Hout bewoners zullen er ongetwijfeld een eer in stellen ook deze wedstrijd tot een goed einde te brengen. Lukt dit, dan ligt de weg naar het kampioenschap voor hen open, want dan blijven ze hun voorsprong op de concurrerende clubs behouden. Verder is ook de strijd Rip- perdaWSB van belang, want de win naar blijft altijd nog een kans behouden. Foreholte heeft ditmaal rust en daar door Is het mogelijk, dat zij naar de derde plaats afzakken, indien THB van SVLV en Concordia van ASC gaat win nen. LisseDocos is het grote vraag stuk van deze wedstrijddag. Beide clubs stelden reeds enkele malen danig teleur, zodat zij zich morgen wel geheel zullen geven. Een verdeling der punten lijkt ons wel het meest waarschijnlijk. Bodegraven krijgt bezoek van Woer den, wat geen gemakkelijke opgave is. terwijl Boskoop een nieuwe overwin ning kan behalen op Steeds Volharden. BALLEN GEVRAAGD De organisatoren van het eindtour- nooi om het wereldkampioenschap voet bal, dat volgend jaar in Zweden wordt gehouden, hebben een oproep gericht tot de fabrikanten van voetballen in de gehele wereld met het verzoek uiterlijk half januari een bal naar Stockholm te zenden. De ballen zullen aan een uit gebreide test worden onderworpen, waarna op 8 februari bij de loting voor het tournooi een definitieve keus zal worden gemaakt. De ballen, welke worden ingezonden, moeten „neutraal" zijn, d.w.z. zij mogen niet voorzien zijn van firma-naam of merk. Het fabrikaat van de bal, welke wordt gekozen, wordt geheim gehouden tot na het tournooi. Daarna zal het merk be kend worden gemaakt en zal de fabri kant aan de aan zijn produkt bewezen eer ruchtbaarheid mogen geven. RUSSISCHE SCHEIDSRECHTER MET NED. ASSISTENTIE Twee Nederlandse scheidsrechters, J. A. Martens (Zeist) en P. P. Roomer (Rotterdam), zullen woensdag 27 nov. in het Wembleystadion als grensrechters fungeren bij de wedstrijd Engeland— Frankrijk. De wedstrijd wordt geleid door de Russische arbiter Latychev. De heer Martens zal in Engeland blij ven om de volgende dag, donderdag 28 november in Sheffield, de leiding op zich te nemen van de vriendschappelijke wedstrijd Sheffield WednesdayJuven- tus (Turijn). OLYMPISCHE SPELEN ROME OPTIMISTISCH Geen regen tijdens Olympische Spelen? De organisatiecommissie van de Olym pische Spelen in 1960 te Rome, heeft een uitgebreide statistiek gepubliceerd over de weersomstandigheden in de Italiaanse hoofdstad. Door waarnemin gen gedurende 20 jaar komt men tot de volgende doorsneegemiddelden tijdens de duur der Spelen. (25 augustus tot II semptember): temperatuur 25,1 gr. C. ln augustus en 22,3 gr. C. in sep tember, regenval 19,7 mm. in augustus en 72,5 mm. in augustus en 5,7 in sep tember. Uit cijfers, die de laatste acht jaar door nauwkeurige waarneming zijn vastgesteld, blijkt, dat de laagste tem peratuur in augustus gemiddeld 18,2 gr. C. en in september 16,2 gr. C. is. De gemiddelde hoogste temperatuur is voor augustus 31,7 en voor september 28,3 gr. C. De laagste temperatuur, die in augustus gemeten werd, was 9.0 gr. C. en in september 10.0 gr. C., de aller hoogste temperatuur 39,0 en 40,0 gr. C. Op grond van deze cijfers bestaat er voor Rome in 1960 vrijwel geen vrees, dat de Olympische Spelen door regen of slechte weersomstandigheden geen succes zullen worden! 't Is maar, dat men het weet! SCHAKEN HET INTERN. ZONE-TOURNOOI Gistermiddag is te Wageningen ge speeld de partij uit de 17e ronde tussen Olafsson en Duckstein. De IJslander, die met wit speelde, won, WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Morgen wordt de laatste rit van de najaarscompetitie gereden. A en B-klasse rijden een tijdrit over 40 km.; C en D-klasse een 24 km. tijdrit. Start 10 uur te Oud-Ade. zo'n stand van zaken als u daar be schrijft, teweeg te brengen. Intussen, ik ben, zoals u opmerkt, geen man van zaken. Ik kan u niet volgen in alles wat u zegt. Het schijnt my toe, dat als die geweldige daling van fondsen werkelijk plaats had, de slinger, vooral als het ondernemin gen op solide basis betreft, heel gauw op zijn plaats terug zou zwaai en. Waarden herstellen zichzelf al tijd." „En de mensen, die ervan zouden profiteren", zei Weiss, naar voren leunend, „zijn vreemdelingen, die aan zouden komen zetten met hun goud, om voor zichzelf een aandeel in ons land te kopen voor de helft van de waarde ervan." Hij hield op, om een ogenblik naar de telefoon van 't buitenkantoor te luisteren, die dringend belde. Toen hy de hoorn uit de hand legde, wend de hy zich tot Vine. „Luister eens", zeide hij, „u twij felt aan mijn woorden. Buiten in het kantoor wacht iemand, om mij voor zaken te spreken, een man, die een even groot vijand van mij is als u. Ik bedoel John Drayton, de gou verneur van Npw-York. Zoudt u hem een eerlijk man noemen?" „Zeer zeker", antwoordde Vine. „Vindt u, dat hij een helder oor deel heeft?" „Ongetwijfeld", verzekerde Vine. „Nu, luister dan", zeide Weiss. „Ik zal hem vragen in dit kantoor te komen, ik zal de quaestie behan delen als een bespiegelende discus sie en dan zal ik hem vragen, wat het gevolg zou zijn van een stap, zo als u van plan bent." „Uitstekend", antwoordde Vine. „Ik verbind mij tot niets, maar ik zou graag John Drayton's mening horen." HOOFDSTUK XVI Een wapenstilstand Weiss ontsloot de kantoordeur liet die wijd open staan en kwam een ogenblik later terug met een lange man met grijs haar, korte dich te baard en gouden bril. Deze schud de Vine hartelijk de hand en knik te tegen Littleson. „Wat, jij hier in het hol van de leeuw, Vine?" merkte hij glimlach end op. „Pas op. dat zy je niet op eten!" „De heer Vine toont, dat hij onze nationale deugd bezit, namelijk „durf", zei Weiss. „Ik geloof wer kelijk dat hij hier is om slechte ge tuigenissen tegen ons te verzamelen, die hij later denkt te benutten als hij zijn bliksem slingert. Wij kwa men al pratend tot een interessant twistgesprek en u moet op een punt uitspraak doen." John Drayton ging zitten en nam de sigaar, die Weiss hem aanbood. „Goed", zei hij, „ik wil met genoe gen aan 't gesprek deelnemen; maar het is overijld van je, Weiss, om my uitspraak te laten doen, want je weel heel goed, dat ik met mr. Vine sym pathiseer. Ik haat jullie millionnairs met jullie trusts, in principe natuur lijk, want ik moet bekennen, dat er beste kerels by zijn, die verduiveld goede sigaren roken", liet hij er op volgen, terwijl hij de zijne uit de mond nam en een ogenblik bekeek. „Dat hindert niet", zei Weiss. „Het is minder een kwestie van gevoe lens, dan van je oordeel. Wij stel den het geval, dat laat ons zeggen, een half dozijn mannen, die een po sitie innamen als ikzelf en Phineas Duge en Littleson hier, ik geloof dat ik wel kan zeggen, dat half do zijn vermogendste mannen van Ame rika, plotseling, in 't oog- van de hele wereld als volkomen onbetrouwbaar werden aan de kaak gesteld; als zij bedreigd werden met volkomen bankroet en gevangenisstraf wegens misdrijf. Wat zou dan de uitwerking daarvan op het hele land zijn, laat ons zeggen voor de volgende acht en veertig uur ongeveer?" John Drayton nam zijn sigaar uit de mond. „De reden, waarom ik die trusts van jullie zo haat", zei hij met na druk, „waarom ik het verfoei, dat al de macht van dit land in handen is van enkele mannen, zoals wie je daareven noemde, is juist dat, mocht gebeuren waar je op zinspeelt, het land tegenover een catastrophe zou staan, die een ondergang zou bete kenen van honderdduizenden van zijn onschuldigste bewoners." Toen speelde er voor 't eerst gedu rende dit onderhoud een glimlach om de gevulde lippen van Weiss. Zijn brilleglazen konden de flits van triomf, die plotseling uit zijn ogen schoot, niet verbergen. Hij wendde zich tot Vine. „Hoort u 't?", zei hij alleen. „Ik hoor 't", antwoordde Norris Vine. „Natuurlijk weet ik niet, hoe jul lie op dit gesprek gekomen bent" vervolgde Drayton, „maar in mijn laatste artikel, in de „North Ameri can Review", dat de heer Vine hier zich misschien herinnert stelde ik het geval, dat maar een enkel man een van de grootste handelstrusts hier te lande zou beheersen en ik trachtte aan te tonen, wat er zou ge beuren met de kleine aandeelhou ders, als een houder van zo'n massa aandelen over de kop ging. Het is een pijnlijk iets om te erkennen, maar het lijdt geen twijfel dat het bestaat. Wij, Amerikanen, zijn een groot handelsvolk en de dollarkoorts woedt een beetje te fel in ons bloed. Wij willen te ver grijpen. Vine dat weet ik, is het met mij eens." „Ja", antwoordde Vine, ,.ik ben het met u eens." Hij stond op. Drayton volgde zijn voorbeeld. „Ik ben niet in staat, om op dit ogenblik een definitief besluit te nemen", zei Vine. „Eerlijk gezegd, ik wil het stuk zó gebruiken, dat het u het grootst mogelijke kwaad doet. Daartegenover staat, dat ik in de verste verte niet die gevolgen had voorzien, waar u en John Drayton op gewezen hebt. Ik zal dit alles nog eens moeten overdenken." „Wij zijn open vijanden", zei Weiss, „en er is geen reden, waarom wij elkaar niet als zodanig zouden respecteren. Wij verzoeken u bij de beschaafde oorlogsgebruiken te blij ven. Doe geen aanval zonder ten minste een woord van waarschu wing. Het zal behalve voor ons, ook voor anderen van belang zijn." „Uitstekend", zei Vine. „Dat be loof ik." Hij verliet het kantoor zonder ver der iets te zeggen, zonder een van de beide mannen de hand te geven. Weiss ging op zijn stoel zitten en Littleson, die over al zijn leden beefde, kwam naast hem staan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8