ZWAARDEMAKER Prins Bernhard op congres van de Europese Stichting voor Cultuur OVERPEINZING Er zijn meer meisjes, die Anneke Beekman heten ,Spookauto' reed door Eindhoven Wachtmeester gedood 't Hoorntje ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT J voor St. NicolaasavondX B/ssohopwiJn (van Bordeauxwijn) Een belangrijk element in de Europese eenheid Vandaag werd in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een congres gehouden van de Europese stichting voor cultuur. De organisatoren van deze internationale bijeenkomst rea liseerden zich, dat er van een Euro- markt niets kan komen, als niet eerst eenheid, samenwerking en samen leving op het gebied van de cultuur bereikt wordt. Om half tien betrad prins Bern hard het spreekgestoelte om het congres te openen. Hij dankte de aanwezigen voor hun bereidheid in Amsterdam van ge dachten te wisselen over zaken, die de cultuur betreffen en voor Europa van het grootste belang kunnen zijn. Dit congres, aldus de prins, zou niét mogelijk zijn, zonder de daad werkelijke medewerking van de re gering, het gemeentebestuur van Amsterdam, het Koninklijk Instituut voor de Tropen en het Concertge bouw. De prins zei, dat de bijeenkomsten tot doel hebben het zich meer be wust maken van het feit, dat de ge meenschappelijke cultuur een van de belangrijkste elementen vormt in de Europese eenheid. „Wij allen weten dat Europese een heid de belangrijkste voorwaarde is voor het behoud vaji onze vrije en onafhankelijke gebieden. Eenheid is kracht. Onze vrije landen hebben dit reeds begrepen door op militair ter rein ten nauwste samen te werken. b ovedien belangrijke stappen on dernomen om economische eenheid te bereiken", aldus de prins. HOGE GASTEN. Het congres werd hedenmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam voortgezet. Om 2 uur was het Prins Bernhard, die de nieuwgekomen deelnemers welkom heette en de twee sprekers, bondskanselier Ade nauer en de secretaris-generaal van de Navo, Paul Henri Spaak, in hun eigen taal inleidde. „Het congres van de Fondation Europeenne de la Culture, dat van morgen is begonnen -en dat zich grotendeels in de besloten sfeer, noodzakelijk om tot besluiten te ko men, afspeelt, vindt hier zijn hoog tepunt naar buiten. Gij weet dat de Fondation ernaar streeft de eenheid van Europa ook op geestelijk, op cultureel terrein te bevorderen. Ons congres zoekt naar wegen en mid delen om dit streven om te zetten in daden". De prins richtte zich vervolgens tot dr. Adenauer: „Dat u, dr. Ade nauer, ons de eer bewijst hier bij ons te zijn en dat u ondanks uw een voudig overweldigende hoeveelheid werk, toch voor deze bijeenkomst naar Amsterdam bent gekomen, heeft niet alleen op mij, doch op ons allen bijzonder veel indruk gemaakt. Ik geloof, dat men van u mag zeggen, dat zelfs uw tegenstanders en nog' sterker uw vijanden u respecteren. Vast staat, dat al die ontelbare aan tallen mensen uit de vrije wereld, die niet tot bovengenoemde groepen behoren, u als mens en staatsman hoogschatten en bewonderen. 1 HOGERE ZIEKENFONDSPREMIE VOOR TREKKERS VAN INVALIDITEITSRENTE De ziekenfondspremie voor invali- diteitsrentetrekkers, die een rente hebben van tenminste 125.00 per jr en jonger zijn dan 65, wordt met in gang van 1 januari a.s. verhoogd van- Verkiezingen Provinciale Staten Twee K V P.-leden niet herkiesbaar in Z. Holland Bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten van Zuidhol- 1.50 tot 2.50 per maand. Bij~deze j ianci zullen de heren W. J. van Dijck g gehouden met en FAVugts, beiden lid van de K.V.P., zich niet meer herkies baar stellen. De heer Van Dijck meent dat de leeftijd van 67 jaar voor hem een redelijk argument is om zich uit het politieke leven te gaan terugtrek ken. De heer Vugts kan door drukke werkzaamheden niet langer deel uit maken van de Provinciale Staten, verhoging is rekening gehouden de stijging van de invaliditeitsrente sedert 1951. Deze rentetrekkers zijn sedert dat jaar verplicht-verzekerd. De premie, die nog steeds onveranderd is geble ven, wordt op hun rente ingehouden. In verband met de gestegen kosten van de ziekenfondsverzekering moet thans ook deze premie worden ver hoogd. (VOOR 0E ZONDAG) Rechercheurs zochten vergeels naar joodse meisje Merkwaardige dingen kunnen arge- het gezochte meisje een goed onder- loze burgers overkomen, als zij toe- duikadres te verschaffen. De meis- vallig een naam hebben, die identiek is aan die van een op een of andere wijze bekend geraakte persoon, meldt „Het Vaderland". Dit ondervonden eergisteren weer een Haagse dame, de gescheiden echtgenote van de arts J. M. Beekman, en haar 18-jarige dochter Anneke Beekman. Sinds haar geboorte heeft dit meisje ingeschre ven gestaan in de registers van de Haagse burgerlijke stand, zij is al tijd in onze stad op school geweest. Verschillende malen ging zij op eigen paspoort naar het buitenland. Nooit heeft iemand meer aandacht aan haar jes zijn ongeveer van gelijke leeftijd de gezochte Anneke Beekman moet iets jonger zijn en dus zou een verwisseling weinig moeilijkhe den hebben gegeven. Uiteraard bestempelde de moeder van Anneke Beekman het gehele ver haal als pure nonsens, maar daarme de was zij van haar vragenstellers niet verlost. Zij moesten van alles we ten. „Had mevrouw Joodse kennis sen?" „Was zij onlangs in Rome ge weest?" Nu wilde wat het laafcte be treft het toeval, dat inderdaad deze zomer de moeder van Anneke Beek- besteed dan aan ieder ander aardig j man een vakantiereisje met een reis. jong meisje. Tot eengisteren. Toen stapten plot seling 2 rijksrechercheurs binnen en zij vertelden de moeder, dat er een telefonische tip was binnengekomen bij de Joodse Raad te Amsterdam. Dit is de instantie, die over het reeds ja ren verdwenen Joodse meisje Anneke Beekman de voogdij uitoefent, nadat dit meisje zoals bekend in de oor log bij een katholieke pleegmoeder was ondergebracht, die haama de oor log niet meer heeft willen laten gaan en met het kind vermoedelijk in een Belgisch klooster is ondergedoken: de laatste jaren is geen spoor meer van het meisje gevonden. Volgens de naar de rechercheurs zeiden zeer serieuze mededelingen, zou vereniging naar Rome heeft ge maakt, en dit lokte weer een stroom van nieuwe vragen uit. „Kende zij iemand in Rpme?" „Niet, werkelijk niet, of had zij daar misschien een man ontmoet, wiens naam met een C begon?" Het ging maar door, tot blijkbaar eindelijk de waarheid zege vierde en de rechercheurs weer ver dwenen, een onthutste moeder en dochter achterlatend. De vader heeft het hierbij niet ge laten. Via een Joodse patiënte is con tact opgenomen met het Haagse Jood se Comité, dat direct inlichtingen in Amsterdam zou inwinnen. „Het zou toch te gek zijn", zo zei hij, „als het nog eens zover zou komen dat ik zou moeten bewijzen, dat Anneke werke lijk mijn eigen dochter is". Allang. de gezochte Anneke Beekman op dit I heeft het meisje van haar naam last Haagse adres verblijven en daarover eehud. want allerwe«j*» wilde men nu wel eens precies wor den ingelicht. Min of meer werd gesuggereerd, zo vertelde een zeer verbolgen vader ons, dat zijn vroegere echtgenote, met of zonder medewerking van de vader van het kind, haar eigen dóch ter zou hebben laten verdwijnen, om De Pi ins op monster-persconferentie Z.KJI. Prins Bernhard en Robert Schuman, gefotografeerd bij hun aan komst bij de persconferentie over het congres van de „Fondation Euro- peëne de la Culture", die vrijdag in het Rijksmuseum te Amsterdam is gehouden. gehad, want allerwege werd zij er mede geplaagd en alle krantenknip sels over de zaak Anneke Beekman zijn haar vertrouwelijk overhandigd. Haar zusje is bovendien eens intensife aan de Belgische grens gecontroleerd maar toen zij vlotweg haar naam „Leonarda Maria Wilhelmina" kon opgeven, heeft men haar verder maar met rust gelaten. Anneke echter heeft op al haar buitenlandse reizen nooi,t enige controle ondervonden tot men haar in Den Haag moest komen lastig vallen. Koningin verloor gouden broche In Beurs Leeuwarden terug gevonden Bij haar bezoek aan Friesland op woensdag jl. heeft koningin Juliana een gouden broche verloren. Deze broche bestaat uit twee boven el kaar geplaatste sterren, welke zijn voorzien van vijf punten. De gehele broche is bezet met diamanten en, briljanten. Gelukkig is het sierraad terecht. Gisteravond laat verwittigde een dame te Leeuwarden de politie in de beurs te Leeuwarden een broche gevonden te hebben. Nadat men zich naar de woning van de vindster ge spoed had bleek het inderdaad de verloren broche van de koningin te zijn. De dame had het sieraad ge vonden en achteloos in haar iriantel- zak gestoken, niet vermoedende de grote waarde ervan. Toen zij de op roep van de politie vernam gaf zij direct kennis van haar vondst. Nog geen beslissing over restitutie tandartskosten Minister Suurhoff deelt in zijn Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer mee dat de Ziekenfondsraad nog geen advies opgesteld heeft over de vraag of de ziekenfondsverzeker den schadeloosstellingen moeten ont vangen voor hun tandarts-kosten tijdens de duur van het tandartsen conflict. Het is dus niét zo dat de ziekenfondsen thans weigeren de ge maakte kosten terug te betalen. Overigens is het volgens minister Suurhoff nog zeer de vraag of het billijk is alleen diegenen een finan ciële bijdrage te geven die tijdens het conflict naar de tkndarts zijn ge gaan, omdat dit een discriminatie zou zijn ten aanzien van degenen die de tandarts hebben gemeden. Terugbetaling van het deel van de premie, dat voor de tandartsenhulp bestemd was, brengt ook technische moeilijkheden niet zich, waarvan de minister slechts aanduidt dat terug betaling van premie ook zou dienen te geschieden aan de werkgevers. Verkeersagent wendde gevaar af De verschijning van een onbeman de „spookauto" op het drukke ver keerspunt Emmasingel18 Septem- berplein te Eindhoven, heeft gister morgen tientallen mensen met ver wondering en schrik vervuld. Een verkeersagent zag het wagen tje recht op zich af komen en zag pas op het laatste moment, dat het onbemand was. Met een enkele sprong enterde hij het Fiatje, dat met een flinke gang op een vluchtheuvel af ging. waar verschillende mensen stonden te wachten. Met enkele handgrepen bracht de agent de voortvluchtige tot staan. Een wonderlijk soort zondagsrijde- rij was de oorzaak van deze spook- rit. Het Fiatje stond achter 'n Volks wagen geparkeerd. Toen de Volks wagen rijden ging, reed de bestuur der eerst achteruit om vrij te komen van een voor hem staande auto. Hij moet de botsing gevoeld heb ben. Nochtans gaf de chauffeur gas, ONTPLOFFING IN AUTO TE ROTTERDAM. Op de Zuiderparkweg te Rotter dam reed gistermiddag een 44-jari- ge aannemer met zijn personenauto, die als brandstof propaangas ge bruikt. De man stak een sigaret aan, toen er zich opeens een ontploffing voordeed. De auto geraakte in brand, maar de bestuurder wist het voertuig te verlaten. De bestuurder had brand wonden opgelopen en moest in het Zuiderziekenhuis worden opgeno men. Hy vertelde een fles met'flessen- gas in de bagageruimte van zyn auto te hebben en daar men nog een ont ploffing vreesde, heeft de politie de omgeving rond de auto gedurende zeven kwartier afgezet. Er is even wel niets gebeurd. De brandweer heeft het vuur in de auto geblust. De wagen werd geheel vernield. zonder zich om de schade te bekom meren of zelfs maar om te kijken. Zodoende bemerkte hij niet, dat hij het Fiatje op sleeptouw had, door dat de bumpers van de beide wagens in elkaar haakten. De Volkswagen had al een heel stuk gereden, was door drie rode stoplichten gereden en sloeg toen af in de richting Den Bosch. Daardoor schoot de Fiat los met het reeds bekende gevolg. Een buschauffeur kon de op hol geslagen auto nog maar nèt ontwij ken. De chauffeur van de Fiat, die dacht dat zijn wagen gestolen was, kwam al spoedig bij de politie aan gifte doen. De Volkswagenbestuurder is waar schijnlijk nog van het gebeurde on wetend. Pistool (Weigerde": Gistermiddag om kwart voor drie, is op de schietbaan Waalsdorp te Den Haag de dienstplichtige wacht meester W. Hollander uit Hillegom, behorende tot de 178ste afdeling zware Lu.a. in Den Haag, bij het nazien van een pistool, dat weiger de, in de buik geschoten. Hij werd opgenomen in het militair hospitaal in Den Haag, waar hij in de namid dag is overleden. Hij stond een ander militair, die bezig was zijn defecte pistool na te kijken, advies te geven, toen onver wacht het schot afging. Eveneens gistermiddag, om half een, is bij aflossing van de wacht in de legerplaats Oirschot, door tot nu toe onopgehélderde oorzaak, de dienstplichtig huzaar 1ste klasse G. J. Middendorp, afkomstig uit Doe- tinchem, behorende tot het 425ste esquadron zware tanks, met een ge weer in de buik geschoten. Zijn toe stand is ernstig. Hij is opgenomen in PLOTSELING IS HET VOORBIJ profetisch genie van Isaias het voorspel van de ondergang van de wereld. „En op de aarde doodsangst onder de volkeren door het donderend geweld van de zee en de golven" voegde Christus eraan toe. „De mensen zullen verdrogen van angst en bange verwachting, wat de wereld gaat overkomen". Wanneer je de treinen genoegelijk over de aardbol ziet krabbelen en de vliegtuigen als muggen rond de bol ziet zwermen, kun je je niet vóórstellen, dat op een gegeven ogenblik het allemaal afgelopen is. Fini! Uit! Tegenwoordig vragen velen zich af, of de mensen daar zelf een handje in zullen hebben, door een verkeerde prutserij met een scha kel-reactie van de kern-energie. Het is natuurlijk ook zo, dat een klein onstandvastigheidje in de „wet der zwaartekracht", door Newtonontdekt en berekend toen hij een appel van de boom zag vallen, in staat is het ganse heelal ineen te doen storten. Hoe het gebeurt, is niet het belangrijkste. Maar het gebeurt. „Laat die dag u niet onverhoeds overvallen als een strik". „Wat Ik u zeg, dat zeg Ik aan allen: Waakt!" Moeten we dat zo opvatten, dat we iedere morgen en iedere avond opgelucht zeggen: Vandaag nog niet! Dan zouden we „geen leven meer hebben". Maar er is niet voor niets gezegd „aan allen" waak zaam te zijn, opdat we zó ons leven inrichten, dat er onverhoeds een einde aan kan komen. Zó te leven, dat we bereid zijn onverwacht te sterven. Men weet immers nooit, of er op de morgen nog een avond volgt. FORD KOMT MET NIEUWE KLEINE AUTO. De Fordfabrieken zullen het vol gend jaar met een nieuwe kleine auto uitkomen in de laagste prijs klasse. Het zal een vierpersoonswa- gen zijn waarvan de prijs beneden de prijs beneden de 5000 gulden ligt. Het benzineverbruik is 1 op 13; voor de wagen wordt een viercylinder- motor geplaatst. De wagen wordt in Engeland ontworpen met medewer king van Amerikaanse ingenieurs en zal in de Fordfabrieken bij Amster-. dam geassembleerd worden. ZO MAG U NIET STOPPEN we vast wel eens van specifiek Engelse gewoon ten gehoord. Mis schien is het u ook bekend, wat het wil zeggen voor de rechtgeaarde Brit, zich in Enge land aan on-En- gelse activiteiten schuldig te maken: dit staat gelijk met misdaad van de bovenste plank en de dader loopt gro te kans voor 'n witgepruikt tribunaal gesleept te worden en een duchtige middeleeuwse correctie te ondergaan, want de Angelen en bij wijlen de Saksen houden tot in het ongerijmde vast aan een niet-continentale tradi tie. Een van de ongevaarlijkste, doch aanleiding tot nadenken gevende symptomen is wel de gehonoreerde uitkijk, die dagelijks bij een plaatsje aan Albions oostkust met een verre kijker een krijtrots beklimt en dan naar adem snakkend op een gedegen Engelse manier met zijn „glasses" de wijde horizon begint af te tasten op zoek naar de schepen van Napoleon; die zijn immers nog steeds niet ge land en de Brit is waakzaam let op uw saeck hoewel ooi een beetje verstrooid,^want le Engelse wet heeft eigenlijk veel afdankertjes, welke óf in 't vergeetboek zijn geraakt óf men blijft ze koesteren omdat ze zo lekker „quite English" en „distinguished" zijn. Wij kennen lieden, die bij het ver nemen van zulke wetenswaardighe den zich op een even gedegen, typisch Hollandse manier uitdrukken: hard- stikke knots. Hetgeen, dunkt ons aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Onlangs lazen wij van een schok kende gebeurtenis, welke qua vorm geving de Engelse toets kan door staan, doch d e naar de inhoud ver wezen moet worden naar een conti nentaal land als b.v. Zwitserland. Er is n.l. in Londen een zekere mr Fran cis Gullick, die het heeft bestaan een Bond van converserende reizigers op te richten. Het is om van te rillen, als men bedenkt, dat een Engelsman al leen gewend is in een trein helemaal 'niets te zeggen of zich in uiterste noodzaak bepaalt tot het met uitge streken gezicht en doorvoeld-onver schillig zeggen van de woordjes: yes indeed, of: no, not at all. Mister Gullick nu beweert, dat de Engelsman „wel eens verlegen mag zijn, maar hij hcudt van praten en als het ijs is gebroken kan hij aardig meebabbelen". Zo'n mister Gullick toch. Het is vo^r hem te hopen, dat hij niet lid is van de een of andere „club"; hij zou geroyeerd worden en voor zijn leven geblameerd. Gullick is echter verder gegaan en heeft, uitermate koelbloe dig, richtlijnen voor zijn bond gege ven, welke op z'n minst shocking mo gen worden genoemd. De leden moe ten n.l. met gemak een gesprek kun nen aanknopen met vreemden en da. is in Engeland vel hat meest on gegeneerde dat er bestaat men moet kunnen inhaken op een opmer king als: „wat een slecht weer, vindt u ook niet?" Als compensatie ver meldt het reglement, dat de leden niet het gesprek 'ot het einde van de reis moeter voortzetten, tenzij bij wederzijds goedvinden. Het blijft evenwel afbreuk aan het restje En gelse prestige en wij hebben het voorgevoel dat de bond van Engelse treinkeuvelaars 'n de kortste keren een armlastige zal zijn. Een ander eeluid komt uit de adel- op een wielrijdersoversteekplaats I ?ijke boek. De Engelse voetbalwereld of een beschermde voetgangers- is in de loop der tijden dermate ge- oversteekplaats (zebra -f knipper- adeld, dat een Sii daar secretaris van bollen) en binnen meter daar- de voetbalbond kan zijn, waar wij in van; 1 Nederland het met een Leo Brunt moeten doen. Goed rijden is een schone zaak! Maar, automobilist, kunt U ook „goed stoppen"? U beheerst natuurlijk de techniek van het stoppen, u sluit tijdig het af en stopt dus niet uitsluitend op uw remmen, u gebruikt uw spiegel om te zien of m niet iemand vlak achter u zit; en als u eenmaal stil staat zwaait u niet zómaar het portiek open. Maar weet ook waar u stoppen mag, of liever gezegd, waar dat niet mag? De ANWB geeft u nog eens het vol gende overzicht: Als algemene regel geldt: u mag niet stoppen daar waar u de vrijheid van het verkeer, meer dan nodig be lemmert, of de veiligheid in gevaar brengt. Verder mag u niet stoppen: waar een stopverbod geldt; b. op rijwiel- en voetpaden (fietsen en bromfietsen mogen op het trot toir worden gezet, tenzij dit ver boden is door een speciaal bord); op een brug, een viaduct of in een tunnel; in of bij een bocht, en óp of bij het hoogste punt van een helling, tenzij het uitzicht voor het overige verkeer hierdoor niet wordt be lemmerde binnen 5 meter van een verkeers heuvel, behalve indien de breedte van de rijbaan naast de heuvel tenminste 6 meter bedraagt, binnen 12 meter van een bushalte, op de middenbaan op één der middenbanen als de weg uit drie of mee naast elkaar gelegen banen bestaat; j. binnen 10 meter van e^n kruising of plitsing van wegen. En als u dan stopt, dient u dit te doen op de rechtsgelegen parkeer- strook of -berm, of als die er niet is, aan de uiterste rechterzijde van de weg. In sommige gevallen mag u echter ook aan de linkerzijde van de weg stoppen, namelijk: op een eenrichtingsweg Als de rechterzijde van de rijbaan door tramrails in beslag wordt geno men; als er alléén voor de rechterzijde van de weg een stopverbod bestaat. Tenslotte verzoekt de ANWB u dringend, in uw eigen belang en in dat van uw mede-weggebruikers: het Binnenziekenhuis te Eindhoven, zorg dat uw stoplichten in orde zijn!!! Bedoelde Engelse secretaris, Sir Stanley Rous,, heeft zich tot spreek buis van velen gemaakt, door te be togen, dat het maar eens afgelopen moet zijn met de omhels- en kuspar- tijen op het voetbalveld na het ma ken van een doelpunt. Het is een naar gezicht en het is bo^ ^ndien on-Engels, zegt Sir Stanley, die vindt dat een Engels voetbalveld mijlen verschilt van een terrein waarop de spelers worden angevuurd met castagnetten. En daarin heeft Sir Stanley gelijk ook. Deze vertoningen liggen ook ons niet na aan het hart en wij zouden de Britten willen verzoeken: niet meer kussen, maar meer kussens. Zelfs in een Engels stadion valt wel eens iets af te reageren EEK.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6