eerst [Ligt voet Voorburgse ambtenaren krijgen uitkering Majoor K. kon het 2iekenhuis veriaten visie op televisie SINTERKLAAS-SURPRISE weeckelykse cponycke taxeren Bij algemene beschouwingen kwam veel critiek los ii NOVbMBKK 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Nederlands-Duitse onderhandelingen Het ministerie van Buitenlandse zaken deelt mede: „De Nederlands- Duitse onderhandelingen, die ten doel hebben alle tussen de twee landen nog onopgeloste vraagstukken te re gelen, werden in de periode van 18 22 november in Den Haag voortge zet. De leider der Duitse delegatie, prof. E. Kaufmann en de leider der Nederlandse delegatie, oud-minister J. W. Beyen, regeringscommissaris voor Duitse aangelegenheden, hebben besprekingen gevoerd over de kwes ties betreffende de Eemsmond en de Dollard, evenals over correcties van de Duits-Nederlandse grens. De dele gatieleiders hebben zich laten bij staan door experts. Er werden nog twee commissies ingesteld, die de be sproken vraagstukken verder behan delen zullen en het resultaat van hun werkzaamheden aan de delegatielei ders zullen voorleggen bij hun vol gende ontmoeting. De onderhandelingen werden in een atmosfeer van goed wederzijds begrip gevoerd. De delegatieleiders zullen hun be sprekingen op 9 december 1957 in Bonn voortzetten". Zullen anderen volgen? B. en w. van Voorburg hebben be sloten, in de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad een voorstel in te dienen om nog dit jaar alle lagere en middelbare ambtena ren tot en met de rang van hoofd commies A een uitkering ineens te verstrekken. Voor gehuwden zal deze 200 en voor ongehuwden 150 be dragen. Bij de ambtenarenvakorga- nisaties verwacht men, dat ook an-' dere gemeenten in Nederlriid dit voorbeeld zullen volgen. Een en an der zal de gemeente Voorburg op 37.000 komen te staan. Hoewel hij in zijn woning nog ge ruime tijd onder medische behande ling zal moeten blijven, heeft de ge neesheer-directeur van het militair hospitaal. Oog in Al te Utrecht zijn toestemming gegeven' voor het ont slag van Majoor K. Zoals men zich zal herinneren was Majoor K. in het militair hospitaal opgenomen na een auto-ongeval dat hem op de Rijksweg UtrechtDen Haag is overkomen in de late avond van 30 oktober j.l. Het ontslag is geheel op eigen risi co verleend. Vernomen wordt, dat het onder zoek naar de oorzaak van het onge luk nog niet geheel is afgesloten, na de verklaring van de officier van Justitie te Utrecht. Nadat het communiqué was gepu bliceerd over het onverwacht blokke ren van de motor, heeft mevrouw K. namelijk aan de Officier van Justitie laten weten, dat zij in de nacht na het ongeluk met haar duplicaatsleutel de motor heeft gestart in het bijzijn van drie getuigen. De motor liep toen normaal. De vermoeden bestaat thans, dat het stuk metaal in het vliegwielhuis afkomstig is van het vliegwiel of van een of ander stuk gereedschap, dat na de reparatie in de motor is ach tergebleven. Zolang het onderzoek voortduurt, wordt de auto niet vrijgegeven. Mevrouw K. wilde geen mededeling doen omtrent het contact, dat zij in deze kwestie onderhoudt met de DKW-fabrieken te Düsseldorp. (Van onze t.v.-medewerker). De programma's van de laatste da gen hebben zioh niet bijzonder on derscheiden. De VARA bood allerlei, niaar slechts een enkele onderdeel verhief zich boven de middelmaat. De Aalsmeerse bloemenveiling viel, vooral voor ingewijden, wat tegen; gelukkig, dat voor en na interessant verpozen werd geschonken. Het NTS- journaal gaf namelijk op kabel-t.v. uit Duitsland fragmenten van een hartoperatie en in Eurovisieverband werd uit Genève een aangename re portage gegeven van het internatio naal concours hippique, met een 'des kundig commentaar van de bekende ritmeester J. J. Gruppelaar. 's Avonds tevoren heeft de NCRV het spel „Dieudonné" uitgezonden, inbegre pen de neerslag van een hoofdzake lijk religieuze strijd tussen protes tantse Hugenoten en de katholieke Lodewijk XIII. Ons bezwaar betreft niet zozeer de verbeelding van een conflictsituatie, als wel het gebruik van teveel woorden. Verder menen we, dat de intrige van te grove ma kelij was. Het spel van de hoofdfi guren was van standing. Zaterdagavond zal de AVRO haar Poortersparade houden, deze keer in Utrecht, en dan behoeft het met te verbazen, dat Rijk de Gooyer met zijn Utrechtse slang van de par tij is. In Eurovisieverband wordt zondagavond de opera „Don Carlos" vertoond, het bekende drama van Schiller, uit te zenden door de Beier se radio te München. Maandag wacht ons de KRO met het t.v.-spel „De verzameling", naar een kort verhaal van de beken de schrijver Stefan Zweig. HET ONGELUK MET EEN STRAALJAGER TE BUSSEM. In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Visch over het neerstorten van een vlieg tuig op de Kolonel van der Palm- kazerne te Bussem heeft de minister van oorlog geantwoord: Voor eenmotorige vliegtuigen is het gebied boven een bebouwde kom tot een hoogte van 1200 voet een ver boden gebied, met dien verstande, dat reeds op zodanige hoogte gevlo gen moet worden, dat in geval van nood een landing buiten de bebouw de kom kan worden uitgevoerd. Deze bepalingen zijn ook van toe passing op militaire vliegtuigen, be horende tot een bevriende natie, wel ke met voorkennis der regering dienstvluchten boven ons grondge bied uitvoeren. Voor de vliegers van het Ameri kaanse squadron op Soesterberg gel den boven Nederland uiteraard de zelfde militaire vliegverkeersibepa- lingen als die, welke van toepassing zijn voor de vliegers van de konink lijke luchtmacht. Zodra de resultaten van het ge houden onderzoek bekend zijn, zal de minister gaarne inlichtingen ver schaffen over het ongeval. RONDE OF VIERKANTE KAAS Het centraal verbond van de groot handel in boter, kaas en vetten van West-Duitsland heeft zich uitgespro ken tegen de eis van de Westduitse fi liaalbedrijven, dat de Goudse kaas uit Nederland in vierkante vorm in plaats van in de traditionele ronde vorm zou moeten worden geleverd. Het verbond is van mening, dat de voordelen wat snijden en verpakken betreft niet opwegen tegen de scha delijke gevolgen voor de kwaliteit. Het verbond wijst er voorts op, dat niet tot produktie in vierkante vorm kan worden overgegaan, daar de ron de vorm voor Goudse kaas door in ternationale verdragen is vastgesteld. Daarentegen delen de filiaalbedrij ven mede, dat de vierkante kaas een prijsverlaging van 5 a 8 procent mogelijk zou maken, terwijl de be zwaren wat de kwaliteit betreft naar de mening der filiaalbedrijven uit ge nomen proeven door Nederlandse en Duitse instituten niet steekhoudend zijn gebleken. ACTIE TOVERBAL: 275.000 VOOR HONGAREN. De actie „Toverbal" ten behoeve van de Hongaarse jeugd heeft 275.000 gulden opgebracht. Ds. N. O. Steen beek, voorzitter van de Ned. Jeugd gemeenschap, heeft gistermorgen te Amsterdam aan de voorzitter van het Nationaal Comité Hulpverlening Hon gaarse Volk 225.000 gulden, en aan een vertegenwoordiger van het Ne- derlandsche Roode Kruis 50.000 gul. den overhandigd. De actie, ondernomen door de Ned. jeugd, is eigenlijk nog niet helemaal afgesloten. Tot nog toe werden ruim anderhalf miljoen toverballen ver kocht. Het idee van de toverbal is ge boren in een Amsterdamse Jeugd raad. Nicht voelde zich bij de neus genomen Griekse offerbeker bleek van onschatbare waarde Gisteren zijn voor het gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep de pleidooien gehouden in de procedure om de Kantharos van Stevensweert, een kleine zilveren Griekse offer beker, die in 1942 door een arbeider bij het baggeren uit de Maas nabij Stevensweert werd opgehaald. Het kleinood werd in die tijd voor 100 verkocht aan een Roermondse kunst schilder, die echter in 1949 overleed en het naliet aan een nicht. Op haar verzoek liet men de beker taxeren in Utrecht Een Utrechtse edelsmid kreeg de beker in handen en deze zei, dat de beker inderdaad van zilver was, doch verder geen waarde had. Dit leidde er na enig correspon deren toe, dat de edelsmid de beker een jaar later in Roermond voor 125 gulden kocht. Nadien schreef hij er een brochure over, waarin hij het kleinood een meesterstuk van on schatbare waarde noemde. Het resul taat was, dat in 1955 een civiele pro cedure tegen de edelsmid aanhangig werd gemaakt en begin 1956 besliste de Utrechtse rechtbank, dat de edel smid de beker tegen vergoeding van 125 aan de familie zou moeten te- teruggéven. De edelsmid tekende echter hoger beroep aan. Uitspraak volgt 9 januari a.s. Geveltourist bezorgde politie IN Leyden's Raed, met veel gepraet, daer isset goed te toeven cn luyst'ren naer wie praeten daer den borghers ten behoeve. Er gingh alleen nooyt yemand heen, seer tot 's Raeds ongenoeghen, dan die in cran- ten voor hun clan ten des Raeds gepraet versloeghen. Van nu af an staet meenigh man reeds uuren van te vooren om op de pu- blique tribu ne veel wysheyd te aenhooren. Dan sit de schaer en luystert maer naer voorstel en besluyten. Men monckelt wat by elck debat en kyekt verveeld naer buy ten. Maer dan, jae vlugh recht sich de rugh van elck die sit te luyst'ren, om altegaer so met elkaer begeerigh te gacn fluyst'ren. Dan gaet terstond de boode rond, gunst, luyden, welck een boffy! Hoort myn nu aen, men komt voortaen in Leyden's Raed wel waerlyck op de coffy! WILLEM VAN HORSTENDAEL. gooi uw oude radio niet in 't water, maar laat hem EEN GANG NAAR GANGETJE 12 IS LONEND door: Advertentie. Gemeenteraad van Zoeterwoude Toen patrouillewagen 12 van onze hoofdstedelijke politie gisteravond langs det gebruikelijke route reed, meende een van de twee inzittende agenten op een gevel naast een groot bankgebouw onraad te bespeuren. Naast de schoorsteen stak namelijk duidelijk het silhouet van een zit tende man af tegen de heldere lucht. Terstond parkeerden zij hun wagen in een zijstraat en snelden naar het bewuste huis. Nadat zij gebeld had den en de slaperige bewoner een kor te uitleg hadden gegeven, slopen zij de trap op en kropen door een zolder raam op hei dak. Zij schrokken van een merkwaardig geluid dat veel weg had van het hinniken van een paard. Wat was dat nou.... Maar zie: de gebogen figuur bleek Sinterklaas te zijn en in de dakgoot stond zijn schimmel, „Nachtmerrie" geheten. Eerbiedig kwamen de politiemannen naderbij. „Wij meenden onraad te be speuren, Sint Nicolaas", legden zij verontschuldigend uit. „Nee. vrien den", zei de goed-heiligman bedacht zaam, „het is goed volk zoals u ziet". De linkerhand van de Spaanse bis- schopspeelde onder het spreken met zijn patriarchale baard. In de rechter, hand hield hij een mooi boek. „Kijk, vrienden", zei de Sint, „ik stond op het punt dit excellente boek hier in de schoorsteen te doen, toen ik plotse ling bedacht, dat ik het zelf nog niet eens gelezen had. En ik weet graag, wat ik aan de brave kinderen geef.... alleen het mooiste!" De Sint knip oogde welwillend tegen hen en legde vervolgens uit, dat het album „De Bonte Droom van het Circus" zo spannend was, dat hij twee uur ach tereen op het dak had zitten lezen. „Ik ben u erkentelijk, dat u me weer geroepen hebt tot mijn wereldse en geestelijke plichten!" En als teken van zijn dankbaarheid gaf de Sint de dienaren van Hermandad ieder zo'n album cadeau. Dankbaar verwijder den zij zich om dit heuglijke feit te gaan rapporteren en op dit ogenblik zit zelfs de hoofdcommissaris het al bum uit te spellen! Koopt ook u dit unieke Sinterklaas-geschenk bij uw roombóterleverancier of bestel het rechtstreeks bij Kantoor „Roomboter- album". Postbus 47, 's-Gravenhage. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bij behorende plaatjes ontvangt u gratis voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Volg het voorbeeld van de goede Sint voor slechts ƒ2.50 geeft u het mooi ste Sinterklaascadeau! Enneem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra! (Advertentie) In huis van ouders Ex-emigrant stichtte brand De 30-jarige V., die woensdag uit Canada, waar hij als emigrant bij een landbouwer heeft gewerkt, naar zijn oude woonplaats Helden in N.-Lim- burg terugkeerde, heeft in de boerde rij van zijn ouders aldaar brand ge sticht zodat de stallen en schuren ge heel in de as zijn gelegd. Alleen het woonhuis bleef gespaard, de schade beloopt ongeveer 25.000 gulden. V. had na zijn terugkomst onenig heid met zijn ouders gehad en ver liet in overspannen toestand het huis, waar hij 's nachts terugkeerde om zijn wraakneming ten uitvoer te brengen. De rijkspolitie heeft V. aan gehouden. In Utrecht heeft gisteren de Ne derlandse Vereniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging haar jaarvergadering gehouden. Dr ir P. C, Lindenbergh, directeur van de n.v. Leidse Duinwatermaatschappn, sprak hier over de doorlating van de bodem. Prof. dr A. C. Ruys hield een voor dracht over „Enkele hygiënische as pecten van de waterverontreiniging". 6% OBLIGATIELENING PEGUS ENORM OVERTEKEND Naar ons door de emittent wordt medegedeeld is de inschrijving op de 10 miljoen 6% 15-jarige obligatiele ning ten laste van de N.V. Provin ciaal en Gemeentelijke Utrechtsch Stroomleveringsbedrijf (Peg us) enorm overtekend. Naar het zich laat aanzien, zal de reductie op de toe wijzingen zeer sterk rijn. RECHTZAKEN BOETE VOOR MISHANDELING. Overeenkomstig de eis veroordeel de de Haagse Politierechter een 23- jarige houtbewerker uit Warmond tot 25,of 10 dagen wegens mis handeling. De verdachte gaf toe dat hij op 24 juni j.l. een vrouw, die bij hem in de buurt woont, een klap had gegeven. Er was ruzie in de buurt en toen zou het slachtoffer iets van ver- dachters moeder hebben gezegd. De verdachte was woedend geworden en op de vrouw afgestormd. VRIJGESPROKEN. De Haagse politierechter sprak, conform de vordering van de offi cier van Justitie, een 39- jarige chauf feur uit Wassenaar vrij. Op 7 mei j.l. was de chauffeur met zijn vrachtauto tegen vijf marktkra men aangereden en deze waren be schadigd. Verdachte zou zijn wegge reden voordat zijn identiteit vol doende bekend was. De chauffeur voerde aan, dat de aanrijding 's nachts half twee plaats had en dat er niemand te bekennen viel. De volgende morgen zou hij echter direct de eigenaar hebben op gebeld. Hoewel dit niet uit het pro cesverbaal bleek, vond de officier van justitie de zaak toch te dubieus cm een veroordeling te vragen. De schade was 400,geweest. METAALDIEFSTAL. Drie maanden gevangenisstraf vor derde de officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen een 45- jarige Leidenaar. Deze had zich in de periode december 1956april '57 herhaalde malen schuldig gemaakt aan diefstallen van metalen ten na dele van de n.v. Rijnlandse Metaal bewerking. Verdachte erkende ongeveer vijf tien maal ijzer e.d. te hebben wegge nomen. Hij zou dit hebben gedaan om zyn geringe inkomen wat aan te vullen. Nu had hij werk en goede De voorzitter, burgemeester A. J. J. A. Smeets, opende de vergadering van de gemeenteraad van Zoeterwou de met gebed. Voor de vaststelling van de notule. maakte de heer C. v. Leeuwen de opmerking, dat de toe zegging van de voorzitter omtrent het uitvoeren van de verbetering van de Zuidbuurtse weg niet op een goed keuring van Ged. Staten zou behoe ven te wachten niet vermeld was. Hiervan werd alsnog aantekening ge maakt. Bij de ingekomen stukken is een mededeling van Ged. Staten, dat de kapitaalswerken van de begroting 1957 alleen gedaar. kunnen worden als de benodigde gelden daarvoor aanwezig zijn. Van de Kamer van Koophandel is bericht ontvangen dat omtrent de dinsdagmiddag winkelsluiting de ge organiseerde middenstanders zich nog nader willen beraden omtrent het meer verspreid liggen van de sluiting in de verschillende branches. Een na der voorstel kan tegemoet worden ge zien. B. en w. stellen voor het ver zoek zoals gedaan af te wijzen. Aldus werd besloten. Zes k.m. per tur op het Watertje. Omtrent het rijverbod op het Wa tertje deelt de voorzitter mede, dat ontheffing van het rijverbod op het Watertje zal gegeven worden onder enkele voorwaarden, o.a. snelheid (langzaamheid) van 6 k.m. per uur. Er zal op enige afstand van het water een witte lijn op de weg komen waar buiten met het cog op het gevaar voor de zwakke schoeiing niet ge reden mag worden. De voorzitter deelt mede, dat het officieus bekend is, dat het uitbrei dingsplan Hoge Rijndijk goedgekeurd is zoals het ter tafel is geweest. Er kan dus een schetsplan voor woning bouw ingediend worden. Mevrouw Neuwahl: laten we ho pen dat het waar is! De voorstellen van b. en w. inzake onderwijs zaken worden zonder dis cussie aangenomen. Bij de begrotingswij zingen 1957 stellen b. en w. voor de subsidie voor de schoolkinder-vacantiebezigheden te verhogen met f 389.Het tekort was 1139.terwijl de oost f 750.— was. Mevr. Neuwahl dringt er op aan 50 van de totale uitgaven te verle nen d.i. 36.meer voor reservering. Omdat de voorzitter vreest, dat G. S. dit niet zullen toestaan, wordt het voorstel van b. en w. aangeno- j men. I De rekening 1956 van het Burg. I Armbestuur wordt vastgesteld aan I inkomsten en uitgaven op 37.119.67 I waarbij een subsidie van 32.643.1 ontvangen. De rekening grondbedrijf aan baten en lasten op 5389.27 met een nadelig saldo van 3463.83. De kapitaalsdienst is 315.727.94. I De rekening waterleidingbedrijf op I 33.186.86 met een verlies van 1/ 2707.19. De gemeenterekening 1956 wordt I voorlopig vastgesteld aan uitgaven 773.016.38, ontvangsten 750.984.09, nadelig saldo 22.032.29. Vervolgens komt aan de orde be handeling van de begroting Burg. Armbestuur welke zonder op of aan merkingen wordt vastgesteld op 42.259.11, waarbij een subsidie van 39.572.05 is opgenomen. De begroting van het grondbedrijf wordt vastgesteld op 23.589.83 met een kapitaalsdienst totaal van 426.550.47. De begroting voor het waterleiding wordt goedgekeurd in de gewone dienst or 31.605.56. Algemene beschouwingen gemeentebegroting. Toen de voorzitter de behandeling van de gemeentebegroting aan de or- verdienste. Verdachte was al vaker veroordeeld. De officier van Justitie releveerde dat verd. voor een waarde van plm. 160.had gestolen. Bijna dagelijks ging hij er op uit en dat terwijl er nog een proeftijd liep van een vori ge veroordeling. „Als ik in de gevangenis moet is weer alles mis", zei verdachte. Het vonnis luidde: 50,boete of 10 dagen en drie maanden voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. de had gesteld, stelde de heer Van der Ploeg namens de K.VB.-fractie voor deze avond alleen de algemene beschouwingen te houden, teneinde :b. en w. in de gelegenheid tc stellen, de daarin behandelde problemen schriftelijk te beantwoorden, alvorens tot de artikelsgewijze behandeling van de begroting over te gaan. De algemene beschouwingen wor den aangevangen door de heer Van der Ploeg. Spr. houdt een betoog over de toestand van de scholen en vraagt welke mogelijkheden er in het ko mende jaar zijn voor scholenbouw. Met de bouw van de L.O. School in Leiderdorp zijn de moeilijkheden voor de Hoge Rijndijk opgelost. Spr. noemt de toestand van de scholen op het dorp wanhopig. Leslokalen in 1923 reeds afgekeurd. Voor de bouw van de meisjesschool was er in 1947 ï-eeds een urgentieverklaring. Dat er van alle plannen in.de afgelopen ja ren niets terecht is gekomen is zeker niet alleen te schuiven op rekening van het college; er zijn anderen die zeer onverantwoordelijk gestagneerd hebben. Spr. wijst ook op de onhoud bare toestanden van de kleuterscho len. Een schoolbestuur is autonoom en wanneer het komt met afgeronde plar.nén kan het rekenen op de mede werking van het gemeentebestuur. Maar onder de huidige omstandighe den is hef voor een schoolbestuur praktisch onmogelijk door de papie ren lawine heen te komen. Spr. dringt aan op een sterke stimulans en daad werkelijke steun van het college van b. en w. Vervolgens bespreekt spr. de niet volledige busverbinding met Leiden. Er moet vooral voor het bezoek van avondscholen in aansluiting op de be staande dienst een dienst bij komen om kwart over tienen naar Leiden en om tien over half elf vanuit Leiden met behoud van de dienst, die om half twaalf uit Leiden vertrekt. Spr. vraagt b. en w. contact op te nemen met de N.V. „Citosa". Komende tot de Volkshuisvesting en alles wat daarmee te maken heeft, uitbreidingsplannen, structuurplan enz. uit spr. de klacht ook door een college uit Leiden geuit: Hoelang nog geheime besprekingen. Wat wij we ten zijn „onthullingen" uit de pers en enkele mededelingen uit geheime zit tingen. Het is hoog tijd de zaak open baar te gaan bespreken en spr. moet namens de fractie de eis stellen, dat het College de Raad volledig inlicht en in overleg met de betrokkenen het mogelijk maakt om in openbare ver gadering deze materie .te behandelen. Ook vraagt spr. meer klaarheid over de plaatselijke uitbreidingsplan nen en m.i. het structuurplan. Er zijn partiële plannen, die niet behoe ven te wachten op de buitengemeen telij ke. Hoe staat het met plan Wa tertje Oost en de wijzigingen in de Loethe. Spr. heeft niet veel vertrou wen in premiebouw. Is er bij soepeler regeling bouwgrond beschikbaar? Hoever is de procedure waardoor bouwgrond moet worden verkregen voor woningwetwoningen, die we ho pelijk volgend jaar kunnen laten bouwen? Als we wachten tot de geld markt weer normaal is, zijn we weer achterop. Wij steken uit verantwoordelijk heid de vinger op als er iets mis gaat aldus spr. en in het afgelopen jaar was er iets mis. Wij verheugen ons, dat er nu eindelijk een gerede kans bestaat om aan de schrijnende woningnood aan de Hoge Rijndijk te gemoet te komen. Wij kunnen ons er niet op verheugen dat er maanden lang gesold is met de belangen van woningzoekenden. Wij begrijpen, dat dit een sterke aantijging is en daarom zijn wij be reid, maar ook genoodzaakt hierop nader in te gaan. Het is uw college bekend dat wij in juni j.l. na herhaaldelijk zonder enig resultaat op spoed te hebben aangedrongen, drastische maatrege len hebben genomen via commissie O. W. en Volkshuisvesting om de zo zeer begeerde situatie voor een bouw- gebied aan de Hoge Rijndijk. Gevolg was een gesprek tussen heer Uil van „Stad en Landschap", de architect van de woningbouwver eniging en de gemeentearchitect. In deze bespreking werd door onze ste- debouwkundige een suggestie gedaan, waardoor weliswaar het uitbreidings plan een wijziging moest ondergaan, maar voorkomen werd, dat er een sloot in Rijnlands boezem behoefde te worden omgegraven en grote kos ten vermeden werden. De afspraak werd gemaakt, dat de heer Van der Broek deze suggestie zou uitwerken. De heer Van der Broek negeerde ech ter deze suggestie en handhaafde het uitbreidingsplan en adviseerde uw college dit plan aan te houden en t.z.t. het boezemwater om te graven, wat een extra van 40.000 zou meebren gen en tevens aankoop van meerdere grond zou vergen. De suggestie van de stedebouwkun- dige adviseur hield juist in dat al de ze klippen omzeild zouden worden. Na alles wat in en om deze zaak af gespeeld heeft wordt het voor ons al lemaal toch heel erg moeilijk, om te geloven aan de goede 'il van de ge meentearchitect. Want, toen het be stuur van de Woningbouwvereniging dat cp de hoogte was van de sug gestie van de adviseur een bespre king had met uw college en de heer Van der Broek, heeft deze in alles ge zwegen. In deze bespreking had de heer Van der Broek de gelegenheid om zijn zienswijze kenbaar te ma ken, desnoods met de vuist op tafel zijn plan te verdedigen, maar nog maals geen woord en kennelijk is hij doorgegaan metm te adviseren zoals eerder gezegd, ondanks het feit dat op genoemde bespreking de heer Van der Broek van uw college de opdracht kreeg zich in verbinding te stellen met de stedebouwkundige adviseur. Het wordt voor ons zeer moeilijk ons vertrouwen aan de gemeentearchitect te blijven geven. De bespreking waarop met de ste debouwkundige adviseur zijn sugges tie deed was op 1 juli, de bespreking met het college, de heer Van der Broek en hestuur van de Woning bouwvereniging was midden augustus en nu, enkele weken geleden, kwam de situatie voor het bouwplan precies volgens de gegeven suggestie. Op welke grond en op welke motieven vragen wij ons af kan de heer Van der Broek een suggestie als deze naast zich neer leggen. Wij twijfelen niet aan de kwalitei ten van de gemeentearchitect maar willen, dat hij ze ontplooit op zijn eigen terrein, want er zijn al met al maanden voorbijgegaan, zonder dat er iets tot stand kwam. Beleidsprogramma gevraagd. Mevr. Neuwahl-Sanders zeide het beleidsprogram van b. en w. te wil len zien in overeenstemming met de troonrede. Toen de financiën nog hoopvol wa ren hebben wij een urgentielijst ge kregen van uit te voeren werken. Hoeveel is daarvan terecht gekomen en- wat kan nog verwezenlijkt wor den? Was het niet nuttig geweest een plan voor te leggen van alles wat in de naaste toekomst nog gedaan kan worden? Hebt u een lijn vastgesteld voor 1958? Laat u dat aan het toeval over, of tracht u met straffe hand kos te wat het koste het meest mogelijke voor Zoeterwoude te bereiken? Spr. vraagt om een duidelijk ant woord. Een lijst va uit te voeren projecten voorzien van uitgebreide gegevens van de dienst gemeente werken. Het woord bestedingsbeper king lijkt een schitterend woord om wenig activiteit te verontschuldigen Ten slotte dringt spr. aan op een spoedig herste van de Bruggestraat en wijst op de tenhemelschreiende toestand wan het verkeer aan de Ho ge Rijndijk. Zij verzoekt bij de Rijks waterstaat te protesteren tegen deze werkwijze. De heer Van der Geest bespreekt de brandende kwestie: een ander sportterrein op het Dorp. Binnen niet al te lange tijd zkI 't sportterrein in verband met bouwplannen weg moe ten. Is er dan een nieuwe plaats voor een sportterrein? Laten we toch alles in het werk stellen om te voorkomen, dat we met onze Sportvereniging op het Dorp niet hetzelfde drama bele ven als met Meerburg. Ook maakt spr. bezwaar tegen het kenmerken van wegen tot B-weg en noemt dit een gevaar voor de plaat selijke handel en industrie. Namens de bewoners van het Wa- terrtje dankt spr. voor de prachtige verbetering, doch spr. uit de ver wachting dat de definitieve oplossing van het Watertje-probleem urgent zal blijven en vraagt opheldering over de kwestie rijverbod. Na deze beschouwingen wordt de voortzetting van de behandeling van de begroting bepalad op vrijdag 13 december. Ter behandeling van het prae-ad- vies van b. en w. tot het verbeteren van de Zuidbuurtseweg en ter bespre king van de waterleidingkwestie met Leiderdorp gaat de ra; d ruim een uur in geheime zitting. Na heropening deelt de voorzitter mede, dat de gunning van de gehou den aanbesteding is aangehouden. Nadat besloten wordt tot het aan gaan van een geldlening groot 155.316 met de Bank van Ned. Gemeenten wordt de vergadering, nadat de rond vraag niets opleverde, gesloten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5