rSéj mam j LWTUGAT Op Nieuw-Guinea is vrouw zijn een slechte betrekking Lois Marshall zong voor Kunstkring De Leidse Lichtweek VVV opende gerestaureerd en gemoderniseerd kantoor ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 él Training Crescendo De leden van het eerste en tweede I twaalftal worden maandagavond om Gisteravond is ingebroken in een 3 uur verwacht op de speeltuin van huis aan de Burggravenlaan. De be- Noorderkwartier in de Anna van bewoners kwamen gisteravond tot de Saksenstraat, om daar eens duchtig ontdekking, dat men het huis via een trainen. Regen of wind zijn geen badkamer aan de achterzijde was excuus om weg te blijven. binnengegaan en dat een gouden armband met doublé dekband ter waarde van ƒ350.gouden man- chettenknopen ter waarde van 150.- en een stalen armbandhorloge ter waarde van ƒ50.verdwenen zijn. „Thanksgiving day" in Leiden. Op donderdag 28 november zal in de Pieterskerk te Leiden de traditio nele gemeenschap in Nederland wor den gehouden. In deze bijeenkomst zal de Amerikaanse ambassadeur de heer Young de proclamatie van pre sident Eisenhower ter gelegenheid van Thanksgiving day voorlezen. 134 woningen in plan Z.W. Door architect P. W. A. van Dam te Leiden is namens b. en w. het bouwen van 134 woningen in plan Z.W. 8 gegund aan de fa. A. Ph. Kuyl, Krimkade 25 te Voorschoten voor 1.994.000. Christelijk bejaardentehuis Door het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest is namens de stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden het bouwen van een Chr. Bejaardente huis aan de Witte Rozenstraat ge gund aan de fa. D. Versloot te Nieu- werbrug. Met de bouw zal zeer spoe dig begonnen worden. Kruiswegoefening Voor de K.A.V.-leden zal in ver band met de Allerzielen-maand dinsdag 26 november een Kruisweg oefening gehouden worden, 's mid dags om 3 uur in de kerk aan de He rensingel. Daar de kinderen op die dag vrij van school zijn, wordt er opgewezen, dat de moeders de kinde ren gerust mee mogen nemen. Sjors en Sjimmie in Leiden Morgen, zondagmiddag, arriveren Sjors, de voorzitter van de Rebellen club met z'h negervriendje Sjimmie, in Leiden, alwaar zij met hun gloed nieuwe avonturen zullen optreden in de Stadsgehoorzaal. St. Nicolaas komt ook. ST. NICOLAASFEEST BIJ DE BESCHERMELINGEN DER ZUSTERS CARMELITESSEN. LEIDS D.E.V. REIKT PRIJZEN UIT| „Loon naar werken", doch dan in wisselbeker en -plaquette uitgedrukt, ontvingen gisteravond enkele leden van de Leidse Tuiniers- en Bloemis tenvereniging „Door Eendracht Ver bonden", die in onderling gehouden wedstrijden de beste resultaten had den geboekt. Bovendien konden deze avond, welke plaats vond in café Aniba aan de Herenstraat, ook 2de en 3de, zelfs 4de prijzen worden toe gekend. De heer Joh. Jonker, die na een inleidend woord van voorzitter Smit de prijzen uitreikte, had veel bewon dering voor de kweekcapaciteiten van deze amateurs, die veelal goede re sultaten wisten te bereiken. In de tuinwedstrijd ging de eerste prijs (81 pnt.) met wisselbeker naar de heer P. Meijers, de heer Th. G. Buis legde met 78 pnt. eveneens beslag op een eerste prijs en kon de wissel- niaquette mee naar huis nemen. Met 30 punten kwam de heer J. H. Smit in de dahlia wedstrijd (groepen) als eerste uit de bus. Ook hij ontving een wisselplaquette. Het ere-lid. heer J. v. d. Berg, ging deze avond met twee wisselplaquettes naar huis, t.w. voor de wedstrijd dahlia's in vaas en potplanten onder glas. Ten einde ook het kweken van fruit on der de leden aan te moedigen, was ditmaal ook een wisselplaquette in aeze groep beschikbaar gesteld. De héér P. C. de Haas, die voor een goede inzending zorgdroeg, wist er h»siag on te leggen. Tenslotte ging afdeling Leiden van de r.-k. Bond de hcer Th- G- Buis deze a™nd n'e' van hotel-, café- en restaurantgeëm- ,een.. P.laQuette» doch ook ployeerden, wil toch ook dit St. Ni- colaasfeest niet voorbij laten gaan zonder iets te doen voor de bescher melingen van de Eerw. Zusters Car- melitessen aan de Oude Vest. De af deling wil gaarne het St. Nicolaas- feest ook dit jaar op donderdag middag 5 december tot een bij zonder gezellig samenzijn voor deze kinderen maken, maarzonder hulp kan dit niet geschieden. Daarom doet de secretaris, de heer Joh. M. van Asperdt, weer een be roep op de milddadigheid van onze lezers hem in staat te stellen dit jaarlijks feestje te verzorgen. De kin deren en de Eerw. Zusters zullen er dankbaar voor zijn. Giften wor den gaarne door hem in ontvangst genomen aan zijn adres: Maresingel 48 of op girorekening van de Ned. Middenstandsbank Leiden: no. 47139, Breestraat 61. met een wisselbeker naar huis; hij on ae eerste prijs met lof van de - n de potplantenwedstrijd (volle grond). meer dan 100 jaar woninginrichting gratis adviezen en begrotingen HASSELMAN PANDER Botermarkt 21-22 Breestraat 149 Dr S. Kooijman sprak voor Leidse oud-strijders De leden van de afdeling Leiden van de Nederlandse Bond van Oud- Strijders en dragers van „Het mo- bilisatiekruis" hebben gisteravond in de bovenzaal, van „De Harmonie" kunnen luisteren naar dr. S. Kooij man, conservator van het Museum voor Volkenkunde, die zoals hij het aelf noemde een „huiselijk ver haaltje" vertelde over Nieuw-Gui nea. In zijn openingswoord had de voor zitter majoor b. d. M. Verhoeven duidelijk laten uitkomen, dat het hem niet meegevallen was een on derwerp voor een lezing te vinden buiten de militaire zaken. Des te meer genoegen deed het hem dr. Kooijman nu te kunnen verwelko men, die aan de hand van een aan tal lichtbeelden wat vertelde over zijn ervaringen tijdens een ander- halfjarig verblijf in het land van de paradijsvogels en de koppensnellers. Hij begon met een algemene in leiding over de geografische bijzon derheden, de flora en de fauna, waarbij hij wees op het gevaarlijkste dier van Nieuw Guinea, de malaria muskiet, welke een ware plaag be tekent voor de bevolking. Mede door zijn toedoen en de in de binnenlan den vaak nog barre hygiënische toestanden, voleindt eenderde van de kinderen het eerste levensjaar niet. Door de getoonde foto's kreeg men een scherp beeld van de ver schillende soorten van huisvesting en de winning en bereiding van het voor de bevolking in de lage streken volksvoedsel bij uitnemendheid: de sago. Er is heel wat lichaamskracht vereist eer men de ruwe sago heeft omgezet in bruikbaar voedsel, doch desondanks wordt dit zware werkje nog in hoofdzaak door vrouwen ver richt. Dit ontlokte Dr. Kooijman de opmerking: „Op Nieuw Guinea is zal een bijzonder karakter dragen Door een druk op de knop zal bur gemeester Van Kinschot donderdag middag omstreeks 5 uur de Leidse Lichtweek openen. De lichtweek, die omstreeks deze tijd van het jaar een traditionele gebeurtenis gaat worden, draagt thans het bijzondere stempel van een lustrumfeest. Daartoe zal, vóór de officiële opening die op de brug van het Steenschuur plaats vindt, voor genodigden dit evenement daar enkele speechjes in Het Gulden Vlies herdacht worden. Doch ook naar buiten zal het bij zonder karakter van de Lichtweek 1957 duidelijk waarneembaar zijn. Zo zullen in de feestverlichting 2 ver lichte fonteinen opgenomen zijn, waarvan er één vermoedelijk in het Steenschuur geplaatst wordt. De aan de Lichtweek deelnemende winkeliers hebben zich georganiseerd in comité's in de Breestraat, Doeza- straat, Gangetje, Herenstraat, Hoge- woerd, Hooigracht, Janvossensteeg, Kraaierstraat en Maarsmansteeg,. ter wijl de lange Haarlemmerstraat zelfs drie comité's in het leven heeft ge roepen. Er is een speurtocht langs de étalages uitgeschreven, waartoe vele van de deelnemende winkeliers in hun vitrines een zwart bordje zullen plaatsen, waarop in lichtgevende rode letters het opschrift: „Deelne mer Lichtweek 1957". Het geheim van de speurtocht is, dat op twaalf van deze bordjes één per comité de datering een eeuw achter is en dus „1857" inplaats van 1957 luidt. Tijdens de lichtweek, die van 28 november tot 4 december zal duren, mogen de winkels tot half tien des avonds hun kopers ontvangen. Tot 10 uur mogen de late klanten ge holpen worden, maar dan is het on verbiddelijk sluitingstijd. Op elk van deze koopavonden zal een van de Leidse muziekkorpsen een mars door de verlichte stad ma ken, hetgeen zeer zeker velen de straat op zal lokken voor een kleine ontmoeting met Sinterklaas. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht de heren A. P. van den Berge te Voorburg en J- W. van Dijk te Eindhoven. Geslaagd voor het Doet. ex. vrije studierichting in de Rechts geleerdheid de heer F. M. L. van Geen te Heemstede. Geslaagd voor het Cand.ex. Psychologie mej. E. A. C. Kars te R'dam en mej. B. J. Ra- venswaay te Den Haag. Geslaagd voor het Doct.ex. Psychologie de heer P. R. Jellema te Den Haag. Geslaagd voor het Semi-artsex. mej. M. L. Hu- genholtz te Blaricum en de heren S. H. M. Vrind en R. v. d. Wilde, bei den te Den Haag. Geslaagd voor het Artsex, de heren F. M. Gerritzen te Oegstgeest, G. L. Smit te Lelden en L. Stein (USA). Lloewel in de Nederlandse pers de loftrompet over de Canadese zan geres Lois Marshall reeds gestoken is, willen wij graag een woordje over de ongeëvenaarde kunst van deze be-r genadigde zangeres zeggen. Het ge beurt maar hoogst zelden, dat men een zangeres hoort met zo'n rijk gei- timbreerde stem. Van boven tot on der klinkt haar geluid fraai, zonder technische tekorten en bovenal natiiurlijk en zonder enige moeite, zonder kennelijke overgangen van registers, 't Is fantastisch, meer nog indrukwekkend, om op zo'n warm- gevoelige wijze zulk een ontzaglijk moeilijk programma te interprete ren. Een begenadigde zangeres? Zij begon met niet minder dan „The blessed Virgin's Expostulation" van Purcell, wiens eigen muzikaal idioom zy onmiddellijk vermocht te realiseren. Haar groot talent en ver mogen demonstreerde zich verder in een reeks liederen van Schubert, ge varieerd in genre, ongekunsteld en voortreffelijk in stijl en voordracht. Vlekkeloos werd Mozart geïnterpre teerd in diens „Et incarnatus est" en het Alleluja. T^a de pauze waren het drie sym- pathieke liederen van de Ameri- ksnse componist Samuel Barber, dichterlijk van melodiek, die een ge willig oor vonden. Het lied „I hear an army" geeft belevenissen vermoe delijk weer van de wereld-oorlog. Haar instelling maakte een overrom pelende indruk. Hierna de „Sieta Can- ciones populares Espanolas" van de Falla, raak, bondig en gevoelig van inhoud. Ongewoon mooi zong zij deze op het volkslied van Spanje geba seerde Canciones. Rijk en zeer ver scheiden is haar gevoelsexpressie en zender moeite rijst en daalt haar prachtige natuurlijke stem. Burgerlijke Stand Geboren: Martinus Willem, zn v. M. W. Filippo en J. Bodrij; Salomon zn v. S. v .d. Mee en M. Zweistra; Pe- tronella, dr v. C. Schouten en A. C. den Os; Gerrit Johannes Leendert zn v. I. Mets en M. Luijken; Marie dr v. T. W. Zandvliet en P. Petiet; Nicolaas Christianus Cornelis Maria, zn v. C. J. Deckers en M. B. J. Straathof; Eli sabeth, dr v. W. A. M. Weenink en E. Vinkestijn; Hélène Catharina Fran- cisca Maria, dr v. H. J. Nijssen en M. M. Langezaal; Martina Caecilia Ma ria, dr v. L. Frederiks en A. J. Hoo- gervorst; Xaveria Cornelia Maria, dr v. W. H. van Egmond J. A. M. van der Vaart; Paulien, dr van H. J. W. Engels en M. M. Meltzer; Carolina Gerdina Elisabeth, dr v. J. P. Lange- slag en E. A. van der Ploeg; Willem Hendrik, zn v. W. H. Steenbergen en J. van Kan. Overleden: N. A. Jansen 44 jr, man; J. J. C. Snel, 60 jr, man; M. G. Emeis 65 jr man. Ondertrouwd: H. J. M. Vendrig en C. G. Kraaijestijn; H. Swanenburg en M M. de Vrind; M. van Polanen en E. J. M. Stikkelman; P. Verbooy en C. Korenhof; G. Donkersteeg en J. Snijders; A. Huygens en C. Bontje; J. H. van Houten on W. M. Gal; M Jansen en G. J. Lugtigheid; O. K. Luurssen en J. C. Grit; J. Verhoog en J. M. Vink; J. A. Wuijster en L. G. Baart; J. Neuteboom en G. Fuchs; J. Bavelaar en J. Kroesomeijer; N. Dreef en C. G. van Dooremaal; G. Ie Maitre en T. Gressie; A. J. Dubbelaar en A. van Noort. Na een reeks toegiften (haar toe hoorders, en dat waren er velen, braken de concertzaal haast af van enthousiasme) eindigde zij met een monodie, z;ó ijl,bekoor Ui k en toege wijd, dat men zich afvroeg: wie hoorde ooit zó zingen? Zij is een kun stenares, die enorme geestelijke en fysieke kracht in zich weet. De begeleidingen werden door George van Renesse welhaast vol maakt geïnterpreteerd. Men was met vier toegiften nog maar nauwelijks tevreden maar eindelijk liet men haar hoewel nodegaan. J. KORTMANN. Visitekaartje van de stad Gisteravond werd voor een aantal genodigden met gedeeltelijk geres taureerde en gemoderniseerde kan toor van de VVV aan je Steenstraat geopend, welke opening een enigs zins officieel en feestelijk tintje droeg. De directeur van de Leidse WV, de heer G. van Weelden, die thans enkele maanden in deze tune tie in Leiden werkzaam is, richtte in zijn openingswoord een hartelijk wel kom tot de aanwezigen, onder wie zich o.a. wethouder D. v. d. Kwaak bevond, de voorzitter van de VVV hier ter stede. De heer v. Weelden merkte op, dat zo weinigen weten wat precies het werk van de VVV inhoudt. Het is maar het VW-kantoor, zegt men en dan wordt wel gedacht aan een paar seniele, oudere heren, die zor gen dat er een bankje komt in een plantsoen of ze wijzen je de weg naar een of ander pension of hotel waar je nog wordt afgezet ook. Thans ech ter misschien was vroeger de toe stand inderdaad wel eens ongunstig is de VW een vraagbaak voor iedereen, zeker voor de buitenlander. Maar ook de Leidenaar dient te be seffen, dat ook hij hier op velerlei gebied terecht kan, al zou hij een goede dag naar Kuikseind, Eersel of waar dan ook moeten reizen. De VVV geeft in alles raad. Het WV- kantoor geeft iets weer van de sfeer der stad die wordt bezocht, het kan toor moet het visitekaartje van de stad zijn. Ook in Leiden hoopt men eens over een meer representatief gebouw te beschikken, de Sleutel stad waardig. Tenslotte bracht de heer Van Weelden dank aan hen, die hun krachten hebben gegeven tot het wederom -inrichten van de kantoor ruimte. Ook de voorzitter van de WV, wet houder D. v. d. Kwaak, onderstreep te het belang van een representatief kantoor voor het vreemdelingenver keer. Hij roemde tevens de activitei ten van de heer Vain Weelden. die als nieuwe directeur reeds direct zich heeft ingespannen om de Leidse VVV de plaats te doen geven' welke haar toekomt. Dat de VW node ge mist kan worden werd wel bijzon der onderstreept door het feit, dat zelfs onder de feestelijke yeenkomst het „bedrijf' gewoon doorging, eni ge cliënten konden na hun bezoek aan de vraagbaak volledig ingelicht ,hun weg vervolgen. r De vrouwen moeten niet alleen de sago kloppen en verder bewerken en zware partijen hout over flinke afstanden sjouwen, daarnaast moe- en zij hun kinderen baren en groot brengen onder de primitieve om standigheden. Het man-zijn is heel- wat gemakkelijker. Vroeger bestond hun taak uit het verdedigen van de belangen van hun stam en gezinnen maar sinds de onderlinge oorlogjes verboden zijn is eigenlijk alleen de jacht en visserij voor hen nog be langrijk. Na de pauze vertoonde dr. Kooij man nog een filmpje over de Baliem- vallei in het centrale gebergte en kregen de niet talrijke aanwezigen gelegenheid vragen te stellen. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van oyeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) Leidsche Assurantieclub behandelde de effectenbeurs Hoewel de Leidse Assurantie Club haar leden telkenmale weer vergast op aardige wetenswaardige onder werpen op haar avonden, had het bestuur gisteravond wel een zeer ac tueel onderwerp en vervolgens ook een goed spreker gevonden. De heer B. de Boer. zelf werkzaam op de Amsterdamse Effectenbeurs en medewerker van „De Financiële Koerier", gaf gisteravond op inte ressante wijze les in de effectenhan del en beursaangelegenheden. Een uur lang hield hij de aan dacht van de aanwezigen gespannen. Spr. begon met het ontstaan en de geschiederrts van de Beurs en wees er met trots op dat de Amsterdamse Effectenbeurs de eerste ter wereld was. De eerste stukken, die er wer den verhandeld waren die van de Oost Indische Comp. Achtereenvolgens behandeld hij ook het ontstaan der verschillende organisaties totdat de handel wet telijk werd geregeld bij de Beurswet van 1914, waarbij ook de regering een vinger in de pap kreeg. De drie grote effectenverenigingen in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam werden tenslotte in 1941 opge heven en omgezet in een bedrijfs groep. In 1953 kwam daarna een organisatie in het P.B.O.-kader tot stand, waarin de Ned. Organisatie voor het Effectenbedrijf als over koepelend orgaan de drie grote ver enigingen vertegenwoordigd. Hierna sprak de heer De Boer over de ver schillende effecten op de Amster damse Beurs .waarbij het de aanwezi gen wel eens geduizeld zal hebben bij allerlei termen als cumulatief pre ferente, preferente met winst en ge woon preferente aandelen, obligaties, obligaties met goud of valutaclau sule, premieleningen en converteer bare obligaties. Tenslotte zette spreker nog om standig de verhandeling der effecten ten beurze uiteen, waarbij hij de diverse mensen die deze handel be drijven zoals commisssionairs en boeklieden en ook de mogelijkheden tot speculeren. Dit alles werd op een zodanige prettige en verteerbare wijze opgediend dat zijn lezing de aanwezigen eigenlijk teleurgesteld waren, dat de heer De Boer er een eind aan moest maken. Dat de belangstelling der leden zeer intens was, kwam wel uit in de stroom van vragen die de leden af vuurden op de inleider en welke deze onmogelijk alle kon beantwoorden, zodat hij het bestuur moest beloven nog een avond deze stof verder te behandelen. Na nog even gewezen te hebben op de verwantschap tussen effectenhan del en verzekeringswezen, moest de heer Hartelok de spreker wegens tijdnood het woord ontnemen. Hij sprak de wens uit, dat het een spoe dig weerzien zou worden. GEVEILDE PEROELEN Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden is heden geveild: Herenhuis met erf en turn Warmon- derweg 51 in bod: 21.090.koper: Th. M. Romeijn te 's-Gravenhage q.o. voor: 21.000.—. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Woonhuis en erf Molensteeg 18 in bod: f 3.600. koper: G. Bergers te Leiden, q.q. voor 3.600. De percelen Baatstraat 11, 13 en 15 tezamen in bod? 5.340.zijn uit Ide hand verkocht. ZONDAG 24 NOVEMBER Speelgroep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht 8 uur nam. R. K. Instuif Herensingel. Dans avond. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 25 NOVEMBER Speelgroep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht uur nam. Dienst Welzijnszorg Leger. Ope rette „lm Weissen Rössl" Cantine Doelenkazerne, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Feeste lijke jaarvergadering. De Doelen, 8 uur nam. K.V.P. afd. Leiden. Ledenvergade ring. 't Gulden Vlies 8 uur nam. Club de Limetz. Sint Nicolaasvie- ring en afscheid kap. Van Ingen. Royal", 8 uur nam. K. O.-cursus. Angst en leugen in het kinderleven. Rapenburg 61, 8 uur nam. DINSDAG 26 NOVEMBER SpeelgToep OKO. „De geheimzin nige Dievegge". Grote zaal De Burcht 8 uur nam. 12de R. K. Onderwijzersdag. Bij eenkomst en tentoonstelling leer middelen in Stadsgehoorzaal (10.00' uur v.m.) na H. Mis in St. Lodewijks- kerk, Steenschuur te 9 uur v.m. Kath. Nat. E.H.B.O. Rayon Leiden. Rayon-vergadering. Centraal, Bree straat, 8 uur nam. R.K. E.H.B.O.-afd. Leiden. Begin nerscursus. R. K. Lyceum Mariën- poelstraat, 8 uur nam. KABO P.T.T.-afd. Leiden Vergade ring. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19. 8 uur nam. Bijeenkomst Civitas. Universiteit. Herdenking Universitair verzet. Pie terskerk, 4 uur nam. Kynologenver. „Rijnland". De heer L. G. M. v. d. Broek over „Fokken", Zomerzorg. 8 uur nam. Genootschap NederlandEngeland „Love letters" by Mrs Edw. Stirling. De Doelen, Rapenburg. 8 uur nam. WOENSDAG 27 NOVEMBER „St. Bonifacius", Gezellige kaart avond. St. Antonius clubhuis, 8 uur nam. Kon. Ned. Militairenbond „Pro Rege". Propaganda-avond 4 ton actie Zuiderkerk Lammenschansweg, 8 u. nam. K. O.-cursus: Van GoghBreit- nerVerster. Lakenhal, 8 uur nam. K.A.B. Kader-forumavond Roelof - arendsveen) Busstation 7.05 u. nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v d Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Zondagsdienst der hulsartsen te Leiden. A.s. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr Schaefer, Lahr; Mastenbroek; Veld' huyzen; v. Winderden. Doktersdienst Oegstgeest: D. Held en J. J. LanenBaron. Dienst der Apotheken. Zaterdag 23 november zijn geopend des mid dags; 's avonds en nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apo theek Douza, Douzastraat 31, 21313, Nieuwe Rijn-Apotheek, Nieu we Rijn 18, tel. 20523, Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, Oegst geest, tel. 26274. Zondag 24 novmeber zijn geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 12 uur; Apotheek Douza en de Oegst geester Apotheek. BIOSCOPEN. De films in de week van 2229 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: G.A.B. CONSTATEERT: ONTSPANNING ARBEIDSMARKT. MAnnen. De geregistreerde arbeidsreserve voor mannen vertoonde voor wat Leiden en aangrenzende gemeenten betreft, een stijging n.l. van 410 op 9 november tot 485 op 16 november 1957. Hieruit blykt, dat d ontspart- r.ing van de arbeidsmarkt zich ver der voortzette. Op verminderde bedrijvigheid wijst ook het feit, dat in een enkel bedrijf tot verkorting van de werktijd moest worden overgegaan en dat in enige i andere bedrijven een soortgelijke maatregel wordt overwogen. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1956, toen 160 personen als geheel werkloos waren geregistreerd, laat geen stijging van ae werkloosheid zien. In aanmerking nemende, dat de winter in aantocht is en derhalve de seizoensinvloeden zich in sterke mate doen gevoelen, is de werkloosheid zeker niet om vangrijk te noemen. In 1953 b.v. stonden midden november 1355 per sonen ingeschreven. De geregistreerde vraag naar man- nelijk personeel omvatte rond 300 personen, waaronder 100 betrekking hebbend op jeugdig personeel (15 18 jaar). Vrouwen. Het aanbod van vrouwelijk perso neel onderging geen wyziging en be liep 140. Het aantal openstaande aanvragen om vrouwelijk personeel toont nei ging tot dalen en beweegt zich thans om de 200, waaronder 75 jeugdigen. Casino: „Het gebeurde gisteren", alle leeftijden. Lido: „De woesteling", 18 jaar. Luxor: „Carnaval in Wien", vol- volwassenen. Trianon: „De famili^ Trapp", alle leeftijden. Rex: „De man in de schaduw", 14 jaar. (Donderdagcyclus „II. jes voor Tanger", strikt volwassenen). NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve O te lefouisch te reclameren alleen ouro mer 20935 tot 19.00 um (7 uur». Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan traebten U alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIS GROTE SORTERING Vraagt ons modelUnboek FaJ.N.GEIJER LEIDEN BOTERMARKT 26 Advertentie. Diplomazwemmen in „Overdekte" Bij het diploma-zwemmen in de „Overdekte" gisteren zijn de volgen.- de jongens en meisjes geslaagd. Jongens A: Gerrit den Haan; Joop Bodt; Eugène Hageman; Charles Koo reman; Nicolaas Johannes Bil; Ro bert Hotze de Jager; Bob Vegter;- Benny Galjaard; W. M. van Maanen; Kees den Hollander; Arie Kees Kiin-.> kenberg; H. F. v. d. Horst; Eddy van- Estfik; Jan W. Smit; N- Halvemaan; Cornelis Johannes Oole; Louis Die- leman; Abje van Oostenrijk; Hans Beekman; Wim Veerman; Willem Rijmmell; Robert Ladan; Ton van Staveren; Gerard Verbeek; Theo Verbeek; Albert Brouwer; Daniël de Mooy; Peter van Bostelen; Theo Heu- zen; Hugo Kok; Dommie Louwerse; Adri van Steyn. Jongens B: Ton Visser; Leendert Kralt; Kees Ravensbergen; Wim Wei. benbach; Eek Ploos van Amstel; Bas Ploos van Amstel; Leendert de Snaijer; Arie Manintveld; Harry Dul- laert; Henk Peter Metaal; Bastiaan Adriaan J. Star; Bob Blankwaardt; Jan Wagemaker; Anton Eduard B J. Janssen; H. J. van 't Wout. Meisjes A: Carin Coba C. M. Jans sen; Jenny Zandvliet; Janny van Dommele; Loesje Martijn; Joke 'van Duuren; Antoinette Arendina v. Leeuwen; Willy v. d. Linden; Leneke Zwaan; Ingrid van Estrik; Theresia Maria Siere; Fieke Kukler; Mathilde G. Houwing; Adrians Giesbert; Jean- nette Ladan. Meisjes B: Jacoba van Asperen^ Nelly Barnhoorn; Adrie de mooy; Agnes de Jong; Marja van Asperen; - d. Zwet; Johanna Kruit- - Twee gemaskerde en gewapen de vrouwen van wie één krulspelden in het haar had. hebben vrijdag een overval gepleegd op een bank in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts. De vrouwen gineen- er met ongeveer vijfhonderd dollar vandoor. Wilt U iets weten? Vraag: Inzake pontjes te Leiden. (Antwoorden zijn geheugenwerk^ dus onder voorbehoud.) Antwoord: Het roeibootje Mors- wegHaagweg nabij Njord werd op geheven in 1938. Het overzetveer,, voor de Smidsteeg naar het Galf.e- water werd opgeheven in 1916. Het. pontje van Groenhovenstraat naar- Rijn- en Schiekade is opgeheven ln, 1925. Later heeft het nog enige'tijd dienst gedaan, waarvan ons echter? de tijdsduur niet bekend is. Vraag: Inzake klaverjassen. Antwoord: Wanneer een der twee partijen alle slagen in een spel haalt, geeft dit 262 punten. Vraag: Route Vinkeveen— Tegel'en per auto; hoeveel km? Antwoord: Vinkeveen. Hilversum, Amersfoort, Woudenberg, Ede. Arn hem, Nijmegen, Venlo, Tegelen; af stand 165 km. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RUN, 22: nov., Groente Waspeen export' 22.0031.00; waspeen A binnenland 12.5021.00; idem fijn 10.50—1150: andijvie 11.00—21 00; knolselderij1 14.0021.00; breekpeen 4.00—14:50; bloemkool A 26.0043.00; bloemkool B 11.0018.00; rode kool 3.50—11.70; uien 8.0016.50; groene kool 8.50 9.40; spruiten 31.0052.00; peterselie 8 00—10.90; gele kool 7.00—9.00; prei 12.00—20.00.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3