RIJNSTREEK DE LEIDSE BIOSCOPEN Scherp HUIBERS Religieuse Artikelen ZATERDAG 23 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN AUTO-BOTSING Op de rijksstraatweg Leiden Utrecht, in het gebied tussen de Bontepaal en de N. V. Spanbeton Mij. zijn vrijdagmiddag kort na vijf uur twee auto's op elkaar ingereden, waarbij aan beide wagens zware schade ontstond. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De heer M. G. R. M. S uit Venlo bestuurde zijn bestelauto in de rich ting van het centrum van de ge meente. Hij reed met een snelheid van ca. 80 km. per uur. Toen hij de voor hem rijdende per sonenauto, bestuurd door de heer J. v. d. M uit Rijnsburg wilde inhalen, reed de laatste plotseling naar links om een erf op te rijden. Een hevige botsing was onvermijdelijk. Gelet op de toedracht van het on geluk op de zeer drukke rijksweg en gezien de onstane ravage, mag men cr zich slechts op verheugen, dat het bij slechts materiële schade is ge bleven. VAN FIETS GEVALLEN De heer C. Prook, wonende te Alphen a. d. Rijn is vrijdagavond omstreeks half tien toen hij van een B. B.-oefening in de Gnephoek terug keerde, op de Oudshoornseweg met zijn fiets komen te vallen. Dr. Vee- nendaal verleende eerste hulp en .achtte het noodzakelijk het slacht offer onmiddellijk in een ziekenhuis op te nemen. Na te zijn overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Leiden constateerde de geneesheer aldaar, dat de heer P. een zware hersen schudding heeft opgelopen en voorts nog enkele in- en uitwendige ver wondingen had bekomen. Het ongeluk gebeurde doordat de heer P. met zijn knie in aanraking was gekomen met zijn helm, die hij op het stuur van zijn rijwiel mee voerde. Hierdoor kreeg het stuur een duw en verloor de berijder de macht hierover. Hij smakte tegen de straat en bleef aanvankelijk bewusteloos liggen. Voorbijgangers waarschuw den de arts J. H. Veenendaal. Benoeming. De heer J. Kalkman is met ingang van 1 januari a.s. be noemd tot administrateur van de ge meentepolitie alhier. Hij volgt de heer A. P. v. d. Vlies op die vorige maand naar Willemstad in Curasao is vertrokken. Tot nu toe is de heer Kalkman werkzaam ten kantore van de inspectie van de rijksbelastingen alhier. ALKEMAUE Zondagsdienst Voor zondag wordt de doktersdienst waargeno men door dr. Brinkhorst en dr. v.d. Werf. BOSKOOP St. Nicolaas komt. Vooral voor hen, die vol ongeduld zijn komst ver beiden, zal het een geruststelling zijn te weten, dat Sinterklaas op zaterdag 30 november in Boskoop zal arrive ren. Traditiegetrouw, komt de bis schop met de boot en als de reis ge heel naar wens verloopt, hoopt hij 's middags te ongeveer kwart over twee in Den Ham bij de hefbrug aan wal te stappen om vervolgens zijn aldaar wachtend paard te bestijgen. Evenals vorige jaren zal „Excel sior" ter verwelkoming aanwezig zijn om de goedheilig man op zijn tocht door het centrum van het dorp te vergezellen. Na deze rit, zal de Sint ook al gewoonte getrouw zijn eerste bezoek afleggen bij de bewoners van het bejaarden-tehuis. Geboren: Josina Christina dr van A. Kortlever en M. S. van Haarlem; Helena dr van C. Koster en A. van Veen; Paulina Johanna Cornelia dr van W. P. Verkerk en B. M. Bode; Hendrik zn van H. J. van der Meu- len en M. van Gelderen. Getrouwd: Cornelis van Roon en Gijs'berta van den Bos; Leonardus Petrus Moons en Antoinetta Maria Vermeulen. Overleden: Wilhelmina Vermeul. Geslaagd. De heren Jacob Loef en Johannes Loef slaagden te Rot terdam voor het diploma Burger- en utiliteitsbouw (aannemer). Volleybal. De teams van de pas opgerichte volleybalclub Servit heb ben hun eerste wedstrijd in de com petitie van de afd. Gouda van de Nevobo gespeeld. Het resultaat was voor beide een gelijkspel hetgeen zeker niet onverdienstelijk is te noe men. De dames gingen naar Gouda en bonden de strijd aan tegen Virius 3. De heren speelden tegen Salvo 2 uit Waddinxveen. De dames verloren de eerste en de derde set zodat de uitslag 22 werd. De heren verloren de le en de 2e set doch wonnen de derde en de vierde zodat ook hier een 2—2 gelijk spel werd behaald. De cijfers waren resp. 1511; 154; 4—15 en 6—15. Schaken. Voor de competitje van de Leidse Schaakbond speelde Inter-Nos 3 tegen Leiderdorp 2. De bezoekers staan met 35 voorlopig op winst doch de afgebroken partijen welke ter arbitrage zijn opgezonden, worden voor Inter-Nos op winst ge claimd. De uitslagen luiden: Th. Radder—Ds. J. F. Roth 0—1; Ir. BroertjesJ. Nagtegaal 1—0; W. Nieuwerf (res.)D. Braam 01; K. SlingerlandC. v. Tol 10; H. A. Boekraad (res)R. Marbus 01; P. v. d. TolA. P. Helmus afg.; L. Brand (res.)B. Corts 01; D. Lank- huijzenT. Rasser 10; J. v. Jaars veld (res.)J. P. Verwijs 01; T. v. d. BergH. A. Korswagen afg. H00GMAUE Kaasdag. Evenals vorige jaren zal ook nu weer een z.g. kaardag ge houden worden en wel op dinsdag 26 november. De eigenlijke keuring vindt plaats tussen 11 en 12 uur. Vanaf 7.15 uur krijgen de bezozkers de gelegenheid om in de zaal Van vindt door de deskundige de prijs uitreiking plaats, waarna nog enkele films worden vertoond. HAZERSW0UDE Dammen De met zoveel span ning tegemoet geziene wedstrijd tussen de nog ongeslagen clubs Samen Sterk" en „Katwijk" is door ySamen Sterk" met 146 gewonnen. Hiermede bezetten onze plaatsgenó ten met zeven gespeelde en zeven gewonnen partijen stevig de eerste plaats. J. WortmanJ. Houwen 20; N. Schoonderwoerd—J. Zwaan 02; C. KerkvlietA. v. Beelen 20; C. SlingerlandJ. v. Rijn 2—0; F. Pan nebakkerM. v. Beelen 11; W. VerdegaalB. Bysterbos O2; G. KerkvlietJ. v. Slooten 20; P. VerdegaalC. de Winter 2—0; A. StolwijkA. Verhoog 20; J. Wes- selingJ. v. Duivenbode 11. Nieuws van Alphens Bouwpastoor Ja verleden week stond er geen „nieuws" in de krant. Was er dan geen nieuws? Neen. Wat is een week, maar een zucht, een adempauze. En aangezien we nog maar steeds wach ten op de bouwvergunning, die uit Den Haag moet komen, gebeuren er nog geen opzienbarende dingen. Je zou zo graag eens willen schrijven dat nu toch de noodkerk gebouwd wordt, dat binnen een paar weken de parochie opgericht wordt. Een bouwpastoor heeft niet alleen geld nodig maar ook geduld, geduld! Ondertussen heeft de L.T.B. óp de Oogstdankdag aan me gedacht en een collecte gehouden bij het feest- ontbijt. De som was 73,Harte lijke dank voor deze troostvolle gave. Een enveloppe van N. N. had als inhoud f 100,Kijk dat zijn weer aardige verrassingen. Aan de gever zeer hartelijk dank. Dan zien we uit naar februari, want we hopen nog steeds dat dan de noodkerk zal worden gebouwd. A. GROEN, bouwpastoor giro: 275128 Paradijslaan 6, Alphen a. d. Rijn. fiames} !r^huid? mmm—mmmmmrnm DOdyderm-Zeep PAUL'S BAKKERIJ BOTERLETTERS met zuivere amandelen en roomboter voor 3.50 per 500 gram DIE MAAKT WAT SMAAKT GEMENEWEG 7 TEL. 214 POTLOOD en GEEST Oplossing No. 511. Horizont.nl: 1. berm. 4. sado, 7. aas, 8. raar, 9. geel, 11.' kanarie, 14. bom, 15. beto nen, 19. aloë, 20. Lena, 21. ale, 22. kant, 23. Eris. Verticaal: 1. bord, 2. raak, 3. ma- raboe, 5. ader, 6. oele, 9. gamelle, 10 eik, 12. non, 13. tel, 15. balk, 16. toon 17. Neer, 18. Maas. KOUDEKERK Polio-inenting. De tweede prik kunnen de kinderen a.s. dinsdag 26 nov. des middags om 4 uur krijgen in één der lokalen achter de Ger. Kerk. Ook zij, die de eerste keer om een of andere reden niet konden ko men, kunnen zich dan met hun kin deren melden. LEIMV3EN Zondagsdienst Voor zondag wordt de doktersdienst waargeno men door dr. Brinkhorst en dr. v.d. Werf. LEIDERDORP Jaarvergadering K.V.P. De in het Dorpshuis gehouden jaarverga dering van de K.V.P. stond nu niet bepaald in de overweldigende be langstelling van de leden ondanks het feit dat er voor het komende jaar twee verkiezingen op het program staan en voor de komende gemeente raadsverkiezing reeds kandidaten ge steld konden worden. Na het ope ningswoord van de voorzitter, de heer L. Wagenaar, waarin deze de heer Broxterman dank bracht inzake zijn bemoeienis bij het tot stand ko men van de r.k. school, deelde hij mede dat het bestuur zich tot de r.k. fractie had gewend in verband met de slechte toestand van de Brugge- straat en wel het gedeelte aan de overkant van de Rijn, dus op gebied van Zoeterwoude. Medegedeeld werd, dat met verbetering is begonnen. In gekomen was o.a. een schrijven van de heer De Bruin waarin een aantal vragen te beantwoording. Hem werd medegedeeld dat het aantal prakti serende katholieken te Leiderdorp werd geschat op 500. De gehouden le denwervingsactie is niet zonder suc ces gebleken doch wel is gebleken, dat de jongeren zeer weinig politieke interesse hebben. Het aantal leden bedraagt momenteel 189. Voor wat betreft de candidaatstelling voor de groslijst van de Prov. Staten werd besloten enige verzoeken van omlig gende gemeenten om hun kandidaten te steunen, hieraan gehoor te geven. Het opgestelde concept-reglement voor de gemeenteraadsverkiezing, werd door de vergadering goedge keurd. Door de vergadering werden de zittende raadsleden wederom kan didaat gesteld, terwijl het bestuur de vergadering verzocht mede te willen werken om een aanvulling op de kandidatenlijst te krijgen tot totaal zes kandidaten. Bij de rondvraag kwamen de tel kens wederkerende vragen over het gemeentebeleid, welke door de aan wezige raadsleden tot tevredenheid werden beantwoord. Vragen werden ook nog gesteld over het r.k. u.l.o.- en kleuteronderwijs; kosten en on derhoud van voortuinen en huisves tingsmogelijkheden. Nadat voor zo ver mogelijk deze vragen beant woord waren, sloot voorzitter Wage naar met dank voor de aangename discussie de vergadering. Speeltuin, en buurtver. „Doesbrug" Op dinsdag 26 nov. wordt in café Doesbrug om 8 uur een 2e contact avond gehouden in dit seizoen. Op deze avond wordt er geklaverjast en gesjoeld enz. om vleesprijzen. Voor de klaverjassers die gedurende de zes contactavonden het hoogst aan tal punten behaald, is een extra prijs beschikbaar. Op 7 december wordt voor de kinderen van 2 t.m. 15 jaar een Sint Nicolaasfeest gehouden in het Dorpshuis. Voor de kleintjes van 27 jaar is er 's middags een pop penkastvoorstelling en des avonds is er voor de overigen van 8—15 jaar een cabaretvoorstelling o.l.v. de heer Devilé. De leden worden verzocht de bekende emmertjes bij één der be stuursleden in te leveren. In februari is er een feestavond voor de leden. NIEUWKOOP Been gebroken. De 10-jarige Wim Verhage werd bij het spelen I voor de school van de stoep afge duwd. Hierbij kwam hij te vallen en klaagde ovèr pijn in een been. Een van de onderwijzers is met hem naar de dokter gegaan, waar mevr. BremerSteinder constateerde, dat het been boven de enkel gebroken was. Voor verdere behandeling werd Wim overgebracht naar het katholiek ziekenhuis in Woerden. Schaken. Het eerste tiental van „De Nieuwkoopse Toren" speelde 'n thuiswedstrijd tegen het derde tien tal van Bodegraven voor de compe titie. Aan de hoogste borden werd fel gestreden en bleef het bij een puntenverdeling. Aan de ander bor den bleek Nieuwkoop over het alge meen sterker en werden de winst punten gescoord. Het eerste uitkomen in de competitie is voor Nieuwkoop nogal succesvol. Dit is de tweede royale overwinning. Hieronder de gedetailleerde uitslag (7-3). 1. J. VermeyB. Batelaan 1/2 1/2; 2. A. Vijfhuizen—D. de Jong 1/2—1/2; 3. Th. J. F. T. Teunissen— C. v. Muiswinkel 1/2—1/2; 4. G. J. BremerJ. C. Nottelmas 1-0; 5. A. A. de TroyJ. C. F. de Rijke 0-1; 6. D. v. <i LaanW. Verduyn 1-0; 7. J. SchuurmanJ. Duits 1-0; 8. P. J. de RooyA. H. Baelde 1-0; 9. P. G. VerkleyW. v. Os 1-0; 10. Th. Rui- termanJ. Franderhijn 1/21/2. Nieuwkoop speelde aan de even borden met wit. 0UDE-WETERING Jaarvergadering Wet. Boys. Onder voorzitterschap van de heer P. v. d. Hoorn belegde de „Weteringse Boys" haar jaarvergadering in café Meer zicht. In zijn openingswoord zeide de voorzitter verheugd te zijn over de goede opkomst. Hij constateerde dat velen, die tot nu toe niet op de ver gadering aanwezig waren thans toch SCHUVEL'* CITROEN (Advertentie) blijk van belangstelling gaven door j over hun kinderen terugbetaling van hun bezoek. loonbelasting aan dienstplichtigen, Na voorlezing van de notulen werd de ziektewet e.a. Deze vragen wer- het jaarverslag gepresenteerd. In het 1 den allen vlot en naar behoren af- afgelopen seizoen bleken de Boys gewerkt. In zijn sluitingswoord moeite gehad te hebben zich in de lste klasse L.V.B. te handhaven. Ook de zomertraining was slechts zeer ma tig bezocht. Verheugend was, dat het veld aanzienlijk was verbeterd en de afrastering behoorlijk gerepa reerd. Het mag als een goed teken worden beschouwd, dat thans een elftal adspiranten méér in het veld kap. worden gebracht dan in het vorige seizoen. De penningmeester bleek met een klein batig saldo niet ontevreden te zijn. In dit verband bracht de voor zitter dank aan de heer Möllers voor de goede verzorging van de pools, die niet onbelangrijk waren voor de kas. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. Möllers, A. J. Hoogenboom, P. v. d. Hoorn en G. Boers met prak tisch algemene stemmen herkozen. De heer Bouwmeester bedankte als lid van de elftalcommissie. In diens plaats werd gekozen de heer Jac. de Jeu (Peeklaan). Herkozen werd de heer Th. Möllers. Hierna werd de vergadering even onderbroken door de gratis verloting. Tijdens de rondvraag bleek onte vredenheid te bestaan over de han delswijze van de eigenaar van het terrein. Geheel in strijd met be staande afspraken en ondanks het reit, dat een behoorlijke landhuur wordt betaald, worden koeien op het voetbalterrein geweid De gevolgen hiervan waren steeds duidelijk aan wezig en niet bepaald aangenaam voor de spelers en diegenen die het terrein speelklaar maakten. Het be stuur zegde toe nogmaals contact hierover op te nemen met de land heer. R0EL0FARENDSVEEN Forumavond K.A.B. Gister avond werd in café Heemskerk door de K.A.B. een z.g. „forumavond ge houden. Het forum werd gevormd door de voorzitter van de diverse vakafdelingen, waarbij de voorzitter van de K.A.B. de heer N. A. J. Riet broek, als gesprekleider fungeerde Niettegenstaande de geringe opkomst is het toch een zeer geanimeerde avond geworden. Na een wat aarze lend begin werden de forumleden danig onder vuur genomen met vra gen o.a. waarom levensmiddelen ter plattelande duurder zijn dan in de stad, de belangrijkheid van de K.A.B. en K.V.P., wettelijke aan- iprakelijkheid van de ouders tegen- bracht voorzitter dank aan de fo rumleden voor de moed welke zij deze avond hadden opgebracht. Spe ciale belangstelling vroeg voorzitter voor de tentoonstelling van de knut selclub op 30 november en 1 decem ber a.s., alsmede voor de te houden kerstactie welke dit jaar iets bijzon ders belooft te worden. Gymver. „Excelsior" In zijn vergadering heeft het bestuur van de gymver. Excelsior zich genoodzaakt gezien de volgende besluiten ken baar te maken. Allereerst dat de contributie in het vervolg niet meer aan de gymzaal in ontvangst wordt genomen, maar dat deze eens per maand aan huis wordt opgehaald. Voorts, dat de damesgroepen volle dig bezet zijn en nieuwe leden dus op de wachtlijst geplaatst worden. Deze kunnen dan de open vallende plaatsen innemen. Voor de heren- groepen kunnen zich nog enkele nieuwe leden opgeven. Tot slot, dat nieuwe leden zich niet meer kun nen aanmelden aan de gymzaal maar alléén bij de heer M. Hoogen- bom, Zuideinde 15, Roelofarends- veen. W0UBRUGGE Intocht Sint Nicolaas. Vrijdag avond om acht uur deed Sint Nico laas zijn intocht in het dorp. Vanaf het raadhuis sprak burgemeester J. C. van Wageningen de hoge gast toe, waarbij hij in het bijzonder aandacht vroeg voor de nieuwe verlichting en de vele kinderen in de nieuwbouw. De Sint sprak de verwachting uit, dat ondanks de bestedingsbeperking toch alle kinderen een prettig feest mochten hebben. Tenslotte sprak de heer H. Burggraaff als voorzitter van de Middenstandsvereniging, waarbij hij de ingezetenen wees op de voor- I delen vam het kopen in eigen dorp. Hierna zongen de-talrijke kinderen i de Sint toe, waarna nog te paard een rondgang door de gemeente wer.d gemaakt, waarbij de Harmonie muzi- kaal assisteerde. ZEVENHOVEN Grote geloften Zondag 8 decem ber zal onze vroegere plaatsgenote, mej. Lizebeth Verleun, de Grote Ge loften afleggen. Zuster Maria woont in het klooster der zustersiteparatrl- den; Kapoenstraat 23 te Maastricht. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 23 November 1857. Advertentie: De Heer, Cornelis van der Leek te Rotterdam, welke reeds lang met rheuma- tiek geplaagd was, en vele mid delen aanwendde om van die pijn bevrijd te worden, kon ner gens baat bij vinden, maar werd hoe langer hoe erger rhumatisch. Zoodra hij de Abshaub- Zoodra hij de Ab shaubb ins of Ant i-R humatische Watten gebruikte, voelde hij reeds spoedig verzachting van pijn, en is na verloop van zeer korten tijd, totaal er van ge nezen. De ondervinding zal leeren, dat men bij het gebruik van deze Watten reeds spoedig soulaas en geheele genezing zal verkrijgen. De prijs is 25 Cents per Blad. Bereider en Hoofd-Depóthouder A. Breetvelt Az. te Delft die tot waarborg der echtheid de Bil jetten onderteekend. Verdere Dépóts: A. van 't Hooft, Ley den. Maarsmansteeg, N. J. Sanders Gz. Leyden, Haar lemmerstraat, J. R. van Mansum, Hillegom, L. den Ouden, Zoeter- meer, JJ. Vollaerts, Woerden, Geb. Kauling, Alphen, A. Bots, Nieuwkoop. En meer bekende Dépóts in andere plaatsen. NIET GEDIEND VAN GOEDE DIENSTEN De Franse minister van buiten landse zaken, Christian Pineau, heeft vrijdagavond op een persconferentie verklaard, dat de goede diensten van president Bourguiba en koning Mo hammed V inzake Algerië niet kun nen worden aanvaard, omdat Tunesië en Marokko niet neutraal zijn in het Algerijnse conflict. NAAR Haarl.straat 123, Leiden de speciaalzaak voor alle ^>»»X><XSKK-<>3>««000 Extra premie in Marathon Nog steeds komen de Marathonberichten van onze lezers binnen. Zij laten duidelijk zien, dat zij gaarne aan de nieuwsvoorziening van de krant meewerken. Er gebeuren in stad en omgeving dikwijls dingen, die buiten de berichtgeving van politie, gemeente etc. val len en die toch de moeite van het publiceren waard zijn. Zulke be richten hopen wij van de deelnemers in de Marathon te ontvangen en wij hebben reeds aardig nieuws langs deze weg gekregen. Mogen wij op uw medewerking blijven rekenen. U weet het, op geregelde tijden worden de honorax-ia van de geplaatste berichten aan de deel nemers overgemaakt en prijswinnaars vastgesteld. Voor de komende maand looft de Leidse Courant een extra-pre mie uit van 10,Er is dus een prijs van 25 gulden, van vijf gulden en twee van twee gulden. DE PRIJSWINNAARS. Voor de afgelopen periode gaat de eerste prijs van 25 gulden naar de heer R. G. van Dam, Irenestraat 14 te Leiden, voor het bericht „honderd gulden door blaartje op de hiel"; tweede prijs is voor mevr. M. BeugelsdijkDriessen, Pelikaanstraat 6a, Leiden, voor het bericht over „Fles met briefje" en de derde prijs is voor de heer Jan Zwetsloot, Dr Heyelaan 48, Abbenes. <>0000<>00<><X><XX><><X><XX><X><>0<X>0<X><><XX><>CKX>C<^<>^^ Casino. De hoofdfilm, die deze week in Casino di'aait is geen speel film. Wim Povel is ondergedoken in de archieven van „Gaumont Bri tish"; hij heeft er een serie oude journaalfilms gevonden, die hij mon teerde tot een suggestieve documen taire. „Het gebeurde gisteren" is een aangrijpend filmwerk, omdat het op suggestieve wijze duidelijk maakt, dat elke gebeurtenis haar schaduwen vooruit werpt en geschiedenis wei nig meer is dan het register van de misdaden, dwaasheden en rampspoe den der mensheid. Natuurlijk had de maker de macht een bepaalde strek king aan de inhoud van zijn docu mentaire te geven. Alleen al door het feit, dat de oude film eigenlijk in een langzamer tempo gedraaid moet v/orden, krijgen de gebaren van de staatslieden uit vroeger jaren de hou terigheid en potsierlijkheid van ma rionetten. De dikwijls cynische tekst draagt er toe bij de toeschouwer de indruk te geven, dat de hoogmoed der groten toch weer altijd op oorlog aanstuurt. Ook de voorfilm „Paris la nuit" (Parijs bij nacht) is de moeite van een bezoek aan dit theater waard. Iedereen kan beide films zien. Lido. Wanneer men een film „De Woesteling" noemt, kan men er van verzekerd zijn, dat zij deze naam ook verdient. Welnu men kan ook moeilijk anders verwachten, indien men het stelletje chauffeurs ziet, dat voor een grintmaatschappij werkt Onder hen is Tom Yately. pas uit de gevangenis ontslagen, die op het werk een vriendelijke secretaresse ont moet, die hem aan een baan helpt. Zij is geliefd door een der andere chauffeurs, een goedmoedige Italiaan wiens toenaderingen door haar niet erg op prijs gesteld worden. Zij voelt zich meer aangetrokken tot de nieu weling, die zich evenwel bescheiden terugtrekt. De voorman van de chauf feurs is record-rijder in het vervoer van grint en hij duldt geen concur rentie. Achteraf blijkt, dat hij en de baas van het werk daarvoor de uit geloofde provisies opstrijken. Con currenten worden daarom uit de weg geruimd. Dat geschiedde met de voorganger van Yately, dat zou ook met hem geschieden, ware het niet, dat zijn Italiaanse vriend op de be wuste dag van wagen geruild had. Een harde strijd, hard in alles, ook in de uitbeelding, want het woeste rijden op de slechte wegen is alles behalve fraai, doch 'n brok realiteit, waarin men schik zal hebben. Door de KFC gekeurd voor 18 jaar. Luxor. ..Carnaval in Wien" en dat in de oude luisterrijke dagen, toen er nog een keizer was in Oos tenrijk. Toen leefde de Weense bur ger onbezorgd en genoot jaarlijks van het grootse Operabal, dat het hoog tepunt vormde van de Carnavalsvie ring. Dan zette men de bloemetjes buiten, dan vergaapte men zich aan het geflonker van de keizerlijke ga la-uniformen en aan de elegante toi letten der dames. Geen wonder, dat in zulk een sfeer een operette werd gecomponeerd, welke op haar beurt weer de stof leverde voor kleurige en fleurige Weense film, welke thans in Luxor draait. Hier zijn het drie mannen, die in de vrolijkheid van het Weense Carnaval wel eens willen entsnappen aan de waakzaamheid van hun ega's; maar dezen hebben de snode samenzwering door en gaan ook naar het Opera-bal. Zij gaan ge maskerd en dan kunnen er vergis singen plaats vinden, welke nog ge compliceerd worden door Hans Mo- ser, de bedrijvige ober-kelner. Het is alles in de sfeer van de operette gehouden en in die sfeer ziet men ge makkelijk enige galante ontsporingen door de vingers, vooral als alles ten slotte goed afloopt en de huwelijks trouw geen breuk blijkt te hebben opgelopen. Maar om de humor op de juiste wijze te kunnen beoordelen is wel enig onderscheidingsvermogen vereist en daarom heeft de K.F.C. reserve gemaakt voor volwassenen. Rex. ,,De man in de schaduw". Mensen met ziekten en gebreken doen er maar beter aan nooit een misdaad te plegen. Het zal John Sul livan's zwakte zijn, die hem na het plegen van de moord op zijn vriend, wiens vrouw hij begeert, op de vlucht drijft. Te gauw na zijn gene zing begeeft hij zich op lange rei zen, terwijl de dokter hem gewaar schuwd heeft, zich niet op te win den. Maar hoe kan hij anders: men dreigt zijn geheim aan de politie te verraden en het bewijsstuk (een beeldje waaraan het bloed van zijn slachtoffer kleeft), is in verkeerde handen. Het gaat allemaal wat inge wikkelder, dan zelfs de meest „moei lijke" boef het zou aanpakken en daarom gelooft Scotland Yard het verhaal niet dat de echtgenote van de onschuldig veroordeelde haar ver telt. Uit vastberaden trouw en een dapper geloof in de onóchuld van haar man gaat zij dan zelf op zoek, nadat de tipgever is vermoord. Ze slaagt er in, het spoor op te nemen en terwijl de klok langzaam naar het uur van de executie sluipt, wordt op het allerlaatste moment de onschuld van verdachte bewezen, wanneer de Man in de Schaduw dood in elkaar zakt van het trappenlopen. Uitmuntende kwaliteiten heeft de film niet maar mensen van veertien jaar en ouder, die van een beetje spanning houden, zullen er van ge nieten. Trianon beleeft wel plezier aan de aardige Duitse film „De familie Trapp". Het heeft deze film opnieuw geprolongeerd. Voor alle leeftijden. Vereniging „De Hyacint*' Het bestuur van de vereniging „De Hyacint" had donderdagmiddag in de Nachtegaal te Lisse geen moei te om het belangrijkste punt van de agenda, voortzetting van de opkoop van het abnormaal, er door te krij gen. De vergadering die vrij goed bezocht was, verklaarde zich zonder slag of stoot bereid de rommel uit de markt te blijven kopen. Het voor stel van de heer G. Segers om een inlevering van kras- en scheurbo- dems verplicht te stellen vond geen genade, omdat je dan, zoals de heer Overdevest uit Wassenaar het uit drukte, meer moeite zou hebben om aan slechte bollen te komen dan aan goede. Want er zijn niet veel slechte bol len meer te oordelen naar de en thousiaste woorden van de voorzit ter, de heer Jac. Th. de Vroomen. Deze sprak in zijn openingswoord over de uitstekende kwaliteit en groei van de bollen dit jaar. De zeer ver doorgevoerde selectie zal onder anderen wel oorzaak zijn van de uitstekende groei. Het surplus be staat dit jaar bijna hoofdzakelijk uit dikke bollen van 17 cm en op. Het is wel groot, maar bleef toch onder de verwachtingen. Het was opmer kelijk, dat er dit jaar veel overschot ten bij de exporteurs bleken te zit ten. Vei-moedelijk zullen zij wel zeer hun best hebben gedaan om zoveel mogelijk te verkopen. Daar het plantgoed ook gezond is zal men ook het volgend jaar wel weer uitste kende en gezonde bollen kunnen aanbieden. De directeur van de Bloembollen keuringsdiensten. de heer F. Lim burg ging uitvoerig in op de bestrij ding van het virusziek. Deze bestrij ding is op de enig juiste plaats be gonnen, want alle bollen die voor vermeerdering werden gebruikt, moesten volkomen gezond zijn. Daardoor is er zo snel verbetering in de kramen gekomen. Er zijn ech ter nog wel kwekers die achteraan komen en zij hebben de aansporin gen van de controleurs nog hard nodig. De hyacintenkwekers hebben nu ook ratelvirus in hun partijen ze noemden dit echter malaria. Het is in deze cultuur een vrij weinig voor komende aantasting, maar toch die nen de ziekzoekers hieraan aandacht te schenken. De verschijnselen zijn hetzelfde als bij tulpen. Het geelziek zag er te velde ern stig uit. Dank zij de waarschuwin gen van de controleurs en snel en doortastend handelen van de kwe kers kon erger worden voorkomen. In de schuren behoefden weinig bol len te worden afgekeurd. Het was volgens de heer Limburg niet mogelijk de keuring voor ïxet surplus streng door te voeren en soepel te zijn tegenover de inleve rende personen. De keuring op huid- ziek blijft dus streng. De heren W. Prins uit Breezand en F. v. d. Meij uit Lisse zijn tot be stuursleden gekozen, nadat ieder zijn tevredenheid had betuigd over de stand van de financiën. Het punt „opkoop abnormaal" was voor de hyacinten niet zo urgent als voor de andere artikelen, omdat de hyacinten geen last hebben van het kleine goed en men de weinige la-as- bodems graag uit de markt haalt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2