Minister Zijlstra ziet prijs* verlagen in 't verschiet Huurprijs en onderhoud van woningen Over 7 jaar geen woningnood meer iJ VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA «J Winstmarges van TV-sets te hoog Bestedingsbeperking doet haar werk Minister Zijlstra heeft gisteravond in de Tweede Kamer een verheugende mededeling gedaan. Als er in de om standigheden niets verandert zullen nl. de prijzen van benzine en olie da len. In ieder geval komt er ein maart 1958 een sterke prijsdaling. Over de prijsstabilisatie zullen door het mi nisterie en de middentsandsoganisa- ties binnenkort weer besprekingen worden gevoerd. Vooral het hoe en wanneer zullen onderwerp van het gesprek zijn. Betreffende vleesprij- zen wilde hij contact tot stand bren gen tussen de consumenten en het be stuur van het slagerschap. Op deze wijze kan mischien de consument worden geleerd hoe zij aan beter vlees voor minder geld kunnen ko men. De televisie- en radio-toestellen kregen ook een beurt. De minister be toogde, dat de winstmarges van deze toestellen in het verleden te hoog zijn geweest, en ook nu nog maken de im porteurs en handelaren te grote win sten. Hij meent, dat het spoedig af gelopen zal zijn met de „prijzenoor log" als de handel en importeurs overgingen tot he vasstellen van een redelijke winstmarge. Spr. herinner de er aan, dat toen de collectieve handhaving van de prijzen moest worden losgelaten, de prijzen plotse ling al daalden. De heer Van Eysden (AR) drong in de replieken aan op verhoging van de minstmarge in de tabakshandel. Indien een verhoging van 5 tot 8 pro cent van de omzetbelasting wordt doorgevoerd, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om de handelsmarge voor de sigaren winkeliers veilig te stellen? De staatssecretaris verklaarde, dat de regering er weinig aan kan doen. Men zou hoogstens bemiddelend kun nen optreden. Men zou er naar kun nen streven de marge van de detail handel na invoering van omzetbelas ting te verlagen. Optimistisch geluid. In antwoord op het betoog van mr. Blaisse (KVP) die aandrong op een positief investeringsbesluit, verho ging van de export en die zich kri tisch uitliet t.a.v. de nieuwe belas tingmaatregelen, zei de minister o.m., dat de uitvoer zich op verheugende wijze ontwikkelt. Er is onmiskenbaar een verbetering aan de gang, maar het is nog te vroeg om te zeggen, dat het economisch evenwicht is her wonnen. De bestedingsbeperking doet haar werk, zo kan men uit de verbe tering van de uitvoer concluderen. De minister is van oordeel, dat een conjunctuur politiek in voldoende is gevoerd, het lijkt hem, dat diep ge noeg is ingegrepen. In de toekomst zal men zich z.i. in het licht der ervaringen moeten be zinnen op de normen der loonpoli tiek. Spr. zei gewaakt te hebben voor diep ingrijpen. Men moet naar zijn mening niet te vroeg conclude ren, dat we er al zijn. Met betrekking tot de opmerkin gen over industrialisatie zei de mi nister, dat in het algemeen de indus trialisatie-nota voor beoordeling van het beleid zal moeten worden afge wacht. Hij hoopte, dat die nota in maart of april zal kunnen verschij nen. MISBRUIK BIJ AANBESTEDINGEN De commissie aanbestedingswezen heeft aan de ministers van economi sche zaken en van wederopbouw en volkshuisvesting een rapport uitge bracht waarin een aantal voorstel len worden gedaan om een einde te maken aan onzuivere praktijken bij aanbestedingen. Zij beveelt de stichting aan van een centraal orgaan dat zal moeten toezien op de naleving van een rege ling die vooroverleg en opzetafspra- FAILLISSEMENTEN TOENEMEND. Het aantal faillissementen in ons land, dat in september reeds een stij ging ten opzichte van de voorafgaan de maand te zien gaf, is in oktober wederom toegenomen. Zowel in ver gelijking met de voorafgaande maand als met de overeenkomstige maand van 1956 was er sprake van een stij ging. Uitgesproken werden in oktober 142 faillissementen, tegen 126 in'sep tember en 116 in oktober 1956. Het totaal aantal in de eerste tien maan den van dit jaar uitgesproken faillis sementen kwam daarmee op 1087, tegen 986 in de periode januari t/m oktober van het vorige jaar. Volgens een opgave van Van der Graaf Co. bedroeg het aantal fail lissementen in de provincie N.-Hol- land (excl. Amsterdam) 17 (v.m. 16; v.j. 12), Amsterdam 22 (18; 15), Zuid- Holland (excl. Den Haag en Rotter dam) 10 (10; 9), Den Haag 8 (9; 6), Rotterdam (11; 7), Utrecht 7 (8; 12), Gelderland 10 (7; 10), Noord-Brabant 10 (22; 13), Limburg 14 (13; 10), Zee land 1 (4; 1), Friesland 8 (1; 2), Gro ningen 1 (1; 2), Drente 5 (2; 4) en Overrijsel "0 (4; 13). Het aantal definitief verleende sur séances van betaling bedroeg in ok tober in ons land 1 (2; 4) en in de eerste tien maanden van dit jaar 38 (v.j. 40). Het aantal voorlopig ver leende surséances van betaling kwam in oktober uit op 11 (7; 5) en in jan./ okt. op 64 (72). Het aantal verlengin gen van surséance van betaling be droeg in de afgelopen maand 0 (0; 1) ken tussen aanbesteders en aanne- en in de eerste tien maanden van dit mers moet tegengaan. jaar 4 (13). Minister Witte heeft aan de ge meentebesturen nadere richtlijnen verstrekt voor berekening van de huurprijzen van naoorlogse woning wetwoningen. Hij vertrouwt dat nu de nodige uniformiteit in de vaststel ling kan worden verkregen en dat de verhogingen tot het strikt noodzake lijke voor evenwichtige huurverhou- dingen zullen worden beperkt. De vraag of en met hoeveel de huurprijzen van de woningen die zijn gebouwd met rijkssteun krachtens de beschikkingen „Verminderde bijdra gen woningwetbouw 1950 en 1950 I", worden verhoogd, moet worden be antwoord door vergelijking met de gemiddelde huurprijs van vergelijk bare woningen, die behoren tot de categorie waarvan de huren per 1 aug. met 25 procent zijn verhoogd. Daar bij zal rekening moeten worden ge houden met de woonwaarde, o.m. tot uiting komende in woongerief en lig ging. De gemeentebesturen kunnen bijv. complexen nieuwe woningen verge lijken met complexen vooroorlogse woningen. Ook kan toetsing geschie den aan een complex vergelijkbare woningen, waarvoor steun is verleend krachtens de beschikking woningwet- bouw 1948. Ook kunnen de gemeenten aan de hand van normen voor huren per een heid van oppervlakte of inhoud langs indirecte weg tot vergelijking ko men. Deze normen moeten dan wor den afgeleid uit de gemiddelde huur prijzen van vergelijkbare vooroorlog se woningen en van vergelijkbare wo ningen van de regeling 1948. In de aldus vast te stellen normen dienen dan kwalitatieve verschillen tusseh de voor- en naoorlogse wonin gen tot uitdrukking te worden ge bracht. Bij een toenemende grootte van de woningen zal een zekere ver mindering in de normen noodzakelijk zijn. Bij het optrekken van de huren tot de gemiddelde huurprijs van ver gelijkbare woningen kunnen verho gingen van minder dan 25 cent per week achterwege blijven. De huur prijzen die na vergelijking ontstaan, kunnen op 25 cent per week naar be neden worden afgerond. Vele gemeentebesturen hebban in de afgelopen maanden al voorgestel de verhogingen aan de huurders in rekening gebracht. Als gemeenten nu op grond van de richtlijnen menen dat met een geringere verhoging kan worden volstaan, kunnen zij voorlo pig tot terugbetaling van het verschil overgaan. Jedei men&etihitid moet omhoog, fit/ Welke moeder kon het zich veroorloven ziek te zijn? Daarom bij opkomende hoofdpijn, verkoudheid of wanneer U zich niet prettig voelt onmiddellijk 2 'ASPRO's en U blijft ^fit en op de been. 'ASPRO' helpt direct en is onschadelijk voor de maag. Oók voor kinderen. (Voor hen max. één tablet per keer.) W en de pijn verdwijnt I Se gtimCach dei heiintieiuig De oude vrouw leeft alleen nog van haar herinneringen Peinzend ziet zij naar het kind, dat voor haar deur speelt en zij denkt terug aan de tijd, waarin ook haar kind zijn eigen weg verkende. De tijd heeft duizend rim pels in haar gelaat gegroefd: Iedere rimpel heeft een eigen geschiedenis. Het is vreemd gesteld met de ouder dom, men vreest hem maar toch hoopt men oud te wor den. Weten oud te worden is een meesterwerk van wijs. heid en een der moeilijkste hoofdstukken van de grote kunst van het leven. De oude vrouw op de foto glimlacht. Zij heeft vrede gesloten met het leven, haar gulle lach is verstorven, maar een bespiegelend glimlachen is er voor in de plaats gekomen. MINISTER WITTE REKENT: Zolang de trap nog niet de maatschappelijke" ladder is, vindt deze Jonge man er kennelijk plezier in haar te beklimmen. Het is een van de eerste ontdekkingsreizen, die hij omhoog maakt. Iedere tree winst geeft hem weer een andere kijk op het leven. Wat zal voor zijn ogen opdoemen als hij de hoogste trap bereikt heeft? Ach de jeugd is mooi en wanneer zij misschien een tekort koming is, is het er een, die we al te spoedig kwijt raken. Volgens globale berekeningen, voor zover die ooit exact kunnen zijn, zal de woningnood over zeven jaar zijn opgelost. Dit heeft minister van 1 Wederopbouw en Volkshuisverting gisteravond in Utrecht medegedeeld, toen hij sprak voor het Politiek Jon gerencontact. Onder gunstige omstandigheden, aldus minister Witte, is het zeker doenlijk een produktie van 80.000 woningen per jaar te handhaven. Zelfs zou het naar zijn oordeel nog wel mogelijk zijn meer te bouwen. De achterstand bedraagt thans 175.000 woningen. Per jaar zijn 45.000 tot 48.000 woningen nodig om de be volkingsaanwas bij te houden en er vallen ongeveer 8000 woningen af door krotopruiming. Wanneer er dus 80.000 woningen per jaar worden ge bouwd loopt Nederland dus per jaar ongeveer 25.000 woningen op de achterstand in. Volgens deze bereke ning zou het woningtekort dus nog zeven jaar duren. De minister zei te beseffen, dat deze berekening aanvechtbaar is. Maar het is thans zeker, dat er vol gend jaar andermaal 80.000 woningen gereed zullen komen. Er zijn thans immers 100.000 woningen in aanbouw Pessimisme. Minister Witte toonde zich daaren tegen uitgesproken pessimistisch over de woningproduktie van 1959, met name wat de particuliere bouw be treft. Het gevaar dreigt, dat er het komende jaar minder particuliere woningen in aanbouw zullen worden genomen, dan is geprojecteerd. De spanningen op de kapitaalmarkt ma ken een rendabele exploitatie name lijk onmogelijk. De minister had de hoop gekoesterd, dat de onrendabele top door 't bedrijfsleven zou kunnen worden opgevangen, maar dit licht punt is verdwenen. Thans wordt druk gezocht naar middelen om de particuliere woning bouw de injectie te geven, die hem in staat stelt dat deel van de kapi taalmarkt te bemachtigen dat hij no dig heeft. Hoe lang doet het ei erover voor het van de pluimveehouder via de verzamelaar, de handelaar de grossier en de detaillist de consument be reikt? De „studiecommissie kwali teitscontrole eieren binnenland" van het produktschap voor pluimvee en eieren heeft berekend dat het ei 24 dagen „onderweg" is, als de grossier als afzonderlijke schakel in deze keten ontbreekt, doet het ei er maxi maal 21 dagen over. Het ei wordt na deze periode nog steeds als „vers" beschouwd en voldoet in alle opzich ten aan de gestelde eisen, aldus de commissie, die niet veel voelt voor een systeem van datum stempeling, omdat dit in de praktijk te veel moeilijkheden meebrengt. Een probleem is, dat met de op voering van de eierproduktie het dunner worden van de eierschaal ge paard ging. Met alle middelen zal getracht moeten worden hiervoor een oplossing te vinden, aldus het rap port, dat de fokkers adviseert met het oog hierop het foktechnisch werk met kracht voort te zetten. Het rap port van de commissie komt op 27 november in het produktschap ter sprake. Prinses Caroline in nationaal costuum Dinsdag vierden de inwoners van het vorstendom Monaco hun nationale feestdag. Ter gelegenheid daarvan verscheen het prinselijk paar op het bal kon van het paleis. Prinses Gracia had de kleine prinses Caroline, die ge kleed was in het pationale costuum van Monaco, op de arm.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9