Het O, 1 en 2 fouten altijd prijs! ii ,De s femme ni*ov Koffiemakelaar verzweeg 4 ton voor de fiscus TIP VAN BOOTZ Nederland heeft vliegende dokter VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE 'COURANT PAGINA 4 CHI WINNAARS WUl forceerden de pot DUZZELAARS, houdt u vast: ge hebt gewonnen.... Nadat de puzzelredactie u weken en weken lang te slim is afgeweest en een prachtige prijzenpot kon wor den opgefokt, hebt ge deze laatste weken over een breed front de onneembare muren doorbroken en met honder den en honderden de brandkast van de P.P. geplunderd. 44 Inzenders kwamen feilloos de hoofdmoot van 60 opeisen, 165 man sterk delen de 30 voor kolommen met 1 fout en een onafzienbare groep van 372 medestrij ders vecht cm het zielige restant van de 10 Wie in gezinsverband een combinatie van kolommen instuurde met resp. 0, 1 en 2 fouten, kwam nog het best aan zijn trekken, en incasseert meer dan 100,voor zijn fa milie. Wie slechts één kolom met 2 fouten kon tonen, wordt met vier dubbeltjes naar huis gestuurd. Wij menen er onze lezers geen dienst mee te bewijzen, aan elk van deze troostprijswinnaars dit luttele bedragje uit te keren en stellen daarom voor, alle tegoeden onder de 2,50 (een rijksdaalder) terug te storten in de prij zenpot. Met ingang van prijsvraag 18 zullen in elk ge val alleen prijzen vanaf 2,50 worden uitgekeerd. De tegenwaarde Van alle tijdig ingekomen geldige briefkaarten bedroeg deze week 1.978,59, zodat na af trek van 19 kosten 1.577,10 in de prijzenpot gestort werd. Hiervan gaat 60 946,26 naar de inzenders van foutloze kolommen, 30 473,13 naar degenen met één fout en 10 157,71 naar de minst geluk kigen, die 2 fouten maakten. In ons rayon zijn de volgende prijzen verdiend: J. Amink, Lod. Napoleonplantsoen 24 IV, Utrecht 0.84 P. v. d. Berg, Breestraat 159a, Leiden 0.42 A. A. Edelaar, Rijn en Schiekade 115 B, Leiden 76.36 A. P. Gordijn. Ambonstraat 34, Leiden 0.42 C. M. v. Heel, De Laat de Kanterstr. 6a, Leiden 0.42 Fam. J. L. v. Heteren, Haarl.straat 242, Leiden 4.12 H. W. v. d. Hoeven, H. Rijnd. 113, Zoeterwoude 6.56 W. v. d. Hoeven, H. Rijndijk 113, Zoeterwoude 3.70 A. J. Luijten, Noordwijkerweg 5 A, Katwijk/Rijn 0.42 Th. MentinkVeeren, Muldersstraat 6, Leiden 27.22 Kees Stokkermans Jr., Lombokstraat 1, Leiden 48.72 Mevr. P. W. WeijzigLandré, Kamphuizenlaan 1, Oegstgeest 5.72 Fam. J. C. de Wilde, Joh. de Wittstr. 10, Leiden 1.26 A. Zechx, Grünerielaan 39, Oegstgeest 24.36 Wed. G. Zwetsloot, De Kaag 14 (naam onduidel.) 0.84 201.38 EN DIT IS DE JUISTE OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. Inzenden taW van de pry*®npot- sevorma ma a a mmm hbb. bb mr b b m mmm lilt inlCffJCldCIl Cn SS&ldl, DA ftftrfk V1D ZORG DAT U ER BIJ KOMT Het ingevulde diagram knipt U uit J"*1*"' Uitgekeerd. 6 F Inzenders van een kolom met slechts PITZZELT U MEE? Od deze eindtotaal te schrijven in de en plakt op de blanco zild® één font ontvangen 30*/» van de be- pirVp] onderaan van een briefkaart. Aan de andere schikbare pot en ouder de inzenders pagina staan tien zinnen cirxei onaeraan. Fan Kolommen met 2 fouten wordt de afgedrukt, waaruit één of Ir in zin A b.v. elk van de drie kant 'dresseert U als volgt: P.P. resterende lov. verdeeld t j Postbus 35. Utrecht. nxtkeringen in de andere categorieën. meer woorden zyn weggelaten, antwoorden mogelyk, dan MI1 nn( t Aan U de taak te bepalen wel- kruist U 1, 2 en 3 door en vult Naam en volledig adres van de worden nitbeta*ld, omdat in die ca ke van de daarbij vermelde daarachter in 6. Passen in afzender in blokletters invullen en tegorie geen winnaar is, dan wordt (genummerde) woorden in de- vraag B slechts twee omschrij- ïïf .m.' pon- ze zinnen thuishoren. Het kan vingen, dan. zet U twee kruisjes zegels plakken, plus het nieuwe volgende prijsvraag, zijn, dat alle drie gegeven mo- en telt die twee cijfers op. Is u°^gndvtande8 brlef- gelijkheden juist zijn, maar bij C slechts één mogelijkheid, kaaretn niet eIn reenr ook, dat er twee, slechts één of dan streept U dat nummer aan veloppe maar open geen enkele van deze ingevuld en herhaalt dit als totaal voor Q*bruIk aiieen kan of mag worden. C. En treft U het bij D, dat geldige postzegels. De tien zinnen zijn aangeduid geen enkel van de gegeven ge- Vervallen postze- met de letters A t.m. K. Als U vallen van toepassing kan zijn, piak'zege" en^dgl! nu de antwoorden van een zin dan kruist U niets aan en worden door de weet, neemt U het diagram en schrijft U als totaal bij D een J£|d®ryen niet ver" kruist achter de overeenkom- 0. De inzendingen stige letter in de eerste ko- Het diagram biedt u vier ko- JJnsdag 26 "novem* lom telkenmale de num- lommen, zodat vier gezinsle- ber a.s. 12 uur v.m. mertjes door van de goede om- den (b.v. vader, moeder, zoon peong lossing1*'van schrijvingen behorend bij die en dochter) ieder een oplos- deze °puzzeinfs we- sing kunnen inzenden op de- tqnschappelijk ze wijze is afgewerkt, hebt U 25 cent in, zodat per ingevul niets anders meer te doen, dan de kolom 25 cent extra port leerbaar contro" de aangekruiste cijfers op te geplakt moet worden. Aan de inzender(s) tellen, regel voor regel de to- y»n een feilloze talen te vermelden per zin en Inzenders van kolommen met kolom wordt to- dan nog eens alle totalen sa- 0, 1 en 2 fouten hebben in de- men te tellen en het gevonden ze puzzel ALTIJD PRIJS Voorwaarden „Kijk, dat zijn pinguins, een soort vogels", zei de dierenverzorger tegen de kinderen, die onder zijn leiding een wandeling door de dierentuin maakten. „Ze kunnen voortreffelijkPinguins zijn vogels, maar zij kunnen niet vliegen, Daarentegen zijn het voortreffe lijke zwemmers (2) en duikers (3). Totaal 5 Toen wij een bezoek aan Griekenland brachten, zagen we hoe de rozijnen van dewerden geplukt. Rozijnen zijn gedroogde druiven, dus in wezen worden rozijnen niet geplukt. Een nulvraag 0 Wanneer wij trouwen, moetenonze getuigen zijn", zei de jongen tot het meisje. De wet eist minimum twee getuigen bij een huwelijk. Deze geuigen mogen familieleden zowel als niet- familieleden zijn, eveneens mogen zowel mannen als vrouwen getuigen zijn, mits zij meerderjarig zijn en binnen het konink rijk woonachtig. De jongeman kan dus zowel (1) jouw broers, als (2) jouw broer en mijn broer, als (3) jouw zuster en zijn neef gezegd hebben. Totaal 6 Om de belangrijke afspraak niet te vergeten, maakte de accu rate zakenman een notitie in zijn zakagenda (1), of een aanteke ning in zijn memorandum (2), want een „accuraat" zakenman zal ongetwijfeld over een zakagenda of een memorandum beschik ken. Een knoop in zijn zakdoek legt men om iets niet te vergeten, alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid is 25 cents inleggeld ver schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (S 10 cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is geplakt, zijn on geldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig; wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten; over. opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend: door inzending verklaart men zich akkoord met de. ze voorwaarden. A. Toen de kleine jongen niet wilde eten, besloot de verstandige vader 1. hem een pak voor zijn broek te geven; 2. hem een cadeautje te beloven als hij zijn bord leeg at; 3. zich niet met het kind te be moeien. B. Om de metalen letters van een schrijfmachine zo nn en dan schoon te maken, gebruikt men 1. kwastje; 2. borsteltje; 3. penseeltje. C. Onder een „koffie verkeerd" verslaat men een kopje met suiker 1. en koffie; 2. veel koffie en een beetje melk; 3. weinig koffie en veel melk. D. De naad van de middenvinger van mtfn Is getornd", ze! de sportman tegen z(jn vrouw. „Zon jij die willen maken 1. want; 2. handschoen; 3. bokshandschoen. E. Een slalpende vogel valt niet van zijn tak, om dat hij 1. een biezonder evenwichtsgevoel heeft; 2. slapende op een tak zijn tenen niet kan strekken; 3. zich met zijn staart in balans houdt bewegen, kon dorpspomp krijgen. 1. het hengsel; 2. de hengel; 3. de zwengel. G. „Zigeunerinnen kunnen onder meer herkend worden aan haar opvallend kleur", doceerde de leraar. 1. bruine; 2. rode; 3. blanke. H. Toen Karei het op de veiling toch voor het zeggen had, koos hij een kam 1. bananen; 2 druiven; 3. perziken. 1. lente; 2. zomer; 3 herfst. „Het gebouw, waarin ik werk, telt 50 flats verdeeld over drie verdiepingen en is dit jaar met rijkssubsidie gereed gekomen", vertelde de trots. 1. portier; 2. glazenwasser; 3. liftbediende doch dit is niets voor een accuraat zakenman, die ook bijzonder heden betreffende zijn afspraak moet onthouden, zoals plaats en tijd, alsmede namen van bepaalde personen, onderwerp enz. Tot. 3 E. De beste palingvangst heeft men in het najaar (3), wanneer de paling gaat trekken naar de zee. Totaal 3 F. Wie bij heldere hemel de hagedis.heeft de draak en de jacht honden pok gauw te pakken. De hagedis, zowel als de draak en de jachthonden zijn sterrebeelden,» dus hier ,,ziet" (2)2 G. Met een echo-lodingstoestel kan nien nauwkeurig de diepte me ten van onderkant schip tot de zeqbqdem, maar niet de diepgang van het schip, want dat is een denkbeeldige loodlijn tussen wa teroppervlak en laagste punt van de kiel (een maat. die al bekend is door de schaalverdeling op de huid van vele schepen). Wel meet men voor het bodemonderzoek op bepaalde plaatsen de bo demribbels (3) met dit toestel. Door het apparaat langs het wa teroppervlak te bewegen, kan men ook de waterhoogte (2) meten. Totaal 5 H. „Van die brand kun jp nog wel een.laten maken", zei de chef redacteur, toen hij de onscherpe foto zag. Het handelt over een foto, dus een auto (3) is hier het enig juiste. Auto is in dit geval een algemeen gebruikelijke afkorting voor autotypie, een be paald soort cliché. Totaal 3 „Plak op die doos vast eenriep de employé tegen zijn col lega. Waar plakt men op dozen e.d. driehoeken, mannetjes en glaasjes? In de expeditie-afdeling van bedrijven. Een driehoek (1) is dat driehoekig gele plakzegel bij verzending onder rem bours, een etiket met een glaasje (2) betekent breekbaar glas werk en een plaat niet eén mannetje (3) wordt er op geplakt, wanneer dozen niet op de kant of de kop mogen staan. Meestal staat er dan nog onder „ik sta graag op mijn voeten". Alle drie de mógelijkheden zijn dus juist. Totaal 6 „Staat hij open?" vroeg de„anders kan ik niets beginnen'". Een dergelijke vraag in een zodanig vakjargon zal men horen waar gewerkt wordt met mikrofoons. Dus de technicus 1), zowel als de reporter (2) en de conferencier (3) kunnen zoiets vragen. Totaal 6 TOTAAL 39 en hoorde 2 maanden eisen Tegen een 57-jarige makelaar in koffie uit Amsterdam heeft de pro cureur-generaal bij het gerechtshof aldaar gisteren in hoger beroep we gens het opzettelijk doen van onjuiste aangiften voor de inkomstenbelasting 1950 en 1951 (tezamen 342.000 gld. te laag) en de vermogensbelasting 1952 (58.000 gld te laag) bevestiging van het rechtbankvonnis, twee maanden met aftrek, geëist. De Officier van Justitie had in eerste instantie acht maanden, waar van vier voorwaardelijk en aftrek van de 14 dagen preventieve hechte nis geëist. De verdachte die van klein agent na de oorlog een groot makelaar was geworden, ontkende onjuiste aangif ten te hébben gedaan. De makelaar had zijn grote commissietegoed bij een Londense koffiefirma (13.750 pond) en het bedrag van bijna 2 y. ton, dat op zijn rekening-courant bij een handelsmaatschappij stond, niet opgegeven omdat hij aldus zijn verweer het kasstelsel bezigde, tegen welk stelsel de belastingdienst nooit bezwaar had gemaakt. De verdachte had de hoge belasting willen uitstellen door het over een paar jaar uit te smeren. De president die zijn twijfel uitsprak over de goede trouw van verdachte merkte op dat de bewuste tegoeden opeisbare vorderingen weren. Hij stipte voorts aan, dat verdachte weinig medewer king had verleend bij het onderzoek, dat twee jaar heeft geduurd. „U gaf pas toe, als u niet meer kon ontken nen", aldus de president Een hoofdinspecteur van de be lastingdienst zeide, dat door deze wijze van aangeven verdachte zelf in de hand had wat hij aan belasting moest betalen. Een andere belasting ambtenaar deelde mede, dat er bij de makelaar geen normale boek houding was aangetroffen. Een wnd. rijksaccountant zeide dat zijn indruk was, dat verdachte opzettelijk te laat zijn tegoeden inde. Hetgeen de pre sident deed concluderen, dat onder Rekking van het kasstelsel de inning van bedragen werd verschoven. De procureur-generaal, mr. A, S. de Muinck Keizer, achtte de opzet tot belastingontduiking bewezen. „Het dossier spreekt voor zichzelf. Ver dachte, een zinnig, redelijk denkend en ontwikkeld man, die grote dingen heeft bereikt in zijn vak, moet heb ben begrepen, dat hij zo zijn inkomen niet mocht opgeven". De verdachte heeft in de eerste paar jaar na 1945 een eenvoudig bedrijf gehad. Iemand die gewend was met guldens te reke nen aldus de P.G. viel het moeilijk na zijn opkomst grote be dragen op te brengen. De procureur-generaal hield er bij zijn eis rekening mee, dat de feiten lang geleden zijn gepleegd en ver dachte nog zwaar zal moeten boeten. De raadsman, mr. C. baron de Vos van Steenwijk, stelde in zijn vijf kwartier durend pleidooi, dat zijn cliënt geen strafbaar feit heeft be gaan en daarbij wel te goeder trouw is geweest. Wat thans een overtre ding is, was volgens de in 1952 gel dende maatstaven niet onjuist. De inspecteur zo vervolgde de advocaat heeft in voorgaande jaren goed gevonden, dat verdachte zijn uitstaande vorderingen buiten beschouwing liet. De makelaar was, aldus zijn raadsman, zeker van plan geweest te betalen. Hij ging van een systeem uit, dat hem voordelen bood. Het was voor verdachte, die voor eenbelangrijk deel bestond van zijn Engelse relatie van betekenis, dat daar een groot saldo stond, dat wekte vertrouwen. De raadsman merkte nog op, dat zijn cliënt, zakelijk gespro ken, niet meer bestaat. Hij achtte hem, omdat de opzet zijns inziens niet bewezen was, onschuldig en con cludeerde tot vrijspraak. Het hof zal op 5 december arrest wijzen. Belastingschuld drukte te zwaar Aannemer gevlucht Een voorheen op Schouwen-Duive- land woonachtige aannemer, de 58- jarige W. A. K. v. B., die aan de Staat der Nederlanden wegens niet betaal de inkomsten-, vermogens- en omzet belasting ruim 73.000 schuldig is, heeft naar men aanneemt zijn toe vlucht gezocht in het buitenland om aldus aan de knellende greep te ont komen. Afgelopen zomer heeft hij reeds een langdurige vakantie in Frankrijk doorgemaakt zodat veron dersteld mag worden, dat hij daar zijn voorbereidingen tot de vlucht heeft getroffen. Zijn roerend goed, o.m. een dragline, een golfplaten ga rage, een oude auto en een houten zomerhuisje, is in beslag genomen. Zo'n geaellig glaasje... Juist! Op z'n tijd zo'n gezellig glaasje Tip van Bootz. Het geliefde Neêrlandse aperitief dat U toelacht als een blij, oranje zonnetje. Opwekkend! Hartverwarmend! Gisteren deed de KLM-radio-tele- grafist eerste klasse R. de Wit met goed gevolg zijn arts-examen aan de i gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Bijna tien jaar heeft de heer De Wit, die reeds in zijn jeugd het be roep van arts als zijn ideaal be schouwde, naast zijn normale werk zaamheden als telegrafist, medicijnen gestudeerd. Op 1 oktober 1936 "kwam hij bij de KLM in dienst als aspirant-radio te legrafist. Gedurende de tweede we reldoorlog was hij bij 't provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord-Hol land werkzaam. Na de oorlog kwam hij terug en werd in januari 1948 ra dio-telegrafist eerste klasse. Toen be gon hij ook daadwerkelijk aan de studie, waaraan hij reeds jaren zijn hart had verpand. Nadat hij het candidaats-examen met goed gevolg had afgelegd wist de KLM dat de heer De Wit zijn stu die „au serieux" nam en kreeg hij de volle medewerking. Hij werd altijd op de routes ingedeeld dat hy gele genheid tot studeren overhield en ook tentamens en examens kon afleg gen. De heer De Wit, die 11.000 vlieguren heeft, gaat de KLM niet verlaten. Hij zal zich gaan bezighouden met alge mene medische vraagstukken die het *'egen betreffen. Tijdens zijn studie heeft hij zich reeds bezig gehouden met fysieke problemen van het vlie gend personeel, alsmede met het sa menstellen van voedselschema's. De heer De Wit was de vluchtpro- duktiegroep ook reeds behulpzaam bij het samenstellen van de werk- en rusttijdenregeling voor het vliegend personeel. VRACHTAUTO RIJDT NA AANRIJDING DOOR. Donderdagavond omstreeks zeven uur is even buiten Almelo een onge luk gebeurd, waarbij de balletdanse res Maryska Doom naar men ver moedt een gebroken arm en inwendi ge kneuzingen heeft opgelopen en nog twee anderen werden gewond. Het te 's-Gravenhage gevestigde ballet Carrasz, waarvan Maryska Doom deel uitmaakt, had donderdag in Almelo twee voorstellingen gege ven voor middelbare scholieren. Tij dens de terugreis naar Den Haag is er een aanrijding ontstaan tussen een van de twee wagens waarmee het ge zelschap reisde, een busje, en een truck met oplegger. Het busje werd zwaar beschadigd en Maryska Doom werd er uit geslingerd. Zij is ter ob servatie in het ziekenhuis te Almelo opgenomen. Verder waren er nog twee gewonden. De vrachtwagen is na het ongeluk doorgereden. Het Is evenwel bekend waar de wagen thuishoort. VERKEERSONGELUK MET DODELIJKE AFLOOP BERECHT. Voor het kantongrecht te Apeldoorn hebben gisteren een vrachtauto chauffeur uit Bodegraven, een motorrijder uit Apeldoorn en de eige naar van de vrachtauto, een expedi teur uit Bodegraven terechtge staan terzake van het verkeersonge luk, dat op 7 maart j.l. op de Amers- foortseweg gebeurde en waarbij de duo-passagier van een motorrijder om het leven kwam. De tenlastelegging voor de motor rijder vermeldde, dat deze met een te hoge snelheid bij mistig weer en een glad wegdek had gereden, zon der acht te slaan op de verkeersbor den, die tot langzamer rijden aan spoorden. In tegenstelling met een in dertijd tegenover de politie afgelegde verklaring zei de motorrijder nu wel snelheid te hebben geminderd. Het eerste verhoor had vlak na de aanrij ding plaats en de verdachte had toen een hersenschudding. Omdat men slechts over de verklaring van de motorrijder beschikte werd 't wettig en overtuigend bewijs niet geleverd geacht en sprak de kantonrechter de motorrijder vrij. De vrachtautochauffeur en de ex pediteur werd tenlaste gelegd, dat het laadvermogen van de vrachtauto met niet minder dan 2000 kg overschre den was. Tevens zou de chauffeur zijn snelheid niet zo hebben geregeld, dat hij tijdig kon stoppen. Zijn rij bewijs was bovendien reeds enkele dagen verlopen. Dat de bedrijfsrem niet in orde zou zijn geweest, zoals ook in de tenlastelegging stond, was volgens de verdediger niet aan te to nen, omdat de ondeugdelijkheid ook door de botsing veroorzaakt kon zijn. De expediteur werd veroordeeld tot een boete van 80„ subs. 12 dagen hechtenis en de chauffeur tot een boete van f 75,subsidiair 15 dagen hechtenis. (38)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6