In Leiden bracht de congregatie het eerste katholieke onderwijs Werk, dat drie zusters begonnen, groeide uit weg die pijn Geluidloze annexatie en rumoerige demonstraties TBC ontdekt op school te Rotterdam Ook in Delft woont een koploper' VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 125 Jaar Zusters van Liefde in Nederland HET WIL TOCH WEL WAT ZEGGEN J dat REVUE - dit jonge, pittige familieblad - in korte tijd een vaste plaats heeft gekregen in de harten van honderdduizenden jonge huisgezinnen Géén wonder! Een sta/ van enthousiaste reporters is dag en nacht in touw om U steeds het beste van het beste te brengen - in woord en beeld - in Uw REVUE 1 'N BLAD WAAR PIT IN ZIT! Op een bijzondere primeur kunnen zich de zusters van Liefde te Leiden beroemen. Zij waren n.l. de eersten die in de Sleutelstad katholiek onder wijs graven. Nu ligrt het niet in de aard van deze nijvere zusters om zich op enige daad te beroemen, zoals dit trouwens ook niet in het karakter van wij weten niet welke orde ligt. Het wordt aan anderen overgelaten hier eens op te wijzen en nu morgen de Zusters van Liefde in Nederland haar 125-jarig bestaan vieren, achten wij het een goede gelegenheid eens een zoeklicht te richten op de activiteit van de congregatie in Leiden. Thans tien scholen Zoals bekend hebben de zusters van de Pelikaanstraat thans het be heer over 10 scholen, hieronder zijn begrepen, 4 kleuterscholen met 400 kinderen, 1 Montessori-school met 140 kinderen, 2 meisjes L.O.-scholen met 800 leerlingen, een VG.L.O.- school met 140 leerlingen aan de Pe likaanstraat, 1 Ulo-school aan de. Haarlemmerstraat en het St. Agnes- lyceum met 370 leerlingen. Daarnaast mag zeker niet over het hoofd wor den gezien het onderricht aan bekeer lingen en de naailessen, die één van de zusters aan de moeders en meis jes van „In den Vroolijcke Arke" geeft. 1 op dit moment.. In sterk contrast met de grote bloei van het werk van de zusters van Liefde staat het schuchtere begin in 1847 op de feest dag van de Apostelen Petrus en Pau- lus. Drie zusters, nl. de eerw. moeder Theophila en de zusters Begga en Ce- lini betrokken een zeer kleine wo ning aan de Rozengracht, later de Gedempte Gracht en thans Van der Werffstraat geheten. De zusters be gonnen bescheiden met een naai school. Het bijbehorende oude woon huis met zijn zeer kleine vertrekjes werd gebruikt tot verblijf en verzor ging van enkele kostdames, waarvan de laatste stierf op 7 oktober 1913, waarmede dit liefdewerk beëindigde. Wü lezen in de kronieken van de zusters aan de Pelikaanstraat dat ook de meer gegoede katholieken in Lei den het onderwijs der zusters voor hun kinderen verlangden; een „tus- senschool" en 'n „Franse school" schrikkelijk behelpen", waarin echter door aanhoudend bijbouwen verbete ring kwam. In 1880 werd de slopershamer ge zet in de toen in gebruik zijnde ar menscholen en al in 1881 stonden op deze grond vier nieuwe ruime school lokalen, twee bewaarscholen en twee taalscholen, de derde verdieping werd 'n flinke slaapzaal voor de zusters, die tot die tijd hun cellen op zol der onder de pannen hadden. pakhuis met bovenwoning aan. Het pakhuis werd de grote vestibule van de armenscholen en de bovenwo ning een lokaal voor het eerste en tweede jaar van de arme kinderen- school. De zusters speelden aan de Peli kaanstraat en de Oude Vest een spel letje van „zwaan kleef aan" of lie ver nog van „de boom wordt hoe lan ger hoe dikker", want achtereenvol gens werden nog een pakhuis van een aardappelhandel, een aangrenzend huis op de Oude Vest, en grond naast de reeds bestaande scholen aangekocht voor uitbreiding. Het gebouw aan de Pelikaanstraat, hoek Oude Vest liegt er niet om, dat het uit vele delen is opgebouwd. In 1908 braken de zusters de wo ning aan de Van der Werffstraat af, waarvan de kronieken der zusters vertellen," dat het 't woonhuis van Van der Werff-zelf is geweest Dit gebouw was werkelijk merk waardig, dit getuigden allen uit de stad, die het voor de afbraak nog eens kwamen bezichtigen. Bij het gra ven aan de nieuwe fundamenten vond men, zo wordt gemeld, de looi- kuipen en looiputten, die eertijds door Van der Werff, die van beroep Dit is de kapel van het klooster aan de Pelikaanstraat. Vorig jaar heeft het interieur een aanzienlijke ver sobering, en naar de zusters getuigen ook een verbetering ondergaan. het terrein, dat vrijkwam werd de St. Jozefschool geplaatst. DE GESCHIEDENIS van de con gregatie beweegt zich vervolgens in immer stijgende lijn. Vóór en tussen twee wereldoorlo gen door wordt aan het onderwijs steeds uitbreiding gegeven. De Mulo aan de Haarlemmerstraat, neemt de plaats in van een grutterij, er ko men bewaarscholen, in 1932 wordt de Montessorischool gesticht. In 1947 beginnen de besprekingen over de stichting van een meisjes- HBS later meisjes-lyceum St, Agnes. Er valt veel te vertellen over de lot gevallen van de zusters in Leiden. Ook dat de bezetting van het kloos ter door gebrek aan kloosterroepin gen de laatste jaren wel eens proble men opleverde. De moeder-overste Marie-Pauline, zei ons echter, dat'dit jaar weer een verheugend groot ge tal postulanten is ingeschreven. Het feest vieren de zusters morgen intern. De schoolkinderen hebben een vrije dag, en hoogtepunt van de viering is ongetwijfeld de plechtige H. Mis, die om half elf, in de geheel vernieuwde, kapel wordt opgedragen. Eigen huisje werd illusie Oplichters maakten t lOü.OOü op Meer dan 100 mensen zijn weer het slachtoffer geworden van een zwen- delaffaire ou het gebied van het bou wen van „een eigen huisje". De gebr. V. lieten als directeuren van een Haagse bouw- en aanne mingsmaatschappij in dag- en week bladen advertenties plaatsen, waarin werd gezegd, dat men voor duizend gulden eigen geld later vroeg men tweeduizend een huis kon laten bouwen. De woning van 16.000 gulden zou overal waar men maar wilde ge bouwd kunnen worden. Op de recht zitting voor de Haagse rechtbank gis teren bleek, dat er van de aldus bij de gebr. V. binnengekomen ton geen cent meer over was. Van het bouwen van huizen was natuurlijk geen sprake. De 42-jarige boekhouder J. H. van E. uit Den Haag, die ook terecht stond vroeg van de cliënten duizend gulden bij sluiten van het contract en de tweede duizend bij het leggen van de eerste balklaag. De beide directeuren, de 48-jarige bouwkundige J. V. en zijn 44-jarige broer B. J. V., gaven voor de rechtbank toe, dat zij lid wa ren van speelclub o.a. in België. Van de ton zou 77.000 zijn opgegaan aan kosten van hun maatschappij maar waar de overige 23.000 gulden geble ven waren wisten zij niet te vertel len. De officier van justitie eiste te gen de boekhouder 10 maanden met aftrek en tegen de twee broers 4 jaar met aftrek wegens oplichting en uit lokking tot oplichting. Uitspraak over twee weken. en in 10 minuten "AKKERTJES" helpen direct kwamen tot stand, „maar het was een leerlooier was, gebruikt werden. Op HAAGS WETHOUDER TREEDT TOE TOT K.V.P. Volgens een mededeling van de secretaris van de kring 's-Graven- hage van de Katholieke Volkspartij is de Haagse wethouder van weder opbouw, ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel toegetreden als lid' van de K.V.P. Gistermiddag is op de Utrechtse- weg in de gemeente De Bilt de 71-ja- rige melkhandelaar G. G. bij 't over steken aangereden door een militaire vrachtauto, die nog trachtte hem te ontwijken, maar hem tegen het weg dek slingerde. Hij is onderweg naar het ziekenhuis te Utrecht overleden. In de buurt van het eeuwenoude kasteel Sigmundskron, bij de Italiaanse stad Bolzano hebben 200.000 leden van de Zuld-Tiroolse Volkspartij in vrij felle beogingen voor Zuid-Tirol onafhankelijkheid van Italië en regio naal zelfbestuur geëist. De linkerfoto laat zien hoe Italiaanse politiemannen in Bolzano een van twee Jonge Italianen ervan weerhielden een bord uit handen van een demonstrant te rukken na de massabijeenkomst. De rechterfoto laat zien hoe de menigte werd toegespro ken door de leider van de Zuld-Tiroolse Volkspartij, Silvius Maniago. (Advertentie) Een jaar geëist tegen pseudo-huisvestingsambtenaar De officier van justitie bij de recht bank te Haarlem heeft gistermiddag een gevangenisstraf van een jaar met aftrek geëist tegen de 54-jarige H. A. ter V., zonder beroep en zonder vas te woon- of verblijfplaats, terzake van oplichting van een aantal Haar lemmers voor vrij geringe bedragen. Verdachte gaf zich uit als ambtenaar van het gemeentelijk huisvestings bureau. Aan zijn slachtoffers vertel de hij tegen een kleine vergoeding voor een urgentieverklaring te zullen zorgen. Hem waren vier feiten ten laste gelegd, waarbij de bedragen varieerden van 2.50 tot 3.Ver dachte deelde mee, dat hij onder een valse naam leefde en zich schuil wil de houden omdat de tenuitvoerleg ging van een voorwaardelijke ver oordeling boven zijn hoofd ging. Een belangrijk gedeelte van het geld ge bruikte hij voor drank. Binnenkort zal hij in Amsterdam terecht moeter staan wegens diefstal. De verdediger, mr K. A. F. J. Plies- ter, vroeg een lagere straf omdat hij de bedragen niet hoog vond. Uitsprak 5 december Besmetting kwam van onderwijzer Nadat uit geneeskundig schooltoe zicht gebleken was, dat een onder wijzer van een zesde klas van een openbare lagere school te Rotterdam- Blijdorp besmet was met tuberculose werden in de afgelopen week op aan dringen van de sohoolarts alle leer lingen doorgelicht. Reeds verleden week waren de ouders op een speciaal daarvoor uit geschreven ouderavond op de hoogte gesteld met het feit, dat er op bedoel de school een besmettingsbron was ontdekt en mede daardoor volgden allen het advies op om hun kind te laten doorlichten. Bij de doorlichting is gebleken, dat zes of zeven kinderen waren besmet. Levensgevaar schijnt niet aanwezig te zijn maar wel zullen enkelen van hen geruime tijd een rustkuur moe ten ondergaan. De ontdekking van deze t.b.c.-be- smetting is de vijfde in een reeks, waarvoor het geneeskundig school- Dc heer M. H. Kosterlng, Delfgauwseweg in Delft, hoopt morgen zijn 106e verjaardag te vieren, waarmee Hij tot de „top"oudsten van ons land behoort Gebouwenfabriek zelf dakloos Felle brand richtte grote schade aan Een deel van de fabrieken van de firma A. van 't Verlaat te Hardinx- veld-Giessendam, fabrieken van hou ten gebouwen, is gisteravond in de as gelegd door een felle uitslaande brand, welke omstreeks halftien uit brak. De grote opslagplaats, dien een oppervlakte heeft van circa 1.000 vierkante meter ging geheel verloren evenals de kantine me', een daarbo ven gelegen kantoorruimte. In het magazijn was een groot aantal pas klare houten gebouwen opgeslagen, o.m. scholen. Ook een grote voorraad platen van geperste houtvezels, drie Volkswa genbusjes en twee trucks met opleg gers, geladen met secties voor houten gebouwen, gingen in vlammen op. De drie belendende hallei met het ma chinepark bleven grotendeels ge spaard, doch er werd veel water schade aangericht. De brandweren uit Hardinxveld Giessendam, Sliedrecht en Giessen- burg konden voorkomen, dat de brand zich uitbreidde tot een aan grenzende timmerfabriek van de fir ma Van der Aa, hoewel daar een grote opslagplaats met een voorraad hout gedeeltelijk verb ren ging. Het begin van brand op het rieten dak van een boerderij kon geblust worden met een slang op de waterleiding. Na het tandartsenconllict: Terugbetaling te moeilijk? Tijdens het tandartsenconflict heb ben zich vele verzekerden van de ziekenfondsen door een tandarts la ten behandelen. Dat zij daarvoor hebben moeten betalen acht de zie kenfondsraad niet juist. Dit instituut overweegt daarom, hoe het deze pa tiënten kan schadeloos stellen voor de dikwijls hoge kosten, die zij bui ten hun schold hebben moeten be talen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Suurhoff toezicht zich in de loop van dit jaar I heeft in zijn memorie van antwoord gesteld zag.laan de Tweede Kamer geschreven, dat het nog zeer de vraag is, of al leen aan hen een finantieele bijdra ge moet worden gegeven, die tijdens het conflict naar een tandarts zyn geweest Dit zou volgens hem een discriminatie zijn van de patiënten, die in die periode de tandarts heb ben gemeden. Terugbetaling van een gedeelte van de premie, dat voor tandartsen- hulp was bestemd brengt volgens de minister allerlei technische proble men met zich mee. Een van die vraagstukken is, dat terugbetaling van de premie ook zou moeten ge beuren aan de werkgevers. De scheepswrakken in de I|se!meerpolders Tot nu toe zijn in de drooggevallen LJsselmeerpolders een kleine 200 scheepswrakken aangetroffen, met name 20 in de Wieringermeer, 158 in de Noordoostpolder en 18 in Oostelijk Flevoland. Verwacht wordt dat in het onlangs drooggevallen Oostelijk Flevoland nog ongeveer 100 wrakken zullen worden gevonden. Dit heeft een oudheidkundige, be last met de dagelijkse leiding van het oudheidkundig museum op het voor malig eiland Schokland, meegedeeld. Aan de ongeveer 200 in de LJssel meerpolders gevonden schepen wordt grote wetenschappelijke waarde toe gekend. De werkelijk oude scheeps wrakken zijn betrekkelijk gering in aantal en lang niet alle schepen zijn belangwekkend. Veertig wrakken zijn nu opgegraven, in tekening gebracht en uitvoerig beschreven. Het bewaren van de wrakken in hun geheel is niet mogelijk. Alleen het onderbrengen ervan zou al een onoverkomelijk probleem vormen. Ook zou een dergelijk werk te duur worden. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat een schip uit omstreeks 1400 wordt geconserveerd en aldus voor het nageslacht bewaard. Prins Bernhard heeft gister middag een inofficieel bezoek ge bracht aan het nieuwe fabrieksge bouw van de Verenigde Gooise Melk- bedrijven te Hilversum. De prins werd aan de ingang van het bedrijf ontvangen door burgemeester Boot van Hilversum die een rondwande ling met hem maakte.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5