De rl Bond voor maakte kennis me het gezin te Lisse t de reclassering BreestraatH De Leidse politie houdt grote schoonmaak Ingelanden Grnte Pi besluiten tot herstel ilder jZoeterwoude] van Meerburgerkade VRIJDAG 22 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 lezing door de heer Stoop Donderdagavond heeft de heer Stoop, ambtenaar b\j de kath. reclas sering voor de leden van de r.-k. Bond voor het Gezin een lezing ge houden over het werk van de reclas sering. De voorzitter van de afdeling, de heer C. Strik, sprak in het openings woord zijn teleurstelling uit over de matige opkomst. Toen de leden bij de opening van het winterseizoen uitgenodigd waren voor bijwoning van een film in Luxor, was de zaal totaal uitverkocht. Bij de vasten avondviering zal het ook weer no dig zijn drie avonden het K.A.B.- gebouw af te huren. Men is er waarschijnlijk niet van doordrongen dat de r.-k. Bond voor hèt Gezin geen amusementsvereni- ging is, maar een vereniging die zich bezig houdt met het gezinsleven en de opvoeding van het kind. In aanraking met justitie De heer Stoop ving zijn causerie aan met de handelingen te schetsen die op het plegen van een strafb'aar feit volgen. De plaatselijke politie neemt de verdachte in voorlopige hechtenis na verhoor van de getuigen. DeZte voor lopige hechtenis van twee dagen kan met twee dagen verlengd worden. De verdachte komt bij de officier van justitie. Deze vraagt de rechter commissaris een gerechtelijk onder- ozek te willen instellen. Verdachte gaat naar het Huis van Bewaring, waar hij voor zijn veroordeling geen familiebezoek mag ontvangen. De reclasseringsambtenaar heeft dan zijn taak opgevat om een voor lichtingsrapport samen te stellen. In vele zaken zijn deze rapporten door slaggevend op de rechtzitting. Ontstaan en groei In het begin van de vorige eeuw is men er toe overgegaan, instellin gen op te richten waaruit de reclas- 41 sering gegroeid is In Nederland zijn vier belangrijke reclasseringsinstellingen: een rooms- katholieke, een algemene, een prot.- christelijke en een van hef Leger des Heils. De r.-k. reclasseringsinstelling bevatte in 1917 negen afdelingen, nu telt men er 40. In 1941 stelden de ambtenaren van de r.-k. instelling 1900 voorlichtingsrapporten samen. In 1957 werden er door 54 ambte naren ruim 4000 rapporten voorge legd. De tegenwoordige strafoplegging is volgens de heer Stoop nog niet goed, immërs men ontneemt de delinquent veel verantwoordelijkheid. Zijn eten wordt hem voorgezet en men regelt alles voor hem. Vroeger zag men de criminele noden voornamelijk op het materialistisch vlak, momenteel LEIDSCHENDAM K.A.V.. houdt Fancy-Fair. De kath. arbeidsvrouwen hebben de afgelopen maanden een groot aantal handwerken afgewerkt en zij zullen al die handwerken voor ieder die daar belang in stelt, ter bezichting houden in het parochiehuis aan de Damlaan. Morgen en zondag is dat alles te bezichtigen tussen 1418 en 2022 uur. De eventuele baten hier van worden besteed voor sociale doel einden. VOORSCHOTEN M. G. EMEIS. t In de ouderdom van 65 jaar is overleden de heer M. G. Emeis. De heer Emeis was secretaris van ver schillende polderbesturen en belastte zich tevens met de inventarisatie van archieven. Veel belangstelling had hij ook voor gechiedkunde. De heer Emeis was in Voorschoten en daar buiten algemeen gezien wegens de hoffelijkheid en beminnelijkheid van zijn persoon. Operette. Zondagavond zal het meisjeskoor „De Zonnebloemen" een uitvoering geven van de operette „De Pruik van de Koning", te 8 uur in het Verenigingsgebouw. De leiding van de operette is in handen van mevrouw C. J. M. StrengSchoonderwoerd. Regisseur is de heer C. Velu. WARMOND Regeringsopdracht. Het minis terie van Defensie heeft aan de Jacht haven Cieso alhier opdracht gegeven tot het vervaardigen van boot-moto ren ter waarde van f 66.600. T.T.V. „Steeds Vooruit". De tafeltennisvereniging „Steeds Voor uit" alhier zal zaterdag en zondag op waardige wijze haar tweede lus trum herdenken. De vereniging heeft haar na"m wel eer aangedaan, want in 1947 gestart in de 4e klasse van de N.T.T.B. speelt zij thans promotie wedstrijden voor de 2e klasse, waar bij een kampioenschap lang niet denkbeeldig is. Voor deze gelegen heid is een nieuwe en moderne fancy fair ontworpen waarvan de opbrengst zal dienen voor versterking van het materialenfonds. Zaterdagmiddag zal een drumband een rondgang maken door het dorp waarbij folders zullen worden uitgereikt, die een aanspo ring bevatten om deze aparte en in moderne stijl ontworpen fancy fair te bezoeken. De opening in de zaal van hotel de Zon zal geschieden door wethouder Verheer 's middags om 16.30 uur. Er is een schat van prij zen. Ook de jeugd is van harte wel kom want ook voor hen is er veel te zien en te beleven. De bedoeling is dat van de opbrengst van deze fancy fair nieuwe tafels worden aan geschaft, waardoor weer meerderen zullen kunen gaan deelnemen aan deze mooie en bloeiende sport. schenkt men aan de geestelijke no den belangrijke aandacht. De reclas sering roept dikwijls de hulp van een psychiater in. In Nederland is er een groot gebrek aan psychopaten- asyls, waar deze delinquenten, die meer als patiënt gezien moeten wor den, de juiste behandeling kunnen ondergaan. Mildheid en twijfel Spreker vroeg of men in zijn be oordelingen van delinquenten toch mild zou zijn. Spreek geen oordeel uit en twijfel aan zijn schuld. Er zijn zoveel factoren, die van invloed kun nen zijn. Omstandigheden in het milieu waarin men is opgegroeid, geestelijke gestoordheid enz. We moeten ons bedenken dat 90 van onze generatie wetsovertredingen begaat. Gelukkig heeft het grootste gedeelte hiervan een remmingsver mogen. Zoals men de lichamelijke ziekten zoals t.b.c., kanker e.d. kan bestrij den, zo vindt men in de toekomst wellicht mogelijkheden de geestelijke Medische dienst. Dokter A. J. Duymaer van Twist, Heereweg 295, telefoon 3453, neemt dit week-end praktijk waar. Schaakclub De Zwarte Pion. Voor de onderlinge competitie zijn deze week de volgende partijen ge speeld: le tiental: Nic. van der Mey P. Beyk 10, Th. BrouwerJ. Grimbergen afgebr., J. ScholtesB. van Vliet afgebr., A. RotteveelH. v. Diemen 10, P. LangeveldJ. Goe- demans 10. 2e tiental: J. KoppenJ. Gurling 10, S. van RuitenC. van Ruiten 10, L. TurkW. Goedemans 01, G. de JeuJ. Warmerdam 10. Om de vakature „Openbare werken" Maandagavond a.s. zal de Lissese gemeenteraad bijeen komen voor het behandelen van een korte agenda. Onder meer zal men een nieuwe wet houder in de plaats van de heer J. W. A. Lefeber moeten benoemen. De K.V.P.-fractie komt heden (vrijdags avond bijeen om te besluiten wie men zal aanwijzen. In feite valt de beslissing dan al, daar de K.VJP. de meerderheid in de raad heeft. Naar we intussen van welingelichte zijde vernemen is de kans groot, dat men de heer A. J. Mesman als opvolger van de heer Lefeber zal aanwijzen. G.S. niet accoord met verhoging presentiegelden Enkele maanden geleden heeft de raad besloten de presentiegelden voor de raadsvergaderingen te verhogen van ƒ7.50 naar ƒ12.50. Ged. Staten hebben nu geantwoord, dat ze dit besluit niet zonder meer goedkeu ren. Men vindt ƒ10,— per vergade ring genoeg Het college schrijft aan de raad, dat men deze gang van zaken betreurt, maar dat uiteindelijk Ged. Staten beslissen. Commissie wering schoolverzuim Het college heeft bericht ontvan gen van de commissie tot wering van het schoolverzuim, dat door het be danken van de heer H. Huizebosch en broeder-overste van de Wilhel- musschool twee vakatures zijn ont staan in die commissie. Men stelde, het college voor, in hun plaatsen te benoemen de heer R. Stam, hoofd van de openbare lagere school en de nieuwe broeder-overste van de Wil- helmusschool, P. F. Blommaart. Het college kan zich met dit advies ver enigen en stelt de raad voor deze heren te benoemen. KATWIJK V.V.V. Onder leiding van de wnd-voorzitter mr. J. van der Plas hield V.V.V. de jaarvergadering in „Noordzee". In zijn openingswoord deelde de voorzitter o.m. mede, dat de voorzitter, de heer B. G. Lammens om gezondheidsredenen, als voorzit ter zal bedanken. In de eerstvol gende ledenvergadering zal hij offi cieel afscheid nemen. Verder maakte hij er melding van, dat het badsei zoen een gunstig verloop had gehad; het aantal badgasten is steeds stij gende. Voor het volgend seizoen vroeg sp. zich af of de bestedings beperking invloed zal hebben op het toerisme. De rijksubsidie aan de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenver keer is besnoeid, het stichten van een gehoorzaal in Katwijk moest reeds uitgesteld worden, verbetering van de toegangswegen, de sanering van oud-Katwijk moet wachten. Spr. deed nog een beroep op de bevolking en met name op de jeugd om de gas ten hoffelijk tegemoet te treden. De directeur van V.V.V., de heer Ver- plancke, gaf een overzicht van wat V.V.V. in het afgelopen seizoen ge presteerd had. Enige cijfers toonden aan wat een werk er verzet was op het bureau. Ook het Drumbandcon cours en het Katwijkse Bloemencor so worden genoemd; beide waren een groot succes. Getracht zal worden ook in 1958 weer een Bloemencorso te organiseren. In de rangorde van de plaatselijke kantoren van V.V.V. is Katwijk opgeschoven van infor matiebureau naar verkeersbureau. Ook de veranderingen in het bad- gastenbezoek maakte een punt van bespreking uit. Katwijk zal zich aan deze nieuwe gewoonten moeten aan passen. Tot leden der controlecom missie voor de rekening van de pen ningmeester werden benoemd de he ren P. Zuyderduyn en F. van Duyn. Uit de vergadering kwam de wens naar voren het kantoor van V.V.V. ook op de zondagen enkele uren ge opend .te houden. Het bpstuur nam zulks in overweging. Hierna sluiting. Schooljubileum De vlag hing uit gistermorgen aan de Baron v. Wassenaer van Catwyckschool. Dit GEM. AANKONDIGING BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend, dat zij voor nemens zijn krachtens artikel 20 der Wederopbouwwet vergunning te ver lenen tot de bouw van: twee étagewoningen aan de Prince- straat, kadastraal bekend gemeente Katwijk, sectie A nr. 6928. De eigenaren van de aangrenzen de en nabijgelegen gronden worden tot 29 november a.s. in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergun ning schriftelijk bij hen in te dienen. (Advertentie) beduidde iets bijzonders en was dan ook het geval. Het 75-jarig bestaan van deze school werd gevierd. De jeugd was dus deze dag niet gebon den aan lessen, doch er was gezorgd voor vermakelijkheid. Het gezel schap Fr. Vink was daarvoor aange zocht en de jeugd kon zich reeds vroegtijdig amuseren. Tractatie ont brak al evenmin. Des middags werd in de gymnastiekzaal aan de Narcis straat een receptie gehouden waar van zeer velen gebruik maakten. Wij zagen daar ojn. burgemeester H. Duiker, gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven, de heer Machielsen In specteur van het L.O. in de inspectie Leiden, dr. Vermet, schoolarts in de kring Katwijk, de hoofden van scho len in Katwijk a.d. Rijn. de heren Bominaar van de St. Jozefschool, de heer W. van Veen van de Geref. school, de heer Scherpenzeel van de b.l.o.-school, bestuursleden van de Tuinbouwschool te Rijnsburg, de Huishoudschool te Katwijk aan Zee, de Technische school. Ook van ker kelijke zijde was er veel belangstel ling. Des avonds was er een feeste lijke bijeenkomst in de Aula van het St. Willibrordus Missiecollege welke bijeenkomst geleid werd door de heer E. van Wensveen. Een extra geluk wens kreeg daar mej. Locher, die 40 jaar aan deze school verbonden is. Mevr. J. de KoningHoek sprak hier namens de oud-leerlingen en bood namens deze geschenken aan. Hierna vertoonde de heer Van Wensveen via een epidioscoop een aantal foto's waarbij o.a. vele oud-bekenden op het doek verschenen. De heer Marij- nes zorgde met zijn koortje voor eni ge muzikale afwisseling waarna de heer M. Vöge deze goed geslaagde dag en avond sloot. N00RDWIJK VOGELSPROOKJE IN „DE ZEELEEUW". „Klein Avifauna" opende gister avond in hotel „De Zeeleeuwde poorten van een vogelshow, die wer kelijk enig in haar soort genoemd kan worden. Weken lang hebben de leden aan de Voorbereiding van deze expositie gewerkt en wat zij aan stijlvol en doelmatig materiaal vervaardigden is bewonderenswaardig. Verrassend was de rustige, maar toch zo smaak volle entourage van deze show, waar van het centrum werd gevormd door een keurig geïmproviseerd parkje met Mander ij n- en Carolina-een den in de vijver. De peet-tante van de vereniging, het grote „Avifauna" te Alp'hen aan den Rijn zorgde weer, dat een grote, begroeide volière bevolkt werd met de keur van haar vogelcollectie als de Langstaartpurperglansmerel, de Witbefgaai, de Californische Kuif- kwartel en dergelijke zeldzame en mooie exemplaren. Kortom deze show van kleur klank en leven was in een woord een lust voor het oog. Met voldoening kunnen de leden van de tentoonstel lingscommissie op hun werk terug zien. De voorzitter van deze commissie, de heer J. Wassing, richtte een bij zonder woord van welkom tot wet houder Vogelaar, die deze vogelshow van „Klein Avifauna" zou openen. Woorden van dank sprak hij tot al len, die aan het opbouwen van deze expositie hadden medegewerkt. In zijn openingsrede zei de heer Voge laar, dat de inrichting van een der gelijke volière zeker zijn belangstel ling en aandacht had. Grote waarde ring had spreker voor al het mooie wat door de leden bijeengebracht was. Het werk van „Klein Avifauna" achtte wethouder Vogelaar nuttig en leerzaam, maar bovendien opent het de ogen voor het schone en harmo nische, dat de Schepper van hemel en aarde bij de schepping in de na tuur heeft gelegd. Spreker besloot met de wens, dat „Klein Avifauna" zou uitgroeien tot de grote vogel vereniging „Avifauna". Velen brachten gisteravond reeds een bezoek aan de show. Ook heden en het weekend zal de expostie van 10 uur voorm. tot 10 uur nam. te be zichtigen zijn. Een fraaie medaille, beschikbaar gesteld door de directie van het „Leidsch Dagblad" voor de beste vo gel van de show werd gewonnen door de heer C. Glasbergen met een Ceres-Astrilde, terwijl deze inzender tevens voor de tweede maal beslag legde op de wisselbeker van de heer A. Smit. De K. A. Salman-beker werd gewonnen door de heer F. van Deuren met eigen kweek van Ja panse Meeuwtjes. Een derde wissel- beker, beschikbaar gesteld door de heer Jos. de Mooy voor eigen kweek van kleurkanaries, viel ten deel aan de heer C. Zwirs. De voMedige uitslag van de beoor deling zal nader worden bekend ge maakt. Oranje-vereniging. Gisteravond hield de O.V. Noordwijk-binnen haar jaarvergadering in café De Beurs. De voorzitter dr H. Kruyt, opende de vrü goed bezochte vergadering, waar na de secretaris de heer J. Landman zyn jaarverslag 1957 ter kennis bracht Hierin werd allereerst dank gebracht aan gemeentebestuur voor het beschikbaar stellen van het Lin deplein. Het verslag gaf verder aan een overzicht van de gehouden fees telijkheden en vermeldde als ver- voortaan (Advertentie) Opnieuw goede vangst De Leidse politie heeft voor de tweede maal in één week tijd een goede vangst gedaan. Dat is geble ken nit het onderzoek dat volgde op de aanhouding op verdenking van diefstal van een 21-jarige beton werker en een 17-jarige varensgezel, beiden uit Leiden, waarvan wij eer gisteren in onze stadseditie reeds be richtten. De oudste van het tweetal, die reeds veertien maal in hoofdzaak voor joy-riding in de registratie van de politie voorkwam, bleek zich te hebben schuldig gemaakt aan zes diefstallen te Leiden, vier te Oegst- geest en één in Sassenheim. Bovendien had hij een poging tot diefstal in Lisse op zyn kerfstok. Ver schillende van deze inbraken had hij gepleegd in vereniging met de va rensgezel. Hedenmorgen zijn de broe ders in de boosheid voor de Officier van Justitie te 's-Gravenhage geleid. dere goed geslaagde hoogtepunten de sportmiddag en de veteranen-voet balwedstrijd. Een afvaardiging van het bestuur had op 30 april deelge nomen aan de aubade voor het pa leis Soestdijk. De feestelijkheden werden gememoreerd als goed ge slaagd,- waarbij dank werd gebracht aan diverse instanties in het bijzon der aan de hoofdinspecteur van po litie en het politiekorps. De penningmeester de heer A. de Jong gaf vervolgens een financieel overzicht, waarbij hij dank bracht aan de commissieleden voor hun waardevolle medewerking. Het le dental vertoonde een stijging van 32 leden zodat dit thans 1117 bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heren F. Graaf van Limburg Stirum, D. Feenstra en A. de Jong herkozen. De rondvraag gaf aanleiding tot allerlei vragen over de diverse spe len en inzake de puzzlerit voor bromfietsen en motoren deelde de voorzitter mede, dat voor het vol gend jaar de aanvrage vroegtijdig zal worden ingediend. Een der leden sprak zijn voldoe ning uit over het werk van bestuur en commissieleden, -die belangeloos hun tijd aan de organisatie van de feestvieringen gaven. Ontheffing winkelsluiting. Na mens de winkeliers van Noordwijk heeft de Noordwijkse Middenstands centrale vergunning gevraagd aan b. en w. dat vanaf donderdag 28 novem ber tot en met woensdag 4 december de winkels des avonds tot 10 uur ge opend mogen zijn. Ook van de verplichte halve dag sluiting (dinsdagmiddag 3 dec.) is ontheffing aangevraagd. Sint Nicolaasavond ouden van da gen. Het is weer zo ver! Donder dag 28 november a.s. zal in het thea ter Royal" te Noordwijk-binnen aan onze Noordwijkse ouden van dagen een feestavond worden aangeboden. Zoals gebruikelijk natuurlijk weer geheel belangeloos. Dat dit steeds mogelijk is, is te danken aan de spon tane en onzelfzuchtige medewerking van vele plaatsgenoten onder wie de heer P. Alders door het ter beschik king stellen van zijn gezellige zaal en de toeringcar-onderneming Brou wer, welke het vervoer van de Zee- ers zal verzorgen. Verder noemen wij de Noordwijk se artisten en ensembles, die een kos telijk programma voor het voetlicht zullen brengen, de Noordwijkse Mid denstand, die ook weer fantastisch voor de dag is gekomen. Om half acht precies zal de feest avond geopend worden. Alle ouden van dagen van alle gezindten, die 65 jaar en ouder zijn, kunnen zich op geven of laten opgeven bij mevr. Ike, Voorstraat 93, mevr. Thijssen, Pickéstraat 45, mevr. Arentshorst, Villa Duinhorst, Rembrandtweg 13, mevr. Crama, Daniël Noteboomstraat 17, mevr. FuiteHage, Albert Ver- weystraat 21 en mevr. Gilsevan Geldermalsen, Rembrandtweg 38. Met het oog op een goede organi satie kunnen er na dinsdag 26 no vember geen aanmeldingen meer worden aangenomen. RIJNSBURG Getrouwd: Maarten Rijnsent en Wilhelmina van den Haak; Pieter Cornelis Hanemaaijer en Cornelia Anna Verhave. Overleden: Jan Paauw 86 jr echtg. van Pietje van der Meij. WASSENAAR Sint Nicolaas arriveert per Ilelieop- tère. Zaterdagmiddag doet Sint Ni colaas zijn intrede in Wassenaar op uitnodiging van de Wassenaarse Mid denstand. De Sint arriveert om half drie per helikoptère aan de Dr. Mansveltkade en zal daar door de burgemeester worden verwelkomd. In een feestelijke optocht met mu ziekkorpsen en geëscorteerd door rijkspolitie te paar zal de Sint een rondrit door het dorp maken. Voorzitter van WJ.K. Op 'n bui tengewone algemene vergadering van de Sportvereniging WIK is de heer A. Sluimers, hoofd der openbare Ulo school in de van Zuylen van Nyevelt- straat met algemene stemmen tot voorzitter benoemd. De vakature was ontstaan door het vertrek van de heer J. D. Hofman. Z0ETERMEER DIAMANTEN BRUIDSPAAR Op 25 november a.s. hoopt het echtpaar A. J. van EekM. Broek huizen, Voorweg 143 zijn zestigjarig huwelijksfeest te vieren. De bruide gom werd geboren op 6 mei 1874 te Maurik en de bruid 18 april 1877 te Wijk bij Duurstede op de bekende watermolen Wijkerstede. De echte lieden zijn dus respectievelijk 83 en 80 jaar. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren, twee jongens en twee meisjes, waarvan er nog drie in leven zijn. Het bruidspaar heeft 22 kleinkin deren en 11 achterkleinkinderen. Van 1897 tot 1907 was de bruidegom werkzaam op een steenoven in Mau rik. In 1907 verhuisde het echtpaar naar Zoetermeer waar de bruide gom als landbouwknecht achtereen volgens werkzaam was bij wijlen de heer H. Koetsier aan de Vlaming straat, wijlen de heer N. Huysman aan de Broekweg en Chr. Westerman aan de Broekweg. Later werd hij los werkman om hierna te beginnen als handelaar in rondhout voor allerlei doeleinden in de landbouw geschikt. De laatste 40 jaar heeft het bruids paar gewoond aan de Voorweg bij de Middenweg op de zogenaamde Drie Boeren. Het bruidspaar geniet een goede gezondheid en regelmatig gaat de bruidegom zondags op de fiets naar de kerk. Zangers jubileren Het paro chiële zangkoor zal dit jaar het St. Cecilia-feest op zeer bijzondere wij ze vieren. Het zangkoor heeft name lijk drie jubilarissen, die bijna een In de gistermorgen gehouden ver gadering van stemgerechtigde inge landen van de Grote Polder- waren vertegenwoordigd 80 stemmen; het aantal stemmen dat kan worden uit gebracht is 202. De heer W. A. Buurman, opzichter van de afdeling Verbetering Boezem kaden van het Hoogheemraadschap van Rijnland, woonde deze vergade ring bij. De voorz.*, de heer L. A. Droogh, stelde het bestuursvoorstel tot het verbeteren van de Meerburgerkade aan de orde. De technische dienst van Rijnland heeft een plan ontwor pen waarvan de totale kosten zijn 71.759,13 in welk bedrag 2.000, voor klei is inbegrepen. Dit mate riaal kan tengevolge van de afloop van het werk Rijksweg 4 A zo goed koop verkregen worden. Op dit werk zal een D.C.A.W.-sub- sidie van 100 in de arbeidslonen worden gegeven (uitvoering door werkloze arbeiders). Voor rekening van de polder komt dan nog ƒ24.720 in welk bedrag Rijnland 50 sub sidie verleend en is bovendien bereid een 15-jarige annuïteitslening te ge ven waarvan de jaarlijkse annuïteit 1.490,73 bedraagt. De voorzitter wijst erop, dat de polder, als deze gehele herstelling niet gedaan wordt, ter nakoming van de voorschriften van Rijnland, jaar lijks op hoge kosten zal komen. Als dit werk tot stand komt, mag ver wacht worden dat er in vele jaren geen onderhoud meer zal zijn. Hier bij verwijst spr. naar de kade van de Grote Westeindse Polder, die ook onder toezicht van Rijnland hersteld is. De heer W. M. v. d. Salm noemt de kosten hoog. De lengte van de te verbeteren kade is 1800 zodat de kade 40,per strekkende meter kost. Op zijn vraag of de prijs van de Gront-Mij. de enige prijs is, deelt de heer Buurman mede, dat voor het verkrijgen van de rijkssubsidie een zgn. Cultuur-Maatschappij inge schakeld moet worden. Dit werk wordt in regie uitgevoerd waarbij de vergoeding 6.4 is. Er bestaat nog wel een mogelijk heid om bij aanbesteding het werk ujï te voeren, maar dan moet in ge val de arbeiders door een arbe'tU bureau teruggeroepen worden, de D.A.C.W. instaan voor de schade claim die dan ontstaat. De heer Van der Salm wijst' er op, dat tenslotte de hoge kosten van sub sidir-ring door Rijnland van de kade waarvoor in het vorige jaar 200.000 :*n dit jaar 60.000 is uitgetrokken, toch ook weer door de boeren in het bundergeld betaald moet worden. De heer Buurman stelt hierin ge rust, want de bundergeldregeling van Rijnland loopt o.a. over de bebouw de eigendommen, gronden van hogere cultuurwaarden enz. De uitgesproken vrees, dat het werk nog niet afdoend zal zijn, wordt weersproken. De profillen zijn hoog genomen nl. 0.10 m. N.A.P. met zeer flauwe hellingen. Voor het behoud van de in te zaaien grasmat zal de kade geduren de twee jaren niet door paarden en vee betreden mogen worden. Voor een aangeland die landbouwproduc ten enz. moet af- en aanvoeren zal een verharde gelegenheid gemaakt worden. De gehele kade zal door een hek met 5 m. hoog prikkeldraad af gezet worden. IJe heer J. Th. van Velsen infor meert naar de toestand van de kade van de molenboezem, de koppelwa tering, waarop de voorzitter mee deelt, dat deze kade inderdaad her stel behoeft. Hier ,ligt echter geen gevaar voor de pblder, want inge val van doorbraak of lekkage kan te allen tijde de sluis 'in de Hoge Rijndijk gesloten worden. Ook deze kade zal binnenkort als een plan worden bezien en zo mogelijk met subsidie hersteld worden. De heer Van der Salm wijst er op, dat het voor het bestuur van belang ls te zorgen dat de kade door vee niet vernield wordt, opdat de inhou ding als waarborg daartoe, zynde 15 procent van de subsidie, niet verlo ren gaat. De voorzitter zegt toe, dat ten deze streng zal worden opgetreden. De gene, die de vernieling veroorzaakt, Vliegboot verongelukt Bemanning gered Vanmorgen om tien over elf is tij dens een oefening starten en landen op het water op het Haringvliet bij Middelhamis een Martin Mariner vliegboot van de Koninklijke Marine verongelukt en gezonken. De beman ning is gered. Volgens ooggetuigen zou het vlieg tuig bij een landingsmoeuvre plot seling hebben moeten uitwijken voor een Moerdijkse vissersboot, waar door de staart te vroeg met het wa teroppervlak in aanraking kwam en afknapte. Met een harde klap, die tot ver in de omtrek was te horen, is het toestel toen in het water geko men. De bemanning die zich op de vleugels van het toestel voorlopig in veiligheid had gesteld, werd spoedig aan boord genomen van een aantal vissersboten. halve mensenleeftijd lid van het koor zijn. De heer S. Buitendijk is 50 jaar lid van het zangkoor en de heren Th. Adegeest en J. v. Diemen zijn 40 jaar zanger. Te 9 uur zal de plechtige Hoogmis plaats vinden. Na de H. Mis is er een gezamenlijk ontbijt. Een officiële huldiging van de jubilarissen vindt plaats, des avonds om 8 uur is er een feestavond in het parochiehuis. zal aansprakelijk gesteld worden. Tegenover de bezwaren wordt riog opgemerkt, dat bij de wijziging van de keur waarbij de onderhouds plicht, die op de aangelanden druk te, voor de polder werd genomen, Ged. Staten de voorwaarde hebben gesteld, dat de polder zich in ver binding zou stellen om een grondig herstel te laten ontwerpen. Dit plan is nu gemaakt en zal verwezenlijkt moeten worden. Het voorstel tot accoordverklaring met het verbeteringsplan en de aan vaarding van de subsidieregeling, wordt met algemene stemmen aan genomen. Bij de rondvraag brengt de heer J. Th. van Velsen de toestand van de woning van de molenaar-machi nist ter sprake. De voorzitter zegt, dat bij de be handeling van de volgende begroting deze zaak aan de orde wordt ge steld, nadat deze post voof een jaar was aangehouden. De heer H. van Dam verzoekt om het varen mogelijk te maken, niet«| beneden het peil te malen. 0UD-ADE IJsclub-vergadering. Donderdag avond vergaderde de ijsclub in café ,,'t Lage Land". Voorzitter J. van Schie herdacht in zijn openingswoord het plotselinge verscheiden van de oud-penningmeester de heer G. J. v. Leeuwen, alsmede van het aktieve lid de heer L. v. Leeuwen. Het pen ningmeesterschap is thans toever trouwd aan de heer Alb. v. Schie, ter wijl de heer N. P. Heemskerk als 2e voorzitter fungeert. De wedstrijden om het kampioenschap van Z.-Hol- land voor dames worden dit jaar voor het eerst georganiseerd. Oud-Adc krijgt, dank zij het genomen initia tief, hiervan de primeur. Als het nu maar vriezen wil! Secretaris H. Vrijburg zag jaarver slag en notulen met applaus beloond. De penningmeester beschikte over een batig saldo van 137,14 met de goed keuring van de kascommissie. De heren J. v. Schie, Chr. v. d. Geest, C. v d. Werf en P. Olyerhoek werden bij acclamatie herkozen. De heer C. v. d. Star verwierf een plaats je achter de groene tafel met grote meerderheid van stemmen. De nieuwe kascomnrssie bestaat uit de heren P. v. d. Geest^z en A. v. d. Geest Wz. Liefhebbers worden attent gemaakt op de gelegenheid lot trainen te Roe- lofarendsvecn en de Kaag. Op aan dringen der leden worden de dreggen nog eens gecontioleei d en zullen aan geduid worden door 't bordje „dreg" De secretaris verzocht de leden aan dacht te besteden aan de ladders, uit ondervinding is gebleken, dat dit een redmiddel is bij uitnemendheid. Tot slot werden de aanwezigen nog onthaald op een gratis verloting en prijsjassen als nagerecht. Marktberichten LEIDEN, 22 nov. Vee. Aanvoer 2 stieren, 50 melkkoeien, 270 vet e koeien, 95 vare koeien, 18 graskalve ren, 48 vette kalveren, 43 nuchtere kalveren, 48 vette schapen, 2200 vette lammeren, 29 zeugen, 270 schram men, 840 biggen, 8 geiten. Totaal 3921. Notering: melkkoeien 800—1050, vette koeien, sch. gew. 2.502.75; vare koeien 600—800, graskalveren sch. gew. 2.503.00; vette kalveren lev. gew. 2.503.00; nuchtere kal veren lev. gew. 1.30—1.50, vette schapen 90115; vette lammeren 80—105; drachtige zeugen 225 300; schrammen 5090; biggen 28 38. Handel voor melkkoeien stil, vette koeien zeei matig, vare koeien stil, graskalveren en vette kalveren kalm, nuchtere kalveren vlug, vette schapen en vette lammeren traag, zeugen, schrammen en biggen matig. Kaas. Aangeveerd 12 Goudse en 3 Leidse partijen. Notering Goud se le kw. 2.282 35, idem 2e kw. 2.222.27, Leidse le kw. tot 2.38. Handel traag. LEIDSCHENDAM. 22 nov. Groente. Tomaten A 480—600; tomaten C 410—560; sla A 10—11; sla B 4—6; stoofsla 1517; andijvie 17—19; spi nazie 6869; prei 1619; bospeen 2224; bleekselderij 89; peterselie 10—12.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3