Voorstellen tot verhoging van belasting ingediend Belofte uit Miljoenennota in vervulling: SIGARETTEN, AUTO'S EN T V. DUURDER Leidse landelijkheid moet wijken In 1958107 miljoen méér in de schatkist Pakje sigaretten tien cent duurder? Tuinderswoning Koflaan binnenkort gesloopt Ernstig ongeluk in Amsterdamse havens „Pro Ecclesia" voor de heer G* van der Hulst WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Bij de Tweede Kamer zijn ingediend de wetsontwerpen op belasting gebied, die in de Miljoenennota zijn aangekondigd. Zij behelzen: tijdelijke verlenging van de schorsing van de investeringsaftrek, tijdelijke verlen ging van de vervroegde afschrijving, een tijdelijke verhoging van de omzet belasting op sigaretten en televisietoestellen, personenauto's, motorrijwie len en banden en een tijdelijke verhoging van de vermogensbelasting. Voor de kaspositie van het Rijk in 1958 betekenen deze maatregelen een hogere opbrengst van 107 miljoen. De omzetbelasting op sigaretten wordt volgens het ontwerp verhoogd van 5 tot 8 procent; op televisietoestellen van 10 op 18, op personenauto's, motorrijwielen en banden van 15 tot 20 procent. De verhoging van de om zetbelasting op sigaretten betekent dat zij in het zg. tussentarief worden gerangschikt. daartegen bestaande bezwaren weer aan betekenis winnen. De voorgestelde verhoging der ver mogensbelasting betekent dat het ta rief van 5 op 6 procent wordt ge bracht: zij geldt voor de belastingja ren 1958 en 1959. In verband met de bestaande belas tingvrije aftrek aan de voet, vangt de verhoogde heffing aan bij een ver mogen van f 30.500 voor gehuwden en 23.000 voor ongehuwden, welke be dragen verhoogd worden met 7.500 voor elk kind en met 20.000 voor oudere en invalide belastingplichti gen. Tijdelijk. Minister Hofstra schrijft dat de maatregelen van beperkte duur die- De industrie niet gedupeerd De regering ontveinst zich niet dat deze maatregelen tot prijsstijging zul len leiden. De consument, aldus de minister, behoudt overigens de moge lijkheid uit te wijken naar het ge bruik van goedkopere sigaretten. Ervaringen opgedaan bij vroegere prijsstijgingen wettigen volgens de minister niet de verwachting dat han del en industrie een belangrijke te rugslag ervan zullen ondervinden. Niet dan na aarzeling heeft de re gering kunnen besluiten de omzetbe lasting op auto's, motorrijwielen en banden te verhogen van 15 op 20 pet. Bij alle erkenning van het verkeers- belang ziet de regering er niet aan voorbij dat de snelle groei van het wagenpark in de laatste jaren tot op zekere hoogte een symptoom is van de te hoog opgelopen bestedingsacti viteit. Evenmin moet volgens de minister uit het oog worden verloren dat ook bij bedrijfsmatig gebruik de perso nenauto veelal een niet te verwaarlo zen aspect van persoonlijk comfort vertoont. Indien voorts de maatregelen een verschuiving naar het gebruik van kleinere en goedkopere wagens zou den bewerkstellingen, dan zou dit ef fect aldus de minister, in genen dele een vreemd element zijn in de voor ziene maatregelen. De rangschikking van televisietoe stellen onder het weeldetarief kan naar het oordeel der regering onder de heersende omstandigheden wei nig bezwaar ontmoeten. Het is een niet te loochenen feit dat aan deze goederen een uitgesproken luxe-karakter toekomt. Weliswaar is in het verleden aan deze apparaten een fiscaal gunstige behandeling ten deel gevallen doch deze kwam voort uit de wens de ontwikkeling van te levisie in Nederland te bevorderen. Gezien de grote vlucht welke de omzetten in de laatste jaren hebben genomen, bestaat voor een dergelijke houding thans geen aanleiding meer, een mogelijk intredende vertraging in de ontwikkeling vormt in ieder geval niet voldoende aanleiding om deze maatregelen achterwege te laten. V ermogensbelasting. Ook wordt in de memorie van toe lichting verklaard dat de regering aan een matige proportionele ver hoging van de vermogensbelasting de voorkeur meent te moeten geven bo ven een verzwaring van de belastin gen naar het inkomen. Hierbij geldt in het bijzonder de overweging dat het bestaande tarief van de inkomstenbelasting op zich zelf nog steeds zwaar is en dat bij verhoging van dat tarief de bekende voorzieningen in de investe ringssector betekenen dat de thans reeds bestaande onderbreking van de feitelijke werking van de fiscale sti mulansen tot aanschaffing van be drijfsmiddelen wordt gehandhaafd en geaccentueerd. Zij worden ingegeven door de over weging, dat onder de huidige omstan digheden ook de investeringen in de ondernemingen ertoe bijdragen na tionale middelen en arbeidspotentieel van ons volk te overtrekken. In sa menhang met de vraag of de investe ringsaftrek met ingang van 1958 moet herleven is eveneens overwo gen wat er diende te geschieden met de aan het eind van 1957 verval lende mogelijkheid tot vervroegde af schrijving. Ofschoor ten zijn aan te voeren om ook de vi vroegde afschrijving tijdelijk geheel achterwege te laten, heeft de rege ring gemeend zó ver niet te moeten gaan, Op het gebied van maatregelen in de investeringssector dringt zich wel in het bijzonder de noodzaak op slechts voorzieningen voor een be trekkelijk korte duur te treffen. Daarom heeft de regering gemeend te moeten voorstellen de werkings duur van de maatregelen met betrek king tot de investeringsaftrek en ver vroegde afschrijving te beperken tot één jaar en dus te doen aflopen ein de 1958, het tijdstip dus waarop ook de tijdelijke verhoging van het tarief van de vennootschapsbelasting een einde neemt DELFTS OUDSTE WORDT 106 De oudste inwoner van Delft, de op de actuele financieel-economische situatie, waarin het noodzakelijk is het begrotingstekort tot een toelaat bare omvang terug te brengen. De Nederlandse"katholieke bond van sigarenwinkeliers heeft op een te Utrecht gehouden vergadering haar grote ongerustheid uitgesproken over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp tot verhoging van de omzetbelasting op sigaretten met drie procent. Deze verhoging kan volgens de tiond betekenen, dat de sigaretten per pakje gemiddeld met tien cent verhoogd moeten worden, dat ook over de verhoogde omzetbelasting 62 procent accijns zal moeten worden betaald. Van een pakje sigaretten, dat nu bijvoorbeeld een gulden kost, krijgt de fiscus thans nog 62 procent ac cijns plus vijf procent omzetbelas ting, hetgeen neerkomt op 67 cent van de gulden rookgenot. Als de prijs door de voorgenomen verhoging van de omzetbelasting 1.10 per pak je wordt, krijgt de fiscus 62 procent accijns plus acht procent omzetbelas ting, is dus 70 procent, dus 77 cent, zodat, aldus de bond, drie procent verhoging op een gulden bij de fis cus een dubbeltje is. Voor fabrikant en handel betekent dit volgens de bond in ieder geval een verlaging Aan de Vijfmeilaan dringt de wo ningbouw zo ver op, dat ook het be trekkelijk nieuwe huis aan de Hof- laan van de tuinder Jan van den Berg het slachtoffer wordt. Dit huisje heeft deze tuinder laten w tbonwen in 1945 als bedrijfswoning bij heer W. H. Kostering, Delfgauwseweg zijn tuinderij, die toen nog in volle - u u i 76, wordt vrijdag 106 jaar. Hü heeft glorie van rijpe slaboontje en torna-land^ komt, aan het buitenleven ge- Vandaag kwam het bericht, dat b. en w. van Leiden het slopen van de woning gegund heeft aan de fa. H. Binnendijk te Leiden. De firma Bin nendijk zal hiervoor 400 gulden aan de gemeente betalen. Met dit bericht begint het wel ernst te worden voor de familie Van den Berg. Zij wil wel uit het huis, de chaos rond het huisje wordt immer verontrustender, de welput levert alleen nog drabbig daar ook beslag te leggen op een huis, dat de familie Van den Berg vrouw en kinderen echter nog niet kan betrekken, omdat het nog door twee gezinnen bewoond wordt Me vrouw Van den Berg heeft intussen het gebied rond haar woning van landelijke eenzaamheid in een stenen stadswijk zien veranderen. De hui zen van de Hoflaan verrezen voor haar deur en dat doet haar naar nieuwe vrijheid verlangen. Zij is n.l. van huis uit een plattelandse, zoals ook haar echtgenoot, die uit 't West- nen te zijn, omdat zij zijn afgestemd het erop gezet, heeft ihdj indertijd al Jen in het Jand Iacl\tfr de 3r eens verldaard, de oudste van het land te worden. KORTE golf Bij een oud-ijzerhandelaar te Amsterdam explodeerde een buis van het hydraulische gedeelte van een landingsgestel, toen een 50-jarige arbeider het metaal met een ijzer brander trachtte te ontleden. De man kreeg brandende olie over zich heen en werd met zeer ernstige brandwonden opgenomen. Door kolendampvergiftiging kwam in de nacht van maandag op dinsdag om het leven, de 51-jarige heer H. v. d. Wielen. Hij woonde ge heel alleen in zijn woonschip Fie- henjo aan de Singel in Amsterdam en was gisteren niet op zijn werk verschenen. Voor het gemeentemuseum te 's-Gravenhage werd gisteren mej. M. H. Z. door een tram overreden en op slag gedood. Zij is, vermoe delijk in gedachten verzonken, zon der op te kijken de weg overgesto ken. Zij was ongehuwd en woonde bij een zwager in huis. Mgr. dr. G. Lemmens heeft uit naam van Z. H. de Paus de versier selen der onderscheiding tot ridder in de orde van St.-Silvester uitge reikt aan de heer L. J. Olivers te Maastricht. De heer Olivers is direc teur van de internationale gebeds unie van het genadeoord Banneux. Deze functie bekleedt hij nu al 25 jaar en op voordracht van verschil lende bisschoppen werd hem de hoge onderscheiding verleend. In de keuken van zijn woning van de opbrengst, alsmede een ver-1 in de Indische buurt te Amsterdam mindering van de omzet. De vergadering zond aan de fractie voorzitter van de Katholieke Volks partij, prof. mr. C. P. M. Romme, een telegram, waarin zij zegt, dat het naar haar mening niet toelaatbaar is, dat door deze verhoging de procen tuele détailhandelmarges worden verlaagd. werd maandagmiddag de 49-jarige G. H. door zijn vrouw dood aange troffen. Het slachtoffer had des mor gens de oven van het gasfornuis aan gestoken. Vermoedelijk hebben de staven slechts gedeeltelijk gebrand. De man heeft dit niet gemerkt en is door gasverstikking om het leven gekomen. lag te pronken In die paradijselijke tijd was het adres van zijn huis Rijn en Schiekade 123. Dat zou niet lang duren. Enige jaren geleden moest de heer v. d. Berg zijn land verlaten, draglines ploegden de tomaten onder de grond en directieketen en lood sen bloeiden op als onkruid. De tuinder vond land aan de Ho ge Rijndijk te Zoeterwoude en wist water, draglines hebben de riolering gebroken, gas- en waterleiding zijn er niet, maar men zal direct in een goed ander huis willen trekken. Het huis aan de Hoge Rijndijk is zeker nog niet voor bewoning geschikt. Wat moet er dus gebeueren als straks de sloper met zijn mokerhamer voor de deur staat? In verband met de aanbesteding zijn er al lieden aan de deur geweest, die het huis met slopers-oog beke ken, maar de familie Van den Berg laat zich niet verontrusten. Eerst een bewoonbare woning, zegt mevrouw, daarna mag hij binnenkomen. Door de directeur van gemeente werken is eveneens gegund het slo pen van een boerderij tussen de Toussaintkade en de Kneppelhout- straat in Zuid-West aan de firma De Bolster te Leiden voor 325,te betalen aan de gemeente. De boerderij is inmiddels met de grond gelijk gemaakt. De LTS' te Voorschoten jube't 25 jaar voorzitter Dinsdagmiddag heeft zich in de haven van Amsterdam een ernstig ongeluk voorgedaan, toen een kraan in een overslagbedrijf tegen een mast van het Costaricaan se schip „Palmita", dat daar met erts geladen lag, reed waardoor de mast afbrak en op een van de arbeiders t erecht kwam. De man werd zwaar gewond weggebracht. De foto geeft een beeld van het Costar icaanse schip met de afgebroken mast. Hedenmorgen werd de jaarlijkse Oogstdankdag van de L.T.B. te Voor schoten gevierd met een plechtige, gezongen H. Mis in de parochiekerk van de H. Laurentius, waarbij tij dens het offertorium op symbolische wijze de oogstgaven aan God werden aangeboden. De H. Mis werd aan het prachtig versierde altaar opge dragen door pastoor J. Th. van Bem- melen. Tijdens het gemeenschappelijk ontbijt, dat gegeven werd in het ver enigingsgebouw naast de kerk, had de huldiging plaats van de heer G. v. d. Hulst, voorzitter van de L.T.B. Hiertoe nam de vice-voorzitter, de heer A. Q. Doeswijk, enige ogenblik ken de leiding van de bijeenkomst over. In een korte toespraak memo reerde hij dat vandaag, behalve de Oogstdankdag, ook het zilveren ju bileum van de heer G. v. d. Hulst als voorzitter van de L.T.B.-afdeling gevierd wordt. Hij herinnerde aan de opoffering, die de heer v. d. Hulst zich geduren de vijf en twintig jaar voor de af deling heeft getroost met inzet van zijn gehele persoon, ondanks al zijn drukke werkzaamheden. Hij heeft altijd de vergaderingen en vooral de bestuursvergaderingen op deskun dige en aangename wijze geleid. Het bestuur en de leden zijn er over verheugd, dat zij de heer v. d. Hulst als voorzitter hebben gekregen en zijn hem van harte dankbaar voor het vele werk, dat hij voor de af deling heeft gedaan. Geen eerzucht Pastoor G. de Greeve van de Rijn dijk, die vervolgens het woord nam, zeide dat de heer Van der Hulst zich niet heeft laten leiden door eerzucht maar door hogere idealen. Hij heeft zijn taak verricht met een zuivere i mening en in het belang van de or ganisatie. Dit werd door de leden begrepen en daardoor werd hij steeds weer herkozen. Spr. zag in de jubi laris zijn parochiaan en kerk meester een godsdienstig mens met gloedvolle overtuiging en die daarvoor ook offers weet te brengen. In vijf en twintig jaar heeft de heer Van der Hulst succes, sympa thie maar ook antipathie gekend en niet altijd werd zijn ijver begrepen. I Het bestuur heeft gemeend als blijk J van erkentelijkheid voor de ver- diensten van zijn voorzitter, een tastbaar bewijs van waardering hier voor aan te vragen in de vorm van de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Deze onderscheiding werd de jubi laris verleend uit hoogachting voor. zijn persoon en waardering voor het werk dat hij heeft verricht op sociaal I gebied. De pastoor verzocht mevr. Van der j Hulst haar echtgenoot de onderschei- i ding op te spelden. Nadat mevr. Van der Hulst aan dit verzoek had voldaan, betrok pastoor! Da Greeve ook haar in de huldiging. Zij heeft het immers mogelijk gé- maakt, dat hij zich naast de zorg voor gezin en bedrijf geheel kon wijden aan het sociale werk. Als blijk van waardering voor de toewijding, betoond in de afgelopen 25 jaar, mocht zij een boeket bloe men in ontvangst nemen. Hierna nam hij de gelukwensen in ontvangst van het bestuur en van zijn kinderen, die ook tot het bij wonen van deze feestelijke gelegen heid waren uitgenodigd. Pastoor Van Bemmelen, die graag de onderscheiding had uitgereikt, achtte de band tussen de jubilaris en pastoor De Greeve nauwer, het geen de eerste niet moest zien als een teken van mindere waardering. Spr. hoopte, dat de jubilaris zijn onderscheiding nog lang mag dragen. Hij wenste hem veel geluk op deze, zo onverwachte maar verrassende feestdag. Principieel De algem. voorzitter van de LTB, de heer G. W. Kampschoër, was ge komen om te delen in de feestvreug de van deze dag. Hij tekende de ju bilaris als een principieel man die naar buiten optreedt, om naast de zorg voor zijn groot gezin, de stof felijke en geestelijke belangen van de landbouwende bevolking te die nen. Namens het hoofdbestuur stel de de heer Kampschoër de jubilaris als voorbeeld voor zijn kinderen, voor de leden van de L.T.B. en voor zijn medeparochianen, het ere-diploma van de L.T.B. in het vooruitzicht. Het hoofdbestuur is de heer Van der Huist dankbaar voor hetgeen hij voor de afdeling heeft verricht en hoopt, dat hij zijn onderscheiding nog lang zal mogen dragen. Hij voegde daar de wens bij, dat hij de afdeling nog lang zal mogen leiden. De voorzitter van de N.R.K.M. „St. Franciscus van Sales", de heer P. Schrama, herinnerde zich, dat hij als jongen, spelend op het erf van Van der Hulst, deze en zijn vrouw altijd zag werken. Dat waardeerde hij toen niet zo, maar ziende waartoe dit ge leid heeft, spreekt dit des te meer. Met grote kracht heeft de heer Van der Hulst altijd op de bres gestaan voor de zelfstandigheid van de L.T.B.-ers. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven, in kennis gesteld van de onderschei ding die de heer Van der Hulst had ontvangen, zeide de jubilaris meer van nabij te kennen als raadslid, in welke functie hij steeds opkomt voo de belangen van de agrariërs. Spre ker maakt gaarne gebruik van zij. waardevolle adviezen. Hij feliciteer de de feesteling met zijn ondei- scheiding. Mevrouw v. d. Hulst speldt haar man G. v. d. Hulst Pro Ecclesia op.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7