GELD koningen J KNWU wil volledige eigen ploeg doen deelnemen v> ,De Militair met Palet en Camera4 NIVEA NIVERA Maai de Üiuideg-om aeihaaA het fiazepad mm 1 -• mm i m m i m m mm m m m m i •av.v WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Soldaten benutten hun vrije tijd De vrijetijdsbesteding in de mili taire dienst is een zeer wonderlijke aangelegenheid, die men vooral van hogerhand zo graag tot een probleem maakt. Toch is die zaak niet zeer ingewikkeld: in diensttijd is er geen gelegenheid tot persoon lijke ontspaning en vrijwel alle vrije, tijdsbesteding geschiedt derhalve in eigen tijd. Men zou daarom waarschijnlijk ook nooit kennis kunnen maken met het talent en het initiatief dat er on der de diverse eerste- en tweede grijzen schuil gaat, wanneer niet de Dienst Welzijnszorg Leger jaarlijks een grote tentoonstelling hield van artistieke uitingen van militairen. Zulk een tentoonstelling, de zesde in successie, werd zaterdagmorgen geopend in het voormalig Paleis Noordeinde te Den Haag en een be- j zoek aldaar, is ons tot een verrassen de en verheugende openbaring ge worden. Een openbaring, omdat we we tend dat een soldatenhart niet van steen is niet konden bevroeden, I dat het in de grijze gebondenheid van gelijkheid en broederschap de gelegenheid zou hebben om nog artis tiek te kloppen. Soldatennatuur. Die gelegenheid echter werd door genoemde Dienst Welzijnszorg ge schapen door het beschikbaar stellen van de atelier-ruimten waarin de militairen zioh als vrije mensen kun- En, waar de gelijkheid eist, dat Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA'S. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Spiegel der kunsten. 20.45 Aals meer bloemenhof van Nederland. 21.15—22.00 Cabaret. NTS: 22.0023.45 Eurovisie: Int. Concours Hippique te Genève. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolra dio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Sopr. en piano. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Ballroomork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath .nws. 13.20 Bariton en piano. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade ork. en sol. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Ork. conc. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 1S.30 Pianorecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Vocaal ens. 18.20 Actueel accordeon allerlei. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant, 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Tijd schriften kron. 22.10 Gram. 22.30 Or- gelconc. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20 Gram. 23.5524.00 Dagsluiting. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de huisvrouw. 11.15 Promena- deork. en koor. 11.50. De Vicarie- of Capelleriegoederen, op Zuid-Beve land, caus. 12.00 Orgelspel. 12.00 Land en tuipb. meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het Bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Gram. 15.45 Voordr. 16.00 Altviool en piano. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.-15 Regeringsuitz.: Neder land en de wereld. Uitwisselingspro gramma over Malakka, in samenwer king met radio Nederland Wereldom roep. 18.00 Nws. 18.15 Meded. en/of gram. 18.20 Kamermuz. 18.45 Sport- problemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kleuters. 19:05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en sol. 21.20 14 April 1912. 23.40 uur, hoorsp. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25 —24.00 Discotaria. men als militair niet van zijn kame raden te onderscheiden is in welk opzicht dan ook was de tentoon stelling ons een verrassing door de frisheid van de ideeën en de origina liteit, die er van uit ging. Och, natuurlijk verloochent de sol datennatuur zich niet en vindt men foto's tekeningen en schilderijen van strikt militaire onderwerpen, die, op de kunstzinige kijk na, waarvan de maker blijk geeft, weinig artisstici- teit of romantiek inhouden. Het portret van een oudere dame „Moeder"? verried het verlan gen dat de gedachten van de schil der naar huis deed uitgaan, evenals overigens de vele fotostudies en Marjolein met de blonde haren, van Blonde Mientje met het hart van prikkeldraad, van de dochter van de molenaar en van zovele andere beeldschone meisjes waar het solda tenhart vol van is. Ook het thema „Moeder en kind" en de verschillende kinderstudies toonden, waaraan de militair in zijn opgedwongen vrije tijd denkt. Bij de vele landschappen hoe komen toch die soldaten in Italië, Griekenland of Indo-china? namen gezichten op „het dorpje waar ik thuishoor" in talloze variaties, een belangrijke plaats in. Natuurstudies, waarbij wonderlijke tegenlichtopna- men, blijken de fotografen duizend en één mogelijkheden te bieden en de voetverzorging is voor de militair zowel met palet als met camera een dankbaar onderwerp. Mannen eigen. Vergeten we niet de humoristische inzendingen te vermelden, die vaak een getrouwe afspiegeling waren van de geestigheid, die mannen-onder- elkaar eigen is: een ontkenning van de bewering, dat je voor vijf en zeventig cent per dag een nieuwe (soldaat) hebt, want er blijken er onder de troep steeds wéér te schui len, die onbetaalbaar zijn. In de avonduren kon men op de expositie voorts genieten van de pro- jectie van schitterende kleurendia's, waarvan de mogelijkheid van inzen ding dit jaar voor het eerst bestond. Deze zesde tentoonstelling van wat de militair met palet en camera pres teert, heeft bij vele bezoekers een licht gevoel van afgunst gewekt, jegens de inzenders, die stuk voor stuk tekenstift, penseel of sluiter in bedwang hadden, zoals de sergeant majoor een recruut. Gaan studenten verpleegsterstekort aanvullen De situatie inzake het verpleeg sters tekort in de Amsterdamse ge meenteziekenhuizen is dermate on gunstig, dat ingrijpende maatregelen nodig zijn om aan deze toestand een eind te maken. De hiaten in de be zetting van verplegend personeel vormen een bedreiging voor de volks gezondheid, arbeidsproduktie en het geneeskundig onderwijs. De commis sie die tot deze conclusie is gekomen beschouwt haar voorstellen betref fende salarisverhoging en het berei ken van een beter begrip tussen ver- plegenden en geneeskundigen als haar voornaamste en meest ingrij pende suggestie. Het verdient vol gens de commissie voorts aanbeve ling, de medische studenten geduren de enkele maanden als leerling-ver- pleegen den in bedoelde ziekenhuizer te laten werken. Dit zal niet alleen Uw winkelier geelt U zolang de voorraad strekt bij een grote zuinige tube Nlvea (t 1.15)ol Nivera(l 1.20) deze bijzonder leuke kinderverrassing (NIVEA MAT-CREME) een vermindering van het verpleeg sters tekort ten gevolge hebben, maar ook zal de arts van de toekomst een beter begrip krijgen van het werk van de verpleegster. De boot was aan Een schoonmoeder heeft te Tegelen bij een brui loft roet in het eten ge gooid en aan alle geluk kige dromen voor de toekomst van een a.s. bruidspaar een eind ge maakt. Dezer dagen stonden bruid en bruidegom op de trappen van het ge meentehuis van Tege len toen de stralende bruid ïaar toekomstige echtgenoot mededeelde, dat haar moeder bij hen zou komen inwonen. De bruidegom had deze alarrn< rende berichten al eerder gehoord doch hij had zijn bruid tot nu toe nog enige bedenk tijd gegeven in de hoop, dat zij op haar voorne men zöu terugkomen. Maar toen het meisje op de drempel van 't nieu we leven verre van schroomvallig naar haar gemaal in spe opzag met het definitieve be- jerusalems eerste burger bezoekt s'Gravenhage Ter gelegenheid van een kort be zoek aan Nederland van de burge meester van Jeruzalem, de heer Gershon Angron, heeft de gezant van Israel, de heer H. A. Cidor, gisteren een ontvangst gehouden in zijn resi dentie. Tot de gasten behoorden o.a. de burgemeester van 's-Gravenhage en mevr. Kolfschoten en de burge meester van Wassenaar dr. S. F. A. C. M. baron v. Wijnbergen. 's Avonds heeft de burgemeester van Jeruzalem in de rolzaal voor een talrijk gehoor een korte rede gehou den in een bijeenkomst, belegd ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van het besluit der Verenigde Naties tot herstel van de Joodse Staat. Raadslid van meineed beschuldigd Gisteren had zich voor de Arnhem se rechtbank te verantwoorden de 34- jarige koopman G. M. uit Druten, die tevens raadslid van de gemeente Dru ten is, wegens meineed en overtreding van wetsartikelen, welke betrekking hebben op de goede zeden. Tegen hem werd een gevangenisstraf ge- eist van een jaar en tevens ontzetting uit diens rechten om bepaalde amb ten, waaronder dat van raadslid, te bekleden. I Verdachte had samen met zijn com pagnon J. van W. voor de rechtbann verklaard, dat er gedurende 1954 door zijn personeel in de bakkerij van v. W. nooit was overgewerkt. Drie ge tuigen zeiden, dat er wel tot 80 a 90 uur per week werd overgewerkt zon der dat er een cent voor werd be taald. Tegen Van W. werd wegens meineed vijf maanden gevangenis straf geëist. De verdediger trachtte aan te tonen aan de hand van het stroomverbruik van de machines in de banketbakkerij, dat er veel min der gewerkt was dan de getuigen heb ben verklaard. Uitspraak over veer tien dagen. Weer arbeiders ontslagen Bij de N.V. Nico ter Kuile en Zoon, textielfabrieken te Enschede, is aan 42 arbeiders ontslag aangezegd. Bij deze N.V. is een gebrek aan or ders ontstaan waardoor de produktie moet worden Ingekrompen. De ont slagenen zijn werknemers van ver schillende afdelingen. Met het ar beidsbureau wordt onderhandeld om de betrokken arbeiders bij andere be drijven te werk te stellen. Pleidooien rond rijbewijsattaire Voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage zijn gistermorgen de plei dooien gehouden in het civiel proces dat wordt gevoerd tussen de commis saris der koningin in Zuid-Holland en een importeur uit Den Haag over de afgifte van een rijbewijs. De importeur had enige tijd gele den de commissaris der koningin in kort geding voor de rechtbank ge dagvaard. Hij eiste, dat hem door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland een nieuw rijbewijs zou worden ge geven. Dit was geweigerd omdat zijn oude rijbewijs was verlopen tij dens een periode gedurende welke hem de rijbevoegdheid krachtens een rechterlijk vonnis was ontzegd. De president van de rechtbank stelde destijds de eiser in het gelijk. Als het rijbewijs in de periode van ontzegging niet verlopen was zou het zijn geldigheid weer herkregen hebben. Het was dus als bewijs van rijvaardigheid nog steeds geldig. De commissaris der koningin is van dit vonnis in beroep gekomen. Voor de commissaris der koningin pleitte mr C. H. Telders. Pleiter zei, dat zijns inziens de rijbevoegdheid eindigde bij intrekking. Mr I. E. Hes, die voor de importeur optrad, zei o.m. dat er bij de pro vinciale griffies in Nederland ver deeldheid in deze kwestie heerst. Nu zijn er al zes die een nieuw rij bewijs zonder rijexamen afgeven. Uitspraak 18 december a.s. Onze ViB Damrubriek Alle correspondentie betreffende dexe rubrieü gelieve men te zenden aan w. J d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw Vennep. IN MEMORÏAM L. W. SCHOLTES ENKELE DAGEN GELEDEN bereikte ons het droevig bericht van het overlijden van deze problemist en pro pagandist voor de damsport. De heer Scholtes was in de damwereld geen onbekende. Ook voor onze rubriek was hij een trouwe medewerker, want vele vraagstukken, waarvan onze damspelen- de lezers zeker hebben genoten, moch ten wij van hem publiceren. Ook was de heer Scholtes een trouw clubgenoot zijn voor zijn vereniging, die hij ook vele goede diensten heeft bewezen, zo dat hij daar zeker gemist zal worden. Dat Scholtes zich ook veel en met ple zier aan de problematiek wijdde, wordt wel hierdoor bewezen, dat hij nog op 72-jarige leeftijd problemen maakte, en soms nog interessante vraagstukjes. Scholtes is heengegaan, doch zal zeker in de herinnering leven van de vele vrienden, die hij in zijn vereniging, zo wel als daar buiten, gemaakt heeft. Mogen zijn nabestaanden de troost en de kracht vinden, om dit verlies te dragen. Dat hij moge rusten In vrede. DE DAMREDACTEUR Ter zijner nagedachtenis wijden wij deze rubriek geheel aan het werk van deze overledene. De vraagstukken die hieronder volgen, zijn de laatste con. strueties, die Scholtes nog op zo hoge leeftijd gemaakt had. Probleem No. 707 Nederland en de Tour de France sluit: „Móéder trekt bij ons in en zal zich blij vend bij ons vestigen" was de boot aan, de bruidegom stapte er echter niet in en ver dween ijlings naar el ders, zijn bx-uid onthutst achterlatend. In Blerick had rnen al een huis voor da twee jongelui gekocht en bovei dien gedeeltelijk ingericht. Al dan niet verheugd is thans de getrouwde zus ter van de ex-bruide- gom er met haar gezin ingetrokken. Gisteravond heeft op het bondsbureau 1 van de KNWU een bespreking plaatsge vonden van de sportcommissie met Kees Pellenaars, meer speciaal wat betreft de Nederlandse deelneming aan de Tour in 1958. De sportcommissie heeft beslo ten aan Jacques Goddet, directeur van de Tour, te berichten dat de KNWU op het standpunt staat, dat Nèderland door een volledige ploeg moet worden ver tegenwoordigd. De KNWU is namelijk van mening, dat zij een ploeg op de been kan brengen, die sterker is dan een team, dat in combinatie met Denen zou kunnen worden gevormd. Aan Pellenaars is gevraagd wederom als ploegleider op te treden. In overleg met hem zal een ploeg worden aange wezen, ongeacht de fabrieken waartoe de renners behoren. Ter stimulering van de profsport in De Deense wielerbond heeft een offi ciële uitnodiging ontvangen van Jacques Goddet om met vier of vijf renners deel te nemen aan de Tour de France 1958 Volgens de brief zou Denemarken met Nederland een ploeg van 10 of 12 renners vormen. De heer Joergen Beyer- holm, secretaris van de Deense bond, deelde naar aanleiding daarvan mede. dat ,,zes renners van elk land de beste oplossing zou zijn". Hij voegde er aan toe, dat „het zeer normaal is. dat een Nederlander de leiding zou hebben van de ploeg". In de eerste nacht van de zesdaagse van Munster is een ongeluk gebeurd, waarbij vier toeschouwers licht gewond werden. Kort voor middernacht verloor Hans Junkermann tijdens een premie- sprint de macht over zijn stuur, nadat hij geraakt was door een andere renner. Dwars door de afrastering heen reed hij in het publiek. Junkermann werd be wusteloos weggedragen, maar hervatte na een uur de strijd, die na het incident 17 minutfen geneutraliseerd was. Nederland is voorts besloten een vast prijzenschema voor profs op te stellen, dat in ieder geval zal gelden tot aan de Tour de France. Hieraan zal een verbod voor profs worden gekoppeld om in het buitenlandi te starten wanneer in Nederland een profkoers gehouden wordt, behoudens speciale dispensatie van de sportcom missie. Verder zal met ingang van het nieuwe seizoen aan onafhankelijken verboden worden om in amateurwedstrijden uit te komen wanneer op dezelfde dag in Ne derland een wedstrijd voor profs wordt gehouden. VOETBAL SCHEIDSRECHTER ZSOLT ZOEK Er zijn moeilijkheden rondom de voet balwedstrijd W.-DuitslandZweden, die hedenmiddag te Hamburg wordt ge speeld. Moeilijkheden ten aanzien van de scheidsrechter. De Hongaar Zsolt, die de wedstrijd zou leiden, is namelijk onvindbaar. Hij is wel uit Boedapest vertrokken, doch niet in W.-Duitsland aangekomen. Zekerheidshalve heeft de Westduitse voetbalbond nu de Nederlandse scheids rechter Joh. H. Martens uit Zeist zocht om als „reserve" naar Hamburg te komen. Mocht Zsolt de strijd niet kunnen leiden, dan zal dus de heer Mar. tens, die de uitnodiging pas gistermid dag om 3 uur ontving, als arbiter fun geren. In dat geval wordt het duel de eerste officiële interlandwedstrijd voor onze landgenoot. Hij heeft reeds meer dere semi-interlandwedstrijden en ont moetingen voor de Europese voetbal beker geleid. OLYMPISCHE SPELEN DE ZOMERSPELEN IN 1960 Het organisatiecomité heeft de natio nale olympische comités verzocht offi cieel reisbureaus of toeristenverenigin gen aan te wijzen die zullen worden ingeschakeld bij de verkoop van kaar- ten in het buitenland en bij het ver- m,. V/W/ SRi Él ts V//M <y> 3ü V i i i m E m i ATi i 1 Probleem No. 708 I 'ft I 6 m m m il i*« Probleem No. 709 Zwart. 8, 9. 13. 14, 17/19. 22, 28. 29. 3 Wit: 20, 24/26, 30, 37. 39, 40, 4: 44, 48. Probleem No. 710 Probleem No. 711 Zwart: 1. 9, 10, 12, 15. 18. 28 en 3' Wit: 20, 24, 34. 39, 41, 43, 44, 48 en 4' Probleem No. 712 Voor alle vraagstukken geldt: speelt en wint. Oplossingen zien gaarne tegemoet tot 6 december a.s W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat no. Nieuw-Vennep. schaffen van onderdak aan buitenland gasten tijdens de spelen te Rome. Men verwacht een grote toevloed va toeristen en heeft in verband hiermc besloten de reeds bestaande kampeei gelegenheden uit te breiden en nieuw aan te leggen, voorzien van alle mr derne gemakken. door E. Phillips Oppenheim i9) Het zou waarschijnlijk ook in het voordeel van je familie zijn, ais het denkbeeld, dat ik hier aangeef er tot zou leiden, dat je met succes werk zaam was". „Er is genoeg in de portefeuille vervolgde hij, om je in staat te stel len voor de rest van het jaar naar je eigen wens te leven en te reizen, waarheen je wilt; gedurende die tijd wordt ook voor je familie gezorgd. Ik laat het verder geheel aan je over". j Hij keerde zich om en verliet de kamer. Virginia stond aan het eind van de tafel, met de portefeuille m haar handen geklemd, zijn vertrek kende gestalte na te staren. Hy opende de deur en sloot die weer. Zij zonk terug in haar stoel en be dekte het gelaat met de handen. Voor een ogenblik vergat zij waar zij was. De geur van de rozen, waar de tafel mee bedekt was, had haar opeens herinnerd aan de nederige „farm" met de kleine tuin, daar ver weg tussen de bergen. HOOFDSTUK XIV Stella blijkt onvermurwbaar Littleson bereikte Stella's hotel juist op tijd om te zien, dat de hall vol stond met haar koffers en dat zijzelf, in donkere reiskleren en zwaar gesluierd, bezig was afscheid te nemen van de hotelhouder. Hij liep haastig op haar toe. „Ik schijn juist op tijd te zijn, juf frouw Duge", zei hij, „gaat u ver trekken?" „Ja, ik ga vertrekken", zeide zij, „moest u me spreken?" Haar manier van doen bracht hem enigszins van zijn stuk. Hij bedacht echter, dat heel wat mensen konden horen, wat ze zeiden en dat zij er verstandig aan deed, voorzichtig te zijn. „Hebt u één ogenblik voor mij?", vroeg hij, „ergens waar we alleen zijn?" Zy bracht hem naar een zitkamer, waar gelukkig niemand was. „Nu", zeide zij, „voortgaande haar handschoenen aan te trekken^ „wat wenst u, mynheer Littleson?" „U weet heel goed, wat ik wens", antwoordde hij snel, „ik heb myn chèque-boek in mijn zak en ik ben bereid meer dan honderdduizend dollar te betalen. Als u tien minu ten wilt wachten, kunt u het geld in bankpapier krijgen. „Hoe weet u, dat ik het stuk heb?", vroeg ze kalm. „Uw nichtje, juffrouw Virginia, is op ons kantoor geweest. Zij dacht natuurlijk, dat u het bij ons gebracht had. Ik weet niet, of zy in ernst ver wachtte, dat wij het weer zouden af staan, maar dat scheen het doel van haar bezoek te zijn. In ieder geval kwamen wij te weten, dat uw po ging gelukt is." Stella was bezig met de laatste vinger van haar handschoen. „Ja, het is mij gelukt", zeide zij. „Het was een schandelijke daad en ik zal het mijzelf nooit vergeven, maar ik kreeg het stuk." „Nu?" zeide hij. „Nu?" antwoordde zij kalm. Een verschrikkelijk vermoeden kwam in hem op. „U hebt het toch niet weggege ven?" vroeg hij. „U hebt het toch niet aan uw vader teruggegeven?" „Ik heb het niet aan mijn vader gogeven", zeide rij, „maar in'myn bezit heb ik het ook niet meer. Hon derdduizend dollar is heel wat geld, mijnheer Littleson, maar ik pleegde geen diefstal terwille van u en uw vrienden." „Wat meent u?" vroeg hij hees. „Precies wat ik zeg", antwoordde zy. „Het stuk is veilig bewaard; u zult waarschijnlijk binnenkort ho ren, wie het heeft." Littleson was sprakeloos. Alle mo gelijke vreselijke angsten benauw den hem. „U moet mij zeggen, waar het is. wie het heeft!" drong hij met schorre stem aan. „Dit is schandelijk! Wel, ais ik u niet verteld had „Dan zou ik nergens van geweten hebben", viel zij hem in de rede. „Volkomen waar. Eigenlijk hoorde ik u te bedanken. Hoe dan ook, het stukje is, zoals ik zeg, in veilige han den, maar niet in die van mijn va der. U zult er waarschijnlijk binnen kort van horen." „Juffrouw Duge, vertel me wie het heeft!" smeekte hij. „U kunt niet begrijpen, wat dit voor ons betekent. Wy waren dwazen om onze handte kening te zetten, ik weet het; maar uw vader drong er op aan en wij hadden, denk ik, een zv/ak ogenblik. Per slot van rekening is het niet zo iets vreselijks. Wij hebben het recht ons zelf te verdedigen, wij Trust mannen, of wij gelijk hebben of niet." „Precies", erkende zy. „Ongetwij feld zal er een proces van komen. Stel dat het ergste gebeurt, dan vrees ik, dat u de publieke opinie niet op uw hand zult hebben. De meeste dingen zijn in dit land te koop. Ik weet nog niet precies hoe het Ame rikaans publiek het op zal nemen, dat men getracht heeft het geweten van zijn staatslieden om te kopen. Misschien zal het u voor een tijdje onpopulair maken een trip naar Europa misschien of iets van dien aard. Nu, ik wens u het beste ermee en nu moet ik werkelijk gaan. Als het er van komt, dat u in allerijl over moet steken mijnheer Littleson, dan treffen we elkaar misschien nog in Parijs." „Gaat u naar Europa?" vroeg hij stom verbaasd. „Met de boot van morgenochtend", antwoordde zij. „Ik" zend myn koffers nu naar de boot en logeer vannacht bij vrienden." „Kom tenminste even mee naar Bardsley en Weiss", smeekte hij. „Ik zal er u in myn auto heen brengen; het zal u geen vijf minuten ophou den." Zij schudde het hoofd. „Ik kan er niet in het minst het nut van inzien, om uw vrienden te gaan opzoeken. Ik heb werkelijk volkomen afstand van het stuk ge daan en degeen, aan wie ik het ge geven heb zal ongetwijfeld van zich laten horen." „Zijn naam?" vroeg Littleson. „U moet my zijn naam zeggen." „Die weiger ik te noemen", ant woordde zij. „maar ik wed, als u gauw naar het kantoor van mijn heer Weiss gaat, dat u daar wel iet horen zult. Kijkt u niet zo boos, wij hebben allen ons eigen spel te spe len, mijnheer Littleson. Ik moet toe geven, dat ik niet heel netjes tegen over u gehandeld heb, maar ziet u, ik moest met mezelf rekening hou den en u weet, wat dat in New-York zeggen wil. Au re voir! Ik heb idee dat ik u nog wel eens in Europa zal ontmoeten." Zij verliet Littleson die de „bar" van het hotel opzocht en een stevig glas dronk. Daarna stak hij een siga ret op en keerde naar zijn auto terug „Kom", mompelde hij, terwijl hij zijn auto in de richting van de stad deed zwenken, „ik kan net zo goed teruggaan en het gevaar onder de ogen zien." Het kantoor van Weiss was vol mensen toen Littleson terugkwam „Drukke dag?" vroeg Littleson werktuigelijk. „Een duivelse dag", steunde Weiss. „Wy zitten er nu tot over onze oren in, wij allemaal, jy en ik, Bardsley en Higgins. Weet je, dat Phineas Duge al die tyd, die hy zogenaamd Ziek te bed lag, bezig was op de beurs van Chicago te kopen?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5