Fusie tussen Van Wijk en Heringa een feit Blijf meester Bespreking over de slichting van een nieuwe kleuterschool WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Vergadering Kamer van Koophandel Rijnland Officieel afscheid mr. Knibbe zal in januari plaats vinden De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland kwam gisteren in algemene vergadering bijeen. De voorziter gaf in het openings woord zijn niet zeer optimistische mening te kennen over de beste dingsbeperking, die langzamerhand als een satelliet door de Nederlandse economie wentelt zonder veel vrucht af te werpen. Voortdurend wordt er in allerlei toonaarden over gesproken maar dit verstevigt allerminst het vertrouwen in de resultaten, waar van spreker weinig verwacht. Tijdens deze vergadering werd het formele ontslag met dankbetuiging voor de langdurige verleende dien sten verleend aan mr. Knibbe als secretaris van de Kamer. Het officiële afscheid zal waarschijnlijk in januari a.s. plaats vinden. De goedkeuring van de begroting betekende, dat ook dit jaar weer 20 opcenten zullen worden geheven op de normale heffing op het handels register, teneinde noodzakelijke ver bouwingen te kunnen bekostigen. Daarmee zal o.m. tegemoet worden gekomen aan de wens naar een rui mere en doeltreffender gelegenheid voor het publiek bij het behandelen van allerlei zaken. In plaats van wijlen de heer Van Herwaarden werd de heer J. W. He ringa gekozen tot lid van de Kamer Van de heer A. A. Warnaar was een bericht binnengekomen dat hu in verband met vele functies en werk zaamheden elders als lid bedankte. FILMAVOND K. O. Nog geen gelukkige filmkeuze De Film-Studie-Kring van K. O., welke gisteravond in de filmzaal van de Universiteit haar tweede film. avond van dit seizoen gaf, is ook dit maal niet gelukkig geweest in de keuze van films. De aangelq>ndigde film „Mijn Leerjaren"" werd na proefdraaien niet geschikt geacht, maar het lijkt ens, dat de twee thans vertoonde films, indien deze tevoren hadden proefgedraaid, ook niet voor. deze filmavond zouden zijn gekozen. De eerste film, onder de titel „Momma don 't allow" gaf een beeld van de reeds teveel becritiseerde en veroordeelde en door anderen weer met milder oordeel begiftigde „Rock and Roll"-jeugd, die in deze film in een overvolle danszaal op het rhyth- me van luidruchtige jazzmuziek wor4t opgezweept tot een soort dans- delirium, dat weinig meer met de eigenlijke danskunst van doen heeft. Dat ook één van de jeugdigen er zo over dacht gaf de film nog enige on dergrond, maar jammer was het, dat ook zü zich toch ook weer in het al les meeslepend rhythme liet terug voeren. De tweede film, bekend onder de titel „Extase", werd thans vertoond door „Algi Filmverleih" onder de ti tel: „Symphonie der Liebe", onder regie van Gustav Marhoty en met muziek van dr Guiseppe Berre. Deze film uit de dertiger jaren had alleen de verdienste van goede fotografie met fraaie natuuropnamen en goede, zij het enigszins eentonige, muziek. Een tekort aan actie en te lang ge rekte scènes gaven de film te weinig vaart om in deze tijd nog bewonde- ting te wekken. Daarbij vermochten wij ook geen bewondering op te brengen voor het gegeven van deze film de schei ding van het echtpaar Eva en Emil en de gevonden „oplossing" de dood van Emil na de enerverende, maar veel te lang gerekte autorit met zijn ..medeminnaar". Wij hopen, dat de Film-Studie- Kring betere wegen zal vinden om zich te voorzien van films, die wer kelijk in deze kring en in deze tijd de vertoning waard zijn. WASSENAAR HELENE OOSTHOEK EN PAUL NIESSING OP POLIO-AVOND IN HET KASTEEL. Tot besluit van de inzameling voor het Prinses Beatrix Poliofonds in Wassenaar werd gisteren in kasteel Oud Wannenaar een Polio-avond ge. organiseerd, waaraan de voordrachts- kunstenaresse Hélène Oosthoek en de Pianist Paul Niessing belanggeloze medewerking verleenden, Onder de ongeveer 150 bezoekers bevonoen zioh de Commissaris der Koningin in Zuid-«Holland en mevrouw Klaasesz. de burgemeester van Wassenaar en mevrouw van Wijngaarden en de wethouders Th. J. M. Rees van den Ende en K. Huibregse. De heer Rees van den Ende, voor zitter van het plaatselijk comité voor het Prinses Beatrix Poliofonds her innerde in een inleidend woordje aan de inzamelingsactie, die enkele weken geleden in Wassenaar werd gehouden en die een bedrag van 7230.opleverde. Over de inenting tegen kinderverlamming in Wasse naar zeide spr. dat 94% van de daar voor in aanmerking komende kin deren gevaccineerd konden worden. De Commissaris der Koningin, mr. J. Klaasesz maakte na de pauze in een geestige toespraak de uitslag be kend en reikte de prijsjes uit. Mevr. LeopoldStürup bleek de beste prestatie geleverd te hebben door 16 van de 20 punten te behalen. De an dere priizen werden gewonnen door mevr. T. Merckelbach-van Beek. mr. Harm Smedes en mevr. Schoode Waard. In zijn kwaliteit van voorzitter van De wens van Alphen om nog een zetel in de Kamer te mogen bezetten kon in verband met te late en onvol ledige indiening van het verzoek nog niet in behandeling komen. Overwo gen zal nog worden of het groot winkelbedrijf een zetel kan worden toegekend. Mr. Van Rooyen uit Rotterdam werd als juridisch adviseur in de vergadering geïntroduceerd Tijdens de vergadering werd ge pleit voor een betere overkapping van de treinperrons. De Kamer zal haar invloed trachten aan te wenden. Bij wijze van uitzondering werd een subsidie van 100.— toegekend aan de Ned. Natuurkundige Vereni ging in verband met het congres dat volgend jaar in Leiden wordt gehou den. De naam van de Commissie voor Vervoer die zich steeds meer ook met verkeersproblemen gaat bezig hou den werd gewijzigd in Comissie voor Vervoer en Verkeer. PRINSES BEATRIX NAAR DE WEST. Officieel wordt medegedeeld: Het bezoek dat Hare Koninklijke Hoog heid prinses Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suriname en de Nederlandse Antil len aan deze rijksdelen zal brengen, teneinde met de verschillende as pecten van de samenleving kennis te maken, zal de gehele maand februari in beslag nemen. De prinses zal als een der passa giers van een gewoon lijntoestel der K.L.M. op 1 februari uit Nederland naar de Nederlandse Antillen ver trekken en op de 3e in Willemstad aankomen. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari duren. Op die datum vangt het bezoek aan Suriname aan. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland eveneens per KLM-vliegtuig, aanvaard. De prinses zal op haar reis verge zeld worden door jonkvrouwe C. E. E. Roell, hofdame van Hare Majes teit de Koningin, die eveneens tot het gevolg van H. M. de Koningin en Z. K. H. de prins der Nederlanden bij hun officiële bezoek aan deze rijks delen behoorde, de secretaresse van H. K. H., mej. mr M. Meurs en de adjudant van de koningin, kapitein luitenant ter zee P. J. S. de Jong. Hedenmorgen werd in café-rest. Het Gulden Vlies de aangekondigde buitengewone vergadering gehouden van aandeelhouders der N.V. Leidse Textielfabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. te Leiden om te komen tot een fusie met de N.V. Van Cranenburgh en Heringa's Sajetfabrieken Leiden. Naar aanleiding van deze fusie plannen gaf de president-commissa ris, de heer J. S. van Nijmegen Schonegevel een uiteenzetting naar aanleiding van de in de pers geuite vragen en opmerkingen bij de publi catie der fusieplannen, zoals hij dit gedaan had in de vergadering van obligatiehouders, welke vorige week te Amsterdam werd gehouden. Spr. voegde hieraan toe, dat bij aanneming van de gedane voorstellen een noodzakelijk sluitstuk zal wor den verkregen op de aangegane pool- overeenkomst. Dan zal men ook de concurrentie met buitenlandse be drijven weer met vertrouwen tege moet kunnen treden. Het voorstel van commissarissen werd hierna z.h.st. aanvaard, zodat de fusie een feit is en de naam voortaan zal zijn Van Wijk en He ringa N.V. Op een vraag van een der aan wezigen of de N.V. Leidse Textiel fabrieken Gebrs. Van Wijk en Co. dus voortaan een lege N.V. zal zijn, antwoordde de presidentcommissaris, dat dit nog niet het geval zal zijn, zolang de twee obligatieleningen der N.V. nog niet afgelost zijn. Dit zal eerst over 12 jaar het geval zijn. Tot nieuwe commissarissen der nieuwe N.V. werden vervolgens be noemd mevr. mr. J. H. de Lussanet de la Sablonière-Heringa en ir. J. J. G. van Hoek, beiden thans com missarissen van de N.V. Van Cra nenburgh en Heringa's Sa jetf abrie ken. Aan het slot van de vergadering wees de heer J. W. Heringa er op, dat thans na 100 jaar de N.V. Van Wijk's Textielfabrieken het bedrijf in oude vorm staakt en hij bracht dank aan de verschillende personen, die tot deze fusie hebben medege werkt vanaf 1953. Daarbij richtte hij zich speciaal tot de commissaris, de heer H. A. Zeven, die de auctis in- tellectuelis van de fusieplannen ge noemd kan worden. De gisteren gehouden 2e vergade ring van obligatiehouders der n.v. Leidsche Textielfabrieken Gebrs.' van Wijk en Co te Leiden is unaniem accoord gegaan met de wijzigingen in de administratievoorwaarden der obligatieleningen van 1948 en 1951. deze wijzigingen hielden verband met de voorgenomen fusie tussen Van Wijk en Van Cranenburgh ien Heringa's Sajetfabriek. Vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte Bijdragen in de kosten aanzienlijk verruimd Minister Klompé heeft de mogelijk heden tot het verlenen van bijdra gen in de kosten, verbonden aan het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte, aanzienlijk uitgebreid. Dit is vervat in een beschikking, welke inmiddels ter kennis is ge bracht van de gemeentebesturen. Op 1 december treedt de nieuwe beschik king in werking en vervalt de oude van 1948. De nieuwe besohikking voorziet in een rijksbijdrage indien de gemeen ten besluiten de kosten te vergoeden van degenen, die voorzieningen laten aanbrengen om voor meer gezinnen woongelegenheid te verkrijgen, of door wier verhuizing meer woon ruimte ter beschikking komt. Een en ander houdt in, dat men op grond van deze regeling voor de vol gende vergoeding in aanmerking kan komen: Ten hoogste 800.(voorheen ƒ400.bij het vrijwillig treffen van voorzieningen, waardoor samenwo ning mogelijk wordt, of kan worden voortgezet, b.v. door het inrichten van een noodkeuken en het aanbren gen van een eigen toilet. Onder be paalde voorwaarden kan dit, behalve voor gezinnen, ook gelden voor alleenstaanden, die een eigen huis houding moeten voeren. 100 pet. van de kosten van het inboedeltransport, volgens plaat selijke normen, indien men zijn gro tere woonruimte vrijwillig ter be schikking stelt, alsmede een bedrag voor inrichtingskosten (hieronder niet begrepen de aanschaf van meu bilaire goederen), gelijk aan ten hoogste 2/3 van de huurwaarde vol gens de personele belasting van de in gebruik genomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte, en ten slotte een eenmalige tegemoetkoming van ten hoogste f 100.indien op slag van meubilair noodzakelijk is. over Uw zenuwen. Neem Mijnhard*-; ZenuwtableUen Zij schenken de rust tot herstel ^5laTciz3SlZiQZ3£Il!l (Advertentie) WIELRENNEN. NEDERLANDERS IN BRUSSELSE ZESDAAGSE Aan de 33e zesdaagse van Brussel, waarvoor woensdagavond 27 novem ber het startschot zal worden gege ven, zullen 15 koppels deelnemen. Hierbij bevinden zich de Neder landse combinatie WagtmansWim van Est en het NederlandsBelgische koppel ScbulteImpanis. (Volgens de oude regeling werd bij verhuizing in totaal niet meer ver goed dan de huurwaarde van de ver laten woning). Minister Klompé heeft er de aan dacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat vergoeding van kosten voor voorzieningen slechts kan wor den gegeven, wanneer het oogmerk voorzit om meer gezinnen woonge legenheid te verschaffen om te blij ven verschaffen. In de gevallen van verhuizing moet het in de eerste plaats in de bedoeling liggen eraan mee te werken, dat meer woongele genheid ter beschiking komt. Steeds moet erop worden gelet, dat het er om gaat het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte te bevorde ren. Voorts is het duidelijk, dat in de betreffende gevallen alleen ver goeding wordt gegeven, als aange nomen mag worden, dat de vrijwil lige samenwoning een redelijke tijd zal duren. De regeling is ook van toe passing in geval van verhuizing naar een andere gemeente. De rijksbijdrage aan de gemeenten bedraagt 75 pet. van de genoemde kosten. Het bloedbad in Frans hotel De Franse politie is een klopjacht begonnen op de groep Algerijnse na tionalisten, die dinsdagochtend vroeg bij een overval op een klein hotel in Bondy, een oostelijke voorstad van Parijs, zes Algerijnse arbeiders dood schoten en twee ernstig verwond den. Volgens de politie bestond het overvalcommando uit tien Algerijnen, die in twee zwarte auto's voor het hotel verschenen. Gewapend met ma chienegeweren en pistolen drongen zij naar binnen en bonsden op de deur van een slaapzaal, waar acht Algerijnse arbeiders, afkomstig uit het gebied van Oran, lagen te slapen. Toen de overvallers geen antwoord kregen braken zij de deur open en opende het vuur op hun landgeno ten. Intussen hadden de vijftien ove rige bewoners van het hotel, onder wie de eigenaar, zich in de andere kamers verschanst. Volgens enige van deze bewoners, was het hotel kort geleden bezocht door geldinza meiaars van het „Nationale Bevrij dingsfront" De overval vormde het jongste in cident in de strijd tussen de twee Algerijnse nationalistische bewegin gen, die beide „belasting" heffen var de Algerijnse arbeiders in Frankrijk om de strijd in Algerië tegen de Fransen te bekostigen. Gemeenteraad van Warmond Begrotings behandeling Onder voorzitterschap van de bur gemeester kwam de raad van War mond gisteravond bijeen. Afwezig was met kennisgeving de heer J. Dekker, wethouder. Na de gebruikelijke opening her dacht de voorzitter het overlijden van de heei H. J. Haverkort, die de gemeente jarenlang als raadslid, la ter als gemeente-ontvanger en admi nistrateur van het waterleidingbedrijf heeft gediend. Spreker wees op de grote plichtsbetrachting, die de over ledene gedurende zijn ambtelijke loopbaan steeds heeft getoond en ver zocht de raad enige ogenblikken stil te in acht te willen nemen. Aan de orde kwam hierna een brief van het bestuur van de R.K. Kleuter school „Petrus Donders" waarbij prin cipiële medewerking werd verzocht, om te komen tot de bouw van een nieuwe R.K. Kleuterschool met 4 speel-werklokalen of 4 werklokalen met een speellokaal. B. en w. stelden de raad voor er zich voor uit te spre ken, dat in principe medewerking zal worden verleend, doch daarbij tevens de sterke wenselijkheid uit te spre ken, de bouw dezer nieuwe school te combineren met de stichting van een nieuw R.K. Verenigingsgebouw, het zij door hoogbouw, hetzijn anderszins. Hierdoor zal de exploitatie èn van de kleuterschool èn van het verenigings gebouw n.L aanmerkelijk in gunstige zin beïnvloed worden; voorts ware aan voornoemd bestuur te doen be richten dat deze wenselijkheid door de raad uitgesproken wordt mede het gemeentelijk subsidie, dat voor een nieuw R.K. Verenigingsge bouw in uitzicht is gesteld. De heer van Vliet kan zich met dit voorstel niet verenigen. Wanneer aan dit voorstel uitvoering zou worden gegeven, zouden wij een ingebouwde school krijgen, waartegen hij ernsti ge bezwaren heeft. Hij wil beide ge bouwen geheel afzonderlijk zien. Niet vergeten mag worden, dat dan ook de kwestie grond een belangrijke rol zal spelen. Hij meent sterk te moeten be twijfelen of bij een gecombineerde bouw financieel voordeel bereikt wordt. De inspectrice van het kleu teronderwijs heeft reeds medege deeld, dat de ruimte waarop nu de oude kleuterschool staat reeds ontoe reikend is. Hij wil derhalve geen bin ding van deze beide gebouwen. De heer Van Bladel zou graag wil len weten waar gebouwd wordt. Hij acht het raadzaam een kleuterschool te bouwen buiten het centrum van het dorp terwijl een verenigingsge- het Prinses Beatrix Poliofonds sprak mr. Klaasesz éen woord van aanbe-1 bouw meer op zijn plaats is in het velin? voor zo ruim mogelijke steun I centrum. aan het fonds. De heer Willemsen wil zich alleen bepalen tot het verlenen van mede werking aan de bouw van de kleuter school en aan de desbetreffende in stanties overlaten, of zij tot een ge combineerde bouw willen overgaan. De voorzitter zegt, dat het nimmer de bedoeling is geweest het bestuur van de kleuterschool een bepaalde binding op te leggen. Dit bestuur is volkomen vrij maar b. n w. hebben slechts op het oog gehad het finan cieel belang dat aan deze combinatie ten grondslag ligt. Misschien is het prae-advies iets te scherp gestel^ en hij is gaarne bereid de „sterke wen selijkheid" te vervangen door „sug gestie". Nadat over deze aangelegen heid nog geruime tijd van gedachten is gewisseld, wordt, in de vorm, als door de voorzitter aangegeven, be sloten. Aan de orde komt hierna het voor- stel van b. en w. tot wijziging van het „Algemeen Ambtenaren reglement", welk voorstel met algemene stemmen wordt aangenomen. Dit was eveneens het geval met het voorstel tot het verstrekken van voorschotten op de vergoeding ex. art. 126 der Kleuter- onderwijswet alsmede met betrek king tot het voorstel tot het doen vervallen van de op de kooiker van de gemeentelijke eendenkooi rusten de verplichting tot betaling van een waarborgsom. De begroting. Aan de orde kwam hierna de be groting voor het dienstjaar 1958. Nadat deze begroting was ontwor pen, aldus de voorzitter, is bericht binnengekomen dat de uitkering per inwoner uit het gemeentefonds voor deze gemeente is verhoogd met 1.60 en zulks met ingang van 1 januari 1957, hetgeen dus een meevallertje is. Bovendien kan voor 1958 door de ge meente een subjectieve uitkering worden aangevraagd, zulks in afwij king van eerder door het Ministerie van Financiën gegeven richtlijnen. Hij wees erop, dat de uitgaven in vraagt zich af of, nu deze begroting ling aangevraagd en wanneer deze wienig perspectief biedt, wij met de handen over elkaar moeten gaan zit ten. Dit is zijn inziens in genendele het geval want er moet in deze ge meente nog heel wat gebeuren. Wij moeten, hoe dan ook komen tot een uitkering uit het gemeentefonds, die ons in staat stelt de ons opgelegde verzorgingstaak te vervullen. De wo ningnood in deze gemeente is nog zeer groot en neem* met de dag toe. De plannen tot de bouw van 22 wo ningen zijn gelukkig in een verge vorderd stadium, maar hiennéde zijn wij er nog lang niet. Wij moeten gaan uitzien naai nieuwe bouwgrond en wanneer dat gepaard moet gaan met wijzigingen van de bestaande uitbrei dingsplannen dan moet hiermede nu reeds een begin worden gemaakt. De realisering van een nieuw gemeente huis acht hij de eerste jaren niet mo gelijk en daarom zal naar een ande re oplossing moeten worden gezocht. Ook staa+ nog steed* op het program ma een speelweide voor de jeugd want hij vindt de thans gevonden op lossing nl. gebruikmaking van een gedeelte van het sportterrein geen daverend succes. De heer Van Bladel wees eveneens op de nog steeds heersende woning nood in deze gemeente en ook hij drong aan op vergaande maatregelen. Evenals de vorige spreker zou hij de wedden van de lagere en middelbare ambteren verhoogd willen zien en zulks uit een oogpunt van billijkheid en rechtvaardigheid. Ook de heer Willemsen ziet in deze begroting een stuk met weinig perspectief, een droge opsomming van wettelijke verplichtingen. Hij mist hierin plannen voor de toekomst en vraagt zich af of er geen weg was geweest om de bestaande plannen in deze begroting te verwerken. Hij denkt hierbij o.m. aam de verbetering van de riolering in de S weiland straat, het doortrekken van doodlo pende straten enz. Nogmaals vraagt spreker of het niet mogelijk is in deze gemeente een publieke tele fooncel te plaatsen hetgeen voor War mond als watersportplaats toch geen luxe is. Hem is medegedeeld dat zulks kan indien de gemeente voor een be> paald bedrag garant blijft. Hierna gaat de voorzitter over tot beantwoording van de sprekers. In derdaad is deze begroting zo samen gesteld dat op geen enkele post be- waartegen slechts een inkomsten vermeerdering bestaat van 50.000.In hun bege leidend schrijven hebben b. en w. uit voerig het ontstaan van deze grotere uitgaven uiteengezet. Overgegaan werd tot algemene be schouwingen. De heer van Vliet wees erop, dat deze begroting geen aanleiding geeft tot overmatige vreugde, waarbij hy wees op de wanverhouding van het bestaande systeem betreffende de fi nanciële verhouding tussen rijk en gemeenten. Hij heeft zorgvuldig na gegaan of er op deze begroting nog te bezuinigen is en is tot de conclusie gekomen dat diverse posten eerder te laag dan te hoog geraamd zijn, Hij posten te laag geraamd. B. zullen zeer zeker jiiet stil zitten met betrekking tot het maken van plan nen voor de bouw van woningen en aamkoop van nieuwe bouwgrond ver keert reeds in een ver gevorderd sta dium van verwezenlijking. B. en w. zullen echter de gebruikers van de grond zolang mogelijk hiervan ge bruik laten maken om hen zo min mogelijk te benadelen. De uitbouw van het onderwijs heeft bij voort during de aandacht van b. en w. want ook zij achten dit van groot be lang. Met betrekking tot het recre atie-gebied zullen plannen worden gemaakt. Door het bestuur van de Zwanenburgerpolder is ruilverkave-, plannen gerealiseerd worden zal tot ontsluiting van de Kagerplassen wor den overgegaan. Wat betreft de huisvesting van het gemeentepersoneel stellen b. en w. zich voor binnen zeer korte tijd met een noodoplossing te komen. Hij acht de speelgelegenheid voor de jeugd welke thans bestaat nu niet direct een mislukking ook al is het niet ideaal. B. en w. blijven diligent om naar een goede gelegenheid te zoe ken. Hij schaart zich volkomen achter nen die van mening zijn dat ook de wedden van de lagere en middelbare ambtenaren verhoging behoeven en b. en w. hebben in deze reeds gedaan wat gedaan kon worden. Ook hier zullen zij diligent blijven. De verbetering van de riolering in de Seilandstraat zal nader worden bekeken, terwijl ook wat betreft doortrekken van de dood-iopende straten b. en w. niet stil zitten. Het laatsen van een openbare telefoon cel za.' nog nader bezien worden. Wat betreft de vraag van de heer Wil lemsen hoe het staat met het Soci aal Economisch rapport, deelt de Voorzitter mede dat telkens en tel kens wordt aangedrongen dit nu eens eindelijk toe te zenden daar anders de hierin verwerkte gegevens weer verouderd zijn. Het ligt iu de bedoeling dat het onbewoonbaar verklaarde huisje aan de Jan Steenstraat wordt ingericht als kantoor voor de waterpolitie. Hierna gaf de heer Vergeer een overzicht van de werkzaamheden van de onlangs in het leven geroe pen stichting „Kindervreugd", Hij kon mededelen dat deze stichting grond op het oog heeft voor de in richting van een speelweide maar kon op het ogenblik in het openbaar hierop niet verder ingaan. Bij de artikelsgewijze behandeling stelde de heer Weijers voor de sub sidie voor de muziekvereniging thans bedragende 800.— voor elk te brengen op 100.—. Na enige be spreking werd dit voorstel door b. en w. overgenomen en aldus be paald. De heer Willemsen wilde ook voor 1956 subsidie verlenen aan de Maatschappij voor Toonkunst te Lei den. De voorzitter was bereid hier toe over te gaan mits dan geen an dere subsidies'in gevaar kwamen. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. Aan de orde kwam hierna de be groting voor het waterleidingbedrijf. De heer Vergeer betreurt het d'at nog steeds geen afdoende maatrege len genomen zijn met betrekking tot het stagneren van waterverstrekking bij warm weer. Bestedingsbeperking mag hier geen argument zijn om ver betering te brengen in deze toestand want het geldt hier een stuk volks gezondheid van de eerste orde. De begroting wordt hierna met alge mene stemmen vastgesteld. Na de gebruikelijke rondvraag die geen za ken van bijzonder belang naar vo ren bracht, werd de bijeenkomst ge sloten. Trein stortte van viaduct In een buitenwijk van Boston is een deel van de nachtexpres van Montreal naar Boston van, een via duct op de weg eronder gevallen, bo venop twee auto's. Wonder boven wonder konden de chauffeurs van de wagens nog op tijd wegkomen; de machinist en de sto ker van de trein kwamen om het le ven. Twintig passagiers werden ge wond. Vijf minuten voor het ongeluk ge beurde waren honderden schoolkin deren onder de spoorbrug gepasseerd op weg naar school. Een pakhuis langs de spoorbaan liep zware schade op. doordat twee van de vijf spoorrijtuigen in het ge bouw drongen. België aanvaardt Eur. verdragen De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft dinsdag met overweldi gende meerderheid de verdragen van Rome inzake de Europese economi sche gemeenschap en de Euratom goedgekeurd. De stemverhouding was 174 voor, vier tegen en twee onthou dingen. Tegen stemden de communisten, twee leden van de katholieke CVP onthielden zich van stemming. De verdragen moeten nog door de Senaat bekrachtigd worden. Verwacht wordt dat het debat aldaar volgende week zal beginnen en het staat zo goed als vast dat ratificatie door het Belgische parlement tegen het einde OP KERK WERELDTENTOONSTELLING Vanochtend is het kruis geplaatst op de kerk van Civitas Dei, het pa viljoen van de H. Stoel op de we reldtentoonstelling 195'8 te Brussel. Daarmede is het hoogste punt be reikt. De toren van de kerk, een houtconstructie volgens Zweeds systeem is 44 meter hoog. 't Kruis heeft een hoogte van 15 meter. De kerk, die volgens hetzelfde systeem gebouwd is, zal 2500 personen kun nen ontvangen. Marktberichten LEIDEN, 20 nov. Groente An dijvie 722; kroten 518; kroten ge kookte 20—30; boerenkool 13—20; rode kool 611; groene kool 814; witte kool 7; prei 1025; spinazie 4870; stoofsla 1016; spruiten A 2542; spruiten B 1634 tomaten A 26—66; idem B 57—63; idem C 20— 35; idem CC 28; uien 516; waspecn 1415; winterpeen 32—61, alles per 100 kg. Knolselderij 919; sla A 5 13.50; sla B 3.20—11.60, alles per 100 stuks. Bospeen 1133; selderij 10—14 beide per 100 bos. 's HERTOGENBOSCH. 20 nov. Vee. Aanvoer 6730 stuks vee, zijnde: 2615 runderen, 401 graskalveren, 421 vette kalveren, 514 nuchfere kalve ren, 485 schapen, 18 geiten, 41 fok- zeugen, 475 slachtvarkens, 27 lopers, 1733 biggen. De prijzen waren, behoudens uit zonderingen voor dieren van buiten gewone kwaliteit, als volgt; melk- en kalfkoeien 790—1275; guiste koeien 610870; kalfvaarzen f 7751150; klamvaarzen 680—885: guiste vaar zen 575—790; pinken 450 -625; graskalveren 260- 380; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 70 195; weideschapen 65—110; lamme ren 6090; drachtige zeugen 190 280; lopers 50—58; biggen 28— 48, alles per stuk. Slachtrunderen; aanvier 719 stuks. Extra kw. 3.10—3.20; le kw. 2.85 —3.05; 2e kw. 2.60—2.80; 3e kw. 2.40—2.60; vette stieren 2.65—2.85; worstkoeien 2.20 -2.40. alles per kg gesl. gew.; vette kalveren le kw. 2.853.25; vette kalveren 2e kw. 2.352.65' vette kalveren 3e kw.- 2.102.30; nuchtere slachtkalveren 1.40--1.70; slachtvarkens 1.50 1.60; slachtzeugen le kw. f 1.351.42; idem 2e kw. 1.27—1.23, alles per kg lev. gew., vette schapen 80—120; vette lammeren 65105; nuchtere slachtkalveren 42.507'J, alles per stuk. Verdere mededelingen: melk- en kalfkoeien: aanvoer groot, handel kalm, prijzen ruim prijshoudend; guftte koeien: aanvoer normaal, han del rustiger, prijshoudend; jongvee: aanvoer- ruim, handel iets williger, prijzen vast; vette kalveren: aanvoer minder, handel prima kwaliteit vlot en mindere soorten stroef; prijzen: ruim prijshoudend, gedrukt; nuchtere slachtkalveren: aanvoer groter, han del vlot, prijzen ruim gehandhaafd; schapen en lammeren: aanvoer gelijk vorige week. handel vlug prijzen sta biel; fokzeugen: aanvoer normaal, handel traag, prijzen onveranderd; lo pers en biggen: aanvoer groot, handel iets levendiger; prijzen: staande prij zen; slachtvee: aanvoer minder, han del rustig, niet goedkoper; slachtzeu gen: aanvoer minder, handel vlugger, prijzen: stijf, duurder. WOERDEN, 20 nov. Kaas Aan gevoerd 41 partijen. Eerste kwaliteit /2.302.34; tweede kwaliteit 2.26— 2.29; extra kwaliteit tot 2.41. Handel matig. RIJNSBURG 19 nov. Bloemen Narcissen: Cragford 110—120; Helios 115 per bos. Am. Anjers Sim rose 30—36; rood 27—32; wit 28—30; Apollo 25—27; Elisabeth 24—26; Chrysanthen geplozen: Southdoron Pink 15—17; Kauffmann 8—10; Lit- tel Amerika 89, alles per stuk. Pe- pa 150210 per tak; Freesia Butter cup 110—135; wit 105—130; Chrysan then tros: Shlager 110—125; Ansoü 115125; Erco 85110; Superform 80100; Golden Sail 6080; Baches 5580; Kauffmann 6075; Littel Amerika 62—76; Billandel 60—75; Wilcox 60—64; Josef 55—68; Ina Steens 5056; Caroline 50—62; Mary Gold 5066 alles per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3