Jongeren gaan grotere krachten ontplooien Prof. dr. J. C. Groot over »De Kerk in leek" Scherp beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Nederlanders legden in Egypte ongestoorde graven bloot Beha've gezinspartij ook partij voor de jeugd GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN St. Nicolaas weer in Leiden WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT KATH. JEUGDRAAD TE LEIDEN Een verblijdende groot aantal be stuursleden en leiders en leidsters van jeugd- en jongerenorganisaties had gisteravond gevolg gegeven aan de uitnodiging van de Kath. Jeugd raad, present te zijn op een „bijzon dere bijeenkomst". Op die bijeenkomst, welke geleid werd door de voorzitter, de heer Th. Scholte, sprak prof. dr. J. C. Groot, hoogleraar van het Philosophicum te Warmond over „De Kerk in de leek". We dachten eerst aan een stencil- fout, maar het ging toch echt over de Kerk in de leek. Had voorheen het woord leek de be tekenis van „onbevoegde", bezinning op het gemeenschaps-mysterie van de Kerk heeft hetzijn oorspronkelijke inhoud hergeven, namelijk van Volk Gods! gelijkluidend met Kerk Gods. Er is uit reactie op vroeger zoveel belangstelling losgekomen voor het mee-doen van de leek in de Kerk, dat eenzijdig de nadruk is gelegd op de leke-activiteit, terwijl op de eerste plaats komt: het zijn van de lee* het zijn in de Kerk, het Volk Gods zijn, waarbij de vraag is, of ieder lid niet alleen in geheel de Kerk is, maar heel de Kerk op een of andere wijze ook in iedere leek kan zijn. Dat de Kerk in de wereld is ge woon, maar dat de Kerk er in de we reld is, is van enorm belang. Het unieke van de Kerk is namelijk Gods bijzondere gemeenschap met de mens. De Kerk is in het Nieuwe Testament, wat het Joodse Volk was in het Oude, het volk, waarbij en waarin God woont, het volk, waarin de godde lijke liefde leeft en daardoor ook de menselijke liefde, het volk dat waar lijk koningschap over de aarde be gint uit te oefenen en dat de ware eer aan God brengt en daarmede de diepste zin van het mens-zijn ver vult. De Kerk is echter temidden van een zondige wereld. Het van God af gevallen mensdom gaat zijn eigen gang en wordt door de Satan opge stookt Lot eigenzinnigheid. Zo zijn alle mensen, zonder uitzondering. „Wie b.v. zegt, dat hij geen egoïst is, is een leugenaar". Daarom is het Kerk-zijn, het Volk Gods-zijn een strijdend-zijn. Er wordt een felle strijd gestreden met de Satan op le ven en dood, waarin Christus ons is Burgerlijke Stand Geboren: Robertus zn van W. Fak kel en G. J. Bek; Erik Jan zn van F. Brandt-Corstius en E. M. van Druten; Leendert zn van P. van den Oever en A. van Duijn; Ronald zn van B. M. van Tienhaven en E. Reijngoud; Siang Ing dr van T. K. Oei en D. I. Tan; Anne Marie dr van J. J. Meerburg en A. D. Bronsgeest; Petronella Hubertina Patricia dr van J. G. van. der Meer en A. van der Linden; Marianne dr van G. A. T. Hoekstra en A. M. Rozeck. Getrouwd: C. A. de Groot en S. A. Matze. Overleden: L. Turenhout 69 jr man; AR. de Jong 80 jr weduwe van W. van Zolingen; W. J. M. Leenen 17 jr dochter; T. Versluis 29 jr man. NIET BEZORGING Bij eventuele NIE'1 BEZORGING van üe Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen nam mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten (I alsnog een exemplaar te doen toekomen DE ADMINISTRATIE POTLOOD en GEEST voorgegaan. De leek in de Kerk leeft in een bedreiging, waartegen hij zich alleen veilig kan voelen bij God. Het leek-zijn is geen veilige vanzelfsprekendheid maar een strijd, en deze gespletenheid tussen Kerk en wereld duurt voort tot aan de Jong ste Dag. De Kerk moet zich afzonderen van de zondige wereld. Het Volk Gods moet zich apart houden, want het is een heilig volk. Ook de leek is „hei lig", in de zin van toegewijd aan God en opgenomen in de gemeenschap van geheiligden. Dat volk Gods heeft een geestelijk karakter en een priester lijk karakter, dat mede-offert met het offer van Christus. Dat volk Gods heeft Christus tot model en zijn verrijzenis en verheer lijking tot toekomst. In navolging van Hem, die „de Weg" is, moeten wij dienaar van allen zijn, dienende lief de, offerende liefde opdat Christus' gelaat enigszins in ons te herkennen is. Dat is trachten leek te zijn. We moeten persoonlijk gegrepen zijn door het ideaal, de persoon van Chris tus. In zoverre de leek met Christus verbonden is, is de Kerk in Hem tegenwoordig en kan hij iets goeds doen en meewerken aan het reeds op déze aarde enigermate verwezenlij ken van een gemeenschap in vrede en liefde, welke een aankondiging van de „nieuwe wereld" is, wanneer Christus door Zijn wederkomst de i voltooiing zal brengen. Na deze inleiding van prof. Groot splitste het gehoor zich in discussie groepen, waar het niet gemakkelijke onderwerp werd „doorgepraat". Naar aanleiding van die bespreking wer den vragen gesteld, welke door prof. Groot werden beantwoord. BENOEMINGEN RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is, gerekend van 1 ja nuari 1957, bevorderd tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden mr. A. H. N. Verwey, voordien wetenschap pelijk ambtenaar bij voornoemde in stelling. Bij beschikking van de minister van O., K. en W. is, gerekend van 1 januari 1957, bevorderd tot weten schappelijk ambtenaar te Leiden met als standplaats Breda Sj. Nau- ta, voordien wetenschappelijk amb tenaar bij voornoemde instelling. (Advertentie) GEKNIPT. De politie te Leiden heeft aange houden, verdacht van diefstal een radiotoestel en een gouden broche, een 22-jarige betonwerker en een 17-jarige varensgezel. De betonwerker was een goede bekende van de politie, zodat het vermoeden gewettigd lijkt, dat het tweetal zich aan meer diefstallen heeft schuldig gemaakt. Lezing dr Klasens in museum Oudheden Over de Nederlandse opgraving bij Aboe-Roash (Egypte) hield gister avond dr. A. Klasens in het rijks museum van oudheden een lezing. Aboe-Roash ligt 9 km. ten noorden van de pyramide van Gizeh tegen de rand van de westelijke woestijn. Een Nederlandse expeditie, uitgaande van het rijksmuseum van oudheden te Leiden en gefinancierd door de Ne derlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek (Z.W.O.) heeft daar in het begin van dit jaar gedurende twee maanden gegraven en een grafveld bloot gelegd uit de beginperiode van de Egyptische ge schiedenis, de eerste dynastie, ong. 2800 v. Chr. Bij deze eerste campagne kwamen ruim 80 graven aan het licht, voor een deel nog ongestoord. LEIDDE UNIVERSITEIT. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Sociologie mej. W. Scheffer te Wassenaar. Jo.KVP Leiden boekte nieuwe leden Het was gisteravond in restaurant Het Gulden Vlies weer een geani meerde bijeenkomst van de Jongeren K.V.P. afd. Leiden, tijdens welke we derom een aantal nieuwe leden kon worden ingeschreven. Voorzitter M. v. d. Klugt gaf als inleiding een kort overzicht van hetgeen de Jo-K.V.P. beoogt en welke invloed de jongeren op de K.V.P. als geheel hebben. Hier na volgde voorlezing van de notulen en het financieel verslag; met de fi nanciën bleek het nog niet eens zo slecht te staan. Doordat hij geheel door de ge meentebegroting in beslag werd ge nomen kon de spreker van de avond, de heer A. van Dijk, fractievoorzitter van de K.V.P. in de raad, niet het woord voeren. De heer Van Dijk heeft echter beloofd, dat dit uitstel geen afstel betekent, zodat de jon geren binnenkort zeker hem in hun midden zullen kunnen begroeten. Als vervangend programmapunt was gisteravond ingelast een bespreking, globaal natuurlijk, van het ontwerp gemeenteprogram 1958 van de K.V.P. Bij alle punten welke werden toege licht kwam de volle aandacht te rus- No. 509. Horizontal: 1. kledingstuk, 4. voegwoord, 6. deel van de dag, 9. bekende afkorting, 11. roodachtig. 12. gewicht (afk.), 13. hiuzieknoot, 15. academische titel (ak.), 16. gem. in Utrecht, 17. rund, 18. muzieknoot, 19. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 20. hoofddeksel, 22. heden, 24. ontvang kamer, 26. donkergrijs en dunbladig gesteente, 27. oude wijnmaat. Verticaal: 1. stok, 2. dam langs een water, 3. iets, dat kan nagemaakt worden, 4. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 5. iemand die treitert, 7. dag der week (afk.), 8. staatsbedrijf (afk.), 10. beelden, die in de slaap voor de geest komen, 12 medic, ge wicht, 14. priem, 15. kathedraal, 19. vis, 20. familielid, 21. meisjesnaam, 23. stad in Duitsland, 24. muzieknoot, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 508. Horizontaal: 1. baron, 5. lijn, 6. ook, 3. Po, 9. tor, 11. A. B-, 13. abt, 15. opa, 16. Emmen, 17. ion, 19. ter, 21. si, 22. ont, 24. L.S., 25 rol, 27. ras, 29. smaak. Verticaal: 1 bij, 2. ant, 3. oor, 4. no, 5. lob, 7. kap', 8. Paris, 10. Ommen, 12. baars, 14. ten, la. ont, 18. oir, 20. els, 22. olm, 23. tra, 26. os, 28. A.K. GEVESTIGD H. Vermaas en fam., ambtenaar PTT, Titus Brandsmalaan 144; A. van Weizen geb. Wesdijk en fam., Koninginnelaan 48; C. B. de Kleijn en fam., kantoor boekhandelaar, Kort Rapenburg 12a; E Prummel en fam., militair K.M., Prin senstraat 8; J. W. Walta en fam., boek houder, Oppenheimstraat 79; F. P. J Walonker en fam., boekhouder, Titus Brandsmalaan 122; J. C. Leeuwes en fam., filiaalchef, Breestraat 47; J. Neu teboom en fam., chauffeur, Emmastraat 1; L. J. H. Bos en fam., leraar, Op penheimstraat 65; J. Davids en fam., gemeente-ambtenaar, Gerrit Kasteinstr. 116; H. van der Veen en fam., boek houder, Oppenheimstraat 87; P. Vink, militair, Veilingkade 48; E. Commander. Piet Paalljenspad 6: M. Hesselink, Ra penburg 131; A. M. van der Poel, Kore- vaarstraat 11a; J. H. Janzen, militair K M., Herengracht 58; N. W. C. Opdam, Melchior Treublaan 15: P. J. M. Smit, Utrechtse Veer 4; H. L. Brandsma, Coornhertstraat 24; M. A. van Engelen geb. Van der Leeden, Oppenheimstraat 107; T. van der Neut, Oude Singel 108; S. A. M. Vermeulen, secretaresse. De Meij van Streefkerkstraat 46; J. ~Petit, vouwster, Kolfmakersteeg 14; J. H. Ta- chauffeur, St. Aagtenstraat 28a; I. ma, werkster, Volmolengracht 2a; M. D. Bosch van Rosenthal geboren De Kroon, Haagweg 236; L. Lijzenga, mili tair K.M., Noordeinde 2a; T. T. Visser, opticien, Rijn- en Schiekade 30; T. F. Krans, Van Slingelandtlaan 4; R. H. Cools, Rapenburg 68; H. D. Meijer, Ho- gewoerd 84; M. G. Jacobs, Groenhoven- straat 26; H. de Hoop, Pieter de la Courtstraat 70; G. Gressie, militair. Bronkhorststraat 59a; E. V. van Hall, Piet Paaltjenspad 6; W. C. van Manen, Piet Paaltjenspad 6; jonkheer D. M. Schorer, Kloksteeg 12; H. Breugom, be diende koopvaardij, a.b. woonsch. Utr. Veer tegenover no. 2; H. W. van Har- reveld, Rijn- en Schiekade 111; J. M. G S. van Mulbregt, Telderskade 2; M. C. W. Moolenburgh, Witte Singel 97; H. Blokpoel, Rapenburg 117a; W. Gerrits, Gasstraat 18: F. Meesters, leerling-ver pleegster, Witte Singel 27; E. van Woer den, lerares, Boerhaavelaan 7; E. G. Verkuil, onderwijzeres, Rijnsburgerweg 181: T. Vlothuizen, militair, Roodenbur- gerstraat 48; J. van Eijgen, haringvis ser. Duizenddraadsteeg 13; A. Koole ge boren Van Breda, Gerrit Kasteinstraat 102; G. Schot, winkeljuffrouw, Lage Morsweg 22; G. J. Evers, kelner. Steen straat 59; A. Vegter, Piet Paaltjenspad 7; E. M. B. Witthaus, huishoudster, War monderstraat 5a; C. D. P. van Aalst, Apothekersdijk 35; P. J. V/. Geuze, Jo- han de Wittstraat 46; G. G. van Rooij. geb. Bogerd, Mirakelsteeg 7; H. L. Wes- seling. Rapenburg 68; B. G. C. Keme- rik, kinderverzorgster, Oude Vest 231; M. C. P. Vreeburg, demonstratrice, Park straat 22a; J. Ancher, serveerster, Hoge Rijndijk 126; T. C. van Boven, F*et Paaltjenspad 6; H. Cattula, opperschip- per K.M., Juliana van Stolberghof 14; E. Cattula geb. Kroon, Juliana van Stol berghof 14; A. M. J. Swanenberg, dienst bode, Nic. Beetsstraat 31; M. A. H. Trouwborst, Noordeinde 50; J. v. Duijn, Morsweg 104a; A. Siedenburg, Leeuwe rikstraat 10; A. J. Wagenvoort, hulp in de huishouding, Witte Rozenstraat 16a; A. J. M. van Egmond geb. Baijer, War monderstraat 4; J. W. Buma, Rijnsbur gerweg 18; K. Fokkens, Haagweg 206; C. Rooijakkers, cassière, Waardstraat 37. VERTROKKEN W. Blom en fam., van Van 't Hoff- straat 14 naar Nijmegen, Atjehstraat 49; B'. C. Slegtenhorst en fam., van Mors- kade 16a naar Katwijk, Boulevard 16; P. Lagas en fam., van Sumatrastraat 94 naar Warmond, Blijlevenlaan 7; A. P. Rodenburg en fam., Anna Paulownastr. 1 naar Zoeterwoude, Park Die Leythe 9; H. Oving en fam., van Const. Huy- genslaan 17 naar Eindhoven, St. Adria- nusstraat 59; A. Kamerman en fam., van Varkenmarkt 7 naar Alphen aan den Rijn, Prins Hendrikstraat 69; J. Groe nendijk, van Jan van Houtkade 24 naar 's-Gravenhage, Celebesstraat 121; B. C. Ripssa geb. Gijsing, van Lekstraat 43 naar Leiderdorp, Hoofdstraat 43; P. Pe ters, van De Goejestraat 29 naar Zoeter woude, Besjeslaan 5a; G. A. Vis, van Kersenstraat 20 naar Katwijk, J. van Heemskerklaan 16; G. van den Brink, van Rijnsburgerweg 10 naar Amster dam, Vechlstraat 62 I; D. Hamel, van Rijnsburgerweg 107 naar Schiedam, Bur gemeester Van Haarlenlaan 1301; W. Kukler, van Nieuwe Rijn 21 naar Kat wijk, J. van Heemskerklaan 16; L. P. van Eijck, van Duinhof 19 naar Ned. Antillen; L. Kroes, van Utrechtse Jaag pad 126 naar Amsterdam, Javastraat 1 II; G. j. van der Hoeven, van De Genestetstraat 51a naar Katwijk, Was-I senaarseweg 75; I. van Haarlem geb. Planjer, van Lange Mare 59a naar Ouder-Amstel, Prinses Margrietlaan 19; H. de Gooijer geb. Le Nobel, van Kaar senmakersstraat 7 naar Amsterdam, Soembawastraat 40 II; G. Carman geb. Wichers, van Pieterskerkgracht 2a naar India; C. Sakkers, van Hogewoerd 185a naar Katwijk, Boulevard 96; J. C. Kruijt. van Zoeterwoudsesingel 91 naar Kat wijk, Boulevard 96; F. Baan, van Co- betstraat 106 naar Alphen aan den Rijn, P. Floriszstraat 224; J. M. Burghouwt, van Hoge Morsweg 17 naar Woarden, Jan Steenstraat 84 ,v H. van der Bil, van Fagelstraat 55 naar Sassenheim a.b. woonschip A. van Leeuwenlaan 224; J. van der Horst, van Warmonderstr. 4 naar Utrecht, J. S. de Rijkstraat 103; J. H. Burghouwt geb. Baak a.b. Kalver markt tegenover no. 8 naar Woerden. Jan Steenstraat 84; L. F. Sluyterham Loo. van Hoogl. Kerkgracht no. 22 naar 's-Gravenhage, Raamweg 12; J. K. I van der Geest, van Hooigracht 1129 i naar Aalsmeer. Kudelstaartseweg 252; I J. J. van der Does geb. Vuijk, v. Plant- soen 93 naar Sijbekarspel, S 71; H. I Cooiman geb. Dondorff, van v. d. Waals straat 26 naar Beilen, Markt 3; F. O. I der Dussen, van Witte Singel 43 naar Rhoon, Dorpsdijk 88; J. C. den Braasem, van Nic. Beetsstraat 22a naar Rotterdam, Delfgaauwstraat 80a; F. J. de Jong, van Narmstraat 11 naar Hil- ersurn. Noodweg 37; J. de Groot, van Gasstraat 8 naar Rijswijk (Z.-H.), Dr. H. Colijnlaan 27; N. Louwrier, van Van Bacrlestraat 2a naar Apeldoorn. Kon. i Lodewijklaan 6; M. M. G. LouwTier ge boren Verstraaten, van Van Baerlestr. 2a naar Apeldoorn, Sprengelparklaan 194; M. W. Overdijk geb. C. Visser, van Jacobsgracht 1 naar Zoeterwoude. Zuidbuurt 19; N. J. M. Hoogendijk, van Lammenschansweg 48 naar Pijnacker, Julialalaan 37; T. L. M. van der Laan, De Genestetstraat 63a naar Vlaar- dingen, Brederoöestraat 61; J. Kuyper, an Nieuwe Rijn 30 naar Lisse, Juliana- straat 136; A. W. Flohr, van Lombok straat 6 naar Amsterdam, Beethoven- straat 73 IV. ten bij het onderwerp jeugdvorming en jeugdzorg; behalve gezinspartij Js de K.V.P. ook jongerenpartij. wordt nog te weinig subsidie ver leend aan de vrije jeugdorganisaties en sportorganisaties. Dat zoiets zich wreekt mag wel blijken uit de ach terstand welke ons land heeft op verschillende takken van sport, waar in wij bij de overige Europese lan den verre ten achter zijn. Op het punt van cultuur valt ook nog heel wat te wensen. Om de jeugd bezig te houden en zelfs te vormen kan men toch niet uitslui tend zijn toevlucht nemen tot het herhaaldelijk organiseren van, overi gens wel gezellige doch weinig tot de vorming bijdragende dansavon den. De K.V.P. ziet het dan ook als een noodzaak, dat amateurverenigin gen als zang-, muziek- en toneelge zelschappen door financiële steun, waaronder op de eerste plaats vrij stelling van vermakelijkheidsbelas ting begrepen is, in staat worden ge steld hun arbeid op het gebied van verantwoorde en actieve vrije-tijds- besteding voort te zetten. De voorzitter wekte de aanwezige jongeren op a.s. maandagavond in groten getale aanwezig te zijn even eens in Het Gulden Vlies, wanneer de candidaten voor de provinciale staten gesteld zullen worden. Het is de bedoeling van de K.V.P., dat er ook jongeren in het provinciale be stuur zullen zijn. De kring Leiden komt met een candidaat uit de Jon geren K.V.P. Aller steun werd ge vraagd om deze candidaat, de heer J. van Zonneveld, als candidaat ge plaatst te krijgen. Naar aanleiding' van een vraag over de z.g. kernen merkte de heer v. d. Klugt op, dat men niet de nadruk mag leggen op de massa leden, maar dat men veel meer heeft aan een paar actieve mensen dan aan tientallen meelopers Met een algemene opwekking als jonge mensen de katholieke zaak te dienen de K.V.P. staat of valt met de jongeren, want de jeugd heeft nog steeds de toekomst besloot de voorzitter de avond, welke niet na gelaten heeft vruchten af te werpen. De doden (mannen, vrouwen en kin deren) zijn bijgezet in sterk samen getrokken houding in graven die een grote verscheidenheid jn type ver tonen. Kinderen zijn gelegd in een rietmand of een aarden kruik. Vol wassen zijn, gehuld in een mat, in een kuil in het zand gelegd of heb ben een meer ontwikkelde grafvorm gekregen, een grafkamer uit klei- stenen opgebouwd en soms uitge breid met een aantal magazijnen, waarin de voorraden werden ge plaatst die aan de dode voor het hiernamaals werden meegegeven. De dode behoeft in het eeuwige leven, dat hij is ingegaan spijs en drank. Dit wordt hem verschaft in aarde werk en stenen vaatwerk, dat in deze periode van de Egyptische ge schiedenis een hoogtepunt bereikt in kwaliteit en vormverscheidenheid. De vrouwen kregen sieraden mee: halskettingen, met kralen van ivoor, faience en halfedelstenen. Prehistorische tradities en de nieu we vormen van het historisch Egyp te werden beide aangetroffen op het zelfde grafveld waarvan het onder zoek in de komende jaren zal wor den voortgezét. Gedurende deze lezing werd een groot aantal lichtbeelden vertoond, waarvan vele gekleurd. WELSPREKENDHEID IN LEIDSE K.V.P. Wie veel schiet is nog geen schut ter; wie veel praat is nog geen rede naar. Het is om deze spreuk, van de wijsgeer Confucius, dat de afdeling Leiden van de K.V.P., op initiatief van de Kring, een cursus in welspre kendheid organiseert. In de politiek wordt veel gespro ken, misschien meer dan ergens an ders en wie zich met politiek inlaat, stelt zich aan het logische risico bloot, in het openbaar te moeten spreken. Om nu haar adspirant-sprekers enig inzicht te geven, hoe zij hun gédachten het voordeligst aan hun gehoor kunnen overdragen, heeft de K.V.P.-afdeling pater N. A. van Rijn. o.p. uitgenodigd, een cursus in wel sprekendheid te geven. Met deze cur sus, die bestaat uit vijftien lessen, werd gisteravond een begin gemaakt nadat mevrouw M. van NeerBraam de cursisten had welkom geheten uit naam van de afdelingsvQorzitter, mr PI. A. L. Vijverberg. Welsprekendheid, aldus pater Van Rijn, is geen gave: men kan het aanleren. Kennis alleen garandeert geen welsprekendheid en omgekeerd houdt welsprekendheid geen bijzon dere kennis in. Het grootste struikelblok van elke spreker, die de kruitdamp nog niet heeft geroken, is de angst. Deze angst kan worden weggewist door een ant woord te vinden op twee vragen: wat zal ik zeggen en Hoe zal ik uit drukken wat ik meen? Een beetje handigheid in de op bouw van het betoog is al een grote stap in de goede richting. Spr. ging vervolgens de geschiedenis na van de rhetorica, die in onze tijd te zeer verwaarloosd wordt. Pater Van Rijn eindigde zijn inleiding met een be' lof te: als zijn cursisten de vijftien lessen gevolgd hebben, zullen zij misschien geen grote redenaars zijr. allen echter zullen goed hun woord je kunnen doen. In het practische deel van de eer ste les bleek al dadelijk, dat de leer lingen zeker geen gebrek hadden aan lef, hetgeen een voorspoedig be gin mag heten van deze cursus in welsprekendheid. Vóór honderd jaar Leyden. Wij achten het niet ongepastdoor dit blad niet al leen onze stadgenooten, maar ook onze Haarlemse naburen, ja alle Nederlanders te herinneren dat het deze maand 200 jaren geleden is dat de trekvaart tus- schen Haarlem en Leyden tot stand is gekomen en de eerste trekschuit in die nieuwe vaart van wal is gestoken. Wanneer men thans van Ley den naar Haarlem binnen een uur tijds stoomt, weten velen niet dat men nog in het jaar 1657 niet minder dan 7 a 8 uren noodig had om, grootendeels door het mulle zand, in eenen bolderwagen op lompe karos van Haarlem naar Leyden en om gekeerd te komen. „De Sleutelspelers" brachten spannende detective-story In de gezellige intieme sfeer van de Schouwburg traden gisteravond de toneelvereniging van de stedelijke Lichtfabrieken voor het eerst in dit seizoen weer op voor haar donateurs en belangstellenden. De voorzitter van de „Sleutelspe lers", de heer C. H. H. Staats, verwel komde namens de directie van de S.L.F. de aanwezigen. De mindere belangstelling op deze avond weet spr. aan de televisie-uitzending. Wel had hij meer personeel van de Licht fabrieken verwacht en hij spoorde de aanwezige leden aan om meer propaganda te maken voor hun „Sleutelspelers". „Twee retours Victoria" is een stuk van Herbert Scott .een detective- story van de bovenste plank. De toneelschrijver David Westmore, ver denkt zijn veel jongere vrouw, Helen, van een liefdesaffaire met de toneel speler Peter Thompson. Nadat David door middel van een band-recorder maatregelen heeft genomen voor zijn sluwe plannen vermoordt hij op een avond eerst zijn vrouw en zorgt op een manier, die zijn bekendheid als schrijver van gruwelhoorspelen alle eer aandoet, dat Peter als verdachte wordt gegijzeld. Elke misdaad, hoe volmaakt uitgevoerd, bergt fouten in zich en door de beide inspecteurs wordt David tenslotte ontmaskerd en als in zovele dergelijke verhalen valt de misdadiger onder zijn eigen scho ten. Onder regie van de heer A. Cram a hebben de „Sleutelspelers" van dit volgens het oude, doorzichtige thema opgezette stuk een genietbare weer gave gegeven. Voor het uitstekende spel van He len en David opgetrokken hebben de overige spelers (sters) de aanwezigen een genoeglijke avond bezorgd. Vooral in het tweede bedrijf waarin alleen David en Peter optreden, heb ben deze beide spelers laten zien, dat ook amateurs, als zij zich volkomen in een situatie inleven, een behoor lijke hoogte kunnen bereiken. Hoewel het derde bedrijf de clou in het stuk moest ziin, was dit wat soelkwaliteiten betreft minder goed door het tijdens het verhoor teveel oproepen en wegsturen van getuisen en verdachten, waardoor de spelers werden beïnvloed. Al met al hebben „De Sleutelspe lers" blijk gegeven van waardevolle krachten, welke bij een goed geko zen stuk, de donateurs nog prettige avonden kunnen bezorgen. Met de trein van tien minuten i bisschop, die meedeelde, dat volgens voor twee kwamen hedenmiddag zijn statistieken het getal stoute kin- Sint Nicolaas in Leiden aan. Van deren in Leiden geringer is dan an- dit voor de Sleutelstad zo belang- dere jaren. rijke moment waren vele moeders met kinderen getuige. Vóór hij van het balkon van de Leidse Duinwater Maatschappij bovenstaande foto kon maken, had onze verslaggever nog Zijn vracht geschenken, die in een speciale zending door de Nederlandse Spoorwegen naar het station Leiden was gestuurd, is dus ook iets groter dan in voorafgaande jaren. De spe- een kort onderhoud met de Heilige 1 ciale pers-chef van St. Nicolaas, de heer Peepno Suikertaai, voegde daar aan toe, dat de bestedingsbeperking gelukkig nog geen vat heeft gekre gen op de goedgeefsheid van de goe de Sint. Voorafgegaan door de tamboers en pijpers van K. en G., vergezeld van zijn trouwste knechten, heeft de Ho ge Gast vervolgens een korte rond gang gemaakt door het centrum van de stad, waarbij hij werd vergezeld door twee heren van het ontvangst comité, die welwillend toezagen hoe het bezoek juichend door Leidens jeugd werd begroet. Op het bordes van het stadhuis werd de gemijterde weldoener dooi de burgemeester begroet. De burger vader nog vermoeid van een lange magere begroting was kennelijk verheugd, de man, die in staat is alle wensen waar te maken de hand te kunnen drukken. St. Nicolaas voegde zich vervolgens bij de vele kinderen die in verschillende zalen van Leiden verenigd waren. Leidse Agenda WOENSDAG 20 NOVEMBER R.K. Werkn. Middenstand, iter Gemke o.f.m. spreekt over het Ge vangeniswerk. 't Gulden Vlies( 8 uur nam. Geologie en Mineralogie. Lezii g over Mineralen en Edelstenen, ih P. C. Zwaan. Mus. v. Geologie en Mi neralogie, 8 uur ,iam. K. O.-cursus. Van Gogl. Breitner -Verster. De Lakenhal 8 uur nvn DONDERDAG 21 NOVEMBER Expogé. Wat betekent de NAVO?, lezing door de heer C. H. L. Engel, Harmonie, 8 uur nam. K. O.-rondleiding. Van Gogh- tentoonstelling. De Lakenhal. 8 uur nam. K. O.-concert. Rotterdams Phil- harmonisch orkest. Piano: Nikita Ma- galoff. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. K. O.-cursus. Fotograferen. Be ginnerscursus. Gerecht 10. 8 uur nam. K.A.V.-Herensingel. Maandelijkse bijeenkomst. Maria Gijzensteeg, 8 u. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: Apotheek van Drie- sum, Mare 110. tel. 20406; Apotheek Zuider, Lammenschansweg 4, tel. 23553; Apotheek Oegstgeest, Wilhel- ninapark 8, Oegstgeest, tel. 26274.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2