S)e Êcid^Soii^cmt Gaillard kan weer verder Spreiding van diensten Vandaag komt N*Guinea de Ven Naties voor President Novotny blijft tevens partij-secretaris Spaak brengt bezoek aan ons landstemmen), brachten en bloc president^van de^ repubhek^en ^die I Wr- Frankrijk beleefde weer een stakingsdag WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14264 Directeur: C. M. v. HAMERS VEL JD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZRN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 T oen enige maanden geleden het plan, een satellietstad voor Den Haag te stichten in Wilsveen, als een „duveltje uit een doosje" te voorschijn sprong, zijn daar onzer zijds bezwaren tegen kenbaar ge maakt. Het kwam ons overbodig en onge wenst voor satellietsteden uit de grond te stampen met daarmede gepaard gaande inperking van de ge meentelijke zelfstandigheid omdat de aangewezen weg voor het opvan gen van de bevolkingsaanwas in het westen des lands o.i. ligt in het uit breiden van reeds bestaande klei nere woon-kernen. Inmiddels is de Prov. Planologi sche dienst met een plan-Pijnacker gekomen, dat door deze dienst eige ner beweging vervangen is door het van de gemeente Pijnacker uitgaan de plan-Reyens. In de Tweede Kamer blijkt echter geen onverdeelde bewondering te bestaan voor satellietsteden, welke naar ons gevoelen alleen maar een verplaatsing van het groot-stedelijke massificatie-proces betekenen. „Veie leden" geven blijkens het voorlo pig verslag de voorkeur aan het scheppen van satellietdorpen boven de stichting van satelliet-steden, orn aat in dorpen „meer recht (zou) kun nen worden gedaan aan het gezins- eigene" en „de gemeenschapsgedach. te zou meer tot zijn recht komen". De commissie grondgebruik van het Landbouwschap meent eveneens, dat er van de plannen van een satelliet stad ..volledig moet worden afge zien". Deze commissie beveelt aan, dat de kleinere reeds bestaande ste den worden uitgebreid en ook de Rijksdiensten meer worden verspreid, indien mogelijk ook buiten de^rand- stad Holland. Bij de „planologische plannen" is daarbij steeds rekening gehouden met de dorpen in de omgeving, maar in het bizonder met een uitgroei van de stad Leiden. Afgezien van de wenselijkheid en de noodzaak tot uitbouw van dorpen in de omgeving van Den Haag tot satellietdorpen, blijft de mogelijk heid open ook de omringende steden daarbij in te schakelen door een de centralisatie van Rijks- en andere overheidsdiensten. De situatie is immers zo geworden, dat de verkeersverbinding van Lei den met Den Haag veel sneller is dan de onderlinge verbindingen in het agglomeraat Den Haag, zodat het voor kan komen, dat een vestiging van bepaalde diensten in Leiden ef ficiënter is. De drommen ambtena ren, die dagelijks tussen Leiden en j Den Haag op en neer moeten reizen, wijzen reeds op een feitelijke toe-1 stand, waarin verbetering zou kun-1 nen worden gebracht. Daarom bevelen wij de denkbeel den van de commissie van het Land bouwschap: satelliet-dorpen en sprei ding van diensten aan in de belang stelling van de regering. Debat een dag uitgesteld De politieke commissie der V.N. zal woensdag om 16.30 Ned. tijd met de behandeling van de kwestie Nieuw- Guinea beginnen. Het debat, dat eigenlijk gisteren had moeten beginnen, werd uitge steld als gevolg van de onverwacht lange behandeling van de ontwape ningskwestie in de Algemene Verga dering. Australië heeft verontwaardigd ge reageerd op een Indonesische beschul diging, dat in Merauke op Nederlands Nieuw-Guinea, Australische troepen aan land zijn gegaan. Die beschuldiging werd het eerst gepubliceerd in het in Djakarta ver schijnende orgaan van de nationalis tische partij, de Suluh Indonesia. Maar gisteren circuleerde het bericht al onder de delegaties bij de Verenig de Naties. De Australische delegatie heeft het bericht onmiddellijk cate gorisch ontkend. In het Australische Huis van Afge vaardigden in Canberra heeft minis ter van buitenlandse zaken Casey ge zegd: het gerucht schijnt deel uit te maken van een bewuste campagne, die in Djakarta wordt gevoerd om druk te oefenen op de besprekingen over Nieuw-Guinea in de V.N. Casey beschuldigde president Soekarno er van valse verklaringen af te leggen. Er is op Nederlands Nieuw-Guinea niets aan de hand, zei hij. Russische raket ten vcor Egypte? De Sowjet-Unie zal raketten naar Egypte zenden, aldus heeft het Britse blad „Daily Mail" woensdagochtend gemeld. Er zouden reeds lanceerin- richtingen aan Egypte zijn geleverd. Egypte wordt een schakel in een door de Sowjet-Unie ontworpen ke ten van raketbases, aldus het blad. Het is niet bekend of het hier raket ten voor korte of middelgrote af stand betreft. AMERIKA BLIJFT NEUTRAAL. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten hun positie van neutraliteit in zake de Indonesische eis ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea zouden handhaven. Minister Dulles zei op zyn perscon ferentie desgevraagd, datde positie van de Verenigde Staten dezelfde was als die, welke zij de laatste jaren in het debat in de V.N. innamen. De argumenten voot en tegen, zo zei hij, zijn vrijwel in evenwicht. De V.S. zien in geen van beide stand punten voldoende aanleiding om een positief standpunt t.a.v. de ene of an dere partij in te nemen. Dus, zouden de V.S., naar hij verwachtte, zich onthouden van stemming over de re solutie, maar het hangt enigermate af van de uiteindelijke vorm der re solutie. Geheimen lagen op straat Een motorrijder heeft maandag in het Londense West-End een bruin le ren tas gevonden, waarin documen ten zaten over een geheime raket motor. Hy heeft de tas netjes aan de politie overgedragen, nadat hij gezien had, dat een der papieren het opschrift droeg: „Geheim mag alleen in een dubbele, gesloten envelop verzonden worden". De documenten waren afkomstig van het ministerie van bevoorrading, van een auto gevallen. Het bezoek van Koningin Juliana aan Friesland Bij haar bezoek aan Friesland bracht j de hoofddirecteur, Ir J. B. Ritsema ten, de drank Rivella. werd de ko- H. M. Koningin Juliana hedenmor- van Ikema, Hare Majesteit een in- ningin ter kennismaking aangeboden, gen een bezoek aan de coöperatieve zicht gaf in dit melkverwerkende I (Deze foto werd overgeseind met een condensfabriek „Friesland", alwaar I bedrijf. Een van de nieuwe produk-1 draagbare telefoto-zender). dat belast is met de ontwikkeling van nieuwe wapens en het plaatsen van militaire contracten bij particuliere ondernemingen. Hoge functionarissen van het mini sterie proberen nu na te gaan hoe die tas op straat kwam te liggen. Ver moedelijk is zij uit de bagageruimte Tunesië redde hem het leven I vertrouwensvotum voor zijn finan cieel beleid ontvangen. Met een stemmenverhouding van 256 vóór 182 tegen en bijna 60 ont- Partij heeft de leiding Het blijkt, dat Antonin Novotny, de secretaris-generaal van de Tsje- choslowaakse communistische partij, die gisteren tot president van de volksrepubliek is gekozen, tevens secretaris-generaal blijft. Het centrale comité van de com munistische party te Praag verklaart Premier Gaillard heeft Franse Nationale Vergadering i hftiMin».. T" in een resolutie: „Onder de huidige van de haar aocdk.uHn. ..Wh.™'".,!!",5 omstandigheden, waarin de commu- haar goedkeuring gehecht aan Gail- eenlards soberheidsprogramma. TUNESISCHE WAPENS piNEAU, DE FRANSE minister van buitenlandse zaken, is gisteren op bezoek geweest bij zijn Ameri kaanse collega Foster Dulles. Hij was in een nogal geladen stemming naar Washington gereisd, omdat hij de Amerikaanse bondgenoten eens even duidelijk moest maken, dat de Fran sen zeer verstoord waren door de Amerikaanse (en Engelse) wapenle- j veranties aan Tunesië. Hij schijnt van het bezoek nogal ontnuchterd 0 teruggekeerd te zijn, want blijkens zijn eigen medede- j ling heeft hij niets anders bereikt, dan dat men gezamenlijk zal trach ten middelen te vinden om te belet- ten. dat de Amerikaanse- en Engelse wapens niet in het bezit van de Al-1 gerijnse rebellen geraken. Daar zit natuurlijk iets redelijks in, i want het is voor de Fransen sneu, I als zij door de wapens van hun eigen bondgenoten, hoe „symbolisch" die wapens danook mogen zijn, doodge- schoten worden. Overigens is de manier, waarop Frankrijk deze kwestie heeft opge-1 blazen tot een breuk in de solidari-1 teit van het Navo-pact, wel een beet je al te dramatisch geweest. Wij zijn voorstanders van meer onderling be grip tussen de bondgenoten, omdat wij in Nederland ook graag zien, dat onze bondgenoten rekening houden met ons. Wij denken bijv. aan de houding van Amerika ten opzichte van de kwestie Nieuw-Guinea. Dul les heeft het opnieuw bevestigd, dat Amerika in deze kwestie geen stand punt wenst in te nemen. Men meent daar, dat er evenveel te zeggen is voor het Nederlandse als voor het Indonesische standpunt en zij kun nen niet uitmaken, wie er nu gelijk heeft. Wij zullen deze houding maar met een korreltje zout nemen en er zeker geen halskwestie van maken. In feite steunt Amerika er de Indo nesische aanspraken mee, maar daarom lopen we nog niet kwaad weg uit de Navo. Intussen heeft de nieuwe Franse regering haar behoud te danken aan dit relletje om de Tunesische wa penleveranties, want als de interna tionale toestand in de ogen van de nistische partij op alle gebieden van AU een de communisten en de non I '7™ ,in Tsjechoslowakije de /-• i I /(1. °e P°u- leidende rol speelt, vereist de poli- I faun stem uit teren Gaillardh*t yan eerste secretaris van de com_ munistische party door dezelfde per soon worden vervuld". Waarnemers zien in Novotny's ver kiezing een bewijs, dat de Tsjecho- slowaakse leiders de voorrang van de partij boven de regering hebben willen bevestigen. Voorts legt deze verkiezing nogmaals de nadruk op het speciale karakter van het pre sidentschap in Tsjechoslowakije. In de Sowjet-Unie en de andere Oost- europese landen is de president meer een representatieve figuur, doch in Tsjechoslowakije is de president de voornaamste figuur van het politieke bureau der partij. hun stem uit tegen Gaillard; het gro- te aantal onthoudingen is afkomstig van de conservatieve onalhankeiij- ken, die zeer verdeeld waren en van enige kleinere groeperingen. Ue premier is thans gemachtigd 101 miljard franc aan nieuwe belastin gen te heffen. Hij heeft tevens vol machten op het gebied van de loon- en prijsbeheersing. Ongetwijfeld heeft de Tunesische crisis bijgedragen tot zijn overwin ning in de Nationale vergadering. Vele politieke waarnemers gelo ven, dat het kabinet geen lang leven is beschoren. Gedairende het debat maakte ex-premier Edgar Faure zich j de tolk van vele rechtse groeperin- gen toen hij zeide: „Wij hebben wei- j nig vertrouwen in uw project, maar wij hébben u veertien dagen geleden niet aan het bewind eébracht om u thans, nu de internationale omstan digheden zo ernstig zijn, ten val te brengen". f f ifillli fX1. V 1 V V VI Zoon van een metselaar Antonin Novotny is de zoon van een metselaar. Hij kreeg zelf een op leiding als metaalbewerker. Hij trad in 1921 toe tot de communistische partij en bekleedde sedert 1928 lei dende posten in de partij. Tijdens de Duitse bezetting werkte Novotny in de ondergrondse orga nisatie van zijn partij, totdat hij in 1941 door de Gestapo werd gearres teerd. Hij verbleef in verschillende gevangenissen en concentratiekam pen. Na de oorlog werd hij secre taris van het districtsbestuur Praag van de partij en enkele jaren later werd hij opgenomen in het politieke bureau van de partij. In 1953 werd hjj behalve eerste partijsecretaris ook vice-premier. De Duitse bondspresident Heuss, is dinsdagochtend per trein te rome aangekomen voor een offi cieel bezoek aan Italië. De presi dent wordt vergezeld door de West- duitse minister van buitenlandse za ken, von Brentano. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Overheidspersoneel waarschuwde Frankrijk heeft alweer een Sta- kinsdag achter de rug; voor de derde maai in minder dan een maand. Meer man een miljoen ambtenaren hadden gisteren voor 24 uur het werk neergelegd. Gistermiddag zweeg de radio en 's avonds draaiden de Fran sen vergeefs de knop van hun televi sietoestel om om een binnenlands programma te zien. Op de Franse vliegvelden lag het verkeer stiL Ook de douane-ambte naren, het ziekenhuispersoneel en de onderwijzers, de laatste tot vreugde van de kinderen, namen aan de sta king deel. Ook begrafenissen konden niet plaatsvinden, want doodgravers hadden eveneens besloten niet te werken. De gas- en elektriciteitsvoorziening vond in het gehele land normaal hij begroet aoor staatssecretaris drs. E. H. v. d. Beugel. Rechts dr. E. N. v. Kleffens, de Nederlandse permanente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. „aL^t^errSg De staking van gisteren was een „waarschuwingsstaking", zij was be doeld als een blyk van ontevreden heid onder de regeringsambtenaren over ham huidige salarissen. Aan het overheidspersoneel is in het verleden door de regering ver scheidene malen een loonsverhoging toegezegd. Door de toenemende fi nanciële moeilijkheden van het land is er eohter nooit iets van gekomen. De eis is een minimaal salaris van 220.000 franken per jaar en een mi nimaal maandsalaris van 35.000 fran ken voor hen die in Parijs wonen. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Droog weer met hier en daar J enkele opklaringen. Vannacht J plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets lager. Meest zwakke zuid-oostelijke wind. HELSINKI STOCKHOLM OSLO De sertetaris generaal van de N.A.V.O. Paul Henri Spaak, is dinsdag namiddag in Den Haag aangekomen voor een driedaags bezoek aan ons land. Bij zijn aankomst op het station Hollandse Spoor in Den Haag werd Franse afgevaardigden in de Natio nale Vergadering niet zo ernstig was geweest, hadden zij Gaillard's finan cieel soberheidsprogram vermoede lijk afgestemd. In de huidige situatie wilden zij hun kersverse regering niet weer het bos injagen en daarom kon Gaillard voorlopig blijven zit ten. Sowjet-geleerden hebben in de nabijheid van de noordpool een wer kende vulkaan ontdekt. Bij een ontploffing in een mijn te Muirkirk in Schotland, die zich dinsdagavond heeft voorgedaan, zijn zeventien mijnwerkers om het leven gekomen. Hier en daar nachtvorst Het weer in het grootste deel van Europa staat nog steeds onder in vloed van een omvangrijk hogedruk-KOPENHAG gebied, waarvan het centrum (1045 J ABERDEEN mb) boven Oost-Rusland is gelegen. LONDEN. De depressie tussen IJsland en AMSTERDAM Groenland vulde verder op, daaren- BRUSSEL tegen is de depressie, die gisteren de i LUXEMBURG Azoren naderde, belangrijk dieper PARIJS geworden, maar ze verplaatst zich BORDEAUX nu nog maar langzaam. De storing GRENOBLE ten westen van Ierland trok metNICE grote snelheid naar het zeegebied ten BERLIJN zuiden van Spitsbergen. Achter de FRANKFORT storing steeg de luchtdruk aanzien- MUNCHEN ZURICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 21 Nov. zon op: 8.12; onder: 16.44; maan op: 7.45; onder 16.48. 17.19 N.M. Hoogwaterstan 'en 21 Nov. v.m. 2.35; n.m. 2.55. Het weer in Europa lijk, waardoor het continentale ho- gedrukgebied een uitbreiding in westelijke richting onderging. In onze streken handhaaft zich een zwakke oostelijke tot zuidoostelijke luchtstroming, die veel bewolking aanvoert. Plaatselijk is het wolken dek van geringe dikte en hier en daar daalde de temperatuur in Bra bant tot even beneden het vriespunt. De komende nacht zal waarschijnlijk op meer plaatsen in ons land lichte vorst optreden. lichte regen 3 C. geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 3 N geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 6 1 geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 2 r geh. bewolkt 0 geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 3 geh. bewolkt 6 licht bewolkt 8 geh. bewolkt 2 geh. bewolkt 3 geh. bewolkt geh. bewolkt 1 zwaar bewolkt geh. bewolkt 1 geh. bewolkt zwaar bewolkt 7 licht bewolkt 6 zwaar bewolkt 14 Korreltje Wees hartelijk niet hatelijk.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1