Gewezen „zware jongens' bewaakten vitale posten Maximumsnelheid doet dodencijfer in het verkeer teruglopen PTT-directeur koopt ook postzegels hoofdpijn |16 Bedevaarten waarvan 5 per vliegtuig Dertig mille verduisterd? Fröbelschool zeventien jaar onder de schutse van de dood Waar de leut verhandeld wordt DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 AAN HET HAVENFRONT De wet, geen reclassering Een groot aantal personen dat se dert jaren belast was met de bewa king: van de verschillende vitale punten van de Amsterdamse havens hebben in de afgelopen week suc cessievelijk hun ontslag gekregen als gevolg van een politioneel on derzoek naar de handhaving van de oude „Wet op weercorpsen". Deze wet schrijft voor, dat perso neelsleden van bewakings- en nacht veiligheidsdiensten toestemming die nen te hebben van de plaatselijke politie. Deze toestemming kan men verkrijgen, indien men in het bezit is van een bewijs van goed gedrag. Etn daar wrong de schoen. Een groot aantal personen met meer dan een vonnis achter de rug wegens vermogensdelicten, had kans gezien bij de bewakingsdiensten van de ha vens te komen, waar ze een eerlijk stuk brood verdienden. Met de vereiste vergunningen om dit werk te mogen doen, bleek men het de laatste tijd bij de politie niet zo nauw te hebben genomen en ook de werkgevers gaven er niet om En dat bleek ook niet nodig. Het opmerkelijke was namelijk, dat vele van de thans ontslagenen en oude bekenden van de politie, vele jaren uit handen van de justitie gebleven waren en zichzelf min of meer hadden gereclasseerd. Het besluit tot ontslag van de be wakers heeft de Amsterdamse politie in twee kampen verdeeld. De eerste groep is het volledig eens met het besluit, deze mensen onmiddellijk Vragen in de Kamer over vliegramp te Bussum Het lid van de Tweede Kamer, de heer Visch heeft aan de minister van oorlog schriftelijk de volgende vra gen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te delen, hoe de bepalingen luiden met betrekking tot het vliegen van mili taire vlieegtuigen boven bebouwde kommen? 2. Zijn deze bepalingen ook van toepassing op militaire vliegtuigen behorende tot een bevriende natie, welke met voorkennis der regering dienstvluchten boven ons grondge bied uitvoeren? 3. Wil de minister na gehouden onderzoek, een uitvoerige uiteenzet ting geven nopens het vligtuigonge- yal op 14 november jl., waarbij een straaljager van het op de vliegbasis Soesterberg gestationeerde Ameri kaanse squadron is neergestort op de Kolonel van der Palmkazerne, te Bussum, met het noodlottig gevolg, dat een aantal militairen gedood en een zeer groot aantal gewond is? DE NEDERLANDSE ROOK GEWOONTE VERANDERT De laatste jaren is het roken in Nederland merkbaar veranderd, Na dat de eerste jaren na de oorlog het sigaretten verbruik hand over hand toenam is dit na begin 1956 feitelijk tot stilstand gekomen, terwijl er zelfs perioden waren van achteruitgang. Het roken van sigaren vertoont on geveer een gelijke ontwikkeling als het sigarettenverbrudk maar het ro ken van kleine sigaren stijgt verhou dingsgewijze in zeer sterke mate Bij het bekijken van deze grafiek dient men er wel rekening mede te houden dat deze is samengesteld aan de hand van de z.g. verhoudingscij- fers (indexcijfers), hetgeen dus zeg gen wil dat vanuit een bepaald punt gerekend (1954) de percentuele groei wordt aangegeven. Uiteraard liggen de aantallen siga ren en sigaretten die zo jaarlijks ver rookt worden ver uit elkaar. Zo was in Nederland in de periode van oktober 1956 tot september 1957: 966 miljoen sigaren, 103 miljoen ciga- rillos en 13600 miljoen sigaretten. De totale kleinhandels waarde hier van bedraagt ruim 800 miljoen gul den. Een fors bedrag om jaarlijks in rook te doen vervliegen! uit alle bewakingsdiensten te ver wijderen. De andere echter en dat zijn in hoofdzaak de mensen, die met het opsporingswerk belast zijn geweest menen, dat men deze mensen, die blijk hebben gegeven op het goede pad te willen blijven, in hun waarde had moeten laten en het niet zo nauw had moeten nemen met de wet, die niet in deze situatie heeft voorzien. ALARMOEFENING BIJ LANDMACHT. Om de paraatheid te testen is de legerleiding van plan nog vóór het einde van het jaar een alarmoefe ning te houden voor het onder de wapenen zijnde personeel van de landmacht. Voor de oefening zal geen personeel worden opgeroepen waaraan groot of klein verlof is ver leend. Er zal ook geen materieel v/orden gevorderd. Aan de oefening zal een periode van verhoogde pa raatheid voorafgaan. De commandan ten zullen hun personeel en mate rieel dan gereed moeten houden voor nadere bevelen. speciale correspondentie Sinterklaas 1957 studeert letteren Reeds van verre zagen wij, dat Sint Nicolaas een geletterd man was. Van onder zijn sneeuwwitte tabberd, links en rechts van onder «zijn vuurrode mantel staken heel verleidelijk pun tjes van boterletters. Hoe hij het alle maal kon torsen, was ons een raad sel. Overigens hing rond de goedhei lig-man een weldadige geur die ken merkend is voor de fijnere banket bakkerij e. „Sinterklaas", begonnen wij heel timide, „slechts een paar woorden, wij zijn van de pers!" „Na tuurlijk", gaf de eeuwenoude bisschop grootmoedig toe. En in het daarop volgende gesprek bleek de goede Sint een geletterd man in de meest letterlijke zin van het woord, maar vooral een kwaliteitskenner. Hij ver trouwde ons onder meer toe, dat hij alleen maar ROOMBOTERletters wil de hebben, zoals al zijn duizenden voorgangers trouwens. Maar de stu dies in de letteren van de goed-heilig- man strekten zich verder uit. Enthou siast vertelde hij ons, dat hij letter voor letter het hele prachtige roombo- teralbum „De Bonte Droom van het Circus" had uitgespeld. „Fantastisch boeiend, zelfs zo spannend, dat ik het in één adem heb uitgelezen!" was het literair bescheid van de goede Sint. „Avonden achtereen heb ik genoten van die komische, maar ook dieptra gische mensenlevens, de wondere cir cussensaties van alle eeuwen!" De goede Sint werd al sprekende hoe lan ger hoe geestdriftiger en vertelde ons in vertrouwen, dat hij zélf duizen den exemplaren van deze unieke al bums had besteld. Volgt u dit excel lente voorbeeld in het kiezen van het leukste Sinterklaascadeau. Het is een boeiend en afwisselend verhaal ver lucht met talloze pentekeningen, vele kleurenplaten en plaatjes; geschreven door de circuskenners bij uitstek J. v. Doveren en Fred Thomas. Koop het bij uw roomboterleverancier voor slechts 2.50 of bestel het recht streeks bij Kantoor „Roomboteral- bum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt dan het album per omgaande toegezonden onder rembours. De bij behorende plaatjes ontvangt u GRA TIS voor rijksbotermerken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. Neem niet alleen voor de zondag, maar ook voor Sinterklaas een pakje extra! (Advertentie) Voorlopige balans valt gunstig uit Wanneer men de cijfers tot basis neemt, die door de politie-instanties in de vijf steden zijn gepubliceerd ten aanzien van het dodencijfer in het verkeer in de eerste veertien dagen het ingaan van de maximumsnel- heidsbepaling, dan zou men tot de slotsom kunnen komen, dat het aan tal verkeersongelukken, doden en ge wonden opvallend minder is, dan in de overeenkomstige weken van 1956. Een periode van twee weken is echter veel te kort om statitische ge gevens, in welk opzicht ook, te ver gelijken. Dit is ook de mening van de politieautoriteiten te Utrecht en Den Haag. In de eerste helft van november 1956 was Amsterdam getuige van 155 verkeersongevallen. Daarbij vielen drie doden en 162 gewonden. In de eerste twee weken waarin de snel heidsbepaling van kracht werd, wer den 129 verkeersongevallen geregis- streerd, waarbij een met dodelijke afloop. 132 personen werden gewond. In de week voor de snelheidsbe perking vonden 395 aanrijdingen plaats en in de week daarna 277. De cijfers zijn nog gunstiger, aldus de Amsterdamse politie wanneer men bedenkt, dat het verkeer in verge lijking met 1956 sterk is toegenomen. Rotterdam telde de afgelopen 14 dagen geen verkeersongelukken met dodelijke afloop. Wel waren er 49 zwaar- en 46 lichtgewonden. Over dezelfde periode in 1956 vielen er drie doden, 57 ernstig en 63 lichtge wonden. Dit betekent dus een daling van 25%. In de eerste veertien dagen van november 1957 boekte men te Den Haag 562 aanrijdingen, in de gehele maand november van het vorig jaar 1168. In beide perioden was er een dode te betreuren. Er zijn dus prak tisch geen verschillen. Wel dient hierbij te worden aangetekend, dat het aantal verkeersongevallen in de eerstè dagen na het invoeren van de snelheidsbeperking opmerkelijk ge ring was. In Utrecht waren bij 149 ongeval len in 1957 geen doden gevallen. Wel 7 zwaar- en 28 lichtgewonden. In 1956 waren dat 185 ongevallen, even eens zonder dodelijke afloop maar met 6 zwaar- en 41 lichtgewonden. De gegevens van Haarlem luiden: geen doden, en 78 aanrijdingen nu tegen 2 doden en 110 aanrijdingen het vorig jaar. Met de verkoop van de eerste kinderpostzegels begon maandagmorgen in het Haags gemeente-museum officieel de kinderpostzegel-actie 1957. Foto: de directeur generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. van der Toorn koopt de eerste kinderzegels van mevr. Kuijpers-Sluyte rs. De enige nog in leven dergenen die op deze zegels zijn afgebeeld. Haar vader wijlen Jan Sluyters maakte n.l. indertijd een jeugdportret van zijn dochter. Het kopje daarvan prijkt nu op de 8 cents kinderpostzegel in de serie van dit jaar. Haar kinderen Victor (7) en Jan (9) kijken belangstellend toe. die niet wijken wil 'AKKERTJES" helpen direct I Ver. Ned. Bedevaarten in nieuwe vorm Als verdacht van verduistering van ongeveer 30.000 is te Apeldoorn aangehouden de 39-jarige boekhouder W. de R., werkzaam bij de N.V. Fa briek van verwarmingsketels Rehemo te Apeldoorn. Meer dan vier jaar lang wist De R. dóór te knoeien in boe ken en kasstukken zich dit bedrag toe te eigenen. De verduistering kwam aan het licht bij een accoun tantsonderzoek. Door de dichte mist misleid is gisterochtend de 28-jarige instru mentmaker G. J. M. Franken uit 's-Hertogenbosch met zijn scooter op de Bosscheweg te Vught tegen een lichtmast gereden. Hij liep ernstige hoofdwonden op en is later in het ziekenhuis St. Joan de Deo in Den Bosch overleden. Griezelige ontdekking Werklieden, in een kleuterschool te Huizen op karwei, deden een grieze lige ontdekking. Voor hun werk, de verbouwing van de school, moesten zij op de zolder zijn en daar vonden zij tot hun schrik in een van de dak spanten een granaat. De school is on middellijk gesloten en de mijnoprui- mingsdienst gewaarschuwd. Deze dienst zal trachten het grote projec tiel uit de balk te krijgen om het te demonteren. Naar men aanneemt is de granaat in de eerste oorlogsdagen in de balk geschoten en hebben de Duitsers, die het schoolgebouw als bivak gebruikt hebben het dak gerepareerd zonder acht te slaan op de beklemd zittende granaat. Mogelijk ook hebben zij het te gevaarlijk of niet de moeite waard geacht, het ding weg tc halen. Te Utrecht is vrijdag voor het eerst de Vereniging voor Ned. Bedevaar ten (V.N.B.) in haar nieuwe vorm bijeengekomen ondervoorzitterschap van mgr dr Th. v. d. Bom. In de in stallatierede van de voorzitter werd o.m. gezegd, dat de diocesane comité's actief zullen deelnemen aan het aan wijzen van zieken, die geheel of ge deeltelijk op kosten der V.N.B. jaar lijks naar Lourdes gaan. Voorkomen zal worden, dat sommige zieken nooit, anderen meer dan eens aan de beurt komen. De goedkeuring van bedevaarten, welke de bisschoppen uitsluitend aan de V.N.B. hebben opgedragen, blijft aan het hoofdbestuur voorbehouden, om de bedevaarten vrij te houden van toeristische invloeden. In alle parochies komen affiches te hangen met de lijst van bedevaarten in 1958. Het zijn er 11. Van 1219 april ver trekken de jongeren, van 24 april tot 2 mei gaat de K.A.B.-Kinderbede- Alhoewel carnaval 1958 nog in een ver verschiet is, zijn de voorbereidingswerkzaamheden reeds in volle gang. De foto gunt ons een kijkje in een „koppenatelier in Maastricht, waar men de oude kopen repareert en nieuwe ontwerpt. Haagse raad houdt het bij Wils veen Tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van 's-Gravenhage hebben de leden zich unaniem akkoord verklaard met het door b. en w. gevoerde beleid ten aanzien van het plan-Wilsveen, dat voorziet in de bouw van een nieuwe stad ten behoeve van de Haagse ag glomeratie. De leden van de gemeen teraad hebben tevens de wens uit gesproken dat b. en w. stappen zul len ondernemen dit plan zo spoedig mogelijk te verwezenlijken. In zijn beantwoording van de vra gen die hem met betrekking tot het plan-Wilsveen werden gesteld, ver klaarde burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten dat Den Haag zelf in 1961 geheel volgebouwd zal zijn en dat dit voor de Haagse agglomeratie in 1967 het geval is. Hij betreurde het, dat Zoetermeer op wier gebied 2/3 ge deelte van Wilsveen zal komen te lig gen niet bereid is gebleken met de gemeenten Den Haag, Voorburg, Rijs wijk, Leidschendam en Nootdorp sa men te werken omdat Zoetermeer meent dat het door deze nieuwe stad die 103.000 inwoners zal tellen zijn landschappelijk karakter zal verlie zen. Burgemeester Kolfschoten wees er op, dat Wilsveen een zelfstandige administratieve eenheid zal worden en dus niet als een satellietstad kan worden gekenmerkt. De situatie op bestuurlijk gebied is in dit stadium nog niet geheel duidelijk, doch een zelfstandige en autonome positie kan staatsrechtelijk een werkelijkheid worden, aldus de burgemeester. Wethouder ir. R. C. A. F. J. van Lissa Nessel legde er de nadruk op dat volgens het plan-Wilsveen 10 ha tuinbouwgrond zullen worden opge slokt. De tuinbouwers, die hierdoor worden getroffen zullen in de zg. B-driehoek hun bedrijf kunnen voort zetten dan wel in het gebied tussen Leidschendam en Zoetermeer. De ja knikkers die in dit oliegebied worden geplaatst zullen de aanleg van ter tiaire wegen nodig maken die de tuinbouw daar zeer aantrekkelijk zullen maken. TWEE GEVALLEN VAN LEPRA GESIGNALEERD. De opgeave in de Staatscourant van heden van het aantal aangegeven ge vallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 november bevat onder meer twee gevallen van lepra, voorgekomen in de provincie Overijssel, Naar de geneeskundige hoofdinspectie in Den Haag ons des gevraagd mededeelde, zijn het twee „import-gevallen". Dat wil zeggen dat de ziekte is gesignaleerd bij twee mensen die onlangs uit Indonesië in Nederland zijn aangekomen. vaart; de eerste V.NJ3.-bedevaart met 5 treinen is in Lourdes van 1219 mei: hierbij sluit zich de K.N.B.T.B. aan. In juni gaat weer de K.A.B. (13 21), in juli de V.N.B. echter zonder zieken (1017). Met 300 zieken vertrekt de grote Nationale Bedevaart der V.N.B. op 3 augustus, om de 13e terug te keren; van 210 september valt de laatste K.A.B.-pelgrimstocht. Bovendien ko men er nog Limburgse bedevaarten. Ten behoeve vande zieken gaan 5 ex tra vliegtochten met charter-toestel len van de Raptim naar Lourdes. Lourdes verwacht tussen de 6 en 7 miljoen pelgrims tijdens het Eeuw feest. De hotel-accommodatie is uit gebreid tot 45.000 bedden. Wees een Sint voor een kind sympathieke K-A-B. actie Verschrikkelijk wordt de eenzaam heid van de zieke, wanneer zijn ge nezing te langzaam gaat en het be zoek vergeet te komen, gewend als het is aan de situatie, die maar niet wil veranderen. Erger nog is deze toestand voor een kind, dat van nature veel levendiger is, dat voor het raam liggend moet zien, hoe vriendjes en vriendinnetjes op straat spelen, met tol of spring touw, met bal, brandglas of op de hinkelbaan. Het is de hele dag gedwongen te rusten en kan des avonds niet in slaap komen. Op al die boeken die op de plank staan raakt het uitgele zen en het oude speelgoed verveelt op de duur zo. Duizenden kinderen liggen er zo in huiskamers of in kinderzalen van sanatoria, of ziekenhuizen ze liggen er soms al jaren. Onder het motto: „Wees een Sint voor een kind" voert de Katholieke Arbeiders Beweging ook dit jaar weer een actie om zieke kinderen in de Sinterklaastijd wat afleiding te i bezorgen. Iedereen, die in deze maand een I lid voor de K.A.B. anwerft, mag daar bij tevens de naam en het adres bp- j geven van een ziek, een invalide, of van een arm kind. En aan dat kind j stuurt de K.A.B. dan met Sinterklaas 1 een aardige verrassing. Groot is de medewerking van de K A.B.-afdelingen: hier adopteert een wijk een huis van verwaarloosde kin deren, elders een ziekenzaal, een na. burig woonwagenkamp of een in richting voor polio-patientjes. Ten behoeve van deze actie gaan dezer dagen hoofd- en handarbeiders, Credo-pugnomensen en wijkboden van de KAB op pad om steun te zoe ken voor de Actie Wees een Sint voor een Kind. De ledenwervingsactie, die hand in hand gaat met een van de mooiste dingen, die wij in ons leven kunnen doen: het blij maken en ge lukkig maken vam andere mensen. Die mensen zijn kinderen tot veer tien jaar. Wij hopen dat de Katholie- I ke Arbeidersbeweging met algemene I bijval in beide opzichten vergro- ting van het ledental en hulp aan zieke kinderen een succes zal mo gen boeken. MAATREGELEN TOT HUUR- COMPENSAT1E. De minister van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en Publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie heeft, in ant woord op schriftelij ka vragen van het lid van de Tweede Kamer, de heer Reuter, medegedeeld, dat een wets voorstel, houdende maatregelen tot een compensatie voor de jongste huurverhoging voor gepensioneerde burgerlijke, militaire en spoorweg ambtenaren beneden de 65 jaar eer lang kan worden tegemoetgezien.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5