S)e Qeidóe&yuftcmt raad De tweespalt in de Navo is nog niet bijgelegd Minist. Piiieau naar Washington Paus terug in Vaticaan Montgomery trekt zich terug in 58 Kroonduiftoestel op N.-Guinea verongelukt rabrieksraden ïn'^» Hongarije HOE wordt weer? Britse vliegboot stortte neer in krijtgroeve ADRESWIJZIGING BISDOM ROTTERDAM MAANDAG 18 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14262 Directeur: C M. HAMERS VEI JD. Hoofdredacteur: L. C. 3 ROOZEN Navo ivist geen KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 n kwart ev.n,n *o u A H p.itwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Navo-parlement uiteen zonder verzoening De permanente afgevaardigden van de vijftien Navo-landen zijn er zater dagmiddag niet in geslaagd, het geschil tussen Frankrijk enerzijds en de V.S. en Groot-Brittannië anderzijds naar aanleiding van de Amerikaanse en Britse wapenzendingen naar Tunesië op te lossen. Woensdag a.s. zullen zij de kwestie opnieuw bespreken. De Franse afgevaardigde herhaalde de mededeling van premier Gaillard, dat de Franse regering haar houding ten aanzien van de volgende maand te houden topconferentie van de Navo opnieuw zal bepalen, als tegen die tijd de Atlantische solidariteit inzake Noord-Afrika niet is hersteld. PINEAU NAAR DULLES De Franse minister van Buiten landse Zaken. Pineau, is vannacht uit Parijs naar Washington vertrok ken. Hij zal in de Ver. Staten bespre kingen voeren met minister DuUes. Aanvankelijk zou Pineau zaterdag nacht al vertrokken zijn, maar zijn reis werd 24 uur uitgesteld. Zaterdagmiddag om vijf uur arri veerde de H. Vader wederom in Va ticaanstad na een verblijf van bijna vijf maanden in zijn zomerresidentie in Castelgandolfo. Onmiddellijk voor zijn vertrek nam de H. Vader, zoals zijn gewoonte is, op ongedwongen wijze afscheid van de bewoners van het dorp die in een afscheidsaudiëntie ontvangen wer den. Zondagmorgen heeft de H. Vader zijn eerste audiëntie in Vaticaanstad verleend. Hij ontving bij die gele genheid een grote groep arbeiders, die hij geruime tijd toesprak. Hulde aan Sibelius De Finse P.T.T. gaat een nieuwe post zegel uitgeven ter ere van de grote componist Jean Sibelius. De oplage van de zegel is slechts tweeduizend. Pineau's bezoek aan Dulles hield oorspronkelijk geen verband met de Amerikaans-Britse wapenleveranties aan Tunesië: reeds geruime tijd stond vast dat Pineau met Dulles zou confereren voordat de Algerijn se kwestie in de Verenigde Naties behandeld wordt. Zondagavond zeide Pineau bij zijn vertrek, dat hij Dulles de redenen van de zeer ernstige ongerustheid en scherpe openbare en parlementaire reactie, die in Frankrijk zijn teweeg gebracht door de Brits-Amerikaanse wapenleveranties aan Tunesië, zal uiteenzetten. Pineau zei te zullen trachten, „de schade, die door dit ongelukkige op treden is veroorzaakt", te beperken. Hij zou ook de kwestie van de soli dariteit van de Atlantische bondge noten ter sprake brengen. Pineau verklaarde, dat de tussen Frankrijk enerzijds en Engeland en Amerika anderzijds gerezen kwestie uit de wereld geholpen zou moeten worden vóór de topconferentie van de Navo in december. Voor de Amerikaanse en de Britse ambassade in Parijs stond zaterdag avond een sterke politiemacht, omdat men demonstraties tegen de Britse en Amerikaanse wapenzendingen naar Tunesië vreesde. Navo-parlement. De conferentie van NAVO-^parle- mentariërs is zaterdag in Parijs ge ëindigd. De slotconferentie eindigde in verdeeldheid met betrekking tot de kwestie Tunesië. Frankrijk had de zitting geboycot. Massale bijeenkomst te Djakarta De Indonesische hoofdstad heeft zich maandagmorgen opgemaakt voor een massale bijeenkomst, welke van middag in.het kader van de campagne tot bevrijding van Westelijk Nieuw- Guinea wordt gehouden. Deze bijeenkomst, waarop presi dent Soekarno en de voormalige vice- president dr. Mohammed Hatta het woord zouden voeren, zou een der grootste zijn, die ooit in Djakarta is gehouden. Tijdens het afgelopen weekeinde reden met luidsprekers uitgeruste auto's door de straten om de bevol king tot bijwoning van de bijeen komst op te wekken, terwijl met het zelfde oogmerk duizenden pamfletten werden verspreid. In een radiorede verklaarde de mi nister van voorlichting, Sudibjo, dat de situatie in verband met de Indo nesische aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinea „waarlijk explosief" is. „Als het tot een uitbarsting komt, zal de toestand erger worden en tot een oorlog kunnen leiden, die de wereld vrede in gevaar zal brengen". De vraag is, aldus de minister, of de Ver enigde Naties in het algemeen, en de Westerse landen en Nederland in het bijzonder dit wel beseffen. „Wij heb ben de hoop nog niet verloren, dat de Verenigde Naties uiteindelijk de juis te oplossing zullen weten te vinden." Verlies voor de Navolgde Montgomery beroemd als bevelhebber Veldmaarschalk Montgomery, die van het Engelse achtste leger dat in zondag 70 jaar is geworden, heeft de woestijn de Duitse veldmaarschalk meegedeeld dat hij met ingang van 20 Rommel versloeg. Voor zijn offensief september 1958 aftreedt als plaatsver-1 dat bij El Alamein begon, en leidde vangend opperbevelhebber van de Noord-atlantische strijdkrachten. Hij zal zich te zelfder tijd terugtrekken uit de actieve dienst bij het Britse le ger. De ontslagaanvragen van de Britse veldmaarschalk zijn reeds door de opperbevelhebber van de NAVO en de Engelse regering aanvaard. Sedert 1951 is Montgomery plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten. Hij is «en van de wei nige in actieve dienst overgebleven geallieerde generaals uit de tweede wereldoorlog. Ondanks zijn leeftijd is Montgomery een van de drukst bezette officieren van het NAVO-hoofdkwartier. Zijn voornaamste taak is het toezicht op de opleiding van de geallieerde troe pen en daarvoor maakt hij inspectie- DRIE DODEN Zaterdag is een Beaver-vliegtuig van de Nederlandse Nieuw-Guinea Luchtvaartmaatschappij „De Kroon- duif' bij Merauke op Nieuw-Guinea neergestort doordat het met een vleu gel een palmboom raakte. Drie van de vier inzittenden werden gedood It. ter zee 2e klasse Z. W. Mouton uit Den Haag (ongehuwd) en de twee bemanningsleden K. Ringma en H. J. Goulooze, Nederlanders, die met hun gezinnen in Nieuw-Guinoc woonden. De vierde inzittende, de Engelsman A. P. J. Mould van de Britse vliegtuig instrumentenfabriek Decca, werd zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde op omstreeks 35 kilometer ten noordwesten van Merauke, des morgens om half vijf Nederlandse tijd. Het eenmotorige toestel maakte een karteringsvlucht De kantoren zullen op 8 december i voor de Koninklijke Marine. Het had met de .erkoop beginnen, dat is n.1. de opdracht laag te vliegen, nl. op on- de verjaardag van de componist. De I geveer honderd meter. Nadat het waarde van de zegel is 30 Finnmarken vliegtuig met de rechtervleugel een palmboom had geraakt, stortte het neer op het strand. De drie Nederlanders werden op slag gedood. De zwaargewonde En gelsman Mould is door Papoea's naar Merauke gebracht, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Zijn toe stand schijnt thans redelijk goed te zijn. Zondagmorgen vroeg is uit Hol- landia een extra-Dakota /-ertrokken met aan boord o.a. de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr J. van Baal, de commandant der Zeemacht in Nieuw-Guinea en een commissie van onderzoek. Zij hebben ook de begra- genis van de slachtoffers, die zondag morgen plaats vond, bijgewoond. Gisteravond is van Schiphol ver trokken de heer Wansbeek van het bureau veiligheid van de KLM om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het ongeluk. Hij heeft indertijd ook het onderzoek naar de ramp van de Neutron op Nieuw-Gui nea geleid. Het verongelukte vlieg tuig was een zg water-Beaver, waar van de Kroonduif er drie bezat. Het was gebouwd door de Britse De Ha- villand-fabrieken. tot de vernietiging van het Afrika- korps van Hitier werd Montgomery geëerd door verheffing in de adel stand. Montgomery droeg tijdens zijn veld tochten altijd een wollen trui, een corduroy broek en een zwarte baret. Niet met pensioen. Een veldmaarschalk van het Britse leger gaat niet op een vaste leeftijd met pensioen, zoals het geval is bij minder '.oge officieren. Hij wordt tot zijn dood volledig betaald. Er is een vast aantal elf veldmaarschal ken en er kan geen nieuwe worden benoemd voordat er een sterft. De hertogen van Windsor, Gloucester en Edinburgh maken deel uit van de groep. Generaal Lauris Norstad, de opper bevelhebber van de NAVO-strijd- krachten, heeft verklaard, dat hij „met het grootste leedwezen" het ont slag van de veldmaarschalk had aan vaard. Montgomery's verdiensten voor de vrije wereld zijn „onmete lijk", zo zei hij. De bediening gaat op rolletjes Bij de „Pont National" in Parijs staat een benzincpompstation. Dat is op zichzelf niets bijzonders, ware het niet, dat de vijf (mannelijke en vrouwe lijke) bediendes zich op rolschaatsen voortbewegen, hetgeen een nog snel lere bediening tengevolge heeft. Op de foto zien we een van de gemecha niseerde" pompbediendes aan het werk. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan mgr. I. M. P. A Wils, pastoor van de parochie van de H. Agnes te 's-Gravenhage. Tot pastoor in zijn plaats is be noemd de zeereerw. heer B. J. van Houten, tot nu toe pastoor van „St. T7 1 1 1 I Petrus Banden" te Rotterdam (Over- Tot zyn opvolger is benoemd de In Boedapest is zondagochtend een decreet gepubliceerd dat de organisa tie van de nieuwe fabrieksraden re gelt. Deze vervangen de arbeiders raden, die tijdens de oktoberrevolutie van vorig jaar waren ingesteld en la ter door de regering-Kadar zijn ont bonden. Dé fabrieksraden zullen onder lei ding van de vakverenigingen staan en voor tweederden zijn samenge steld uit vakbondsfunctionarissen. Ook de directeur en hoofdingenieur van het betrokken bedrijf hebben zit ting in de fabrieksraad. De fabrieksraden controleren de zeereerw. heer J. B. M- Blankers. Tot pastoor te Oud-Beierland is benoemd de zeereerw. heer. H. v. d. Heyden in Oost-Polen heeft. De afgelopen nacht klaarde het in onze omgeving flink op, de daarmee gepaard gaande afkoeling bracht vrij wel het gehele land in de mist. Op het oostelijk deel van de Oceaan is, doordat een tweetal depressies van de Azoren naar Usland is getrokken, een zeer krachtige zuidelijke stro ming ontstaan, die zich tot over Ierland en de Ierse Zee heeft uitge breid. Het ziet er naar uit, dat de depressie-invloed niet tot onze om geving zal kunnen doordringen. In verband hiermede zullen de weersom standigheden in Nederland nog wei nig verandering ondergaan. De mist- kansen blijven groot. ÏSrdrec™ Dit b«««' Dordrecht Tot rector aldaar is be noemd de z.e. heer A. M. Niekel, voordien rector aam het St. Jozef paviljoen te Gouda; Tot rectpr van het Sint Jozefpaviljoen te Gouda is benoemd de zeereerw. heer P. H. L. van Ingen, kapelaan aan de St. Petrusparochie te Leiden. Tot secre C- Schaaper, is benoemd de zeer eerw. heer N. M. Grijpink, kapelaan aan de St Willibrordparoohie Oegstgeest taris van de vicaris-generaal, mgr-'|-|/>|» A. C- Schaaper, is benoemd de zeer- «Cl Kapelaan N. M. Grijpink werd ge- werkschema's, de arbeidsdiscipline boren op 11 april 1927. Hij ontving en dergelijke en zij worden geraad- de HL Priesterwijding op 12 juni 1954 pleegd over investeringen, loonscha- J en was daarna achtereenvolgens ka-1 len, verdeling van premies enz. pelaan te Leiderdorp en Oegstgeest. Het bisdom Rotterdam vestigt er de aandacht op, dat ingaande heden, maandag 18 november, een adreswijziging van kracht is geworden. Het adres van de bisschop, van de Curie en van het archivariaat is thans: Koningin Emmaplein 3 te Rotterdam-C2; Het adres van de vicaris-generaal en de secretaris tijdelijke zaken luidt: Koningin Emmaplein 4, Rotterdam-C2; Dat van het Secretariaat Kerkenbouw-aangelegenheden: West zeedijk 96b te Rotterdam-C2; Het telefoonnummer is: K 1800117995 (vijf lijnen; uitsluitend tijdens de kantooruren van 9—13 uur en van 1517 uur nam.) Het telefoonnummer van het secretariaat Kerkenbouwaangelegen- heden: K 1800121888 (Bij geen gehoor: 117995; eveneens van 913 en van 1517 uur) Na 5 uur nam.: 117996 t.n.v. de Vicaris-géneraal, Koningin Emma plein 4; 117997: Secretaris dr M. J. de Jong, Koningin Emmaplein 3; 117998: Secretaris E. E. F. Guljé, Koningin Emmaplein 3; 30377: Secretaris C. J. van der Knaap, Westkruiskade 12; 121888: Secretaris W. M. I. v. d. Ende, soc. drs, Westzeedijk 96b; 117999: Secretaris N. M. Grijpink, Koningin Emmaplein 4; 117614: Huishouding van het Bisdom: Koningin Emmaplein 34. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OP VELE PLAATSEN MIST. Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost. Weinig verandering in tem peratuur. 19 Nov. zon op: 8.08; onder: 16.46; maan op: 5.11; onder: 15.32. Hoogwaterstanden 19 Nov. v.m. 12.50; n.m. 1.15. Het weer in Europa HELSINKI geheel bew. 1C. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO geheel bewolkt KOPENHAGEN geh. bew. ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRFNOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT Vrijdagavond is bij de plaats Fresh-1 58 mensen aan boord, van wie er ze- J markeren de plaats in de krijtgror water op het Engelse eiland Wight ker 43 om het leven zijn gekomen. ve waar de vliegboot terecht is een viermotorige, Britse vliegboot Het afgebroken staartstuk en de pro- gekomen, van het type Solent neergestort met I pellers, waarvan er een verbogen is,l Door het overlijden van twee der gewonden is inmiddels het dodental van de ramp met het watervliegtuig op Wight tot 45 gestegen. Door de ontploffing van een handgranaa., die een Algerijnse op standeling op de markt van Ain Bes- sim wierp, zijn vrijdag zeven Mos lims om het leven gekomen. Grote mistkansen De kleine storing, die zich geduren de het weekeinde in de buurt van ons land bevond en zaterdagmiddag op tal van plaatsen regen bracht, heeft nu haar betekènis geheel verloren. Het weer in ons land staat nu evenals overal elders op het Europese vasteland onder invloed van een ho- gedrukgebied, dat zijn centrum met een barometerstand van 1037 millibar MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA lichte regen licht bew. mist onbewolkt mist geheel bew. geh. bewolkt lichte regen onweer geheel bewolkt geh. bew. 4 lichte motregen geheel bewolkt lichte regen half bewolkt geheel bewolkt licht bew. half bewolkt zwaar bew. geh. bew. Korreltje Wie met modder gooit, verliest grond.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1