Hoe ïook rolt. GELD koningen^ Nederland-Belgie, weer in het Feyenoord-stadion Kampioensrit KNMV ving niet zonder moeilijkheden aan ZAT1*KL>AG lb iMOVfcMttER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Voor de 85ste maal: Waarom toch geen televisie-uitzending De „derby der lage landen' NederlandBelgië beleeft morgen haar 85stc ontmoeting in de grote reeks van wedstrijden, die in het internatio naal programma van Nederland altijd de grootste aantrekkelijkheid beiit. De strijd tegen de bijna immer gevreesde Rode Duivels wordt altyd door heel Nederland en België gevolgd, want het is merkwaardig hoe honderdduizenden mensen, die nimmer naar een voetbal wedstrijd gaan kijken, toch altijd inte resse hebben voor de wedstrijden tegen de Belgen. Daarom temeer Is het jammer, dat deze wedstrijd wederom niet voor de televisie wordt uitgezonden en we vra gen ons af, of de Koninklijke Neder landse Voetbalbond maar niet al te ge makkelijk de weigering van de Kon. Belgische Voetbalbond aanvaardt Het motief van deze bond, dat daardoor de belangstelling voor de competlteiwed- strijden in België in gevaar komt, lijkt ons al van heel weinig belang. Integen deel lijkt ons het al een heel ongeluk kig standpunt van die bond om com petitiewedstrijden te doen spelen. Daar door immers ontneemt de KNKB zijn eigen spelers de mogelijkheid zelf een dergelijk belangrijk sportgebeuren te kunnen bijwonen. Dat is, zacht uitge drukt toch wel neel kortzichtig te noe men, want de KNKB leeft toch even als trouwens Iedere andere bond bfj de gratie van zijn leden. En als het dan niet anders kan, dan moet de c petitie in België ook maar eens dagje stop staan. Als dit in Nederland kan, moet het ook in België kunnen. Thans de wedstrijd zelf, de 85ste. Een respectabel aantal ont moetingen is in de laatste vijftig jaar opgebouwd, ontmoetingen, die ups and downs aan beide zijden hebben laten zien, maar waarbij Nederland nog altijd op een overwicht kan bogen. In de 84 tot heden gespeelde wedstrijden bleef het Oranje-elftal 39 maal winnaar, 27 wedstrijden werden verloren en 18 keer dus eindigde een wedstrijd in een ge lijk spel. De wedstrijden na de oorlog verliepen voor de Belgen Iets gunstiger dan daar voor. Van de 24 wedstrijden, sinds 1946 gespeeld, wonnen onze zuiderburen er 9, terwijl er 8 voor Oranje waren, zodat er 7 onbeslist eindigden. Rotterdam 6chijnt voor de Belgen intussen een ge lukkig home te zijn, want de Oranje- ploeg wist slechts één van de vijf daar gespeelde wedstrijden te winnen, nl. de wedstrijd in 1953, toen de onzen nat 10 de baas bleven. WAT DE KANSEN in de wedstrijd van morgen betreft, het is moeilijk te zeggen wat het zal worden. Vast staat, dat de laatste jaren veel minder fraai spel te zien werd gegeven dan vroeger dikwijls het geval was. Of dit nu komt doordat het publiek verwend is en hogere eisen stelt? We geloven het niet. Intussen kan dit alleen bereikt worden, indien er gewerkt wordt om een zo goed mogelijk resultaat te be reiken. En dat kan alleen," indien de spelers de nodige ambitie voor de wed strijd tonen. En dat geldt niet alleen voor Lenstra en Wilkes, maar voor iedereen. We hopen, dat Kruiver op de middenvoorplaats zijn verkiezing waard zal blijken en dat Van Wissen een goed plaatsvervanger van Notermans zal blij ken te zijn. De uitslag? Natuurlijk zien de Neder landers natuurlijk gaarne Oranje, de Belgen vanzelfsprekend de Rode Duivels Winnen. Maar wat doet de uitslag er feitelijk toe, als men maar verzekerd is van een boeiende strijd met kwali teitsvoetbal, een wedstrijd, die in de herinnering een blijvend karakter zal blijven behouden. Moge de 25ste inter land na de oorlog aldus verlopen! wielrennen LEIDSE REN- EN TOURVER. SWIFT Als vijfde rit van de najaarscompe titie rijden A en B-klasse morgen 58 km., C en D-klasse rijden resp. 34 en 26 km. Start 10 uur te Oude-Ade. ijshockey UITBREIDING INTERNATIONALE TOURNOOIEN Vertegenwoordigers van de West- duitse IJshockey Bond, van de Belgische IJshockey Bond en van IJ.H.C. (Den Haag) zijn bijeen geweest ter bestu dering van de mogelijkheden om de ijshockey sport voornamelijk in Neder land en België te bevorderen. Men besloot een tournooi voor junio ren in te stellen, waaraan alleen door spelers tot 18 jaar kan worden deel genomen. Hieraan zullen de teams van IJ.H.C. (Den Haag), Krefeld, Düsseldorf en Antwerpen deelnemen. Voor dit tour nooi is reeds één wedstrijd vastgesteld nl. die tussen IJ.H.C. (Den Haag) en Düsseldorf, welke op 23 november op de Hokij te Den Haag zal worden ge speeld. Maar ook voor de B-ploegen heeft men gelegenheid tot het houden van wedstrijden geschapen. Voor deze teams werd eveneens een tournooi ontworpen. De deelnemende ploegen zijn: IJ.H.C. (Den Haag), Antwerpen, twee teams van Krefeld en één van Dortmund. Voor IJ.H.C. (Den Haag) is de eerste wed strijd op 21 december tegen Dortmund te Dortmund vastgesteld. In de ploegen, die uitkomen in dit tournooi mogen geen spelers van het eerste team, noch spe lers uit het buitenland (Canadezen) worden opgesteld. Priem Rozenburg vond poetskatoen en haren in tank Ogenschijnlijk leek de eerste dag van de 22ste K.N.M.V.-kampioensrit, waar voor gisterochtend in het stadion De Vliert te Den Bosch het startsein werd gegeven, niet zwaar te worden. Het was immers al dagenlang droog, zodat de Limburgse loss niet zoals in 1956 als een dikke glibberige brij de strijd met de motorcracks zou aanbinden. Maar toen na het eerste 250 kilometer lange traject de stand werd opgemaakt, bleek de vindingrijkheid van de heer Sybrandy een meester in .het zoeken naar moeilijkheden (voor de rijders al thans) opnieuw getriomfeerd te heb ben. Want alleen Ton Bakker uit Was senaar was uit het veld van 35 senior- solorijders strafpuntloos in Valkenburg aangekomen. Het wil niet zeggen, dat hij in zijn klasse tot 175 cc. zon der concurrentie is, want op hem vol gen Pim de Haan, Markus, Steeman, Kalmthout elk met 1 strafpunt, Bob Bakker, Van der Mispel en Goessen elk met 2 strafpunten. Deze reeks is het bewijs voor de be wering dat de lichte machientjes ge makkelijker door het stuk van 18 km. in de heuvels tussen de Bek- en Rey- merstop (in de buurt van Slenaken) konden komen, dat zonder tijdspeling met de voorgeschreven gemiddeldes in de diverse klassen gereden moest wor den. Want Juist hier vielen in de zwaar dere klasse en vooral in die boven de 250 cc. de grootste klappen. In de klasse van 175 tot en met 250 cc. leidt Brouwer met 4 strafpunten voor Frits Selling (5), Witberg (6). Clijnk (7) en Vos (9). In de klasse boven 250 cc. staat Rob Selling aan de kop met 6 strafpunten, gevolgd door Van Dobben (7) en Van der Hoek (15). Zeker, er zijn veel meer rijders zon der strafpunten gebleven, maar dat wa ren de zijspannen (Emmelkamp en Zoontjes) en de junioren, waarvan er liefst 23 een blanco straflijst hebben. BELGIË i (BwctanSp.) iSS Adhere} - ft (Standard) Maar zij allemaal hadden een heel wat gemakkelijker route en werden zoveel als mogelijk uit de heuvels weggehouden. Twee klinkende namen ontbreken in deze opsomming: Simon Schram en Priem Rozenburg, vorig jaar titelhou ders, resp. in de klasse tot en met 250 cc. en de klasse boven de 250 cc. Beiden hadden met pech te kampen. Schram, die evenals de meesten de 140 km. lange aanloop van Den Bosch naar St. Odiliënberg zonder moeite had vol bracht, begon in het zuidelijk deel van Limburg te sukkelen. Hij hield het een heel eind vol, maar kon een 70 km. voor de finish niet meer verder. Twee zuigerkleppen waren gescheurd en Schram sloeg drie tijdcontroles over door direct naar Valkenburg te gaan om het euvel te verhelpen in de hoop vandaag weer te kunnen starten. Die hoop was vergeefs, want het reglement stelt diskwalificatie op het missen van drie tijdcontroles. Een vreemde geschiedenis Met Rozenburg was er iets heel' an ders aan de hand. Witheet kwam de Maastrichtenaar, die nu in de klasse tot 175 cc. meerijdt, in Valkenburg aan. Te laat echter en dat kostte hem 7 straf punten. Hij had het zo uitgekiend, dat hij niet genoeg benzine zou hebben om de 25 km. van de voorlaatste tijdscon- trole in Reijmerstok naar Valkenburg af te leggen. Maar onderweg naar de finish kwam hij plots stil te staan. Bij een vluchtig onderzoek bleek er allerlei vuiligheid in de tank te zitten, die het doorstromen van het laatste zo nodige beetje ben zine verhinderde. Draden poetskatoen en rode haren kwamen uit de tank. En nu loopt Priem zich als maar af te vragen, hoe dat erin gekomen is. „De machine is piekfijn van de inter nationale zesdaagse uit Tsjechoslowakije (Rozenberg veroverde daar goud) terug gekomen. Donderdagavond ben ik er tegen mijn gewoonte in op van Maas tricht naar Den Bosch gereden en toen ik daar aankwam, was de tank ook leeg, maar ik had nergens last van. Donder dagnacht heeft de motor onbeheerd in de garage van mijn hotel met machines van andere deelnemers gestaan". Op de opmerking, dat de anderen toch niet in staat moeten worden geacht op zettelijk die vuiligheid in de tank te hebben gestopt, lachte Rozenberg scham per: „Het is anders wel opmerkelijk, dat er vanmorgen voor de start tegen mij gezegd werd: „Er zijn er heel wat blij, dat je niet in de 500 cc. rijdt, maar er zijn er zeker meer, die er de smoor over in hebben, dat je nu in de lichte klasse uitkomt'-. De keuringen Met het oog op de maximum snel heid waren zoveel mogelijk bebouwde kommen uit het traject gemeden. Toch heeft een aantal deelnemers juist in de bebouwde kom van Heythuyzen (na 110 kilometer) een bekeuring opgelopen. Hier naderden zij uit een zijstraat een voorrangsweg en waren verplicht voor het bord met „stop" stil te houden Waarschijnlijk hebben zij zich daar niet strikt aan gehouden, want o.m. Theo Witberg, Jan Clijnk, Rob en Frits Sel ling lopen nu met een voorlopig souve nir aan deze kampioensrit rond in de i vorm van een proces-verbaal. Van de rijders, die gisterochtend uit Den Bosch vertrokken, zijn er nu nog 65 over: senioren en junioren tezamen. Vier deelnemers staakten de strijd, on der wie Colijn uit Aalsmeer, die een Geen PBO maar PVO Nieuwe politieke partij Naar eerst thans bekend wordt, is op dinsdag 12 november te 's-Graven- hage een nieuwe politieke partij op gericht onder de naam „Partij voor Overheidspersoneel". In het beginsel programma stelt de partij, de directe en indirecte belangen te zullen be hartigen van het gehele overheids personeel, semi-overheidspersoneel en gepensioneerd overheidspersoneel van alle rangen en elke geloofsover tuiging of levensbeschouwing. De partij wil zich doen vertegenwoordi gen in de Staten-Generaal, provin ciale staten en gemeenteraden. Voor zitter van het actie-comité is de heer J. Wolff, ambtenaar van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid. Leden van dit comité zijn de heren C. J. M. v. Eyken, J. te Loo en W. van Eyle. Het voorlopig secretariaat is geves tigd te 's-Gravenhage, Weissenbruch- straat 187. DE ZOUTSCHADE OP WALCHEREN Aan de tot standkoming van een regeling voor vergoeding van zout- schade als gevolg van de inundatie van Walcheren in 1944 en van de watersnood in 1953 wordt, zo ver nemen wij van de zijde van het mi nisterie van volkshuisvesting en bouwnijverheid, nog steeds gewerkt. De ongekende omvang van de door het zout aangerichte schade heeft het nodig gemaakt nauwkeurig te onderzoeken welke maatregelen hiertegen genomen zouden kunnen worden. Dit onderzoek is nu onge veer tot een einde gekomen, zodat thans een inzicht in de verschillen de mogelijkheden is verkregen. Over de financiële afwikkeling van de zoutschade is nog interde partementaal overleg nodig. Met het oog op de lange tijd, welke reeds is verlopen wordt er naar gestreefd dit overleg zoveel mogelijk te bespoedi gen. DOUWE^ |GBERts i Hij voelde zich bekocht. „Twin tig gulden boete voor het stelen van ,een paar schoenen?" „Ja", antwoordde de rechter. „Maar edelachtbare, ze pasten niet eens". ïn stijl van papa. Bruidegom: „Wat zal ik in je trouwring laten gra veren?" Bruid (dochter van een uitgever): „Laat er in zetten: Alle rechten voor behouden." Heeft hij gelijk? Rechter: „Hm, verdachte, ik zou graag van u weten, waarom u feitelijk een vrouwelijke advocaat heeft gevraagd." Verdachte: „Meneer de Rechter, ik heb de ondervinding opgedaan, dat vrouwen altijd gelijk krijgen. En ze denkt, dat ik onschuldig ben. We zul len zien." paar maal verkeerd was gereden en vijf anderen werden gediskwalificeerd. Hedenochtend na een acceleratie-rem proef tegen de helling van de Cauberg op werd gestart voor het tweede en laatste traject, dat 237 km. lang is. De moeilijkheden liggen hier verscholen in de eerste 80 km. door de Limburgse heuvels. SCHAKEN HET INTERN. ZONE-TOURNOOI De uitslagen van de afgebroken par tijen van het internationaal zone- schaaktournooi, dat te Wageningen wordt gehouden, luiden: 8ste ronde: TrojanescuOlafsson 01; 9e ronde: OlafssonKolarov 10; 10de ronde: DonnerIvkov 1—0, Alster Stahlberg 01, TrojanescuKolarov op nieuw afgebr.; 11e ronde: Niephaus Orbaan 10, IvkovAlster y2y2. De stand luidt nu: 1. Szabo 10 pnt.; 2. en 3. Larsen en Olafsson 8y pnt.; 4, 5. en 6. Uhlman, Donner en Irifu- novic 7y pnt.; 7. Stahlberg 7 pnt.; 8, 9. en 10 Duckstein, Tesohner en Ivkov 5 pnt.; 11. en 12. Kolarov en Troja nescu 4 y, pnt. plus 1 afgebr. partij 13. Niephaus iy pnt.; 14. Alster 4 pr.t.; 15. en 16. Hanninen en Clarke 3y pnt.; 17. en 18. Lintblom en Orbaan 1 pni Het ergste. Bakvis: „Niet alleen heeft hij mijn hart gebroken en mijn leven verwoest, maar hij heeft ook nog mijn hele avond bedorven". „Natuurlijk meneer, de veren wor den er eerst netjes afgehaald." De naam van de kipDe deftige, althans deftig doende, heer bestelde met een zekere plechtigheid z'n ont bijt. „En daarbij wil ik dan", sprak hij, de vijf vingertoppen van iedere hand zacht tegen elkaar drukkend, „twee eieren. Verse eieren. En ge bakken. Maar niet zó maar gebakken. Met zorg. Zodra het wit in de pan stolt moeten de eieren er uit. Niet te veel boter gebruiken. En tijdens het bakken een deksel op de pan. Ik wil ook graag een snippertje zout over de eieren, zodra ze in de pan liggen. Geen peper". De ober bleef enkele ogenblikken verbaasd staan. „Nog iets te vragen?" vroeg de def tige heer nonchalant. „Ja, meneer", zei de ober. „De kip heet Metsy. Hebt u daar geen be zwaar tegen?" Tafelmanieren. Juffrouw Smak vertelde in kleuren en geuren van de inbraak, die de vorige avond bij haar was gepleegd. „Ja, we waren aan tafel", zei ze, „en net aan de soep begonnen „Zodat jullie niet konden horen wat er op de gang gebeurde", onder brak een kennis. Zij wist. Mevrouw (tot haar echtgenoot): „Hier vent, ik heb een middel tegen haaruitval voor je mee gebracht." Meneer (zeer verbaasd): „Dat is heel aardig van je, maar mijn haar valt helemaal niet uit." Mevrouw: „Neen vent, dat weet ik wel. De bedoeling is dat je het aan je secretaresse geeft, dan krijg je niet zoveel haar meer op je jas." Advertentie Dat kón ook niet. Chef: „Hoe komt het toch, Vermeulen, dat ik je nooit aan je werk vind als ik binnen kom?" Kantoorbediende: „Dat komt omdat u rubberzolen heeft, meneer." Het medaillon. De beroemde ac trice Eleonara Duse, de grootste ka rakterspeelster, die ooit geleefd heeft, was een boezemvriendin van de dich ter Gabriele d'Annunzio. Eleonora droeg altijd een kostbaar medaillon om de hals, waarvan ze nooit scheid de. Toen ze eens in Pittsburgh een gastrol vervulde, bewonderde de re gisseur het gouden kleinood en vroeg of het een geliefd aandenken was. „Ja", antwoordde de kunstenares, „het bevat een lok van mijn beste vriend, d'Annunzio". „Maar", klonk het, hoogst verwon derd, „d'Annunizo is toch nog niet dood?" „Gelukkig niet. Maar haar heeft hij niet-meer!" Weerberichten worden betrouw baar. Bij de radiohandelaar komt een aspirantkoper. Hem worden de modernste toestellen gedemonstreerd en dan vraagt hij: „En hoe is het met de weerberich ten? Zijn die bij die nieuwe toestel len te vertrouwen? Die van mijn oude kwamen nooit uit!" Jantje Slim. Jantje ging met zijn moeder boodschappen doen. Zij gin gen winkel in, winkel uit en de hoe veelheid pakjes nam steeds toe. Klei ne Jan werd er moe van. „Mam", zei hij tenslotte, „als ik wat voor u doe, doet u dan wat voor mij?" „Goed", zei zijn moeder, „wat wil je dan?" „Ik zal alle pakjes voor u dragen", zei Jan toen, „en dan draagt u mij hè?" Wist zij ook? Op een veiling wa ren een heer en een dame fel gebrand op dezelfde bontmantel. Zij waren de enigen die boden, maar dan ook zo dat de prijs veel te hoog werd. Ten slotte gaf de dame het op en de heer werd de gelukkige koper. Toen bleek, dat hij de man was van de dame, die zo dapper had volgehouden Courage. „Heb je je goed gehou den bij de tandarts?" ,En of! Ik heb hem gezegd, dat ik de rekening pas over drie maanden zal betalen!" door E. Phillips Oppenheim 16) De onrust tekende zich nog scher per op Virginia's gelaat af. .Stella-lief", zeide zij, „hoewel niets mij meer genoegen zou doen, dan dat je weer goede vrienden met je vader werd, moet ik je toch zeg gen, dat hij niemand toestaat in deze kamer te komen, als zijn secretaris er niet is. Inderdaad is, zoals je weet, de deur afgesloten en als je de ge heime sluiting niet gekend had, had je niet binnen kunnen komen." Kom", antwoordde Stella luch tig, „nu ik eenmaal hier ben, ben ik hier. Toe, maak dat bureau open en geef me wat postpapier." „Ik kan het niet open maken" zei Virginia. ,Dat moet je begrijpen." „Maar je hebt de sleutels", wierp Stella tegen. „Als ik die heb", verklaarde Vir ginia, is het, omdat je vader ze mij heeft toevertrouwd." „Misschien", zei Stella, terwijl zij zich wat voorover boog in haar stoel, heb je ook de sleutels van die prach tige, kleine geheime bergplaats van hem, die hij mij eens heeft laten zien." „Misschien heb ik die", antwoord de Virginia, ,maar als dat zo is, zal niemand anders ter wereld het ooit te weten komen." „Dus je wilt niet eens dat bureau voor me open maken?", vroeg Stella. „Zeer zeker niet", antwoordde Vir ginia „de bevelen van je vader aan mij waren volkomen duidelijk." „Denk je dan niet", vroeg Stella, „dat zijn bedoeling was, een uitzon dering te maken voor zijn eigen docher?" ,Hoe kan ik dat zeggen?", ant woordde Virginia. „Ik weet niets van de moeilijkheden tussen jullie beiden", liet zij er zachter op volgen. „Het is mijn zaak niet, hoewel niets mij meer genoegen zou doen, dan je weer met je vader verzoend te zien. Als je in de zitkamer wilt komen en daar wachten zal ik naar boven gaan en hem proberen over te ha len, je te ontvangen." Stella schudde het hoofd. „Het zou tot niets leiden", zeide zij „Hij is vreselijk koppig en ik zal nooit kans hebben, om weer vrede met hem te sluiten, tenzij ik hem onverwachts kan ontmoeten." ,Nu", zei Virginia, „het is niet waarschijnlijk, dat hij vandaag be neden zal komen en Stella, wees niet boos op mij, maar ik moet je wer kelijk vragen, deze kamer te verla ten." „Dank je wel", antwoordde Stella koel. Ik ben hier bij mij thuis en ik ben van plan hier net zo lang te blijven, als ik verkies. Jij bent hier de indringster. Als je maar een greintje verstand hebt, dan ga je weg om met je poppen te spelen. Het kan niet zo lang geleden zijn, dat je dat nog deed en ik verzeker je, dat het een passender tijdverdrijf voor je is, dan hier in het huis van mijn va der de baas over mij te spelen." Virginia liep in de kamer heen en weer. De tranen stonden haar al in de ogen, zij was geheel ontdaan. Stella", zeide zij, „je weet, wat voor soort man je vader is. Als hij te weten komt, dat je in deze kamer bent geweest, zal hij het mij nooit vergeven. Hij zal mij naar huis zen den en dat zou om meer dan één reden vreselijk zijn. Toe, wees nu redelijk en ga mee naar een van de andere kamers. Ik wil alles doen, wat ik kan, om je met je vader te verzoenen." Stella scheen het er op gezet te hebben, om met haar nichtje te kibbelen. Haar gelaat was bleek en droeg een harde uitdrukking. Zij lachte enigszins schamper vóór zij ant woordde. Jij ons verzoenen!", riep zij uit. „Dacht je soms, dat ik je daarvoor niet beter kende? Ik weet best, dat het je hier veel te goed bevalt en dat je bang bent, dat, als mijn vader mij vergaf en ik terug kwam, jij naar huis zou moeten gaan. Denk maar niet dat ik je niet begrijp." Virginia liep naar het venster en stond daar een ogenblik naar buiten in de Avenue te kijken. Haar ogen waren nu geheel droog en op haar wangen vertoonde zich een vurige blos. De onrechtvaardige woorden van haar nichtje hadden haar tra nen gestuit, maar zij misten ook verder hun uitwerking niet. Zij keer de zich langzaam om. „Heel goed, Stella", zeide zij. „Ik zal mij niet meer met je zaken be moeien, maar ik ben van plan volko men mijn plicht te doen. Wil je deze kamer uitgaan ja of neen?" „Als ik klaar ben", antwoordde Stella, „eerder niet." Virginia liep de kamer door met de bedoeling om te bellen. Stella sprong vlug van haar stoel op, haal de haar nichtje in én, haar bij de schouders beetpakkend draaide zij haar om. Toen sloot zij kalm de deur van de kamer, waarin zij waren, aan de binnenzijde af. Ongeveer een uur later kwam Ror1 bert Smedley, de oudste secretaris van Phineas Duge, haastig diens slaapkamer, boven in het huis, bin nen en vertoonde aan zijn meester een doodsbleek gelaat. Phineas Duge geheel gekleed, was bezig getallen op te tekenen in een notitieboekje, dat voor hem op tafel lag. .Mijnheer Duge", riep de jonge man uit, „neemt u mij niet kwalijk, dat ik u stoor, maar ik geloof, dat u, als u zich sterk genoeg voelt dadelijk naar beneden, naar de bibli otheek moet gaan." Phineas Duge draalde niet. Er kwam een licht in zijn ogen, dat een gehele verandering over zijn gelaat bracht. Hij besefte, als bij ingeving, iets van wat er gebeurd was. Hij nam de achtertrappen, die hij voor een ziek man met merkwaardige snel heid afliep en was in minder dan een minuut in de bibliotheek. Het was gemakkelijk te zien, dat Smed- ley's ontsteltenis niet geheel onge grond was. Er was een stoel omver geworpen. Virginia lag met haar ge zicht naar beneden vlak voor het bureau. Phineas Duge liet zijn siga ret vallen en knielde naast haar neder. Toen zag hij dat haar voeten en handen gebonden waren met een antimacassar die in repen was ge scheurd en dat zij een ruw gevorm de prop in de mond had. 1 Zij opende de ogen bij zijn aan raking en kreunde zachtjes, in een oogwenk had hij haar van haar ban den bevrijd en de zakdoek wegge nomen, die in haar mond gestopt was. „Haal wat cognac", zei hij tegen de jongeman, „en je houdt je mond hierover, begrepen?" „Volkomen, mijnheer." Smedley snelde weg. Duge stond nog gebukt met zijn arm om Virgi nia's middel. Langzamerhand begon zij bij te komen. Zij keek de hele kamer rond, alsof zij iemand zocht. Haar oom deed haar geen vragen. Hij zag, dat zij snel tot bewustzijn kwam en hij wachtte. Smedley kwam terug met de cognac. Samen lieten zy er haar met moeite wat van tus sen de lippen vloeien en keken toe, hoe er weer kleur op haar wangen begon te komen. Toen trok Phineas Duge zijn arm terug en liep naar de andere zijde van het bureau. Op de grond lagen de stukken van Virgi nia's gebroken medaillon. Het tapijt was opengescheurd. Het ijzeren kist je, met de sleutels nog in het slot, stond half open. Hij sloeg het dek sel terug en enkele van de bovenste papieren er uit nemend liep hij ze vlug door. Er was geen twijfel aan, natuurlijk. Het document was weg. Hij keerde naar de stoel terug, waar heen hij Virginia gedragen had.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8