FOTO-TOTO ftêd/i CUa maat meet zaetigfieden Rotondes beantwoorden niet aan hun doel SPEUR NEUZEN Voor ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 OVERPEINZING (VOOR ÜE ZONDAG) JE LEEFT MAAR EEN KEER Wanneer ik het leven nog eens over zou kunnen doen, dan. Wat dan? Persoonlijk hebben wij er geen behoefte aan, het leven nog eens over te doen. Hoe ouder je wordt, hoe meer je het leven beleeft als een, wat in de scheikunde wordt genoemd, onomkeerbare reactie. Daar heb je je bij neer te leggen, en daar heb je je ook maar op in te stellen. Niettemin zal ieder mens wel eens overpeinsen, wat hij weten de, wat hij nu weet van zijn leven gemaakt zou hebben, in de gegeven omstandigheden. De omstandigheden kan men, meestal, niet veranderen. Zij zijn het bouwkundig geraamte, waarin men zijn levenshuis opbouwt. Maar o wee! dat eigen bouwsel! Er was heel wat beters van te maken geweest als we niet een aardig balconnetje hier en een leuk salonnetje daar hadden geprutst en niet het lekke dak hadden laten lekken, omdat we juist voor dit nood zakelijke werk geen zin (en dus geen tijd) hadden. Je weet nu, dat je recht op je doel af had moeten bouwen, van het begin af aan, met een degelijk en doorzettend gebruik maken van de geschonken talenten met één doel voor ogen: van het leven een edel geheel te maken. „Onze levenswandel is in de hemel" schrijft Paulus in het epistel van morgen. Dat wil niet zeggen, dat Paulus een hemeltje op aarde heeft gehad! Hij port ons aan de maar ééns te leven levenstijd rechtlijnig te le ven naar de eeuwigheid, waarin hij uitmondt. Daarvoor is het nooit te laat al zat het eerste stuk vol kronkels en bochten. Jonge mensen echter doen maar beter, meteen rechtlijnig te gaan leven, dan naderhand spijt te hebben. KNAC ontstemd over beslissing Hoge Raad Op circulatiepleinen moet rechts worden gehouden; voorsorteren is niet toegestaan. Naar aanleiding van deze recente uitspraak van de Hoge Raadi heeft de K.N.A.C. een brief ge zonden aan de commisie veiligheid wegverkeer. Daarin wordt gezegd, dat een vlotte afwikkeling van het verkeer op rotondes thans praktisch onmogelijk is geworden en dat zo kort mogelijke termijn een wijziging van het wegenverkeersreglement no dig is, die de tot dusverre bestaande en uit verkeerstechnisch oogpunt on getwijfeld juiste praktijk een wette lijke basis geeft. Aan de commissie wordt gevraagd de nodige stappen daartoe te ondernemen. De consequentie van het arrest is, dat van nu af aan de verkeerspleinen, circulatiepleinenof rotondes niet meer mogen worden gebruikt voor het doel waarvoor ze zijn aangelegd, aldus de K.N.A.C. Door het verbod om een volledig gebruik te maken van zulke pleinen (de binnenste weg helft blijft leeg indien men rechts moet houden) wordt immers de be oogde vergroting van de capaciteit van een wegenkruising ilusoir. Nu een nadere regeling voor het berijden van verkeerspleinen op korte termijn noodzakelijk is, zou daarbij tevens de regeling van de voorrang op die pleinen moeten wor den bezien, zo meent de automobiel- cluib, die er voor is, het verkeer op het plein voorrang te verlenen boven het verkeer op de toeleidende wegen. Een proef met deze voorrangsrege ling is met gunstig resultaat geno men in Venlo. Spoed. Indien beide kwesties tegelijk en met spoed door de comisie behandeld worden, is dit de snelste weg om aan de minister van verkeer en waterstaat voorstellen te doen die tot een doeltreffende aanpassing van de wet kunnen leiden, aldus de K.N.A.C. f v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 J. du PON treestraat 89 Advertentie. Na 35 jaar kwam trouwring terug Een dag nadat hij zijn -45-jarig hu welijksfeest had gevierd heeft de heer A. van Staalduinen te Monster zijn gouden trouwring teruggekregen welke hij 35 jaren geleden te Maas land verloor. De ring werd in het voorjaar in de Westgaag opgebaggerd door de heer A. van Mil te Maas land. De eigenaar was, ondanks ijve rig speuren, niet te vinden, totdat dezer dagen een bewoner van de Westgaag bij een gesprek over de gevonden ring de naam noemde van de heer Staalduinen, die daar vroe ger had gewoond. De inscriptie in de ring wees eveneens in die rich ting en thans heeft de heer Staal duinen zijn eigendom teruggekregen. BROMFIETSER OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermorgen omstreeks acht uur is een 55-jarige heer uit Nuth, die per bromfiets op weg naar zijn werk in Eijsden was, bij het oversteken van de voorrangsweg Bergerstraat, gegrepen door een bestelauto uit Maastricht. De bromfietser was ge huwd en vader van vier kinderen. Hij overleed kort na het ongeluk. Deze week oa.: OUDE MEESTERS - „NIEUWE" MODE Oók de ontwerpers van 1957 laten zich inspireren door het verleden N1CASTRO IS VOL VROLIJKE DRAKESTAARTEN. Nuuuplein 7 Haarlem. De kennis van bekende personen in Leiden onder onze lezers mag niet heel groot genoemd worden. Daarom deze week niet een per soon maar een plaats. Het is, zoals u ziet weer een oud en dus be kend fragment uit het Leidse stadsbeeld. Niettemin bestaat er een kans, dat u zich zult vergissen. Daarom luidt onze vraag: wat zijn dit voor huizen, in welke straat staan ze en van welke kant af werden ze genomen? De vorige week Dat de oude baas, die we u de vorige week voorstellen een Turk was, behoefde 'geen nadere uitleg. Maar waar we hem ontmoetten? Hij was niet uit de patrijspoort in de gevel van De Vergulden Turk gestapt. Mevr. N. M. Wijsmanv. d. Meelberg, Hooigracht 78 te Lei den deed ons het beste antwoord aan de hand: Het beeld is afkom stig van een pand aan de Hooi gracht, dat plaats heeft moeten maken voor de bouw van het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Het vormde de bekroning van een groot, drie hoekig beteldhouwwerk. Bij het verwijderen liep het een schedel breuk op. Daarom is het geplaatst op de binnenplaats van het Stede lijk Museum De Lakenhal bij de rijwielstalling. Een gesloten poort mag geen beletsel heten om er een onderzoek in te stellen. Mevrouw Wijsman zal dezer da gen een waardebon van vijf gul den ontvangen. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto: Foto-toto. De inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. m De schotse ruit gehuld jj PEN DER DANKBAARSTE stof- fen om tot jurk te verwerken H| is wel de Schotse ruitstof. Het zul- H! len zeker geen geklede japonnetjes worden die men er van maakt, maar wel eenvoudige, lekker warme fH jurkjes, zeer geschikt voor thuis, kantoor en atelier. De Schotse ruit H= leent zich er voor om een simpel jurkje te maken, waar verder niets aan gedaan behoeft te worden, geen kraagjes, geen ditjes en datjes als garnering, niets van dit alles, want de ruitstof is zo rijk aan kleur en lijn, dat deze alles zelf doet. Hl Gekleed in een dergelijke jurk gg ziet men er charmant en degelijk uit. Dit is iets, dat men in de kle- f§§ dingindustrie heeft ingezien en daarom is ook dit seizoen de ruit weer in de mode. Men ziet ze grof en, fijn, in alle mogelijke kleuren en - ongetwijfeld zal iedere vrouw H! een keuze kunnen maken. De één staat een grove ruit met blauw als hoofdkleur goed, een ander zal zich een fijne ruit met hoofdkleur róód beter vinden staan. Het is alles een kwestie van smaak, doch er is in Schotse ruitstof veel variatie en i= dat maakt deze stof zo aantrekke- §1 lijk. gg De vrouw, die zich in een Schots ruitje hult, bezit een japonnetje dat bij uitstek geschikt is voor het |H koude seizoen. Het Schotse ruit je jurkje behoort tot de kledingstuk- =3 ken waarvan men nooit spijt heeft en die men graag draagt. r\ECEMBER NADERT: de etala- U ges zqn alweer gevuld met spe- culaasvrijers, chocoladeletters, har ten van borstplaat en suikerbees ten. Menig begerig kindersnoetje staart naar al dat lekkers. Overgespaarde zakcentjes wor den besteed aan een taaipop voor moeder of snoep voor een klein broertje. En op de ayond van het feest propt de gever zelf zich vol met pepernoten, fondantjes en mar sepein. Is het wonder, dat de magen vol komen van streek zijn op da dagen na Sinterklaas? Ook de volwasse nen snoepen lustig van banketiet- Uit de keuken geklapt In de herfst en winter is de be hoefte aan een voedzame warme maaltijd veel groter dan in de zo mer. Dit is begrijpelijk! In de kou de jaargetijden wordt er meer warmte aan ons lichaam onttrok ken. Meer warmte zal nu (bijv. in de vorm van vet) toegevoerd moe ten worden. De stamppotten vieren daarom in deze maanden hoogtij en hoewel dit een natuurlijk gevolg is van de behoefte aan een maal tijd die „staat", is het gevaar niet denkbeeldig dat bij een te veel vuldig gebruik van stamppot, be paalde vitamine-tekorten op kun nen treden. Het, in de winter toch al schaarse, vitamine C wordt door stampen, waarbij veel lucht in het gerecht gestampt wordt, voor een groot deel vernietigd. Het verdient daarom aanbeveling niet vaker dan éénmaal per week stamppot te ge ven en de maaltijd dan te beslui ten met een vitaminerijk nage recht. ZONDAG: Bouillon met eiergelei, gestoofd konijn, spruitjes, aard appelen met kaas, Brusselslof-sla, MAANDAG: Konijnhaché, appel moes, aardappel purée, wentel teefjes. DINSDAG: Stamppot zuurkool met speklappen, fruit. "WOENSDAG: Rauw gebakken aard appelen met kaas, Brussellof-sla, griesmeelschotel met gember. DONDERDAG: Gehakt, schorsene ren, aardappelen, watergruwel. VRIJDAG: Stokvis, rijst, gefruite uien, mosterdsaus, yoghurtvla. ZATERDAG: Spaanse hutspot, fruit. Recept: Bouillon met eiergelei. 1 liter bouillon, 1 ei, 1 eidooier, 3 lepels koude bouillon, zout, noot. Het ei, de eidooier, zout, noot en de koude bouillon goed loskloppen en in een met boter besmeerd kop je overdoen. Dit kopje met een dek seltje afgesloten in een pan met haast kokend water plaatsen, dat het water bijna tot de rand van het kopje reikt. De eiermassa hier. in laten stollen en daarna keren en in dobbelsteentjes snijden. Deze op.de soepborden leggen en de ko kend hete bouillon erover gieten. Recept: Spaanse hutspot. 200 gram witte bonen, 1 kg aard appelen, 250 gram wortelen, 1 groen kooltje, 2 uien, 4 dl melk, 60 gram boter, zout. De geweekte witte bonen met wat zout en met zoveel water dat ze onderstaan, gaarkoken en daarna uit het water scheppen. In het kooknat de in stukjes gesneden aardappelen, uien, wortelen en kool gaarkoken. De melk, de boter en de bonen er nu aan toevoegen, het ge heel goed dooreen scheppen en het vocht met wat aardappelmeel bin den. ters en andere typische 5-december- versnaperingen. Vreemdsoortige sport. Niemand maakt het zo bont als de kleuter, het schoolkind, de h.b.s.-en wat kunnen die een grote hoeveelheden koek en zoetigheid verwerken! Hoe graag we het oud en jong ook gunnen, dat er eens echt wordt gesmuld, toch moeten we die scha delijke overlading beslist niet goed proberen te praten. Daar wordt im mers voor vele guldens aan ver snaperingen naar binnen gewerkt, terwijl er in de algemene gulzig heid niet eens meer met aandacht wordt geproefd. De lekkerbekken die deze vreemdsoortige sport beoefenen liggen zich dan 's nachts af te tob ben met een hinderlijke overvulling van de maag en met misselijkheid. Bovendien dient het een ernstig punt van overweging uit te maken of het nu wel toelaatbaar is, dat alle zelfbeheersing zo maar zonder slag of stoot aan de kant wordt gezet. Buitennissige korpulentie Snoepen kan immers zo gemakke lijk tot een' verslaving worden, evenals overmatig roken en drin ken. Voor niemand is het prettig in het latere leven niet meer buiten bepaalde dingen te kunnen. Er is derhalve, van opvoedkundig stand punt uit bekeken, alles voor te zeg gen om de kinderen reeds van hun vroegste jeugd de matigheid bij te brengen, ook met snoepen. Als de ouders een oogje houden op de voorraad lekkers die Sinter klaas voor hun kroost meebrengt, kunnen zij er desondanks best voor zorgen dat er een gezellige sfeer is. Goed, een beetje snoepen hoort er nu eenmaal bij op deze echt Ne derlandse avond, maar er kan best tegen excessen op dit gebied wor den gewaakt. Het is niet alleen de kwestie van het tijdelijk onpasselijk zijn en ook niet het opvoeden tot zelfbeheer sing, die ons noopt tot matig zijn met het uitdelen van snoepgoed. Er dient ook wel degelijk aan te worden gedacht, dat de buitennis- sige korpulentie, waarmee zovele volwassenen zichzelf tegenwoordig hartkwalen bezorgen, dikwijls haar oorsprong al heeft op de kinder leeftijd. Zelf ook snoeplustig. Naar bekend mag worden veron dersteld, ontstaat vetzucht door het gebruik van zoete, zowel als van vette spijzen. Allerlei gebak en snoeperij moet daarom ongeschikt worden geacht, in het bijzonder voor die kinderen die deel uitma ken van familie's waar veel dik kerds in voorkomen. Helaas zijn de ouders van der gelijke jeugdige personen veelal zelf ook nogal snoeplustig en daar om wülen zij de kwade kant van overdadig zoetigheid eten voor hun kroost niet altijd erkennen. Het ware te wensen, dat er zich over het algemeen een beter in zicht ontwikkelde in de oorzaken en de gevaren van het dik worden. Dr H. W. SCALONGNE. U kunt niet alles weten Volgeplakte rentekaarten ge ve men af op het kantoor van de Raad van Arbeid; men kan ze ook inleveren tegen ontvangst bewijs op de postkantoren. Gooi ze nimmer „,zo maar" in een bus. Het zijn waardepapie ren. Levertraan en wonderolie kan men beter innemen, als men eerst op een stukje sinaasappel kauwt. Bewaar uw stempelkussen on derste boven, de inkt komt dan weer naar boven. Aardappelen worden mooi bruin als men ze voor het bakken be stuift met meel. Nu de winter weer in aantocht is Op de drempel van de winter een ideaal truitje voor het koude Jaar getijde: de grote, wijde kraag, die door de franje doet denken aan de parka van de Eskimo's, kan over het hoofd getrokken worden Het wordt hier gedragen door de 21-jarige Engelse T.V. en filmster Shirley Eaton.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5