Q&jii MANIFEST Minister Zijistra houdt de mogelijke prijsverlagingen in de gaten Vliegbasis Eindhoven heeft een gevaarlijke startbaan Viaardingse melkslijter sleet op eigen wijze ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Met betrekking tot de wijze waar op prijsverlagingen kunnen worden geëffectueerd, wanneer de neergaan de prijsbeweging van grondstoffen daartoe in bepaalde sectoren van het bedrijfsleven mogelijkheden biedt, merkt de minister van Economische Zaken in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op, dat bij de stijging van de grondstoffenprijzen in het verleden hij zich slechts heeft olie en wol in dit opzicht de aan dacht. Het zijn de branches, die zich be zighouden met de handel en de be en verwerking van deze grondstof fen, die voorwerp zijn van onderzoek of en in hoeverre prijsverlagingen daar mogelijk zijn. Overleg vindt thans in verschillende van deze bran ches plaats en de minister heeft goe de verwachtingen, dat op korte ter- kunnen verenigen met zekere prijs-1 mijn verdere prijsdalingen zullen verhogingen onder de uitdrukkelijke plaatsvinden. In het algemeen wil voorwaarden van prijsverlaging bij hij hieraan toevoegen, dat het ogen- het wederom teruglopen van deze grondstoffenprijzen. Met de aanvaar ding van deze voorwaarden hebben in die gevallen betrokkenen derhalve een verplichting op zich genomen. Hoewel de minister er derhalve op vertrouwt, dat de bedoelde prijsver lagingen tot stand kunnen komen zonder gebruikmaking van formele prijsmaatregelen of concurrentiebe- vorderende maatregelen, zal hij niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken in die gevallen, waarin hij in zijn verwachtingen zou worden te leurgesteld. De laatste maanden zijn verschei dene prijsverlagingen tot stand ge komen, Hiervan kunnen worden ge noemd: margarine, thee, koffie, spijs olie, maiszetmeel, volkswitbrood, brei wol, benzine, petroleum, stook olie, bladzink, blikemballage, bor stelwerken, hotel-, huishuidelijk- en laboratoriumglaswerk .verpakkings glas, waterglas, borax, populaire far maceutische spécialités zinkwitpro- dukten, mastiek, dakleer, teer, met- selbaksrbeen en straatstenen. Aan de hand van het verloop van de wereldmarktprijzen wordt voort durend nagegaan in hoeverre verla ging van de prijzen van eindproduk- ten redelijkerwijs verlangd kan wor den. Op het ogenblik vraagt de da lende beweging van de prijzen van plantaardige vetten en oliën, koper, lood, zink, staalschroot, rubber, aard- Conclusie van de KNAC Snelheidsmeters wijzen te hoog aan Controle van de snelheidsmeters van ruim 1200 personenauto's heeft deze week uitgewezen, dat het gros van de meters ongeveer tien procent meer aangeeft dan de werkelijke snel heid. Bij een aantal meters werden nog grotere afwijkingen naar boven geconstateerd, tot veertig procent toe. Slechts ongeveer vijf procent van de meters gaf correct de gereden snel heid weer, terwijl bij een gering aan tal meters de wijzer minder kilome ters registreerde dan in feite gereden werden. Deze conclusies werden doorgege ven door de KNAC, die maandag in Den Haag, dinsdag in Amsterdam, woensdag in Rotterdam en donder dag in Utrecht kosteloos snelheids meters ijkte met het oog op de nieu we maximumsnelheidsbepalingen. De belangstelling hiervoor van de zijde der automobilisten is zo groot ge weest, dat een aantal van hen moest worden teleurgesteld. TEGEN BOOM GEBOTST EN GEDOOD. blik van prijsverlaging zijns inziens mede bepaald dient te worden door het verloop der prijzen in de tijd van stijging der grondstoffenprijzen. De minister is van oordeel, dat het vooralsnog niet waarschijnlijk lijkt dat de noodzaak van het prijsstabi- lisatiebeleid reeds op zeer korte ter mijn zou komen te vervallen. Indien echter dat ogenblik zal zijn aange broken, zal met name door middel van het mededingingsbeleid de ver starring van het kosten- en prijspeil moeten worden tegengegaan. PROMOTIE IN ROME. Pater B. Bax van de Orde der Kruisheren is gisteren aan de Apoli- naris Universiteit te Rome gepromo veerd tot doctor in het Romeinse en canoniek recht op de thesis „Heden- gse wetgeving tegen gevaarlijke recidivisten". Piloot moest cockpit verlaten Verklaring voor de vliegramp Ie Bussum Naar aanleiding van de vliegtuig ramp te Bussum, waar een Ameri kaanse straaljager op de Van der Palmkazerne viel, heeft de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luite- nant-generaal-vlieger-waarnemer H. Schaper, gistermorgen de volgende i verklaring algelegd. „Luitenant R. M. Mohammed heeft' onmiddellijk na de start rookontwik keling in de cockpit gekregen, tenge volge waarvan zijn uitzicht dusda nig werd belemmerd, dat zijn instru mentenbord nog slechts zeer moei- j lijk was waar te nemdh. Hij heeft enkele malen getracht te' landen, hetgeen tengevolge van de! sterke rookontwikkeling in de cock- pit mislukte. Door gebruik te ma ken van zijn zuurstofapparaat, onder vond de vlieger geen moeilijkheden met zijn ademhaling. Vermoedelijk is de toevoerslang van de zuurstof doorgesmeuld, want plotseling werd de ademhaling bemoeilijkt. De vlieger heeft daarna de sturur- hutkap afgegooid om lucht te krij gen. Toen echter het smeulende vuur gevoed werd door de instromende lucht, werd de brand aangewakkerd, waardoor het voor de vlieger onmo gelijk werd langer in de brandende cockpit te blijven zodat hij onmiddel lijk het vliegtuig heeft moeten ver laten met het bekende noodlottige gevolg". Kamerlid Visch wil vragen stellen Is vliegveiligheid iets toegenomen? Het Tweede Kamerlid de heer Visch (KVP), ex-kolonel van de luchtmacht en lid van de defensiecommissic, heeft volgens de „Volkskrant" als zijn me ning gegeven, dat de regering een zeer grote verantwoordelijkheid op zich laadt door de oost-west-startbaan van de vliegbasis Eindhoven ongewij zigd te laten. Wanneer daar gebeurt wat donderdag in Bussum geschied de zou het leed niet te overzien zijn. De Eindhovense startbaan is in te genstelling tot die van Soesterberg gericht op een dichtbevolkte stads wijk. De heer Visch zou van plan zijn schriftelijke vragen te stellen aan de minister van defensie over de toe dracht van het ongeluk te Bussum. In Luchtmachtkringen in Den Haag is men van mening, dat over het al gemeen de vliegveiligheid is toege nomen in verhouding tot het vorig jaar. Dit jaar zijn er tot nu toe vier Nederlandse luchtmachtvliegers om het leven gekomen. In de overeen komstige periode van het vorig jaar waren het er tien. De sectie vliegvei ligheid van de luchtmachtstaf heeft naar aanleiding van een analyse van de oorzaken van de straaljageronge lukken een programmo opgesteld, dat sterk is gericht op het bestrijden van al de mogelijke oorzaken. Zo komen op de basis Soesterberg operationele piloten bijeen om in groepjes ge oefend te worden op het gebied van zelfbehoud. Luitenant Rezk Mohamed, de Ame rikaanse vlieger wiens Super Sabre donderdag in de Palmkazerne zulk een ramp teweeg bracht, zou vandaag De gemeente Tilburg noteerde gis- de gewonde militairen in het hospitaal teren het 12e dodelijke verkeersonge val op haar grondgebied sinds het begin van het jaar. De 38-jarige A. Bruers uit Den Haag wilde op de Bredaseweg, waar hij met zijn auto reed, een sigaar opsteken. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en bot ste tegen een boom. Hij was op slag dood. „Oog in Al" te Utrecht bezoeken. Verder zou hij overwegen, de ouders van de omgekomen vijf militairen te condoleren. De straaljagers, althans de Super Sabres, van het squadron op Soesterberg zijn gisteren niet in de lucht geweest. Zij zullen naar aanleiding van het ongeluk nauwkeu rig onderzocht worden. Over de omvang van de schade, door de neergestorte straaljager in Bussum veroorzaakt, is nog niets be kend. Daar in Nederland nog nooit een ongeluk is voorgekomen, waarbij militaire en burger-eigendommen werden beschadigd en militairen werden gedood en gewond door toe doen van een bondgenoot, zal het nog wel enige tijd duren alvorens de deskundigen tot een slotsom zullen komen over de grootte van de reke ning welke eventueel aan Amerika gepresenteerd zal worden. IN BOX GESTIKT. Een nog geen tweejarig meisjq uit de Vespuccistraat te Amsterdam raakte gistermiddag bij het spelen met haar hals en hoofd verward in het touw, dat rond haar box was gewonden. De snel ontboden arts kon slechts de dood door verstikking constateren. „VELDSLAG" IN HET HAAGSE ZOMERHOF BERECHT. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een 28-jarige vechtjas uit Den Haag veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf, omdat deze (koop man) eind oktober van het vorige jaar een oude vete, die zijn familie koesterde tegen de familie Vleeshou wer wilde uitvechten. De wreker, wiens roepnaam „Pie per" is, trok met enige vrienden des nachts naar de woning van zijn te genstander in het Zomerhof, wierp een steen door een ruiut, sloeg met een vuilnisemmer de voordeur in en bedreigde vervolgens, naar getuigen hadden verklaard, de bewoners met een stuk hout. De rel was ontstaan, omdat „Pieper" dacht, dat de familie Vleeshouwer, welke die avond feest vierde, zijn familie uitlachte. De feestvierders lachten hem echter niet uit, doch proestten, omdat een meis je peper op de kachel had gegooid. De procureur-generaal had een ge vangenisstraf van drie maanden, waarvan twee maanden voorwaarde lijk, gevorderd. MaiiHen fceetde tewg. in AUeumeg-hen Gistermiddag is op de hoek van de Grote Markt te Nijmegen een bron zen levensgroot standbeeld onthuld van „Mariken van Nieumeghen, die meer dan seven jaren metten duvel woende ende verkeerde", aldus de beeldhouwster Vera TummersVan Hasselt uit Beek bij Nijmegen. Later, in de schepenhal van het stadhuis werden de genodigden bediend door de hoofdfiguren uit het historische Het beeld is vervaardigd door de spel van Mariken. middeleeuwse legende. Het beeld stelt Mariken voor op het moment dat zij tot bezinning is gekomen na haar ja renlange omgang met Moenen. Opgebloeid uit de liefde van het ka tholieke volk, behouden Nijmegen en Tilburg recht op zijn belangstel lend meeleven, ook nu de vader landse gemeenschap hun niet langer de zede lijke en stoffelijke sanctie onthoudt. Het wezen van de relatie der Nederlandse katholieken tol de uit hun offers gestichte instellingen van hoger onderwijs is eens treffend getekend als eeu uitwisseling van geldelijke en geestelijke gaven: het volk offert voor de beoefening van dc wetenschap en de wetenschap bekroont hei proces der katholieke herleving door een weg te banen naar een harmonisch en vreedzaam beïnvloeden van het culturele leven der natie Meer en meer bepalen Nijmegen en Tilburg het peil van ons nationaal prestige Geen prestatie van hen, die ons vóórgingen, heeft de positie der Nederlandse katholieken zo eervol, zo duurzaam versterkt als de stichting van een eigen universiteit en een eigen hogeschool. De rector-magnificus, die op 17 oktober 1923 de rede uitsprak, waarmee de Nijmeegse universi teit haar leven begon, was zich bewust van een veelzeggende cesuur: vandaag gaat zo sprak hij een nieuw tijdvak voor katholiek Neder land aanbreken. Het is méér dan een schoon vooruitzicht gebleken. De verwezenlijkte wens van vele generaties heefi niet. zoals sommigen lang vreesden, het isolement versterkt, maar is de brug gebleken, die de wereld voor ons ontsloot. Lang was het ghetto een noodzaak geweest en het had ook zijn deugden, zijn zegen: een Nazareth moet voorafgaan aan alle vruchtdragende openbaar heid. In de beschutting van de kassen teelt menig gewas de reserve, waaruit het de kracht kan putten tot de bloei in het. open veld. Het was uit zulk een in verkommering gekweekte reserve, dat onze instellingen van hoger onder wijs de voedzame sappen trokken, die bun voor spoedige groei teweegbrachten. Eenmaal tot stand gekomen, bleken zij kweekplaatsen van irenische en ecumenische christenzin, van een dagelijks nadrukkelijker uilgedragen nationaal bewustzijn Alwie tot oordelen bevoegd is, er kent, dat de katholieken door middel van hun eigen instellingen van hoger onderwijs de Ne derlandse samenleving nader gekomen zijn dan Ook de idealen hebben hun evoluties. Geloofs verdediging in de oude trant van de snedigr mondstoppers en bescherming van de kweke lingen tegen de gevaren van een aan geloot en goede zeden vijandige wereld schijnen lang de voornaamste gronden geweest te zijn. waarop de vaderen het verlangen naar een eigen onder-, wijs motiveerden. Wie gereed staat hun dit als bekrompenheid te verwijten, ziet over het hoofd dat hun opvatting met een toenmalige werke lijkheid moet gestrookt hebben. Ook hun hou ding was antwoord op een uitdaging. Maar inmiddels is de kentering gekomen: een aan de materie gebonden positivisme verloor terrein en hier en daar werd een hongeT beleden naai weleer miskende waarden. Toen werd het ge loof weer iets anders dan een bezit, dat kramp achtig verdedigd moest worden. De harmonische synthese van christendom en cultuur was niet langer een hersenschim: zij werd een dooi velen, ook buiten de gelovige kring, begeerd goed. Nijmegen en Tilburg zijn kweekscholen gewor den van het besef, dat het ghetto ons ten hoogste mag worden opgedrongen van buiten. maaT nooit uit eigen beweging kan worden gezocht zonder dat wij zouden verzaken aan een dure plicht jegens een wereld in nood Het vaderland mag getuige zijn van ons werken, zoeken en experimenteren. De wereld die zo vaak al te onwetend smaalt op de steriliserende zelf genoegzaamheid van het in dogma's gevangen denken, moet dit moeizaam-tastende bouwen in het volle licht zien. Door de jongeren, die de wetenschap zoeken en straks op vooraanstaande plaatsen mee lei ding moeten geven aan het staatkundig, econo misch en geestelijk leven van ons volk. naar zulk een inzicht op te leiden en hen te scholen tot zulk een taak, werden Nijmegen en Tilburg, naar een ervaring van tientallen jaren reeds leert, uitgangspoorten naar een versterkte dienstbaarheid aan heel de Nederlandse ge meenschap. Sinds 1923 is met ons toenemend aandeel in het wetenschappelijk bedrijf van het Nederlandse volk ook bet cultureel aanzien der katholieken in een aanmerkelijk sneller tempo gegroeid dan ooit sinds 1795, bet geze gende jaar van onze wettelijke emancipatie. Wetenschappelijke ondernemingen, waaraan geen katholieken deelhebben, zijn in het huidige Nederland zeldzaam; vóór 1923 waren zij regel. Er is nog een en ander over van het befaamde tekort der katholieken in de wetenschap, dat valt niet te ontkennen, maar nu nieuwe facul teiten de weg openen naar tot dusver onder ons nog te aarzelend betreden terreinen, kan de tijd niet ver meer zijn, waarin ook de on ontgonnen verschieten verkeren in land, waar de oogst op de maaier wacht. Pas als alle ach terstand ingehaald is, zal katholiek Nederland ten volle toegerust zijn voor de taak, die het zijn universiteit en zijn hogeschool heeft op gedragen. Zo dringt zich weer het beeld op van die uit wisseling van geldelijke en geestelijke gaven. Onze vaderen hebben ten behoeve van lager en middelbaar onderwijs uit hun armoede won deren gewrocht. Geloofsgenoten van elders be nijden ons om een financiële gelijkstelling, die ons van zulke offers ontheven heeft. Beant woorden wij, katholieken van het midden der twintigste eeuw, aan onze roeping, zijn wij de offers van dit voorgeslacht waard als wij voor Nijmegen en Tilburg niet dit kunnen opbren gen, wat gezien de veranderde geldswaarde nog aanmerkelijk minder is dan wat die vade ren voor het 'onderwijs over hadden? Het zal wel nooit mogelijk en misschien ook niet wen selijk zijn alle katholieke academici door Nij megen en Tilburg te doen vormen, maar heel het Nederlandse volk, ook velen uit het niet- katholieke deel ervan, ziet hun voortbestaan als een zegen. Voor zulk een zegen zijn offers te brengen, zal een Nederlandse katholiek niet zwaar vallen. Prof. dr. L. J Rogier Mgr. prof. dr. R. R. Post W. K. M. Grossouw Prof. dr. P. P. van Berkum Prof. dr. G. Brom Anton van Duinkerken (Prof. dr. Prof. dr. P. L» R. Sassen W. J. M. A. Asselbergs) „Met melk meer mans" En werd veroordeeld De slagzin waardoor het Produkt- schap Zuivel en door hem ook de melkhandel i— reclame maakt voor het gebruik van melk en melkpro- dukten, is sterk in discrediet ge bracht door een melkslijterdie on langs te Vlaardingen een opstand ontketende door botweg te weigeren melk aan de hoger gelegen flatwo ningen te bezorgen. Wel beet de man het spit af voor zijn collega's, brood- en melkbezor gers, die eveneens weinig lust had den om klanten te helpen, die met hun huisje in de zevende hemel ver bleven. Hij luidde de bel om zijn komst aan te kondigen en de klan ten bijeen te roepen, maar luidde daarmee tevens een proces in, dat gisteren voor de economische politie rechter te Rotterdam gevoerd werd. Overtreding De melkslijter had namelijk in zijn bezorgdheid voor zijn gezondheid en voor die van zijn collega's de Zuivel- verordening overtreden, die sinds 1946 van kracht is. Die verordening bepaalt namelijk, dat melk „op de gebruikelijke wijze" moet Worden bezorgd. De politie rechter vonniste deze overtreding met drie gulden boete of één dag hechtenis, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, die van oor deel was dat melkslijters niet op eigen houtje beslissingen moeten gaan nemen. Ze dienen in een geval als het onderhavige ontheffing van de „gebruikelijke wijze" te vragen bij het Produktschap. Dit is echter niet gebeurd. De politierechter gaf echter tevens te kennen, dat voor het Produktschap thans de noodzaak is geschapen om betreffende verordening te wijzigen. Vele wegen naar Rome De raadsman van de overtreder vroeg zijn vrijspraak, aangezien de officier dat wat historisch is ge groeid, tot norm heeft verklaard. Hij meende dat de oplossing van een zo brandend probleem als dat van de melksanering veel eerder op politiek- sociaal-economisch terrein ligt, dan dat er langs strafrechtelijke weg een oordeel over te vellen valt. Wil men tot een objectieve beoor deling van deze zaak komen, dan blijkt, dat en geen vast gebruik is op het punt van de bezorging. Zo veel verschillende typen flats als er zijn, zoveel methoden van bezorging zijn er ook. De uitspraak van de rechter heeft het duidelijk gemaakt dat de melk- sli-ters voorlopig nog heel wat trap pen zullen moeten lopen. Bovendien is door de veroordeling de weg ge opend voor de verdediger om in ho ger beroep te gaan en zo een uit spraak in hogere instantie uit te lokken. HU zou dan alleen niet consekwent de gedachtengang volgen, die hij in zijn verdediging heeft gehanteerd. Brand verwoest textielfabriek Een felle uitslaande brand heeft gisteravond gewoed in de fabrieks gebouwen van de wollenstoffcnfa- briek W. Schoenmakers en Zoon in de Goirlestraat tc Tilburg. Van het vier verdiepingen hoge, en nit 1880 daterende gebouw gingen beide bo venste verdiepingen geheel verloren, terwijl de onder ligende étages ernsti ge waterschade opliepen. De totale schade zal enige honderdduizenden guldens bedragen, omdat behalve voorraden, vele kostbare machines verloren gingen. Omstreeks half zeven ontdekten omwonenden de brand op de bovenste verdieping van het 50 meter diepe ge bouw. Op deze zolderverdieping was het garenmagazijn gevestigd, sterk brandbaar materiaal, waarin de vlam men snel om zich heen grepen. De brandweer, uitgerust met groot ma terieel, tastte het vuur met 19 stra len aan, doch stond aanvankelijk voor een zeer moeilijke taak, omdat de brand zich met grote snelheid uit breidde in de massa's wol en de met olie doordrenkte verbindingen. Na ruim twee uur van ingespannen arbeid was gevaar vor uitbreiding ge weken. Intussen was de brandweer er tevens in geslaagd de aangrenzen de wollenstoffenfabriek van de fir ma H. Eras en Zoon geheel te be houden, mede dank zij de gunstige windtrek. Toen het vuur zijn grootste kracht had verloren, bleek dat de beide bo venste étages volledig verwoest wa ren. Als gevolg daarvan zal het werk in de fabriek, waar honderd arbei ders werkzaam waren, voorlopig ge stagneerd zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12