S)e CeldóeSoti/fca/tit WILLIBRORDZONDAG 1957 Geheimzinnig voorwerp De dollars gaan mee de lucht in Voldoening over toezegging nauwere samenwerking Het wil nog niet met de boycot van Nederlanders SWifiA ffiemfaatd weid petei Voorrang voor kwestie N.-Guinea ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 59ste JAARGANG No. 14255 Directeur: C. M v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 '"IIT Telefoon: Directie. Abonn.. Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p p f 8.—. Advertenties: 17 ct. p m.m. Telefoontjes f 1.50 Het lege;- zal Amerikaanse maan afvuren ^98ten van een versneld Amerikaans program voor kunstmanen en 'tïetten zullen vermoedelijk met één a twee miljard dollar per jaar bedra gen. Dit heeft de republikeinse senator Styles Bridges gisteren na afloop van een bespreking met president Eisenhower meegedeeld. De als zuinig bekend staande Bridges zei van mening te zijn, dat het Congres bereid zal zijn elk bedrag dat nodig is beschikbaar te stellen. Bridges zei, dat hierdoor de kansen op belastingverlagingen twijfelach tiger geworden zijn. Hij was echter van mening dat de mensen de veiligheid van het land belangrijker achten dan een belastingverlaging. Een vermeerdering met twee miljard dollar zou het totaal, dat in het lo pende belastingjaar voor projectielen is uitgetrokken, bijna verdubbelen. INSTEMMING IN HET WESTEN. Zowel in Londen als Parijs toont men zich voldaan over de wijze waarop Eisenhower in zijn rede van eergisteren de noodzaak van samen werking tussen de westerse bondge noten op wetenschappelijk terrein naar voren heeft gebracht. In Bonn beschouwt men de rede als een goed voorspel van de „Top-con- ferentie" van de Navo, waaraan de president volgende maand in Parijs zal deelnemen. De Amerikaanse vereniging van fabrikanten heeft president Eisen hower de medewerking van de Ame rikaanse industrie toegezegd „om te voorkomen, dat dit land een achter stand op de Sowjet-Unie krijgt op onverschillig welk wetenschappelijk of economisch terrein". DE AMERIKAANSE KUNSTMAAN ding van de vloot en burgerlijke ge leerden staat en deel uitmaakt van de proefnemingen in het internationale geofysische jaar. Er is geen tijdstip voor de proef neming van het leger genoemd, maar volgens sommige geleerden kan het lanceren elk ogenblik plaats hebben. Volgens het plan van de marine zou volgende maand een kleine proef- satelliet afgeschoten worden en in maart een satelliet met wetenschap pelijke instrumenten. Dit plan zal ondanks het nieuwe program van het leger gewoon doorgaan. ff*" De Amerikaanse minister van De fensie, McElroy. heeft het leger op dracht gegeven een van zijn projec tielen te gebruiken om een kunst maan te lanceren. Er zal hiervoor een i gewijzigde Jupiter C, een ballistisch projectiel met middei.rote reikwijd- te, worden aangewend. alle kanten blijken van instemming en opluchting, ook al waren zij soms vermengd met vrees als gevolg van Eisenhowers openhartige verklaring dat Rusland het westen voorlopig xoor is op het gebied van de bestuur bare projectielen. Zelfs de democratische tegenstan ders van de president toonden zich verheugd over de benoeming van dr James Killian, directeur van het technische instituut van Massachu setts. Amerikaanse raket op hol Een raket van de Amerikaanse luchtmacht White Sands in Nieuw Mexico onbestuurbaar geworden en vlak bij een autoweg neergestort. De veiligheidsapparatuur, die er voor moet zorgen dat een raket in de lucht tot ontploffing komt zodra zij onbestuurbaar is geworden, werkte ook niet. Dit program vormt een aanvulling van het Vanguardplan dat onder lei- Aan de noordwestelijke hemel bo ven Oslo is zaterdagmorgen enkele seconden een helder lichtend voor werp gezien, iets helderder dan een ster. Het bewoog zich met grote snelheid naar het zuidwesten. Vol gens het tijdschema van radio-Mos kou kon het niet de tweede kunst- maan zijn, daar die pas om 11.44 uur boven Oslo zou moeten passeren. Tezelfdertijd hebben radiotechnici van het Noorse persbureau N.T.B. tot nu toe onbekende seinen opgevangen op dezelfde golf als de Spoetnik uit zendt. Deze waren ongewoon duide lijk en bleven veel langer hoorbaar dan de seinen van de kunstmaan nor-T maliter zijn. De technici verklaar den, dat zij veel weg hadden van de geluiden van een stoorzender of die welke bij het overbrengen van tele- foto's worden gehoord. Toch bezorgdheid voor morgen In Djakarta zijn vrijdag pamflet ten verspreid, waarin de bevolking wordt opgewekt tot een algemene van Nederlanders en Neder landse bedrijven. De weerklank hier op scheen echter zeer gering te zijn: er was niets bekend van Nederland se firma's die met personeelsmoei- lijkheden te kampen hadden. Taxi chauffeurs, die waren opgewekt geen Nederlanders te vervoeren dongen Z.K.H. Prins Bernhard schikt de doopjurk van Kaetherine Douglas, het dochtertje van de maarschalk van de R.A.F. baron Douglas of Kirtleside, voor de doopplechtigheid in de Schotse kerk van St. Columba. De prins woonde de plechtigheid bij als peter van de baby, die wij hier zien op de arm van lady Douglas. even hard als anders naar de klan- dizia van Ett£Oj»ese en Nederlandse passagiers. Toch was men in Nederlandse kringen, en ook in die van andere Europeanen, bezorgd over de demon straties van a.s. zondag. De meeste Europeanen zijn van plan zich die dag niet op straat te vertonen. De regering heeft meegedeeld maatre gelen getroffen te hebben om exces sen te voorkomen. Gisteren brak weer een nieuwe stroom van verklaringen los, waarin „vergeldingsmaatregelen" tegen de Nederlanders worden geëist: verbre king der diplomatieke betrekkingen met Nederland, boycot van de Ne derlanders, stakingen bij Nederland se bedrijven en maatregelen tegen de Nederlandse economische belan gen in Indonesië. Nieuwe H-bom ontploft Boven de Stille Zuidzee is gisteren een kernwapen tot ontploffing ge bracht, heeft de Britse regering mee gedeeld. Men verwacht dat de hoeveelheid radioactieve nerslag te verwaarlo zen is. Waarnemers te Londen nemen aan, dat het een waterstofbom betrof. Het wapen werd, naar verluidt, door een straalbommenwerper van het type Valiant" uitgeworpen. Het toestel was met een spciale witte verf be streken, waardoor de hitte van de explosie werd teruggekaatst. De ra men waren met staal afgeschermd om de bemanning te beschermen te gen het felle licht. Het was de vierde Britse proef met een waterstofbom in de buurt van Christmas Island. De vorige proeven werden op 15 mei, 31 mei en 19 juni genomen. Wil morgen' op Willibrord-zondag met uw gebed en met een flinke gift het Binnenlands Apostolaat steunen het „christelijk Europa". Vanuit van geloof. Rome is de boodschap van Christus Ook van dit feit de verdeeldheid over de wereld uitgedragen en zo J van het Christendom hebben wij heeft men Europa wel eens vergele ken met de Apostel St. Jan, die het eerst en het meest vertrouwvol de woorden des Heren mocht vernemen. In Europa woont 49 der katho lieken van heel de wereld en naast hen leven er nog millioenen niet-ka- tholieke christenen op datzelfde con tinent. Dit heeft tot gevolg, dat alles wat in Europa geschiedt, wordt be schouwd als het werk van het Chris tendom. De invloed, die van Europa overkomt naar andere volkeren wordt door hen beschouwd als een christelijke invloed. Dat houdt helaas dan ook in, dat alle fouten, alle te kortkomingen mede geschreven wor den op rekening van het Christen dom. De haat en het wantrouwen van het Oosten jegens het Westen bete kenen ook haat en wantrouwen je gens het Christendom. Dit is geen haat en wantrouwen jegens de inner lijke kracht en waarheid van het Christendom, want deze kracht en waarheid komen niet ondubbelzinnig naar voren, maar de haat en het wan trouwen worden opgeroepen door dat Europa aan het Christendom helaas zulk een miserabele gestalte geeft. Het tijdperk, waarin men van een christelijk Furopa en een christelijke beschaving kon spreken, gaat steeds meer voorbij. De ontkerstening van Europa schijnt hand over hand toe tj nemen en wat zich in Europa voordoet, kan men ook zien gebeuren in Nederland. Cijfers over ontkerstening zijn al zo dikwijls genoemd dat het niet nodig is ze nogmaals in slagorde op te stel len. Deze ontkerstening is de eerste oorzaak, die de waarachtige invloed van het Christendom verlamt. Daarnaast is er een ander feit, dat de invloed van het christelijk Europa in andere continenten en onder ande re volkeren voor een groot deel teniet doet. Dit feit is de verscheurdheid van In Ver. Naties De groep van Afrikaanse en Azia tische landen in de V. N. heeft vrij dag met algemene stemmen besloten volgende week in de politieke com missie voorrang te vragen voor een debat over de Indonesische aanspraak op Westelijk Nieuw-Guinea. De betrokken landen willen vra gen. de kwestie-Nieuw-Guinea in be handeling te nemen onmiddellijk na het Koreaanse vraagstuk, dat nu als eerstvolgende punt op de agenda staat. Na het debat over Nieuw-Gui nea wil de Afrikaans-Aziatische groep de kwestie-Algerië zien behandeld. Als de politieke commissie deze wen sen inwilligt, komt het vraagstuk- Cyprus als laatste punt van de agen da aan de orde. SUBRANDIO WIL PRATEN MET AUSTRALIë. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr Subrandio, heeft een onmiddellijke conferentie tussen Indonesië en Australië over de toe komst van Nederlandse Nieuw-Gui nea voorgesteld. „Azie is nog verwikkeld in een on stuimige strijd voor vooruitgang en Australië's houding zou de richting van Azië's vooruitgang naar stabili teit kunnen helpen beïnvloeden, Dit zou ook van geweldig voordeel voor Australië kunnen zijn", zei de mi nister. Dr Subrandio zei voorts te hopen, dat Australië zijn politiek ten aan zien van Nederlands Nieuw-Guinea niet baseert op „zijn huidige positie van kracht ten opzichte van Indone- in ons eigen vaderland maar al tegoed weet. Het is op dit terrein van het Bin nenlands Apostolaat, dat hier de Sint Willibrord Vereniging de helpende hand wil reiken. Gedurende de laat ste tien jaar heeft immers de Sint Willibrord Vereniging initiatieven genomen en initiatieven van anderen gesteund, die erop gericht waren de ontkerstening tegen te gaan en de grote massa, die uit de Kerk is weg- gezworven, opnieuw te bereiken en voor het licht van Christus toeganke lijk te maken. Daarnaast is er nog een andere werkzaamheid der Sint Willibrord Vereniging, die ook het levensbelang van de missie raakt. Wij bedoelen hier de werkzaamheid der Vereniging op oecumenisch terrein. SCHRIFTELIJKE VOORLICHTING. Een van de apostolische objecten, waaraan de Sint Willibrord Vereni ging (in samenwerking met de Actie „Voor God") haar aandacht schenkt is het werk van de Schriftelijke Cur sus, een initiatief van Una Sancta, in Den Haag. Het primaire doel van dit aposto laat is: een juiste voorlichting te ver schaffen aan niet-katholieken over het katholieke geloof. Deze vorm van apostolaat blijkt de hedendaagse mens zeer aan te spre ken. Door grote advertenties in de neutrale bladen wordt de aandacht getrokken op deze (volkomen koste loze) voorlichting en op een coupon kan men eerste informatie aanvra gen. Deze bestaat uit een geïllustreer- de brochure „Rondgang door de ka tholieke kerk" waarin in letterlijke I zin een rondgang gemaakt wordt langs hetgeen men zo in een katho liek kerkgebouw kan waarnemen. „De vragende mens". De mens, die het antwoord van de Kerk afwijst, houdt daarom niet op te vragen. Zolang hij zichzelf ervaart, zolang hij staat in gemeenschap, denkt hij, dat wil zeggen: vraagt hy. En wie rust vindt in de antwoorden van zijn geloof, tracht daarin verder j door te dringen. J Zo staan wij allen, binnen en bul- ten de Kerk, als vragende mensen tegenover onszelf, en tegenover de Naam achter de sterren, die ook door II velen buiten de Kerk gelezen wordt als: God. Met deze woorden hc^ft de redactie van „De Vragende Mens" dit maand blad met zijn merkwaardige titel in de belangstelling gebracht van dui- j zenden. Het blad tracht de buiten kerkelijke op zijn eigen terrein te be naderen. De ervaring heeft geleerd, dat deze mens belangstelling heeft I voor de problemen van ziel en on- sterfelijkheid, voor gebed en opgang i naar geestelijke hoogte. Zij willen i weten wat het standpunt is van de katholieke Kerk in verband met recht en vrijheid, liefde en huwelijk, op- j voeding en gezin. Ruim zesduizend exemplaren gaan j iedere maand de deur uit. Het zyn j alle gratis abonnementen en deze j „Vragende Mens" kan alleen bestaan bij de gratie van giften en donaties. Het blad wil van katholieke zijde een uitgestoken hand zijn, een uitno- 1 diging om op basis van de gemeen schappelijke vragen een open en vrij gesprek te beginnen. Ook hiervoor wordt uw gebed gevraagd, want het is de genade die alles in allen uit werkt. Ook wordt hiervoor uw finan- 1 ciële hulp gevraagd. Zo kunt ge waar j maken, dat „De Vragende Mens", die i eerst het Rijk Gods wil brengen aan hen, die buiten de Kerk staan, van de katholieken het overige krijgt I toegeworpen op de collecteschaal. I Het zou te ver voeren om alles op te noemen wat de Sint Willibrord i Vereniging de laatste tien jaren in eigen land en ook in internationaal J verband voor het bevorderen van het gesprek tussen katholiek en protes- S tant en voor een wederzijds begrip J j en betere verstandhouding heeft ge- daan. Een ding is wel zeker: wie zijn steun geeft aan het binnenlands apos tolaat, zijn steun aan het werk der Sint Willibrord Vereniging steunt daarmede tegelijkertijd d* missie. Dat de Willibrord-Zondag dit besef bij de Nederlandse katholieke ge meenschap, maar ook bij alle missie autoriteiten moge bevestigen, is de wens van iedere katholiek met een apostolisch hart voor het gehele Rijk Gods. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's weer* (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Ougemaakt te 11.15 uur). NOORDOOSTELIJKE WIND. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Wind en kans op regen Tussen een hogedrukgebied, dat zich langzaam over Schotland en de Noordzee uitbreidt, en een lagedruk gebied boven Zuid-Europa handhaaft zich een krachtige noordoostelijke stroming. De wind overschreed daar bij aan de kust de grens van harde wind. Boven Duitsland bevindt zich een intensieve regenzone, die aan allerlei vormveranderingen en ver plaatsingen onderhevig is, waarbij ze tijdelijk het zuidoosten van het land trof. Het vliegveld Beek rapporteer de tot vanmorgen 7 uur 14 mm. re gen. In België werd zaterdagmorgen wegens de lage temperaturen zelfs natte sneeuw waargenomen. Een actieve depressie in de Middelland se Zee breidt zich in de richting van het Alpengebied uit en gaat vergezeld van een ander omvangrijk regenge- bied. Aangezien het weer door beide regenstoringen bedreigd wordt, neemt de kans op regen in een groot deel van het land toe. De wind blijft tus sen noord en noordoost waaien en verandert weinig van kracht. Verder komt er niet veel verandering in het temperatuurverloop. 10 Nov. zon op: 7.53; onder: 16.59; maan op: 19.18; onder 10.34. 11 Nov. zon op: 7.54; onder: 16.57; maan op: 20.15; onder: 11.02. Hoogwaterstanden 10 Nov. v.m. 4.50; n.m. 5. 11 Nov. v.m. 5.20; n.m. 5.35. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 3 C. zwaar bew. n onbewolkt -1 ft geh.bew. 7 .zwaar bew. 2 M onbewolkt 2 zwaar bew. 6 geheel bew. 5 regen 3 regen 4 geheel bew. 1 n geheel bew. 5 regen 14 regen 9 regen 6 geheel bew. 6 geheel bew. 6 geheel bew. 6 zwaar bew. 6 regen 10 zwaar bew. 6 regen 15 regen 13 geheel bew. 10 Korreltje Om kinderen op te voeden behoeft men alleen te weten, wanneer men zijn geduld moet verliezen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1