Levensgevaarlijk radio-actief kobalt uit Kamerlingh Onnes-lab. verdwenen zij gaven QII Politie doorzoekt de stad koortsachtig Proef de nieuwe Moccona MOCCONA 'n Leids conservator naar Engelse musea ffituA&eló „(Ztamium" cptaeit VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Op deze foto, die vanmorgen bij het J zou de radio-actieve stof opgeborgen laboratorium gemaakt werd, ziet men worden, links de kluis, die gisteren gereed is gekomen. In deze betonnen ruimte,! (Foto's De Leidse Courant). Leiden is in opschudding, omdat uit het Kamerlingh Onnes-laboratorium een loden pot met radio-actief kobalt is verdwenen. Deze stof is levensge vaarlijk. De radio-activiteit werkt als een sluipmoordenaar. De persoon, die in de buurt van een radio-actieve stof staat, merkt uiterlijk niets van de vernietigende werking der stralen, die zijn lichaam-binnendringen. De in fectie kan echter na al te lange straling dodelijk zijn. Het moet diefstal geweest zijn Geen wonder, dat de Leidse politie met man en macht zoekt naar het ver dwenen voorwerp. Het wordt haar niet gemakkelijk gemaakt. Van de twintig kilo zware loden huls, die ver dwenen is, bestaan geen foto's. Alleen weet men, dat in de cylindervormige huls zich 93 staafjes bevinden (de kobalt) die uiterlijk op grijze, iets door oxydatie aangetaste zinkdraadjes gelijken. De staafjes zijn 3 cm lang en 2 mm. dik. Men mag wel als vaststaand aan nemen, dat de radio-actieve kobalt gestolen is. Op de plek in de kelder waar de loden huls zich bevond, vond C.H.LENS&Co NIEUWE RIJN 39-40 Advertentie. men gistermiddag slechts de plaat ge sierd met een doodshoofd met het op schrift: „radio-actief kobalt levensge vaarlijk" en de beide koperen draag- staven. De pot stond vóór een kluis, terwijl een nieuwe kluis, speciaal voor dit radio-actief kobalt gebouwd, zojuist gereed gekomen was. De we tenschappelijk hoofdambtenaar, dr. Steenland, was gistermiddag van plan de kobalt in de nieuwe kluis op te Op een bord, waarop geschreven stond: „de nieuwe kluis is klaar!", dicht bij de plaats waar de loden huls met radio-actief kobalt werd ont vreemd, tekende dr Steenland voor ons de vormen van het voorwerp met gevaarlijke inhoud, waar nu door de Leidse politie zo naarstig wordt ge speurd. Het is dus een cylinder-vor- mige doos, die een doorsnede heeft van 14 centimeter en ook 14 centime ter hoog is. (Over de juiste afmetin gen bestaat geen zekerheid). Een lo den deksel sluit de doos af. Het loden omhulsel geeft niet voldoende be scherming. Daarom waren aan de cy linder twee koperen draagstaven be vestigd, die het mogelijk maakten het gevaarlijke voorwerp op een afstand van twee meter van het lichaam te vervoeren. bergen, maar tot zijn schrik was de loden pot verdwenen. Wanneer verdwenen? Bij het Kamerlingh Onneslabora- torium kon men niet precies vaststel len, wannéér de diefstal heeft plaats gevonden. Het kan gebeurd zijn lus sen 30 oktober en gistèrmiddag. De politie houdt rekening met het feit, dat nieuwe leidingen worden gelegd in het laboratorium. Werk lieden lopen af en aan, de kelder was niet op slot. De kelder was in nor male tijd gesloten. Dr. Steenland deed gisteren om half vier aangifte bij de politie. Nader vernemen wij echtér, dat de loden pot al eerder (eergisteren?) vermist werd bij het laboratorium. Omdat men hoopte, de cylinder met de gevaarlijke inhoud nog in het ge bouw terug te vinden, heeft men niet direct de politie tot grote activiteit aangezet. Gistermidag was dit wel het geval. De Leidse recherche-afdeling liet onmiddellijk een waarschuwing via het telex-systeem verspreiden; radio en pers werden ingeschakeld. Op dit moment had men het labo ratorium aan het Steenschuur van onder tot boven al met geigertellers onderzocht. Hierbij dient men in acht te nemen, dat onder het oude labora torium vele gangen en gewelven lig gen. Het kan nog zijn, dat de man, die verantwoordelijk is voor de dief stal, de radio-actieve stof in een be tonnen gang of gewelf heeft verbor gen. Wij vernamen, dat het politiebericht aanleiding is geweest tot enige mis verstanden. Ze hield de recherche te Haarlem enige kinderen aan, die met staafjes speelden. Het waren onschul dige houtjes. Daarna heeft het Ka merlingh Onneslaboratorium een na dere beschrijving van het gestolen goed gegeven. De constructie van de loden pot beschreef deze als een huls met een diameter van 15 cm. en 15 cm. hoogte. Het gewicht is twintig kilo. Levensgevaarlijk. Prof. Gorter, directeur van het la boratorium deelde mee, dat de totale radio-actieve sterkte van de verza melde staafjes 120 millicurie be draagt. Dat betekent, dat elk contact met de staafjes, groot gevaar voor het ddndeïmtqmS3 C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 (Advertentie). leven brengt. Weefselvernietiging en bloedziekte zijn het gevolg. De Radio-actieve staafjes zijn vier jaar geleden door het Leids Acade misch Ziekenhuis aan het Kamer lingh Onnes Laboratorium ter be schikking gesteld voor onderzoek van diverse natuurkundige verschijnselen bij zeer lange temperaturen. De ver pakking van deze staafjes radio-actie ve kobalt in een loden huls is ver zorgd door het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Een nauwkeurige be schrijving daarvan is niet te geven, omdat dit het enige exemplaar was, dat met proeven van deze staafjes in dit laboratorium gebruikt werd en het enige exemplaar, dat in dit labo ratorium vervaardigd werd. GEVAARLIJKE GEVOLGEN. De Leidse politie zei ons vanmor gen, dat de dief van dit gevaarlijke goedje er wel rekening mee mag hou den, dat hij geïnfecteerd kan zijn. Hoe afkeurenswaardig zijn daad ook is, de dood is toch wel een te grote straf voor deze ontvreemding. Er zijn echter nog andere kwalijke kanten aan deze affaire. Dat gebeurt er met de radio-actieve inhoud van de lo den cylinder? Er bestaat een kans, dat de dief de gestolen kobalt kwijt wil. Hij kan de bus ergens in het water gooien, hij zou de inhoud in het wa ter kunnen deponeren. Van dit mo ment af loopt de burgerij van Leiden gevaar. De kobalt blijft zijn radio-ac tieve kracht tientallen jaren behou den. Geen wonder, dat de nasporin gen met kracht worden voortgezet. De telefoon staat bij de politie niet stil. Er zijn helderzienden, die assis tentie bij de opsporing willen verle nen. Anderen spreken over buiten landse mogendheden, die zij van in gewikkelde spionnage-complotten verdenken. Deze laatste verdenkingen zijn op zijn zachtst gezegd overdreven. Radio-actief kobalt immers is een stof, die in de wetenschap veel ge bruikt wordt. De waarde van pot plus inhoud ligt niet hoger dan tweehon derd gulden. rrOEN OP 5 MEI 1945 het westen van Nederland werd bevrijd en drie dagen daarna het laatste 9chot in Europa was verklonken, bleven meer dan dertigduizend gealliëerde solda ten in ons land achter. Het waren de gesneuvelden, die met hun leven de diure prijs voor onze vrijheid betaal den en in onze bodem werden begra ven. Zij hadden de dood ontmoet toen hun vliegtuigen werden neergescho ten of waren gevallen in de moeizame strijd tussen september 1944 en mei 1945, toen ons land stukje bij beetje werd bevrijd. Him lichamen werden ter aarde besteld op meer dian drie honderd kerkhoven. Er zijn er waar z(j rusten met vele duizenden. U vindt ze ook alleen met slechts enkele van hun kameraden op Nederlandse burgerbegraafplaatsen. Zij kwamen uit Engeland en Canada, Nieuw-Zee land en Zuid-Afrika, Frankrijk en Polen en vele andere landen. Toen op die 5e mei de vlaggen breed uitwaaiden boven een zwaar geschonden, maar vrij land, toen er voedsel werd aangevoerd en voor het eerst weer een volkslied weerklonk, op die onvergetelijke dag werd er in dertigduizend gezinnen in het buiten land ook aan Nederland gedacht. Kort daarna kwamen de eerste brieven al binnen van de vaders en moeders, de weduwen en kinderen der gesneuvelden. Zij vroegen om in lichtingen over hun dood, over de plaarts waar zij werden begraven. En kelen schreven dat zij zo spoedig mo gelijk naar Nederland zouden komen. Anderen vroegen of zij een foto kon den krijgen van zijn graf, omdat het todh wel nooit mogelijk zou zijn dit te komen zien Voor deze laatste groep werd het Nederlands Oorlogsgraven Comité op gericht, dat elk jaar ook strak» weer, in de week van 2 tot 9 novem ber de Klaprooscollecte houdt. Deze inzameling is het bewijs van onze nationale dank aan hen, die voor onze vrijheid het leven lieten. Hen zelf kunnen wij deze niet meer beto- 1 nen, maar wel aan hen, die zij ach- j ter lieten, bij wie hun laatste gedach ten zijn geweest Want uit de opbrengst van de Klap. I rooscollecte zijn sedert de bevrijding al meer dan 15-000 vaders, moeders, weduwen en kinderen naar Neder - j land gekomen om een graf te bezoe- ken. Zelf hadden zij dit nooit kunnen betalen; daartoe ontbraken hen de middelen. Maar zij waren de gast van het Nederlandse Volk, dat door de gift aan de Klaprooscollecte hen hiertoe in staat stelde. Hun reis werd geregeld en betaald, er werd voor gratis logies gezorgd en in ons land stonden hun begeleiders klaar om hen in hun eigen taal toe te spreken en hen te begeleiden naar dat plekje grond in onze bodem, waar zoveel dierbaars van hen achterbleef. En na elke tooht komen er weer de stapels brieven op het kantoor van het Nederlands Oorlogsgraven Comité in Amsterdam. Brieven, die schrij nender dan de meest realistische be schrijving hef rauwe leed van de oor log verhalen, maar die ook een mo nument zijn van de ontroerende dank van die mensen aan het Nederlandse Volk, dat de liefste wens van zovelen in vervulling deed gaan. Van de Klaprooscollecte, die straks wordt gehouden, hangt het af of het Nederlands Oorlogsgraven Comité weer andere nabestaanden kan uitno digen om te komen. Tienduizenden wachten nog, opja, eigenlijk op ons: op onze gift als ons straks de bus wordt voorgehouden. de extra-krachtige poederkoffie van Douwe Egberts pittig en vol aroma Week-end bus f 1.36 Normale bus f 2.40 (of potje) Gezinsbus f 8.90 Douwe Egberts poederkoffie direct klaar in de kop (Advertentie) Subsidie voor studie bombastdoeken De Nederlandse organisatie voor zuiverwetenschappelijk onderzoek heeft dr S. Kooijman, conservator aan de afdeling Nieuw Guinea en het Zuidzeegebied van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, een subsidie verleend om in Engelse mu sea een studie te maken van Polyne sische boombastdoeken. Deze studie zal bestaan uit een stijlvergelijkend onderzoek van de boombastdoeken, waarbij speciaal gelet zal worden op de ruimtelijke verbreiding van be paalde motieven en versieringen. In een onderhoud met dr Kooijman vertelde deze, dat het uitgangspunt van zijn studie in de collectie boom bastdoeken lag, die het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden bezit. Deze verzameling, bevat uiteraard veel boombastdoeken uit Indonesië speciaal uit Centraal Celebes en verder exemplaren uit Polynesie, vooral van Samoa en de Fiji-eilan- den. Bij zijn onderzoek probeert dr. Kooijman te komen tot een samen vattende studie en publikatie op dit gebied. Hierbij zal hij speciaal letten op het voorkomen en de ruimtelijke verspreiding van bepaalde ornamen ten en motieven. Koppensnellers. Over de motieven en versieringen, die als illustratie in zijn publikatie zullen worden opgenomèn, is nog maar weinig bekend en de interprata- tie er van stelt de onderzoeker voor tal van problemen. Zij betreffen vooral de sociale functie van de stof fen waarop de versieringen voorko men. Een van de weinige gevallen dat een oplossing kon worden gege ven is, dat van de „buffelhorenmotie ven", die men op de hoofddoeken van de Toradja's in Midden Celebes aan treft. Deze zijn namelijk een aanwij zing van de status van de drager, dat wil zeggen dat deze een expert is in het koppensnellen. Bij zijn bezoek aan Engeland heeft dr. Kooijman het Brits Museum als basis voor zijn studie genomen. Ver der werkte hij in de universiteitsmu sea van Cambridge en Oxford alsme de in het Koninklijk Schots Museum te Edinburgh. Tevens heeft hij onder zoekingen ingesteld in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amster dam, in de „Musee de l'Home" te Pa rijs, in de volkenkundige musea van Hamburg en Bazel en in het histo risch museum te Bern. In het laatst genoemde museum vond hij een col lectie boombastdoeken, verzameld door John Webber, die captain James Cook op diens derde reis door Oceanie als tekenaar vergezelde. Geheimzinnig luchtvaartuig Geleerden van de Australische sterrewacht op Mount Stromlo bij Canberra hebben vrijdagmorgen een vreemd voorwerp langs de hemel zien bewegen, dat een meteorsteen noch een van beide Sowjet-kunst- manen kon zijn. Dr. Przylblski, die het voorwerp samen met twee collega's waarnam, zei dat het duidelijk rose gekleurd was en zich langzaam door de lucht voortbewoog. Men had het vreemde luchtvaartuig twee minuten lang met het blote oog kunnen volgen. Zijn snelheid was te gering om een me teoorsteen te kunen zijn en de beide kunstmanen waren even. tevoren ge passeerd. Deze foto geeft een beeld van de bouw van het „Atomium", dat op het ter rein van de wereldtentoonstelling 1958 te Brussel 110 meter boven de be gane grond gaat torenen. Het gevaarte begint nu langzamerhand vorm te krijgen. Er wordt reeds druk gewerkt aan de voorbereidingen voor het op zijn plaats brengen van de bovenste bol. In de middelste mast komt de ap paratuur voor het aandrijven van de roltrappen en liften, waarvan men gebruik zal moeten maken bij een bezoek aan het gigantische bouwsel.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5