KAAS Klll.-loneelpep sneed rassenvraagstuk aan Het kobalt is terecht Scherp Paviljoens zullen saamhorigheidsgevoel van de studenten bevorderen Breestraat 11 Oude instrumenten klonken in de Lakenhal NIET BEZORGING Marktberichten VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Levensgevaar voor De loden pot met het levensgevaar Iijke kobalt, welke werd ontvreemd uit het Kamerlingh Onneslaborato- rium van de Rijksuniversiteit te Lel den en welke vermissing gisteren werd geconstateerd, is thans terecht. De pot werd hedenmiddag gevonden in een opslagplaats van een hande laar in oude lompen en metalen, die echter volkomen te goeder trouw bleek. Een deskundige van 't Kamer lingh Onneslaboratorium, die bij de ontdekking van het radio-actieve ko balt door de politie aanwezig was, heeft bij een eerste blik in de pot ge constateerd, dat de hele inhoud nog aanwezig was. Het gevaarlijke voor werp is voor een nader onderzoek naar het reeds eerder genoemde la boratorium gebracht. De dader is nog niet terecht, doch er bestaan goede redenen om aan te nemen, dat zijn aanhouding niet lang meer op zich zal laten wachten. Groot was de ontsteltenis van een opkoper van lompen en oude metalen, te Leiden, die hedenmorgen bezoek kreeg van de politie. Men was op zoek naar „het ding", de loden pot met de radio-actieve kobalt-naalden, die ■inds enige tijd uit het Kamerlingh Onneslaboratorium verdwenen was. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes zn van C. van Starkenburg en G. van den Eijkel; Maria Cornelia dr van J. A. Groe ne woud en A. A. de Padder; Monique Astrid dr van P. C. Kettenis; en N. van Strien; Cornelia Clazina Maria dr van H. van Dam en M. W. Strijk; Yolanda dr van D. Slingerland en C. Pikaar; Adrianus Johannes Anto- nius zn van A. J. A. van der Geest en A. C. Leithuijser; Angelique Her- mine Adriana dr van H. J. Overde- vest en S. H. J. la Rivière; Maria Alida Elisabeth dr van C. Annard en E. A. l'Ami; Marerietha Geertrui dr van H. Guldemond en J. G. de Knegt; Suzette Charlotte dr van H. A. Sten- fert Kroese en S. E. van Hoik; Jo hannes Arie zn van H. A. Stenfert Kroese en S. E. van Holk; Dirk Jan zn van A. Colijn en J. Steegman; Jo sephine Petronella Maria dr van J. J. A. van Schie en W. P. J. van der Drift. Gehuwd: W. Kukler en G. A. Vis; W. J. Rijlaarsdam en P. Peters; G. de Vos en G. van Bakkum; C» G. van der Voorst en G. E. M. van de Wakker; H. J. Hockx en J. A. Does- wijk; J. A. Smit en P. J. Brandt; A. van der Wal en A. Dubbeldeman; C. J. van der Willigen en J. van der Veer; W. J. M. Stikkelorum en C. van Loon; M. J. Janse en J. van Leeuwen. Overleden: M. C. Doorn 72 jaar echtgenote van J. C. van Oven; M. A. Vinkestein 82 jaar vrouw. Leidse Universiteit Op vrijdag 15 november om 4 uur des middags zal de heer A. C. Zaa- nen, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuur kunde, zijn ambt openlijk aanvaar den door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit. minder dan n tientje De handelaar was volkomen te goe der trouw en stond natuurlijk graag een onderzoek toe. De naam van zijn firma kon ermee gemoeid zijn. Wie schetst zijn verbazing, toen inderö ad de deskundigen de beruchte loden pot vonden. Het ding lag sinds zes dagen bij de afdeling oud lood, tegen het hou ten beschot van het kantoortje. Zeer omzichtig werd het gevaarlijke appa raat in de arrestantenauto gelegd'en voor een eerste onderzoek op bescha digingen naar het laboratorium te ruggebracht. De eigenaar van het bedrijf vertel de ons, dat er zes dagen geleden een jongeman, van naar schatting dertig tot vijfendertig jaar „het ding" ten verkoop had aangeboden. „Het wa ren allemaal schijven lood, bij el kaar gehouden door koperen ringen. Het lukte niet, het koper uit de rin gen te krijggen en omdat het koper laag staat (in prys) heb ik maar te gen de jongens gezegd, dat ze het bij het oude lood moesten legen. Nou ja, die naalden aan de binnenkant vond ik wel wat vreemd, maar ik wist ook niet waar het apparaat vandaan kwam." De verkoper kreeg ongeveer acht en een halve gulden voor 't ding, dat 200 gulden waard is. Er werken vier of vijf arbeiders in de opslag plaats. Hun namen werden opgeschre ven en -e kregen de mededeling, dat ze zich maar met een dokter in ver binding moesten stellen. „Over een dag of tien openbaren zich eventuele gevolgen pas", verzucht een van de arbeiders, die het niet op dit soort onbekend gevaar begrepen heeft. De mening van de buurtbewoners, aan wie een en ander natuurlijk niet is ontgaan, is gelijkluidend: „Hij moest hier nóg een keer komen, die slang!" POTLOOD en GEEST No. 541. Horizontaal: 1. oude vlak temaat, 7. rivier in Rusland, 9. plaats in de oudheid, 11. insektenetend zoog dier, 12. duw, 14. tijdrekening, 15. voorzetsel, 16. zuster, 18. levensvocht in organische lichamen, 20. lekkernij, 22. afkorting van selenium, 23. vogel, 25. smalle laan. Verticaal: 2. voegwoord (Fr.), 3. bijwoord, 4. op enige plaats, 5. zwak, 6. meisjesnaam, 8. zeker kantoorboek, 10. muzieknoot, 13. stad in Marokko aan de Straat van Gibraltar, 17. plaats, plek, 19. spil van een wiel, 21. dorpje onder de Over. gem. Grams- bergen, 24. lidwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 540. Horizontaal; 1. spargel, 7. sla, 8. oele, 9. ten, 10. som, 11. me, 12. kop, 13. tor, 14. L.K., 15. kot, 16. dol, 18. Eros, 20. do, 21. der tien. Verticaal: 1. sla, 2. pa, 3. roem, 4. Gen., 5. el, 6. lever, 9. top, IC. sok, 11. mot, 12. kleed, 13. tol, 15. kost, 16. dor, 17. non, 19. re, 20. de. doe méér met Kaas is voedzaam en gezond (Advertentie» 40-Jarig jubileum J. W. Henny Als directeur van „Leidsch Dagblad" Hedenmorgen vond in intieme kring de huldiging plaats van de heer J. W. Henny, directeur van de N.V. Leidsch Dagblad, bij gelegenheid van diens veertigjarig ambtsjubileum. Als eerste in de rij van sprekers trad naar voren de heer A. D. Kos ter, president-commissaris van de N.V. Leidsch Dagblad. De voorzitter van het departement Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, bood vervolgens de jubilaris het vererend getuig schrift en de ere-penning van de Maatschappij aan, waarna de heer J. Brouwer, hoofdredacteur, het woord tot de feesteling richtte. Na hem spraken nog de heer J. Heemskerk, voorzitter van de per soneelsvereniging en vertegenwoor digers van correspondenten, agenten en bezorgers van het dagblad. Allen prezen de grote werkkracht, waar mee de heer Henny zulk een belang rijke bijdrage had geleverd voor de ontwikkeling van het bedrijf. De jubilaris mocht vele geschen ken in ontvangst nemen, waarvoor hij de gevers van harte dank zegde. Hij nodigde het personeel uit voor een feestavond, te houden op dins dag 26 november. In de namiddag had een grote receptie plaats in Dê Beukenhof te Oegstgeest. St. Joris omlijstte vergadering met interessante films In het toneelzaaltje aan de Maria- Gijzensteeg vond gisteravond een vergadering plaats van de afdeling Leiden van de Nederlandse katholie ke bond van arbeiders in voedings- en genotmiddelen „St. Joris". De voorzitter, de heer P. Goddijn, drukte bij de opening zijn spijt uit over de geringe opkomst. Men moet tegenwoordig een buitengewoon aan trekkelijke omlijsting van vergaderin gen hebben anders zou het nóg droe viger met het bezoek gesteld zijn. De kleine belangstelling vond enigszins verklaring in 't feit, dat deze avond elders in de stad bijeenkomsten plaats vonden welke minstens zo belangrijk waren. Maar de voorzitter is een op- timLstich man en heeft dus nog alle hoop voor de toekomst. Het grootste deel van het program ma werd in beslag genomen door de Regeringsvoorlichtingsdienst, die met een aantal filmpjes niet alleen de toe schouwers nader tot 't leger wenste te brengen en de noodzaak daartoe on der de aandacht bracht, doch boven dien reclame wist te maken voor de onvolprezen natuur en het leven daar in. Men kreeg de gedragingen te zien van een kikkergemeenschap in een vijver. Het was verbazingwekkend te zien welk een keel deze dieren kunnen opzetten, figuurlijk zowel als in letterlijke zin; ze zijn niet muzi kaal, maar concerteren kunnen ze! Er was verder nog, een buitengewoon mooie kleurenfilm Over de internatio nale samenwerking op luchtvaartge bied waarbij duidelijk werd hoezeer Leidse Agenda VRIJDAG 8 NOVEMBER Raad v. Maatsch. en Cult. Overleg Vergadering „Central", Breestraat. uur nam. VOLA. Filmavond. Kleine zaal Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. „Ruhr Festspiele". Iphigenie auf Tauris, drama van Goethe. Schouw burg, 8 uur nam. Ned. Reisvereniging voor Katho lieken. Lezing over Florence,, door Jules Jongenelen. De Harmonie, Breestraat. 8 uur nam. ZATERDAG 9 NOVEMBER Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. „Lakenhal-concert" Lakenhal, 8 uur nam. Filmdienst Endegeest. „Paniek in het Warenhuis, Recreatiezaal Nieuwe Gebouw, 7 uur nam. Oud-leerlingen St. Bonaventura- lyceum. Reünie. St. Bonaventura- lyceum, Mariënpoelstraat. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Minera logie (v. d. Werffpark 1). Tentoon stelling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. DIENST DEP APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552. Apotheek Haven, Haven 13, tel. 20085. Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 2"274. BIOSCOPEN De films voor de week van 8—15 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Are de Triomphe", strikt volwassenen. Lido: „White heat", .18 jaar. Luxor: „Oorlog en Vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „De grote kraak", volwas senen. de ontwikkeling van het moderne luchtverkeer zijn stempel op onze huidige tijd drukt. Tenslotte kreeig men een filmische indruk van de geweldige problemen welke de voe ding van de wereldbevolking met zich meebrengt. Tijdens de pauze werden enkele huishoudelijke punten behandeld. Voorzitter P. Goddijn legde er de nadruk op, dat wil men dat de vakor ganisaties de belangen v. d. leden ef fectief zullen behartigen, er van die leden ook meer belangstelling ge vraagd mag worden. Vooral in ver band met de aantrekkingskracht wel ke er van de toekomstige verwezen lijking van de bezitsvorming uitgaat is het zaak de krachten te bundelen om tot deze bezitsvorming te komen; wij moeten beginnen met sparen. Het moet straks zó worden, dat wij allen niet alleen meer de sportberich ten doornemen, maar ook belang heb ben bij het lezen van de beursberich ten. En als wij dan tot dit meerdere bezit, geestelijk of materieel, zijn ge komen, moeten wij dit ook aan an deren meedelen, opdat wij komen tot een verrijking van de gemeen schap. De notulen werden onveranderd en met dank aan de secretaris aanvaard en goedgekeurd. Namens de toneel vereniging „Vondel" nodigde de voor zitter allen, die iets voor toneelspe len voelen, uit zich voor deze toneel groep als lid op te geven. Binnenkort zal oojc de contributie wel verhoogd moeten worden; de voorzitter wekte de aanwezigen op, zonder al te veel morren aan deze verplichting te blij ven voldoen. Tenslotte werd een voorstel be handeld om in sommige gevallen de Arbeidsinspectie in de arm te nemen, zoals bij het venten van bakkers vóór 10 uur des morgens. Opening ging met „vuurwerk" gepaard In de collegezaal van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden werd gis termiddag voor een groot aantal ge nodigden de opening verricht van het aan het Piet Paaltjenspad verrezen complex semi-permanente studenten paviljoens. Deze opening geschiedde officieel door de president curator van de Leidse universiteit, dr J. E. baron De Vos van Steenwijk, die in geleid werd door de voorzitter van d< Stichting Leidse studentenhuisves ting, prof dr E. Havinga. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de burgemeester van Leiden, jhr. mr F. H. van Kinschot en echtgenote, wet houder A. J. Jongeleen, dr F. L. Rut gers, vertegenwoordiger van de mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen, de rector magnificus van de universiteit, prof. dr S. E. de Jongh, en de commandant van de Leidse brandweer, de heer S. W. na gedoorn. Dr J. E. baron De Vos van Steen- wijk wijdde uit over de toestand van de huisvesting van de studenten zoals die tot nu toe altijd geweest is bij het genus hospita, dat thans uit de tijd aan het raken schijnt en over de waarschijnlijke situatie in de toe komst. Als men rekent, dat in 1970 het aantal studenten het dubbele zal bedragen dan dat van thans, zal men beseffen, dat in de toekomst de toe stand op het gebied van huisvesting nog zal verergeren. Men zal het eu vel niet slechts moeten bestrijden door het aankopen van oude panden in de binnenstau, maar veeleer het bouwen moeten bevorderen van com plexen voor 200 of meer studenten. Na zijn dank overgebracht te hebben aan allen, die direct of zijdelings bij de bouw betrokken zijn geweest, sprak baron De Vos van Steenwijk zijn vertrouwen uit, dat de studen ten, die het geluk hebben van deze voorzieningen gebruik te kunnen ma ken, er met genoegen hun studietijd zullen 'doorbrengen. De voorzitter van de Stichting Leidse studentenhuisvesting, prof dr E. Havinga, gaf hierna een overzicht van de wordingsgeschiedenis, der plannen voor en het totstandkomen van de paviloens. Hij beschreef daar bij het wel en wee dat de commissie, welke met de huisvesting belast was, heeft meegemaakt. Hij deelde verder mede zoals wij gisteren reeds ver meldden dat na het gereedkomen van deze „nood"-voorziening spoedig dc aanvang verwacht mag worden van de bouw va.i de studentenflat aan de Haagweg. Tot slot bracht prof Havinga nog dank aan de regering voor de bereidwillige medewerking en aan alle andere personen en in stanties voor hun arbeid. Hierna spraken nog de voorzitter tfbn „Procivitate academica" en de architect van het complex, de heer H. Postel, welke laatste getuigde van de grote medewerking welke hij aan alle kanten heeft mogen ondervinden en legde een kleine verantwoording af van de wijze waarop de „neder zetting" is gerealiseerd. Tenslotte ge waagde een vertegenwoordiger \an de studentengem menschap, die uiter aard het meest bij deze nieuwe ka mers is betrokken en daarmee gebaat is, van het saamhorigheidsgevoel van de studenten, dak door het benutten van dit „oefen en zelfs speel"-terrein wellicht bevorderd zal worden. Hier na begaf het gezelschap zich naar de vlaggemast bij de ingang waar dr J. E. baron De Vos van Steenwijk de openingsdaad verrichten door het hijsen van de nationale vlag. Toen het dundoek de top had bereikt barst te er een bescheiden scherts-vuur- werkje los, op het gezicht en het ge luid waarvan een geordende bijval van de toeschouwers weerklonk. Een aantal studenten, dat met een „kar", gemotoriseerd wel te verstaan, ter plaatse arriveerde, reikte met kwis tige hand een extra editie uit van het Leids Universiteitsblad, waarin een bondig en „getrouw" verslag bleek orgenomen van de zojuist verrichte openingsplechtigheid. Vervolgens ver spreidde de aanwezigen zich over de diverse paviljoens om zich te kunnen wijden aar een bezichtiging en aan een spirituele veronapering. Vóór honderd jaar Parijs. De Mon. de la Flottè bevestigt thans het berigt van de inbezitneming van het eiland Formosa door de scheepsmagt van de Vereenigde Staten. Ge noemd blad ziet in deze stap het bewijs, dat de Vereenigde Staten zich op de tegenover lig gende kust van den Stillen Oceaan krachtig willen doen gelden, en niet gezind zijn om aan de Europeesche mogendhe den in Achter-Azië de handen vrij te hebben. Rusland. De Keizer en de Keizerin van Rusland zijn op 27 Oct. op hun paleis nabij Peters- burg van hunne reis naar Kieff en Moscou teruggekeerd. voortaan ZAAL „de Grote Pers" volgde gisteren gespannen de inleiding die de beken de musicoloog Dirk Balfoort gaf over oude Europese muziekinstrumenten. Met instrumenten uit de collectie Scheurleer te Den Haag waarvan hij conservator is en geassisteerd door zeven solisten (heren blazers, een claveciniste en bespeelster van de viola da gamba) werd een demon stratie gegeven, geen concert (aldus Dirk Balfoort), omdat de instrumen ten oud zijn en gebreken hebben door slijtage, zodat zij niet mooi zui ver meer klinken, hoewel bij even tuele reparaties zoveel mogelijk ge zorgd is voor behoud van klank. In een inleiding, geestig, pittig en aar dig, maar wetenschappelijk juist, stelde de inleider zijn gehoor in ken nis met de instrumenten zoals: de klaroen, een soort blokfluit uit de tijd van J. S. Bach. Ofschoon het mondstuk niet licht te bespelen is, wist de soliërende blazer toch aardig weg op het primitieve instrument. Zo ging het eveneens bij het bespe len van de Serpent, een trompet met vele kronkels. De bashoorn met haar poëtisch geluid en de tot 1802 ge bruikte Ophicleïde werden gede monstreerd, toonverschillen aange duid en sombere of lichte timbres be luisterd. Dan komen de hout-instrumenten te voorschijn; een oude dwarsfluit bijv. uit de tijd van Frederik de Grote, niet zuiver meer te bespelen maar met een toon, die een intieme sfeer wekt. Een deel uit het 3e fluit concert van de Keizerlijke componist volgde, eerst op de oude fluit, later op een geperfectioneerd instrument HET BLANKE NEGERMEISJE Ernstig spel De geschiedenis van het blanke negermeisje Pinky, die enige tijd ge leden volle bioscopen trok, heeft in een toneelbewerking voor de jaar lijkse toneelavond van de stedelijke K.A.V. gisteravond overstelpend be zoek getrokken. Onder de vele genodigden, die de voorzitster, mevr. C. Uphoff-Visser mocht begroeten bevonden zich de geestelijk adviseur, pater S. v. d. Swelm, pater R. Duynstee, afgevaar digden van K.A.V.- en K.A.B.-wijken van afdelingen het het Vrouwengilde en van de Blindenbond te Warmond. In haar welkomst woord je zei mevr. Uphoff alle leden dank voor hun be langeloze en spontane medewerking aan de voorbereiding van de toneel avond. Ze deed vervolgens verschil lende mededelingen, waarbij ze bij zonderheden bekend maakte over de voorgenomen K.A.V.-bedevaart naar Lourdes in 1958. Tot besluit riep ze haar auditorium op, zich toch te organiseren: eerst in de katholieke vrouwenorganisaties en daarnaast in de K.V.P. want, aldus spr.: „De tijden .worden zwaar". Na haar beste wensen voor het welslagen van de avond speelde de K.A.V.-toneelgroep het stuk „Pinky", een bewerking naar de gelijknamige roman van Cid Rickett Summer door F. J. Rostink. Het is de geschiedenis van een .negermeisje", Yn mulat, dat uiterlijk alle kenmerken van de negerin mist en daardoor tijdens haar verblijf in het noorden van de States niet als een negerin wordt herkend. Ze leidt daar een heerlijk leven en vergeet zichzelf, totdat de liefde spelbreker wordt. Dan wordt ze geconfronteerd met de ernst van het negervraagstuk en vlucht, bang om haar geliefde haar afkomst te vertellen naar haar geboorteplaats in het zuiden van Amerika. In een heftige tweestrijd tussen haar trots en haar goede wil, tussen de liefde voor Tom Denning en die voor haar verdrukt volk. vindt ze uiteindelijk haar bestemming en daardoor haar geluk. Hoewel we moeten erkennen, dat het moeilijk is om op het toneel serieus-bedoelde problemen te stel len, menen we, dat in de bewerking van „Pinky" te weinig actie zat om gedurende de volle lengte van het stuk de toeschouwers met de roman tisering van het zo schrijnende ras senvraagstuk te kunnen boeien. Dat neemt niet weg, dat de dames van de K-A.V.-toneelgroep keurig spel hebben geleverd. In het bijzon der vermelden we mevr. Van Leeu wen, die een keurige vertolking gaf van de verguisde miss Em, en van de hoofdrolspeelster „Pinky" (mevr. Nijssen), die met haar tweestrijd een beklemming wist te leggen over het spel en over de toeschouwers. Tussen de bedrijven werd op ver zoek van de voorzitster een reprise gegeven van het jubileumlied en van .Avondklokken" van Felix Mendel sohn. Het was een ernstige avond maar we menen, dat juist de dramatiek, als afwijking op de gebruikelijke luim Van een toneelavond, niet na gelaten zal hebben indruk te maken op de aanwezigen. De klarinet niet. uitgevonden maar gegroeid, dateert van begin 18e eeuw. Mozart schreef hiervoor een prachtig concert, waarvan wij een deel mochten horen. Om de mu zikale ontboezemingen van de wan delaar te bevorderen, was er een uit- neembare wandelstok, waarvan het middendeel een klarinet vormde. „Echt" iets voor de romantiek van de 18e eeuw. Prachtig is 't geluid van de basethoorn. De hobo gebla zen door 2 rietjes (anders dan bij de klarinet) is van toon vrijwel het zelfde gebleven. De prachttige toon van de althobo in oude vorm doet zeker niet onder voor de moderne. De Trompette Marine mogelijk iets gemeen hebbende met een trompet, hoewel 't een strijkinstru ment is, waarop een fanfaretje heel hoog gespeeld kan worden moet waarschijnlijk zijn: Trompette Ma rie, om het gebeeldhouwde Madon nakopje boven aan 't instrument. Op de oude instrumenten: trompet, ser pent, klarinet en hobo volgde een arrangement van een concert van Beethoven, dat uiterst sympathiek klonk. Als toegift een variant op ons volkslied. NA DE PAUZE: het Clavichord uit de tijd van Karl Ph. Emm. Bach wiens Allegro con brio, uit diens 3e Sonate in a werd gespeeld door de muzikale claveciniste. Het was een nauwelijks hoorbaar geruis van ge luid van gespannen snaren, een vi brato, een kleine intieme toon. Hier na bespeling van een klavecimbel uit de tijd van Sweelinck (1562— 1612), waarna voordracht van diens Variaties „Unter der Linden grüne", een ontroerend geluid van getokkel de snaren. De dokken verdwijnen, hamertjes komen in de plaats. De piano-forte komt uit. Mozart bespeel de (rond 1780) een tafelpiano met een zwelkast om crescendo en de- crescendi te kunnen maken. Een Al legro van diens hand werd voorge dragen. Na deze mooie en waardevolle in terpretaties demonstreerde Dirck Balfoort de viola da gamba uit de 17e eeuw, niets gemeen hebbende met de cello, gestemd in kwarten. Ingetogen klonk de feilloze voor dracht van de Aria van Ant. Tena- glia. Last not least het Largo uit de Triosonate in a van Krieger (1649 1725) voor viool, gamba en klave cimbel. De begaafde inleider bespeel de hierbij de oude, moeilijk te han teren viool en het Largo klonk on gemeen mooi. Het dankwoord van de heer Stenz, voorzitter van de sectie muziek van K. O. was zeer enthousiast. Niet minder warm was het applaus van de vele toehoorders waarmede zij de artistieke inleider en zijn solisten complimenteerden. J. KORTMANN. OEGSTGEEST FEESTAVOND K.A.V. Onze schreden richtten zich gis teravond naar het parochiehuis al waar de toneelclub van de K.A.V. een uitvoering verzorgde die uitste kend is geslaagd. Mevr. J. Meyer sprak een kort openingswoord, waarin zij bijzonder welkom heette pastoor M. Looyaard, het bestuur van het Kath. Vrouwen gilde en afgevaardigden van zuster verenigingen uit de omgeving, als ook het bestuur van de K.A.B. Hierna kwam de toneelclub onder regie van de heer H. Werkhoven voor het voetlicht met de drie-acter „Kapitein Marie". Een reder in moei lijkheden laat schepen varen, die niet meer zeewaardig blijken te zijn. Nu blijven die schepen uit en klaagt het schippersvolk ach en wee. De reder zelf iigt in een ziekenhuis. Zijn dochter Marie neemt de teugels in handen. Als ze van haar vader in het ziekenhuis verneemt dat hij niet- zeewaardige schepen uitgezonden heeft, neemt Marie op zich, de eer van de familienaam èn de rederij te redden. Dit doet zij op zo'n schitte rende wijze, dat de volksmond haar „Kapitein Marie" gaat noemen, wel ke naam op ieders lippen ligt op de dag, dat zij in de woedende branding vergaat met de reddingboot, waarin zij als vrouw de storm durft trot seren om de bemanning van een ge strand schip te redden. Over de opvoering moeten wij eerlijk getuigen, dat zij in vergelij king met de vorige een stap naar voren betekent. Natuurlijk zijn nog gebreken aan te wijzen. Men vat het toneelspelen over 't algemeen al te gemakkelijk op. Het uitbeeldings vermogen van de speelster moet in nauw verband staan met de toebe- aeelde rol en een eenmaal aangeno men stem mag gedurende de opvoe ring niet worden veranderd, tenzij bij transformatie. Liever nog spreke men natuurlijk en beschaafd. Er zijn gisteravond speelsters voor het voetlicht geweest, die een grote dosis gemak van beweging hebben en door hun goed aanvoelen op den duur tot nog betere prestaties in staat zijn. Men volge daarom de intenties van de regisseur. De wil bij het clubje is er en dan vindt men ge makkelijk zijn weg. Gedurende de pauze was er een kleine verloting en na 't einde was er gelegenheid voor ëen gezellig sa menzijn. Hoogstvoldaan en dankbaar gestemd toog men daarna huis waarts. Bfi eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve D te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 aui (7 aur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. LEIDEN, 8 nov. Vee. Aanvoer: 4 stieren, 45 melkkoeien. 375 vette koeien. 165 vare koeien, 42 graskalve ren, 52 vette kalveren, 56 nuchtere kalveren, 738 vette schapen, 1.825 lammeren, 40 varkens, 333 schram men, 765 biggen, 14 geiten. Totaal 3.791 stuks vee. Notering, melkkoeien van 850— 1050, vette koeien, sch gew. 2 50 2.95, vare oeien 600800, graskal veren. sch gew. 2.50- -3.vette kalveren, lev. gew. 2.252.80. nuch tere kalveren, lev. gew. f 140170, vette schapen .1 00105, vette lam meren 75 -105, zeugen 225325, zeugen, drachtig 50 -90, schrammen 28—38. Handel: melkkoeien en vare koeien rustig, vette koeien er. vette kalve ren, matig, graskalveren, redelijk, nuchtere kalveren vlug, vette scha pen en vette lammeren: redelijk, zeu gen, schrammen en biggen: matig, grote aanvoer van slachtvee. Kaas. Aangevoerd 34 partijen Goudse kaas en partijen Leidse kaas. Notering Goudse kaas: le soort 2.60, eerste kwaliteit f 2.26 2 30; 2de kw. 2.20 2.25. Leidse kaas tot 2.44. Handel lui.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2