3)e £eidxse6oii^<mt Kroestsjef herdacht 40 e ver jaardag oktober-revolutie Gesprek voorgesteld tussen Oost en West Hondse gedachte: Stuur Kroestsjef de lucht in" Grote rede van president Eisenhower verwacht Radio-act'ef man liep door Toronto De democratie ook tot Etiopië doorgedrongen menu v*n D,. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 7 NOVEMBER 1957 49ste JAARGANG No. 14253 J Veertig jaar geleden stond DE VVERELD OP ZIJN KOP J BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Dn.kl.erii 20935: Redact), 85594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w. f2.55 P-mnd., ƒ7.50 p,kwart F,anc0 p.p, f AdTerttntlcs; ct p m.m, Telefoon!)., f 1.50 Stalins verbleekte glans komt terug In het reusachtige sportpaleis in Moskou heeft de eerste secretaris der partij, Nikita Kroestsjef gister de bijeenkomst van de Opperste Sowjet (het „parlement" van de Sowjet-Unie) ter gelegenheid van de veertigste ver jaardag der oktober-revolutie geopend. Zeventienduizend afgevaardigden en gasten, die het stadion tot aan de nok vulden, gaven Kroestsjef staande een donderende ovatie, toen hij met de Chinese premier Mao Tse-Toeng op het toneel verscheen. Op de agenda stond slechts één punt: „de grote oktoberrevolutie". Kroest sjef, het middelpunt der activiteit, sprak de openingsrede uit. Hij begon met alle buitenlandse delegaties en hun leiders persoonlijk te begroeten. Daarna wijdde hij enige vriendelijke woorden aan het adres van Engeland en V.S. VREEDZAME COëXISTENTIE. Kroestsjef verklaarde in zijn ope ningsrede, dat de Sowjet-Unie nooit een oorlog zal beginnen. Hij sprak zich uit voor besprekingen tussen de leiders van Oost en West om geza menlijk een plan voor vreedzame coëxistentie uit te werken. Vol trots weidde hij uit over het lanceren van de twee Spoetniks en de „vrees en verslagenheid" onder de tegenstan ders van de Sowjet-Unie, waartoe de ze successen hebben geleid. Nadat hij twee uur aan het woord was geweest, werd zijn stem hees. Met het oog hierop werd de zitting drie kwartier verdaagd. Hierna vol- VLIEGRAMP IN ENGELAND Vijftien mensen zijn gisteren om het leven gekomen doordat een Bris tol Britannia turbine-schroefvllegtuig tijdens een proefvlucht bij Bristol neerstortte en in brand vloog. Ooggetuigen zagen het vliegtuig met een motor in brand laag over het dorp Downend scheren en vervolgens neerstorten in de bossen achter het dorp. Volgens de Bristol Aeroplane Com pany is het toestel neergestort toen het zich gereed maakte om te landen. Tien huizen werden door wrakstuk ken beschadigd. Enkele bewoners moesten naar een ziekenhuis ge bracht worden. NA VEERTIG 1AREN X7EERTIG JAAR GET .EDEN, op 7 november (volgens de oude Rus sische kalender 25 oktober, vandaar de naam oktober-revolutie) verover den de bolsjewieken de macht in het door de eerste wereldoorlog kapotge slagen Rusland. Het regiem van de tsaar was reeds in februari van dat jaar gevallen; het volk was beu van de oorlog en beu van het wanbeheer; het wilde vrede en vrijheid. Onder leiding van Kerensky werd gepoogd op de ruïnes van het oude een nieuw bewind te vestigen, een democratisch bewind. Door het gewroet 0 van Lenin, die door de Duit sers heimelijk in Rusland was binnengesmokkeld om de Russische weerstand te breken, is er van een democratisch bewind niets terecht gekomen, het werd een volksdemo- cratisch bewind. De galgenhumor ach ter het IJzeren Gordijn geeft het ver schil tussen een democratie en een volksdemocratie als volgt aan: het zelfde verschil als tussen een buis en een dwangbuis. Sinds die zevende november zijn 40 jaren verstreken, waarin het Rus sische volk geen vrijheid meer heeft gekend. Het is gekneed en geplet tot een massa-product, dat telkens „ge zuiverd" moet worden door elkaar verjagende regeerders. Sinds 40 ja ren hangt er een ijzeren gordijn tus sen de Sowjet-Unie en het vrije Westen, dat een juiste kijk op wat er achter gebeurt onmogelijk maakt. Dank zij die hermetische afsluiting heerst er een diep wantrouwen tussen de Oosterse en de Westerse wereld, een wantrouwen dat het leven der mensen op deze aarde vergiftigt. Geen mooie redevoeringen van Kroestsjef bij gelegenheid van de her denking der oktoberrevolutie kun nen dat wantrouwen wegnemen, zo lang niet de werkelijke praktische politiek van Moskou metterdaad be wijst, dat de daden in overeenstem ming zijn met de woorden. Men spreekt van vreedzame coëxistentie, maar bedoelt ermee: de Jvergave van het Westen aan de heerschappij van Moskou. Niemand kan zeggen, wat er ge beurd zou zijn in dp afgelopen 40 jaren, als de oktober-revolutie niet had plaats gevonden. Maar wij weten, wat er wel gebeurd is en wat er nog gebeurt als uitvloeisel van die fatale datum in 1917. De wereld heeft wer kelijk geen reden om te juichen over hetgeen toen gebeurde. tooide Kroestsjef in een uur zijn toe spraak. Kroestsjef oogste veel applaus, toen hij verzekerde dat de communistische partij zal optreden tegen hen, die Stalin trachten te belasteren en de periode, dat deze leider was van het centrale comité, kritiseren. Wel gaf de partijsecretaris toe, dat Stalin ka rakterfouten had gehad. Hij kreeg ook de instemming van zijn toehoor ders, toen hij sprak over de noodzaak van een krachtige eenheid tussen de communistische staten. Maarschalk Zjoekof is niet op de bijeenkomst gezien, maar Kagano- witsj en Sjepilof waren er wel. Met onbewogen bezichten hoorden zij, hoe Kroéstsjef herinnerde aan de activi teit van de Jftegen de partij gerichte groep", die geleid heeft tot hun ont slag. Molotof en Malenkof konden ook niet in de drukte van de talrijke afgevaardigden en gasten worden op gemerkt. BEGIN VAN NIEUW TIJDPERK? Zowel te Washington als te Londen ziet men in diplomatieke kringen niet veel in het voorstel van Kroestsjef om een conferentie van de leiders van Oost en West te beleggen. In Parijs ziet men in diplomatieke kringen de rede van de Russische j partijleider echter als „het begin van een nieuw tijdperk in de internatio nale politiek". De toespraak wordt in de Franse hoofdstad met „aanzienlij ke aandacht" bestudeerd en men wacht nu op een antwoord van pre- j sident Eisenhower. In de Amerikaanse en de Britse hoofdstad herinnert men er aan, dat Moskou nog maar kort geleden het Westen heeft beschuldigd van agres sieve bedoelinge in het Midden-Oos ten. Een nieuwe topconferentie, zo voegt men hieraan toe, vereist een langdurige voorbereiding in een sfeer van ontspanning, wil men er concre te resultaten van kunnen verwach ten. STALIN WEER VERLICHT. Het 32 meter hoge monument van Stalin in Praag is woensdagavond plotseling, voor het eerst sedert de „onttroning" van de Russische leider in februari van het vorige jaar, weer verlicht. Het monument is het grootste standbeeld van Stalin in Europa. In de afgelopen maanden was het steeds ir het donker gehuld wanneer ande re monumenten of openbare gebou wen verlicht waren. Zo diep begaan was Lola, een New Yorks hondje, met het loi van haar Russische soortgenootje, dat in Spoet nik II om de aarde cirkelt, dat zij kordaat post vatte voor het gebouw van de Verenigde Naties in New York om daar te protesteren tegen deze hondse behandeling. De fotograaf vond Lola, droefgeestig peinzend omhoog sta rend bij een boordje waarop stond „Stuur Kroestsjef de lucht in". Vanavond over de radio President Eisenhower zal vanavond aan het Amerikaanse volk verslag uitbrengen over „wetenschap en vei ligheid" in een gezamenlijke uitzen ding van radio en televisie. In de bekendmaking van het Witte Huis werd gezegd, dat de toespraak, die dus zal plaatsvinden op de her denkingsdag van de Russische revo lutie, van „grote betekenis" zal zijn De Amerikanen zijn verontrust over de voorsprong die de Sowjet- Unie klaarblijkelijk heeft op het ge bied der projectielen met eigen voort stuwing. Men verwacht dat Eisenho wer zal trachten de Amerikanen op dit punt gerus* te stellen. Niet naar Londen. President Eisenhower, van de Ver. Staten zal in december geen bezoek aan Engeland brengen, heeft het Wit te Huis meegedeeld. Eisenhower zal in december in Pa rijs de bijeenkomst van de NAVO- raad bijwonen. Er was sprake van dat hij dan tevens naar Engeland zou gaan. Dit zou dan een staatsiebezoek moeten worden. In verband met de gezondheidstoestand van zijn vrouw heeft Eisenhower hiervan afgezien. Mevrouw Eisenhower is onlangs ge opereerd. De dokters zouden hagr hebben aangeraden voorlopig geen luchtreizen te maken. Minder spanning te Djakarta Premier Djuanda Kartawidjaja heeft woensdag medegedeeld, dat de Indonesische regering maatregelen heeft genomen tot voorkoming van excessen tijdens de campagne tot be vrijding van West-Irian, waarvan het tweede stadium op 10 november aan staande zal beginnen. Zijn verkla ring heeft de bezorgdheid onder de 12.000 Nederlanders in de Indonesi sche hoofdstad enigszins doen afne men. Volgens een door de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Indo nesië uitgegeven communiqué hoeft premier Djuanda eveneens verklaard dat de Indonesische regering prijs stelt op een ongestoorde voortzetting van de activiteit van alle bedreven. Spoetnik-nieuws De toestand van de hond in de tweede Spoetnik is nog steeds bevre digend, aldus heeft het Sowjet-pers- bureau Tass woensdagavond gemeld. Tass zei voorts, dat de tijd, welke de Spoetnik H nodig heeft om rond de aarde te gaan, langzamer minder wordt dan die van het laatste raket gedeelte van de eerste kunstmaan. Daardoor kan worden verwacht, dat de nieuwe kunstmaan aanzienlijk langer in de lucht blijft. Spoetnik twee heeft thans voor een rondgang 103,6 minuten nodig. Don derdagochtend vroeg was hij 54 maal rond de aarde gegaan, de eerste kunstmaan 500 en het raketgedeelte 502 maal. Spoetnik twee is woensdag in ver scheidene delen van de wereld door sterekijkers of met het blote oog waargenomen. De grote parade te Moskou De 40ste herdenking van de Russi sche oktober-revolutie is donderdag begonnen met een grote parade op het Rode Plein in Moskou. De para de werd afgenomen dor de maar schalken Rodion Malinofsky, de nieu we Russische minister van defensie, en Moskalenko, de bevelhebber van het Moskouse militaire district. De tribune op het mausoleum van Lenin en Stalin was bezet door de Russische leiders, die bij hun ver schijnen luid door de menigte waren toegejuicht. Men zag in de parade een nieuw soort tanks, ook geschikt voor amfi bie-acties, en voorts een onbekend ty pe raketgeschut, welks draagkracht volgens een radiocommentator vele malen groter is dan van de Stalin orgels uit de tweede wereldoorlog. In totaal waren 38 raketwapens verte genwoordigd, waarvan enkele lopen hadden van een 24 meter lengte. Aangetast door stralenziekte Een 29-jarige Duitse immigrant, Gunder Kuhn, heeft gisteren de Ca nadese stad Toronto danig aan het schrikken gemaakt, toen bleek, dat hij „radio-actief" was. Een politieman ontdekte dit bij toeval, toen hij tij dens een luchtbeschermingsoefening met een geigerteller nog op meters afstand stond van Kuhn. De oefening werd hiermee plotseling dodelijke ernst. Kuhn bleek een tube radium ongeveer 20 gram in zijn zak te hebben. Hij zei, dat hij het gevaarlij ke goedje al een jaar bij zich droeg. Hij bleek een open wonde naast! het linkeroog te hebben, die afkom- j stig is van de radio-actieve stralen van het radium. Artsen menen, dat het niet anders kan of het bloed van Kuhn moet ernstig zijn aangetast. Zij vrezen het ergste voor de man. Kuhn werd in hechtenis genomen onder be schuldiging „een niet geregistreerd wapen in zijn bezit te hebben". De Duitser is een kalme, vriende lijke man, die ongeveer acht maan den geleden naar Canada kwam. Hij werd na de schrikbarende vondst meegenomen naar een politiebureau, waar men hem een ontsmettingsbad j gaf. Luchtbeschermers en politie be- gonnen intussen onmiddellijk een on derzoek naar de radio-actieve sporen, I die Kuhn tijdens zijn verblijf in Ca- nada heeft gemaakt. Hij zei, dat hij j de tube, waarin het radium zat, ge bruikte om wijzerplaten van horloges en andere instrumenten lichtgevend te maken. Hij werkt op een fabriek, waar instrumenten voor ziekenhuizen worden gemaakt. De dosis fedio-activiteit, die de man bewerkt heeft, wordt zeker dodelijk Schreeuw en hij stopt j Een flinke schreeuw en de machi ne staat stil. Zover zijn ze in Zwitser- land al, waar een nieuw elektronisch apparaat is uitgevonden, dat machi nes stopzet, zodra een schreeuw wordt geproduceerd. Met dit schreeuw-apparaat wil men de bedrijfsveiligheid opvoeren. Het komt namelijk nogal eens voor, dat een arbeider bij een bedrijfsongeval zijn machine niet zelf kan stilzetten. Voordat anderen hem kunnen helpen gaan vaak kostbare seconden voorbij. Een luide kreet zal in zo'n geval voldoende zijn om het nieuwe appa raat, dat hostrafoon heet, in werking te stellen. Het schakelt de machine feilloos uit. I geacht. Kuhn komt uit Lubeck, waar zijn vrouw en zijn dochtertje wonen. Hij was van plan met Kerstmis thuis te zijn. Keizer Haile Abeba, tijdens Selassie van Ethiopië, gefotografeerd in de keizerlijke loge van het parlementsgebouw in Addis de troonrede waarmede hij het eerste ooit in Ethiopië gekozen parlement opende. RUSTIG WE5R Onder invloed van een storing, die van de Alpen naar Duitsland trok, begon het in de nacht van woensdag op donderdag in de oostelijke provin cies te regenen. Vooral in Zuid-Lim burg waren de regenhoeveelheden aanzienlijk. Op het vliegveld Beek werd 17 mm afgetapt. Elders bleef het droog en daalden de temperaturen tijdens opklaringen tot betrekkelijk lage waarden, plaatselijk tot 3 gra den en vormde zich hier en daar mist. De storing verplaatst zich verder naar de Oostzee, waardoor de regenzone ons land verlaat en het weer morgen een rustig karakter behoudt. Aange zien de wind naar noordelijke rich tingen is gedraaid, kunnen enkele buien van de Noordzee landinwaarts drijven. De komende nacht is de kans op mistvorming groter dan de 1 afgelopen nacht. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Koudere nacht met plaatselijk mist. Overigens veranderlijke bewolking met in de kustpro- vincies enkele buien. Overwe- gend zwakke wind uit noorde- lijke richtingen. Morgen onge- veer dezelfde temperaturen als i 8 Nov. zon op: 7.49; onder: 17.02; maan op: 17.41; onder 8.36. Hoogwaterstanden 8 Nov. v.m. 3.45; n.m. 3.55. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA Korreltje Geveinsde vriendelijkheid gelijkt op het gebruik van een valse sleutel. geheel bew. 8 geh. bew. 7 regen 9 onbev/. 3 zwaar bew. 3 mist 6 mist 5 zwaar bew. 5 mist 4 mist 5 geheel bew. 7 zwaar bew. 10 geheel bew. 7 regen 8 geheel bew. 5 geheel bew. 0 half bew. 3 zwaar bew. 10 regen 13 geheel bew. 7 regen 15 zwaar bew. 15 weerlicht 10

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1