Vraag en antwoord van de Leidse Raad Voorsortering in het verkeer Veel vacatures bij politie, maar géén vrouwelijke agenten Concentratie van scholen in Leiden-Houtkwartier Knipperbollen liggen Leidse raad zwaar op de maag Leiden-Noord krijgt een nieuw, modern aanzien Repetitie van een kniebuiging Nieuwe uitgave gemeente Leiden GEVESTIGDE EN VERTROKKEN PERSONEN IN EN UIT LEIDEN DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Verbreding overgang Herensingel De memorie van antwoord van B. en W. van Leiden besteedt na enige vragen van raadsleden ook aandacht aan de aanleg van een woonark haven. Tot voor kort, zo zeggen B. en W. was de dienst gemeentewer ken zo belast, dat moest worden overwogen de uitwerking van het plan voor een woonscheephaven aan de Zijl, ten zuiden van de te bouwen Zijlbrug (aansluitend op Willem de Zwijgerlaan) op te dragen aan een ingenieursbureau. Als gevolg van de bestedingsbeperking achten zij het niet onmogelijk, dat de voorbereiding door de dienst gemeentewerken ge schiedt. Raadsleden vragen de opruiming van de bunker aan de Morsweg, maar het college wijst er op, dat de bun ker eigendom is van het Rijk en dat de gemeente weinig invloed kan uit oefenen. De autoriteiten hechten echter weinig waarde aan het voort bestaan van dit bouwsel, zodat al leen het gebrek aan financiën een be letsel tot slopen vormt. Wat betreft spoorwerken rondom de Lammenschansweg (viaduct): de overeenkomst met de Nederlandse Spoorwegen ligt ter ondertekening gereed, maar de goedkeuring van Ge deputeerde Staten der Provincie laat nog op zich wachten. G. S. hebben eerst verkeers-technische bezwaren gemaakt, maar later toch goedkeu ring willen verlenen, mits de vaste middelen voor deze uitgave beschik baar zyn. Natuurlij.1, kan de ge meente in deze tijd niet aan deze voorwaarde voldoen. Uit verdere mededelingen van B. en W. blijkt, dat volgens inlichtingen van de provinciale waterstaat de Vrouwenweg aansluiting op de Rijksweg 4a begin december 1957 en de Rijksweg 4a begin 1958 gereed zijn. Verbreding spoorwegovergang Herensingel. De verbreding van de spoorweg overgang HerenstraatZoeterwoud- seweg is opgenomen in het plan voor het viaduct aan de Lammenschans weg en het omhoogbrengen van de spoorbaan. De spoorbaan moet ter plaatse in Noord-oostelijke richting worden verlegd. De opzet is, dat de verbreding gelijktijdig met de an dere werken wordt uitgevoerd. In afwachting van de uitvoering van dit werk hebben B. en W. van Leiden de directeur van gemeentewerken op dracht gegeven een voorstel voor te bereiden voor de verbieding van de bestaande overweg. Politie. Uit het gemeentelijk geschrift blijkt, dat het aantal vacatures by het politiekorps op 1 oktober 1957 der tien bedroeg. Vijf personeelsleden zijn in opleiding op de politieschool te Wassenaar twee van hen zullen na voltooide opleiding op 1 januari 1958 hun dienst in het korps aanvangen. Men kan verwachten, dat het korps in 1958 op volle sterkte zal kunnen worden gebracht. De werving ver loopt stroef en de aanbod van ge schikte krachten is zeer gering. Zullen er ook vrouwelijke agenten komen? B. en W. achten geen ter men aanwezig. Er bestaan vooral moeilijkheden ten aanzien van de opleiding en de accommodatie, ter wijl aan 't vrouwelijk personeel al leen speciale taken zouden kunnen worden opgedragen. Sommige leden van de Raad stel len vast dat de baldadigheid onder de jeugd van 6 tot en met 9 jaar hand over hand toeneemt. Het lijkt hen beter de jeugd, die op katte- kwaad wordt betrapt aan de ouders over te dragen met daarbij een les over de gevolgen van de baldadig heid. B. en W. zijn echter van mening dat de ouders psychologisch gezien beter zelf de kinderen van het bureau kunnen halen. B. en w. achten het ook niet ge wenst moeders in te schakelen bij het werk van de „klaar-over". De brigades immers zijn in het leven geroepen om de ouders van een zorg te ontlasten, terwijl de leden van de brigades zich overbodig zullen vin den, hetgeen nadelig zal werken op hun gevoel van verantwoordelijkheid Voorsortering. Op enkele punten in de stad (Gan getje Gijselaarsbank) zullen méj verf aanduidingen op de weg worden aangebracht, die het voorsorteren van het verkeer zullen beogen. De verf zal geleidelijk door aanduidin- Hinderlijke punten. Het uitzicht bij enige kruispunten in de stad wordt gehinderd door be planting, onder andere bij de spoor wegovergang Herenstraat vanuit de richting Kastanjekade. De bosjes aan het begin van de Witte Singel, tegen over het gebouw van het Leids Dag blad, belemmeren het uitzicht voor kinderen, die óver willen steken. Ook het kruispunt ZeemanlaanKonin- ginnelaan met de Lammenschansweg is gevaarlijk door begroeiing. Hier hebben reeds verschillende aanrijdin gen plaats gehad. B. en w. geven toe, dat de beplanting op enkele punten het uitzicht belemmert en zij zullen opdracht geven hieraan een einde te maken. Hoe ver zijn ie onderhandelingen met de H.T.M. gevorderd over het verwijderen van de „gele tram"? B. en w. delen mee, dat de onderhande lingen zijn blijven rusten in afwach ting van het rapport van het Neder lands Verkeers-instituut. Uit het Memorie van Antwoord wordt ook bekend, dat de Vereniging voor Veilig Verkeer van plan is in de winter 57/58 een cursus voor bromfietsers te geven. Ook de verlichting van de geïm proviseerde weg over het Schutters veld vroeg de aandacht. B. en w. zul len overwegen of het niet mogelijk is hier een eenvoudige voorziening aan te brengen. Nog geen zwembad. Bestedingsbeperking houdt de ver betering van zweminrichting „De Zijl" en de aanleg van een nieuw zwembad tegen. De architect heeft nog geen schetsplan ontworpen, zo lang de gemeente niet zeker is van de plaats waar het zwembad aange legd zal worden. Raad maakt geen bezwaar Leidens vroede vaderen hebben gis termiddag ook enige bezwaren ont wikkeld tegen de plannen van het Oversteekplaats Prinsessekade nogmaals in studie bij b. en w. De knipperbollen van de Prin sessekade liggen de Leidse raadsleden zwaar op de maag. Gistermiddag werd ingaande op de interpellatie van de heer Drijber (VVD) nogmaals beslo ten de beslissing over de over steekplaats tussen Blauwpoorts. en Bostelbrug uit te stellen. Mr. Drijber diende een motie in, mede ondertekend door de he ren Woudstra (Pr. Chr.) en Kortmann (KVP). waarin B. en W. werden uitgenodigd ge hoord de besprekingen in de raad de beschermde over steekplaats te verplaatsen naar het midden van de Prinsesse kade dan wel naar een andere plaats in deze omgeving, welke voldoende verkeersveiligheid waarborgt. Aangezien deze motie met instem ming van de gehele raad (met uit zondering van de heer Van Weizen .C.P.N.) werd ingediend, konden B. en W. niet anders doen dan de motie in preadvies nemen. De knipperbollen blijven dus ont hoofd. Het zal nog geruime tijd du ren alvorens ook de Prinsessekade zijn beschermde oversteekplaats zal hebben. Veilig, of niet. De oude argumenten deden weer opgeld: de voorzitter wees er de in- terpellant op, dat de oversteekplaats zoals zij thans geprojecteerd is bij de Blauwpoortsbrug in de route van het voetgangersverkeer is opge nomen. Verplaatsen zou tot gevolg hebben, dat de voetgangers geen ge bruik van de gelegenheid zullen ma ken. Indien men een hek langs het trottoir zal aanbrengen leidend naar de oversteekplaats zouden voetgan gers, die naar de Haarlemmerstraat moeten eerder al de rijweg kunnen betreden. Een hek is gevaarlijk voor Dc raadsleden konden in de raads zitting gistermiddag in grote lijnen accoord gaan met het uitbreidings plan Leiden-Noord. De heer Van ltcrson (Pr. Chr.) ontwikkelde be zwaren tegen het feit, dat straks een groot aantal woningen het slachtof fer wordt van dit plan. De moker- hamer zal o.m. woningen op de hoek van de Lage Rijndijk/Herensingel liet slachtoffer maken. De heer Schüller (PvdA) stelde zich op het standpunt, dat het juist pleit voor de brede visie van b. en w.; zij durven rekening te houden met de eisen van de toekomst. De heer Aalders (KVP) vond het jammer, dat in de plannen geen ruimte wordt gelaten voor het ves tigen van een garagebedrijf. De heer Kortmann (KVP) wenste de par- keerstrook in de Beatrixstraat te ver lengen. Wethouder Jongeleen vroeg aan dacht voor het feit, dat bij dit ont werp reeds het toekomstige struc tuurplan en het wegenschema van invloed zijn. Het is gewenst, dat de huidige eigenaars weten waaar zij straks aan toe zijn. Voor de toekom stige noord-zuidverbinding dient een offer te worden gebracht. Met het cog op de verbreding Lage Rijndijk/ Herensingel moet de gemeente straks de beschikking hebben over de pan den in deze omgeving. De demping van de Langegracht zal t.z.t. de Haarlemmerstraat ontlasten. De toe komstige verkeersweg maakt af braak van het voormalig station aan de Herensingel straks noodzakelijk. De vestiging van een garagebedrijf is een particuliere zaak. Een even tuele gegadigde kan zich met het college in verbinding stellen; aan de Sumatrastraat is hiervoor nog een stuk grond beschikbaar. Het door trekken van de parkeerstrook lijkt het college uit stedebouwkundig op zicht niet gewenst. Na dupliek van de raad werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Van Iterson wenste aante kening tegen te hebben gestemd. 218 Woningen in Leiden-noord. Het voorstel tot de bouw van 218 woningen en 14 garages terzijde van de Willem de Zwijgerlaan ontmoette weinig bezwaren. De heer Stolp (Prot. Chr.) achtte het college t.o.v. de financiering te somber gestemd. In het voorstel heet het, dat b. en w. rog volkomen in het duister tasten omtrent de wijze, waarop de bouw moet worden gefinancierd, doch spr. is van mening, dat het Rijk voor de financiering zorg draagt. De heer Van Dijk (KVP) wenste over de toekom stige huurwaarde ingelicht te wor den, waarna mej. Va:. Nienes (PvdA) sprak over het voorstel van de Vrou wen Adviescommissie inzake de ge projecteerde bergruimte, welke doel matiger kan worden ingericht, dan het voorstel van het college aangeeft. Men moet ook rekening houden met een bergruimte voor stookolie. Wethouder Jongeleen maakte de heer Stolp er op attent, dat b. en w. van het Rijk nog geen bericht neb ben ontvangen over de financiering van deze bouw. Helaas tasten wij hier nog in het duister. B en w. heb ben echter goede moed, dat dit in orde komt. Met het oog op de onze kerheid van de kapitaalmarkt kan nog niets definitiefs over de huur waarde worden gezegd; de huren zijn evenwel begroot op een huur van 14.60 per week. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. fietsers, die de macht over het stuur verliezen. Gevaar voor verkeersop stopping acht het college niet groot. Mr. Drijber raakte niet overtuigd. Hij vond het onjuist, dat men de knipperbollen al geplaatst had, hoe wel de interpellatie nog aan bod was. Voetgangers zullen moeten leren, dat zij van deze oversteekplaats gebruik moeten maken. Een boete zal aan dit onderwijs kracht moeten bijzetten. De huidige plaats acht hij gevaarlijk. Het uitzicht is beperkt, een har monicabotsing kan het gevolg van plotseling remmen zijn. Er zul len opstoppingen komen, want ook de auto's in de richting Haarlemmer straat zullen niet door kunnen rijden. Spr. zei tenslotte dat hij van vele zijden instemming met zijn suggestie heeft gekrgen. Nog eens studie? De heer Meester (P.v.cLA.) kon met de heer Drijber meekomen. Is het niet gewenst de situatie nog eens geheel te overzien? Kan de oversteekplaats niet beter in haar ge heel naar de zijde van de Turfmarkt verplaatst worden. Voetgangers ko mend van het station zou men bijv. kunnen verplichten bij het Lido over te steken. Het trottoir zou dan aan aan deze zijde doorgetrokken kunnen worden naar de Blauwpoortsbrug. De heer Woudstra (Pr. Chr.) Ha- gens (VVD) en Kortmann (KVP) waren het met de heer Drijber eens. De voorzitter behield echter zijn standpunt, hoewel hij wel het denk beeld van de heer Meester in studie wilde nemen. Uiteindelijk besloot men tot in pre-advies nemen van de motie Drijber. college om scholenbouw te concen treren in het uitbreidingsplan Leiden- Houtkwartier-Noord. Het college heeft zelf al toegegeven, dat dit ge bied begrensd door de Houtlaan, de Maredijk, de Rijnsburgerweg en de spoorbaan uit stedebouwkundig op zicht eerder voor middenstandswo ningen in aanmerking kwam. Er moet echter worden voorzien in een groot tekort aan terreinen voor openbare en bijzondere gebouwen. Hieronder werd ook genoemd het Diaconessenhuis en het r.k. Lyceum voor meisjes. De heer Ravestein (Pr. Chr.) maak te er bezwaar tegen, dat de raad steeds de uitbreidingsplannen bij stukjes en brokjes voorgeschoteld krijgt. Zo kan men zich geen voorstel ling maken van de grote lijnen. Hij vond het jammer, dat hier nu grond verloren gaat, die zo geschikt is voor het bouwen van welstandswoningen. Is het niet beter de scholen te sprei den? Hoe gaat het met het verkeerf Scholen gaan aan en uit, de Rijns burgerweg is niet ongevaarlijk. De heer Van Dijk (KVP) meende, dat men wel van een mooi plan kan spreken, ook al zijn er bezwaren aan te voeren tegen de concentra tie van de scholen. Ook hij vindt het in het algemeen niet juist de raad al len partiële uitbreidingsplannen voor te leggen. Op deze manier is het on mógelijk hét gehele plan te over zien. Is deze scholen-concentratie een vinding van de eigen planolagische dienst of is zij van hoogerhand op gelegd? Wethouder Jongeleen merkte op, dat het vaststellen van algemene uit breidingsplannen nu eenmaal vele moeilijkheden stuit. De beslis sing voor het college was zeer moei lijk. Het uitbreidingsplan Leiden- Houtkwartier-Zuid moest blijven lig gen in verband met de vestiging van de universitaire woonwijk, die voor rang moest hebben en met bezwaar schriften van de NZHVM en de Spoorwegen. Bovendien heeft ook de r.k. technische school Don Bosco drin gend behoefte aan grond voor uitbrei ding. Zij kon niet gepasseerd worden, De wethouder nothulde, dat men eerst een ontwerp heeft gemaakt voor een plan, dat voor de helft plaats bood aan woningen en voor de helft aan scholen. De provinciale planologische com missie wenste echter óf het een óf bet ander. Men heeft de scholen gekozen, Onder de blikken van twee hoogst verbaasde dames repeteert Sophia Lo- ren de reverence, die zij maandagavond zal maken, als zij voorgesteld wordt aan Koningin Elizabeth H van Engeland tijdens de „koninklijke voorstelling" in het Odeontheater in Londen. Sophia actrice als zij is is er helemaal „in"; zelfs op haar gezicht is de verheugde trek al zichtbaar, die maandagavond haar werkelijke voldoening zal tonen.... gezien het grote gebrek dat Leiden heeft aan grond voor scholen. Na een korte repliek van de raads leden merkte de voorzitter op, dat men ongetwijfeld rekening zal hou den met moeilijkheden in het ver keer, waarna wethouder van Schaik wees op het feit, dat gezien 't streek- verzorgend karakter van deze scholen dit de beste plaats is. Het voorstel werd conform aanvaard. Boek van D. RKooiman Van de heer D. R. Kooiman is een boek verschenen, getiteld „Van de Markten en Waag, van Wateren en Bruggen te Leide in heden en ver leden". Het is een uitgave van de gemeen te Leiden, welker verschijning in uit zicht werd gesteld bij de herdenking van het 60-jarij bestaan van de Markt- en Havendienst en het 300- jarig bestaan van het Waaggebouw en de Boterhal en d. heropening van deze gebou ven na hun restauratie. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sch eef een voorwoord, waarin hij erop wijst, dat het werk van de heer Kooiman méér dan een GEVESTIGD H. den Hertog en fam., militair, Fran- chimontlaan 50; B. van Werkum geb. Visser en fam., Terweepark 4; P. Uiten- daal en fam., Hoge Morsweg 15; C. S. Lau, kok, Janvossensteeg 48; H. A. Val kenburg, arts, Oude Vest 109a; M. Schoneveld geb. Tit en fam., Breestraat 141; B. Wegerif en fam., Kloksteeg 19; H. P. van der Horst en fam. employé Shell,, Rijn- en Schiekade 11a; N. van der Lof en fam., metaalbewerker, Hof- laan 353; O. H. Pluigers en fam., con- structic-monteur, Hoflaan 327; A. van Poeteren geb. Pronk en fam., Haarl.- straat 201; J. W. Kroon, Oude Rijn 23; M. G. Raar, psysisch theropiste, Kam. Onneslaan 51; R. F. Groen, Leliestraat 55; A. G. Jansen, Kamerlingh Onnes laan 56; E. Hart, verpleegster, Pietersk. Choorsteeg 12; A. B. Rottier, Hugo de Grootstraat 9; J. C. Holtzer, Piet Paal- tjenspad 3; H. van Duiken, Piet Paal- tjenspad 3; A. B. Bos, Utrechtse Jaag pad 17a; W. van de Velde, Fagelstraat 20; E. M. Meyerink, leerling-verpleeg ster, Rijnsburgerweg 10; J. P. Mun ting, Piet Paaltjenspad 6; G. P. Jansen, Rijnsburgersingel 2; F. W. Turpijn, mi litair, Groenhazengracht 12; G. B. Bo ven, verpleegster, Fagelstraat 13; C. v. Beelen, metselaar, Narmstraat 1; E. W. M. Meiman geb. Brands, Wasstraat 3; R. P. G. de Roy van Zuydewjjn, Titus Brandsmalaan 38; A. A. Chan Jon Chu, onderwijzeres, Johan de Wittstraat 45; A. H. M. van Zon, Valdezstraat 13; A. J. Jagel Versteegen, Hoflaan 307; W. E. Gijsman geb. Boegman, Volmolengr. 22; J. F. Gabriël, militair, Groenhazen gracht 12; M. Dillewaard, hulp in de huishouding, Rijnsburgerweg 165; J. M. Brouwer, Piet Paaltjenspad 5; A. J. W. Peek, Herengracht 25; M. Krijger, leer ling-verpleegster, Rijnsburgerweg 10; R. du Clou, leerling-verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; A. M. H. van Leeuwen, Boer- haavelaan 8; E. R. Havermans, zaak Kaiserstraat 34; J. A. de Bot, cheffin corsetten, Breestraat 101; S. A. Kooij, Haagweg 38; J. C. van den Broek, chauffeur. Da Costastraat 36; A. A. van Amerongen, verkoper, Sumatrastr. 98a; H. Spijkman, leerl.-verpleegster, Rijns burgerweg 10; C. M. T. de Roy v. Zuy- dewijn, typiste, Titus Brandsmalaan 38; M. W. van der Woerd geb. Vink. Ger- rit Doustraat 77; J. H. Pott Hofstede, Rapenburg 56; J. Marks geb. Roelofsen, Meerburgerstraat 6; P. van Andel, Hu- go de Vriesstraat 68; B. J. van Raalte, hulp in de huishouding, Mezenstraat 13; T. J. Mulder, Piet Paaltjenspad 8; W. Glas, Piet Paaltjenspad 1; J. C. Reuder, Burgsteeg 1; J. Elands, dienstbode, Rijnsburgerweg 124; E. J. D. Hasling- huis, Piet Paaltjenspad 6; P. P. Lampe, Piet, Paaltjenspad 6; K. Smael, Knep- pelhoutstraat 47; D. M. J. ten Does- schote, arts, Groenhovenstraat 7; H. A. H. Gribnou, Tib. Siegenbeekstraat 21; M. C. van Tongeren geb. Knosz, Marnix- straat 131; J. A. Ouwerkerk geb. Van Bohemen, Lombokstraat 72; R. A. Schil- peroort, Vreewijkstraat 11; H. C. J. Bourgonje, militair, Hoge Morsweg 84a; P. A. Ramakers, verkoper, Rapenburg 116; H. Haalebos, militair. Hartman straat 26; A. M. van Genderen, Kager- straat 24; T. F. Lam, kok, Breestraat 177; L. F. B. Dubbeldam, rijksambte naar, Oude Rijn 23; E. A. Bolanskij, rijksambtenaar, Rijnsburgerweg 50; J. J. van de Berg, constr.-arbeider, Hof laan 345. VERTROKKEN N. A. L. van der Vaart en fam., van Plantsoen 83 naar Zoeterwoude, Park Die Leythe; J. van der Berg en fam., van Rijn- en Schiekade 123 n£ar Zoe terwoude, Hoge Rijndijk 20; A. Leget en fam., van Witte Singel 106 naar 's-Gravenzande, Kon. Julianaweg 8; H. G. van der Esch en fam., van Korte Mare 27 naar Gorinchem, Lijsterbeslaan 6; M. I. Petit en fam., van Hooigracht 51 naar 's-Gravenhage, Bleijenburg 3b; G. Zwart en fam., van Juliana van Stolberghof 14 naar Katwijk, Prinses Margrietlaan 44; L. van Leeuwen geb. Van der Bent en fam., van Pasteurstr. 10 naar Katwijk, Noordstraat 2b; P. C. Roelandse en fam., van Alb. Verweij- straat 27 naar Breda, Lagekant 72a; G. N. Meurs en fam., van Cronestein- kade 30 naar 's-Gravenhage, Stokroos straat 245; H. van Vliet en fam., van Herman Gorterstraat 11 naar Dokkum, Birdaarderstraatweg 47; M. P. Pfeiffer en fam., van Hartesteeg 2a naar Vel- sen, Cremerlaan 97; A. G. van Roos malen, van Vree wijkstraat 6 naar Bern- mei, Pannerdenseweg 17; A. Stolze, van Haagweg 200 naar Schipluiden, Woud- seweg 11a; H. Nap, van Leemansstraat 61 naar Oegstgeest, aan boord woonsch. Valken burgseweg; E. R. M. van Tol. van Rijnsburgerweg 62b naar Amster dam, le Oosterparkstraat 179; M. G. L. Lauw, van Boerhaavelaan 24 naar Nij megen, Hatertseweg 17; B. E. van He- mert, van Langegracht 53a naar Kat wijk, Baron van Wassenaerlaan 8; G. J. van de Meeberg, van Meerburger kade ~28 naar Rhodesia; W. F. Meijer, van Hugo de Vriesstraat 61 naar Oegst geest, Surinamestraat 22; M. F. Meurs, Witte Singel 93 naar Amsterdam, Pau- lus Potterstraat 14; A. E. J. Albers, van Roodborststraat 33 naar 's-Gravenhage, Spinozastraat 34; A. J. Westra, van Breestraat 118 naar Nieuw-Zeeland; S. M. van de Meeberg geb. Oudshoorn, van Druckerstraat 8 naar Rhodesia; J. C. Cleyndert, van Gerecht 5 naar Rotter dam, Stuifkenszand 4; R. Mulder, van Rapenburg 56 naar Amsterdam, Dintel- straat 92 I; P. A. Leeuwerke, van Groen hazengracht 12 naar Amersfoort, Ran- denbroekerweg 20; L. J. Pijpers, van Wasstraat 2 naar Haarlem, Tetterode- straat 65; H. C. Kroeze, van Pioenhof 11 naar 's-Gravenhage, Drebbelstr. 324; H. C. Biegnolé, van Leeuwkenstraat 15 naar Epe, Dorpsstraat 60; T. J. G. M. van Leeuwen, van Schelpenkade 41 naar Noordwijkerhout, Langevelderweg 27; W. Medendorp geb. Glijn, van Gerard Brandtstraat 9 naar Oegstgeest, Cura- gaostraat 15; F. F. Henderik geb. Van der Kaaden, van Tesselschadestraat 9 naar Delft, H. de Keijserweg 86; M. van den Heuvel, van Rijnsburgerweg 86 naar Velsen, v. Saelenplantsoen 11; M. Noordhoek Hegt, van Rijnsburger weg 14 naar Amsterdam, Keizersgracht 614; G. P. van der Steen, van Maredijk 22 naar Nederlandse Antillen; W. M. van Fessem, van Janvossensteeg 27 naar Den Helder, Buitenhaven 5; E. Bouman, van Kort Rapenburg 20 naar 's-Graven hage, Suezkade 63; L. S. van Hees, van St. Jacobsgracht 20 naar Canada; A. J. H. Biegelaar, van Thorbeckestraat 20 naar Noordwijkerhout, Kerkstraat la; J. A. C. den Hartog, van Herenstraat 142 naar Valburg, Hoofdstraat 39; N. van der Vliest, van Haarlemmerstraat 17 naar Breukelen, Straatweg 9; W. Rozier, van Drie Octoberstraat 63a naar Hilversum, Noodweg 37; J. W. Brevet, a.b. woonsch. Schelpenkade naar Mid delburg, Seissingel 12a; A. van Es, van Irenestraat 12a naar Doorn, Mariniers weg 7; E- H. A. Vermeer geb. Robert, van Duinhom 32 naar Haarlem, Mer- wedestraat 15; C. Beij, van Kanaalstr. 15 naar 's-Gravenhage, Ypersestraat 8; E. C. D. de Liagre Böhl, van Groen hovenstraat 18 naar Groningen, Gracht- straat 32; E. H. A. Bloema, van Spie- ghelstraat 18 naar 's-Gravenhage, Nach tegaalplein 11; A. M. Leeman, van Witte Singel 19 naar Oegstgeest, Pr. Bernhard- laan 29; E. Wiersma, van Rijnsburger weg 11 naar Valkenburg (Z.-H.), Mari- nus Poststraat 58; P. Koenen, van Oude Vest 33 naar 's-Gravenhage, Ypersestr. 8; C. Sassen, van Oude Rijn 85a naar Apeldoorn, Amersfoortseweg 248. gedenkboek is geworden, namelijk „een naslagwerk voor hem, die zich voor de geschiedenis van Leiden in teresseert. Uit een vluchtige inzage van het vandaag ve-scKenen boek blijkt reeds de gedegenheid van de inhoud en de veelomvattende studie over zo'n wijdvertakt onderwerp, welke eraan ten grondslag ligt. Een nadere be spreking zal nog aan dit interessante en royaal uitgegeven en geïllustreerd boek worden gewijd. LEIDERDORP DE RIJN GESTREMD De bouw van de brug in de Rijks weg 4a over de Oude Rijn te Leider dorp is thans zover gevorderd, dat het brugdek geplaatst kan worden. Teneinde niet tegelijkertijd de beide vaarroutes AmsterdamRotterdam via Heimans wetering en Rijn te stremmen, zullen eerst de werkzaam heden aan 's Molenaarsbrug over de Heimanswetering onder Alphen aan den Rijn worden voltooid, waar na maandag, 11 november a.s. de vaart over de Oude Rijn wordt ge staakt. Hoeveel dagen de uitschake ling van deze vaarroute zal duren is voorhands niet precies te bepa len. SPORT HET ENGELSE TEAM VOOR ROTTERDAM. In het Engelse keuze-team, dat morgenmiddag, in het Feyenoord stadion tegen het voorlopig Neder lands elftal uitkomt, zijn verscheide ne spelers van naam opgenomen. De back Mc Ghee van Portsmouth heeft drie maal ir het Engelse amateur elf tal gespeeld voordat hij in 1955 prof werd. Hij is een forse, vastberaden verdediger die in het Engelse elftal is gekozen voor een b-wedstiijd tegen Zuid Slavië. De Schot Ian Mac Far- lane, die van Aberdeen overging naar Chelsea, speelde in zijn eerste seizoen 30 wedstrijden voor de Londense club als links- of rechtsachter. In de middenlinie is Bill Dodgin, die in 1952 door Arsena1 van Fulham werd overgenomen, een voortreffelij- k midhalf Hij was aanvoerder van het Engelse b-elftai, dat in januari 1954 te Bolgna teger. Italië b speelde en zou op zijn plaats zijn in elk ver tegenwoordigend Brits team. In de voorhoede verwachten de Engelsen veel van Danny Clapton, de rechtsbuiten van Arsenal, een snel en behendie speler mei een groot re pertoire aan handigheidjes Op de an dere vleugel geeft Govan van Bir mingham hem op dit stuk weinig toe. Deze linksbuiten heeft bovendien een gevaarlijk schot blijkens de 28 doelpunten, die hij het vorig seizoen in League en beker wedstrijden heeft gescoord. Duquemin van de Spurs is een doortastend middenvoor, die te Rotterdam zijn clubgenoot Sto kes als inksbinnen naast zich krijgt. Bij de reserves is Phil Gunter van Portsmouth opgenomen. Hij is prof sinds 1949, heeft in 1952 voor Enge land B tegen Italië B gespeeld en is in de verdediging op elke plaats bruik baar, behalve als doelman. De definitieve opstelling van de Engelse ploeg is: Doel: Godwin (Bournemouth). Achter: Mc Ghee (Portsmouth) en Mac Farlane (Chelsea). Midden: Morton (Luton Town), Dodgin (Arsenal) en Evans (Rea ding). Voor: Clapton (Arsenall), Baron (Southend United), Duquemin (Tot tenham), Stokes (Tottenham) en Go- van (Birmingham). Reserves: Springett (Queens Park), Gunter (Portsmouth) en Shepherd (Millwall).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8