Watervervuiling in Z.-Holland Zullen onderwijsakten de poorten van de universiteiten openen? DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Haagse 108 jaar Haagse Na instelling van nieuwe kweekschool' Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, strekkende tot wijziging van de hoger-onderwijswet in dier voege, dat daardoor de moge lijkheid wordt geopend om onderwij zers en bezitters van een akte van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs aan een HBS met 5-jarige cursus (of gymnasium) tot bepaalde universitaire examens toe te laten. De minister van onderwijs, kun- sten en wetenschappen is blijkens de memorie van toelichting van oordeel, dat aanleiding bestaat om de volledig bevoegde onderwijzers (dit zijn der halve de bezitters van het einddiplo ma van de nieuwe kweekschool) als mede de bezitters van de oude hoofd akte, de gelegenheid te geven om zonder een staatsexamen gymnasium of H.B.S. te moeten afleggen aca demische examens af te leggen in die studierichtingen, waarmede de kweekschoolopleiding duidelijk aan wijsbare aanknopingspunten vertoont. Dit geldt uiteraard in de eerste plaats voor de studie in de opvoedkunde, maar het geld naar het oordeel van de minister ook, zij het in miniere mate, voor de studie in de psycholo gie. Toelating tot de overige universi taire examens zal evenals tot dusver kunnen worden verkregen langs de weg van het staatsexamen gymna sium of H.B.S. Een regeling voor de bij het afleggen van deze examens aan de bezitters van de akte als vol ledig bevoegd onderwijzer te verle nen vrijstellingen, waarbij rekening zal worden gehouden met het karak ter van de nieuwe kweekschool, is in voorbereiding. Vrijstellingen. De minister overweegt in dit ver band in hoeverre het mogelijk is aan de bezitters van deze akte bij be paalde vakken eventueel alleen voor het mondeling gedeelte - - vrijstellin- i gen te verlenen voor Nederlands en geschiedenis bij de staatsexamens gymnasium a en b en hogere burger school a en b; vrijstelling voor aard rijkskunde bij de staatsexamen ho gere burgerschool a en b; vrijstelling voor de wiskunde bij het staatsexa men gymnasium a.; vrijstelling voor i één of meer moderne talen bij de I staatsexamens hogere burgerschool a en b. Tevens overweegt de minister daar bij in hoeverre, in aansluiting op de ruimere vrijstellingen te verlenen aan de bezitters van die akte, ook de aan de bezitters van de oude hoofd akte te verlenen vrijstellingen voor de verruiming in aanmerking kunnen worden gebracht. In de tweede plaats heeft het wets ontwerp betrekking op de bezitters van een akte m.o., welke bevoegdheid geeft tot het geven van onderwijs aan een H.B.S. met 5-jarige cursus of aan een gymnasium. Voor deze personen geldt thans reeds, dat zij, in dien zij de leeftijd van 30 jaar heb ben bereikt, na colloquium doctum kunnen worden toegelaten tot het af leggen van examens in aansluitende universitaire studie. In het wetsontwerp wordt thans voorgesteld om deze leeftijdsgrens en ook de eis van het onderzoek naar de algemene ontwikkeling door het col loquium, voor deze categorie te laten vervallen. Zij zouden dan volgens de hoger-onderwijswet zonder meer kunnen worden toegelaten tot het af leggen van de examens in bij Ko ninklijk Besluit nader aan te wijzen studierichtingen. Maandag 11 november hoopt Nederlands op een na oudste ingezetene, me vrouw De CalonneMeister haar 108e verjaardag te vieren. Het zal deze in Den Haag wonende uitzonderlijk krasse dame, ook ditmaal niet aan belangstelling ontbreken. 102-JARIGE GESTORVEN. De oudste inwoonster van Hilver sum, mevr. C. Kuhfus-Kok, is te Hil versum in de rode-kruiskliniek op 102-jarige leeftijd overleden. Binnenstad van Leiden en vele dorpen doen er ernstig aan mede Weinig zuurstof in de Vliet Ter voldoening aan een toezegging geven Ged. Staten een overzicht van de watervervuiling in Zuid-Holland en wel op zodanige wijze, dat daar door mede een globaal inzicht wordt verkregen in de oorzaken, waardoor deze ontstaat en in de middelen, welke ter verbetering en ter beper king van de gevolgen daarvan kun nen worden aangewend. Wat Rijnland betreft, wordt het volgende medegedeeld: De boezem van Rijnland, bestaande uit een aantal meren, verbonden door vrij brede tussenwateren en uit kanalen, waardoor geregeld water stroomt bij verversing van de boe zem, heeft, dank zij de geregelde ver. versingsbemalinigen van Rijnland, een vrij groot zelfreinigend vermo gen (circa 1/3 van de totale waterlo zing van Rijnland geschiedt terwille van de waterverversing). Het gevolg is, dat een aantal ste den, dorpen en industrieën binnen Rijnland, direct of indirect afval, water op de boezem kunnen bren gen, zonder dat onder normale om standigheden zuurstofgebrek in' ern stige mate optreedt. Moeilijk wordt het voor Rijnland in warme perioden. Er is dan minder doorstroming, omdat dan veel water nodig is voor suppletie van polder water. Het zuurstofgehalte van het water daalt ten gevolge van de hogere temperatuur, terwijl ten ge volge van diezelfde temperatuurstij ging de afbraak van organische stof fen en van het bodemslijk versneld wordt door de intensiever wordende bacterie-werking. De zuurstofbehoef te neemt daardoor toe. Bronnen van vervuiling. Van de bronnen van vervuiling, welke de kwaliteit van het boezem water ongunstig beïnvloeden, kunnen enkele worden genoemd: De kwaliteit van het te Gouda in gelaten water uit de Hollandse IJssel. Deze is vaak niet goed, omdat op deze rivier onder meer twee wijken van Gouda, oostelijk en westelijk van het oude stadsgedeelte, ongezuiverd rioolwater lozen. De binnenstad van Gouda 7000 inw.) loost via de Goudse grachten eveneens ongezui verd rioolwater op de boezem van Rijnland. De regeling tussen Gouda en Rijnland, krachtens welke de grachten regelmatig worden ververst, doet eveneens de kwaliteit van het door Rijnland ingelaten water ver slechteren. De toestand der Goudse grachten zelf wordt zodoende echter verbeterd. De woningen in de binnenstad van Leiden met de aldaar gevestigde in dustrieën (tezamen 50.000 inwo- neraequivalenten) veroorzaken ver vuiling van de boezem door lozing van faecaliën en ongezuiverd afval water. Ook het effluent van de riool waterzuiveringsinstallatie van Lei den Noord, ingericht voor volledige zuivering geeft, ten gevolge van overbelasting van die installatie, ver vuiling van het boezemwater. Het gebruik van boezemwater als koelwater van onder andere de elek trische centrale te Leiden doet het zuurstofgehalte van het boezemwater dalen en doet afbreuk aan de zelf- reiniginigscapaciteit ervan. Ernstige verontreiniging van boe zemwater doet zich voor in de bollen streek, vooral bij Noord wijk, waar het rioolwater van de gehele bebouw de kom der gemeente (circa 15000 inw. aeq.) ongezuiverd op 't boezem water rond het landgoed Offem wordt geloosd. Eveneens treedt ernstige vervuiling van boezemwater op in de Vliet tus sen Leiden en Leidschendam, waar het rioolwater van Voorschoten 10.000 inw. aeq.) en Leidschendam (ruim 5000 inw. aeq.) ongezuiverd op Rijnlands boezem wordt geloosd. Het zuurstofgehalte van het water, dat via Rijnland bij Leidschendam naar Delfland wordt gesuppleerd ter verversing van Delf lands boezem, is dientengevolge dikwijls zeer laag en soms nihil. Gesteld mag worden, dat hiermede de toelaatbare grens tot waar het zelfreinigend vermogen van het boe zemwater mag worden aangesproken door afvalwaterlozingen, reeds ver is overschreden. Aan de hierboven bij wijze van voorbeeld genoemde verontreini- giiigsgevallen zouden verscheidene kunnen worden toegevoegd. Voor het merendeel van deze ge vallen zijn de technische plannen tot verbetering gereed, of is het pro bleem voldoende bestudeerd om te weten, in welke richting de oplossing van de moeilijkheden moet worden gezocht. Ook in de polder. Ook in de polders binnen Rijnland komen gevallen van watervervuiling voor. Stedelijke- en dorpsbebouwingen, welke te ver van de boezemwateren van Rijnland verwijderd zijn om daarop te kunnen lozen, zijn voor de lozing van het rioolwater aangewezen op polderwater. Wanneer zuiveringsinstallaties ont breken, leidt dit tot vervuiling. Voorbeelden hiervan zijn: Alphen a. d. Rijn. Het gedeelte ten oosten van de Rijn, dat niet is aan gesloten op de ten westen van de Rijn gebouwde zuiveringsinstallatie (voor volledige zuivering en lozende op Rijnlands boezem), loost op de Kortstekerpolder en op de Goote, Kleine en Kalkovense polders, waar vervuilingen optreden. In een aantal gemeenten binnen Rijnland zijn in de afgelopen jaren uitbreidingsplannen vastgesteld, lig gende in droogmakerijen en derhalve op een niveau, waarbij lozing op de boezem, alleen al door het hoogte verschil, zonder meer niet mogelijk is. De rioleringsstelsels in deze uit breidingen lozen daarom op polder-, wateren. Deze wijze van lozen, die tot verontreiniging aanleiding geeft, moet als een tijdelijke toestand wor den beschouwd. In de meeste geval len is na de bouw van een riool gemaal en na de bouw van een zuive ringsinstallatie (waarbij in diverse gevallen volstaan zal kunnen wor den met een voorbezinking) lozing op Rijnlands boezem mogelijk en toe laatbaar. Voorbeelden zijn: De nieuwbouw in de gemeente Al kemade, gelegen in de Googerpolder en in de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking. De nieuwbouw van Leimuiden, ge legen in de Griet- en Vriesekoopse polder. Vervuiling in polders komt ook voor tengevolge van de lozing van de huisrioleringen van lintbebouwin gen. Van dit soort vervuilingen, dat aanleiding geeft tot veel zwarigheden en waarvan de bestrijding moeilijk is, zijn voorbeelden te vinden onder Zoeterwoude, waar onder meer ge loosd wordt in de Oostvlietpolder, in de Groote Westeindsche polder en in de Room. of Meerburgerpolder. Een speciaal verontreinigingsgeval binnen Rijnland is de lozing van rioolwater en industrieëel afvalwater in de gemeente Zoetermeer. Het rioolwater van de bebouwing van een deel van het oude dorp wordt gedeeltelijk geloosd op de vaart achter het dorp, staande onder het beheer van het binnen Rijnland gelegen waterschap De Elleboogse en Stompwijkse Verlaten. Op de vaart achter het dorp loost verder het afvalwater van de marga rine fabriek van de firma Brinkers, waarvan de inwonersaequivalentie destijds door het R.I.Z.A. gesteld is op 8000. Hier is sprake van ernstige vervui ling, welke zal ophouden na de bouw van een kostbare zuiveringsinstallatie voor gemeente en industrie. De plannen hiervoor zijn bestek- klaar. Amstelland: De vervuiling in het Zuidhollandse deel van dit water schap is van weinig betekenis. Woerden: Van betekenis binen dit gebied zijn voornamelijk de riool waterlozingen van de bebouwde kommen der gemeenten Woerden en Bodegraven op de Rijn, dde hier deel uitmaakt van de boezem van het Groot-Waterschap van Woerden. Zuiveringsinstallaties komen in dit gebied niet voor. Soms is in de lozingsvergunningen een septictank voorgeschreven. Het kwaliteitsverbe terend effect van deze inrichtingen is echter gering tot nihil. Zolang een centraal rioleringsplan van Woerden ontbreekt is ook zuive ring van het water uitgesloten. Toch is dit van belang voor de zelf reinigingscapaciteit van het water in Woerdens boezem. In droge tijden, wanneer ook het water voor Rijnland via Woerdens boezem wordt ingelaten, is dit voor Rijnland van belang. Lozing van on gezuiverd rioolwater door Bodegra ven beïnvloedt eveneens de zelfrei nigingscapaciteit ongunstig. Onder de belangrijke opdrachten, die de verenigde machinefabrieken „Stork-Werkspoor" dit jaar hebben ontvangen, is een export-order voor twee uraniumfabrieken.' Eén daarvan wordt in Zuid-Afrika (Modderfon tein) gebouwd en wordt geheel door Werkspoor geleverd en in bedrijf ge steld. De fabriek zal per dag 300 ton uranium kunnen produceren. Verder wordt een fabriek gebouwd in opdracht van de Carbo-chimique in Tertre. Dze zal een capaciteit heb ben van 70 ton uranium per dag met de mogelijkheid deze op te voeren tot 140 ton. Voor deze fabriek wordt de volledige apparatuur geleverd, ge monteerd en in bedrijf gesteld. Bei de fabrieken worden geleverd in nauwe samenwerking met de staats manen. („Trouw") Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux' Het feilloze flitslampje - 25 ct Het hoofdstation van het KNMI te Den Helder heeft gisterochtend een windstoot gemeten van 41 meter per seconde. Dit is een windstoot, die sterker is dan orkaankracht, en een van de sterkste, die ooit in Den Hel der is gemeten. Hoogste ter wereld IJmuiden bouwt nieuwe hoogoven De Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden zijn bezig met de bouw van een der grootste hoogovens ter wereld. Qua capaciteit en omvang zullen er wel licht in Duitsland en Amerika nog grotere mastodonten te vinden zijn dan aan de noordoever van 't Noord- zeekanaal. Maar deze vierde in de rij der IJmuidense hoogovens is'met zijn ruim tachtig meter hoogte in elk ge val de „grootste" ter wereld. Tachtig meter hoogoven wil niet zeggen, dat dit gigantische bouw werk, dat een kapitaals-investering van rond veertig miljoen gulden vergt, geheel uit ovenruimte bestaat, want de opbouw voor de afvoer van gas beslaat een aanzienlijk deel van de staalconstructie, die met een ge wicht van ongeveer 2o miljoen kilo leeg gewicht op de fundatie rust een fundatie, die alleen a' 28 bij 28 meter meet. De afmetingen van de gehele hoog- ovenoutillage zijn navenant: De vul ling van 4000 ton erts, kalksteen en cokes geven te denken over de capa citeit van deze geweldenaar, die prachtig van pas zal komen bij de voorgenomen uitbreidingen van de staalproduktie van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken, middels de vergroting der bestaande staalfabriek en de bouw van een geheel nieuwe oxy-staalfa- briek. De moderne outillage van deze „hoogoven vier" omvat onder meer een grote windverhittingsinstallatie, die per uur 2600 kubieke meter lucht naar de onderkant van do oven jaagt, teneinde het verbrandingsproces op gang te houden en een uitgebreide gaszuiveringsinstallatie, waarmee de grote hoeveelheden gas, die aan de bovenzijde van de oven uitstromen, worden gereinigd. Het grote bouww. rk, dat tegen het eind van dit jaar gereed moet zijn, kan desnoods bediend worden door één man, die zetelt op een wagen, waarmee de ovenvulling uit de ver schillende bunkers aan de voet van de oven wordt afgetapt. BEDRIJFSRESULTATEN VAN VAN GEND EN LOOS. Uit een brief van minister Algera aan de voorzitter van de Tweede Ka mer blijkt, dat de minister de be drijfsresultaten /an Van Gend en Loos, de dochteronderneming van de N.S., niet openbaar wil maken. Pe minister heeft de bescheiden, die be trekking hebben op 1956, ter vertrou welijke kennisneming aan de Kamer toegezonden. Rookverbod haalde niets uit O Ironie van het noodlot: vijt minuten na de maandelijkse brandoefening in een fabriek in Weinheim (Duitsland) brak er werkelijk brand uit. De sirenes loeiden, doch de brandwacht dacht, dat bet slechts een proef van dc sirenes was. Toen zij eindelijk op het toneel van de brand arriveerde, was de fabriek een laaiende fakkel: een miljoen mark schade. Kamercommissie vreest: P.B.O. in impasse De vaste commisise voor bezitsvor ming en P.B.O. uit de Tweede Kamer vreest, dat de publiekrechteliike be drijfsorganisatie in een impasse dreigt te geraken. In haar voorlopig verslag over de afdeling bezitsvor ming en PJ5.0. van de begroting van binnenlandse zaken, bezitsvorming en P.B.O. geeft de commisie aan deze vrees uiting. Vrij algemeen, aldus het verslag, zag men in het feit, dat in het afge lopen zittingsjaar van de Staten-Ge- neraal slechts één instellingsbesluit van een bedrijfslichaam het Staats blad bereikte, toch wel een duidelijk symptoon van de impasse, waarin de verdere verbreiding van de PBO dreigt' te geraken. Verscheidene leden der commissie en zeer vele andere met hen wezen er op, dat de ontwikkeling van de PBO niet alleen wordt geremd door factoren van technische aard maar vooral door weerstanden, welke uit een bepaalde mentaliteit voort vloeien. De PBO kan zich slechts goed ontwikkelen, wanneer er een sfeer van vertrouwen is tussen de be drijf sgenoten. Naar de mening van de leden, is dit gebrek aan vertrouwen en inzicht de grote hindernis tot verwezenlij king van de PBO. Zij vroegen zich af, welke maatregelen de regering kan treffen om deze hindernis te helpen nemen. Het had enige leden verbaasd, dat ook nog een vraagstuk vormt de po sitie van de S.E.R. in ons staatsbestel. Deze is immers in de wet geregeld. Wil de minister uiteenzetten wat hij hiermee bedoelt en welke problemen de positie van de S.E.R. in ons staats bestel oproept?, zo vroegen zij. B en W. van Groningen Ambtenaren mogen demonstreren B. en w. van Groningen menen, dat ambtenaren, die geacht worden niet te mogen staken, niet het recht be twist mag worden hun standpunt op een demonstratie kenbar te maken. Aldus burgemeester J. Tuin, die gis teravond in de gemeenteraadsverga dering inging op vragen dienaangaan de die waren gesteld door het raads lid H de Groot (AR) dit laatste naar aanleiding van het feit, dat op 26 ok tober aan gemeente-ambtenaren, die in Den Haag wilden deelnemen aan een demonstratie tegen de regerings- politiek op het gebied van de ambte narensalarissen, extra verlof was ver leend. Er is geen sprake van stimuleren van deze bijeenkomst, aldus b. en w., die het onjuist achten ambtenaren verlof te onthouden om van hun recht op protest gebruik te maken. Door het verlenen van dit verlof is geen stelling genomen tegen het be leid van de regering. Het college heeft zich van een oordeel in deze onthouden. Het heeft alleen als wet gever aan de ambtenaren gelegenheid gegeven hun mening kenbaar te ma ken. De grote meerderheid van de raad bleek het na langdurige dis cussies met het standpunt van het college eens te zijn. ARBEIDER IN STEENFABRIEK VERONGELUKT. In Lienden is een arbeider uit de steenfabriek „Van Hesteren en Jan sen op een afschuwelijke manier om het leven gekomen. De arbeider, de 57-jarige M. de Wit uit Opheusden, is in een grondmengmachine geval len en door de messen van deze ma chine totaal in stukken gesneden. Pas na een half uur zijn de resten van het ontzielde lichaam gevonden. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7