Wat zal er in de toekomst uit wrijf punten in huidige politiek groeien Maison SPIER Alma Mater herdacht de Hongaarse vrijheidsstrijd Scherp Burgerlijke Stand Salzburger Marionetten voerden „Die Zauberflöte" uit Sociologisch onderzoek onder de Leidse studenten gesubsidieerd Laatste nieuws over de Russische kunstmanen LMtLGAT ï&yMam NIET BEZORGING DINSDAG 5 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 W. Af. A- Peteis voor katholieke middenstand Samenwerking met socialisten noodzakelijk De Katholieke Middenstandsbond afdeling Leiden heeft met haar gister avond „In den Vergulden Turk" gehouden bijeenkomst wel een bij zonder goed schot in de roos ge maakt zowel door keuze van onder werp op de vergadering als de in leider hierover. De voorzitter, de heer J. C. J. Lambermonti achtte 't een ver heugend verschijnsel, dat ondanks de verschillende berichten van verhin dering er waren gisteravond vele evenementen elders blijkbaar en ook de radio zal er wel niet vreemd aan zijn geweest toch nog zoveel mid denstanders belangstelling hadden ge toond door hun komst. En deze be langstelling is juist daarom zo ge wenst, omdat het in feite wel zo is, dat de politiek zich bemoeit met de middenstand, doch dat de midden stander zich over het algemeen niet zoveel aan de politiek gelegen laat liggen. Door de boeiende uiteenzetting van de inleider, de heer W. M. A. Peters, directeur van het vormingsinstituut der K.V.P., is wel gebleken, dat dit tekort aan medeleven met de politiek op de duur juist ook voor de mid denstander nadelig kan werken wan neer er geen verdieping van inzicht in zaken, welke vooral hen aangaan, bestaat. In een uitvoerig betoog schet ste spr. de groei van het katholieke politieke bewustzijn sinds de emanci patie van 1853 en het samengaan in de beginperiode met de liberalen, die de mentaliteit van het eind van de voorgaande eeuw en de erfenis van de Franse revolutie hadden be houden: de ideeën van gelijkheid, van vrijheid en broederschap. De vrijheid is 't meest doorgewerkt, waarvan de katholieken dan ook mede geprofi teerd hebben zoals uit b.v. het her stel van de bisschoppelijke hiërarchie is gebleken. Maar anders was het ge steld met de gelijkheid en de broeder schap, naast groot-kapitalisten kwa men de verpauperde proletariërs voor. Tengevolge van het liberale bestel kon het communisme welig tie ren. Paus Pius XI zei het in 1931 reeds: wanneer men de bestaansonze- kerheid en de bezitloosheid van het proletariaat niet wegneemt, zal men geen stand kunnen houden tegen de predikers der revolutie; de feiten stellen deze paus maar al te zeer in het gelijk. Na de liberaal-katholieke samen werking kwamen nog twee andere monsterverbonden: die van de chris- Damesjaponnen vanaf f 24.85 Alle maten, i Grote keus in MEISJES. EN JONGENS- KLEDING. Voor iedere koper een attractie ter gelegenheid van ons 35-jarig bestaan. J HAARLEMMERSTRAAT 109 Schakel-, Voorzorg- en Vesta- zegels. telijk-roomse coalitie en na de 2e wereldoorlog de rooms-rode coalitie Werden in de katholiek protestantse samenwerking veel idealen gereali seerd, in het samengaan var de KVP met de P. v. d. A. werd de definitie van het woord monsterverbond dui delijker: het praktisch samengaan van theoretische onmogelijkheden. Ve len hebben deze samenwerking dan ook niet begrepen. Dit tot een zeker punt samen opgaan van de twee par tijen in een regering, waarin geen der partijen 'n absolute meerderheid heeft en welke dus uit verschillende politie ke minderheden bestaat, is een kwes tie van opportuniteit en ook in vele gevallen een van compromissen. Hoe wel de socialisten en katholieken veel punten in het program gemeen heb ben is de laatste jaren toch het ac cent gevallen op de wrijfpunten in de huidige politiek en werd de ver houding tussen beide partijen koe ler. Als voornaam wrijfpunt noemde de heer Peters het belastingvraagstuk. De K.V.P. wil de belastingdruk be paald zien tot de hoogst noodzakelijke uitgaven, de P. v .d. A. daarentegen wil het bclastingapparaat hanteren tot herverdeling van het inkomen en staatskapitaal. dus geen afzonderlijk bezit; de staat trekt alle macht aan zich en wordt behouder van het ge meenscbapsbelang. Voor de katholiek is de mens niet alleen individu en ook niet slechts een gemeenschapswezen, doch hij is alle twee; een synthese dus van de liberale en socialistische opvatting. We moeten denken aan de behartiging »an het algemeen welzijn en de staat moet dit bevorderen en dit kan niet gebeuren door alsmaar belastingen te blijven heffen welke steeds meer gaan drukken om maar zo gauw mogelijk van de staatsschuld af te zijn. Men denkt hierdoor het be reikte welvaartspeil te kunnen hand haven, doch indien wij in 1952 wa ren begonnen met te werken aan de bezitsvorming en waren wij gaan spa ren, dan was de hele bestedingsbe perking met zijn wrange bijsmaak niet nodig geweest. Het is een natuurlijk goed te stre ven naar een rechtvaardig loon, socia le zekerheid en rechtmatig verworven bezitsvorming, aldus de heer Peters. Wij moeten inzien, dat wij niets op schieten met een uiteenvallen van het regeringsverband en als men meent, dat de KVP te veel aandacht besteedt aan de arbeider, laat men dan begrij pen, dat wanneer de arbeider het be ter heeft er arbeidsrust en arbeids- vrede heersen, daarmede is ook de middenstand gebaat, hierop steunt on ze welvaart. Wij moeten als katho liek in de politiek eigen, gezonde vak- POTLOOD en GEEST No. 538. Horizontaal: 1. plant,, overzetvaartuig, 6. banier, 8. graaf- werktuig, 10. meisjensnaam, 13. spoe dig, 15. hij, die een ministerie vormt, 16. meisjesnaam, 17. eind, 18. groente, 20. verstand, 22. Europeaan, 24. gem. in Over. Verticaal: 1. onbekende, 2. gravure, 3. morsdoekje, 4. muzieknoot, 5. gra nietachtig gesteente, 7. gem. in N.- Holl., 9. pronk, 11. electrisch geladen atoom, 12. vogel, 13. rivier in Enge land, 14. fijngemalen ^eikenbast, 18. jongensnaam, 19. vaarwel, 21. mu zieknoot, 23. voegwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 537.Horitontaal: 1. schaap, 5. aar, 6. spraak, 8. no, 9. dek. 10. esp. 13. e.o., 14. stroom, 17. oom, 18. straat. Verticaal: 2. hap, 3. aard, 4. ara, 6. Soest, 7. alsem, 8. n.d., 11. Po, 12. boor, 15. rot, 16. oma. IN SAMENWERKING met de „Voor- burgse Stem" herdacht het R.K. Alma Materkoor onder leiding van Willem Mizée de Hongaarse vrijheids strijd van juist een jaar geleden. Met de beide kunstzinnige verenigingen, draaien wij op deze dag, de kalender een jaar terug, en brengen eerbe toon aan zoveel heldenmoed; mede door de kunst van deze avond ge- manifesteert. De Hongaarse en Ne derlandse vlag waren op het podium half stok gehesen en er waren witte bloemen. De voorzitter /an het Alma Materkoor, de heer Zandbergen, sprak een inleidend woord, dat door de heer Andorf in 't Hongaars werd vertaald, ten respecte van de in de zaal aanwezige Hongaren. Een ge dicht, door een Hongaar in z'n eigen taal gedéplameerd deed (hoewel wij Nederlanders de tekst niet konden begrijpen) ten volle ondergaan wat en in 't hart van deze temperament volle jonge man omging, op deze dag van droef herdenken. Dan volgde de beide volksliederen, eerst het waardige Hongaarse, daar na het waardige Nederlandse; en ver volgens ving Mizeé zijn oortreffelijk concert aan. Begonnen werd met gedeelten uit A child of our time" van Michael Tippett (in 1905 te Londen geboren), een werk in 1940 geschreven, in een stijl, conventioneel van opzet, poly foon; en toch geavanceerd in zijn schrijfwijze. Zuiverheid stelt hij bo ven brille, melodie boven klankfleur. Een werk tevens, dat ons met.de per fecte uitvoering van enkele jaren terug, (toen begeleid door het voor beeldig voorbereide Toonkunstor kest), zo geboeid heeft, dat naar een reprise werd 'erlangd. Hoewel niet in z'n geheel is aar dit verlangen gisterenavond voldaan, nu wij ge deelten van 't werk mochten horen, Een onbarmhartige program Duitsland, was voor de componist aanleiding tot het schrijven van dit oratorium. „Een kind van onze Tijd". De efrische gedeelten van de tekst v/orden door de verteller (de bas) gezongen: Een quadictie voortreffe lijke vertolking werd door de tenor Chris van Woerkom gegeven. De ly- r'sche gedeelten zijn toevertrouwd aan de solisten: een bcioorlijk team, Bij ontstentenis van Elly Ameling was er een alleszins te roemen ver trlking van de sopraanpartij door Mea Naberman-Aafje Heynis was waardig in haar hevig geemotione' de teksten, en het koor bood een uur van meditatieve welluidendheid; pas send, geladen. Een partituur gaaf en afgeremd, met als nieuw element in- plaats van koraal, negro spirituals als afsluitin6 an de h amatische ko ren. Een voortreffelijke koor-repro ductie, een voortreffelijk réagerend ensemble, actief en fraai van klank; en pakkend door gegeven effecten. Wat de begeleidende orkesten be treft komen de vocaal-concerten wel voor enige problemen te staan. Nu door overbezette winerprogramma's de grote orkesten zich veela1 buiten dc begeleidingen houden, s men aan gewezen op ensembles, zoals ditmaal een klein harmonie-orkast (van de Kon. Militaire Kapel), dat in dit soort muziek niet zo heel en al thuis bleek te zijn, in aanmerking geno men de vrij onvaste inzet en vrij on welluidende toon. Niettegenstaande dit, mocht de kooruitvoering er we zen. rvE KEUZE VAN DE Alt-Rhapsodie U van Brahms was niet misplaatst op dit programma. Het is een frag ment uit Goethe's „Harzreise im Winter"; de bede van een eenzaam mensleven, verbitterd om die hogere liefde waarop Paulus doelde. Het prachtige stuk is Brahms ten voeten uit. De ontroerende klacht van de soliste (in casu Aafje Heynis) klonk hoog en nobel; muzikaal-wijs. Het mannenkoor zong prachtig van toon en vertroostend het superbe slot. Als laatste groot werk de E-moll Messe van Bruckner, de enige Messe van deze, die onder de liturgische gebruiksmuziek geschikt kan wor den, en gecomponeerd is met het oog op de Eredienst. Het is geschreven voor 4 tot 8 stemmig gemengd koor, met begeleiding van blaasinstrumen ten, hobo's, klarinetten, fagotten, hoorn, trompetten en bazuinen, met steld aan de koorleden, aan knapen- of vrouwenkoor. Voortreffelijk werden de koren door Willem Mizée geleid en alle eisen zijn ingewilligd. De dirigent verstaat het zuiver liturgisch karak ter, de geesteshoogte van deze knie lende muziek, die 't schoonst tot z'n recht zou komen in een Barok-kerk, waarvoor Bruckner zijn Missen heeft gedacht. De componist heeft de meest voortreffelijke middelen gebruikt om zijn monumentale muziek op te bou wen. Het koor was paraat, de oor- klank evenwichtig en geïnsuireerd onder de zeer geanimeerde directie. Met zijn niet groot maar exquise ensemble heeft de diligent een ver fijnde, tot vlammende nuance toe, kunnen bereiken. Alma Mater heeft met de Voorburgse Stem een zeer geslaagd herdenkingsconcert gege ven. Bram Martijn volbracht de be langrijke, maar onaanzienlijke taak als organist. De vaste kern van bezoekers was aanwezig. Moge deze zich uitbreiden en verstevigen tot een gans volle zaal, die diepe betekenis en klanken- weelde weten te genieten; en zeker een volgend keer zullen terugkomen. Koor en dirigent kunnen na 'n aVond van grote spanning met voldoening terugzien op de prestatie, die door hen gegeven werd. en standsorganisaties hebben waar men met problemen terecht kan; ook zullen wij kennis moeten nemen van zaken en ons gezamenlijk moeten be raden over de oplossing van de no den van onze tijd. Een nieuw Eu opa willen wij, dit Europa zal christelijk zijn of het zal niet zijn; maar laten we in eigen huis beginnen en met groter enthousiasme werken aan het welzijn in christelijke geest, zo be sloot de heer Peters zijn met de groot ste aandacht beluisterde inleiding. Zoals te verwachten was rezen uit het midden van de aanwezigen vele vraagstuxken welke met het behan delde onderwerp rechtstreeks of zij delings verband hielden. Hoewel en kele vragen niet tot de competentie van spreker behoorden wist hij het merendeel tot grote tevredenheid te beantwoorden. De heer Lambermont dankte namens allen de heer Peters ten zeerste voor zijn verhelderende uiteenzetting, welke hij met groot enthousiasme en deskundigheid had gegeven. Hij had vanavond de mid denstander duidelijk gemaakt, dat po litiek is: de kunst van het bereik bare. Geboren: Lidwina Theresia Cor nelia Maria dr van G. W. M. Kallen berg en C. A. J. Paardekoper; Corne lia Wilhelmina Maria, dr v. P. A. M. van der Boog en C. E. van Zeil; Re- née Antoinette dr van O. R. A. Plas en A. E. de Leen; André Johannes Jacobus zn van J. F. Krook en E. J. C. van Gaaien; Jan zn van A. van Dijk en T. van Duijvenbode; Johan nes Andreas zn van J. A. van Velzen en M. H. T. van Ruiten; Theresia Ma ria Anna, dr van H. van der Kamp en B. M. van Straelen; Oetsina Geer tje, dr van R. van der Wijk en Y. Meindersma; Jan Willem zn van R. Houtsma en R. Swart; Pieter Corne lls, zn van P. C. Ravensbergen en A. W. de Ruijter. Gehuwd: H. D. M. Molkenboer en A. M. Goddijn; J. Pison en F. H. Claus. Overleden: j. .Arnoldus 87 jr. wed. van J. Zwanenburg; J. Kling 69 jr echtgenote van G. de Wolf; W. T. de Ridder 51 jr echtgenote van C. B. van den Berg; P. de Tombe 77 jr, man; W. J. de Waard 44 jr, man; W. Bol- stier 74 jr. man. LIET BETOVERENDE SPEL der dansende poppen, waarover wij gisteren reeds schreven, werd maan dag door het Salzburger Marionet tentheater voortgezet voor K. O., ditmaal met de opera „Die Zauber flöte" van Mozart. Ofschoon de vertolking van de mu ziek en de zang op de band opge nomen en door middel van luidspre kers weergegeven afkomstig is van de Wiener Philharmoniker en het Winer Staatopernchor, zijn mu ziek en zang in tegenstelling met een gewone opera niet de voornaamste elementen van deze poppenuit.voe- rirg. Het voornaamste is het spel, het wonderlijke bewegen van de soe pele en fraai bewerkte poppen, die dansen op de grens van fantasie en realiteit, in de sfeer van het sprookje. herhaald. De speelse fantastische geschiedenis van „Die Zauberflöte" is wel bijzon der geschikt voor zo'n poppenspel., want zij tovert ons de koningin van de nacht voor ogen, wier dochter ont voerd is door een priester van Isis Prins Tamino wil haar bevrijden en komt met Papageno, een wonderlijke vogelvanger, terecht in de mysteriën van deze Egyptische godin en als hij de beproevingen van de inwijding in de mysteriën heeft doorstaan, trouwt hij met Pamina, de dochter van de nachtgodin. Wanneer men zich even indenkt, welk een kunstvaardigheid er ver eist wordt om de levenloze marionet ten alle bewegingen van levende mensen te doen-maken en hen te la ten aanpassen aan het rhythme van de muziek en de cadans van de taal, bewondert men de kunst van het ge zelschap, dat de ze uitvoering tot een uitgebalanceerd samenspel maakte van vloeiende bewegingen en ver rassende gebaren/Vooral het Papa- geno-figuurtje was buitengewoon grappig. De Salzburger artisten hebben de leden van K. en O. een bijzonder mooie avond gegeven, waarvoor zij in de persoon van de leider het hele gezelschap hartelijk gedankt hebben. Vanavond wordt „Der Fledermaus" Vóór honderd jaar Advertentie: Magazijn van Schrijfbehoeften en Frankforter Speelkaarten van B. G ey er, Botermarkt, te Leyden. Bij deze heb ik de eer te berigten in mijn Magazijn te hebben ont vangen eene voorraad Frankfor ter Speelkaarten als Jas- of Pignetspelen, *het spel 3y2 6, 8 en 9. Tevens ook ontvangen een schoone collectie Omber- en Quadrille-doozen. Alsmede het zoo gunstig bekende Naphte of Vlekkenwater a 90 Cts. de wijn- flesch. Ook Stêréoscopen a 1.25, een zeer fraai assortiement Plaatjes met de allernieuwste sujets. (enz.). 'T PROBLEEM VAN ONBEWOON BAAR VERKLAARDE WONINGEN TE LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben de goedkeuring ont houden aan de verlenging van de termijn van onbewoonbaar verklaar de woningen aan de Vestestraat. De leden van de Leidse raad hebben gistermiddag besloten, dit schrijven niet als kennisgeving aan te nemen, maar G. S. van de feiten op de hoog te te stellen. Men kan immers niet tot ontruiming overgabn, indien men de bewoners geen andere woning kan aanbieden Over dit onderwerp zal bij de be handeling van de begroting nog ge sproken worden. BIOSCOPEN. Casino: „Zwei blaue Augen", 14 jaar. (Donderdag: „De Pickwick Club", alle leeftijden). Lido: „De nachten van Cabiria", volwassenen. Luxor: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Trianon: „De familie Trapp", alle leeftijden. Rex: „Het monster van Venus", 14 jaar. LïIER HEEFT EEN levendige ver- beeldingskracht vrij spel en kan zich uitleven in kleur en klank, in verrassende lichteffecten en schone vormen. Maar voorah in een vernuf tig^ en ongelooflijke handigheid om de poppen te laten leven. Het oor spronkelijke librettto van de opera is natuurlijk pasklaar gemaakt aan het marionettenspel; er moest veel ingekort worden, maar de mooiste J. KORTMANN. aria's bleven behouden. Ten bate van de civitas-gedachte De Nederlandse organisatie voor zuivor-wetenschappelijk onderzoek en het college van curatoren van de Rijksuniversiteit te Leiden hebben de heer C. E. Vervoort, soc. drs, een subsidie verleend voor een sociolo gisch onderzoek onder de Leidse studenten. Het onderwerp van het onderzoek is de problematiek van de aanpassing van de student aan de universitaire samenleving. De heer Vervoort die als wetenschappelijk ambtenaar verbonden is aan bet so ciologisch instituut van de rijksuni versiteit te Leiden, hoopt de resul taten van zijn onderzoek het vol gend jaar te publiceren. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde de heer Ver voort, dat be sprekingen tussen de verschillende universitaire groeperingen tijdens de oorlogsjaren na de bevrijding leid den tot een reorganisatie van de Leidse universitaire samenleving. De gedachte, die hieraan ten grond slag lag, was dat de naoorlogse uni versiteit weer een levende gemeen schap zou moeten worden. Organisatorisch kreeg deze gedach te vorm in de stichting Pro civitate academica Lugduno Batava, die ten doel stelt bevordering van de samen werking tussen alle „academiebur gers". Een der programma-punten van de voorbereiders van deze stich ting was het samengaan der manne lijke gezelligheids verenigingen tot een vereniging, die openstond voor alle mannelijke studenten. Op tal van punten heeft de verwer kelijking van de civitasgedachte het Leidse universitaire leven een ander, en in vergelijking met de vooroor logse verhoudingen beter aanzien gegeven. De verwachting, dat de stu denten in aanzienlijk groter percen tage dan voor de oorlog lid zouden worden van het Leids studenten corps, werd echter niet bewaarheid. Weliswaar vond een verdubbeling van het ledental van het corps plaats, maar de helft van alle mannelijke studenten bleef zich afzijdig houden. In de overtuiging, dat door de ont wikkeling op het gebied van het stu- dentengezelligheidsleven de bereik te eenheid gevaar liep, verzocht de stichting „Pro civitato" het sociolo gisch instituut te Leiden een onder langrijk geachte gezelligheidsleven. De resultaten van een dergelijk on derzoek zouden wellicht gebruikt kunnen worden als grondslag voor het toekomstig beleid op dit punt. Het materiaal voor het onderzoek wordt o.m. verkregen door een en quête, die tegelijk met de universi taire inschrijving onder de studen ten is gehouden. Reeds meer dan 70 procent van de Leidse studenten heeft door middel van deze enquête aan het onderzoek medewerking ver leend. KANS OP ZICHTBAARHEID VAN DE BEIDE KUNSTMANEN OP HET OGENBLIK NIET GROOT. De kans op zichtbaarheid van de beide kunstmanen der aarde is het ogenblik niet groot, maar over een 5-tal dagen zal Spoetnik 2 waar schijnlijk goed te zien zijn. Vanavond, 5 november, bevindt de raket van Spoetnik 2 zich om 20 43 uur op 300 km boven Far-oer eilan den. Hij is dan misschien laag boven de noordelijke horizon te zien, gaan de van west naar noord-oost. Morgenochtend, 6 november, is Spoetnik 2 om 5.54 boven Boedapest, Indien ze voldoende hoog boven het aardoppervlak is, is ze dan aan de zuid-oostelijke horizon te zien, g£ de van zuid naar oost. Om 7.39 uur gaat ze vrijwel over ons hoofd, iets ten noord-westen van het zenith. Maar de hemel is dan al te helder om haar nog te kunnen zien. DE KOMENDE RUSSISCHE PROEVEN. De volgende interplanetaire raket met menselijke bemanning zal berus ten op het beginsel van de aantrcK- kingskracht die door het hemelli chaam dat men wil bereiken wordt uitgeoefend, aldus heeft de Russi sche hoogleraar Nikolaef in „Sowjets ka ja Rossia" verklaard (naar uit een aanhaling van Tass blijkt). Russische geleerden bestuderen momenteel plannen voor een derge- #/t of zonder orgel. Bondig is de Kyrie, J zoek in te stellen, o.a. naar de mo- verwant aan da Palestrina, evenals tieven, die studenten ervan weer de Sanctus. Hoge eisen worden ge-1 houden deel te nemen aan het zo be- HOLLANDS ROEM GING TEN ONDER. Een melkhandelaar van de Oude Vest plaatste, terwijl hij zijn klanten in de Haarlemmerstraat bezocht, zijn bakfiets langs het trottoir. Dat zou zelfs in de smalle Haarlemmerstraat geen bezwaren opgeleverd hebben, als niet aan de overzijde een luxe auto geparkeerd had gestaan. De chauffeur van een zeswielige vracht wagen uit Leiden moest zich een doorgang zoeken door de barricade en daarbij volgde hij ongewild de weg van de minste weerstand. Hij bleef vrij van de auto maar reed aan de andere zijde op de bak fiets. Ongeveer dertig flessen met melk, pap en andere heerlijkheden gingen roemloos ten onder in een verwarde berg scherven. De bakfiets werd aan de voorzijde ontzet. De ge- meentereinigigg ruimde de rommel op. Storm I. De bouwkeet die de firma Hille- naar geplaatst had op het kruispunt van Burggravenlaan en Verdam straat, heeft gisteren voor de storm de vanen moeten strijken. Om half acht gistermorgen scheurde een har de windstoot het dak van 't gebouw tje. De brokstukken kwamen terecht op de rijweg, waar ze natuurlijk ge vaar opleverden voor het verkeer. De gemeentereiniging bracht, althans, Storm n. De harde wind heeft gistéren niet alleen materiële schade veroorzaakt. Op de Utrechtsebrug werd des mor gens om tien voor half negen de vier en dertigjarige mej. Cath. de G. uit de Goejéstraat door een rukwind van haar rijwiel geworpen. Met een ge broken linkerarm moest ze door de EHD naar een ziekenhuis worden vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND OKTOBER 1957. Portemonnaie, rijwielpomp, akte tas, sjaal, vulpen, regenjas, bril in étui, armband, autostep, legertas, damestasje, handschoenen, armband horloge, kontaktsleutel, lipssleutel, kindertrui, jongensjekker, schooltas, portefeuille, duimstok, gymschoenen, toilettasje, gouden ring, tafellaken, parapluie, dameshoed, zak met bloem bollen, taalboek, autoband, regenbroek broche, pyama's, jongensbroek, hand tas, volleybalschoenen, babysokjes, muntbiljet, bankbiljet, damesschoen, siervelg van een auto, ketting met slot, sleutels, alpinomuts. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, in gang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. lijke ruimteraket, die in het geval dat een hemellichaam geen damp kring heeft zelfs op zijn oppervlakte zal kunnen landen, dit was mogelijk door de uitvinding van een rem- straal. De Russische deskundigen veron derstelden dat de mens zich op zo'n hemellichaam met geringere zwaarte kracht door middel van straalpisto- len zou moeten voortbewegen. De aanwezigheid van de hond in de Spoetnik 2 zou waardevolle gegevens verschaffen over de invloed van een langer durende gewichtloze toestand op het organisme. HET GEWICHT VAN DE WETENSCHAPPELIJKE UITRUS TING VAN DE TWEEDE SPOETNIK De voorzitter van de Russische academie van wetenschappen, prof. A. N. Nesmeyanof, heeft verklaard, dat de wetenschappelijke uitrusting van de Spoetnik no 2 alleen reeds meer dan een halve ton weegt. Volgens eerdere berichten woog de hele satelliet iets minder dan een halve ton. In een door radio-Moskou uitge zonden verklaring zegt prof. Nes meyanof verder, dat het grote ge wicht van de wetenschappelijke uit rusting op zichzelf al een bewijs is van de buitgengewone kracht van de mcederraket. Het afschieten van de tweede kunst maan nog geen maand na de lance ring van de eerste, waarbij de tweede satelliet veel volmaakter is wat de wetenschappelijke uitrusting betreft, acht professor Nesmeyanof een be wijs, „dal wij werkelijk het tijdperk van het onderzoek van de kosmische ruimte zijn binnengegaan en dat wij werkelijk vorderingen maken in de richting van het interplanetair ver keer". RUSSISCHE PROEVEN MET GEWICHTLOOSHEID Men heeft in Rusland reeds proe ven genomen met vrijwilligers die tijdens vluchten in speciaal inge richte vliegtuigen in een gewicht loze toestand verkeerden, aldus de schrijver Alekseef in een artikel over de nieuwe kunstmaan, gepubliceerd in het Russische blad Troeb. Deze onderzoekingen over de uit werking van een toestand zonder zwaartekracht op de mens achtte de schrijver van groot belang, omdat vastgesteld was dat het menselijk ge stel aan een gewichtloze toestand kan wennen en men na verloop van korte tijd zijn bewegingen weer voldoende meester is en zich kan oriënteren. De gewichtloze toestand had men slechts tot 45 seconden tot stand kun nen brengen. Van de 16 proefperso nen hadden acht zich minder prettig gevoeld. Een van de 16, een geleerde, had verklaard dat de toestand van gewichtloosheid voor de mens de vol- maakste vorm van rust is. Toch hadden vijf piloten zich ge voeld alsof ze een vrije val maakten dan wel met het hoofd omlaag vielen. Een had zich luchtziek gevoeld. Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2