Nederlandse bisschoppen stichten „Centraal Fonds voor het katholiek hoger onderwijs" Drie doden bij auto-ongeval Verlaging grondbelasting door toenemend autoverkeer Hongaarse vrijheidsstrijd te Amsterdam herdacht Werd majoor Kniet van de weg gedrukt Windmolen uitgebrand Spoetnik II gezien 7 Putten leeft vijf dagen met de dood in een kratje Veerpont met kerkgangers op Vliet omgeslagen MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 het werk niet half afgebouwd Steun moet sterk worden opgevoerd In een herderlijk schrijven, dat gis. teren in alle kerken van het land werd voorgelezen, hebben de Neder, landse bisschoppen een beroep ge daan aan de gelovigen tot groter Steunverlening aan het katholiek ho. ger onderwijs. De ontwikkeling van dit onderwijs heeft tot gevolg, dat er over enkele jaren een jaarlijkse bijdrage door de katholieke bevolking geleverd .zal moeten worden, die het viervoudige beloopt van de huidige. Het episcopaat heeft, op advies van financiële deskundigen een stichting in het leven geroepen, die onder de naam Het Centraal Fonds voor Ka tholiek Hoger Onderwijs, zorg zal dragen voor het bijeenbrengen van deze gelden. De noodzaak van steun aan het ka tholiek hoger onderwijs, zo spreken de bisschoppen als hun mening uit, is „dat wij het grootse werk, dat een vroegere generatie is begonnen, niet half afgebouwd mogen laten staan, opdat niet een volgend geslacht ons zal verwijten, dat wij de tekenen des tijds niet hebben verstaan. Boven' dien betekent niet-verder-ontwikke- len hier onherroepelijk een onder gang. Wijst de voortschrijdende se cularisatie en ontkerstening van de menselijke samenleving niet meer dan ooit op de noodzakelijkheid, dat de wetenschap wordt beoefend in het licht van de goddelijke openbaring en van de leer der Kerk? Het mense lijke leven gaat steeds meer berusten op de resultaten van de wetenschap". Daarom heeft de huidige maat schappij meer behoefte aan acade misch gevormde krachten. De eigen instellingen dragen in dit opzicht op zeer belangrijke wijze by in het na tionale culturele en economische le ven. Er zijn andere noden, die niet min. der klemmend zijn. De noodzakelijk' volen, zal het werk der parochiële universiteits-comité's steunen en daarnaast vele andere activiteiten ontplooien. De stichting is zeer onlangs haar werkzaamheden begonnen. De bis schoppen vragen met de grootste aandrang de initiatieven die zij zal nemen en het beroep dat zij op de gelovigen zal doen, te beantwoorden met een zo groot mogelijke daadwer kelijke steun. Zateravond omstreeks zeven uur zijn drie personen om het leven ge komen bij een auto-ongeval in de buurtschap Achterland onder de ge meente Groot-Ammers. Door een oneffenheid in de weg sloeg een personenauto, bestuurd door een 60-jarige heer uit Lange- rak, over de kop en kwam in éen diepe sloot terecht. De bestuurder zijn 12-jarig dochtertje Greetje en een 7-jarig buurmeisje. Aantje Wit- zier kwamen daarbij om het leven. Hoewel vrij spoedig hulp kwam op dagen, duurde het geruime tijd eer men ae slachtoffers uit de brokstuk ken kon halen. Toen men hen had bereikt, bleken 2ij reeds te zijn over leden. Zuid-Holland vet wacht begrotings-over schot Een meerderheid in het college van De uitgaven van de gewone dienst Ged. Staten van Zuid-Holland Stelt zijn met 27.726.000 ruim 12.000.000 voor de opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting in deze provincie met ingang van 1 januari a.s. met tien te verlagen en van 60 op 50 te brengen. Daardoor zullen de inkom sten van de provincie ruim 900.000 dalen. Zonder deze belastingverla ging zoü de gewone dienst van de begroting voor 1958 een overschot van 1.176.000 hebben vertoond, welk overschot voornamelijk te danken is aan de sterke stijging van de op brengst der motorrijtuigen-belasting, waardoor de rijksuitkering voor de secudaire wegen ruim ƒ2.000.000 hoger kon worden geraamd dan het vorig jaar. Het toenemende aantal motorrij tuigen heeft ook voor de dienst 1957 gunstige gevolgen. Er wordt nu een batig saldo verwacht van 1.350.000, waardoor de sinds 1951 gevormde al gemene reserve zal aangroeien tot ƒ6.500.000. Ook het vorig jaar werd over belastingverlaging gesproken, doch toen werd het geraamd over schot van 500.000 op de begroting 1957 niet voldoende geacht om tot beid van katholiek hoger onderwijs, verlaging van de opcenten op de dat beantwoordt aan de eisen desgrondbelasting over te gaan. In 1946 tijds, is bijna gelijk te stellen aan die' werden die opcenten van 50 tot andere noodzakelijkheid: het bouwen verhoogd. van de benodigde parochie-kerken aldus de bisschoppen. De diocesanen en parochiële comite's brengen thans jaarlijks ongeveer een half miljoen bijeen. Evenmin als het hoger onderwijs slechts toegankelijk is voor een be paalde groepering zullen de vruch ten van het hoger onderwijs uitslui tend toekomen aan de meer begaaf den, die zelf een universitaire oplei ding kunnen volgen. De stichting Centraal Fonds voor Katholiek hoger onderwijs, waarin een groep leken zich geheel belan geloos ter besohikking heeft gesteld Een minderheid van het college van Ged. Staten acht deze verlaging echter ongewenst gezien de achter stand van de uitvoering van het wegenplan de aanleg van nieuwe wegen en rijwielpaden en de nood zakelijke verbetering van de huis vesting van het provinciale bestuur en de mogelijkheid van een omslag van de conjunctuur. Deze minder heid acht het onjuist financierings middelen prijs te geven zolang het waarschijnlijk is, dat de provincie deze aan het einde van het begro tingsjaar dringend nodig zal hebben, omdat zij langs andere wegen geen voor het uitvoeren van wat een ad- j geld voor kapitaalswerken kan aan- vies van deskundigen heeft aanbe- trekken. 't Smeulend verzet zal niet doven Zondagmiddag is in Amsterdam, ter afsluiting van een reeks bijeen komsten in verschillende plaatsen, de Hongaarse vrijheidsstrijd officieel herdacht tijdens een bijeenkomst in Krasnapolsky, gevolgd door een kranslegging bij het nationaal mo nument op de Dam. Hierbij waren aanwezig mevr. An na Kethy, oud minister van staat van Hongarije, de oud ommandant der Nederlandse binnenlandse strijd krachten, res. generaal-majoor b.d. H. Koot, en het voormalig hoofd van de odrdedienst, kolonel b.d. jhr. P. J. Six. In de morgenuren celebreerde pater Radanyi S.J. in de Sint Nico- laaskerk een Heilige Mis, en de Hon gaarse predikant, ds I. L. Tuski, leid de voor de protestanten in de consis toriekamer van de nieuwe kerk een herdenkingsdienst. H.M. de Koningin had toestemming verleend de Hongaarse verzetsvlag, die haar verleden jaar door een vrij heidsstrijder was aangeboden, tijdens de herdenking en de kranslegging op te stellen. Nadat de vlag was binnengedragen door een ere-peleton der voormalige B.S., zong het koor der vereniging „Hongaarse Haven" uit de hoofdstad tezamen met de ruim 400 aanwezigen, Het Hongaarse Volkslied, gevolgd door het Wilhelmus. Als eerste sprak dr O. Banki, voor zitter der stichting Hongaarse federa tie in Nederland, die deze herden king had georganiseerd. Dr Banki be groette mevrouw Kethly als „lid van de Hongaarse revolutionaire rege ring". Deze bijeenkomst in Amster dam draagt aldus spr. een bij zonder droevig karakter omdat het deze zondag een jaar geleden is, dat door verraad de Hongaarse opstand werd neergeslagen. Een appél. De vrijheidszin is een van de meest karakteristieke eigenschappen van het Nederlandse volk, dat gekenmerkt wordt door een eenheid, waarvan het koninklijk huis het middelpunt is. Deze eenheid aldus spreker be reikte zijn hoogtepunt tijdens de re gering van koningin Wilhelmina. Sprekende over de betekenis van de komst der Hongaarse vrijheids strijders naar Nederland zeide dr Banki te hopen, dat het vuur van hun strijdgeest, dat smeult en niet te do ven is, nieuw leven zal blazen in de geest van het Nederlandse verzet, waarvan de vlam al bijna uitgegaan is. Het symbool van de gemeenschap pelijke strijdgeest is le verzetsvlag, die de koningin ons voor deze bijeen komst heeft afgestaan, zo besloot dr. Banki. „Als vriend der Hongaren" sprak vervolgens drs. A. Kaan, adjunct-di recteur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken van Ajnsterdam, die verleden jaar in Wenen gewerkt heeft bij de organisatie voor de vluch telingenhulp. Spr. gewaagde van zijn bewondering voor de moed der vrij heidstrijders, van wie velen alles ver loren hebben. Wij leefden enkele ja ren in voorspoed en zelfgenoegzaam heid, totdat er een appél op ons ge weten werr gedaan en gij ons herin nerd hebt aan onze verantwoordelijk heid als mens. De heer Kaan besloot met een citaat uit het gedicht „de tragedie van de mens, van de Hon gaarse dichter lm re Madach: „Mens hoor mijn woord en strijdt steeds met vertrouwen". Tot slot der bijeen komst declameerde een jonge Hon gaar het gedicht „een zin over de ti rannie" van Gyula Ilyes. Ontroering. Na afloop der bijeenkomst trokken allen, met de vlag voorop, naar het nationaal monument, waaromheen geüniformeerde leden van het vetera- nenlegioen Nederland de erewacht hadden betrokken. Tezamen met een paar honderd Amsterdammers woonde burgemees ter mr. G. van Hall dit slot der her denking bij. Namens de federatie leg de dr Banki een grote krans van wit te anjers en chrysanten aan de voet van de pyloon neer. Het rood-wit- groene lint droeg in het Hongaars het opschrift: De Hongaren in Nederland Aan onze helden. Ook namens het voormalig verzet Nederland werd een boeket bij het monument ge'egd en voorts 'n rouw krans met een lint in de Hongaarse kleuren. En terwijl de regen gestaag neer viel klonk opnieuw het Hongaarse volkslied, nadat met een minuut stil te de gevallen vrijheidsstrijders wa ren herdacht. Tot slot van deze eenvoudige doch ontroerende plechtigheid begeleidden de Hongarell en de Nederlandse ge nodigden de vlag, die door de vaan- delwacht naar het paleis werd terug gebracht. In de namiddag werd in Krasnapolsky de film Hongarije in vlammen vertoond. Voor bestedingsbeperking ge" en Ged. Staten weinig, daar de hoger geraamd dan de vorige begro ting. Voor onvoorzien is nu 1.047.000 uitgetrokken, wat bijna 1700.000 meer is dan op de begroting voor 1957. Ged. Staten verwachten nl. de subsidie voor openbare leeszalen en bibliotheken met 60.000 te moeten verhogen en ƒ200.000 meer te moe ten uitgeven aan door hen voorge stelde, doch niet door de provinciale Staten goedgekeurde subsidies. 'evoe- weinig, daar ae uit gaven van de kapitaalsdienst voor het merendeel betrekking hebben op de uitvoering van het wegenplan. De sterke toeneming van het verkeer maakt het niet raadzaam daarop te bezuinigen. Wel zal personeelsuit breiding niet plaats vinden. Ook op onderhoud van de wegen kan niet worden bezuinigd. Door financieringsimoeilijkheden zal van de voor 1957 geraamde 15" min. voor uitvoering van het wegenplan niet meer dan 9 min. kunnen wor den verwerkt. Voor 1958 is deze ra ming teruggebracht tot 12 min. plus 1,6 min. voor de weg Soheveninigen- Noordhollandse grens. Daar verwacht wordt, dat de kapitaalmarkt en het rentegamma het opnemen van lang lopende leningen voorlopig nog on mogelijk 2ullen maken, is op de kapitaalsdienst 10 min. uitgetrok ken voor in 1958 nieuw op te nemen kasgeldleningen Neede's geestelijkheid waarschuwt Onverantwoordelijke bruilottsviering De geestelijkheid van Neede (GId.) heeft gisteren in 'n kansel boodschap gewaarschuwd tegen een onverant woorde wijze van bruiloftviering en daarbij aangedrongen op beperking van het aantal genodigden en een meer stijlvolle viering in familie kring. In de boodschap wordt er o.m. op gewezen, dat door het grote aantal gasten op de bruiloften in de Achter hoek, het karakter van een familie feest in het gedrang komt en de huwelijkssluiting zo een belangrijke trek verliest en teveel een publieke aangelegenheid wordt. De bruiloften missen vaak elke stijl en vertonen een grote leegheid. Zij hebben soms een overmatig drankgebruik tot ge volg en de hoge kosten van de fees ten veroorzaken schulden of beper kingen, die men zich in de huishou ding moet gaan opleggen. De geeste lijkheid meent, dat deze onverant woorde uitgaven niet in overeenstem ming zijn met de christelijke levens wijze. De kanselboodschap gaat behalve van Gereformeerde en Ned. her vormde verenigingen ook nit van pastoor H. J. A. A. Smulders en pas toor J. B. Pothof. De bedoeling is, om het gesprek over deze kwestie op gang te bren gen, te meer omdat het hier een zaak van meer plaatselijke betekenis be treft. Slachtoffer maakt het goed Rijkspolitie en marechaussee, die het onderzoek leiden naar het onge val dat majoor K. woensdagnacht op de rijksweg nabij Utrecht is over komen, nemen aan dat thans vrij wel vaststaat, dat de wagen van de majoor is geslipt. Een bloemenhan delaar, die vanuit zijn bestelwagen van het ongeval getuige is geweest, heeft dit bevestigd. De chauffeur heeft zich na de op roep, die zaterdag in de dagbladen verscheen, bij de politie gemeld. Zijn verklaring stemt vrijwel over een met wat de verongelukte bij aan komst in het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht tegenover een van de artsen heeft verklaard. Hierdoor lijken dus de geruchten over een geënsceneerde aanrijding ontzenuwd te zijn. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten. De toestand van het slachtoffer is, gezien de ernstige aard van zijn verwondingen, zeer redelijk. Er is geen levensgevaar. Het genezings proces wordt doorkruist door de reac tie op de spanning waaraan de ma- Vreemd ongeval met dodelijke afloop De 16-jarige lyceumleerling Cor Langerdijk, kwam donderdagavond op de fiets thuis. Hij woonde te Ven huizen en had een bezoek gebracht aan zijn brjer in het ziekenhuis te Hoorn. Tegen zijn ouders klaagde hij over hoofdpijn en duizeligheid. Hij kon zich echter niet herinneren wat hem was overkomen. In een soort droomtoestand ging hij naar bed en verloor het bewustzijn. Vrijdagmor gen overleed de jongen. De dokter die een sectie instelde constateerde „schedelbreuk" en her senbloeding, waardoor bewustzijns vernauwing opgetreden was. De her senbloeding had de dood veroorzaakt. De rijkspolitie wilde de mogelijk heid dat er een misdaad in het spel was, niet uitschakelen en stelde een onderzoek in. Eenvoudige oplossing. Men bekeek de fiets van de jongen en een wachtmeester zag dat de kop lamp en de vork verbogen waren. De fiets moest met kracht met een zacht voorwerp in aanraking gekomen zijn. De tuinder C. v. Velzen ver klaarde, dat de jongen in het donker tegen hem was opgereden en op de grond gevallen. Hij was echter weer overeind gekrabbeld, opgestapt en naar huis gereden. Zyn ouderlijke woning was nog twintig minuten van de plaats van het ongeval verwij derd. Vanochtend vier uur is brand uit gebroken in de graanmolen van de heer C. M. Donken, aan de provin ciale weg tussen Poortvliet en Scher- penisse, op het Zeeuwse eiland Tho- len, gelegen. Door de storm waren de molenwie ken losgeslagen en gaan draaien, waardoor brand uitbrak. Te half vijf stond de molen in lich ter laaie, met draaiende brandende wieken. De Vonken vlogen honderden meters in het rond, hetgeen gevaar opleverde voor naburige woningen. De graanmolen moet als verloren worden beschouwd. Er is voor onge veer 150.000 gulden schade aange richt. De eigenaar was verzekerd. joor gedurende de maanden die zijn proces voorafgingen onderhevig is geweest. Hij heeft zyn waardering uitge sproken over de voortreffelijke me dische behandeling, die hij geniet. De behandelende geneesheren heb ben nog geen toestemming voor een verhoor kunnen geven. GRAFSTEEN MGR. VAN SCHAIK De K.A.B. heeft op het graf van haar vroegere geestelijke adviseur, mgi. J. G. van Schaik, op het katho lieke kerkhof te Utrecht een eenvou dige. doch fraaie steen aangebracht, die op Allerzielen is ingezegend. Het opschrift vermeldt naast de pe riode, waarin deze onvergetelijke priester de katholieke arbeiders heeft gediend, slechts de aanduiding „Pas toor an Schaik", waarop hij bij al zdn kerkelijke en wereldlijke onder scheidingen het meest trots was. De tegenwoordige geestelijke raads man van de K.A.B., de z.e.heer J. Doesburg, tekende tijdens een H. Mis, die hij in de kapel van het kerkhof voor de zielerust van mgr. Van Schaik opdroeg, met enkele woorden zeer scherp diens persoon lijkheid. Hij noemde pastoor Van Schaik een sterke, eenvoudige en nuchtere man, die het van geestelijk raadsman vanzelf tot geestelijk leidsman bracht. Nadat alle aanwezigen pastoor van Schaik in hun gebeden herdacht ochtendmist) en het bewoog zich in UITVOER VAN FRANSE BENZINECHEQUIlS VERBODEN De ANWB deelt mede dat de Fran se autoriteiten thans de uitvoer van in Frankrijk gekochte reductieche ques voor benzine hebben verboden. Sinds enige dagen kunnen overge houden bonnen echter vóór de uit reis by een willekeurige Franse de- viezenbank worden ingewisseld, zo dat inwisseling niet meer behoeft te geschieden by de bank waar men de bonnen heeft gekocht. Indien men bij de uitreis toch nog Franse ben zinebonnen in zijn bezit heeft, moe ten deze by de douane worden gede poneerd tot een eventueel volgend bezoek. De ANWB raadt daarom alle be trokkenen- aan, de eerste toewijzing van bonnen in ieder geval in Neder land te kopen en een eventueel in Frankrijk gekochte aanvullende toe wijzing zo spoedig mogelijk op te maken, zodat men bij de uitreis slechts in Nederland gekochte bon nen overhoudt. Deze mogen worden uitgevoerd en kunnen in Nederland worden uitgewisseld bij de instelling waar men ze heeft gekocht. In Maastricht is zondagmorgen om half zeven door enkele employé's van de Nederlandse 8poorwegen, die nachtdienst hadden op de hoge sein- toren van het station een vreemd rond voorwerp gezien, dat zich tegen de heldere lucht aftekende. Het voor. werp scheen donkerrood (door de hadden, legde de verbondsvoorzitter, de heer J. A. Middelhuis, een krans op het graf. Ook vele andere leden van het verbondsbestuur waren aan wezig, alsmede de vroegere ver- bondsvoorzitter, de oud-minister A. C. de Bruyn, oud leden van het ver bondsbestuur, de directeur van de in stellingen van de K.A.B., de heer P. Vriens, voorzitter van de Bossche bond, en bestuursleden van vakbon den. noordoostelijke richting. Een van de spoorwegmannen, de heer Wijnands, die een kijker bij de hand had, beweert dat het voorwerp in regelmatig tempo uitlaatgassen uitstootte. Na twee minuten was het „hemellichaam" dat 30 tot 40 cm. gToot leek, achter de wolken verdwe nen. De waarnemers twijfelen er niet aan of het is de nieuwe kunstmaan geweest. DODELIJK ONGEVAL IN BENNEBROEK. Zondagmiddag om vijf uur zijn op de Binnenweg te Bennebroek twee motorrijders door nog onbekende oorzaak tegen elkaar gebotst. De 44- jarige W. Mudde uit Bennebroek liep ernstige verwondingen op en over leed ter piaatse. De andere motor rijder, de 31-jarige P. Goossens, eveneens uit Benenbroek, verd met een gecompliceerde beenbreuk en kaakfractuur naar een gasthuis te Haarlem overgebracht. Een opvarende verdronken Politie kooide een pantservuist Sedert woensdag J.l. bewaren de burgers van Putten de dood in een kratje. Toen werd namelijk bij graaf werkzaamheden rondom een bijna afgebouwde woning aan de Wilhel- minalaan een pantservuist boven de grond gehaald, een vondst om je hoed heel diep voor af te nemen. De aannemer heeft uit eerbied voor de helse machine onmiddellijk het werk stilgelegd en de MOD opge beid. In afwachting van de komst van deze dienst wist de politie niets beter te doen, dan het omvangrijke wapen tegen de nieuwsgierigheid af te schermen, door er een kratje over heen te stulpen en de aannemer droeg een steentje bij, door een bord je „Verboden Toegang" te plaatsen. Er werd echter geen wacht bij het gevaarlijke apparaat gezet. Des avonds was de Mynoprui- mingsdienst nog niet verschenen en evenmin kwam er in de loop van de volgende dagen iemand. Zaterdag heeft de Rijkspolitie op- njeuw getelefoneerd en een officier, die in een naburige straat .woont nam eveneens actie. Hij belde het ministerie van defensie en kreeg ten Tussen Delft en Rijswijk is gister morgen in de Vliet een pontje ge zonken waardoor verscheidene men sen te water raakten en een der op varenden verdronk. Het vermoeden bestaat dat nog een vrouw is omge komen, zodat er door de politie van Rijswijk wordt gedregd. Omstreeks 11 uur toen een gerefor meerde kerkdienst welke in de aula van het christelijk lyceum aan de Delftweg werd gehouden was beëin digd, begaven tal van mensen, die aan de overkant van het jaagpad wo nen, zich naar het pontje. Aangezien vrijwel tegelijkertijd een dienst was geëindigd in de r.-k. kerk aan de Ter- natestraat, was het zeer druk. De 17- jarige zoon van veerman Van Velzen, die de passagiers zou overvaren, waarschuwde dat er teveel personen op het pontje kwamen. Het bootje is berekend op 12 personen en naar ooggetuigen verklaarden waren er minstens 20 mensen op. Nauwelijks was het bootje dan ook van de kant geduwd of het begon te zinken en te kapseizen. Er ontstond een hevige paniek aan boord. Een ieder trachtte zich te redden doch gelukkig waren er enige mensen die konden zwemmen en weldra hun te genwoordigheid van geest herwonnen Deze gingen opnieuw te water om an dere drenkelingen te redden. Een 78- jarige werd gered met een kleine jon gen in de armen. Omwonenden alar meerden de politie in Delft en Rijs wijk. Nadat de politie was gearriveerd kon de gekantelde boot worden om gekeerd. Men vond toen een der op varenden nl. mevr. Van Zon van het Jaagpad. Zij werd naar het Sint Hy- politusziekenhuis in Delft overge bracht waar met behulp van zuur stofapparaten vergeefs werd getracht de levensgeesten op te wekken. Aan gezien hardnekkige geruchten de ron de doen, dat nog een vrouw wordt vermist is de Rijswijkse politie nog bezig te dreggen Postambtenaar verduistert f. 40.000 Op het postkantoor te Den Bosch is een fraude aan het licht gekomen, die, naar het zich laat aanzien, rond de 40.000 galden heeft bedragen. De ze fraude Is gepleegd door de 29-jari ge PTT-beambte de B. uit 's-Herto- genbosch, die thans door de postre- cherche gearresteerd is en zijn schuld bekend heeft. De man had zijn fraudes, die zich over drie maanden hebben uitge strekt, hoofdzakelijk tot stand kun nen brengen bij het behandelen van grote geldtransacties van Bossche on dernemingen. Ze werden ontdekt toen hij in verband met zijn huwe lijk en huwelijksreis vervangen moest worden. Toen hij van zijn huwelijks reis uit het Zwarte Woud terugkeer de, werd hij door de postrecherche Valburg (Betuwe) aangehouden. Intussen is gebleken dat de B. ook nog in Oss een woning had gekocht en die had laten installeren, waarvan nog niets betaald was. Zijn echtgenote, waarmede hij zo juist in het huwelijk is getreden, was van deze manipulaties geheel onkun dig. antwoord, dat de MOD ressorteert onder het ministerie van binnenland se zaken. Inmiddels wachtte ook he denmorgen Putten nog vol verlangen op de komst van handige waaghal zen, die de angstige gemeente van zijn pantservuist kunnen verlossen. Ondanks verloop 4562 nieuwe KAB-leden De eerste maand van de propagan da actie van de Katholieke Arbeiders Beweging is afgesloten met een winst van 4562 nieuwe leden. De verwach ting van de K.A.B. is aanzienlijk overtroffen. Zij had de winst van ok tober na een voorzichtige raming op ca. 1000 leden geschat. Op 29 oktober kwamen 549 meldingen binnen, waardoor het record van de vorige actie (op naar de 400.000) dat 432 be droeg, glansrijk werd overtroffen. Het juiste cijfer van het ledental is tot nu toe niet bekend. Het moet enkele duizende boven de 400.000 liggen. Het verloop is echter zeer groot. Bij het N.V.V. en het C.N.V. bedanken eveneens veel leden. De K.A.B. stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het verloop. On geacht de uitslag van dit onderzoek wordt één maatregel reeds spoedig genomen: de oprichting van een ge zinsblad. HERBEGRAVING OORLOGSSLACHTOFFERS Op 13 november wordt op de cen trale begraafplaats van de oorlogs gravenstichting te Loenen op de Ve- luwe een plechtigheid gehouden in verband met de herbcgraving aldaar van een aantal in België omgekomen Nederlandse oorlogsslachtoffers. Bij deze plechtigheid zal het woord wor den gevoerd door mevrouw H. G. van Anrooy de Kempenaer, presi dente der oorlogsgravenstichting. De graven van de R.K. slachtoffers zullen worden gezegend door aalmoe zenier P. G. M. Schoonebeek, plv. lid van de raad van bestuur van de oorlogsgravenstichting. Ds. P. Swa- german, legerpredikant, zal een ge bed uitspreken. SCHARENFABRIEK DOOR BRAND VERWOEST. Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur werd de brandweer gealarmeerd ▼oor een fel uitslaande brand in de Eerste Nederlandse Scharenfabriek te Vroomshoop. Zij was spoedig ter Staatse, doch de brand was zo hevig at onmiddellijk hulp werd ingeroe pen van de brandweer te Den Ham, die spoedig ter plaatse verscheen. Men kon echter niet voorkomen, dat de gehele fabriek nagenoeg uit brandde, waardoor tevens diverse waardevolle machines verloren gin gen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Dezelfde fabriek werd ook in maart 1953 een prooi der vlammen. AANGEHOUDENE IN ZAAK ANJUM IN ARREST GESTELD De rechter-commissaris bij de Leeuwarder rechtbank heeft de 28- jarige Dirk B., die het begin vorige week op last van de officier van jus titie was aangehouden, na verhoor in arrest doen stellen. De man zou gisteren als opvarende van de Wil lem Barendsz zee hebben gekozen. De in arreststelling geschiedde in verband met de moord, dan wel dood slag op 26 september 1956 op de slik- werker Pieter Steegstra uit Paesens. De auto van de heer Smit uit Meppel is zaterdagavond om acht uur nabij Rollekate de Dedemsvaart in gereden. De heer S. kon zich met toegeschoten hulp redden doch toen diens echtgenote mevr. Smit-Berg huis uit het water was gehaald, ble ken haar levensgeesten reeds ge weken. De 77-jarige voetganger H. Jan sen is zaterdagavond op de Voor stadslaan te Nijmegen.toen hy plot seling de weg overstak, door een au to gegrepen. Hij kreeg een zware* Y-vu i 1 1_ 1 1 I cc„ twdie De fabriekshal is eigendom der ge- schedelbasisfractuur en is enige uren meente Den Ham. Het gehele bedrijf later in het Canisiusziekenhuis over ligt thans stil. leden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7