ÏSmUGAT Woningbouw ook in Leiden weer gerantsoeneerd j v C Burgemeester slaat eerste paal voor Leidens universitaire wijk Nieuwe kerk in de Kwakel Restauratie bestaande kerk zou te kostbaar zijn MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Herinnering aan 4 november te Leiden Ter herinnering aan de vrijheidsstrijd der Hongaren heeft de voorzitter van de vereniging Dodenherdenking te Leiden, de heer C. Zandbergen, vanmorgen om half elf een krans gelegd, bij het bevrijdingsmonument van Leiden aan de Rijnsburgersingel. Rechts en links woeiden de Hongaarse en de Nederlandse vlag halfstok. De in Leiden en omgeving wonende Hongaren hebben zaterdag in het Prytaneum aan het Rapenburg te Leiden een herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarbij een rede werd uitgesproken door de Hongaarse vluchteling, dr Andor Laszlo. In de memorie van antwoord de len b. en w. van Leiden op vragen van raadsleden mee, dat de ervarin gen met de nieuwe wijze van verde len van het bouwvolume, via overleg in het district Leiden, zeer gunstig waren. Door het benutten van de beschikbare bouwcapaciteit in het rayon werd de bouw-activiteit tot grote hoogte opgevoerd, getuige de opvoering van het getal in aanbouw zijnde woningen. Het is wel zeer te betreuren, aldus b. en w., dat de huidige monetaire Mejuffrouw D. M. J. Coebergh, die ruim veertig jaar bestuurslid is ge weest van de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid, waarvan nu reeds 20 jaar als presidente, heeft tijdens de jaarvergadering op 29 oktober afscheid genomen. De heer F. H. Sobels dankte haar voor alles wat zij voor de Maatschap pij heeft gedaan sinds 1917 en bood haar 't ere-voorzitterschap aan. Me vrouw A. Rijpperda WierdsmaVan Traa zal mej. Coebergh opvolgen als presidente. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeester gaven een over zicht van de werkzaamheden gedu rende de periode mei '56'57, aar- uit bleek dat de Maatschappij nog mogelijkheden genoeg heeft om haar doelstelling te realiseren, n.l. het hulp bieden aan diegenen die in stilte nood lijden. Velen die door omstan digheden of afkomst niet om hulp kunnen vragen bij overheidsinstan ties, worden regelmatig gesteund met een toelage van de Maatschappij van Weldadigheid, zonder dat dit bekend wordt aan iemand, buiten de drie le den van het dagelijks bestuur. Daarnaast werd weer een brand- staftoelage gegeven aan 70 ouden van dagen, terwijl ook aan verschillende oudere mensen in de maand december een bedrag in geld werd gebracht om extra in de winter te beij om extra onkosten in de winter te bestrijden. Behalve de hulp aan deze groepen, stelde de Maatschappij ook dit jaar een bedrag beschikbaar voor oplei dingen en onderwijs, waardoor jon gens werden geholpen bij hun oplei ding aan de Ambachtschool, bij het volgen van avondcusussen van Ma thesis Scientiarum Genitrix en Uit gebreid Technisch Onderwijs; ook werd steun verleend voor opleiding aan een Hogere Burgerschool en een Gymnasium, terwijl in enkele geval len ook meisjes werden geholpen bij het nijverheidsonderwijs. Voorts werd in 37 gevallen gehol pen met een gift voor één maal, wel ke dan speciaal bedoeld is om de ge volgen van bijzondere tegenslagen op te vangen Mr. M. C. de Graaf werd tijdens deze vergadering geïnstalleerd als penningmeester; hij nam deze func tie over van de heer G. R. D. Crom- melin, die het penningmeesterschap tijdelijk had waargenomen. De secretaris van de Maatschappij van Weldadigheid houdt elke woens dagmorgen spreekuur tussen 10 en 12 uur, Witte Singel 28. Zij die menen voor hulp van de Maatschappij in aan merking te komen, kunnen zioh dan tot haar wenden. moeilijkheden er oorzaak van zijn, dat de werking van het nieuwe sys teem geheel tot stilstand gedoemd is. Er zal nu weer sprake zijn van een strenge contingentering, die van regeringswege geregeld zal worden. De commissie van het bouwdistrict komt dan ook onder deze omstandig heden voorlopig niet bijeen. Plm. 800 woningen te Leiden in 1958 Blijkens mededeling van de Minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid zullen voor het jaar 1958 40.000 woningwetwoningen en 40.000 woningen voor particuliere bouw worden uitgegeven. De verdeling van bovengenoemde aantallen over de diverse gemeenten is nog niet be kend. Gezien het in 1957 voor Leiden toe gestane aantal woningen, mag wor den verwacht, dat voor 1958 plsm. 400 woningen voor particulieren zul len worden toegewezen. Vier plannen tot de bouw van plsm. 760 woningwetwoningen zijn nagenoeg bestedingsklaar, een aantal dus, ruim voldoende om 400 wonin gen te kunnen bouwen. Omtrent de door particulieren te bouwen woningen dient uit den aard der zaak te worden afgewacht, wat, mede in het raam der financiële mo gelijkheden, zal worden verwezen lijkt. Leidse Universiteit Op vrijdag 8 november a.s., om 4 uur 's middags zal de heer W. T. van Est, benoemd tot gewoon hoogleraar in de Faculteit der Wis- en Natuur kunde, zijn ambt openlijk aanvaar den door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium van de rijksuniversiteit. Te Leiden: Oud-strijders en dodenherdenking Voor de afdeling Leiden e.o. van het Veteranen Legioen Nederland sprak deze week de heer Zandbergen voorzitter van de Stichting „Dooden- herdenking" te dezer stede. Spr. be gon zijn voordracht met een terug blik op de meidagen van 1940. Het geen toen plaatsvond, al hetgeen men in deze dagen doormaakte resulteer de in één gedachte: men moet deze doden blijven gedenken en de verhe ven idealen, die allen bezielden voor de komende geslachten in stand hou den. Een eerste herdenking vond plaats in mei 1941 in de Stadsgehoor zaal te Leiden. Gedurende de verde re jaren der bezetting werden er toch herdenkingen gehouden, hoewel het steeds moeilijker werd deze te organiseren. De eerste herdenking na de bevrijding had een enorme be langstelling van ongeveer een 7000 personen. Vooral zij, die in het ver zet werkzaam geweest zijn, hadden zich bezig gehouden met het plan om telkenjare de herdenking voortgang te doen vinden op een waardige wij ze. Deze groep van mensen is toen ook opgezet op zo'n breed mogelijke basis. Er werd een commissie inge steld, nl. de stichting „Doodenher- denking", die we thans allen kennen. Zij had tot taak het jaarlijks organi seren van dodenherdenkingen en het plaatsen van een definitief monu ment. Ieder jaar tracht de stichting deze herdenkingen zo veel mogelijk aan te passen, opdat deze ook zo veel mogelijk tot allen spreekt. De heer Zandbergen vertelde verder, dat de GEM. AANKONDIGING VERKEER Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat de Morspoortbrug met in gang van 5 november 1957 voor de duur der herstellingswerkzaamheden aan het brugdek, is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, alsmede voor voetgangers, in beide richtingen. De door het verkeer te volgen route zal ter plaatse worden aange geven. stichting al hetgeen op het terrein van herdenkingen ligt, zo veel mo gelijk wil stimuleren. Dit alles be rust op de grondgedachte, dat de gro te offers, welke werden gebracht nooit vergeten zullen worden. Na deze belangrijke causerie werd er gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Het bleek, dat het Veteranen Legioen Neder land zeer gesteld is op een meer al gemene gedenkplaat op het bestaan de monument, nl. in plaats van 1940 1945 de woorden „Aan hen die vielen". Deze terminologie omvat im mers allen, die voor de goede zaak zijn gevallen, ook die groepen, wel ke na 1945, bv. in Indonesië en Korea hun hoogste goed hebben gegeven. Wanneer dit gebeurt, dan zal eerst met recht gesproken kunnen worden van een nationale dodenherdenking. De heèr Zandbergen beantwoordde de vragenstellers uitvoerig en kon zich zeer goed de opvatting van het Veteranen Legioen Nederland inden ken en er mee instemmen. Na afloop bleven de aanwezigen nog geruime tijd gezellig bijeen. DE BOZE ZUID-WESTER. De zuid-wester wind heeft van nacht in Leiden stevig huisgehouden. Naast de gebruikelijke dakpannen, vielen aan de Rijnsburgerweg ook vijf bomen. Groter was echter de schade voor de eigenaar van de poffertjes- tent aan de Stationsweg, die zijn be zittingen hedenmorgen om een uur of zes in elkaar zag storten. Gelukkig was de inventaris van de tent al voor een gedeelte weggehaald, omdat men van plan was vandaag naar elders te verhuizen. De muren, die nog over eind stonden werden door de wind omver geblazen; in een minimum van tijd was de deftige tent in een chaos herschapen. Het opruimen van de restanten nam vanmorgen geruime tijd in beslag. Overal in Leiden: 50 kilometer. Automobilisten redetwisten er over, waar in Leiden nu de maximum- snelheidsbepalingen gelden en waar niet. Zij vragen zich bijvoorbeeld af: mag je op de Kanaalweg, die toch eigenlijk niet door de bebouwde kom voert in de strikte zin van het woord, de voorgeschreven 50 kilometer over schrijden. De politie stelt zich op het stand punt, dat de bepalingen voor de maximum-snelheid in de stad gelden voor het gehele gebied, dat begrensd wordt door de borden, die aanduiden dat men de gemeente is binnengere den. Indien u dus zo'n bord gepas seerd bent, is het zaak de gaspedaal wat op te laten veren en de wijzer van de teller tot vijftig terug te la ten lopen. Als men zich aan deze bepaling houdt vallen dus ook de Körlaalweg, de Haagweg, de Rijnsbur gerweg eet. onder de voorschriften. In Leiden heeft men ook geen uitzon dering gemaakt. Het bord met de aanduiding: 70 zult u hier niet vin den. Zaterdagmiddag heeft de feestelij- Zoals wij zaterdag al berichtten, heeft de burgemeester van Leiden de eerste paal geheid voor de universitaire woonwijk, die van Leiden uit gezien aan de rechterzijde van de Rijnsburgerweg, in een weide, waarin een jaar geleden nog de koeien liepen, zal verrijzen. Een zeven verdieping hoge flat en drie andere woonblokken zullen hier verrijzen. Het is een pro ject van 4x/2 miljoen gulden, waarin moderne voorzieningen, zoals een centrale wasserij en een kinderzorg-centrum, zijn opgenomen. De gemeente Leiden heeft zich voor het bedrag garant verklaard. De foto laat het mo ment zien, waarop de burgemeester met helm en in oliejas het blok om laag jaagt. (Foto: De Leidse Courant) ke herdenking plaats gevonden van het tachtigjarig bestaan van het ge neeskundig dispuut „Hippocrates". Na een receptie hebben de reünisten medici uit het gehele land een krans gelegd aan de voet van het standbeeld van Hippocrates op de binnenplaats van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Groen-Wit. Hedenavond gaan de rhythmische lessen van Groen-Wit weer begin nen. Examen. Aan de Technische Hogeschool te Delft is voor het ingenieursexamen natuurkunde geslaagd de heer J. van Laar alhier. £and& eei&te yettauuid DR. VAN KRANENDONK LECTOR THEORETISCHE NATUURKUNDE. Bij Koninklijk Besluit van 23 okt. 1957 is gerekend van 16 september 1957 benoemd tot lector in de facul teit der wis- en natuurkunde aan de Leidse universiteit om onderwijs te I geven in de theoretische natuurkunde J dr. J. van Kranendonk, thans weten schappelijk hoofdambtenaar A aan de Leidse universiteit. Dr. van Kranendonk werd op 8 faibruari 1924 te Delft gieboren. Hij promoveerde in 1952 oum laude tot doctor in de wis- en natuurkunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam op een dissertatie getiteld: „On the theory of pressure broade ning and pressure-induced absorpti on". Sedert febrüari 1955 is hij als we tenschappelijk hoofdambteaiaar A verbonden aan het Instituut Lorentz voor Theoretische natuurkunde te Leiden. Hij heeft belangrijke onder zoekingen verricht op het gebied van molecuul fysica. De laatste tijd werkt hij voornamelijk op het gebied van het magnetisme. Toen pastoor Versteeg begin 1957 een beroep deed op de parochianen, om hem bij te staan en steun te ge ven om de zo hoognodige reperaties en vernieuwingen aan de bouwval lige kerk te bekostigen heeft hij stellig niet verwacht, dat deze oproep zo een groot succes voor hem zou opleveren. Er werden intekenbrieven aan al de parochianen verzonden. Hierop kon men invullen wat men per week/maaind/kwartaal of jaar wenste bij te dragen. Van de 400 pa rochianen hebben 270 deze brieven ingevuld, terwijl de overigen een vrijwillige bijdrage toezegden. Dit heeft alles met alles ongeveer 9000 in het bouwfondslaadje gebracht. In middels zijn weer ettelijke maanden verstreken. Men zag en hoorde niets meer van de verbouwing, doch dit 'betekende niet, dat de zaak op dood spoor was geraakt. De hoofdbouwop- zichter van het bisdom Haarlem heeft de kerk in ogenschouw genomen en aan een grondige inspectie onder worpen. Hij is echter dermate .ge schrokken van de bouwvalligheid van het gebouw, dat hij adviseerde van herstel af te zien, en voorstander was een geheel nieuwe kerk te bouwen. Ook is contact opgenomen met een architect, de heer Huits uit den Haag. Ook deze heeft het bouwwerk gron dig onderzocht, doch het resultaat is nog niet bekend, aangezien deze rap porten nog niet binnen zijn. Wanneer echter ook deze van me ning is, dat herstel niet verantwoord is (dit zou reeds 70000 gulden kos ten), dan zal men moeten besluiten, om tot de bouw van een nieuwe kerk Waterleiding Hoflaan stond onder stroom Enige tijd geleden werd gemeld, dat in een perceel aan de Hoflaan een moeder en twee kinderen door de elektrische stroom waren getrof fen, gelukkig zonder ernstige ge* volgen. By onderzoek bleek dat de water leidingen in het gehele woningblok, waartoe het desbetreffende perceel behoort, onder spanning stonden. De oorzaak hiervan werd gevonden in een ander perceel dan waarin zich het gemelde ongeval heeft voorge daan; deze bestond uit een op ondes kundige wijze en in strijd met de voorschriften door een kamerbewo ner gemaakte uitbreiding van de elektrische installatie. Dit was ge schied met behulp van plastic snoer, dat door deze persoon bij zijn vertrek eenvoudig was doorgeknipt. Het ge volg van deze handelwijze is ge weest, dat de ijzeren buizen der elek trische installatie onder spanning kwamen te staan. Deze spanning werd vervolgens via het bewape ningsijzer in de betonvloeren over gedragen aan andere leidingen. Dit lezen wij in de memorie van antwoord van de gemeente Leiden. Marathon- nieuwtjes Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. BEHENDIGHEIDSRIT Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur waren op de Hofbrouckerlaan te Oegstgeest enkele leden van de mo torpolitie aan het oefenen. Een van de agenten gaf aan de ander instruc ties om met het zijspan zo hoog mo gelijk boven de grond rond te rijden. Dit bleek niet zo gemakkelijk te zijn, maar na enkele vergeefse pogingen lukte het toch. In de uiterste concen tratie was de motorberijder evenwel vergeten precies te kijken waar hij reed en zo kwam het, dat hy eens klaps met zijspan en al tegen een lantaarnpaal opvloog. De gevolgen bleven beperkt tot een kapotte licht bol, welke naar beneden kwam, en de schrik. De lessen werden ge staakt. Ingezonden door: W. H. Hartman Floresstraat 32, Leiden De eerste van d' jonge staat Ghana, mej. Monica Aemkoafia, is in over te gaan. Verheugend is, dat Londen in het huwelijk getreden met de heer Henry Marrah, een landge- reeds een renteloze geldlening is toe- noot van haar, die reeds zes jaar in Londen woont en werkt. De bruiloft gezegd. Dit betekent alvast een stap ondervond veel belangstelling, mede door de kleurige kledij van het in de goede ridhting. 1 bruidspaar en de getuigen. Wilt U iets weten? Vraag J. C. V. te Z. Hoeveel geld moet iemand hebben vooraleer hij successierechten moet betalen? Antwoord: Zo algemeen gesteld, is uw vraag moeilijk te beantwoorden. In 't algemeen is een bedrag van 250,onbelast, maar voor minder jarige kinderen, weduwen, weduw naars, behoeftige ouders e.d. is het vrije bedrag veel hoger. Als u het precies wilt weten, schrijf u dan eens in welke betrekking u staat tot de ref- later m.a.w. of u erft van uw puders, echtgenoot of verdere bloedverwan ten. Vraag: De naam van het emigran tenschip, dat 28 sept. j.l. naar Austra lië vertrokken is. Antwoord: De Johan van Olden- barnevelt" uit Amsterdam.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6