Maarschalk Zjoekof bekent thans zijn schuld Gemeenteraad van Leidschendam krijgt geen derde wethouder Anna Kethly op bezoek in Nederland Vliegongeluk bij Düsseldorf Schet*p BreestraatH MAANDAG 4 NOVEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zijn populariteit wordt van luister ontdaan Toenemende invloed der Stalinisten De Russen hebben zaterdag officieel bekend gemaakt, dat maarschalk Zjoekof uit het presidium en het centrale comité van de communistische partij is verwijderd. Volgens een communiqué is dat gebeurd omdat hij zich tegen partijbesluiten verzet had. Het presidium van de communistische partij is het hoogste uitvoerende orgaan in de Sow jet-Unie. Het centrale comité ontwerpt de politiek van de communistische partij. De „Prawda", het Russische partijblad, meldt, dat maarschalk Zjoekof op de Jongste partijvergadering zijn fouten als leider van de strijdkrachten heeft toegegeven. Maarschalk Konjef schrijft in het blad, dat Zjoekof In de tweede wereld oorlog niet zoveel succes heeft behaald als hij beweerd heeft. Hij had ge tracht enkele fouten, die hij bij de aanval op Berlijn had gemaakt, te ver bergen. De „Prawda" zegt, dat acht maarschalken, een admiraal en drie gene raals, die Zjoekof al vele jaren kennen, eenstemmig zijn verkeerd en tegen de partij gericht gedrag hebben veroordeeld. Zjoekof heeft beloofd zijn gedrag te herzien. Hij verklaarde op de partij- vergadering dat het hem speet, dat hij zijn fouten niet eerder had ingezien. ONTLUISTERING VAN DE MAARSCHALK. Konjef schrijft verder, dat het voor een groot deel de schuld van Zjoekof was, dat de Sowjet-Unie in 1941 zo slecht voorbereid was. Zjoekof had zichzelf overschat. Na de overwinning van Stalingrad was Zjoekof er niet in geslaagd de vijandelijke troepen geheel onschadelijk te maken. Tijdens de slag om Berlijn had hij de berich ten over de terugtrekking van de Duitsers onderschat. Hij had in de tweede oorlog geen grotere rol ge speeld dan de andere commandanten. Zjoekof was wel bijzonder ijdel. Van zijn positie als minister van defensie had hij gebruik gemaakt om zich op een voetstuk te plaatsen, aldus maar schalk Konjef. Na de oorlog had Zjoekof een schil derij van zich laten maken waarop hij is afgebeeld op een wit paard, met de brandende rijksdag op de achter grond en de Duitse vlag onder de hoeven van het paard. Ideologisch bezien was dit schilderij schadelijk, maar Zjoekof had niettemin opdracht gegeven het in de legermuseums ten toon te stellen. Zjoekof was herhaaldelijk opgeko men tegen de verheerlijking van Stalin, niet om de partij te helpen, maar om zichzelf te verhogen. ZUIVERING IN LEGERKRINGEN. Verwacht wordt, dat maarschalk Zjoekof een militaire functie van be trekkelijk ondergeschikt belang op een post ver van Moskou verwijderd zal krijgen. Hij is, sinds hij vorige week zaterdag van een bezoek aan Zuid-Slavië en Albanië terugkeerde, niet in Moskou gezien. Men denkt Moskou-New York 12 111 uur Rusland zal weldra, een .nieuw straalvliegtuig in gebruik nemen, dat met 170 passagiers in 12 uur naar New York, Wladiwostok of Peking kan vliegen. Foto's en gegevens wer den gisteren in de Moskouse bladen gepubliceerd. De nieuwe Tupolev heeft vier tur bo-prop motoren, die, volgens het Russisdhe persbureau Tass, tweemaal zo sterk zijn als die van buitenlandse toestellen. Het vliegtuig heeft twee keukens en een restaurant, dat plaats biedt aan 48 passagiers. De TU-114 kan normaal 170 passa giers vervoeren, maar op lange af stand is er ruimte voor 120, terwijl de toeristen-versie 220 personen plaats biedt. Automatische besturing biedt volkomen veiligheid, aldus Tass en de tarieven zijn gelijk aan die van de spoorwegen voor dezelfde afstand. Het blad van de Sovjet-marine maakte gisteren bekend, dat de Rus sische koopvaardijvloot zal worden evenwel, dat hij zich nog in Moskou en waarschijnlijk thuis bevindt. Men verwacht thans ook ingrijpen de veranderingen in de Russische le gerleiding, nu de invloed van maar schalk Zjoekof teniet gedaan is. De communistische partij zal, aldus Reu ter, thans haar gezag in de militaire politiek ten volle laten gelden. Maarschalk Zjoekof had van 194öl._ tot Stalins dood in 1953 Odessa alsschalk in de steek. standplaats. Stalin drong hem naar de achtergrond, omdat hij het opko men van een krachtige en populaire persoonlijkheid in de legerleiding vreesde. Volgens Reuter schijnt alles er op te wijzen, dat soortgelijke be weegredenen achter zijn vermoede lijk tweede verbanning uit Moskou liggen. STALINIST BRACHT ZJOEKOF TEN VAL. De Moskouse correspondent van radio Belgrado meldt, dat het Soeslof was die het rapport over Zjoekof aan het centrale comité heeft ingediend. Buitenlandse waarnemers in Bel grado zeggen, dat als dit juist is, Soeslofs rol als de hoofdaanklager meer waarde zou kunnen verlenen aan de Zuidslavische overtuiging, dat „Stalinisten" de val van Zjoekof heb ben bewerkt. Naar de Zuidslavische opvatting is Soeslof één van de voor aanstaande „Stalinisten", die hun po sitie in de Sowjet-Unie hebben kun nen behouden. In dat geval zou de verwijdering van Zjoekof geen versterking zijn van de positie van Kroestsjef. Dat stemt overeen met hetgeen „France Soir" meldt, volgens welk blad Kroestsjef getracht heeft de maar schalk te redden. Maar toen het hem duidelijk werd dat hij de meerderheid van het cen trale comité tegen zich dreigde te krijgen en dat hij gevaar liep samen met Zjoekof het slachtoffer te wor den, draaide hij om en liet de maar- Eéns zal Hongarije weer vrij zijn „Neen, ik kan geen verklaring af leggen over de toestand in Hongarije, zoals deze volgens mijn informaties op het ogenblik is", aldus mevrouw Anna Kethly tijdens een zalerdag gehouden persbijeenkomst op de Amsterdamse luchthaven. „Dat zou bovendien gevaren kunnen opleveren voor het volk", voegde de gewezen minister van staat van Hongarije aan haar woorden toe. Wel vertelde ze te weten, dat de verzetsgeest thans, na een jaar, nog niet geweken is, zodat Kadar veer tien dagen geleden nog zeggen moest, dat er dringend veranderingen in Hongarije moeten plaats vinden. Anna Kethly was zaterdagavond met een SAS-toestel uit Stockholm op Schiphol aangekomen, waar zij door de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer en de internationale secretaris, de heer A. Mozer, die gedurende een week als gastheren fungeren, werd verwel komd. Verrast keek zij op, toen Ka- roly Dekany, een Hongaarse dichter, die als vluchteling sinds verleden jaar in Nederland verblijft, een fraaie bos bloemen aan haar overhan digde als een stille hulde, zoals hij verklaarde, voor de onvermoeide strijdbaarheid van zijn landgenote. Moppen, een graadmeter? De 69-jarige Hongaarse vrouw cn politicus, die op zo een vurige wijze voor het forum der Verenigde Naties Een Westduits verkeerstoestel van bet type DC-4 is zondagochtend kort na het vertrek in een buitenwijk van Duesseldorf neergestort. Zeven per sonen, waarvan zes inzittenden van outiic Auui^vaai u-ij viwi c<xi. wui uen uitgebreid met vrachtschepen met bestel, fcwamen i on, Ihet leven Je een gezamenlijke tonnage van drie ove"ffe 'nz,tienden werden 1 drie overige inzittenden 1.140.000 ton en met tankschepen met zwaar gewond. een totaal van 460.000 ton. Dit is een onderdeel van het zesde vijfjaren plan. POTLOOD en GEEST No. 537. Horizontaal: 1. woïdxagend dier, 5. bloeiwijze, 6. tongval, 8. ont kenning (Eng.), 9. scheepsvloer, 10. boom, 13. en omstreken (afk.), 14. zeer brede rivier, 17. familielid, 18. geplaveide weg in stad of dorp. Verticaal: 2. beet, 3. karakter, 4. vogel, 6. gem. in Utrecht, 7. een plant met bittere blaren en bloemen, 8. na dato (afk.), 11. rivier in Italië, 12. ge reedschap om gaten te maken, 15. be dorven, 16. familielid. Oplossing morgenavond. Het toestel, dat juist voor een vlucht naar New York was opgeste gen, was eigendorp van een kleine luchtvaartmaatschappij, de Luftree derei Herfurther. Het zou in New York 56 passagiers aan boord nemen. Bij het neerstorten raakte het vlieg tuig een kawtoorgebo-uw, waarin een oude vrouw gedood werd en brand uitbrak. Het toestel kwam in een tuin bij het gebouw terecht. Alle inzittenden waren Duitsers. De overlevenden hebben hun le ven te danken aan het optreden van omwonenden en de brandweer, die snel ter plaatse was. De brand in het kantoor, die zich tot de belendende percelen dreigde uit te breiden, was men in korte tijd meester. De anti-Nederlandse campagne De gemeenteraad van Soerabaja heeft een resolutie aangenomen, waarin erop werd aangedrongen om tijdens de tweede fase van de cam pagne, die zondag aanstaande zal be ginnen, de Nederlanders in Indonesië, te boycotten, zolang westelijk nieuw- Guinea door Nederland wordt bezet Op de zakenlieden werd een beroep gedaan om aan Nederlandese onder danen niets meer te verkopen. Verder wordt in deze resolutie het Indonesische personeel van Neder landse bedrijven opgewekt tot lang- zaam-aan-acties. Het aantal Nederlanders in Djakar ta, dat passage naar Nederland heeft geboekt als gevolg van de felle anti- Nederlands0 campagne, is tot dusver blijkens informaties van de voor voor de onafhankelijkheid van haar land heeft gepleit, merkte op, dat veel duidelijk wordt als men de Hon gaarse bladen, al zijn dat dan com munistische uitgaven, leest. Vooral uit de grapjes, die er in staan, kun nen vele conclusies worden getrok ken over de huidige situatie. Zij ver telde nog het volgende: In Boedapest was de vraag gesteld wat het ver schil is tussen een democratie en een volksdemocratie. Het antwoord luid de, dat het verschil precies hetzelfde is als tussen een buis en een dwang buis. Een Amerikaan, zo ging Anna Keth ly met een ander grapje verder, be zocht de dierentuin in Moskou Daar zag hij een lam en een wolf in dezelf de kooi zitten. De oppasser pro beerde de Amerikaanse toerist dui delijk te maken, dat dit eëri vorm van coëxistentie was. De toerist trok zijn schouders op en mompelde iets van dat dit blijkbaar alleen in Moskou mogelijk was. Waarop de oppasser hem toevoegde, dat het systeem van coëxistentie nog niet geheel geper fectioneerd is, want elke dag moest hij een ander lam in de kooi zetten. De stem eens roependen Mevrouw Kethly acht de situatie voor Hongarije echter niet hopeloos. Als de vrije mensen maar naar de stem van hun geweten blijven luiste ren en als de hele wereld blijft roe pen om recht voor Hongarije, dan zullen de politici méé moeten doen. Want als de ene partner van de Ver enigde Naties, de ander onderdrukt, dan zal deze organisatie dezelfde roemloze dood sterven als eens de Volkenbond. Daarom ziet de uitge wezen minister het als haar taak, de wereld de stem van het vrye Honga rije steeds wéér te laten horen. Hoewel ze het als vaststaand be schouwt, dat eens de vrijheid in Hon garije zal terugkeren, hoopt ze niet, dat er voor de tweede maal een op stand zou uitbreken omdat het ver schrikkelijk zou zijn wanneer meer bloed zou vloeien voor een zaak, die toch geen direct effect kan hebben. Ook realiseerde mevr. Kethly zich, dat een Westerse interventie slechts een derde wereldoorlog teweeg kan brengen. Alleen het wereldgeweten kan uitkomst brengen, aldus mevr. Kethly. Dinsdag en volgende dagen brengt mevrouw Kethly een bezoek aan „De Born", een tehuis voor rust en ont spanning te Ede-Wageningen. Aan het einde van de week keert zij naar haar tegenwoordige woonplaats, Brus sel, tei'ug. voortaan POOLSE SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Sinds vanmorgen acht uur ver keert de Poolse trawler „Yaskolka" op zestig W.N.W. van IJmuiden als gevolg van een storing in de stuur inrichting in ernstige moeilijkheden. De marconist meldde, dat het schip op drift is geslagen. Uit IJmuiden is de sleepboot „Cyc loop" van het bureau NV Wijsmuller naar de „Yaskolka" vertrokken Ook uit een Engelse haven is een reddingboot naar het schip onderweg, de kapitein heeft dringend verzocht een helicopter te sturen om één van de jongste opvarenden van boord te halen. Op 35 mijl noordwest van Den Helder is de 2887 ton grote Poolse vrachtboot „Kolobrzeg" eveneens in _jmoeilijkheden gekomen. De oorzaak naamste scheep- en luchtvaartmaat-1 moet hier gezocht worden in een de- maatschappijen beperkt. Ifecte stuurinrichting. Voordat de behandeling van de ge meentebegroting werd voortgezet be sloot de raad een nieuwe put voor de vuilnisstaai te doen graven welke een inhoud van 30.000 m2 zal hebben en die voor gedurende 5 jaar het vuilnis zal kunnen bergen. De raad handelde dit voorstel in gesloten ver gadering af waarna de voorzitter ipededeelde dat besloten was de grondput te doen uitvoeren door de heer H. J. van der Helm voor de prijs van ƒ13.000.— plus ƒ6000.— voor bijkomende kosten. Drinkwatervoorziening in Stomp- wijk. Bij beantwoording van de gedane opmerkingen over de begroting deelde de voorzitter mede, dat de aanleg van de drinkwatervoorziening in de Meer- en Geerpolder is ver traagd door ziekte onder het perso neel maar thans zal dit werk zo spoedig mogelijk in uitvoering ko men. Medisch centrum. Nu overeenstemming is verkregen tussen de kruisverenigingen over de vorming van een medisch centrum zullen B. en W. verder overwegen wat te dien aanzien gedaan moet worden. Ook de urgentie van het aanleggen van een nieuwe openbare begraafplaats onderschrijven B. en W. ten volle en ook daaraan zal aan dacht geschonken worden. Het is aan B. en W. niet bekend dat aan zakendrijvenden mededeling wordt gedaan van het toewijzen van woningen. Van gemeentewege is daaromtrent een grondig onderzoek ingesteld en uit niets is gebleken dat enige waarde gehecht moet worden aan het hieromtrent lopende praatje van de bewuste „men". De schooltandverzorging heeft zeer goede ingang gevonden, want slechts 17% van het aantal kinderen maakt van deze belangrijke service geen ge bruik. Wegens het oplopend aantal kin deren waarvoor openbaar onderwijs gewenst wordt, zal t.z.t. moeten wor den overgegaan op de stichting van een tweede o.l. school, welke dan, zij het een houten school, gebouwd zal worden aan de van Ruysdaellaan. In de gemeente zijn nog 76 krot woningen waaronder begrepen slechte woonwagens, keten enz. waar nog geen onmiddellijk gevaar voor bestaat vo(or instorten. Wat betreft de vraag om de voor tuintjes in de Damlaan te verwijde ren deelde de voorzitter mede dat de eigenaar van de woningen voor het merendeel niet berel.' zijn de tuintjes af te staan. Tarief elektriciteit. In verband met het verzoek om de prijs van de elektriciteit te verlagen gezien het batig saldo van de licht fabrieken, deelde de voorzitter mede dat het gemeentebestuur van Delft, waarvan de stroom betrokken wordt, vasthoudt aan de gecontracteerde prijs. Het gevolg hiervan zal zijn dat inplaats van verlaging een verhoging van de prijs zal moeten plaats heb ben. Binnenkort zullen B. en W. hier omtrent een voorstel doen. De suggestie om tot een derde wethouder te komen zal niet in ver vulling kunnen gaan aangezien het benoemen van een derde wethouder afhankelijk is van verschillende be palingen waaraan Leidschendam tot op héden nog niet voldoet. Het volgende massa-onderzoek op t.b.c. zal begin 1959 plaats hebben. Op voorstel van de heer Boer werd de subsidie voor de leeszaal in Stompwijk verhoogd tot f 150.per jaar. Na nog enkele besprekingen werd de begroting tenslotte aangenomen zonder stemming. De begroting sluit met een tekort van 385.000.dat geput zal worden uit de sald-i reserve groot ƒ308.000.Het dan nog res terende tekort hopen B. en W. op andere wijze te kunnen aanvullen. Si Jozef-parochie hield ziekendag. In het tot de St. Jozef-Opifex be-1 horend Bejaardencentrum is op ini tiatief van pastoor A, A. J. Buys een ziekendag gehouden waaraan de in het Centrum wonende zieken en ook enige zieken van de parochie hebben deelgenomen. De zieken waren in de kapel van de stichting op bedden en ligstoe len verzameld. In de morgen droeg -pastoor Buys een plechtige H. Mis op tot intentie van de zieken waar na aan de zieken koffie met gebak werd aangeboden. Rector H. Roosen verbonden aan het ziekenapostolaat te Bloemendaal, hield vervolgens een indrukwekkende toespraak, wel ke door de zieken gewaardeerd werd. In de kapel waren een groot aan tal priesters aanwezig n.l. de gees telijkheid van de parochie H.H. Pe trus en Paulus, de paters van het klooster van Scheut en ook de pries ters die in het bejaardencentrum woonachtig zijn. Door de goede zorgen van de zus ters was voor de zieken een prima middagmaal bereid. Te ongeveer vier uur werd de zie kendag besloten met een plechtig Lof, dat wederom werd gecelebreerd door pastoor Buys. Hierna was er een gezellig samen zijn in de recreatiezaal van het hoofdgebouw. Indrukwekkend was hierbij, dat aan alle zieken uit han den van bruidjes bloemen werden aangeboden. Tot slot werden de zie ken verrast metenige welgekozen voordrachten. Voor de zieken was dit een dag van welverdiende en ook dankbare afwisseling. „Arti et Charitati". In de jaar vergadering van de r.-k. gemengde Zangvereniging, welke werd gehou den onder leiding van de heer C. Groenewegen, gaf deze uiting van zijn voldoening, dat kapelaan F. Wüst was aangesteld als geestelijk advi seur van de vereniging. In een opgewekt jaarverslag heeft de secretaresse daarna een résumé gegeven van de vele activiteiten waaraan Arti in het afgelopen ver enigingsjaar heeft deelgenomen. Deze activiteiten hebben zoveel tijd in be slag genomen, dat de vereniging niet in staat is geweest haar jaarlijkse uitvoering te geven en evenmin in de gelegenheid was aan een zang concours deel te nemen. De eerstvolgende grote zanguitvoe ring zal nu begin volgend jaar ge houden worden. De bestuursverkie zing had tot gevolg dat de aftreden de dames N. de Groot en B. van Lochem herkozen werden terwijl de heer J. Heijne als nieuw bestuurslid gekozen werd. Oudercomité's. Onder voorzit terschap van de heer J. van Emme rik heeft het centraal oudercomité vergaderd met de ouders van het on derwijzend personeel van de scho len. Na een bevredigende bespreking tussen ouders en onderwijzers wer den voor verscheidene scholen een oudercomité gekozen. Hierin wer den gekozen voor de St. Willibror- dus jongensschool mevr. C. M. StrampraadDe Groot en de heren G. van Heiningen, P. van Moorsel, L. v. d. Meule, Th. Tetteroo en G. Weerdenburg. Voor de meisjesschool St. Jozef de dames Vijverberg, v. d. MeerRoozenboom, ArkestijnNieu- wenbroek en de heer J. Blokland, Voor de kleuterschool aan de Dam straat de dames G. Sam welBleys en J. de Koning. In een volgende bijeenkomst zul len de comité's voor de andere scho len gekozen worden. Vóór honderd jaar s Uit de Leydsche Courant van 4 November 1857. Advertentie: Leydsche Schouw burg. Opvoering door de Kon. Hollandsche Tooneélisten^ met medewerking van de heer Vic tor Driessens van DE VODDENRAPER VAN PARIJS Drama in 8 Tafereelen en een Voorspel. Ie Taf. (voorspel) de Moord; 2e taf. het Carnaval; 3e taf. de Wroeging; 4e taf. de val- sche Beschuldiging; 5e taf. de List; 6e taf. de Dronkenschap; 7e taf. de Geregtigheid; 8e taf. de Valstrik; 9e tap. de Straf. Aanvang ten half zeven ure. STRAATROOF TE DEN HAAG De Haagse politie heeft zaterdag ochtend de hand kunnen leggen op een 49-jarige incasseerder, die erop bttrapt werd dat hij op de Sportlaan vlees uit de mand van een slagers knecht wegnam. In het afgelopen jaar schijnt hij zich 150 200 maal aan dergelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt. By een huiszoeking werd ander halve ton gestolen goederen in zijn, woning aangetroffen. Daaronder wa ren levensmiddelen, honderden blik jes conserven, sloffen sigaretten en dergelijke. De man is opgesloten. LEIDERDORP L.D.C. L.D.C. speelde haar der de competitiewedstrijd en wel tegen „de Sleutels" uit Leiden en nu werd het de eerste Leiderdorpse zege. Deze zege werd regelmatig behaald en was volgens de krachtsverhou ding ook wel verdiend. gedetailleerde uitslag volgt hier;. C. A. Deegenaars (LDC)—W. F. Olivier (de Sleutels) 1—1; N. N.—H. Brouwer 20; A. v. d. ZwanJ. de Vink 20; J. v. SandijkW. Nijen- huis 11; D. HassefrasJ. v. d. Le lie 20; L. Matze (res.)F. Galjaard 02; S. TienstraA. J. v. d. Lelie 0; H. VerhoogtN. Nagtegeller 02; Abr. DorsmanC. Koree 11; C. de KoningJ. Dubbeldeman 20. Totaal uitslag 137. Uitslag bordenwedstrijd: P. v. d. Zwan—C. Marijt afgebr.; A. Bloe mendaalC. Verwey 0—2. VOORSCHOTEN TITUS BRANDSMA-AVOND Zaterdagavond hield pater F. We zenbeek O. Carm. voor ouders en verdere belangstellenden een lezing over het leven en sterven van zijn ordebroeder Tituc Brandsima. Anno Sjoerd Brandsma werd ge boren 23 febr. 1881 in Oegeklooster bij Bolsward, als zoon van een oud Fries boerengeslacht. Zeer zwak en tenger van gestalte (de „punt" noem den ze hem later op het college in Megen) bleek er geen boer in hem te zitten. Reeds op jeugdige leeftijd wilde hij priester worden. Hij had een buitengewone studieaanleg. Op 17 jarige leeftijd was hy door de lagere studies heen en besloot toen (zomer 1898) zich in het oude en roemrijke klooster der Carmelieten te Boxmeer als novice te melden. Na 7 vlotte studiejaren (alleen met zyn gezondheid vlotte het niet erg, bloedspuwing, rust, bedenkelijke doktersgezichten, versterkende mid delen en injecties) werd hij zaterdag 17 juni 1905 in de Bossche kathedraal priester gewyd. Na wat strubbelingen ging pater Brandsma in Rome verder studeren. Het werk, dat de doctor in de philosophie daarna in het vaderland tussen ziekte en rustkuren door als hoogleraar te Nijmegen verzette, grenst aan het ongelooflijke. In januari 1942 wordt hij gearres teerd. In een slag is heel dat actieve leven lam geslagen, maar zijn ziel krygt armslag om meer met Onze Lieve Heer om te gaan. Uit de Sche- veningse gevangenis schrijft hij dan ook: „Ik wil hier altijd blijven, als Hy het zo beschikt. Ik ben nog zel den zo gelukkig geweest". Zyn priesterlijke ijver is niet te beteuge len. Net drie dagen in Amersfoort, heeft hy een afgevallen katholiek tot God teruggebracht. Elke dag vanaf zijn krib gaf hij een woordje over de Heilige van de dag. Niemand, of hij in Qod geloofde of niet, zal ooit die conferenties van Goede Vrijdag 1942 vergeten over de zin van het lijden. Zwijgend ging ieder naar zijn eigen barak terug. In Kleef kon hij door bemiddeling van een aalmoezenier voor het laatst een H. Mis bijwonen en communice ren. Toen kwam Dachau, honger, stok slagen en plagerijen. In enkele maan den was zijn zwak lichaam aan het einde van zijn krachten. Hij stierf 26 juli 1942. De roep van zijn per soon bleef voortgaan. Het proces der zaligverklaring is begonnen. Onder de talloze gebedsverhoringen, op zijn voorspraak verkregen, zijn er enige toch wel buitengewoon sterk. Stil was de zaal toen originele foto's uit het concentratiekamp vertoond wer den. Het was moeilijk om niet te huiveren bij het aanschouwen van al dat leed. Volgens pater Wezenbeek zijn reeds twee uitzonderingen ge maakt op de wachttijd van vijftig jaar bij Heiligverklaring door de H. Kerk en er is een zeer grote kans, dat Titus Brandsma spoedig zalig verklaard kan worden. De Instuif heeft er goed aan gedaan deze bij zondere figuur aan haar leden voor te stellen. Patroonsfeest K.A.B. De leden van de K.A.B. afd. Voorschoten wer den dit jaar ter gelegenheid van het patroonsfeest vergast op een toneel stuk, dat ten tonele werd gebracht door „St. Genesius" uit Voorschoten. Daar niet alle leden op een avond in de zaal van het Bondsgebo-uw te recht kunnen, zal zondag a.s. een heropvoering van het stuk plaats vinden. Aan de voorzitter van de K.A.B. de heer W. Zonneveld, was de taak, de. genodigden welkom te heten. Hij begroette de g.a. kapelaan Groenendijk, geestelijken van Bere- steijn, bestuursleden van de overige standsorganisaties en de leden. Daar na was het de taak van het toneel gezelschap „St. Genesius" om de aan wezigen mee te nemen naar een an dere omgeving. En dat gebeurde ook. Ten tonele werd gebracht een stuk uit het schippersleven, getiteld: „De schiper van de Maartje Jacoba" van Klaas Smelik, een spel in 3 bedrijven. Dit stuk behandelt een conflict aan boord van een coaster, veroorzaakt door een dwarskop van een zoon van de schipper. De houding van deze zoon schept moeilijkheden tussen het bootspersoneel en tussen de familie van de schipper. De vader van deze zoon handelt meer met zijn gezond verstand en de moeder laat meer het hart spreken. Dit stuk eist vanzelfsprekend qua inhoud een sterk spel. Er waren wel zwakke momenten, maar de totaal indruk was goed. „Genesius" heeft met dit stuk wel hoog gegrepen, maar de vertolking was in staat de zaal mee te nemen, waarmede wel bewezen werd, dat de spelers en speelsters voor hun taak berekend waren. De heer A. J. Lindeman was de recht door zee gaande schipper. Mevrouw Lindeman was de moeder, die zoon Jan steeds de hand boven het hoofd hield. De heer A. van Haasteren had zijn rol gevonden in de dwarse zoon en mejuffrouw N. Soeters speelde een mooie rol als zijn zuster. Een gevoelig rolletje had me juffrouw Dini v. d. Berg en een eer lijke oprecht stuurman werd \>ei- tolkt door de heer P. Aertsen. Voor de vrolijke noot in dit dramatisene stuk zorgden de kok, de heer A. Slats, en een prachtige Rus -vas de heer B. Hakker. We willen oon de overige tonelisten niet tekort doen, want al was hun rol niet groot, ook zij hebben bijgedragen tot sen goede vertolking van dit zeemansspel. Het decor was prima in orde. Zelfs de details b.v. de doorkijk van de pa trijspoorten was juist gekozen. De regie van dit stuk was in handen van de heer P. Meegdes. Voorzitter \V. Zonneveld vertolkte namens de II. A. B. de dank aan het gezelschap voor het geboden spel. De roh-viy Wintils hadden deze avond de ver zorging van het muzikale gedeelte. Menig zeemansliedje weerklonk als passende omlijsting op deze avond. Wandelsport De wandelsport vereniging „De Zwervers" organi seert op zaterdag 9 november a.s. een Sint Nicolaastocht. Deze tocht be looft iets bijzonders te worden. St. Nicolaas zal er tegenwoordig zijn, vergezeld van zijn zwarte knechten. De wandelsportvereniging De Zwer vers heeft zich verzekerd van de medewerking van de Kon. E.H.B.O. afd. Voorschoten en de Harmonie vereniging St. Laurentius zal de mu zikale omlijsting verzorgen. Om half drie wordt St. Nicolaas afgehaald van het kinderhuis Nieuw Voordorp en voorafgegaan door St. Laurentius, gevolgd door diverse wandelgroepen wordt hij naar het startlokaal, het öollenbedrijf van de N.V. Gebr. Eg- gink aan de Veurseweg gebracht. De te lopen route is Sophiakade, Nw. Voordorpstraat, Tolstraat, Vlietzicht, Raadhhislaan, Leidseweg, Treub- straat, Voorstraat naar de Veurseweg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2