A NIVEA Tweede Kamer bespreekt een gigantische deltawet 'n TIP VAN BOOTZ ZEELAND UIT ISOLEMENT Nieuwbouw van diaconessenhuis Zi'n «jiessen vrij? bij de Leidse Hout viste op televisie Controleur pleegde „vervalsing in oorlogstijd schema afsiumnoe" WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Toen 'k gisteren het zwerk afstaarde En plotseling de „Spoetnik" ontwaarde, Toen dacht ik meteen Waar willen ze heen, Met „TIP", heb je de hemel op aarde! Inz. Mevr. J. B. A., Leiden ontving 1 fl. TIP -f 1 Lfl. Rood van Bootz. Rustig betoog bij gebrek aan kennis Bovenstaande tekening geeft een goed beeld van het gebouwen-complex, dat in de houtrijke omgeving van de Leidse Hout zal verrijzen. De weg op de voorgrond is de Houtlaan en de hoofd-ingang met daarboven de kerk- zaal zijn naar deze toegangsweg gekeerd. Daarnaast ziet u een gebouw, waarin onder meer de polikliniek voor niet-interne patiënten is gevestigd. De verplegings-afdelingen geheel rechts zijn op deze wijze gevrij waard van het geroezemoes van in- en uitgaande patiënten. De bovenste verdieping van het gebouw, waarin de polikliniek is gevestigd, bevat de chirurgische afdeling. Gebouw één wordt met korte gangen op alle verdie- I pingen verbonden met gebouw twee. In het midden van deze verbinding bevindt zich de liftschacht. Op deze wijze is men verzekerd van een snel transport. Aan de zuidzijde de niet zichtbare kant bevinden zich de ziekenkamers. Zij hebben de gehele dag zon. Aan deze zijde liggen de dienst-vertrekken. Links op de tekening ligt het zusterhuis, slechts op de begane rond met de polikliniek-afdeling verbonden. Architect is de Rotter dammer ir B. J. K. Cramer. Bouwkosten 12 miljoen lend was* echter de mededeling, dat het-Rijk geen bijdrage in de kosten zou verlenen. Het bestuur heeft onvermoeid po gingen gedaan nieuwe bronnen van Een hypermodern gebouw, dat 12 J inkomsten aan te boren, en gelukkig miljoen gulden moet kosten zal in de heeft het dezer dagen van Leiden en nabije toekomst aan de Houtlaan te i 25 gemeenten in de omgeving, die be- Leiden verrijzen. Het is het nieuwe lang hebben bij de vestiging van een Diaconessenziekenhuis, waarvoor modern ziekenhuis, bericht gekre- men vóór 1940 a.1 plannen maakte. gen men garant wil zijn voor de Het ziekenhuis aan de Witte Sin gel is te klein, het kan niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen en het komt ook niet meer voor uitbreiding in aanmerking. In 1953 kreeg men van de regering toestemming met de bouw te beginnen, hevig teleurstel- (Van onze t.v.-medewerker) De eerste dagen van de week zijn vrijwel zonder stoornis en aan leiding tot critiek het t.v.-scherm ge passeerd, het relais uit Vlaanderen inbegrepen. Voor heden, woensdag avond, wacht het drama van Peter Lotar „De laatste nacht" in de verta ling van Gabriël Smit. We stellen er ons veel van voor, in elk geval om de medewerking van prominente to nelisten als: Johan Schmitz, Paul Storm, en anderen. Wim Bary heeft de regie en ook dat wekt vertrouwen. We mogen er aan herinneren, dat het onderwerp van het spel minder ge schikt is voor al te jeugdige kijkers. Zo'n herinnering kan geen kwaad, wijl overigens behoedzame ouders niet steeds tevoren de katholieke ra dio- en t.v. gids raadplegen en bij voorbaat menen, dat de jeugd wel een half uurtje kan meekijken. Maar zó i$ het doorgaans niet! De titel van het Hongaarse V.P. R.O.-onderdeel op donderdagavond is „Nem a Tisza partjan". Dat is: mijn herberg staat niet aan de oevers van de Theisz, de beginregel van een oud- Hongaars liedje. Een regel, die, een jaar na de grote opstand, een bijzon dere betekenis heeft gekregen voor de talloze vluchtelingen, die de vrij heid verkozen. Productie, teksten en vertalingen zijn van Frits Hartogs. Onlangs is te Londen een inter nationale conferentie van en voor ontwerpers van televisie-decors ge houden. Bij een van de resoluties werd naar voren gebracht, dat de ont werper van t.v.decors een bijzondere verantwoordelijkheid heeft wegens de invloed die hij uitoefent op de pu blieke smaak. Bij die gelegenheid heeft men geschat, dat de t.v. archi tecten in totaal een publiek bedienen van 35 miljoen zielen. rente en aflossing van het kapitaal 12 miljoen dat nodig is voor de bouw. Met het bouwen zal men ongeveer vier jaar bezig zijn. B. en w. van Lei den stellen nu aan de Raad voor niet langer te wachten met het aanhangig maken van deze zaak. Zij menen, dat het 't beste is de te verlenen garantie geheel door de gemeente Leiden te doen geschieden. Hoger tarief. De praktijk heeft uitgewezen, dat het bestaande Diaconessenhuis in ho- De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gistermiddag geconclu deerd in de zaak van 'n auto-instruc teur te Gouda, die zich niet hield aan een verordening van de gemeente, die voor het geven van auto-rijlessen een vergunning vraagt. Hij stelde vast, dat de verordening van Gouda in strijd met de wet is. De instructeur werd dan ook van rechtsvervolging ontslagen. Als voorspel tot deze uitspraak dient het besluit van de minister, die een einde wilde maken aan de chaos in de rij-instructie en daarom een controle van bekwaamheid instelde Hij werd toen echter al gewaar schuwd, dat hij in strijd met dè grondwet handelde. Omdat in Gouda al een verordening bestond, die een vergunning vroeg heeft de minister via een overtreding te Gouda deze vraag aan de rechter voorgelegd. In een eerder proces heeft de kan tonrechter een andere uitspraak ge daan. Hij stelde n.l., dat een zo tech nisch onderwijs als auto-rijlessen niet onder de bepaling van de grond wet valt. De procureur-generaal daarente gen meende dat vrijheid van onder- U kunt wel duurdere cremes kopen maar geen betere dan NIVEA De Tweede Kamer zal zich drie dagen bezig houden met een gigan tisch plan, n.l. het Delta-plan, dat in 25 jaar 2.5 miljard gulden van het Nederlandse volk zal vragen. Drie da gen zullen de besprekingen duren, maar het staat nu al wel vast, dat de wet er met algemene stemmen door zal komen. De wet omvat de afsluiting van de zeearmen tussen Westerschelde en Rotterdamse Waterdag en verhoging van de zeeweringen langs deze twee waterwegen. Veel belangstelling was er niet in de Kamer en de besprekingen waren tamelijk mat. Dit vindt waarschijn- j lijk zijn oorzaak in de onbekendheid van de leden met het onderwerp. Het is te technisch, en in grote lij nen is men het ook met de plannen eens. De discussies bewogen zich rond de noodzaak de visserij en de schelpdie rencultures (oesters, mosselen) te behouden, en de wenselijkheid dwars door Zeeland via de brugen een weg aan te leggen, die Zuid-Beveland met Zuid-Holland verbindt. Zelfs werden suggesties gedaan over de aanleg van een tunnel, die Zeeuws Vlaanderen net oesiaanue nidwucssciiuwu) m nu- - „„ij, pia TnatP vprrvndprd i<ï Het heeft W1JS een vereiste 1SJ dat 6eldt ook Seten.een CapaCi'eit Vm 160 4 170 wTcht nu m^rManitenfnTde uft" De exploitatie van een nieuw zie kenhuis is zodanig opgezet, dat zij met een bezetting van 85% zal slui ten. De verpleegprijzen in het nieuwe ziekenhuis zullen niet onaanzienlijk hoger liggen, dan- die in het bestaan de Diaconessenhuis, omdat het Rijk geen bijdrage verleent in de onren dabele kosten. Die verpleegprijzen zullen echter niet hoger zijn, dan die welke in een modern, efficient ziekenhuis berekend moeten worden. Olie in Leidscbendam De N.V. Nederlandse Aardolie- Maatschappij heeft in haar verken ningsboring te Leidschendam enige olie met overwegend gas aangetrof fen. De produktieproeven worden voortgezet. Gewogen en te licht bevonden 400.000 helmen werden afgekeurd Op grond van „bedriegelijke han delingen in tijd van oorlog" hoorde gisteren een 64-jarige controleur uit Doesburg voor de Arnhemse Recht bank vier jaar gevangenisstraf eisen. Verdachte zou met staten geknoeid hebben, waardoor 400.000 helmen, ge leverd aan het Nederlandse leger, als ondeugdelijk moesten worden afge keurd. Reeds 327.000 helmen van de or der waren geleverd, toen een kolonel er achter kwam, dat een groot deel van de leverantie niet aan de voor schriften voldeed. De helmen bleken te licht te zijn in gewicht. Daardoor zouden zij te weinig dekking bieden tegen allerlei projectielen tengevolge waarvan men een demoralisatie van de troepen voorzag bij een te groot dodencijfer. In de technsiche toelichting op de In „Goede ontvangst" lezen we, aanklacht wordt wel gesproken over dat dubbele beelden bij t.v. ontvangst de verminderde gevechtswaarde van ontstaan door reflecties van de door een zender uitgestuurde golven. Dat de buurman daar geen last van heeft, kan zijn oorzaak vinden in een ande re antenne-richting. Het advies is daarom, de eigen antenne in dezelfde richting te draaien. Ook kan het^zijn, dat de aanpassing van de antenne op de kabel of van de kabel op het eigen toestel niet geheel in orde is; waar door de zogenaamde staande golven worden veroorzaakt. Met behulp van zilverpapier langs de lintkabel kan het aantal reflecties tot een minimum worden beperkt. de troepen bij een frontale aanval en over de verwachtingen bij een door braak. Maar dat was slechts prog nose. De laatste loodjes. Het bericht, dat in november j.l. bij de vervaardiging van de helmen een automatische pers zou zijn uit gevallen en de produktie derhalve op andere wijze moest gschieden, was voor de kolonel, die juist hoofd van de technische staf van het ministerie geworden was, aanleiding om zich eens te bemoeien met de voorschrif ten die voor de fabrikage van de hel men gelden. Daarbij bleek niets omschreven omtrent het vereiste gewicht. Alle afspraken over dit onderwerp waren telefonisch door zijn voorganger ge maakt. Het bleek voorts dat vele helmen een tot anderhalf ons te licht waren en toen er verband gelegd werd, door middel van schietproeven, tussen het verminderde gewicht en de kwali teit van de helmen, viel dit ongun stig uit voor de lichtste helmen. Bij een vergelijking van de afleve. ringsstaten van de controleur, die gisteren voor de balie stond, kwam aan het licht dat deze vervalsing had gepleegd. Oorlogstijd. Volgens beklaagde werden oor spronkelijk de helmen op de hand gewogen, waarbij een gewicht van ongeveer 900 gram werd aangehou den. Toen hij opdracht tot controle kreeg, waren er nog maar 8000 hel men te leveren en derhalve achtte verdachte het niet nodig, om daar voor nog het gehele produktieproces te veranderen. Het argument voor zijn daad was, dat het voorschrift zei. dat helmen gemaakt moesten worden van staal van 1,16 mm dikte en hoewel dat staal was gebruikt, kwamen de hel men niet meer aan het vereiste ge wicht. Hij liet daarom de achtdui zend overgebleven hoofddeksels vol gens het oude procédé vervaardigen en vervalste de door zijn opdrachtge ver verlangde cijfers. Verdachte moest toegeven, licht zinnig te hebben gehandeld, maar hy kon niet inzien, dat 392.000 in- 2 personen aangehouden Wegens poging tot vergiftiging Te Venlo zijn aangehouden de 36- jarige vertegenwoordiger W. v. d. K. uit Meyel en zijn 16-jarige dienst bode A. F. De man wordt er van verdacht zijn 18 jaar oudere vrouw te hebben willen vergiftigen. Mevr. v. d. K. werd in augustus van dit jaar in een ziekenhuis te Venlo op genomen, nadat zich vergiftigingsver schijnselen hadden geopenbaard waar bij verlamming en haaruitval optra den. De politie kwam een en ander aan de weet door een onenigheid tus sen de beide echtgenoten. Het Amsterdamse V.V.V. heeft weer tal van nieuwe initiatieven in petto voor het nieuwe seizoen. Iets geheel nieuws op informatiegebied van de toerist is het experiment, dat het volgend jaar wordt genomen. Men zal dan op het V.V.V.-kantoor op het Stationsplein in Amsterdam een auto matische toeristische informatie voor buitenlanders instellen, in de vorm van een telefoon, die met behulp van 'n bandje inlichtingen geeft over mo gelijke excursies op een bepaalde dag, aangepast aan het weer. Mogelijk kan men in 1960 ook het weer telefonisch bestellen. Gistermiddag is de kapitale boerde rij „Theresiahoeve" aan de Zuider vaart in de Schermer, bewoond door de heer J. van Baar met vrouw en ne gen kinderen, en eigendom van het eens niet goed meer waren. De officier van justitie was van mening, dat de controleur met men senlevens had gespeeld en dat in tijd van oorlog Die laatste strict juridische term "vond de verdediger eenvoudig bela chelijk. Bovendien meende hij, dat verdachte de veiligheid van de staat niet in het geding had gebracht, om dat deze zich pas met de geschiede nis had bemoeid, nadat er bijna vier honderdduizend ondeugdelijke hel men waren geleverd. met de andere eilanden zal verbin den. Achter de ministerstafel was een grote kaart in felle kleuren opgehan gen met een schema van de toekom stige dijken. Filmmensen waren gisteren ook in de Tweede Kamer om dit voor Ne derland historisch gebeuren op de filmstrook te vereeuwigen. In de debatten werd vooral door de afgevaardigden, die uit Zeeland ko men, zoals de heren C. F. Peyl (CH), D. Kodde (SG), J. H. A. C. van Dongen (KVP) en drs. Wester hout (P. v. d. A.) de nadruk ge legd op de wenselijkheid van een goed plan voor oeververbindingen. Voorts had men hierbij het aantrek ken van de industrie op het oog. De heer Van der Peijl wilde van de regering een toezegging, dat in het Veeregat een inlaatdam zal komen, opdat men in dit gebied eens na kan gaan of het mogelijk is oesters te kweken met een matige toevoer van zout. Sombere geluiden werden ge hoord over de garnalenvisserij, die met het voltooien van het delta-plan de dood vindt. Achter de regeringstafel zaten drie ministers voor een enorme kaart van het Deltaplan.: V.l.n.r. minister H. J. Hofstra, minister J. Alg.era en minis ter dr. S. L. Mansholt. x;, r- VDORNS VC PUTTI»! y i /Sw-v, A Af T' K'i v\.,-vu Af' .«et* 14" "ArA 1,KCE\ A- C- Snouck van Loosenfonds te Enkhui zen, door tot dusver onbekende oor zaak in brand geraakt. De brandwe ren uit Alkmaar, Akersloot en Zuid- Schermer konden er ondanks de zes tien stralen water, niet in slagen de boerderij te behouden. Slechts de voorgevel bleef staan. De hooioogst, een grote partij pootaardappelen en het grootste gedeelte van het huis raad gingen verloren. Het gezin i? bij familie en buren ondergebracht. Ver zekering dekt grotendeels de schade. RECHTZAKEN DAT HEK MOEST WEG Een 19-jarige koopman uit Alphen a. d. Rijn hoorde voor de Haagse politierechter een week gevangenis straf tegen zich eisen. De verdachte, een woonwagenbewoner, was ten laste gelegd dat hij op 18 april jl. een erf aan de Prins Hendrikstraat niet op vordering van de eigenaar had verlaten, dat hij de vrouw van de eigenaar had geschopt en een hek werk had vernield. Hij bekende al leen het laatste feit. De verdachte was opgekomen voor zijn oom. Deze moest omlopen omdat er een hek in de tuin was gezet en verdachte ging vragen of dat hek weg mocht. De officier van justitie memoreerde dat verdachte al vaker was veroor deeld voor mishandeling en bedrei ging met zware mishandeling. De rechter achtte echter alleen de ver nieling bewezen en veroordeelde de koopman hiervoor tot ƒ20.boete of vier dagen en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf. doelman met handschoenen „Het waren kapotte handschoenen. Ik voetbal en sta in het doel. Ik kon ze wel gebruiken, zei een 26-jarige transportarbeider uit Leiden tegen de Haagse politierechter. Hij moest op 11 april j.l. gekeurd worden in de school aan de Telders- straat en hij had daar een paar hand schoenen gevonden en meegenomen. Op 15-jarige leeftijd was verdachte al eens ter beschikking van de rege ring gesteld. Hij werd overeenkom stig de eis veroordeeld tot 30. boete of 10 dagen. U rijdt ot> een voo ranesweg welke ruist wordt door m oiet-voorranswe*.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7