Europ. Economische Gemeenschap van grote betekenis voor Nederlandse bloemenhandel Achter de schermen van het dierenpark Nieuwe arrestatie in Anjumer moordzaak WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Jaarvergadering „De Nederlandse Bloemisterij" Meer concentratie veilingwezen gewenst Tijdens de vandaag in Utrecht ge houden vergadering van de vereni ging „De Nederlandse Bloemisterij" heeft de voorzitter van deze vereni ging, dr. A. J. Verhage, gewezen op de betekenis van een Europese eco nomische gemeenschap voor de Ne derlandse bloemisterij. De afzet van de Nederlandse bloemisterij, aldus dr. Verhage, is in zo sterke mate dp de landen in Europa gericht, dat dit op de duur de ontwikkelingsmogelijkheden van deze bedrijfstak gunstig moet beïn vloeden. Dat in de wintermaanden de toe nemende concurrentie uit het zuiden van Europa steeds meer zorgen baart, heeft volgens hem. weinig met de vorming van deze Europese gemeen schap te maken. De ontwikkeling van de techniek, in het bijzonder op transportgebied, leidt nu eenmaal tot een in toenemende mate verschijnen van de Zuid Europese bloemisterij- produkten op de Europese markten en zou dit ook doen wanneer er geen Europese gemeenschap tot stand zou komen. Volgens dr. Verhage moet de Ne derlandse bloemisterij door het op voeren van haar kwaliteit en haar assortiment trachten een voorsprong te blijven houden op de zuidelijke concurrenten, terwijl Nederland in de maanden, dat de zuidelijke bloe misten niet aan de markt kunnen ko men, moet gaan profiteren van de steeds toenemende belangstelling voor Nederlandse artikelen. Overi gens meent spr., dat men ternauwer nood van de yorming van een markt kan spreken, in verband met het feit. dat op agrarisch gebied de be trokken verdragen zoveel uitzonde ringsclausules bevatten. Dit betekent volgens hem, dat in de komende jaren de invoerrechten met een zeker automatisme zullen worden verlaagd en de contingenten met eenzelfde automatisme zullen worden ver hoogd. Oneerlijke verhoudingen. Veiligheidsclausules van de aard, die ook in het ontwerpverdrag voor de economische unie met België en Luxemburg worden aangetroffen be tekenen volgens dr. Verhage, dat, wanneer binnen deze markt moeilijk heden op het gebied van de Neder landse bloemisterij optreden, hier tegen maatregelen kunnen worden getroffen door de importerende lan den. Voor dit punt vroeg dr. .Verhage speciale aandacht, omdat naar zijn mening het totaal aantal stemmen dat de Benelux als geheel kan uit brengen in de lichamen van de ge meenschappelijke markt, nog kleiner is dan elk der drie grote landen af zonderlijk. De waarborgen voor een zo on gestoord mogelijk marktverloop in ons eigen land zullen dan ook,, vol gens dr. Verhage, gevonden dienen te worden in een beleid, dat gericht blijft op het voorkomen van abnor male stoornissen in onze afzetgebie den, welk beleid, volgens hem, alleen uitgevoerd kan worden in samen werking met de georganiseerde tuin bouw en tuinbouwhandel aldaar. In dit verband noemde dr. Verhage het belangrijk dat Nederland via de Nederlandse tuinbouwraad samen werking met de buitenlandse tuin bouworganisaties heeft. In een internationale organisatie van bloemisterij-prodaikten worden op het ogenblik de vraagstukken voortvloeiend uit deze verdragen aandachtig bezien en bestudeerd- Deze samenwerking, aldus de voorz. van de Nederlandse bloemisterij, leidt tot een wederzijds begrip voor de moeilijkheden, die er in elk van de betrokken landen zijn en alleen met dit begrip kan, volgens hem, tot vruchtbare samenwerking worden gekomen, zoals ook de samenwerking met de betrokken Belgische organi saties in de loop der jaren tot een goede wederzijdse verstandhouding heeft geleid. Europa geen „eigen markt". Een dergelijke samenwerking be tekent niet, dat Nederland op korte termijn tot een volkomen ongestoor de export zal komen en nu ook Europa mag bezien als haar eigen markt, waarin maatregelen tot orde ning van de handel niet meer voor komen, maar een wederzijds begrip kan, aldus spr., wel leiden tot een zekere Europese marktordening, die hij voor de stabiliteit in de Neder landse bedrijven uiterst waardevol noemde. Dr. Verhage zag als een van de moeilijkheden hierbij dat in de meeste landen geen organisaties voorhanden zijn om een marktordening uit te voeren. In eigen land dient de bloemisterij volgens hem, al het mo gelijke te doen om haar vooraan staande positie op bloemisterij gebied te handhaven door kostprijsverlaging en verhoging van de kwaliteit. Kostprijsverlaging noemde spr. ook nodig omdat de z.g. sociale har monisatie en het gemeenschappelijk invoerrecht gezamenlijk in niet onbe langrijke mate kostprijsverhogend gaan werken, waarop slechts een antwoord mogelijk is, nl. het verder rationaliseren van de bedrijven. Sprekende over de handel in de Ne derlandse bloemisterij produkten zeide dr. Verhage, dat deze in be langrijke mate in de veilingen is ge concentreerd. Dit is, volgens hem, in het verleden een groot voordeel gebleken, in het bijzonder in verband met de ontwikkeling van de afzet van Nederland naar het buitenland. Hij vroeg zich echter af of wat meer concentratie in het Nederlandse veilingwezen niet tot een doeltref fender organisatie zou leiden. Een teveel aan veilingen in bepaalde ge deelten van ons land, zou het voor deel van het concentreren van het aanbod weer gedeeltelijk opheffen. De ontwikkeling van de export van Nederlandse bloemisterij produkten noemde dr. Verhage tenslotte niet onbevredigend. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, heeft giste ren in de Britse hoofdstad een tehuis voor Nederlandse meisjes geopend. De openingsplechtigheid werd door vele Nederlanders bijgewoond. Het tehuis is „Het Nederlandse Huis" ge doopt. Het is een gebouw van drie verdie pingen in Victoriaanse stijl, dat ge heel gemoderniseerd is. Het ligt in Hampstead, 20 minuten van het hart van Londen verwijderd. Vijf-en-twintig meisjes kunnen er gelijktijdig overnachten. Er zijn ont vang- en eetzalen. Twee Nederlandse onderwijzeressen, mej. Boolen en mej. Van Ballaert, zijn me* de zorg voor het tehuis belast. Tot dusver is een bedrag van 16.000 pond sterling aan het Nederlandse huis ten koste ge legd. Dit geld is gedeeltelijk geleend en gedeeltelijk geschonken door par ticulieren. De meisjes die van het tehuis gebruik maken, moeten daar voor een redelijke vergoeding beta len. Zelfbedieningszaken De Nederlandse huisvrouw heeft zeer verrassend gereageerd op de komst van de zelfbedieningsbedrij ven, Zij was enthousiast, toonde een groot aanpassingsvermogen en is uiterst deskundig geworden bij, het bepalen van haar keuze. Deze lof prijzing kwam van de heer H. Hup- kes uit Arnhem, zelf eigenaar van een groot zelfbedieningsbedrijf en tevens voorzitter van de Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven V.Z B., die gisteren te Arnhem haar eerste lustrumcongres hield. Weekomzetten in dit soort bedrij ven van 50.000 gulden zijn geen zeldzaamheden meer; voor de oorlog nam een kruidenier met een omzet van twee tot drieduizend gulden per week een zeer behoorlijke plaats in onder de leden van zijn gilde. Blijkens een rapport van het Eco nomisch instituut voor de midden stand waren er op 1 januari 524 zelf bedieningsbedrijven in ons land, waarvan 326 geëxploiteerd door zefl- standige ondernemers, 180 door groo-t winkelbedrijven en 18 door coöpera ties. Thans zijn er al circa zeshon derd van deze bedrijven. De gemid delde omzet wordt geschat op 50.000 tot 60.000 gulden per jaar, hoewel ook jaaromzetten van een a twee miljoen gulden zijn geconstateerd. De vestigingswet vormt nog een. rem, maar de V.Z.B. wenst het as sortiment waren niet beperkt te zien tot de voedings- en genotmiddelen; zij verlangt een apart vestigingsbe- sluit voor een z.g. algemeen georiën teerd detailhandelbedrijf met een diploma, dat aan de eisen van dit bedrijfstype voldoet. Dodelijk ongeval te Woerden Hoofd landbouwschool zeer ernstig gewond Het 47-jarige hoofd van de christe lijke lagere landbouwschool te Woer den, de heer J. van Bemmel, is gister middag bij een auto-ongeval zeer ern stig gewond, terwijl zijn moeder, de tachtigjarige mevrouw J. van Bem- mel-Roest uit Harmeien, bij deze aanrijding om het leven kwam. De heer Van B. kwam met zijn per sonenauto uit de richting Harmeien in een flauwe bocht van de weg in botsing met een personenauto, be stuurd door een heer uit Hoofddorp. Deze laatste passeerde een gepar- keerdstaande vrachtauto en kwam daardoor op het linker weggedeelte. De botsing was zo hevig dat de auto van de heer Van Bemmel ongeveer Vos valt hen uit liefde om de hals Dc heer en mevrouw J. E. Boulter te Sprowston, Notwich, Engeland, be- lpven nog steeds veel plezier aan een daad van dierenliefde welke zij ge ruime tijd geleden stelden. Het vosje, dat zij uit een klem haalden en dat zij verzorgden totdat een nare verwonding aan zijn poot was genezen, is helemaal tam geworden en slijt zijn dagen in alle rust en gezelligheid in hun huis. De foto laat zien hoe „Jabo" zoals de vos werd gedoopt, tijdens de maaltijd om lekkere beetjes bedelt. De Anjumer moordzaak heeft giste ren een onverwachte wending geno men door de arrestatie van een per soon, die tot nu toe nog niet bij het geval was betrokken. Zoals bekend werd in september van het vorig jaar de slikwerker Pieter Steegstra door twee jongens op afschuwelijke ma nier vermoord waarna enkele arres taties werden verricht. Op last van de officier van justitie is nu echter gearresteerd de 29-jarige landbouwer D. B. uit Anjum. De gearresteerde stond klaar om aan boord van de wal- vijftien meter terug erd geworpen en in de berm van de weg terecht kwam. De bejaarde dame bleek reeds overleden toen omstanders haar uit de auto haalden. Een hartverlamming wordt daarom niet uitgesloten geacht. De heer Van Bemmel werd met een shock, een hersenschudding en een gebroken been naar het algemeen ziekenhuis te Woerden overgebracht. De inzittenden van de andere auto bleven ongedeerd. visvaarder de Willem Barentsz te gaan toen hij werd aangehouden. Er zijn aanwijzingen dat hij een rol heeft gespeeld in de gehele affaire. Voorts is op het kerkhof van Anjum opge graven het lijk van de 5 jaar geleden gestorven vader van de thans gear resteerde. Men nam aan, dat een hartkwaal de oorzaak van het over lijden was, doch thans zijn er aanwij zingen, dat er sprake is geweest van vergiftiging. Zijn zoon, die thans is gearresteerd zou hier meer van we ten. De politiedeskundige dr. J. Zel- denrust, zal opnieuw sectie verrich ten. JONGETJE VERDRONKEN. Gisteren is het ander half jarig zoontje van de familie Blok van de stoep achter de woning aan de Ossen markt te Weesp in de Vecht gevallen. De moeder, die het ongeluk zag ge beuren, is het jongetje .nagesprongen en heeft het uit het water gehaald. Het toepassen van kunstmatige adem haling mocht echter niet meer baten. Het knaapje was reeds overleden. GRIEP? Advertentie. Het publiek ziet alleen de buitenkant, maar wat gaat er om in zo'n bedrijf RHENEN (P. P.) - „Inderdaad zit ons bedrijf vol facetten, waarvan het pu- den lopen, u begrijpt dat dit een studie bhek geen notitie heeft," vertelt ons de heer Mulder, chef in het dierenpark apart is. Doch we mogen zeggen, dat we het park gesig- niet voordat we Londense kleuters als prinsen verzorgd De twintigjarige prinses Alexandra van Kent, een nicht van koningin Elizabeth van Engeland, is met vierhonderd andere leerling-verpleeg sters in het „Hospital for Sick Children" een kinderziekenhuis in Great Onnondstreet te Londen, begonnen aan een opleiding voor kinderver zorgster. Drie dagen per week zal de prinses in het ziekenhuis de cur sussen volgen. De foto toont haar (rechts) bij haar aanmelding met de directrice van het ziekenhuis, mej. Gwendolen Kirby. land wanneer wij hem vragen ons efen kijkje te geven achter de schermen, naleerd, dan rusten „De bezoekers wandelen door ons park, genieten en bekijken de dieren, hem hebben. rusten uit in ons restaurant, terwijl de kinderen zich in de speeltuin amu- Eén van de medische problemen is het seren, kortom kijken tegen de buitenkant aan en hebben geen flauw idee publiek, hoe gek dit ook mag klinken. van wat er aan dit alles vastzit." Wij knikken, want dit is ook onze mening Zoals u zietstaan hier en daar verzoeken en wij zijn hier gekomen om er eens iets meer over te horen. De heer Mul- de <{ieJ'en.initet te voederen. Dit is het eni- deirkl7[Zïl d^elTjk bereid en stel, ons voor aan de heer Lubout, die zich hcotdzakeli|k met de dieren bezighoudt. Helaas blijkt een deel van het publiek AT WAMmrT pmt\ l T.-,zich hieraan niet te storenEt wordt toch U Uitgestrekte arts geen raad zal weten wanneer ze ziek gevoederd, want dat is zo leuk maar de ?h rtaag Z1Ch,.a,an T WOrden" Hoe *aat dat dan?" gevolgen zijn: zieke en dode dieren hoeveel voedsel is er eigenlijk wel nodig „Dit komt niet veel voor," antwoordt de om al die dieren dat te geven wat ze no- dierenverzorger. „En gebeurt het toch f0! begrijpen, dat we zo'n die hebben? dan we ln de meeste gevalle„ heus met plaatsen om het pu- Wanneer wij die vraag stellen, kijken toch wel helpen. Ten eerste staan alle 1 Pla6en' maar mt hittere nood- onze gastheren even bedenkelijk en slaan dierenartsen van de verschillende die- f"! mei} a?n houden- aan het rekenen. Het duizelt ons wan- renparken in ons land met elkaar regel- ™ant het kar* het betreffende dier het Wanneer de chimpansee zijn maaltijd nncr vare. -ti «oneen henen leven kosten. Een recent eeval is Haf Her l-j> kind. leven kosten. Een recent geval is dat der krijgt, wordt h(j gevoerd als zeeleeuwen. Die mogen alleen vis eten. jUn ook ander is zo'n houding eigenlijk. U begrijpt, dat en dat is nog tot daar, maar men in j gooit zelfs stenen in het water, die de Zakt warrn dZ Jmallen genood- dieren naduiken en.... inslikkem Kort- "Ter^Zren '«""I3183''*'* Helaas beztaat'er dikwijls een ontstellend we begrepen met wat er aan de hand wanbegrip evenzo wat betreft het ge- Wanneer men zich houdt aan de tuut was' Voordat we konden ingrijpen, stierf het dier en bij sectie bleek zijn maag vol LTTl ïZ. s,encn ,e zilteh- z° »a kunnen "let,.b"£ot,°"iea' hoon*3"- Gevaarlijk spelletje al die tonnen horen noemen, matig in verbinding en wisselen ervarin- doch we noteren braaf en tenslotte staat gen uit en ten tweede kunnen wij advie- "c^cuwc*1* er dan een formidabele lijst van: 30.000 zen inwinnen bij collega's in het land, die 5 publiek kg vlees, 10.000 kg vis, 50.000 kg hooi, ook hun ervaringen hebben met vreemde voedsel 30.000 kg bieten, 10.000 kg wortelen, 18.000 dieren. Op die manier lukt het meestal kg haver, 8.000 kg tnais, 6.000 kg meel, wel een zieke te genezen. Komt de nood 16.000 broden, 30.000 kg groenvoer per aan de man, dan wordt zo'n ziek dier jaar en ongeveer 1 kist sinaasappelen, 1 mits het klein en niet gevaarlijk kist bananen en 3 pond honing per week gezonden naar een speciaal instituut om dan over tientallen kleine hoeveel- waar mannen v heden ander voedsel maar te zwijgen. 0ver ontfermen Hier zijn natuurlijk kapitalen mee ge- het beter of gestorven is. Grote moeid, maar ook duizend en één zorgen, gevaarlijke dieren blijven hier. De heer Mulder vertelt ons hier het een Belangrijk in dit verband is de hygiëne en ander over „Het vlees is afgekeurd in het park. Er wordt hard gewerkt elke DIT BRENGT ONS ook op een ander voor menselijke consumptie, doch wel dag om alles zo rein mogelijk te houden, punt Wij verwachten dat de mensen goedgekeurd voor de dieren, het is be- Elke morgen wordt 10 km pad geveegd <he ons park bezoeken komen voor de slist bacterievrij. De gehele vleesvoor- voordat het publiek komt Eenmaal per dieren en wel omdat ze er belangstelling willen wij weten. „Dat is betrekkelijk," ziening loopt via het departement van week moet 3,5 ha gazon geknipt worden, voor hebben en ze geen kwaad hart toe- antwoordt de heer Lubout. „Natuurlijk voedselvoorziening. Wij hebben een vlees- Voorts het bijhouden van alle planten en dragen. Dikwijls blijken er zich echter komen er dan weinig mensen, hoewel zij kunner^ ^hierop vlees betrek- bloemen, die allen uit eigen kwekerij ko- individuen onder te bevinden die het die weg blijven eigenlijk niet weten wat men met niet minder dan 30.000 stuks noodzakelijk achten te tonen wat voor ze missen, want veel dieren zijn dan op per jaar." helden ze wel zijn en die zich niet ont- hun mooist. Maar afgezien van het ge zien de dieren te sarren. ringe bezoek hebben we onze handen vol. Gevaarlijke ratten Het slaan met een stok tegen of op een omdat de winter zijn eigen problemen kooi is nog wel het minste en een stapje met zich brengt waarvoor we in de zo- „BIJ DE HYGIENE behoort ook de rat- verder het porren van de dieren met een mer gespaard blijven, tenbestrijding. Wij hebben een speciale stok. De dieren worden nerveus en kwaad Denkt u maar eens aan de vorst, die cursus gevolgd in Wageningen, waarin nemen een dreigende houding aan en de grachten om de dierenverblijven dik' kan wij leerden hoe ratten te bestrijden zon- held. die zich veilig voelt met de tralies doen bevriezen. 's-Morgens vroeg moet i- tussen hem en het dier, glundert. Hoe laf er met bijlen het ijs weggehakt worden en ook overdag moet men bij zware vorst regels behoeft men beslist niet bang te zijn, maar wanneer men kleine kinderen over de afrastering zet of er zelf over heen stapt neemt men risico's waarvoor wij geen verantwoording kunnen dragen." De winter 5-WINTERS hebt u zeker rust hier?" boekj ken, dat in verzegelde wagens naar toe wordt gebracht." Wel vet, geen vet. „U BEGRIJPT, dat aan de inkoop, het vervoer en de opslag van al dit voedsel heel. wat aan vast zit. Er zijn bepaalde perioden waarin men meer vlees krijgt dan men gebruikt, doch evenzo tijden 7" Tu waarin men tekort zon komen, wanneer der dat dMrb,J °nze d,eren 6evaar het vlees uit de vette perioden niet in grote koelcellen werd bewaard. De roofdieren mogen bijvoorbeeld geen schape- of varkensvlees hebben, dat is te vet. De ijsberen moeten echter in be paalde tijden puur vet hebben." „Ik kan zeggen, dat ik de beren hun vet geef," valt de heer Lubout lachend in de rede. „U begrijpt wel wat er allemaal komt kijken om al dit voedsel te verwerken, voor bederf te vrijwaren enzovoort gaat de heer Mulder voort. „Hoe zit dat met de medische verzor ging?" willen wij weten. „Wij hebben hier een vaste dierenarts," vertelt de heer Lubout. „Die komt regelmatig en wan neer een dier ziek is, neemt hij het on derhanden, schrijft medicijnen voor, kort om doet wat hij kan. En verder rust de taak op mij en mijn collega's om er voor te zorgen, dat de dieren in goede condi tie blijven en wanneer ze ziek worden, ze de medicamenten toe te dienen en te verzorgen." Medische problemen „JA MAAR," onderbreken we, "er zijn hier toch ook wel dieren van aparte soorten, waarmee een gewone dieren- een oogje in het zeil houden en ijsvor- ming tegengaan. Voorts de verwarming van de dierenverblijven, een twintigtal grote centrale verwarmingen staan hier heus niet voor niets. De vorst kan de schuiven tussen nacht- en dagverblijven doen bevriezen, dus veel werken met pekelwater. Sommige dieren hebben in die tijd speciale voeding nodig. Neen, de winter is voor ons heus geen tijd, waarin we op onze lauweren kunnen rusten." Nadat wij een gehele morgen met onze begeleiders waren meegetrokken, keken we geheel anders tegen een dierenpark aan als voorheen. We hebben kennis ge nomen van lief en leed, kortom een kijkje mogen nemen achter de schermen en wij kunnen begrijpen, dat zij, die hier wer ken, hun gehele hart aan hun werk heb ben verpand. Het dierenpark is geen show zoals velen denken, maar een terrein, waar een aantal dieren van zeer uiteen lopende soorten wordt verzorgd in eerste instantie om de dieren zelf en waar men hoopt, dat dierenliefhebbers komen om ze te bewonderen en te bestuderen. Als zodanig is het el dorado en een waarde vol rultw'rbezit. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6