S)e Êoid6cSoii^cmt Maarschalk Zjoekofs lot is nog niet beslist Kroestsjcf had een vrolijke dronk Kroestsjef verraste Turkse legatie „Wie oorlog wil kan naar de duivel lopen» Ti .o niet naar Moskou De spoetnik Go'f van terreur in Hongarije Dulles over maarschalk Zjoekofs ontslag Handgranaat ontploft in Israëlisch parlement Rustig weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. WOENSDAG 30 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. M247 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935: Redactie 25594 en 20015; Adver Unties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f 2.55 pjnnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. mun. Telefoontjes 1.50 De leider van de communistische partij in de Sowjet-Unie, Kroestsjef, heeft dinsdagavond tegenover buitenlandse journalisten gezegd, dat over de toekomst van maarschalk Zjoekof, de gewezen minister van defensie, nog geen beslising is genomen. Volgens Kroestsjef zal Zjoekof echter een nieuwe functie krijgen, „in overeenstemming met zijn ervaring en hoeda nigheden". Kroestsjef zei dit op een ontvangst in de Turkse ambassade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse nationale feestdag. De diplomaten op de receptie waren verrast, toen zij Kroestsjef, premier Boelganin en vice-premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. Kroestsjef klonk voortdurend met de ambassadeurs van de V. S., Turkije, Perzië, Zwitserland en Engeland. Hij riep tot allen om hem heen,terwijl hij zijn glas hief: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waarom moet er eigenlijk over oor log gesproken worden er zal geen oorlog komen". De gehele receptie door lieten Kroestsjef, Boelganin en Mikojan zich van hun hartelijkste en vrolijkste kant zien, aldus meldt de correspondent van Reuter. KOMPAS DRAAIT NAAR VREDE. Verslaggevers vroegen Kroestsjef of zijn aanwezigheid op de receptie beschouwd kon worden als een te ken van vermindering van de span ning in het Midden-Oosten als een vredesgebaar. t,Ja, het is een gebaar. Als u zich de vrede voorstelt als de naald van een kompas, zoudt u kunnen zeggen, ZJOEKOFS LOT Maarschalk zjoekofs schijnt nog altijd niet bezegeld te zijn; in het partij-comité was men gisteren althans nog niet tot een besluit gekomen. In zoverre is er wel iets veranderd in de Sowjet-Unie, want in de dagen van Stalin zou er niet zo lang geaarzeld zijn. Overigens gaat alles er nog even geheimznnig naar toe, want over de kwestie, of Zjoekof nu in ongenade gevallen is of niet, of hij een andere functie krijgt, welke inderdaad aangepast is aan „zijn ervaring en capaciteiten", en welke de achtergronden zijn van het langdurige beraad in het 0 centrale partij-comité over dat alles hangt een sluier van diep stilzwijgen. Het is mogelijk, dat wij de vervan ging van Zjoekof als minister van defensie in verband moeten brengen met het verrassende bezoek van Kroestsjef op de receptie van de Turkse legatie te Moskou. Turkije is nj. de laatste tijd het mikpunt ge weest van allerlei vinnige aanvallen van de zijde van Rusland, in verband met de beweerde agressieve plannen tegenover Syrië. Men had eerder ver wacht, dat de Russische autoriteiten demonstratief waren weggebleven, vooral nu zij het toch zo druk had den met hun beraadslagingen over Zjoekof. In plaats daarvan schijnt de vergadering van het partij-comité te zijn onderbroken om de leiders de gelegenheid te geven naar 4e receptie te gaan. Dit bezoek had dus het ka rakter van een demonstratie. Kroests jef, Boelganin en Mikojan bleken in een bovenstbeste bui. Kroestjef zelf toastte er vrolijk op los; hij dronk overal op, maar voornamelijk op de vrede. Men gelooft nu, dat de reden, waar om maarschalk Zjoekof terzijde ge schoven moest worden, gelegen is in de politiek ten opzichte van het Mid den-Oosten. Blijkbaar is men in het Kremlin van mening, dat de campag ne rondom Syrië toch wel wat te ver is gegaan. Aan welke kant de maar schalk heeft gestaan is niet bekend In elk geval heeft Kroestjef zich alle moeite getroost om de indruk te vestigen, dat de kompasnaald weer iets meer naar de kant van de vrede wijst. Wij zullen zien of zijn woorden ook gevolgd worden door daden. In Belgrado is bekendgemaakt, dat president Tito aan spit lijdt en daar door de komende paar maanden niet in staat zal zijn een buitenlandse reis te maken. Tot dusver had men verwacht, dat het 65-jarige staatshoofd de Joegosla vische delegatie naar Moskou zou lei den voor de herdenking van de okto berrevolutie van 1917. Van officiële zijde was hierover evenwel nooit iets meegedeeld. Buitenlandse waarnemers menen dat het niet doorgaan van Tito's reis naar Moskou misschien verband houdt met het ontslag van Zjoekof als Sowj et-minister van Defensie. Twee weken geleden heeft Tito met maarschalk Zjoekof, die toen zijn gast was, deelgenomen aan een jacht partij. Vorig jaar december onderging Tito verscheidene weken een behan deling wegens rheumatiek. dat zij een weinig naar de vrede is gedraaid". Op de vraag of de naald op zaterdag, toen de vervanging van Zjoekof bekendgemaakt werd, was beginnen te draaien, zei Kroestsjef, dat dit reeds enige tijd daarvoor was gebeurd. Volgens de Moskouse correspon dent van de communistische „Daily Worker" werd dinsdag de bijeen komst van het centrale partij comité in Moskou, waarop over Zjoekofs lot wordt beslist, speciaal onderbro ken om de So wj et-leiders gelegen heid te geven de Turkse receptie bij te wonen. Het Parijse avondblad „France- Soir" is van oordeel, dat er geen twij fel over schijnt te bestaan, dat Zjoe kofs ontslag een gevolg is van diens meningsverschil met partijsecretaris Kroestsjef over de politiek ten aan zien van het Midden-Oosten. De maarschalk was van oordeel, dat het te verwachten voordeel van de Russische politiek niet opwoog tegen de vereiste inspanningen. In dit opzicht zou hij het standpunt van Molotof delen. In welingelichte diplomatieke krin gen te Washington heeft men over Kroestsjefs aanwezigheid op de Turkse receptie te Moskou gezegd, dat de Russische communistenleider besloten schijnt te hebben de machi ne op „achteruit" te zetten, nadat hij er zich rekenschap van had gegeven te ver te zijn gegaan en bijzonder grote risico's te hebben genomen. Kroestsjef zou thans van oordeel zijn, dat de vrees, die de Sowjet-Unie in ae laatste tijd heeft veroorzaakt door haar houding in de kwestie tussen Syrië en Turkije, verminderd moet worden. Overigens zijn waarnemers in Mos kou van mening, dat uit het feit, dat het centrale partij comité dinsdag nog geen besluit heeft genomen ten aan zien van Zjoekofs toekomst, blijkt, dat men het in de boezem van de partij niet eens is niet alleen over Zjoekofs figuur, maar ook over po litieke kwesties, die ver uitgaan bo ven zijn promotie of degradatie. Duitsland weigert vierkant ronde kaas Het verbond van Westduitse klein handelaar heeft heden medegedeeld dat, wanneer de Nederlandse kaasfa- brieken zouden blijven weigeren vier kante Goudse kaas te vervaardigen in plaats van in de gebruikelijke ron de vorm, de Nederlandse regering zou moeten ingrijpen om de Nederlandse fabrieken te bewegen haar stand punt te herzien ten behoeve van de afzet op de Westduitse markt. Er schijnt een nieuwe golf van doodvonnissen, arrestaties en proces sen over Hongarije te gaan. Dit maakt pien op uit kranten die Wenen van uit Hongarije bereikt hebben. In alle mogelijke bladen staan berichten over de terechtstelling van contra revolutionairen. Radio Boedapest kondigde gisteren aan dat Hongaren, die vorig jaar heb ben meegeholpen aan het dempen van de opstand de onderscheiding Orde van de vrijheid zullen krijgen. „Kat in 't nauw maakt rare sprongen" Minister Dulles wijt het ontslag van maarschalk Zjoekof als minister van defensie van de Sowjet-Unie aan „buitengewoon grote interne moeilijk heden in Rusland". Hoewel de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken geen oorlog in het verschiet ziet, gelooft hij wel, dat de vrije wereld bijzonder op haar hoede moet zijn in deze periode, omdat een kat in het nauw vaak rare sprongen doet. Dulles zei: „Wanneer een groot land moeilijkheden heeft is het men raadplege slechts de geschiede nis mogelijk, dat die moeilijkheden leiden tot optreden naar buiten. On der dergelijke omstandigheden is Amerika altijd bijzonder op zijn hoe de voor hetgeen de Sowjet-Unie zou kunnen doen." Er zijn echter in de Verenigde Staten geen bijzondere maatregelen genomen, zo vertelde de minister verder, omdat alle Ame rikaanse leiders zich bewust zijn, wat de mogelijkheden zijn. Dulles wilde zich niet wagen aan Het Max-Planck-instituut in Raven- 'voorspellingen omtrent hetgeen er burg West-Duitslandheeft bere- zich nu in Moskou zal spelen. Vol kend, dat de Russische kunstmaan waarschijnlijk tot mei om de aarde zal blijven draaien en het raketdeel tot half december. De Spoetnik ver liest slechts zeer langzaam hoogte, on geveer een kilometer per dag, aldus een woordvoerder van het instituut. De atrofysische waarnemingspost van Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachusetts heeft bekend ge maakt dat niemand de Russische kunstmaan meer heeft gehoord of ge zien, sinds haar radio vijf dagen gele den uitviel. gens hem wijst het feit, dat het Cen trale comité van de Russische com munistische partij nog steeds in zit ting bijeen is, op de ernst van de pro blemen die de achtergrond vormen van het ontslag van Zjoekof. Volgens minister Dulles zijn die moeilijkheden vooral van economische aard. Zij zou den nog vergroot worden door de voortdurend groeiende vraag van de satellietlanden naar Russische econo mische hulp. Verder zou de decentra lisatie van de industrie niet erg vlot verlopen, terwijl er ook moeilijkhe den zouden zijn met de verdeling van de grondstoffen. Misschien is Zjoekof opzij geschoven als gevolg van onenigheid over de produktie ten bate van de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, zei Dulles ten slotte. KORTE golf In Parijs bekleden vaklieden de hoogste post Siuds de vroege lente van dit jaar hebben de Parijzenaren iets vreemds gezien in het zo vertrouwde beeld van de beroemde Eiffel-toren. Men had er namelijk de punt afgesloopt om in de plaats daarvan een nieuwe tele visie-antenne te bouwen, een werk, dat nu vrijwel is voltooid. De nieuwe opbouw vergroot de hoogte van ir Eiffel's schepping van 312 op 320 meter. De nieuwe antenne zal het bereik van de ermee verbonden zender van 60 op 100 tot 150 kilometer brengen. De indienststelling is tegen het einde van december te verwachten. De linkerfoto toont arbeiders, die hoogte vrees slechts van horen zeggen lijken te kennen, op duizelingwekkende hoogte bezig in het topje van de enorme antenne, welke, gezien de rechter- foto maar een minuscuul stukje van de toren vormt. De Amerikaanse marine meldt, dat de atoomduikboot „Nautilus" op men. haar jongste reis naar 'de Noordpool verder noordelijk is gekomen dan 'welk ander schip ook. Zij bereikte, onder het Poolijs varend, een punt op een afstand van slechts 180 zeemijl van de Pool. Een groep communistische op standelingen heeft maandag 25 km. ten noorden van Mandalay (Birma) een passagierstrein opgeblazen, waar door tien personen om het leven kwa- De bekende Griekse schrijver Ni kos Kazantzakis, auteur van de ook in ons land vertaalde roman „Chris tus wordt weer gekruisigd" die verbeeld werd in de Franse film „Celui qui doit mourir" is dins dagmorgen in een ziekenhuis te Frei burg (Zwitserland) op 72-jarige leeftijd overleden. Israëlische politiemannen zijn dinsdag in de stad Nazareth, die hoofdzakelijk door Arabieren be woond wordt en beschouwd wordt als een bolwerk van de communisti sche partij in Israël, slaags geraakt met communistische betogers. Zij ver richtten verscheidene arrestaties. In het noorden van Arizona is dinsdag een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht tegen een bergtop opgevlogen. Men vreest dat alle zestien inzittenden om het leven zijn gekomen. Vijf ministers gewond Een vijf-en-twintig jarige man heeft dinsdagavond van achter de pu blieke tribune in een openbare zitting van het Israëlische parlement een handgranaat naar de ministerstafel geworpen, waardoor vijf ministers Voetbal-ongemak in Tweede Kamer Tijdens de oefenwedstrijd tegen de parlementaire journalisten in ver band met de maandag te Antwerpen gespeelde voetbalontmoeting tussen de Belgische en Nederlandse Kamer leden is de KVP-afgevaardigde mr K.T.M. van Rijékevorsel aan zijn rechterdij been geblesseerd geraakt. De voorzitter van de Tweede Ka mer, maakte gistermiddag tijdens een Kamerbijeenkomst onder algemene hilariteit bekend, dat de heer Van Rijckevorsel „wegens hem op een voetbalveld overkomen ongemak" voorlopig niet de vergaderingen van de Tweede Kamer zal kunnen bijwo nen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's gewond werden. De man kon terstond gearresteerd worden. De politie vermoedde dat het een daad van protest was tegen de Israë lische politiek ten aanzien van de Arabieren in het land. De gewonde ministers zijn premier Ben Goerion, en de ministers van bui- J tenlandse zaken mevrouw Golda Meir, van vervoer Carmel, van ere-1 dienst Sjapiro en van volksgezond-1 heid Barzilai. Premier Ben Goerion en mevrouw 1 Meir, die licht gewond werden, kon den naar hun woning worden ver voerd. Minister Sjapiro moest echter dadelijk in het hoofd en in de buik worden geopereerd voor de verwijde ring van granaatscherven. Minister Carmel heefteen arm gebroken. Alle gewonden zijn buiten levens gevaar, heeft een regeringswoord voerder meegedeeld, behalve minister Sjapiro, wiens toestand zeer ernstig In Delft heeft H. K. H. Prinses Beatrix dinsdagochtend het polio revalidatiecentrum „Delft en omstreken" ge opend. Deze foto laat zien hoe H.K.H. tijdens haar rondgang door het nieuwe centrum sprak met een van de negen kinderen die in de schoolklas de lessen volgen. Dinsdag bewoog zich met grote snelheid een actieve depressie van west naar oost over de oceaan. Bij Ierland aangekomen, nam de depres sie plotseling snel in betekenis af, terwijl ze bovendien haar koers naar het zuidoosten verlegde. Vanochtend lag het centrum met een druk van 1003 mb boven Zuidwest-Engeland; in Schotland, op het noordelijk deel van de Noordzee en ook in 't zuiden van Scandinavië begon de barometer toen snel te stijgen. Er komt daar een rug van hoge druk tot ontwik keling. Een volgende depressie, van New Foundland gekomen, nadert nu het zeegebied tussen IJsland en Groen land. De invloed van deze depressie breidt zich over het noordelijk deel van de oceaan snel in oostelijke rich ting uit. In verband hiermede wordt de reeds genoemde rug van hoge druk naar het zuiden verplaatst en zal ze morgen ons land passeren. Er wordt daarom rustig en op de meeste plaat sen droog weer verwacht, waarbij echter hier en daar mistvorming mo gelijk ia. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Verspreid voorkomende opkla ringen, maar aanvankelijk nog hier en daar enige regen of mot regen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidweste lijke wind, later weinig wind. Voornamelijk in het noorden van het land iets lagere 'temperatu ren. Hoogwaterstan den 31 Okt. v.m. 9.10; n.m. 9.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK MALLORCA regen 9 C. regen 8 onibew. 5 motregen 12 onbew. 2 motregen 13 geh. bew. 13 geh. bew. 11 zwaar bew. 8 geh. bew 11 licht bew. 3 mist 0 onbew. 11 zwaar bew. 8 zwaar bew. 7 licht bew. 2 mist 5 1 2 2 licht bew. 10 Korreltje De meeste van onze vreugden groeien temidden van onze moeilijk heden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1