S)e CöidteSoti/fca/tit Maarschalk Zjoekof ook uit de partij gezet? De anti-Nederlandse campagne in Indonesië Kwestie van promotie schijnt van de baan Kroestsjef thans onbetwist leider Moskou wenst groter propaganda-klankbord School voor Hongaren in Oostenrijk Voor het eerst sinds bijna 4 eeuwen werd het H. Misoffer opgedragen in Woubrugge Ook Mollet niet aanvaard als premier Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 29 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14246 Kroestsjef smijt met j maarschalken BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ f2.55 pjnnd^ ƒ7.50 pJcwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Maarschalk Zjoekof, die zaterdag als Sowjetminister van Defensie werd ontslagen, is volgens onbevestigde berichten nu ook uit het partijpresidium gezet. Deze onofficiële berichten deden gisteren onder westelijke diplomaten de ronde nadat het centrale comité van de Russische communistische partij een speciale bijeenkomst had gehouden. Als Zjoekof inderdaad uit het partij presidium is gezet, betekent dit vrij wel zeker, dat de grote Russische oorlogsleider in ongenade is gevallen. Diplomatieke kringen in Londen geloven, ondanks het officiële stilzwij gen van Moskou, dat partijleider Kroestsjef nu de man aan de top is ge worden. Zelfs als Zjoekof premier zou worden, zou dit voor hem geen promotie zijn, want die eens zo belangrijke post is de laatste tijd, onder Boelganin, sterk ondermijnd. De Moskouse correspondent van het Italiaanse communistische blad „Unita" meldde gisteren, dat de mogelijkheid dat maarschalk Zjoekof een hogere functie zal krijgen als „volkomen van de baan" beschouwd schijnt te moeten worden. Zjoekof was taai. Reuters correspondent Vincent Buist meldde vandaag, dat het cen trale comité in het afgelopen week einde verscheidene malen vergaderd heeft. Ook maandag was het comité tot laat in de nacht bijeen. Waarne mers leidden hieruit af, dat Zjoekof zich krachtiger verdedigt en meer steun krijgt dan de partijleiders ver wachtten. Men vermoedt, dat Kroestsjef en zijn aanhangers, die in juli harde strijd hebben moeten voeren om Ma lenkof en de zijnen uitgestoten te krijgen, ook nu een felle strijd moe ten voeren om de meerderheid van het comité achter zich te krijgen. GREEP NAAR DE POLITIE. Het Deense avondblad B.T. schreef, van iemand te Moskou te hebben ver nomen, dat Zjoekof als minister van Defensie is ontslagen, omdat hij trachtte de politieke politie in zijn macht te krijgen. Agenten van deze politie in Belgra do, zouden dit voornemen van Zjoe kof aan het hoofd van de politieke politie in Moskou, generaal Serof, hebben doorgegeven. Serof zou Kroestsjef ervan op de hoogte hebben gesteld. Volgens het blad had Zjoekof tij dens zijn bezoek aan Joegoslavië te gen vrienden gezegd, van mening te zijn, dat hij als minister van Defensie ook zeggenschap had over de politie- Vliegramp in Spanje Niet ver van Madrid is een passa giersvliegtuig neergestort. Alle 21 in zittenden 17 passagiers en een be manning van vier hebben fle dood gevonden. Het toestel, een DC-3, was van Tanger op weg naar de Spaanse hoofdstad. Het behoorde aan de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Ibe ria". Het vliegtuig wilde een noodlan ding maken, maar er raakte een mo tor in brand, waarna het toestel neer stortte tussen de plaatsen Arganda en Getafe, 20 km. van Madrid. ke politie en dat hij zijn betrouw baarste officieren op sleutelposities had geplaatst. De Moskouse correspondent van het Britse communistische blad „Daily Worker" meldde dinsdag, dat maar schalk Zjoekof als minister van de fensie is afgezet, omdat hij de activi teit van de partij in het leger belem merde. Kroestsjef zelf heeft eind vorige week op een-vergadering van de par tij-organisatie voor het leger in het district Moskou een vergadering die door hoge officieren werd bijge woond d~ redenen voor het ontslag bekendgemaakt. Gevaarlijk geneesmiddel Twee Franse scheikundigen zijn maandag voor een Parijse rechtbank verschenen in verband met de vervaar diging van een „geneesmiddel", Stali- non genaamd, dat de oorzaak zou zijn geworden van de dood van 102 mensen voordat het Franse ministerie van Ge zondheid de verkoop ervan verbood. Stalinon is een ontmettingsmiddel, dat aangediend werd als een wonder middel tegen steenpuisten en etterbui len, maar aan de schadelijke nawer king waarvan nog steeds een 150 men sen lijden. Een hoogleraar in de medicijnen ge tuigde dat de gebruikers van Stalinon last kregen van hoofdpijn, oogziekten, hallucinaties, hersengezwellen en ver lammingen. den, met uitzondering van speciale ge vallen waarvoor geheime besprekin gen zijn overeengekomen. In een Sowjetnota aan de Ver. Na ties wordt gezegd: „De besprekingen inzake ontwapening in de algemene dat'd™ Ver. Naties'driegênwoordïgë vergadering bewyzen dat vele staten Uitbreiding van ont wapeningscommissie De Sowjet-Unie heeft voorgesteld ontwapeningscommissie omzetten een orgaan waarvan alle 82 leden van de Ver. Naties lid zijn en dat voort durend in zitting is. Rusland wil zowel de uit twaalf Ian den bestaande ontwapeningscommissie als de uit vijf landen bestaande sub commissie opheffen. Ook wenst Sowjet-Unie dat de ontwapeningsde batten in het openbaar worden gehou 't Lucht-bat vjaarvan men droomde niet voldaan zijn over de huidige pro cedure van geheime onderhandelingen inzake ontwapening in de subcommis sie". Het nieuwe Sowjetvoorstel kwam als een verrassing. De westelijke landen hadden reeds hun steun verleend aan voortzetting van de ontwapeningsbesprekingen in de subcommissie. Zij hadden eveneens aangedrongen op blijvende geheimhou ding, om te voorkomen dat de bespre kingen een propagandaveldslag wor den. De Ver. Staten hebben het Russische voorstel verworpen. Een Amerikaanse woordvoerder in de Ver. Naties heeft meegedeeld, dat het voorstel „een aanwijzing schijnt te zijn dat Ruseland niet bereid is te onderhandelen. Het doet twijfel rijzen aan de bedoelin gen van de Sowjet-Unie met betrek king tot enigerlei ontwapeningsover eenkomst". Eisenhower naar Londen* De diplomatieke correspondent van de Londense „Times" meldde dins dag, dat de president en mevrouw Eisenhower begin december in Lon den de gasten van koningin Elisabeth zullen zijn. Men hoopt, dat de president En geland zal bezoeken voor hij naar Parijs gaat voor een coferentie van de Navo-raad, aldus de „Times"-cor- respondent. Dit is een exterieur van de „Koningin Julianaschool" in Oostenrijks Karinthië, een op Nederlands initiatief tot standgekomen middelbare school voor „het opvoeden in democratische zin van Hongaarse jongeren, die uit Hongarije gevlucht zijn". Vandaag is de school officieel overgedragen en geopend. In Woubrugge heeft zondagmorgen een bijzondere plechtigheid plaats gehad. Voor het eerst sinds de Hervorming in protestantse zin werd er het H. Misoffer opgedragen. De plechtigheid had plaats in hotel „Het Oude Raedthuys". De H. Mis werd opgedragen door pater C. Faase oJf.m. uit Leiden, die na het Evan gelie enkele mededelingen van liturgische en practische aard deed. In den vervolge zullen iedere zondagmorgen te Woubrugge twee H. Missen worden opgedragen. In overleg met pastoor Olsthoorn te Hoogmade, tot welke parochie het dorp Woubrugge blijft behoren, heeft de bisschop van Rotterdam zijn toe stemming tot deze zondagse plechtigheden gegeven, om voor de katholie- - ke inwoners van Woubrugge ongeveer 25 gezinnen de grote afstand naar de parochiekerk te ondervangen. Op 11 oktober was in „Het Oude Raedthuys" een voorbereidende bespre king gehouden van katholieke inwoners van Woubrugge, waarbij, behalve de pastoor van Hoogmade en kerkmeester Th. Zwetsloot, ook aanwezig was de deken van Leiden, kanunnik W. P. M. Haring. De plaatselijke commissie WC Cr van voorbereiding bestond uit de heren H. J. Hoogenboom, W. Vesseur, W de Lange en J. A. Markx. Er werd op die voorbereidende vergadering tevens overwogen een naai- krans voor de liturgische benodigdheden op te richten; de heer A. Lie verse was bereid als koster op te treden. Voor de katholieke inwoners van Woubrugge werd een circulaire opge steld om hun de heuglijke tijding te brengen, dat weer na onderbreking van ongeveer 385 jaren de H. Geheimen in hun midden zouden worden gevierd. Deze eerste plechtigheid heeft zondagmorgen in de grootste intimiteit en ingetogenheid plaats gehad. Op de geschiedenis van de parochie Woubrugge voorheen Jacobs- woude komen wij nader terug. De 61-jarige schilderspatroon P. Hiemstra uit Haarlem is hedenmor gen tengevolge van een hem gister middag overkomen ongeluk in het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem over leden. De heer Hiemstra reed op zijn bromfiets in de Nagtzaamstraat in Haarlem-Oost. Toen hij naar links wilde afslaan werd hij door een hem achterop rijdende bestelauto aangere den. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Thans Gaillard? zyn. heen v^Mcht" füO Teïen na de s^mUr^wLerd Zn Se, 'dl Coty be- (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NU EN DAN REGEN. Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige, tijdelijk harde of stormachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. stemmen geweigerd aan Mollet de investituur als premier te verlenen. Mollet is de tweede kandidaat-pre mier van de huidige crisis, die 29 da gen geleden begon. Tien dagen ge leden weigerde de Nationale Verga dering haar vertrouwen aan de con servatieve leider Antoine Pinay. Vóór de stemming had Mollet de atirmalfh Votcarl«»rint* ovMxraarc^Viimr^ von,d meedelen of Nationale Vergadering gewaarschuwd dat er geen buitenlandse valuta meer in de Franse straatskas zijn. Voorts zei hjj, dat de invoer gerantsoeneerd zal moeten worden, dat de Franse bank nieuwe voorschotten zal moe ten geven en dat een lening van geven om verslag uit te brengen- Daarna ontbood de president, om half vier vannacht, de radicaal Felix Gaillard, de 37-jarige minister van financiën in de aftredende regering. Na een onderhoud van 40 min. met de president verklaarde Gaillard, dat de president hem verzocht heeft een regering te vormen. Gaillard zal dinsdagavond meedelen of hij de opdracht aanvaardt. Partijzuivering in Polen Kolonialisme" verbrand Gisteravond marcheerde een tien kilometer lange fakkeloptocht met duizenden jeugdige deelnemers uit Djakarta, naar de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger in Djakarta. Deze ge weldige processie, die het hoogtepunt was van de eerste dag van de natio nale campagne voor de bevrijding van West-Irian (Nederlands Nieuw- Guinea), werd voorafgegaan door eenheden van land-, lucht- en zee- Op de plenaire zitting van het cen trale comité van de communistische partij van Polen is besloten tot in stelling van controlecellen in het ge- I hele land om de activiteit en de hou- Tr ding van alle partijleden te contro Voor de ambtswoning van de heerleren. Hasselman werd een stropop, een man met rood gezicht en in het zwart gekleed, voorstellend het „Neder landse kolonialisme", verbrand. De woning van de heer Hasselman werd tijdens de optocht door veilig heidstroepen zwaar bewaakt. Inciden ten hebben echter niet plaats gehad. In drie golven. De minister van voorlichting, Sudi- bjo, verklaarde dat de door de rege ring ingestelde commissie voor de be vrijding van West-Irian de nationale campagne zal uitvoeren in drie gol- Deze foto laat zien hoe de Westberlijnse uitvinder R. Willi Berndt zijn den van het Indonesische kabinet nieuwste geesteskind, het opblaasbare tafeltennisbat, toonde aan de pers. sloegen het voorbijtrekken van de Doordat het bat kan worden opgeblazen is het mogelijk de spanning en dus optocht gade vanaf het paleis van de de veerkracht aan te passen aan de te volgen speltechniek. Men kan dus een president, dat evenals de woning van bat b.v. opblazen om ballen op te vangen, vrij zacht of om aanvallend tej de Nederlandse vertegenwoordiger, spelen, harder. Bovendien heeft het bat het grote voordeel niet topzwaar te de heer Hasselman, gelegen is aan het zijn. Het is niet zeker of de internationale bond het spelen van officiële I grootste plein in het centrum van de wedstrijden met dit bat zal toestaan. 1 hoofdstad, Medan Merdeka. macht en van de staatspolitie. De le-1 ven. t_j Deeersteismaandagbegonnen.de tweede golf zal worden ingezet op 10 november, de zogenaamde „helden dag", en de derde de climax zal een aanvang nemen als de debatten in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties over de kwestie Nieuw- Guinea zullen beginnen. Dit staat onder meer in een resolu tie van 2.000 woorden, die zaterdag is aangenomen. Zij geeft richtlijnen voor de grote zuivering in de partij gelederen. De eerste secretaris van de partij, Gomoelka, heeft voorgesteld het aan tal partijleden, dat op het ogenblik 1.300.000 is, tot de helft terug te bren gen. Twee stromingen in de partij zouden moeten worden afgesneden, namelijk de „revisionisten" (liberale intellectuelen) en de „dogmatische en conservatieve" elementen de (Sta linisten). Er moet volgens Bomoelka ook een „morele" zuivering worden gehouden. „Lanterfanters, herrie schoppers en bedriegers" moesten worden verwijderd. Ook mensen, die zich ideologisch niet met de partij verbonden voelden, moesten in de gelegenheid worden gesteld uit te tre den. Hoogwaterstanden 30 Okt. vm. 8.05; n.m. 8.30. Het weer in Europa HELSINKI regen 8 STOCKHOLM regen 6 OSLO onbew. 0 KOPENHAGEN regen en motr. 11 ABERDEEN lichtbew. 5 LONDEN regen en motregen 14 AMSTERDAM motregen 11 BRUSSEL geh. bew. 10 LUXEMBURG zwaar bew. 8 PARIJS regen 10 BORDEAUX geh. bew. 10 GRENOBLE mist 1 NICE onbew. 11 BERLUN zwaar bew. 10 FRANKFORT zwaar bew. 8 MÜNCHEN mist 3 ZURICH mist 3 GENèVE onbew. 0 LOCARNO onbew. 5 WENEN mist 2 INNSBRUCK mist 2 ROME zwaar bew. 13 AJACCIO licht bew. 9 VEEL WIND Ons land bevindt zich in een krach tige zuidwestelijke luchtstroming, waar mee zachte en vochtige lucht wordt aangevoerd. Deze wordt gescheiden door een front, dat zich van Denemar ken via Engeland en Ierland naar het midden van de Atlantische Oceaan uit strekt. Daar ligt een nieuwe depressie, die tamelijk snel naar het oosten beweegt. Morgen zal deze depressie de Noord zee al bereiken, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat er een krachtige tot harde zuidwestelijke wind blijft waaien. Het front van de depressie zal waarschijnlijk met regen tot ons land doordringen. Korreltje „Helaas wordt een mop hoe ouder hij wordt niet pittiger zoals wijn en cognac." Robert Lynd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1