ADO-DOS en Rapid-NOAD om de leiding in de Ere divisie Pools en puzzles in de aandacht Kamerleden DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS DE DODENRIT ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Docos-SJC en Lisse-Concordia in4A Het programma voor morgen ligt weer voor ons en opnieuw zien we ons voor de zware taak gesteld de mogelijkheden van de diverse wedstrij den onder ogen te zien, waarbij we na tuurlijk de kans lopen een of meerdere malen mis te tasten. Natuurlijk staan we daarin niet alleen, dat zullen de deelnemers aan de voetbalpool roerend met ons eens zijn. Het is ook inderdaad moeilijk om voorspellingen inzake de komende wedstrijden te doen een enkele uitzondering daargelaten. De tijd is voorbij, dat 'n club steevast boven aan in haar afdeling staat zoals vroeger wel gebeurde. We denken bijv. aan de oude tijd, dat Go Ahead en Be Quick alsmaar wonnen en dat er bijna geen concurrenten voor dat afdelingskam pioenschap waren Voor morgen geldt als eerste belang rijke wedstrijd de ontmoeting in het Haagse Zuiderpark, waar ADO bezoek krijgt van het Utrechts DOS, dat al zo vele malen voor de nodige verrassingen heeft gezorgd. Ondanks de nederlaag of misschien beter gezegd: juist door de nederlaag der Hagenaars vorige week tegen GVAV menen we, dat DOS tegen ADO weinig kans op een zege zal krij gen. De Hagenaars toch kunnen tijde lijk een kwade concurrent van zich af schudden en moeten bovendien winnen om „bij" te blijven, want Rapid JC zal ondanks de soms verrassende resul taten van NOAD morgen wel van de Tilburgers winnen, want ook voor de Zuidlimburgers staat het behoud van de leiding op het spel! En dan komt de Sportclub Enschede weer als derde gegadigde voor het lei derschap om de hoek kijken, waarvan NAC al enkele malen teleurgesteld hebbend wel weer de dupe zal wor den. Het lijkt er veel op of de Breda- naars in den beginne boven hun krach ten hebben gespeeld. In Amsterdam is daar verder de wed strijd Ajax—Amsterdam, in Venlo de ontmoeting VVV—Feyenoord, in Eind hoven brengen PSV en BW de poolers tot wanhoop, in Maastricht is het al niet anders met MWGVAVMen kan zijn hart weer ophalen! In de tweede divisie A heeft UVS na drie uitwedstrijden morgen rust om volgende week opnieuw uit te gaan naar Longa, hetgeen er op wijst, dat de competitieleider het programma dit maal al heel zonderling heeft ingedeeld. Intussen krijgen we morgen weder om een interessante strijd tussen de leiders, 't Gooi ontvangt nl. de nog ongeslagen Zaankanters, hetgeen een bijzonder attractieve strijd belooft te worden, waarbij de zenuwen wel een woordje zullen meespreken en waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen is. EBOH, dat op bezoek gaat bij Wilhel- mina, zal moeite doen weer een puntje binnen te halen, doch we geloven, dat de Bossenaren daar niet veel voor zul len voelen. DHC heeft, thuisspelend tegen De Valk, wel een kleine kans op winst. In dat geval komen ze gelijk met UVS, terwijl die kans voor Emma er ook is, aangenomen dat deze Dordtse club van de Bredanaars weet te winnen, nen. Bij de amateurs komen de clubs uit Leiden en omgeving in de 2e klasse A geen van alle tegen elkaar uit. Lug- dunum heeft het ongetwijfeld het moei lijkst, want de Leidese groen-witten moeten bij de leider HBS op be?oek. Er is wel een heel afstandsverschil op de ranglijst tussen beide clubs, maar Lugdunum heeft toch slechts twee ver- liespunten meer op haar debet. Toch geloven we niet, dat de Leidenaars het morgen in Den Haag zullen bolwerken, maar een verrassing is niet uitgesloten. VFC kan zich op de tweede plaats hand haven na het bezoek bij Blauw Zwart en LFC behoudt een kansje tegen DCV. Voor Laakkwartier, dat op bezoek moet bij RKAVV, dreigt gevaar voor de 3de plaats, want de Dambewoners zorgen somtijds voor aardige verrassingen, het geen ook morgen niet onmogelijk is. En Wassenaar tenslotte zal het ook te gen Vriendenschaar zeker niet gemak kelijk hebben. In de derde klasse A krijgt Alphia bezoek van GDA, dat vorige week leider-af werd. De Loosduinse club zal er ongetwijfeld alles opzetten om het verloren terrein te herwinnen. Dat kon wel eens een teleurstelling voor de Rijn streekbewoners opleveren. De strijd om de leiding in de derde klasse B tussen Roodenburg en Rip- perda kan morgen wellicht in een be slissend stadium komen nu Roodenburg de moeilijke uitwedstrijd tegen het eveneens nog ongeslagen TYBB moet spelen. Als de Leidenaars hieruit een gelijk spel weten te behalen, is het al zeer verdienstelijk. Is dit het geval, dan komt TYBB ook weer wat dichter bij de leidende clubs, al heeft VVSB een kans zich te handhaven tegen het be zoekende Alphen en al moet Ripperda in staat geacht worden zich tegen Cele- ritas te handhaven. In de vierde klasse A een inhaal programma met drie wedstrijden, waar bij DocosSJC en LisseConcordia van belang is voor de bezetting van de eer ste plaats. Concordia kan weer naar de kop komen, indien van Lisse gewonnen wordt, maar Lisse, dat danig in het ge drang komt, zal zich wel danig teweer stellen, wellicht met kans op een suc cesje! Docos heeft tot heden niet on fortuinlijk gespeeld, maar het is de vraag, of dit zo door zal blijven gaan. De bewoners van de Boshuizerkade kun nen dit morgen bewijzen tegen het be zoekende SJC uit Noordwijk. De Leide naars zijn de enig thuisspelende clhb, zodat het ongetwijfeld druk zal worden aan de Boshuizerkade. Teylingen, op bezoek bij THB, zal met een punten verdeling al blij mogen zijn. Bodegraven en Boskoop, in de Rijn streekafdelingen spelend, doen het tot op dit ogenblik wel heel erg bescheiden. Zij bezetten resp. de negende en de achtste plaats in de afdelingen D en E. Bodegraven ontvangt Tonegido, Boskoop moet bij Unio op bezoek, beide hoger geplaatst op de ranglijst. Dat zal niet meevallen! Leidse Voetbalbond Weer goede kansen voor leiders DOSR en KRV alle wedstrijden voortgezet met interes sante ontmoetingen. De vraag, of de leiders DOSR en KRV zich daarbij aan het hoofd van haar afdelingen kunnen handhaven, mag eigenlijk niet ter sprake komen. Voor KRV zeker niet, aange zien de Katwijkse club 5 punten voor sprong heeft op het bezoekende Unitas. Voor DOSR eigenlijk ook niet, maar het verschil tussen de leiders van Af deling I en het bezoekende Weteringse Boys bedraagt slechts 2 punten. De be zoekers zullen ongetwijfeld hun huid in de Veen zo duur mogelijk verkopen en aangezien dit een nagenoeg plaatse lijke ontmoeting is, zou een verrassing helemaal niet uitgesloten zijn. De tweede plaats in Afdeling I is morgen vacant, omdat Oranje-Groen deze niet verdedigen kan en dus hangt het van de uitslag in Roelofarendsveen af, of Weteringse Boys naar de tweede plaats zal stijgen. Altior krijgt bezoek van de Stompwijkse Boys en moet in staat geacht worden van de bezoekers te winnen, wier voorhoede nog maar matig op dreef schijnt te zijn. Rouw koopRijpwetering is een strijd van ge lijke krachten, hetgeen een puntenver deling niet onmogelijk maakt. St. Ber- nardus heeft een overwinningskans op de Alphense Boys en LDWS houdt de punten thuis op VTL. KRV kan in Afdeling II dus zeker winnen van het bezoekende Unitas uit Leiden. ZLC, SJZ en MMO zullen om de bezetting van de tweede plaats strij den, waarbij de twee laatste clubs el kaar in Zoeterwoude ontmoeten. O.i. heeft de thuisclub de beste kans. Rest dan de vraag of ZLC het in Oegstgeest tegen UDO zal kunnen bolwerken. VNL kan weer een plaatsje op de ranglijst stijgen door een overwinning op VNA en VVOA zal er goed aan doen einde lijk eens een puntje te bemachtigen, waarvan de Leidse Boys dan het slacht offer zouden worden. Twee Franse keepers zouden de reis naar Brussel, waar morgen de wed strijd BelgiëFrankrijk wordt gespeeld, meemaken, t.w. Claude Abbes (St. Etienne) en Colonna (Reims). Pas in Brussel zou worden uitgemaakt wie van hen het Franse doel zou verdedigen. De beslissing is inmiddels gevallen. Colonna werd door griep uitgeschakeld en dus zal Abbes in het doel staan. Het team heeft hierdoor echter geen reserve- doelverdediger meer. In allerijl werd nog een beroep gedaan op Bernard van Sedan, doch ook deze speler ligt met griep op bed. Hoewel er tijdens deze wedstrijd, die geldt voor het tournooi om het wereld kampioenschap geen spelers mogen wor den vervangen, bevinden de Franse of ficials zich in moeilijkheden. Gesteld dat Abbes vóór de wedstrijd ziek wordt of een verwonding oploopt, dan zal in Brussel namelijk een veld speler of een van de reserves onder de lat moeten staan. IJSHOCKEY IJ.H.C. „DEN HAAG" TEGEN PREUSSEN IJ.H.C. „Den Haag" zal woensdag 30 oktober in Den Haag de eerste wedstrijd spelen om de Cunningham-bokaal tegen de Duitse club Preussen (Krefeld). motorsport NEDERLANDSE T.T.-RACES OP 28 JUNI? De sportcommissie van de F.I.M. (de internationale motorsport federatie) heeft de internationale motorsportkalen der voor 1958 opgemaakt. Op deze voor lopige kalender, die nog moet worden goedgekeurd door het congres van de F.I.M., is voor de grote prijs van Neder land der K.N.M.V. zaterdag 28 juni ge reserveerd. De Grote Prijs der Naties motorcross zal op 7 september worden gehouden. De internationale motorzesdaagse vindt in 1958 plaats van 22 tot 27 september. En zij zijn verontrust Groeperingen Kamerleden hebben in het voorlopig verslag over de begroting van justitie hun ongerustheid uitge sproken over de gang van zaken met allerlei pools en puzzles. Vele leden betreurden het, dat de m nister geen gevolg heeft kunnen geven aan hun suggestie, tot instelling in gezamenlijk overleg tusssn de minister van justitie en zijn ambtgenoot van O. K. en W. van een commissie, die de aan de zgn. voetbalpools ver bonden problematiek aan een breed onderzoek zou moeten onderwerpen Blijkbaar is de bewindsman tot de con clusie gekomen, dat het stelling nemen door de leden vanhet Kabinet, die de anti-revolutionaire beginseien zijn toe gedaan, het instellen van zo n commis sie moest uitsluiten. Intjssen moesten deze leden constateren, dat de ontwik keling ten aanzien van de zgn. voetbal pools eer meer dan minder vei warring te zien heeft gegeven. Bovendien heeft zich in de sfeer van de Loterij wet nog een verschijnsel voorgedaan, dat even eens bijzondere aandacht verdient. Het gaat hier om het zeer frequent voor komen van puzzles in dag- en week bladen, hetzij georganiseerd door deze bladen zelf, hetzij door ondernemingen, die aldus mede propaganda willen ma ken voor hun produkten. Dit verschijn sel heeft een vlucht genomen, welke die van de voetbalpools, zowel voor als na de beperkingen, welke zich te dien aanzien door de bemoeienissen van de K.N.V.B. hebben voorgedaan, verre schijnt te overtreffen. In ieder geval staat vast, dat de prijzen, die bij deze puzzels gewonnen worden, dikwijls uitermate hoog zijn. Mede hierdoor is het aannemelijk, dat de publieke be langstelling zich thans meer richt tot deze puzzels dan tot de voetbalpools. Er kan met recht van een puzzelrage worden gesproken. Deze leden achtten de aldus ontstane situatie verre van onbedenkelijk. Met verontrusting constateerden zij, dat de speelzucht steeds verder om zich heen grijpt. Bovendien dreigt een toestand te ontstaan, welke weinig bevorderlijk is voor een juist begrip van de bevol king voor wat rechtens wel en niet toelaatbaar is. Aan het hand over hand toenemen van puzzelacties worden im mers geen feitelijke hindernissen in de weg gelegd. Gezien enige recente rech terlijke uitspraken, behoeft de Caritas- pool zich voorshands geen zorgen over zijn toelaatbaarheid te maken. Met be trekking tot de K.N.V.B.-pool is hier omtrent nog niet beslist. Deze leden waren dan ook de mening toegedaan, dat het kabinet mede ge zien de omvang van dit op velerlei wijze dingen naar geldprijzen aan de op dit terrein rijzende problematiek ernstige aandacht zal moeten schenken. Daarbij zouden zij ter discussie willen brengen, of de gang van zaken in de praktijk geen reden inhoudt voor ern stige twijfel omtrent het antwoord op de vraag, of de bestaande bepalingen ten aanzien van het loterijwezen nog wel gedragen worden door het rechts bewustzijn van een grote meerderheid van ons volk. Zij verklaarden van de minister gaarne te zullen vernemen, of hij te dezen niet een bijzondere taak voor zich ziet weggelegd. Bij deze leden was de vraag gerezen, of maatregelen tot beheersing van de ontstane situatie niet gewenst zijn, waarbij men recht zou moeten laten wedervaren aan ver ontrusting en gewijzigde rechtsovertui ging, zodat enerzijds regulering en be perking zeker niet zullen kunnen wor den gemist, terwijl anderzijds meer zou behoren te worden toegestaan dan thans geoorloofd is. Verscheidene andere leden, die zich hiermee, konden verenigen, spraken van deze loterij-materie als een labyrint. Zij meenden te weten, dat ook de korf- balbond begint met enig pool-systeem. Deze leden zouden het bijzonder op prijs stellen, als de minister de tekst zou willen verschaffen van de telasteleg- ging, welke door de officier van justitie is gehanteerd in de test-case, met be- ROSSEM du CHATTEL at 95 DRIESSEN HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 j, du PON E reestraat 89 SCHAKEN HET INTERN. ZONE-TOURNOOI TE WAGENINGEN Ter inleiding van het internationaal zone-tournooi, dat aan het einde van november te Wageningen wordt gehou den, heeft ir. H. J. van Steenis, de aftredend voorzitter van de K.N.S.B., enkele mededelingen verstrekt ten aan zien van de organisatie van dit bijzon dere schaakgebeuren in ons land. Evenals voor het tournooi om het kampioenschap van Nederland heeft de Caltex petroleummaatschappij voor een prijzenfonds zorg gedragen, dat 4100 groot is. De eerste prijs zal 1000 be dragen. Het tournooi, dat door de K.N.S.B. georganiseerd wordt in opdracht van de F.I.D.E., de wereldschaakbond, is een onderdeel van de eerste ronde van de nieuwe tournooien over de wereld ver deeld, waarvan er, behalve die in Rus land, drie in Europa worden gehouden. Twee ervan zijn al achter de rug: de tournooien, welke in Sofia en in Dublin werden gehouden. Van de Europese zones gaan de eer ste drie over naar het interzonale tour nooi, dat in 1958 in Zuidslavië gehou den zal worden. In totaal zullen 211 spelers uit de zone-tournooien naar het interzonale tournooi overgaan. In 1959 volgt dan het kandidatentournooi met zeven deel nemers: vijf uit het interzonale tournooi en twee van het vorige kandidatentour nooi. De winnaar daarvan speelt een match met de wereldkampioen om de titel. Na de opening, welke zaterdagavond 8 uur in hotel „De Wageningse Berg" zal plaatsvinden, wordt de loting ge houden. Hierbij zal de zgn. nationali- teitsregel worden toegepast. Dat wil zeggen, dat spelers van hetzelfde land in de eerste ronde tegen elkaar zullen uitkomen. Grootmeester Szabo, die in dergelijke tournooien over het algemeen met veel succes speelt, en ook nu als een van de favorieten start, gaf, toen er naar zijn kansen gevraagd werd, een afwij kend antwoord. Vooral voor het kwar tet der jongeren Larsen, Olafsson, Iv- kov en Uhlman was hij beducht. De lijst der deelnemers ziet er als volgt uit: W. Niephaui (int. meester) en R. Teschner (int. meester) beiden West-Duitsland, W. Uhlmann (intern, meester) Oost-Duitsland, H. Dückstein (int. meester) Oostenrijk, Bent Larsen (grootmeester) Denemarken, V. Hënni- nen, Finland, F. Olafsson (int. meester) IJsland, V. p. Lintblom, Noorwegen, G. Stahlberg (grootmeester) Zweden, P. H. Clarke, Engeland, A. Kolarov (intern, meester) Bulgarije, L. Szabo (groot meester) Hongarije, dr. O. Trojanescu (int. meester), Roemenië, Alster (int. meester), Tsjechoslowakije, B. Ivkov (grootmeester) en dr. P. Trifunovic (grootmeester) beide Zuidslavië, H. Donner (int. meester) en C. Orbaan beiden Nederland. trekking tot de K.N.V.B.-pool aanhangig gemaakt. Vele andere leden merkten op, dat zij niet nader wilden ingaan op de wijze, waarop de vervolging in de zaak van de K.N.V.B.-voetbalpool heeft plaatsge vonden zolang de zaak nog sub judice is, niettegenstaande het feit, dat deze in den lande verwondering heeft ge wekt. Ook deze leden spraken van een verwarde toestand, die op loterijgebied in de afgelopen maanden is geschapen, een toestand, die de indruk doet ont staan, dat de regering niet meer in staat is de wet te handhaven. De talloze prijs vragen hebben een zodanig karakter, dat het op zijn minst genomen twijfel achtig is, of de deelnemers een over wegende invloed op de uoitslag, in de zin van de Loterij wet, kunnen oefenen. Deze leden waren voorstander van een krachtig beleid, omdat de kans groot is, dat door de evenbedoelde spe len de loterijen voor maatschappelijk en charitatief nuttige doeleinden niet meer bij het publiek aanspreken. De kans op winst is bij deze laatste veel kleiner, omdat een groot gedeelte van de opbrengst voor het nuttige deel is bestemd. Ook zijn daarbU de prijzen veelal lager. Deze dienen zich als min der spectaculair aan, omdat van uit kering in geld geen sprake is. Deze leden drongen bij de bewindsman op een duidelijk en krachtig standpunt. 't Is waar gebeurd. Ergens in ons land werd een society party gegeven. Baron van Bierstegen, met meer geest dan geld, had zich geweldig ver veeld. De gastvrouw duldde hem ter nauwernood, doch z'n titel woog zwaar. Dat wist de baron en daarom zon hij op wraak, 't Liep tegen 't eind en de bedienden in livrei, kondigden reeds wachtende auto's aan. De ba ron had een van de bedienden apart genomen, hem iets in 't oor gefluis terd en 'n riks in de hand gestopt. Nu stond hij, (de bediende) weer op z'n post en riep weer af: De auto van freule die en die staat voor. De auto van douarière zo en zo. De auto van mijnheer zus, en toen plotseling als 'n koud bad: „de overschoenen van ba ron Biersteegen staan voor!" De baron heeft zich nooit meer op vervelende society-parties behoeven te vertonen. Moeilijk geval. „Vader!" „Wat, ben je daar alweer? Ik heb je juist verboden 'n woord te zeg gen, voordat ik de iets vraag, ver staan!" .Vraagt u me dan eens of broertje van de trap is gevallen." „Eerst was het een stofzuiger. Nu wil hij ook nog, dat ik een afwasma chine voor hem koop." Het geheim. A: „Ik wou je heel in vertrouwen iets zeggen." B: „Ik luister." A: „Ik heb vandaagf nog 25 gulden nodig." B: „Wees gerust; ik zal m'n mond houden." In de Belgische trein. Reiziger tot conducteur: „Daar binnen zit een idioot, die me probeert wtfs te maken, dat h(j Napoleon is." Conducteur: „Troost u, het volgen de station is Waterloo". Goede oplossing. „Kerel, wat zie jij er ellendig uit, scheelt er wat aan?" „Och, ik slaap al twee nachten niet. Als ik maandag niet een wis sel van tweeduizend gulden betaal, ben ik failliet". „Maar mijn beste jongen, waarom ben je dan niet eerder bij me geko men?" „Wat? Wil jij me dat geld dan le nen?" „Wel nee, maar ik heb een uitste kend slaapmiddel." „Hallo meneer, mijn zoontje Karei kan vandaag niet op school komen, hij is ziek." „Dat is goed, maar met wie heb ik feitelijk het genoegen?" „Met mijn vader". Snedig. Een wandelaar ontmoet bij een beekje in de bergen een vis ser en vraagt: „Wat vist u?" De man antwoordt: „Forellen." ,En heeft u al wat gevangen?" „Nee." „Hoe weet u dan, dat u forellen vist?" Dat was de reden. Jimmy: „Jij durft niet met me te vechten, he?" Tommy: „Welles, maar als ik met jou vecht, krijg ik van mijn moeder een standje." Jimmy: „Hoe kan ze dat dan te we ten komen?" Tommy: „Ze zal de dokter bij jul lie zien binnen gaan!" Bewonderaars. Een filmacteur, die bekend stond om zijn middelma tige talenten en zijn grote ij delheid, dineerde eens in Hollywood met Os car Levant, toen hij opmerkte: „Ik zou wel eens willen weten, of mijn bewonderaars mij van hun gene genheid zouden doen blijken, indien ik met de film brak". „Ongetwijfeld, kerel", zei Oscar Levant, „genegenheid en dankbaar heid!" „U kunt dus kiezen, beklaagde: zes dagen gevangenis of zeventig gul den." »Als het uwe edelachtbare hetzelf de blijft, zal ik toch liever maar het geld nemen." Verborgen kwaliteiten. Bedien de in het magazijn voor regenkleding: „In deze jas, meneer, merkt u niet, dat het reg nt." Klant: „Maar hoe weet ik dan dat het droog geworden is?" 21—25 oktober 1957. vrijdag 15 okt. Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 18 okt. Alg. Kunstzijde Unie155 1/4 163 1/4 158 4 7/8 Van Berkel's Patent172 1/2 180 180 7 Van Gelder Zonen 175 1/2 183 183 -j- 3 Kon. Ned. Hoogovens 255 265 260 Ned. Kabelfabriek 241 247 243 9 Philips 277 1/2 241 3/4 234 5/8 2 1/8 Unilever 329 1/2 347 340 1/4 5 1/2 Wilton-Fijenoord 200 208 1/2 200 7 Kon. Petroleum152,50 167,60 162,40 -f-2,90 Holl.-Amerika Lijn 144 1/2 150 145 5 1/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij.130 1/2 134 130 1/2 3 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 133 1/2 140 1/2 133 1/2 6 3/8 Van Ommeren 212 222 213 8 3/4 Amsterdam Rubber 60 1/4 62 3/4 60 7/8 1 5/8 H.V.A98 102 1/2 98 1/4 1 1/2 Ver. Deli Mijen60 1/4 65 1/4 61 17/32 3 15/32 3Y, Staffellening 1947 79 5/16 79 15/16 79 1/2 5/16 3 Invest, cert. Ned88 1/4 88 5/8 88 1/2 1/8 3% Nederland 1962-6487 3/16 87 7/16 87 3/8 7/16 Omzetten nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 8.492.280 Obligaties 16.890.192 Deze week (voorl.) Aandelen 6.256.870 Obligaties 11.454.116 A.N.P.-C.B.S. Beur 'ndices 1953 100: vrijdag 18 okt. vrijdag 25 okt. Internationale concerns 256,32 258,49 Industrie 132,66 132,50 Scheepvaart 134,89 129,88 Banken106,40 107,22 Indonesische fondsen 80,34 79,51 Algemeen 182,06 182,59 door RIE VOLLEBREGT Akkerman kreeg van Van der Gijp gedaan, dat deze overal met hem op zoek zou gaan. Waarschijnlijk heeft Blanchard dit gemerkt en deed in Antwerpen een verraderlijke aanval op Van der Gijp, die bij nacht in de Schelde werd geworpen. Aan de hand van getuigenverklaringen werd door de politie aangenomen, dat Van der Gyp verdronken was. Hoewel men het lijk nimmer vond, dacht men in het feit, dat de man zich evenmin kwam melden, dat hij in derdaad was omgekomen en na de bevrijding werd dit bericht dan ook aan het Bevolkingsbureau van Rot terdam doorgegeven. In werkelijkheid werd Van der Gijp echter gered. Hij ging zich niet melden, allereerst om een nieuwe aanslag van Blanchard te ontgaan, maar ook om de misdadiger in de meer te duchten had. Na de bevrijding van Brabant ging Van der Gyp, die geheel onderhou den werd door Akkerman, met laatstgenoemde mee naar Nederland omdat zij redenen hadden om aan te nemen, dat ook Blanchard zou trach ten zich daar te verbergen. Het zou in België immers al te onveilig voor hem zyn geweest. Het zoeken werd voortgezet. Maar omdat Akkermans geld op was, en het onderhoud van Van der Gijp bij zonder duur was de man wilde zich immers niet melden vóór Blan chard gevonden was en hij moest dus van in het zwart gekochte dis tributiebonnen leven nam Akker man een dramatische beslissing: hij verkocht zijn tent om van het geld daarvan zijn wraakneming te kun nen voltooien. Niets had meer waar de voor hem: hij dacht niet meer aan waan te laten, dat hij van hem niets zyn toekomst, enkel aan wraak. De maanden gingen eohter voorbij en nog steeds werd Blanchard niet gevonden. Akkerman verwachtte dat de man vroeg of laat op een ker mis zou opduiken en daarom had hij in de koopacte de bepaling gemaakt, dat hij tot 1 Januari 1946 zijn bedrijf zelf wilde blijven uitoefenen. Zijn geld raakte echter weer op en daar om verzocht hij Van Veen herzie ning van de koopsom, hetgeen aan leiding heeft gegeven tot het... eh... misverstand van gisteren. Intussen was ook Noord-Neder land bevrijd en eergisteravond kwa men plotseling Blanchard en Van der Gijp tegenover elkaar te staan. Blanchard weifelde niet maar sloeg toe. Hy gaf Van der Gijp een dode lijke injectie en sleepte hem naar de dodenbaan, waar hij eerst het moord werktuig wegwerkte en daarna de dode man in een wagentje zette. Toen het wagentje via de klap deuren naar buiten kwam, schrok Akkerman geweldig. Hij begreep dat dit het werk van Blanchard moest zijn, maar hoe moest hy nu te weten komen onder welke naam de man zich verschool? Dirk Maas wist van de hele ge- sohiedenis af. Ook hij had een dier baar familielid door mishandelingen van Blanchard verloren en daarom steunde hij de pogingen van Akker man. Samen heben zij na sluiting van de kermis gepoogd te ontdek ken wie Blanchard kon zijn. Ze waren niet van plan naar een hotel te gaan, maar zouden niet rusten voor ze de misdadiger ontdekt hadden. Ze zwierven van tent tot tent, he laas afzonderlijk. Akkerman ontdek te plotseling licht in zijn woonwagen en zonder Dirk te gaan roepen haast te hij zich erheen... Blanchard had kort nadat het lijk van Van der Gijp naar de woonwa gen van Akkerman was gebracht, van de afwezigheid van Akkerman gebruik gemaakt om de foto uit het paspoort te scheuren. Later in de nacht wilde hij waarschijnlijk zoe ken of er uit de zakken van Van Gijp nog andere dingen te verwijderen waren en daarbij werd hij verrast door Akkerman, Blanchard zag zich ontdekt, maar vóór Akkerman, die niet rekende op een zo verraderlijk wapen, iets kon doen, had hij al een dodelijke injectie te pakken. Blan chard zat blijkbaar goed in zijn moordwerktuigen. De inspecteur keek De Kok aan en vervolgde: Blanchard had het portret uit de pasfoto gescheurd, ver moedelijk om de identificatie te be moeilijken. Later werd dit portret tussen zijn papieren gevonden, maar de agent die deze ontdekking deed, dacht zich in de woonwagen van de heer De Kok te bevinden, zodat de ze de oorzaak was van het tweede misverstand. Blanchard wist niet goed, wat hy met het lyk van Akkerman moest doen. Hopende, dat verwisseling minstens de situatie zou verwarren, legde hy Akkerman op de plaats van Van der Gijp en laatstgenoemde zette hij in een wagentje van de do denbaan. Bijna was zijn opzet gelukt als de directeur van het ziekenhuis de minieme wond van de injectie niet had gezien- Dirk Maas miste Akkerman. Hij zocht overal, ging tenslotte naar de tent van zijn baas kijken en bemerk te dat de deur van de woonwagen, die door agent Vader zorgvuldig ge sloten was, open stond. Blanchard had in de haast vergeten haar te sluiten Dirk merkte, dat Akkerman eveneens vermoord was en nu nam hij het besluit ogenblikkelijk naar Breda te gaan, waar Van der Gijp een goede vriend had wonen, met wie dat wist Dirk hij 's mid dags hier in de stad nog gesproken had. Dirk Maas had op het goede paard gewed; Van der Gijp had zijn vriend gezegd, dat zijn werk voorbij was: hij had Blanchard ontdekt. De vriend had gevraagd, waarom hij dan niet dadelyk Akkerman en Maas daarvan kennis gaf, maar Van der Gijp had geantwoord, dat hij eerst het genoe gen wilde smaken Blanchard per soonlijk de wraak aan te kondigen. Daarna zou hij hem pas aan Dirk en Akkerman overlaten en zichzelf de volgende dag by het Bureau Bevol king te Rotterdam aanmelden om de fout in de registers met behulp van verklaringen van zijn vrienden te herstellen en zich legale distributie bescheiden te laten verstrekken. Zodra Dirk Maas dit alles verno men had, begaf hy zich weer naar hier maar onderweg was hij zo ver standig af te zien van persoonlijke wraak en hij kwam dus rechtstreeks naar mij toe. Nu. toen was de arres tatie gauw genoeg een feit. De arrestatie van Blanchard ging vlugger dan de inspecteur had durven hopen. Twee agenten namen buiten vóór de deuren van het circus plaats en één der drie rechercheurs nam de achterkant van de tent voor z'n rekening. De beide andere gingen naar binnen en vroegen aan de di recteur of ze Louis Brume even mochten spreken. De directeur wees hun argeloos de imitator aan en vóór deze begreep wat er gebeurde stonden de rechercheurs naast hem. Een haalde z'n politiepenning te voorschijn en zei: Wij hebben opdracht u te ar resteren. Wees zo verstandig ons zon der verzet te volgen. Blanchard haalde de schouders op en zei: Mijn spel is uit. Ik ben verloren. Ik zal u volgen heren. Om geen opzien te verwekken vroegen de rechercheurs de directeur aan de achterkant van de tent een opening te maken. De rechercheur die daar op wacht stond waarschuw de de twee agenten en daarna werd de arrestant naar het politiebureau gevoerd. (Slot volgt)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5