§L£UT£LGAT &>ytmSTAD Nieuw therapiegebouw voor psychiatrische universiteitskliniek Japanse schilders beelden „het vlietende leven" uit Gemeenteraad Alphen a. d. Rijn ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 Jelgersmakliniek, Oegstgeest, uitgebreid Voor de faculteit der Medische we tenschappen van de Leidse univer siteit was het gisteren een feestelijke dag. Door het ingebruik nemen van een nieuw therapiegebouw bij de psy chiatrische universiteitskliniek (Jel gersmakliniek te Oegstgeest) werd een nieuwe stap gezet op het gebied van de experimentele medische psy chologie. In zijn welkomstwoord aan de ver schillende genodigde getuigde de president-curator, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, sprekend namens (het college van curatoren, van zijn vreugde over het gebeuren. „In de universitaire wereld wor den nooit alle verlangens vervuld, aldus spr., die zeide het prettig te vinden getuige te kunnen zijn van de voltooiing van althans een facet van de urgente uitbreidingsplannen. Tevreden met het kleine, meende hij niettemin dat er reden was voor zorg over de verwezenlijking van die plan. nen. In vergelijking tot de musea hebben de universiteiten gelukkig nog niet zeer te lijden gehad onder bestedings beperkingen maar het is geraden, waakzaam te blijven. De president curator meende dat de regering het nationale belang van de universitei ten voor ogen gehouden moet wor den. Hoe groot ook, dat belang zal nooit, zoals de resultaten van han del en industrie, in cijfers te vatten zijn. De toename van hen, die een uni versitaire opleiding willen volgen is thans sterker dan ooit. Spr. weet dit aan de toeloop naar het middelbaar onderwijs en aan de verhoogde eisen, die door de maatschappij gesteld worden. Met woorden van welgemeende dank aan allen, die aan de totstand koming van de nieuwbouw hadden •bijgedragen, verklaarde spr. het the rapiegebouw voor geopend. Geschiedenis en betekenis. Vervolgens schetste prof. dr. E. A. D. E. Camp, dir. van de Jelgersma kliniek het belang van de psychia trische universiteitskliniek. In 1903 door prof. Jelgersma opgericht als het Rijngeest sanatorium, telde het slechts enkele bedden. Na twintig jaar werd de inrichting een polikli niek en sinds prof. dr. E. A. D. E. Carp in 1930 tot directeur van de kliniek werd benoemd, is ze uitge groeid tot een omvangrijk weten schappelijk geneeskundig-psycholo gisch centrum. Spr. gaf een inzicht in de beteke nis van de nieuwe kliniek voor het onderzoek naar de geneeswijze voor de geestelijk gestoorden, welk werk slechts met tact en toewijding gedaan kan worden. In dit verband ging spr. in op de geneesmethoden die de kliniek zijn eigen sfeer geven. Men tracht de pa tiënten de gang naar de burgermaat schappij gemakkelijker te maken doch de aanpassing van de patiënt is moeilijker dan men aanvankelijk v/el eens heeft gedacht. Apparatuur en aankleding van het nieuwe gebouwtje dat een semie- permanent karakter draagt, zij'n aangepast aan het streven te bevor deren, dat het neurotisch-zijn een volwaardig in-de-wereld-zijn wordt Nadat prof Carp, een uiteenzetting had gegeven over doel en bestem ming van het nieuwe gebouw, maakte het gezelschap een rondgang door de kliniek. Onder de aanwezigen zagen wij burgemeester jhr. mr. F. H. Kinschot van Leiden en de burgemeester van Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, de rector Magnificus prof. dr. S. E. de Jongh en het volledig college van curatoren, leden van de medische staf en co-assistenten, die in de kli niek werkzaam zijn, alsook de advi seur van de minister van O. K. en W., dr. J. J. Brutel de la Rivrère. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) ZATERDAG 26 OKTOBER. P. C. L.-Jubileumfeestavond. Stadsgehoorzaal, Z uur nam. Speeltuinve-enlging „Zuiderkwar tier". Jeugdcabaretmiddag. St. Anto- niusclubhuis, 2.30 uur nam St. Leonardusparochie. Fancy-Fail Tent naast parochiekerk 14.0017.00 en 19.0023.00 uur. ZONDAG 27 OKTOBER. St. Leonardusparochie. Fancy-Fair Tent naast parochiekerk. Als zater dag; des avonds vanaf 19.30 uur. Herwonnen Levenskracht. Slot- feestavond bij 40-jarig bestaan. Stads gehoorzaal 19.30 uur nam. Kon. Ned. Hist, vereniging. Strand Museum voor Volkenkunde exposeert Collectie F. Tikotin Ter afwisseling van èn als aan vulling op de tentoonstellingen van Japanse houtsneden van het „vlie tende leven" (ukiyo-e hanga), die periodiek in een kleine zaal van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden worden gehouden, wordt dit keer de aandacht gevraagd voor Ja panse hangschilderingen van het „vlietende leven". Daartoe heeft men uit de rijke verzameling van de heer F. Tikotin te Wassenaar een keUze kunnen doen, die werd aangevuld met enkele zeer goede stukken uit het eigen museumbezit. De bedoeling van deze tentoonstel ling is om een zeldzamer, maar niet minder belangrijk, aspect te tonen van het werk der Ukiyo-e-meesters dat ons voornamelijk uit de prent kunst bekend is. Want men mag toch niet vergeten dat houtsnede ontwerpers ook, en misschien zelfs wel in de eerste plaats, schilders waren. Een oordeel over hun werk moet dan ook mede berusten op deze schilderingen. Dit wordt ons niet ge makkelijk gemaakt omdat de schil deringen unica zijn, die van de aan vang af in het land van herkomst, Japan, meer en beter gewaardeerd werden dan de houtsneden, en dit vormt de oorzaak dat zij, buiten Ja pan, weinig tè weinig bekend zijn. Courtisanes Bij het bekijken van deze schilde ringen valt het in de eerste plaats op dat de courtisanes, bij uitstek zinnebeeld van het „vlietende leven", het onderwerp bepaalt. In het alge meen is dan ook het onderwerp, het „genre" meer kenmerkend voor de ukiyo-a dan de stijl van schil deren. Hoe verschillend deze stijlen, bij alle overeenkomst overigens, waren, blijkt duidelijk bij Toyokuni (1769 1825) en Eishi (1756—1829). Eishi v A itemed SMOLDERS 80 JAAR Gisteren vierde de heer J. W. Smol ders, muziekleraar aan de Vondellaan 12, te Leiden zijn tachtigste ver jaardag. Dit feit is niet ongemerkt voorbijgegaan. Trouw en Durf" bijvoorbeeld bracht de jarige een serenade, die in de Vondellaan veel belangstelling trok. De heer Smol ders is vele jaren dirigent van de harmoniekapel T. en D. geweest. De jarige bracht dank voor deze onverwachte hulde, waarna de korps leden de gelegenheid kregen hun oud-dirigent de hand te drukken. LOOP DIE BUS MORGEN NIET VOORBIJ Traditiegetrouw zullen de leden van de K.A.V. en het Katholiek Vrou wengilde op het feest van Christus Koning, zondag a.s- aan de uitgangen van de kerken een speldje aanoieoen, een kruisje, als symbool van Christus' Koningschap. De baten van deze actie zijn gro tendeels bestemd voor een rusthuis, waar rusthoevende moeders op ver haal kunnen komen. Bovendien ont vangt een aantal Leidse sociale in stellingen een gedeelte van de op brengst. Loop die bus zondag niet voorbij! Gedenk royaal een „vergeten groep" moeders, die voor rust en genezing in een tehuis worden opgenomen, waarna zij hun plaats in hun gezin nen weer kunnen innemen. Wegens ziekte van mevr. Linden- hoff moeten de bussen en speldjes van de collecte aan de Hartebrugkerk niet afgehaald worden Stille Rijn 16, maar bij mevr. A. van Cleef, Haarl.straat 174. Verbouwing aan de Morsweg Het verbouwen van de percelen aangehouden. Morsweg 85 en 85a is namens de heer van Vliet te Leiden opgedra gen aan de firma J. Bekooy alhier. Onvoorzichtigheid. De negenjarige Johanna S., wonen de aan de Breestraat, stak gister middag tegen half 6 voor haar ouder lijke woning, de rijweg over zonder daarbij voldoende het drukke ver keer in acht te nemen. Ze werd doc^ een personenauto aangereden en kreeg behalve een hersenschudding ook een bloedende hoofdwond en schaafwonden. Het meisje werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. K.A.B.-Hartebrug. De K.A.B.-afdeling Hartebrug opent op woensdagavond, 30 oktober a.s., haar win terprogramma met een open gesprek. Na afloop van dit program mapunt is er gelegenheid om een kaartje te leggen. WINKELPAND AANBESTEED. Door het architectenbureau Koning en Siezen te Hoofddorp is namens de firma M. Langezaal en Zn alhier on dershands aanbesteed: Het bouwen van een winkelpand met 2 flatwonin gen aan de Stille Rijn. Voor het bouwwerk waren de inschrijvingen van hoog naar laag als volgt: F. H. van Geenhuizen te Leiden f 138.000, W. Ouwerkerk, Leiden 137.500, fa. J. van Riet, Leiden 136.559. Voor het schilderwerk: P. A. de Jong, Leiden 7480, fa. J. van Muiden Zn., Leiden ƒ72260, H. van Am sterdam, Leiden f 6400. De gunning is heeft een tot in onderdelen identiek beeld gegeven van „zijn" cóütlsane, maar hoe verschillend is beide keren de stijl, de wijze var schilderen. By Toyokuni zien we iets dergelijks en het is een verrassing hoezeer zijn stijl hier afwijkt van wat we van hem gewend zijn te zien op de prenten. Er zijn ook ukiyo-e-schilders ge weest, waarvan we moeten aanne men dat ze nimmer houtsneden heb ben ontworpen. Tot hen behoren bv. Miyagawa Chóshun (16821752) en Yamazaki Joryü (pl.m. 1757). De laatste sluit qua stijl en zelfs in zijn wijze van signeren nauw aan bij de zgn. Kaigetsudó-groep uit het begin van de 18de eeuw en is een typisch voorbeeld vari het doorwerken van traditie en „manier". Een zeldzame verschijning is ook de schilderes Kunihisa (begin 19de eeuw), leerlinge van Toyokuni. Zij heeft voornamelijk geschilderd in het genre waarvan hier een uitmun tend voorbeeld aanwezig is. Prenten van haar zal men zelden tegenkomen. Ook Eishi's (17561829) prenten zijn dun gezaaid; na 1799 wijdde hij zich geheel aan de schilderkunst. Topstukken excursie. Verzamelen op Stations plein, 10.30 uur v.m. MAANDAG 28 OKTOBER. St. Leonardusparochie. Fancy-Fair Des avonds als zondagavond. Leidse Amateurfotografen-ver. Ir A. M. Overeijnder over Noord-Italië. De Doelen, 8 uur nam. Mij voor Toonkunst. Jeugdconcert. R'dams Philharmonisch Orkest. Stadsgehoorzaal, 2 uur nam. K. O. Toneelvoorstelling „De Medeplichtigen" Haagse Comedie. Schouwburg, 8 uur nam. A.K.W.V. Mej. C. v. Voorst tot Voorst over: ,,'t Contact met de niet- katholiek", gedachtenwisseling met K.V.P.-bestuur. Het Gulden Vlies, 8 uur nam DINSDAG 29 OKTOBER. K. O. Toneelvoorstelling ,.De Me deplichtigen" Haagse Comedie, in de Schouwburg, 8 uur nam. R.-K. Officierenvereniging. Ope ning seizoen. Na H. Mis in kapel St. Lodewijkskerk te 8 uur nam., lezing in mess Doelenkazerne. WOENSDAG 30 OKTOBER. K.A.B.-Hartebrug. Opening winter - programma. Open gesprek, na afloop kaarten. Foyer St. Antonius Clubhuis, 8 uur nam. K. O. Toneelvoorstelling „De Me deplichtigen" Haagse Comedie. Leid se Schouwburg, 8 uur nam. Rijksmuseum v. Volkenkunde. Le zing „Goddelijk Koningschap in Centraal Afrika" door dr A. A. Trouwborst. Steenstraat la, 8 uur nam. K. O. Lezing. „Het goede kin derboek", mej. J. R. Wolff. Steen- schuur 6, 8 uur nam. Koksschoolkoor. Concert in Nieu we gebouw Endegeest, 19.30 uur nam. ZATERDAG 2 NOVEMBER Opening tentoonstelling Prenten van Paul Schuitema. Prentenkabinet der Rijksuniversiteit, Kloksteeg 23 Huldiging Hypocrates. Binnen plaats Acad. Ziekenhuis, 15.15 uur nam. „Accelerando". Mondaccordeonver- eniging. Jubileumuitvoering in Oe Burcht, 8 uur nam. ZONDAGSDIENST DER HUIS ARTSEN TE LEIDEN. A.s. weekend van 26/27 oktober zal de dienst worden waargenomen door de dokters Verhoef, Pleiter, Janze, Langezaal, de Bruyne. DOKTERSDIENST OEGSTGEEST. D. D. Held. DIENST DER APOTHEKEN. Zaterdag 26 oktober zijn geopend des middags, 's avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoed-re- cepten: Apotheek Kok, «Rapenburg 9, tel 24807; apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 21060; apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel 26274. Zondag 27 oktober zijn geopend: apotheek Tot Hulp de* Menschheid; apotheek Oegstgeest van 's morgen 8 Tenslotte vestigen we nog speciaal de aandacht op twee topstukken uit deze collectie, nl. de schilderingen van Utamaro (17531806) en Suke- nobu (16711751). Deze stukken be wijzen, ieder op eigen wijze, hoezeer prent en schildering tezamen ons Uur tot 's avonds 12 uur. pas een beeld kunnen geven van de waarde die wij aan het werk van de Ukiyo-e-meesters moeten toeken nen. Daarom menen we dat de lief hebbers van Japanse prenten, en dat zijn er vele in ons land, nu een be perkte, maar goede, gelegenheid heb ben kennis te nemen van werk, dat zozeer samenhangt met de kunst van de Japanse houtsnede. Deze bijzondere tentoonstelling blijft geopend tot 1 december a.s. en is een bezoek (aan Leiden) zeker waard. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris N. W. Holtkamp te Leiden is heden geveild: woonhuis met afz. bovenwoning Mag- dalena Moonsstraat 26/26a in bod: 6.900.koper: A. de Jong te Leiden, q.q.: 7.250.Woonhuis Prinses Wilhelminastraat 44 in bod 3.100 is niet verkocht. BIOSCOPEN De films in de week van 25 okto ber tot 1 november zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gevaarlijke ontmoetingen" strikt volwassenen. Lido: „De nachten /an Cabiria", volwassenen. Luxor: „Oorlog en vrede", 14 jaar. Trianon: ..Guys and Dolls", 18 jaar. Rex: „Liefde langs de weg", strikt volwassenen. NIET BEZORGING Bij eventuele NIE1 BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen De overige agenda De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn ving de belangstelling van zijn lange agenda aan met een ge heime zitting. Hierin is waarschijn lijk gesproken over het voorstel tot onderhandse opdracht en het aan gaan van een geldlening daartoe, tot de aanleg van een nieuwe weg ter ontsluiting van het industrieterrein aan de Heimanswetering aan de fir ma Hubers te de Bilt voor een to taal bedrag van 523.988.Aan het einde van de openbare vergade ring verleende de raad hierop zijn fiat. Voorts besloot de raad tot het aan gaan van een kasgeldlening voor de tijd van één jaar, daarna om te zet ten in een vaste lening, groot 762.000.voor de financiering van de grondaankopen in plan „West" ten behoeve van een insteek- haven. Bij dit voorstel informeerde de faad naar de stand van zaken met betrekking tot de door de overheid toegezegde geldlening t.b.v. de wo ningbouw, een en ander uit de nati onale lening, de voorzitter zei er weinig meer van te weten dan wat door de minister via radio en pers is bekend gemaakt. Spr. verklaarde er wel van geschrokken te zijn, dat de gemeente het geld uit genoemde „pot" alleen krijgt voor de woning bouw, echter niet voor bouwrijp ma ken van gronden voor de woning bouw. Deze kosten zullen weer uit anderen hoofde moeten worden be streden. De zorgen zijn dus niet op gevangen. Toch zie ik de perspec tieven voor de gemeente niet zó som ber in, voegde hij er onmiddellijk aan toe. De voorzitter deelde voorts mee, dat het gemeentebestuur er ook in is geslaagd het begrotingstekort over 1957 terug te brengen tot plsm. 120.000.waartoe overigens een beroep zal moeten worden gedaan op de reserve, willen ged. staten hun goedkeuring aan de begroting geven. Bij de voorstellen tot wijziging „Bezoldigingsbesluiten 1955" pleitte de heer Geerlof tot optrekken van de lagere salarissen. De voorstellen beogen alleen verbetering van de salarissen van hogere ambtenaren. De heer v. d. Akker kon zich om de ze redenen niet met het voorstel verenigen. De voorzitter vond dit standpunt niet helemaal juist. Als de hele raad er zo over blijkt te den ken, dan houdt men ook een gedeel telijke verbetering van de salarissen tegen. Het wil niet zeggen, dat de minister niet op een goede dag er toe overgaat om ook aan de lagere lonen aandacht te schenken. De heer Rogaar vindt het merk waardig, dat de minister, die het standpunt inneemt dat een nieuwe loonronde het gehele regeringsbe leid omver zou trekken, wel bereid blijkt tot verhoging van de topsala rissen mede te werken. Motief waar schijnlijk: vasthouden van hogere functionarissen, vroeg spr. Dit geldt in elk geval niet voor burgemeesters, want die zijn er bij de vleet te vinden, antwoordde de voorzitter. De heren v. d. Akker en Rogaar verklaarden, in deze vorm, geacht te willen worden te hebben tegengestemd. Teveel groen? De heer Gesman bepleitte bezui niging op de post groenversiering, groot 27.000.t.b.v. het complex „Dambenoy". Dit houdt verband met het bouwrijp maken van de gronden in genoemd complex, voor de bouw van 94 woningen aldaar door de R.K. woningbouwvereni ging „Sint Joseph". Het kan zeker 10.000.lager worden! De voorzitter antwoordde dat het allemaal ramingen zijn. Het college zal alles betrachten om verminde ring van de uitgaven te verkrijgen. De heer Slootjes, insider in het boom kwekersvak, verklaarde dat ook in bomen e.d. een grote variatie van prijsklassen is. Hij noemde ze vlot op, variërend van f 1-tot f 25. per stuk. Het ligt er dus maar aan. wat men ervan maken wil. Hij vindt de raming niet overdreven. Hij advi seert aan dit bedrag niet te knibbe len. Op verzoek beloofde de voorzit ter, dat het beplantingsplan nog een keer in de commissie komt. De heer Honout uitte zijn dank baarheid voor de geslaagde overeen komst met betrekking tot de bouw van elf woningen aan de Jacob Dam straat te Aarlanderveen. De voorzitter deelde mee, dat de gemeente het plan heeft om het uit breidingsplan van Aarlanderveen spoedig eens aan een nadere beschou wing te onderwerpen. De heer Rogaar dankte voor het onderzoek inzake het voetbalterrein van „Alphia" en vindt de inschake ling van het N.O.C. een gelukkige gedachte. De heer v. d Lee vroeg spoed inzake de verbetering van de situatie in de Hedastraat, vóór er ongelukken gebeuren. Dit hangt al lemaal af van de vlotte medewer king van de eigenaren, zei de voor zitter. De heer Rogaar onderstreepte dat de eigenaren ook maar vlot moe ten meewerken. De raad benoemde de heer J. Zuij- dervliet tot ambtenaar van de bur gerlijke stand in de vacature van de heer W. C. A. Herbig, en de heer P. J. Wijnbeek, gemeente-ontvanger, tevens tot kassier voor het centrale beheer der bedrijven. Geslaagd. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam is geslaagd voor het kandidaatsexamen theologie de heer J. M. v. d. Brink alhier. BOSKOOP GDS. Voor zondag staat er voor GDS weer een zware wedstrijd op het programma tegen Bergam bacht, op het GDS terrein. Voorts: Moordrecht 3GDS 2 aanvang uur; Boskoop 4—GDS 3 aanvang 12 uur Zaterdag: Boskoop aGDS a aanvang 3.30 uur; Ona fGDS b aar -*Rp 2.55 uur. Geb.: Jan z. v. H. Hoogerbrug en A. Hoogendoorn; Astrid Margaretha Maria d. v. H- J. van Jaarsveld en P. Straver; Ivonne Charlotte Maria d. v. W. Blom en M. Th. Brand. LANGERAAR Vergadering K.A.V. Voor de tweede maal in het winterseizoen werd een bijeenkomst gehouden. De voorzitster, mej. Pijpers, sprak een welkomstwoord tot de geestel. adv., kapelaan G. Lagerberg, de spreker van de avond, kapelaan Metten te Nieuwveen en het bestuur en leden. Wil het programma tot uitvoering gebracht kunnen worden, dan is gro tere opkomst noodzakelijk. Als men lid is moet men kunnen rekenen op volledige medewerking waartoe ook behoort het bijwonen van de KAV- bij een komsten. Hierna sprak kape laan Metten over de tekst: Wat is er tussen U en mij Vrouwe, mijn uur is nog niet gekomen, uit het evan gelieverhaal van de bruiloft van Ca- na. Niet toen maar pas onder het kruis werd Zij de Moeder van alle mensen. Maria is ons een steun voor ons geloof. Zij staat altijd open voor alle noden van de mensen, ook voor de moeilijkheden van de moeders. Bij de taak van de moeders die in onze tijd wel moeilijk is wil Maria de middelares zijn tussen Haar Zoon en de moeder in zorgen. In de pauze werd een kop koffie aangeboden. Hierna declameerde mej. Tr. Heemskerk een gedicht ge titeld „Moederschap". Kapelaan Lagerberg sprak vervol gens over de avonden die in deze winter zullen worden gehouden. De weleerw. heer Henri de Greeve is aangeschreven om een avond te ver zorgen, maar dit zal slechts door gang kunnen vinden als flinke op komst verzekerd is. Ook vestigde de geestel. adv. de aandacht op de bij eenkomst in december, waarop de missie-bisschop Mgr. Kramer komt spreken over Achter het IJzeren Gordijn. Met een dankwoord en een woord ter aanmoediging sloot de voorzitster deze bijeenkomst. 0ITO-ADE De Maria-congregatie Pastoor Verkley kon met voldoening con stateren dat de zaal tot de laatste plaats bezet was op de buitenker kelijke bijeenkomst van de Maria- congregatie. Het is een goed teken dat de congreganisten zoveel belang stelling heben voor een bijeenkomst waar gesproken wordt over het ge loof. Professor Hammerstein sprak over geloof en leven. Het gesprek over het leven is altijd veel boeiender dan het gesprek over ons geloof. Het i gesprek over godsdienst wordt ver meden. We constateren scheiding tussen geloof en leven. We willen wel leven, innig verenigd met ons geloof, we zijn echter te gemakzuch tig. Hoe staat het met onze zwakke wil, of is ons geloof te zwak? Is het geloof voor ons iets moois, is het voor ons een kracht?. Van huis uit aanvaarden we het geloof. We aanvaarden God de Schep per, die met ons bezig is, die ons redt. Dit weten wij uit de openbaring. We vergeten God vaak. De predi king is er om ons er weer aan te her inneren dat God ons redt. Ons leven heeft uitzicht, uitzicht op ons geluk in de hemel. God heeft met alles een bedoeling. We moeten meer medi teren, denken aan God. We moeten groeien in het geloof.. Na de pauze kwamen de congre ganisten met hun problemen betref fende: geloven, zekerheid, roeping en bekering. Professor Hammerstein beantwoordde deze vragen. Pastoor Verkleij sloot met een hartelijk dankwoord deze goed geslaagde bij eenkomst. Handbal Voor de leden van de Handbalvereniging Jong-Ade is er hedenavond een spelregelavond in Café v. d. Poel, aanvang 8 uur. «Marathon- ylClEUWTIES Berichten, opgenomen na tips van lezera aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. BELGISCHE CHAUFFEUR LACHTE TE VROEG. Op de kruising Benoordenhoutseweg L. v. N. Oost-Indië, Den Haag, vond een botsing plaats tussen een Belgi sche vrachtwagen, geladen met vis een een Hollandse vrachtwagen gela den met steen. De Hollandse wagen werd lelijk beschadigd aan spatbord en bumper. De Belg bekende schuld en stelde voor de schade, die onder tussen was geschat op 40,contant te betalen. Hier was niets op tegen. De politie kon er buiten blijven. De Belg haalde 100 frank voor de dag, en gaf het, waarop de andere chauffeur vroeg: Hoeveel is dat waard? Waarop de Belg prompt antwoorde 40,— na tuurlijk. „Dan is het in orde". Ze ga ven elkander een hand en de Belg reed weg. Doch de Hollandse chauf feur kreeg argwaan en schreef z'n nummer op. Dat was maar goed ook, want toen de politie arriveerde, bleek het biljet maar 7.50 waard te zijn. Dus toen was het toch werk voor de politie. Een proces verbaal werd op gemaakt, en de Belg zal worden op gespoord, om nu de schade èn de boete te betalen aan de Hollandse chauffeur. Ingezonde door A. J. v. d. Geest, Leidseweg 408, Voorschoten. I4 Kleuren Pouoden b V ulfceviigiuuel? 0.W0US14G BREESTC: 1<,5 Marktberichten LEEUWARDEN 25 okt. Zuivel. Gouda volvet f 1.941.95; Edam mer 40 plus 1.73— 1.75; brood kaas 40 plus 1.74 tot 1.76. Stem ming redelijk KATWIJK AAN DEN RIJN 25 okt. Groente. Waspeen A 11.00—14.00; Waspeen B 10.0011.00; Waspeen fijn 13.00—20.50; Bloemkool A 12.00 —28.00; Bloemkool B 10.00—13.00; Bos peen 25.00—30.00; Andijvie 9.00— 19.00; Groene kool 8.00—8.40; Rode kool 2.80—12.50; Sla 3.00—3.10; Sel derie 7.60—9.80; Kroten 5.50—10.50; Peterselie 9.80—1360; Prinsessebo- nen 72.00—122.00; Spinazie 15.00— 17.00; Tomaten 30.00—31.00; Breek- peen 4.50—11.50; Gele kool 6.60— 10.00; Knolselderie 18.0021.00; Spruiten 16.0040.00; zaaiuienn 1500 —15.50. ROELOFARENDSVEEN, 25 okt. Bloemen Anemonen 6295; Dah lia's 1748; Troschrysanthen: Vis count 60—1.09; White Joy 70—87: Perfection 90—100; Southdoron Pink 54110; Golden Champion 6265; Chastity 30—60; Shirley 31—56; Be- rijl 58—82; Champion 38—62; Nor- mandië 20—51; Carnaval 61—85; Horwood 44—76; Migoli 38—67; Sa lamander —52—72; illersdale 61—87; Peter Pan 43—59; Suzey 52—62; Chatsworth 3450 per bos. Idem ge plozen: Millersdale 10—15; Vera Lyn 18—20; Fred IJule 18—22; White Joy 11421; Medaljon 1218; Superlatio '1821; Southdoron Pink 1324; Al- fretton 1217; Perfection 13-—25; Am. aanwinst 20—26; Corncob 20— 22; Archa Beauty 24—27; Schlager 25—26; Prise Ward 24—32; Ralinda 18—20; Frank Allerton 24—28; Champion 1419. Rayonanthen 18 43; Ornithogalum 21—25, Nerine 16 18; Am. Anjers 12—20 per stuk. Groente. Aardbeien 1.11—1.57 per 2 ons doos. Tomaten A 82—96, id. B 7287, id. C. 63—-86., idem afw. 2052. Kropsla 39, Andijvie 13 19, Bloemkool 1026, Kassnijbonen 120—144, id. stek 62—79, Pronkbo- nen 3047, Spruiten 30 per 100 kg. Stoofsla 20 90 per ikst. TER AAR, 25 okt. Groente Kas snijbonen 1.12—142; idem B 90 -109 idem stek 7293; witte pronkers 43 46; idem B 28. Tomaten export: A 79—89; idem B 66—82; idem C 64—73 Tomaten binnenland: A 2040; idem B 20—84; idem C 20—39; idem CC 2022; idem bonken 2948; andijvie 1016; idem B 78; witlof 1 68; idem B 53; idem- stek 20; savoye kool 711; rode kool 1011; groene kool 1012; spinazie 4148; idem B 19; spruiten B 19—23; waspeen 18; stoofsla 7; prei 16 alles per kg. Sla A 914; idem B 34; bloemkool B 18 21; idem C 1011, alles per stuk. Bospeen 15—^1; radijs 3; selderij 3, alles per bos. Boerenkool 2060 per kist. Druiven 1.76 per kg. Appelen: Allington pippin 57—68; Cox Orange Pippin 73. Peren St. Remy 58, alles per kg. Bloemen 1217 per bos. VINKEVEEN 25 okt. Groente - Andyvie 1017; Kassnijbonen 138 149; Kasstambonen 143; Prei 19—22; Pronkbonen II 35—57; Spinazie 62; Stambonen II 58—98; Tomaten 38— 80; Waspeen 13—20; Witlof B I 76— 79; Witlof B II 6481 cent per kg. Komkommers 1240 Sla B en C 3 —14 cent per stuk; Bospeen 2325; Radijs 9; Peterselie 19—25; Selderij 1220 cent per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3