Hilversumse Raad in stil duel met schoolbestuur Scherp De gemeenteraad van Lisse in langduringe zitting bijeen „Slag om Diana" door toneelgroep Studio visie op televisie ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De duisternis blijft duister 500 kinderen naar huis gestuurd Ouders en leerkrachten konden niet de vreugde delen van de schooljeugd, die juichend en rennend de hekken van de St. Aloysiusschool te Hilver sum uitrenden. Er heerst zelfs een verbitterde stemming onder het on derwijzend personeel omdat ze kinderen vrij moesten geven daar er geen licht meer is in het schoolge bouw. Met donker weer, waaraan we de laatste dagen geen gebrek hebben, heerst er in de oude, deels inge bouwde school een bijna Egyptische duisternis. Het bestuur besloot het vorig jaar de lichtleidingen door snijden, omdat ze gedeeltelijk bloot lagen of kapot waren, hetgeen gevaar opleverde voor de schoolkinderen. Omstreeks half juni ging de j meenteraad er in principe mee coord dat er een nieuwe verlichting en nieuwe vloeren in het oude ge bouw zouden komen en zelfs beloof de men, dat een gedeelte van de klas sen zou worden verbouwd. Dat was een gevolg van besprekingen tussen gemeente- en schoolbestuur. Na dat besluit is er niet één po ging ondernomen om de plannen ook te verwezenlijken. In arren moede heeft het schoolbestuur besloten zich vorlopig neer te leggen bij de uitge stelde verbouwing van de klasloka len. Maar vloeren en verlichting moe ten er komen. Nieuwe besprekingen volgden, waarbij het gemeentebestuur toezeg de, dat de lichtleidingen vernieuwd zouden moeten worden. Het schoolbestuur nu bleef van mening, dat ook de vloeren vernieuwd moesten worden; het gaat immers niet aan, oude vloeren op te breken om er leidingen onder te leggen en dan de wrakstukken weer in elkaar te voe gen om ze daarna opnieuw open te breken en de pasgelegde lichtlei dingen daarbij in de waagschaal te stellen voor het leggen van een nieuwe vloer. De wethouder van onderwijs, geeft als enig commentaar, dat het hier een bijzondere school betreft en dat men maar naar de voorzitter moet gaaan. Wel hoopt hij, dat er vra- Missie-actie grandioos succes De jaarlijkse actie van de pause lijke missiewerken ter gelegenheid van wereldmissie-zondag is een groot succes geworden. Bij het nationaal bureau en bij de diocesane bureaux van de pauselijke missiewerken ko men nog dagelijks opgaven uit paro chies binnen. Van 741 van de 1567 parochies in Nederland zijn opgave ontvangen. 124.921 nieuwe leden voor de drie pauselijke missiegenootschap pen hebben zich in deze parochies aangemeld. De collecten in deze pa rochies brachten 330.381,31 op, dat is 60 procent meer dan het vorige jaar in deze parochies. Voor het St. Petrusliefdewerk boden tien parti culiere weldoeners en twintig paro chies zich aan voor de ondersteuning van een priesterstudent in de missie, onder wie een weldoener, die de zorg voor drie priesterstudenten op zich neemt. Ruim dertig studenten wach ten nu nog op een weldoener. Op giro 8725 van de nationale mis sieactie te Den Haag komen nog steeds een groot aantal bijdragen en giften binnen, variërend van een tot duizend gulden van instituten, kloos ters en particulieren. Uiterlijk dins dagavond van de volgende week die nen alle parochiële opgaven te zijn ingezonden. Daarna zal het eindre sultaat kunnen worden opgemaakt Protest tegen regeringsbeleid Ambtenaren kregen extra verlof Naar aanleiding van het extra-ver lof, dat enige ambtenaren der ge meente Groningen hebben gekregen om deel te kunnen nemen aan de demonstratieve bijeenkomst welke vandaag te Den Haag zal worden ge houden om te protesteren tegen het sararisbeleid der regering wat betreft de laagst gesalarieerde ambtenaren in overheidsdienst, heeft het Groning se raadslid de heer De Groot (A.R.) b. en w. van deze stad verzocht en kele vragen te stellen. De heer De Groot vraagt b. en w. of zij het juist achten, dat een lager overheidsorgaan een dergelijk verlof verleent, waardoor een dergelijke vergadering tegen het beleid van de regering niet alleen mogelijk wordt gemaakt, doch bovendien nog gesti muleerd. Hij vraagt b. en w. ook, of zij het juist vinden, dat door dit ver lof in wezen stelling wordt genomen tegen het standpunt van de regering. gen in de gemeenteraad zullen wor den gesteld. Het schoolbestuur meent, dat het is, om razend te worden als men ziet hoe er met de belangen van het onder wijs wordt gesold en zelfs de inspec teur voor het onderwijs bij de ge meente met 't hoofd tegen een muur van onbegrip loopt. De kwestie zal in de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering aan de or de gesteld worden. KORTE golf Het stoffelijk overschot van de Parijse modekoning Christian Dior zal dinsdag ter aarde worden besteld. De commissaris van politie te Brighton (Engeland), zal op beschul diging van corruptie vervolgd wor den, aldus is officieel meegedeeld. Er zouden zich bij de politie ter plaatse gevallen van omkoperij hebben voor gedaan. In een steengroeve bij Brno (Tsjecho-Slowakije) zijn talvyke beenderen van prehistorische dieren, zoals bisons, beren en olifanten ge vonden, die circa 100.000 jaar oud zijn. Ter gelegenheid van de herden king van de oktoverrevolutie van 1917 zal de Sowjet-Unie alle Japanse vissers vrijlaten, die wegens vissen binnen de Russische territoriale wa teren worden vastgehouden. De Russen zullen drie vrije da gen krijgen ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de oktober revolutie. Op de zondag, die onmid dellijk op deze dagen volgt, zal ech ter worden gewerkt, aldus heeft ra dio-Moskou vrijdag gemeld. De vrije dagen zijn donderdag 7 november, vrijdag 8 november en zaterdag 9 no vember. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 531. Horizontaal. 1. hes, 3. iep, 5. ark, 7. ma, 9. en 10. le ger, 11. op, 12. ge, 14. elk, 16. rob, 17. muf. Vertitcaal: 1. ham, 2. sa, 3. ik, 4. pan, 6. regel, 8. alp, 9. erg, 11. oor, 13. elf, 14. eb, 15 km. Hoewel de raadsvergadering in Lisse gistermiddag reeds om vier uur begon, had de vaststelling van de diverse begi'otingen voor het dienstjaar 1958, zoveel tijd in beslag genomen, dat het ruim 11 uur ge worden was toen de voorzitter van de raad, mr Th. M. J. de Graaf, de zitting sloot. Voor de fractieleiders een aanvang maakten met hun beschouwingen werd de K.V.P.-fractie weer gecom pleteerd door de beëdiging van de heer J. H. Akerboom, die de plaats van de heer Romijn gaat innemen. In zijn algemene beschouwingen namens de K.V.P.-fractie zei de heer J de Koning o.m., dat één der groot ste gevolgen van dehuidige beste dingsbeperking de stagnatie van wo ning- en scholenbouw is. Hij zei het te betreuren, dat van de 167 geplan de woningwetwoningen in 1957, nog slechts de 49 van het eerste kwar taal in uitvoering zijn gekomen, ter wijl van de 52 van het tweede kwar taal, 14 woningen spoedig in aan bouw' zullen komen. Huurprijs. De bouwrijpe grondprijs is volgens spreker een medebepalende factor in de huurprijs. Bij de in aanbouw zijnde 49 woningen is f 3,32 in de huurprijs inbegrepen alleen al voor de bouwrijpe grond. De gemeente lijke mogelijkheden om tot een huur- verlaging te komen zijn uitgeput, behoudens de 3,opslag per m2 die bij de bouwrijpe kostprijs in het plan Meer en Duin ingecalculeerd is. De heer De Koning was fel gekant tegen het feit, dat een klein deel der gemeentebevolking de last gaat dra gen voor algemene gemeentelijke voorzieningen. Hij stelde voor, dat de raad op de destijds genomen beslis sing zou terugkomen en de 3, toeslag te laten vervallen. De heer De Koning vond het aan tal flatwoningen dat men voorne mens is in Meer en Duin te bouwen aan de hoge kant, n.l. 1/3 hoogbouw van de plm. 600 woningen. Hij vond de overweging van doelmatigheid van woningen voor de bewonende gezinnen belangrijker als die van stedebouwkundige aard. Zwembad. De heer De Koning bestreed de gedachte van b. en w., die in het schriftuur van antwoord spreken over een zwembad, dat eèn centraal re creatief karakter moet dragen voor regionaal, provinciaal en 1 andelijk toerisme. In deze vorm wordt de ex ploitatie te duur waardoor de tarie ven zeer hoog komen te liggen. Hij voelde meer voor een éénvoudiger opzet. De heer De Koning stelde ook de vraag of er reeds rekening is gehou den in het vraagstuk van samen smelting van de distributiebedrijven van gas en water in streekverband. Deze samensmelting zou een belang rijke kostenbesparing met zich mee brengen. Spreker pleitte ook voor aantrek king van industriële bedrijven in de nabije toekomst, daar hij vreesde dat zich spoedig een grotere werk loosheid zou openbaren tijdens een gedeelte van het jaar, als normaal te achten is. Sport- en speelterreinen. De gelegenheden voor sport- en spel voor de school- en schoolvrije jeugd heeft na 1945 met de grote uitbreiding van Lisse geen gelijke tred gehouden. Buiten de officiële sportterreinen en de onlangs klaar gekomen speeltuin „Marijke" mist de jeugd kleine terreintjes voor vrij vermaak. Zijn er ter oplossing van dit ieder jaar nijpender wordende problemen geen tijdelijke en weinig kostbare gelegenheden te vinden en te maken. De heer Chr. Steen winkel was de woordvoerder van de prot. christ fracties. In zijn betoog kwam vooral tot uiting de urgentie van aanleg van een rayonzuiveringsinstallatie. Het zwembad achtte hij ook zeer wenselijk voor Lisse. De scholen bouw vond hij even belangrijk als de woningbouw.^ De heer P. v.' Leeuwen (P.v.d.A.) was het ook in grote trekken eens met het beleid van b. en w. Bij de behandeling van het woningvraag stuk vond hij het een schande dat we nog met krotwoningen te kam pen hebben. Mede namens zyn functie als voor zitter van de sportstichting heeft hij zijn hart verpand aan de sport. De wenselijkheid van beschikbaar ko men van sport- en speelvelden on derstreepte hij. Erkentelijkheid. In zijn antwoord sprak burge meester mr Th. M. J. de Graaf zijn erkentelijkheid uit voor de waarde rende woorden die men ten opzichte van het beleid van b. en w. gespro ken had. Het financieel beleid van b. en w. is in de laatste jaren correct geweest. Men is niet buiten het boekje ge gaan. Er is een reserve gekweekt van 1.138.000. Van deze reserves wil men o.m. 300.000 besteden voor de doorbraak Vierkant-Grachtweg en demping der Gracht, 300.000 voor de aanleg van een zwembad en 350.000 van het geblokkeerde kapitaal voor de ge deeltelijke dekking van de kosten voor de bouw van een rioolzuive ringsinstallatie en 200.000 voor so ciale voorzieningen. De woningbouw heeft in 1957 geen geheel bevredigende resultaten op geleverd. Hij was van oordeel dat de 6 rente voor de woningwetbouw- woningen niet geheel in de exploi tatie doorgerekend zou worden. Een belangrijke Rijksbijdrage zag hij niet als onmogelijk. Hij wilde gaarne zijn medewerking verlenen om de huur prijs voor de in Meer en Duin te bouwen woningen enigszins te ver lagen door het laten vervallen van de 3,opslag per m2 bouwgrond. Het zwembad zag hij in de eerste plaats voor de ingezetenen. Indien er een recreatie-element aangegeven wordt zal de exploitatie gemakkelij ker worden. De samensmelting van gas- en wa terbedrijven is in ontwikkeling. De burgemeester merkte in ver band met verkrijgen van speelterrei nen voor de jeugd omi. op, dat de be trokken jeugdorganisaties nog niet blijk gegeven hebben van activiteit om aan terreinen voor sport en spel te komen, eventueel met verhoging van gemeentelijke subsidie. Het ge meentebestuur van Lisse vertoont geen enkel bezwaar indien de jeugd van Lisse het oude terrein van de fa Van Parijs als speelterrein gaat gebruiken. Voor aantrekken van industrie ligt Lisse minder gunstig in verband met de verkeerswegen. Bij aanlegging van verkeersweg 4A, via Lisse door de Haarlemmermeer, wordt het iets gunstiger. Randstad Holland gaat steeds meer ruimte vragen. We moeten ons hier op voorbereiden door aantrekkelijke situëring van industrieterrein te be werkstelligen. K.V.P. blijft bij standpunt. In tweede termijn zei de heer De Koning niet te geloven in een zwem bad met recreatief element e.d. -Zijn fractie bleef bij het standpunt om een redelijk zwembad te exploite ren voor de jeugd. Hij voerde nog maals aan, dat de belangen van de gezinnen zwaarder moesten wegen dan de overwegingen uit stedebouw kundige aard bij de flatbouw. Hij vond het een goede oplossing het land van de fa Van Parijs in Meer en Duin open te stellen voor de jeugd. De Prot. Chr. fractie ging ook nu accoord met vervalling van de ƒ3, opslag per m2. De heer Van Leeuwen sneed de kwestie aan over de ontslagaanvra gen van de heren Barnhoorn en Mes man als lid van de Commissie van Bedrijven, in verband met gerezen verschillen met wethouder J. W. A. Lefeber. De burgemeester zal in het vervolg deze vergaderingen bijwonen. Hier na verklaarden de betrokkenen zich accoord en trokken hun ontslagaan vrage terug. In principe is mi .1 van oordeel dat het zwembad voornamelijk voor de ingezetenen moet worden geïnstal leerd, met mogelijkheden tot uitbrei ding als recreatief centrum. De be stemmingsreserves werden accoord bevonden. De raad krijgt in de toe komst deze projecten nog afzonder lijk ter goedkeuring voorgelegd. Als plaatsvervangend lid van de hurucommissie werd benoemd de heer mr Moolenaar, Molenstraat 5. Na goedkeuringen van de begro tingen werkte men de overige agen dapunten in vlot tempo door. HILLEfiOM Goede uitvoering Vrijdagavond verscheen in de zaal van hotel „Flora" te Hillegom de to neelgroep „Studio" op de planken, die onder auspiciën van de Katholieke Kring (K.C.K.) een opvoering gaf van het blijspel „Slag om Diana'" van de Engelse auteur Terence Rattigan, in een zeer goede vertaling van Jan Teulings. „Slag om Diana" is een typisch En gels blijspel met een ietwat droge, incidenteel echter naar het uitbun dige neigende humor. Het steJt geen problemen in de normale betekenis die men geneigd is aan het woord te hechten, het is een gezellig stuk be stemd voor een publiek dat eens een avond van alle zorgen vrij wil zijn. Dat neemt niet weg dat een opvoe ring van „Slag om Diana" aan de uit voerenden bepaalde eisen stelt. Het spel vraagt vaart en een zekere dosis beheersing want, hoewel het 'verre blijft van de klucht, bergt her toch het gevaar in zich van chargering die het naar het kolderieke, tot schade van het stuk overigens, zou kunnen drijven. Het is zeker niet de geringste ver dienste van de spelers dat zij ge tracht hebben zich dermate te be heersen dat er zo weinig mogelijk werd gechargeerd en het spel dus in alle opzichten „blijspel" bleef. De intrige is betrekkelijk eenvou dig. Het speelt zich af op een onder wijsinstituut ergens in Zuid-Frank rijk, waar een aantal jongelui met verschillende ambities bijeen zijn. On der hen is een meisje, Diana Lake, dat er minder op uit is om. Frans te leren, dan om de andere jongelui het hoofd op hol te brengen met methodes, die gericht zijn op het uitspelen van de een tegen de ander met alle conse quenties van dien. De rol van Diana werd op onna volgbare wijze gespeeld door Inge borg Uyt den Bogaard. Daarnaast stond het strakke spel van Han Surink. als Alan Howard, de man die Diana met woord en daad tracht tegen te werken doch uiteinde lijk ook in haar strikken verward dreigt te raken. Herman van Eelen als Kapitein Rogers had een vrij ondankbare taak doordat de schrijver deze figuur in de eerste bedrijven wat tam heeft gehouden, waardoor zijn rol wat saai werd. In het laatste bedrijf kwam hij daar echter goed bovenuit en ont popte zich toen als een speler van goede allure. Van de grotere rollen kon ons Dore Smit als Jacqueline Maingot het minst bekoren. Wij vonden haar spel over het algemeen wat mat en vlak Dat was eveneens het geval met Pe ter van Gestel als Kenneth Lake. Daarentegen gaf Ton Dalenoord een prettige creatie van Brian Curtis, het enfant terrible van de studentenge meenschap. Eduard Palmer als Mons. Maingot, de leider van het instituut, was bevredigend, terwijl van Dickey Bos in de kleine rol van Lord Hey- „Concordia", de heer Boot, de beide brook nog niet veel te zeggen valt. Al met al echter was het een uit voering waar „Studio" en regisseur Joop van Hulzen eer mee hebben in gelegd. Vóór de aanvang sprak Jan Müller van de Katholieke Nederlandse Cul turele Federatie een opwekkend woord. Het blijkt n.l. dat de K.C.K. na een succesvol begin vorig jaar, reeds thans een beetje op haar re tour is door achteruitgang van leden tal. Dat valt zeer te betreuren. Zij staat daar jammer genoeg niet alleen in, de Kunstkring „Bloembollen streek" kampt het hetzelfde euvel Is het dan zó moeilijk om in de bol lenstreek wat goeds in het leven te houden? W. PRINS. Fancy-fair. Vrijdagavond vond in Treslong de opening plaats van de fancy-fair, waarvan de opbrengst ten bate is van de R.K. Harmoniekapel „Crescendo". De voorzitter van .Crescendo" de heer Fr. Out, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder pastoor H. A. P. Theisen, wethouder Van Dam en dë'vertegenwoordigers van de ver schillende verenigingen. In zijn openingswoord wees de heer Van Dam er op, dat de inwoners van Hillegom wel trots zijn op haar Har moniekapel „Crescendo", doch dat zij zich dit te weinig realiseren. De mensen van Crescendo doen hun werk altijd met veel plezier, al dus spreker, en hij hoopte, dat Hil legom haar waardering hiervoor zou doen blijken oor eens flink in de beurs te tasten. Crescendo bekrachtigde dit nog eens door flink „de trom te roeren". Hierop maakten de aanwezigen een rondgang langs de verschillende stands waarbij menigeen deed blij ken, dat hij het woord van de heer Van Dam ter harte had genomen. De fancy-fair zal tot en met zondag geopend zijn. „Judo". Donderdavond had in het clubgebouw van „Concordia" de opening plaats van de Judo-sportver eniging, onderafdeling van de R.K Sportvereniging „Concordia". De geest, adv., kapelaan J. S. v. d. Laan, sprak een kort openingswoord, waarin hij zijn waardering uitsprak voor de trainer van „Concordia" de heer De Leeuw, die weer de leiding zal hebben bij deze nieuwe tak van sport. De heer De Leeuw dankte voor de grote belangstelling, die blijkbaar reeds voor de judo-sport bestaat, er ook de medewerkers, die veel tijd had den opgeofferd om deze avond mo gelijk te maken. Hierop gaf hij een kort overzicht van het ontstaan, de grondbeginselen en de regels van de Judo-sport en werden door hem en zijn collega, de heer Vreeker, enkele aanschouwelijke voorstellingen ge geven van deze sport. Na afloop dankte de voorzitter van heren voor alles wat zij die avond ten beste hadden gegeven en sprak het vertrouwen uit, dat ook deze sport „Concordia" in de toekomst veel goed zal doen. Onder de aanwezigen bevond zich ook dr. C. P. D. Ie Cocq d'Armand- ville. KAT»'"1" »*M nun RIJN Med. dienst. Voor de patiënten van de doktoren H. M. Hueting, J. Bergman en E. E. van der Laan wordt de zondagse dienst voor Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg waargeno men door dokter H. M. Hueting, Rijn straat 33, tel. 2102. KATWIJK AAN ZEE Medische dienst. Zondagsdienst huisartsen: dr C. Hagen, Kon. Julia- nalaan 5. NOORDWIJK Tafeltennis. De finalen in de be kerwedstrijd tegen T.S.B. uit Den Haag om de N.T.T.B.-beker is voor T.O.V. een grote teleurstelling gewor den, want liefst met 63 werd ver loren van een team, dat zeker niet te sterk was voor r.-k TOV. Het lijkt ons dat onze spelers door de reeks van overwinningen hun taak te licht hebben opgevat, hetgeen het spel nooit ten goede komt. Het is intussen jammer dat de beter niet naar Noord- wijk is gekomen, maar volgend jaar beter. Het progi imma voor de vol gende week is:training jun. dames van 7.00—8.30 uur en de dames senio ren van 8.3010.30 uur. Dinsdag TOV 4Slagvaardig 1, woensdag en donderdag training senioren Uitwed strijden woensdag RAS 2TOV 2, donderdag dames Avanti 1—TOV 1. Medisch? dienst. De zondags dienst zal worden waargenomen door dr Coudriaan tel. 2333. De Duin randapotheek is geopend van 12— 1 uur en van 56 uur. Buiten deze uren alleen vooi spoedgevallen. Dieven op pad. In de loop van deze week brachten ongewenste be zoekers een nachtelijke visite in een aantal woningen. Zij verschaften zich toegang tot de woningen door een ruit stuk te slaan. Voor zover kon worden nagegaan wordt uit de hui zen niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Volleybalcompetitie. In de vol leybalcompetitie van sportverenigin gen uit Noord wijk en omstreken zijn de uitslagen van de gespeelde wed strijden dames: NVCKVC 30; TeylingenMSV 31. Heren: MSV PTT 3—0; KPSV—RVT 0—3; Ona— NPSV 0—3; Sios—MSV 3—0; NVC— Ona 3—0. Geboren: Jurgens G. z. van G. F. C. H. Schmidt en J. L. Schipper; Pe- tronella M. I. d. van C. J. G. v. d. Hulst en P. A. M. v. Dijk; Jan z. van W. C. Koemans en A. Imthorn; Jo hanna G. H. d. van P. Chr. W. Mo lenkamp en B. Voordouw; Johanna A. P. d. van J. C. v. Dam en H. C. C. Ruigrok; Anna M. d. van G. Grim bergen en M. A. B. Burgmeijer; Cor nells z. van C. Passchier en C. v. d. Niet. Ondertrouwd: C. A. van Elk en C. S. C. v. Werkhoven; J. Quack en M. v. d. Haak. Getrouwd: D. P. Lindhorst en G. Passchier; W. Meijers en C. J. van Nes; M. C. Vermeij en J. M. Augus- tinus. N00RDWIJKERH0UT Zondagsdienst De medische dienst wordt in het komende week einde waargenomen door dokter B. C. C. Wösten, Kerkstraat 28, tel. 285. Geboren: Leonardus Hendrik, z. van L. H. van der Linden en B. de Vries; Martinus Wilhelmus Johan nes, z. van J. A. Geerlings en E. A. Nederstigt; Nicolaas Marinus, z. van J. I. Schouten en C. E. Duivenvoor den; Cornelia Maria Helena, d. van J. W. van Roode en M. J. Hassing. Ondertrouwd: H. M. P. J. van Haas ter en T. A. Q. Warmerdam. Getrouwd: E. Bachman en M. K. Boelen; M. M. Bergman en A. A. M. Keijzer. SASSENHEIM Doktersdienst Zondag 27 okto ber wordt de doktersdienst waarge nomen door: Dr G. von Raay, Sas- senheim, telef. 7777 VOORHOUT Doktersdienst Zondag 27 okto ber wordt de doktersdienst waarge nomen door: Dr G. von Raay, Sas- senheim, telef. 7777 WARMOND Doktersdienst Zondag 27 okto ber wordt de doktersdienst waarge nomen door: Dr G. von Raay, Sas- senheim, telef. 7777 WASSENAAR Doktersdienst Gedurende het a.s. weekend wende men zich voor doktershulp in spoedgevallen tot de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en K. de Wit, Jonker laan 83, tel. 2460. Apothekersdienst Van zaterdag avond tot de volgende week zater dag heeft de Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32, tel 2462, dienst na sluitingstijd. Geboren: Gerard Clemens Ma ria z. van J. van Veen en H. J. van Wissen; Jan Hein Marie z. van P. A. H. Deiters en H. M. Peek; An neke d. van W. Vellenga en J. Klaas- sen; Francina Maria d. van R. K. de Kieviet en F. M. T. Kramer; Ma- rie-Thérèse Andrea Louise Vincente d. van G. H. L. Zeegers en G. H. M. Koekoek; Pieter z. van J. van Santen en M. Pont. Ondertrouwd: A. A. J. Claassen met D. G. M. Croon; J. B. Parlevliet, Rijswijk, en P. B. Compeer. Gehuwd: J. C. P. Knijnenburg en M. C. Donders; T. J. Bakker met Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 26 October 1857. Leyden. Onder Aarlanderveen is men begonnen met den aan leg eener gasfabriek, ten einde daardoor aan de ingezetenen van Alphen, Aarlanderveen en Oudshoorn de gelegenheid te geven zich van dit licht te be dienen. Wilt U iets weten? Vraag: Route per bromfiets van Sassenheim naar Almelo; hoeveel km? Antwoord: Sassenheim, langs de Ringvaart naar Uithoorn, Loener- sloot, Hilversum, Am^sfoort, Apel doorn, Deventer, Rijssen, Almelo; af stand 165 km. Vraag: Route per bromfiets van Leiden naar Nunen; hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Best, Nunen; afstand 140 km. Vraag: Route per bromfiets van Al phen buiten Rotterdam om over Dordrecht naar Middelburg en van daar naar Apeldoorn; hoeveel km? Antwoord: Alphen, Gouda, Capelle en Krimpen a. d. IJssel, Slikkerveer, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Bergen op Zoom, Mid delburg; afstand 155 km. Terug via Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch, Grave, Nij megen, Arnhem, Apeldoorn; afstand 237 km. (Van onze t.v.-medewerker) Nadat de Vara om sympathieke wijze aandacht had besteed aan de componist Cor Lemaire, is een merk waardige film van Kees Brusse ver toond. Het was „De Parapluie" naar een scenario van Brusse's echtgenote, de actrice Mieke Verstraete. De ver toning op het t.v.-scherm was een première voor Nederland en.een openbaring, minder om de technische behandeling dan de psychologische kant van het onderwerp: het opvoe dingsprobleem. Het is niet de be doeling in deze rubriek critisch in te gaan op de wijze waarop vele ouders hun kinderen als het ware veronachtzamen en dan later ver baasd staan, als diezelfde kinderen onverantwoordelijke dingen uithalen. Onder leiding van Annie Schmidt heeft een forum getracht het pro bleem op te lossen. Maar als zelfs zeer deskundigen dat niet zo maar vermogen, wat zou men dan van ons verlangen? Voor het gezamenlijk N.T.S.- programma van zondagavond half 9 vragen we bijzondere aandacht. Dan zal worden vertoond „Geluidsbar rière", een op film geregistreerde documentaire over het muziekonder wijs aan doofstomme kinderen in het katholiek doofstommen-instituut te Sint Michaelsgestel. Fragmenten uit deze film hebben we eerder gezien; vertoning zal zeker de moeite waard zijn en dan zal men versteld staan over de wijze waarop de religieuse leerkrachten doofstomme kinderen zover weten op te leiden, dat zij in de toekomst voor de maatschappij zeker niet verloren behoeven te wor den beschouwd. De rest van de avond zal zijn gewijd aan de interland- tafeltenniswedstrijd tussen heren, uit Nederland en Frankrijk. In deze ont moeting, waarvan alleen de beslis sende partijen worden uitgezonden, wordt gespeeld volgens het Davis Cup-systeem. Maandag is het de beurt aan de K.R.O. We hebben eerder aan dacht gevraagd voor de film over Fatima, waar veertig jaar geleden zo wonderbare gebeurtenissen zich heb ben afgespeeld. In de rubriek „Open doekjes" van Jan Willem Hofstra zal Corry Brokken (een ontdekking van de K.RO.) enkele van haar liedjes zingen. De avond sluit af met het toneelstuk ,,'n Vent met lef", in de vertaling van Louis Povel. De epi loog zal van de augustijner pater Leopold Verhagen zijn. De filmavond van dinsdag wordt gevuld met „Het begon in Berlijn", waarin de bekende cineas ten Powell en Pressburger de cari- caturale figuur van Blimp naar vo ren brengen. De uitzending begint met een relais van de Vlaamse tele visie. Nic Bal zal op televisite ko men bij Francis Bay We hopen, dat de Vlamingen geen revanche zullen nemen op het ralais, dat zij in het jongste zaterdagprogramma van de K.R.O. hebben ervaren, toen name lijk op onheuse en onrechtvaardige manier de spot werd gedreven met de inhoud van de Gazet van Ant werpen, een dagblad dat we hoog aanslaan. M. C. Vogels; W. G. Berenschot en A. D. Ouwehand. Overleden: G. v. d. Broek-Buskop, Den Haag, 52 jaar; Maria Heins 8 jaar; G. C. Vester, 67 jaar; H. E. Beijersbergen-v. d. Barselaar 77 j.; Josephina M. A. Frissen 5 maanden; J. F. H. la Fontaine-Gebhardt, Rot terdam, 75 jaar.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2