S)e Gcid<se6oii4cmt De stakingschaos in Frankrijk Gonioeika gaat aan de schoonmaak Drieduizend Nederlandse jongeren naar Lourdes Syrië en Rusland houden de spanning gaande Navo-samenwerking wordt nauwer ZATERDAG 26 OKTOBER 1957 49ste JAARGANG No. 14244 Qyrisch, uurwerk Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 Vandaag de mijnwerkers De staking van het technische per soneel op de vliegvelden Le Bourget en Orly bij Parijs, is te middernacht geëindigd. De actie heeft twaalf uur geduurd. In die tijd heeft het verkeer op deze vliegvelden geheel stilgele gen. In de vroege ochtend kwam van daag ook een einde aan de 24-uursta- king in de vervoersbedrijven. In het gehele land werd het treinverkeer hervat. Vandaag begint weer een andere staking, nu van de mijnwerkers. Parijs heeft 't gisteren wel gewe ten, dat er gestaakt werd. In de stad ontstonden reusachtige verkeersop stoppingen. De verbindingen van de Parijse ondergrondse werden slechts met enkele treinen onderhouden en Mollet maandag voor de Kamer De Franse Nationale Vergadering is voor maandag a.s., te 15.00 uur, bijeengeroepen, om een verklaring van de socialistische kabinetsforma teur Guy Mollet aan te horen. Hier na zal de volksvertegenwoordiging erover stemmen, of zij Mollet mach tigt een regering te vormen. Volgens „A.F.P." zal Mollet een regering met een beperkte ambts termijn (vier maanden) voorstellen, welke zich voornamelijk ten doel zou stellen: sanering der openbare finan ciën en herziening der politieke in- van de 1.700 bussen, die op normale tijden reden, waren er slechts 60 in dienst. Het vuilnis lag open en bloot in de straten van Parijs en in het grootste deel van Frankrijk werden geen brie ven besteld. Des middags sloten de winkeliers him zaken. Duizenden arbeiders lie pen in optocht door de straten van Parijs. Zij protesteerden tegen het resultaat van de bemiddeling inzake hun looneisen. Bij botsingen voor het stadhuis van het Parijse voorstadje Ivry werden twee politiemannen licht gewond. In Arras wierpen stakers stenen naar de politie, die hen toen ver spreidde met traangas. In Calais trachtten stakers de snel trein met passagiers uit Engeland tot stilstand te brengen door dwars liggers tussen de spoorbaan te leg- ken. De politie verwijderde de dwars liggers onder een hagel van stenen. Spoetnik spoedt zich zwijgend voort De Russische kunstmaan, die nu al meer dan drie weken om de aarde cirkelt, zwijgt sinds gisteravond, maar cirkelt volgens waurnemers nog pre cies volgens de „dienstregeling" om de aarde. Het observatorium te Cambridge deelde mee, dat de laatst opgevangen seinen zeer zwak waren. Daarna is de zender van de kunstmaan waarschijn lijk geheel uitgevallen. Dit zou klop pen met de mededeling van de Rus sen, dat de levensduur /an de batte rijen drie weken was. Naar de sterrenwacht te Utrecht mededeelt zal de raket van de kunst maan vandaag te zien zijn om 18.10 uur laag in het zuid-oosten en om 19.45 uur op omstreeks 45 graden hoogte in liet noord-westen. In beide gevallen verplaatst hij zich langzaam met de snelheid van een vliegtuig van zuid-west naar noord oost. Cwtapa's hait staat utee* eens stil Drastische zuivering van de partij Het congres van de Poolse commu nistische partij, dat in december a.s. zou worden gehouden, zal in afwach ting van een zuivering tot het voor jaar worden uitgesteld. Dit blijkt uit de thans bekendgemaakte tekst van de rede die partijleider Gomoelka donderdag in het centrale comité heeft gehouden. Gomoelka zei, dat de partij als ge heel veel van haar karakter als voor hoede der arbeidende klasse heeft stellingen, waardoor een versterking verloren. Zij is deels opgegaan in de van de uitvoerende macht mogelijk zou worden. Te Parijs beschouwt men het als vrijwel zeker, dat Guy Mollet als premier zal worden aanvaard. Moordenaar vermoord Albert Anastasia, een van de be ruchtste gangster van New York, is gisteren in de kapsalon van hotel Sheraton door gemaskerde mannen neergeschoten. Anastasia was een van de moorde naars die werkten voor Murder In corporated, een gangster-organisatie, die in opdracht moorden verrichtte. Hij is bij minstens 31 moorden be trokken geweest. Voor vijf van deze moorden heeft hij terechtgestaan, maar steeds werd hij vrijgesproken. De mannen die de kapsalon bin nendrongen, troffen Anastasia met drie kogels toen hij in de kappers stoel zat. Vermoedelijk behoorden zij tot een concurrerende bende. Anastasia was 53 jaar oud. Hij is zijn gangsterloopbaan begonnen als lid van de beruchte Maffia in Italië. In 1917 emigreerde hij met twee broers clandestien naar de Ver. Sta ten. niet bij de communistische partij aan gesloten massa. „Als de partij slechts over de helft van haar huidige 1.300.000 leden be schikte, maar dan toegewijde, strijd bare leden, zou zij een grote macht in het land zijn." ROME EERT FELIX RUTTEN De burgemeester van Rome zal op 29 oktober de bekende Nederlandse schrijver Felix Rutten, die op 13 juli van dit jaar zijn 75ste verjaardag her dacht, de zilveren medaille van de gemeente Rome aanbieden, zulks naar aanleiding van de beschouwin gen welke Rutten aan Rome heeft ge wijd. Bij deze plechtigheid zullen te genwoordig zijn de Nederlandse am bassadeur in Rome, voorts vele voor aanstaande persoonlijkheden en jour. Een zuivering van omkoopbare en „dogmatische" (d.w.z. „stalinisti sche") functionarissen en .revisionis ten" leek Gomoelka in het belang van de eenheid dei partij gewenst. Go moelka betoogde dat men de werken de intellectuelen moet toestaan uit de partijgelederen te treden en in het bijzonder hun die voor het behoud van hun positie toetraden. De rede kondigde een drastische zuivering aan, maar Gomoelka liet duidelijk blijken dat het een vreedza me zuivering zou worden. In Warschau neemt men er met veel belangstelling nota van, dat de zuivering de Poolse communistische partij praktisch tot de kleinste in de Oost-Europese landen zal maken, al thans in verhouding tot het bevol kingscijfer. Enorme belangstelling voor Aartsbisschoppelijke lening Naar wij van de emifctent verne men, is de inschrijving op de 6 25-jarige obligaties ten laste van het Aartsbisdom Utrecht dermate over- tekend, dat de toewijzing slechts ge ring kan zijn. Als gevolg van deze enorme belang, stelling, moet de Nederlandse Cre- dietbank N.V. te Amsterdam zich het recht voorbehouden om in afwijking van het bepaalde onder artikel één der leningsvoorwaarden, zoals in het prospectus vermeld, het aantal cou- naiisten. 's Avonds recipieert de ju-pures van 1000 gulden, 500 gulden en Het verkeer in Parijs is danig ontwricht door de 24 uursstakingen, die een groot deel van het transportwezen hebben platgelegd. Op deze foto zien we de Place de la Concorde, vol met personenwagens, die met behulp van militaire trucks het tekort aan personenvervoer in de Franse hoofdstad moeten opvangen een poging die uiteraard maar ten dele kan slagen. Ook jonge zieken Voor 3000 jonge mannen en vrou wen in de leeftijd van 1730 jaar, leden van de verschillende jeugd organisaties als K.A.J., Kath. Mid denstandsjongeren, Kath. Boeren- en Tuindersjeugd, Verkenners, Meisjes- gilde e.a., organiseert de Katholieke Jeugdraad volgend jaar van 1219 april een bedevaart naar Lourdes. Deze 3000 pelgrims zullen echter ook gaarne jongelui, die niet bij een jeugdorganisatie zijn aangesloten, in hun rijen opnemen. Met deze bede vaart ter gelegenheid van 't „Eeuw feest van de Verschijningen" gaan 200 zieken mee, eveneens jongeren, zieken, voor wie zij meer belang stelling willen tonen. Om de zieken iets te bieden, dat kleur kan geven aan hun eentonig bestaan, wordt bij dit werk de hulp ingeroepen van de instelling „De Zonnebloem". In de laatste maanden vóór de bedevaart worden bijeenkomsten voor de pelgrims gehouden, plaat selijk of districtsgewyze, als een voorbereiding op de bedevaart. Men Bisdom Rotterdam Opbrengst van de Seminarie-Aktie De eerste inzet van het vijf-jaren plan voor de bouw van het nieuwe klein-seminarie in het bisdom Rot terdam leverde een totaal bedrag op van 249.989,55. De collectes in de parochies brachten /234c751,23 op. De giften per giro bij het bisdom i binnengekomen, belopen 15.238,32. zal films over Lourdes vertonen, de i zin van het lijden komt in bespre- Deze girogiften blijven nog bin- king en waar nodig zal men ingaan nenkomen, voornamelijk uit het eigen op vooroordelen die hier en daar bisdom, maar oolt uit andere delen tegen de Maria-devotie m Lourdes i bestaan. van land. Het gironummer is Het is zo goed als zeker, dat een1 46.43.04 ten name van het bisdom van onze bisschoppen aan deze jon- gerenbedevaart deelneemt en icivcii mee, cvcuc(.iio jongeren, iT wie de verschillende jeugdor- Gourdes, hetzij op de Esplanade of bilaris ten huize van de Nederlandse ambassadeur en biedt de Nederlandse kolonie hem een huldeblijk aan. Fe lix Rutten heeft tot de groep „van onzen tijd" behoord. In 1919 huwde hij de schrijfster Marie Koenen. Tot zijn meer bekende werken behoren: „Avondrood", „de verzonken tuin", en „Goede 'Vrijdag". ,$a%side", aan de aeme kant Op de Eniwetok Atol in de Stille Oceaan heeft de Amerikaanse Marine een raket gelanceerd, die de naam „Farside" draagt en tot een hoogte van ongeveer 6400 kilometer is gestegen. Op de foto ziet men de raket op haar kant liggen terwijl men op de andere foto ziet hoe de raket door een ballon omhoog wordt getrokken tot ongeveer 32 kilometer. 100 gulden te wijzigen. ganisaties de benodigde reissom wil len opbrengen. Deze daad zal gelijk het begin vormen van een durende actie der jeugdorganisaties voor de Manoeuvres aan de andere kant De Syrische autoriteiten zorgen er voor, dat het Syrische volk in een voortdurende staat van opwinding wordt gehouden door een stroom alarmerende berichten. De volksver zetsbeweging wordt op het ogenblik voorzien van wapens en in de stra ten van Damascus zullen weldra mi litaire oefeningen worden gehouden. In Aleppo, de stad in het noorden van het land, worden loopgraven ge graven en barricades aangelegd. Dit zal vermoedelijk ook spoedig in de hoofdstad Damascus het geval zijn. Een verdere bloemlezing van de vele ophitsende berichten uit Syri sche bron vermeldt de „arrestatie van twee Turkse soldaten in een Syrisch dorp, de ontploffing van een Turkse landmijn op Syrisch gebied". Ook de Russen doen een duit in het zakje. Zo heeft radio-Moskou gister avond gezegd, dat de toestand aan de Syrische-Turkse grens ernstiger wordt. Melding wordt gemaakt van „nieuwe Turkse toepenconcentraties en herhaalde schendingen van het Sy rische luchtruim door vliegtuigen van de Amerikaanse marine". De Turkse en Amerikaanse diplo maten trachten bespreking van de Syrische klacht in de VJT. te ver ijdelen door het uitbuiten van het be middelingsaanbod van koning Saoed van Saoedi-Arabië. Het gevaar voor agressie tegenover Syrië is nog steeds aanwezig, aldus radio-Morkou. MANOEUVRES Aan de andere kant komt uit Turkije het bericht, dat na de ver kiezingen van aanstaande zondag, in het zuidoosten van het land ma noeuvres zullen worden gehouden van de verschillende onderdelen van de Turkse strijdkrachten. Dit zou een antwoord betekenen op de ma noeuvres van het Russische leger in Transkaukasië, het gebied dat juist dezer dagen onder het bevel is ge steld van de beroemde Russische veldheer maarschalk Rokossofski, tot voor kort plaatsvervangend mi nister van defensie. Voorts zouden de Turkse oefenin gen bedoeld zijn als hernieuwe waarschuwing aan Syrië, wegens de iSyrojsche militaire voorbereidingen bij de Turkse grens, Ook eenheden van de Turkse vloot zulen aan de manoeuvres deelnemen. Vrijdag is te Izmir in Turkije be kendgemaakt dat van 31 oktober tot 2 november een gecombineerde Navo-oefening aan de zuidwestkust van Turkijë gehouden zal worden. Aan deze oefening, die de code naam „Red Epoch" draagt, nemen onder meer vliegtuigen van de Brit se luchtmacht en eenheden van de Amerikaanse zesde vloot deel. in de nieuwe kerk, een H. Mis pon tificeert. Er staat een speciale Ne derlandse dag op het program. De intentie van deze jongeren-bedevaart luidt: „Dat de jongeren duidelijk leren inzien en aanvaarden de op dracht, die voor hen in de wereld van heden ligt". Inschrijving voor de bedevaart staat open tot 1 januari 1958 op het bureau van de Katholieke Jeugd raad, Stationsplein 15 bis te Utrecht. De kosten a f 200 kunnen in ter mijnen betaald worden. De Vereni ging van Nederlandse Bedevaarten verleent voor deze jongeren-bede vaart alle medewerking. DE HEER H. J. KUIPER RIDDER ST. GREGORIUS De heer H. J. Kuiper te Urecht, I bestuurslid van de rijksverzekerings-1 bank en oud-bestursluid van de lan. I deüjke KAB is benoemd tot ridder, in de orde van St Gregorius de Grote, i Deken A. Wiegerink overhandigde hem de versierselen tijdens een be-1 stuursvergadering van de stichting „de Utrechtse katholieke pers" (Het Centrum) waarvan de heer Kuiper voorzitter is. Dil nummer bestaat uit 12 pagina's weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER ZACHT. Vannacht vooral in het noor den van het land enige regen, morgen verspreide opklaringen en overwegend droog weer. Over wegend matige wind tussen zuid en west. Iets minder zacht. Eisenhower weldra naar Europa President Eisenhower van de Ver. Staten en premier Macmillan van Groot-Brittannië hebben gisteren aan gedrongen op een grotere inspanning en nauwer samenwerking van de ge hele vrije wereld op het terrein van het wetenschappelijk speurwerk. Het is niet onmogelijk dat beide staatslie den met het oog daarop in december te Parijs de vergadering van de Na- voraad zullen bijwonen. De twee landen zijn van plan deze ideeën met al hun bondgenoten te bespreken. Voor zover dit de Navo betreft, kan misschien in dit ver band aan de december-vergadering van de Navoraad een speciaal ka rakter worden gegeven. Dit is be sproken met de secretaris-generaal van de Navo, de heer Spaak, aldus 't communiqué, dat gisteren na afloop van de conferentie in Washington is uitgegeven. De conferentie was een reactie op de Russische kunstmaan en de spanning in het Midden-Oos ten. Macmillan en zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zijn gisteravond per vliegtuig naar Otta wa vertrokken. Waarnemers te Washington zijn van oordeel, dat de Navo-raad zeker de Amerikaanse president zal uitnodigen en dat deze zich dan tegen vijftien de cember naar Parijs zal begeven. Tijdelijk regen Zuidwestelijke winden voeren zach te lucht aan uit Frankrijk, waarin de temperaturen tussen 10 en 15 graden variëren. De zachte lucht wordt bo ven Engeland begrensd door een oceaanfront, dat vergezeld van enige regen langzaam naar de Noordzee op dringt. De regenzone zal vanavond of vannacht de Noordzeekust bereiKen en zich daarna in een langzaam tem po over het gehele land uitbreiden. Achter het front, dat zondag pas seert, stroomt minder zachte lucht binnen. Op de Oceaan loopt in een zeer snel tempo een in diepte toene mende depressie naar het zeegeb-cd tussen IJsland en Groenland. Het weer wordt daardoor de komende paar dagen iets onbestendiger. Hoogwaterstanden 27 Okt. v.m. 5.50; n.m. 6.10. 28 Oct. vun. 6.30; n.m. 6.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM niet ontv. OSLO niet ontv. KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA geheel bew. 10 C lichte regen 13 geheel bew. 17 geheel bew. 15 mist 11 zwaar bew. 15 onbew. 18 onbew. onbew. 20 zwaar bew. 13 mist 14 zwaar bew. 11 mist 12 onbew. 12 niet onv. onbew. 15 mist 13„ onbew. 22 onbew. 21 halg bew. 21 Korreltje Wees liever de minste' onder de arenden dan de eerste onder de raven.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1