Thans gaat er 10 of 20 mille uit! VOOR ELK GEZINSLID EEN KANS In Lisse bloeien de narcissen al JCatutyfase xeddexA we&t paxaat VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 DRECIES 16.238 OPLOSSINGEN zijn er deze week in- gekomen op prijsvraag no. 13 en omdat er na mi nutieus sorteer- en speurwerk geen enkele geheel juist ingevulde kolom werd aangetroffen, belooft het nu een spannende strijd te worden. Volgens de nieuwe bepalingen zal de prijzenpot na melijk komende week in elk geval voor de helft worden uitgekeerd aan de inzender(s) met de minste fouten, in dien er geen kolom is waarvan alle antwoorden goed zijn. Wie bij het oplossen van de hiernevens afgedrukte opgave no. 14 dus één of meer kruisjes verkeerd plaatst en tot andere totalen komt, heeft desondanks nog altijd kans op de halve pot (dat wordt 7.683,96) plus de helft van de netto inkomende inleggelden (naar schatting weer 3.000) ofwel tezamen RUIM 10.000,—. Is er een goede oplossing, dan ontvangt de inzender daarvan ongeveer 20.000,—. volgens de onderstaande berekening: Bruto inkomsten, inclusief saldo 16.128,72 Auteursrecht, admin. en omzet belasting 760,80 Stand PRIJZENPOT 15.367,92 Bij aan inleggelden nieuwe opgave vermoedelijk 6.000, Waarschijnlijk te verdelen 21.367,92 Grijp nu de mogelijkheid aan deze prachtige prijs te winnen! U hebt nu altijd kans, óók als u een foutje maakt. GEMOTIVEERDE OPLOSSING VORIGE OPGAVE. A. De hoofdonderwijzer weet natuurlijk wel, wat er aan de Venus van Milo ontbreekt. Het beeld mist beide armen en hier en daar een stukje, dus alleen „wat" (2) en „het een en ander" (3) waren juist. Totaal 5 B. Dat de student een foutief antwoord gaf, is wel duidelijk. De vraag is echter wat er op de af beelding stond. Als het om een wit paard ging, kan de examinator volgens zijn richtlijnen „niet helemaal juist" (2) of wrevelig „nonsens" (1) hebben gezegd. Witte schimmel kan evenwel ook een woekerplant zijn en als het plaatje nu een andere kleur schimmel of in het geheel geen schimmel vertoonde, is ook het antwoord „grove fout" (3) mogelijk. Totaal derhalve 6 C. Bij een toernooi kunnen de harnassen (1) en schilden (2) schitteren in de zon, maar lans punten zijn niet in de strijd betrokken want de kampende ridders dragen in dit spel lansen zon der punt. Totaal 3 D. Het boek .,Van het westelijk front geen nieuws" is geschreven door Reanarque. Maar dit is een pseudoniem van Kramer, verkregen door om kering. Omdat in de opgave sprake is van „ten onrechte menen", mocht alleen de naam Kaf ka (2) worden aangekruist. Totaal blijft 2 E. In de winter kunnen de vissen in een kleine vij ver als gevolg van de afsluiting door de ijslaag stikken (1) en in feite verdrinken (2), want verdrinken betekent sterven door een verblijf onder water of in andere vloeistof, derhalve ook het stikken van vissen door bepaalde omstandigheden met het verblijf in het water verband houdende. Tenslotte kunnen de vissen bevriezen, als de ijslaag zich uitdijt tot de gehele wa terinhoud van de vijver (3). Totaal F. De plaatsnaam Bergen vind men niet alleen in België en in Noor wegen, maar ook bij ons in Noord-Holland (1) en Limburg (3). Bergen in de zin van hoge toppen vindt men in ons land niet, zelfs in Limburg treft men alleen maar heuvels aan. Er is even wel een andere betekenis van berg, die menigeen over het hoofd zag: het manlijk zwijn, dat gesneden is. Dan zijn er nog de ber gen of bargen, te weten de open schuren met verstelbaar dak PUZZELT U MEE? Op deze dan nog eens alle totalen sa- - - nIV,,_ pagina staan tien zinnen men te tellen en het gevonden £an ee° briefkaart Aan de andere puzzel Worcjt ook de derde puzzel afgedrukt, waaruit één of eindtotaal te schrijven in de rf!8ee" Vala volgtniet juist opgelost, dan wordt 50*/. .eer woorden rijn weggelaten, cirkel onderaan. van^o. ?Jg- Aan U de taak te bepalen wel- Is in zin A b.v. elk van de drie afz ™deernlnV°bloSl?tter, invullen en dï ke van de daarbij vermelde antwoorden mogelijk, dan rechtsboven 25 cent voor elke v0®gd Pu de inleggelden van de (genummerde) woorden in de- kruist U 1, 2 en 3 door en vult ingevulde kolom aan extra post- ze zinnen thuishoren. Het kan daarachter in 6. Passen in van^V^en!"8 normale zijn, dat alle drie gegeven mo- vraag B slechts twee omschrij- u° zendt3 de brief- gelijk.' eden juist zijn, maar vingen, dan zet U twee kruisjes kaart niet in en- ook, d er twee, slechts één of en telt die twee cijfers op. Is .^el°PPe maar °Pen geen enkele van deze ingevuld bij C slechts één mogelijkheid, Gebruik alleen kan of mag worden. I nzendên kele vraag voor tweeërlei uitleg vatbaar ls. Indien er geen goede Het Ingevulde diagram knipt U uit Inzending binnenkomt, blijft de plakt dit op de blanco zijde gehele pot maximaal 2 maal over- volgende opgave. dan streept U dat nummer aan ?®Idl5® p08t*ostze De tien zinnen zijn aangeduid en herhaalt dit als totaal voor g|™a ^adiozegeis" met de letters A t.m. K. Als U C. En treft U het bij D, dat olakzegels en dgi. nu de -ntwoorden van een zin geen enkel van de gegeven ge- p°sterSenniet ver weet, neemt U het diagram en vallen van toepassing kan zijn, EOed. kruist .chter de overeenkom- dan kruist U niets aan en De oplossingen stige letter in de eerste ko- schrijft U als totaal bij D een dins/ag 29 oktober lom telkenmale de num- 0. a.s. 12 uur v.m. in mei tje? door van de goede om- Het diagram biedt u vier ko- ontvangen schr^j vingen behorend bij die lommen, zodat vier gezinsle- briefkaarten wor- zin. den (b.v. vader, moeder, zoon terz"d"0ePe- Als de gehele kolom op de- en dochter) ieder een oplos- iegd. "u e K ze wijze is afgewerkt, hebt U sing kunnen inzenden op de- BiJ dez® P"zzel is niets anders meer te doen, dan zelfde briefkaart. Ieder legt possint "mogoltjk3 de aangekruiste cijfers op te 25 cent in, zodat per ingevul- omdat geen en tellen, regel voor regel de to- de kolom 25 cent extra port talen te vermelden per zin en geplakt moet worden. Voo rwaa alleen abonnees en leder. van hun gezin mogen meedingen naar een prijs, elk meedingend gezinslid is 25 cents inleggeld ver- schuldigd; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart toorden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken Q een inzending ongeldig; oplossingen, die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons be2it komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 10 rden cent) en het extra porto van 25 cent per ingevulde kolom is geplakt, zijn on geldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig; wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten; over opgave en oplossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de. ze voorwaarden. A. 1. vlijtige; 2. nuttige; 3. schadelijke. B. „Dat schilderij deugt niet", zei de boer, „want de knecht zit er a>an de te melken". L rechter kant; 2. linker kant; 3. waterkant. 1. kraal; 2. ka; 3. kouw. 1. drukken; 2. bemachtigen; 3. bewonderen. „Als a een ziet, moet n goed oplet ten, welke dag het is", zei de vriendelijke jongedame tegen de al wat ondere vrouw. 1. slangetje; 2 bolletje; 3 glaasje. 1. haansmijten; 2. haankappen; 3. haanslaan. G. „W(j kunnen dus vaststellen, dat de meeste mensen te eten hebben", merkte de medicos op. 1. teveel; 2. voldoende; 3. te weinig. H. Heel langzaam ging de dear open. De ogen wijd opengesperd, de handen krampachtig af werend uitgestrekt, stond bet meisje in de kamer en zag het monster binnentreden. Het was teveel. Met een viel het meisje In onmacht. 1. gil; 2. kreet; 3. schreeuw. I. Teneinde een kopie vaki de brief te maken, draalde de typiste vel in haar schrijf machine. 1. één; 2. twee; 3. drie. K. No alles zo voorspoedig gaat, heeft hij sjjn L zwaai; 2. draal; 3. slinger. P. P. 14 voor het optasten van hooi e.d. en die vindt men toch wel in Friesland (2). Totaal dus toch G. Als wij ooit de maan zullen bereiken, zullen de ruimtevaarders rekening moeten houden met watergebrek (2) en zuurstofge brek (3). Door gehele afwezigheid van een dampkring rond de maan is er geen water en ook geen zuurstof. Het gevolg daarvan is, dat er nooit een dichte plantengroei kan zijn, daar behoeft men dus geen rekening mee te houden. Dus H. Om het minste of geringste ging de vrouw als een razende Roe land of Roland (1) te keer. Roeland en Roland komen beide voor, maar ridder niet in dit zinsverband. Een furie is een razende vrouw en mag daarom niet achter razende worden ingevuld. Totaal I. Het Chinese schrift is wel afwijkend van het onze. De Chinees leest en schrijft niet in regels als wij, maar in kolommen. Hij begint bovenaan op de rechterzijde van een bladzijde, gaat van boven naar beneden (dus niet van beneden naar boven) en dan van rechts naar links (1). Zijn boek eindigt, waar het onze be gint, hij bladert dus niet van rechts naar links, maar van links naar rechts en derhalve leest de Chinees van achteren naar vo ren (3). Totaal 4 K. Bij een brug spreekt men uitsluitend over pijlers (3). Totaal 3 IN DE CIRKEL MOEST KOMEN HET GETAL: 41 De wetenschap schrijdt voort. Was het tien jaar geleden al een knappe prestatie om narcissen eind novem ber in bloei te hebben, nu draait men daar zijn hand niet meer voor om. Men heeft zelfs al kans gezien om ze begin november te brengen, maar dat gold toen dan ook als een niet te evenaren prestatie. Het Proefstation v. d. Bloembollencultuur heeft nu alle records echter gebroken. De heer F. Liemburg, die de broeiproeven op het Proefstation onder zijn hoede heeft, is het nu gelukt twee kistjes met de trosnarcis Cragford op de 24ste oktober in volle bloei te heb ben. Op zo'n vroeg tijdstip heeft men nog nooit narcissen in bloei gehad. De tijd var %et jaar in aanmerking genomen, zien ze er uitstekend uit. Wat ongelijk van stand weliswaar, maar dat is Cragford over een maand óók nog. Er bleef echter niet één bol achter. Ze kwamen voor 100 in bloei. De heer Liemburg maakte er hele maal geen geheim van welke behan deling de bollen hadden ondergaan. Ze waren op twee juli gerooid en vervolgens vier dagen bij een tempe ratuur van 34 gr. bewaard. Hierna waren ze in kistjes geplant en drie weken in een koelcel gezet, waar men de temperatuur op 9 gr. hield. Toen werden ze buiten geplant. Ze maakten dus ook de hete dagen van begin augustus nog mee, waarin de grondtemperatuur flink opliep. Ze doorstonden deze warmte echter uit stekend en toen men ze op 10 oktober j.l. binnenhaalde zaten er beste sprui ten op. In veertien dagen kwamen ze prima in bloei. Door het zachte weer heeft men in de kas helemaal niet behoeven te stoken, daar de tempera tuur overdag door het vrij zachte weer rond de 60 gr. bleef en dat warm genoeg was. Dat het 's nachts wat kouder was, deerde de narcissen blijkbaar niet. De proef met Cragford werd opge zet met het doel een goede vervanger te vinden voor de Franse narcis Pa- perwhite, die hier ieder jaar geïm porteerd moet worden. Door de lief hebbers is deze soort altijd zeer ge vraagd omdat men hem zo gemakke lijk in bloei kan krijgen. Men wil nu trachten uit te knobbelen, welke be handeling men de bollen van Crag ford moet geven om de particulier een garantie te kunnen geven, dat ze in huis gemakkelijk in bloei getrok ken kunnen worden. De heer Liem burg vertelde ons, dat hij volgend jaar een veel uitvoeriger proef met Cragford zal opzetten. Men laat het op het Proefstation niet alleen bij narcLsen. Over veer tien dagen hoopt de heer Liemburg ook bloeiende hyacinten en misschien ook albloeiende iris Wedgwood te kunnen laten zien. KATWIJK Contactavond P.V. Gemeentewer ken De personeelsvereniging van gemeentewerken vergaderde in de trouwzaal, waar de voorzitter, de heer Priester, in zijn openingswoord o.m. herinnerde aan de. geslaagde nationale woningbouwlening waar door de woningbouw ongestoord voortgang zal kunnen hebben on danks de bestedingsbeperking. Bij het punt bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de he ren J. van der Bent, J. P. van Brakel, A. van der Plas en C. Guyt, herkozen. In verband met de emigratie van de heer G. Versteeg en het daardoor verlaten van de gemeentedienst, had ook deze avond een afscheid plaats. De heer Versteeg werd toegespro ken door wethouder H. P. Bloot die hem het beste voor de toekomst wenste en hem namens de vereni ging een sigarettenaansteker met inscriptie en een fotoalbum aanbood. De avond werd verder gevuld met de vertoning van enkele films ver zorgd door de heer van Brakel, waar na sluiting van deze gezellige avond. DE KWAKEL Korfbal Zaterdagmiddag speelt V.Z.O.D. een uitwedstrijd tegen V. en V. aanvang 3 uur. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het C.S.GA. ter rein te Amstelveen, vertrek per fiets om 2.15 uur. Handbal Het le dameselftal speelt zondagmiddag een uitwed strijd tegen J.O.S. aanvang 4 uur, vertrek per auto om 3 uur. Ook de junioren spelen een uitwedstrijd en wel tegen R.K.A.V. aanvang 13 uur, vertrek per fiets om kwart over twaalf. RIJNSBURG Kleinhandelaren in bloemen en planten bijeen In een der zalen van het jeugdhuis aan het Rapen burg kwamen de leden van de ver eniging van kleinhandelaren in bloe men en planten in vergadering bijeen De voorz. de heer J. Schild, sprak zijn spijt uit dat de vergadering zo slecht bezocht was, gezien toch het belang van de vereniging. Verder wees spreker erop dat de vereniging een vertegenwoordiging heeft ver kregen in het hoofdbedrijfschap de tailhandel markt- en straathandel, waarvoor de heer Schild zelf benoemd is. Hij wees er op dat dit voor de Rijnsburgse afd. niet slecht is daar deze altijd totaal overal buiten stond. De ballotage bracht 4 nieuwe leden zodat de vereniging momenteel 87 leden telt. Verder bracht de voorz. onder de aandacht, dat het erken ningsreglement in jan. 1958 afge lopen is. Men besloot een verzoek te doen dit tot jan. 1959 uit te stel len. By de bespreking 10-jarig be staan der vereniging in maart 1958, werd besloten de voorbereidingen om dit feestelijk te herdenken in handen van het bestuur te laten. Wat betreft de controle op markten kreeg het bestuur mandaat, dit te onderzoeken. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar mogelijkhe den voor de Rijnsburgse markthan- delaar. Er zal een verzoek aan het Centraal Registratiekantoor gericht worden om de uniforme regeling van de heffingen te herzien, o.a. dat de eerste 10.000 omzet worden vrij gesteld. Geb.: Johanna Piternella Suzanna, d. v. J. Byleveld en P. Hoogendam; Cornelia, d. v. D. Wessel en L. dé De herfststormen zijn ln aantocht. De mannen van de Kon. Ned. Zuid-Holl. Redding Maatschappij zorgen er voor, dat zij paraat zijn, dat de boot in goede orde is, en dat de materialen voor de hand liggen. Daarom heb ben zij dezer dagen op een vrij woelige zee en met een straffe wind uit het zuid-westen een oefentocht ge maakt. Hopelijk behoeven zij dit seizoen niet uit te varen, maar het is goed, dat alle voorzorgsmaatregelen genomen worden. De foto toont het moment, waarop de blauwe boot van de Reddingmaatschappij, de „Baron van Kattendijke" op het strand wordt getrokken ten noorden van de Rijnmond. Een tractor zorgt voor verder transport. (Foto: De Leidse Courant) Mooij; Wilihelmina Arina Huibertha, d. v. J. Lin-dihouit en J. Korbee. Ondertr.: N. Zwanenburg, 24 jr. te Katwijk en M. v. Egimond, 26 jr.; B. Star, 25 jr. en J. v. Delft, 20 jr. Getr.: G. J. Minnee, 23 jr te Kat wijk en M. Schoneveld, 20 jr.; G. P. H. Spierings, 27 jr. te Leiden en M. J. A. Rood'bergen 21 jr.; F. Dekker, 30 jr. en A. Schouten, 30 jr. OverL: J. Kagenaar, 66 jr. e. v. N. Schouten; M. v. Rooijen, 45 jr. e. v. B. Star. WARMOND Verkenners hebben geld nodig Een ieder zal zich nog wel de grote spanning herinneren die er hing, toen de verkenners van de St. Tar- cisius-groep hun grote geheime Paas- loterij hielden. Thans staat er een geheime Kerstloterij voor de deur De spanning zal nu nog groter zijn, want eieren zijn lekker, maar 16 vet te konijnen zijn nog veel lekkerder. Waarom deze loterij nu weer? Wel, niet de welwillendheid van de leverancier hebben de verkenners vier tenten kunnen aanschaffen, maarer zijn er dank zij de Paas- loterij twee betaald. Nu is het de be doeling, dat de twee andere uit de opbrengst van de Kerstloterij be taald worden. De verkenners reke nen er dus op, dat de loten vlot zul len worden verkocht, zodat zij het komende seizoen zonder een be zwaarde kas in de heerlijke natuur kunnen kamperen. De loten worden u vanaf zaterdag aangeboden en als u ze koopt, wees er dan zuinig op, beschadig ze niet, want zo'n lot kan het geheim bevat ten dat u met Kerstmis een vet ko nijn in de pan bezorgt. Benoeming De Burgemeetster dezer gemeente Jhr. Mr. L. M. E. von Fisenne is benoemd tot plaats vervanger van het tweede lid van de pachtkamer in het kantongerecht te Leiden. Veiling voor de kerk De in Ho tel „De Zon" ten bate van de Paro chie St. Matthias gehouden goede renveiling heeft een bedrag ppge- bracht van ruim 4000. Personalia De heer L. J. Hage, die tal van jaren als commies-dienst- geleider bij de Directe Belastingen in deze gemeente was gestationeerd, is benoemd als deurwaarder te Am sterdam. Jubileum Op 29 november a a zal het 26 jaar geleden zijn dat de heer H. Th. van Leeuwen als brie venbesteller in dienst der Posterijen trad. De heer van Leeuwen heeft zich al die jaren getoond als een hulpvaardig mens die op nauwge zette wijze zijn taak met opgewekt heid vervult en die, waar nodig, steeds de helpende hand biedt. Polio-inenting De inenting te gen kinderverlamming kan in deze gemeente een groot succes genoemd worden. Er werden 83 oproepingen verzonden terwijl 69 kinderen wer den ingeënt. Van de 14 absenten wa ren verschillende kinderen door ziekte niet in staat zich te laten in enten. Hiervoor zal alsnog gelegen heid gegeven worden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9