„Niet-strijken luxe" voor iedereen! S>e Olluimpet haalde Caddet in haat ngtanó Goede opvoeding gaat aan veilig verkeer vooraf Op de eerste plaats in de ranglijst van ongevallen Bondscongres te Utrecht kath* schilderspatroons Ie tschap zi S)e jeugd geniet aan 9tika zandet pase RiuweHe soldaat kreeg moeilijkheden VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Door een onverwacht hoge waterstand is een ongeveer vijftig meter breed gat geslagen in de dam van nylon- zakken zand, waarmee op 16 oktober jJ. de Pluimpót, een waterloop in het eiland Tholen, werd afgesloten. De foto laat zien, hoe het water uit de Oosterschelde met kracht door het geslagen gat stroomt. Prof. dr Sj. Groenman: Wegverkeersdag te Scheveningen „Wij zijn de kampioenen van de hela-hola-stijl", aldus prof. dr. Sj. Groenman in zijn referaat „Sociolo gische achtergronden van de ver keersveiligheid" voor de wegver keersdag van de KNAC te Scheve ningen. Velen onder wie de staats secretaris van buitenlandse zaken, drs E. H. van den Beugel bezochten deze dag. Sprekende tijdens de middagverga dering stelde prof. Groenman vast, dat de Nederlanders het naar oordeel van de vreemdelingen weinig ver ge bracht hebben in het scheppen van stijl, van een harmonisch levenspa troon. De welvaartsstijging heeft dit ge brek aan stijl en maatgevoel nog v;al scherper aan het licht gebracht. liet leven in ons dichtbevolkte land beeft een sterk competitief karakter, waar door een mentaliteit is ontstaan, die zich te weinig rekenschap geeft van de gerechtvaardigde verlangens van een ander. Er is geen discipline, die tot correctheid leidt. Een prestige structuur heeft bij de algemene wel vaart de standen- en klassenstruc tuur doen verbleken. In het verkeer komt de nieuwe structuur ook tot uiting in het persoonlijk bezit als symbool, van fiets tot grote auto. Deze ontwikkeling verloopt zo snel, dat het de „fietsende automobilist" met „kruip door sluip door" is, die de normen voor het verkeer bepaalt. Het gedrag op de weg is symptoma tisch voor het gedrag in de samen leving. Met verkeersopvoeding ge neest men de werkelijke kwaal niet. Het gaat er om een aantal trekken in onze samenleving te corrigeren. Onze kinderen netjes leren fietsen is niet voldoende. Hier ligt een taak voor gezin en school. Als we de mens tot een beter mens maken, dan zal ook het verkeersverdrag beter wor den, aldus prof. Groenman. Een tweede spreker, jhr W. van Andringa de Kempenaer, stelde de hulp van de reclametechniek" bij de Fondshonorarium artsen 6 pet. hoger De Ziekenfondsraad heeft zijn goedkeuring gehecht aan een over eenkomst, waarbij ingaande 1 juli 1957 het bruto-honorarium der aan algemene ziekenfondsen verbonden huisartsen wordt verhoogd met 6 De hogere uitgaven zullen hier door naar schatting per jaar 4,6 mil joen gulden bedragen, waarvan 3,5 miljoen voor de wettelijke verzeke ring (verplichte en bejaardenverze kering) en 1,1 miljoen voor de vrij willige verzekering. bestrijding van de verkeersonveilig heid in de eerste plaats afhankelijk van het beschikbaar komen van meer wetenschappelijke gegevens, in het bijzonder psychologisch. Hij bleek voorstander van positieve acties, in plaats van de „bloed, zweet en tra- nen-techniek"', waarmee we ons nu door gebrek aan wetenschappelijke gegevens bij de veilig verkeers-pro- paganda moeten behelpen. ONDERSCHEIDING VOOR PATER WERENFRIED VAN STRAATEN O. PRAEM. President Heuss van West-Duits- land heeft pater Werenfried van Straaten O. Praem., het erekruis van verdienste van de Duitse bondsre publiek verleend. Pater Werenfried van Straaten ontvang deze hoge onderscheiding wegens zijn grote verdiensten voor de vluchtelingen in Duitsland en de ziel zorg in de diaspora, onder meer door zijn Oostpriesterhulp, zijn kapelwa gen-actie, en de bouworde. De on derscheiding wordt hem zaterdag 25 oktober in de abdij van Tongerloo (België) door de Duitse consul in Antwerpen overhandigd. Dë verkeers-onveiligheid van Leiden Leiden staat met 361 verkeerson gevallen met dodelijke afloop en on gevallen met lichamelijk letsel op de eerste plaats in de ranglijst 1956 van steden met 50.000—100.000 inwoners. Schiedam komt met 326 ongeval len (uitsluitend materiële schade niet meegerekend) op de tweede plaats. Nu moet men bij het vaststellen van deze getallen rekening houden met het getal inwoners. Maar een stad als Hilversum, die onlangs de honderdduizend is gepasseerd, heeft echter een ongelukken-aantal, dat aanmerkelijk onder dat van Leiden ligt (275).. Breda met meer dan 100.000 inwo ners telde slechts 208 ongevallen. Ernstiger is, dat Leiden ten op zichte van het vorig jaar „vooruit gegaan" is wat het aantal ongevallen betreft; van 324 tot 361. Dit betekent een procentuele stijging van 11,4 procent. Wat deze stijging betreft blijft Leiden gelukkig ónder aan de lijst hangen. Er zijn steden ('s-Her- togenbosch bijvoorbeeld) die een stij ging van 40 procent te zien geven. Winnaar in de categorie 50.00 100.000 werd Hengelo, waar minder ongelukken gebeurden dan in het jaar 1956. Men stelde een achteruit gang vast van min 17,4 procent. De burgemeester van deze stad, mr R. J. J. Lambooy, mocht daarom de KNAC wisselbeker in ontvangst ne men. Voor de steden met meer dan 100.000 inwoners was Rotterdam de gelukkige. Het was het veiligste van de dertien grote steden met een ach teruitgang in getal ongelukken met 2,9 procent. De wethouder van Open bare Werken, de heer J. Meerten, ontving de beker uit handen van mr D. J. Gilse, procureur-generaal in Den Haag, voorzitter van het juri- disch-technisch college van de KNAC. In de groep gemeenten met 30.000 tot 50.000 inwoners is gemiddeld het aantal ongelukken met 2 procent ge- De Katholieke Bond voor Schil derspatroons vierde de afgelopen drie dagen in Utrecht zijn veertigjarig be staan, onder andere met een ten toonstelling „schilders vragen Uw aandacht" in de jaarbeursgebouwen. Gisteren werd het bondscongres gehouden. Het hoogtepunt was een rede van de voorzitter de heer H. Kok uit Eindhoven, die zijn afkeu ring liet horen over de beunhazerij in het schildersvak. In samenwerking met de werknemers-organisaties wordt getracht daaraan paal en perk te stellen door het opnemen van ge- sanctieerde bepalingen in de C.A.O. Een goedkeuring is daarop echter nog niet verkregen. Ook beklaagde de heer Kok zich over de zwakke lonen. Een meer tevreden geluid kon de heer Kok doen horen over de reactie van het departement op de over gelegde gegevens inzake de schade die de loonintensieve schildersbe drijven lijden door het niet mogen doorberekenen van loonsverhogingen en verbeteringen van sucundaire ar beidsvoorwaarden. Binnenkort zal over deze aange legenheid een tweede bespreking op het departement plaats hebben. Bij deze gelegenheid werden de heren E. J. v. Lent uit Heemstede, secretaris van de Katholieke Bond voor schilderspatroons, J. A. J. Che- ring uit Tilburg, penningmeester, ge huldigd naar aanleiding van het feit dat zij 25 jaar bestuurslid zijn. Tijdens de receptie deelde de gees telijk adviseur pater Fr. Engelbregts O.F.M. mede, dat Z. H. de Paus aan het aftredende bestuurslid de heer Tako van der Meer uit Bolsward het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice had toegekend wegens zijn grote ver diensten voor de organisatie. daald. Bussum zorgde voor een forse stoot in de goede richting (28.8 pet.) en kreeg daarvoor de beker, die door burgemeester J. C. Haspels in ont vangst werd genomen. Trein had aanleg voor „ondergrondse" Onwennigheid moet er de oorzaak van geweest zijn, dat ten gevolge van een vrij onbelangrijke storing giste ren een trein bijna een uur lang in de diepten van de Velsertunnel ge parkeerd is geweest. De trein die uit Alkmaar onderweg was naar Haarlem, kwam in de tun nel voor een bezweken dakbeveili ging tot stilstand. Het euvel had spoedig verholpen kunnen zijn maar men kon niet direct de oorzaak vast stellen. Toen men het gevonden had, heeft men uit alle zekerheid de volgende treinen over het andere tunnelspoor geleid en werd d'e elektrische trein door een diesellokomotief naar boven gehaald. Het ongelukje heeft niets met de tunnel zelf te maken; het had even goed er buiten kunnen gebeuren. Na anderhalf uur was de toestand weer normaal. Altijd en overal onbe rispelijk gekleed in een smetteloos wit over hemd... zónder moeite, zónder wasserijkosten Geen wonder dat man nen even enthousiast zijn over „no-iron" als vrouwen. Een luxe die geen luxe meer is, dank zij de verbluffend lage P&C- prijs van e fijne kwaliteit poplin e perfecte pasvorm diverse mouwlengten e strijken overbodig Sinds 1 september vorig jaar wordf het hogere personeel van het Pro- d uk tschap zuivel gesalarieerd, vol gens de voor hogereambtenaren gel dende regeling, ondanks de weigering van de commissie financiën bedrijfs- lichamen van de SER, de verorde ning (waarbij tot deze salarisverho ging werd besloten) waarin de begro ting voor de nieuwe salarissen was opgenomen, goed te keuren. Het personeel van het produkt- schap heeft de verhoging gekregen toen het nog deel uitmaakte van het bedrijfschap voor zuivel. Hun sala riëring was gelijk aan die voor rijks ambtenaren. Op 15 oktober 1956 nam de nieuwe organisatievorm het per soneel van het oude bedrijfschap over Het bestuur van het produktschap meent nu, dat hij het hogere salaris rechtens niet kan onthouden. Maar daarmee is genoemde commissie van de SER het tot nu toe niet mee eens. Derhalve heeft het bestuur van het produktschap gisteren besloten, in beroep te gaan bij de Kroon. Wanneer de Kroon afwijzend be schikt, zou de omstreden groep amb tenaren het ruim een jaar genoten 'hogere salaris moeten terugbetalen. De 84-jarige heer L. de Groot, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethouder van Rotterdam, heeft in een algemene vergadering afscheid genomen als voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond. In een voor afgegane besloten vergadering werd hij benoemd tot ere-voorzitter. De Haarlemse rechtbank heeft gis termorgen de 36-jarige chirurg A. R. M. H. uit Koog aan de Zaan vrijge sproken van mishandeling van een zevenjarig jongetje. De officier had 150 gulden boete tegen hem geëist. De chirurg moest enige maanden geleden het jongetje aan de tong opereren. Toen men het echter een plaatselijke verdoving wilde toedie nen, begon het kind hevig tegen te spartelen, waarna de chirurg het een paar tikken gaf. Na afloop van de operatie had de moeder van de jongen aangifte ge daan van mishandeling. Op de onbewaakte overweg in de Eiberseweg nabij Groenlo is gister avond omstreeks kwart voor zeven een ernstig ongeluk gebeurd. Een personenauto, komende uit de richting Groenlo, bestuurd door de heer K. uit Neede, waarin verdei ge zeten waren de echtgenote van de bestuurder, zijn broer en zijn twee kinderen, resp. twee en vier jaar oud, kwam op de overweg in botsing met een uit de richting Eibergen komen de goederentrein, bestaande uit een locomotief met zestien goederenwa gens. Hierbij werd de auto totaal vernield. De locomotief werd licht beschadigd. De volwassen inzitten den liepen slechts lichte verwondin gen op. Beide kinderen werden zo ernstig gewond, dat zij in het St. Vincentius- gasthuis te Groenlo moesten wor den opgenomen. Hun toestand is op het ogenbik niet levensgevaarlijk. Het zicht ter plaatse is goed. Met een charmante handkus complimenteert Wim Nij holt mevrouw Rika Hopper namens de leerlingen van de toneelschool. De opname werd gemaakt tijdens de huldiging van de actrice in de Amsterdamse Stads schouwburg ter gelegenheid van haar tachtigste verjaardag. Haags complot stal tien bromHetsen De Haagse politie heeft een goede vangst gedaan, door het inrekenen van een vijftal jongelui van 16 tot 20 jaar, die het begrepen hadden op alles wat bromfiets heette. Ze hebben bekend, zich schuldig te hebben gemaakt aan een aantal bromfietsdiefstallen. De politie kwam de bende op het spoor, toen een heer aangifte kwam doen van diefstal van zijn bromfiets. De bestolene ging zelf ook op onder zoek uit en kwam er achter, dat zijn varkentje in een kelder, enige huizen verder, in zijn eigen straat was neer gezet. De sterke arm haalde het voertuig er uit en nam een twintigjarige knaap, die juist bezoek had, tezaimen met zijn visite mee naar het bureau. Ook de visite bleek gestolen te heb ben: zijn brommer was daarvan de lawaaierige getuige. Uit enkele gesprekjes met de beide dieven kwam vast te staan, dat er nog drie vrienden in de club zaten. Zij werden in de afgelopen nacht van him bed gelicht. Het aantal door de bende gekolen brommers blijft niet onder de tien. Wegens het niet opvolgen van een bevel heeft gisteren voor de krijgs raad te Arnhem een soldaat terecht gestaan uit Wageningen. De audi teur-militair eiste tegen de soldaat, die vijf dagen in voorarrest had door gebracht, twee weken militaire de tentie. De krijgsraad verwees de zaak terug naar de commandant van de soldaat voor krijgstuchtclijke afdoe ning. In augustus j.l. ontving de soldaat bericht, dat zijn vader tijdens het zwemmen was verdronken. Hij was daarvan diep onder de indruk en naaide een rouw-driehoekje op de mouw van zijn 1 attledress. Dit is echter tegen het voorschrift. Wel is het geoorloofd een rouwband rond de arm te dragen, maar dit vond de soldaat te opzichtig. Men beval hem, het driehoekje te verwijderen. Hij weigerde dit echter en moest voor zijn commandant ver schijnen, omdat hij de voorschriften had overtreden. Volgens de raadsman is de com mandant buitengewoon ontactisch opgetreden tegen de jongeman. De commandant ontving hem, geflan keerd door twee officieren, en beval hem zijn jasje uit te trekken en het rouwteken met een reeds gereed lig gende schaar te verwijderen. De sol daat weigerde, waarop de comman dant bevel gaf hem op te sluiten. De kapitein zou hem volgens de raads man tevoren hebben toegevoegd: „Weet je wel, dat je voor insubordi natie in oorlogstijd kunt worden ge- fusilléerd?" Volgens de raadsman zou het ge val een futiliteit zijn gebleven, als de commandant op vaderlHke toon met de soldaat zou hebben gespro ken. Bij het oversteken van de Schoolstraat te Maastricht voor de ouderlijke woning, is gisteravond het vijfjarig dochtertje van de familie K. door een militaire vrachtauto ge grepen en op slag gedood.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5