ELKE AANBIEDING RAAK! ELKE PRIJS EEN Plechtige ingebruikneming door de Herv. Gemeente Al deze artikelen zijn ook verkrijgbaar in ons filiaal PALACEPLEIN - NOORDWIJK AAN ZEE f VRIJDAG 25 OKTQ3ER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 De oude kerk van Zoeterwoude vormde gemeente en zeer vele geno digden hebben gisteravond de over dracht en ingebruikneming van de gerestaureerde kerk bijgewoond. Het schip en de beuken waren gevuld en velen namen ook plaats in de wijdse ruimte van het koor. Na het zingen van het aanvangs- lied Ps. 103 11 sprak de president kerkvoogd, de hear K. van der Vliet, het openingswoord. Op 13 oktober 1949, acht jaar gele den, had hier de laatste kerkdienst plaats en werd het gebouw gesloten vanwege zijn vervallen staat. Onze vreugde is daarom verklaar baar, dat thans dit historisch gebouw door knappe hoofden en bekwame handen uit zijn vervallen staat in al zijn schoonheid en luister is herboren en gereed is gemaakt om te worden gebruikt waarvoor het bestemd is. Spr. dankt de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en het Gemeentebe stuur van Zoeterwoude voor de toege kende subsidies, de Algemene Kerk- voogdijraad in de Herv. kerk voor haar bijzondere financiële steun en voorts de Bouw- en Restauratiecom missie van de Oecumenische Stich ting voor hulp aan kerken in Neder land voor het verstrekken van kas gelden. Eveneens werd dank gebracht aan het Rijksbureau voor Monumenten zorg met zijn staf van deskundigen, die de plannen bestudeerden en hun adviezen uitbrachten, waardoor het mogelijk werd de goedkeuring van de minister te verkrijgen, de archi tecten Dekker en Van deT Sterre en de aannemersfirma Groen en Breg- man te Benthuizen met haar staf des kundig personeel en in het bijzonder de uitvoerder Guus Bregman, alsook de technische adviseur de heer Zier- fuss uit Leiden, de firma's Elderhorst uit Zoeterwoude en de firma Hertog uit Alphen a. d. Rijn die resp. ver lichting en verwarming hebben ver zorgd. De heer Van Wilsum brengt spr. dank voor het schilderwerk, waar over de deskundigen reeds hun te vredenheid hebben uitgesproken. Spr. verwelkomde de vertegen woordigers der kerkelijke instanties o.m. het Moderamen van de Generale Synode, de Prov. Kerkvergadering van de Classis Leiden, van de Ring Alphen a. d. Rijn, van de Herv. Evan gelisatie te Bodegraven, van het Prov. Collge van Toezicht en de oud-predi kanten ds H. J. Honders en ds Kra nenburg. De aanwezigheid van deken Juffer mans, pastoor Bakker en prior Sna- bel getuigt van goede sfeer en onder linge verstandhouding tussen de bei de religieuze bevolkingsgroepen in onze gemeente. „Wij stellen uwe aan wezigheid aldus spr. ten zeerste op prijs". Tenslotte dankt spr. de gemeente leden voor hun steun en offervaardig heid en geeft daarna een overzicht van de restauratiewerkzaamheden en het stichten van „Ons Huis" waarin al die jaren de kerkdiensten werden gehouden. Sprekende over de geldzorgen wordt medegedeeld, dat de gevormde reserve is gebruikt voor de stichting van „Ons Huis". De totale schuld is voor de kleine hervormde gemeente 57.000.Met Gods hulp en veler belangstelling hopen wij hieraan ook het hoofd te kunnen bieden. Hierna gaf de president ieder ge legenheid het woord te voeren. Burgemeester H. J. J. A. Smeets deelde mede, dat burgemeester en wethouders en alle leden van de ge meenteraad'gaarne gevolg hebben ge geven deze overdracht bij te wonen. Spr. memoreert dat reeds in 1927 po gingen zijn gedaan om kerkgebouw en toren op de monurr en ten lijst ge plaatst te krijgen. Men had toen zo vele monumenten, dat Zoeterwoude daarvoor niet in aanmerking kwam. Anders werd het na de tweede we reldoorlog. Vele kerken en monu mentale gebouwen werden verwoest, zo dat de in 1946 opnieuw gedane ver zoeken en onderhandelingen er in 1949 toe leidden, dat en kerk en toren op de voorlopige lijst werd geplaatst. Op het verzoek van kerkvoogden werd op 25 maart 1949 door de raad besloten een subsidi? van 10 in de aanneemsom groot 209.719.07 te ver lenen. Het rijk gaf 60 de provincie 15 terwijl de N.H. Gemeente zelf een maximaal bedrag van 30000. zou bijdragen. Door de sterke stijging van de kos ten enz. bleek in 1955 dat de aan neemsom met 103.905.86 zou worden overschreden en derhalve gebracht moest worden op 313.624.93. Het ministerie was bereid ook in dit be drag 60 te verlenen. In dit verband werd verzocht het gemeentelijk subsidie van 10 tot 15 te verhogen, maar in de raadsverga dering werd besloten het percentage niet te verhogen in verband met de slechte financiële toestand van de ge meente. Het subsidie werd gehand haafd op 10 met een maximum van 31.362.50. Het ministerie verhoogde op ver zoek van b. en w. de rijkspercentage met 5 alzo op 65 De provincie handhaafde 15 ook in de hogere kosten. De toren. Tegelijk met de restauratie van de kerk werd de toren, eigendom van de burgerlijke gemeente Zoeterwoude, gerestaureerd. De totale kosten zullen vermoedelijk 92.750.85 vergen, het geen nog niet met zekerheid kan wor den vermeld, omdat nog geen eind afrekening heeft plaats gevonden. De rijkssubsidie is 50 en de provin ciale subsidie 15 (alzo voor reke ning van de gemeente 35 of plm 33.000.—). Nadat de restauratie gereed was ge komen, is aan de fa. J. A. Elderhorst en Zn de levering opgedragen van een geheel nieuw torenuurwerk en een electrische luid-installatie met nieuwe wijzers en cijfers en verlich ting van de wijzerplaat voor 4185. Kerkelijke en burgerlijke gemeente kunnen trot gaan dat dit gezamen lijk bouwwerk voor het nageslacht bewaard is gebleven, een bouwsel dat zijn stempel drukt op het dorp, dat cache* geeft aan de plaats en ons op wekt om naar boven op te zien en ons dankbaar te stemmen voor de Maker van het heelal. Spr. feliciteer de kerkeraad en kerkelijke gemeente met de wereringebruikneming van het gerestaureerde kerkgebouw. Zich richtende tot de kerkvoogdij zeide burgemeester: „In 1927 heeft de burgerlijke gemeente u de toren willen overdoen, maar uw toenmalig bestuur is daar niet op ingegaan en ik mag wel verklaren dat ik er verheugd over ben dat de transactie niet tot stand is gekomen, want wij bezitten nu ook als burgerlijke gemeente een monument van geschiedenis en cul tuur en hei tegenwoordige gemeente bestuur heeft er reeds rekening mede gehouden dat in de toekomst én kerk én toren nog beter hunne schoonheid kunnen tonen in een passende omge ving, tot meerdere eer en glorie van God." Hierna sprak namens het Provin ciaal College van Toezicht de oud- secretaris, de heer Luyendijk, over de zware taak van de kerkvoogdijraad. Ds H. J. Honders uit Wassenaar, oud-predikant der gemeente, sprak namens het Moderamen van de Gene rale Synode en als president van de Provinciale Kerkvergadering over de rechtmatige trots op dit schone kerk gebouw en memoreerde als oud-pre dikant in 1929 de treurige toe stand van de kerk, toen in de kerk onder de dienst soms d paraplu op gezet moest worden vanwege de lek kage. Namens de oud-predikanten bood spr. een kanselbijbel in lederen band aan, waarvan de nieuwe vertaling binnenkort zal uitkomen. Ds. Honnef uit Leiderdorp sprak namens de Classis Leiden over de karakteristieke voornaamheid met de wisselwerking van voorname sober heid. Deken P. Juffermans sprak na mens de geestelijkheid van Zoeter woude. Twee dingen wil ik memore ren ten eerste dat het voor ons een grote eer is en dat wij het op hoge prijs stellen de uitnodiging voor deze plechtigheid te hebben ontvangen Namens de geestelijkheid breng ik hiervoor dank. Vervolgens wens ik de Ned. Herv. Gemeente geluk met het herstel van de kerk. De president kerkvoogd heeft gezegd, dat er een goede verstandhouding tussen de re ligieuze gemeenschappen bzestaat, ik stel het op prijs dit te beamen. Van harte wens ik u geluk met de wens, dat de gemeente tot in lengte van dagen deze kerk zal mogen ge bruiken ter ere Gods. Namens de gemeentenaren van Terneuzen, de vorige standplaats van ds. G. J. van Embden, bood de heer Peyl als geschenk twee verzilverde kandelaars aan ten dienste van de Avondmaaltafel. De president-kerkvoogd las, alvo rens tot de overdracht over te gaan, Psalm 84 en sprak daarna de predi kant toe. De kerkvoogden van de Hervormde Gemeente van Zoeterwoude dragen nu dit kerkgebouw aan u, als voor zitter van de kerkeraad, over. Ik overhandig u hierbij de sleutel om de toegang tot dit kerkgebouw open te stellen voor ieder die het Woord van God wil beluisteren. Dat het gebruik van dit kerkge bouw zal mogen medewerkpn tot meerdere kennis van Woord en Sa cramenten en dat dit alles zal mede werken tot meerdere eer aan de Here onze God en tot opbouw van de ge meente. Ds. Van Embden aanvaardde dit kerkgebouw namens de gehele ge meente en sprak waarderende woor den voor de vele zorgen tot de kerk voogdij, waarbij spr. herdacht de overleden kerkvoogd E. Hulsbos, die de voltooiing niet mocht beleven. Ingebruikneming. Het ceremonieel bestond uit: de plaatsing van de kanselbijbel door een ouderling, plaatsing van 't doop bekken door twee jongere catechisan ten, plaatsin van brooctschaal en beker op de Avondmaaltafel door twee diakenen, plaatsing van offer zakjes op de Avondmaaltafel door een diaken, plaatsing van kerkboek en dienstboek op de lezenaar door twee oudere catechisanten. Bij deze handelingen werden door leek en dienaar telkens toepasselijke teksten uit de Psalmen en bijbel uit gesproken. Na deze plechtige ingebruikneming volgde onder volkomen stilte een mi nuut lang klokgelui. Daarop volgde de eredienst, geleic door ds. van Embden. De prediking had tot tekst Hand. 17 24, 25. Na er oi gewezen te hebben, dat vanaf de 13e eeuw deze plaats God is toegewijd, ontvouwde de predikant de betekenis var, het kerkgebouw. Na deze orediking volgde orgel spel en daarna was de dienst met het zingen van Ps. 79 1 ten einde. In „Ons Huis" kwamen vele geno digden bijeen tot het brengen van ge lukwensen aan kerkvoogdij en kerke raad. HAZERSW0UDE Buitengewone ledenvergadering Wijkverpleging De vereniging „Wijkverpleging" kwam gisteravond in ee*n buitengewone ledenvergade ring bijeen in het gymnastieklokaal van de Dorpsschool om zich uit te spreken vóór of tegen de aanvaar ding van het pand Dorpsstraat 59 als wijkgebouw. Voor de pauze spra ken 14 personen zich uit voor de wijkgebouw. In een lang betoog werd door de voorzitter burgemeester den Hollander, het voordeel van het'be stuur om het pand Dorpsstraat 59 te aanvaarden, warm verdedigd. Het pand geeft ons een wijkgebouw dat voor 60 pet zal voldoen. Doch hier mede hebben we nu reeds iets. Na de pauze stelde de meerder heid van het bestuur voor om dit voorstel aan te nemen, de ledenver gadering machtigt het bestuur de huurovereenkomst met de gemeente aan te gaan, onder voorwaarde dat dit besluit zijn kracht verliest in dien vóór of op 5 december 1957 voor een nieuw te bouwen wijkgebouw de gelden zijn gedeponeerd bij de penningmeester of dat uit de beschei den blijkt, dat deze gelden zijn vast gelegd. Dit voorstel werd verwor pen met 110-13 stemmen en 8 stem men blanco. De heer Kouwenhoven kwam hierna met het volgende voor stel; door een commissie uit de le den worden stappen ondernomen om tot stichting van een nieuw wijk gebouw te komen met financiële garantie. De wijkzuster betrekt tij delijk het pand Burg. Warnaarkade 13; het school bestuur verbindt zich als de commissie niet slaagt binnen 6 maanden het pand te ontruimen: de vereniging voor wijkverpleging brengt de meerdere huur op in de tussenperiode. Dit voorstel werd aangenomen met 127-4 stemmen. Be noemd werd een commissie om te komen tot stichting van een nieuw gebouw bestaande uit de heren: De Boer, Dorpsstraat 241, C. J. de Jong, Westeinde 27, H. van Rijn, W. Sloot weg, J. C. Wezelenburg en P. J. van 't Wout. Tegen middernacht was deze belangrijke vergadering beëindigd. RIJPWETERING De slag om de Rip En morgen avond gaat het feest weer beginnen. Deze keer slaat de Rip zich door de onkosten van het Noordelijke Kerk dak! Dat zou niet gek zijn. want het wordt tijd dat de zuidkant ook een beurt krijgt, voordat de bij storm rondzwierende leien hun moordlust niet langer kunnen bedwingen. Ieder kent natuurlijk het schone gedicht over de Sinkelwinkel. Welnu, wie al de giften en gaven, die voor de Slag zijn binnengekomen bijeen ziet, krijgt heel sterk de indruk, dat hij/zij in deze fantasiewinkel werke lijk is verzeild geraakt. En het comj té heeft dat alles gesorteerd en ge noteerd en een goede bestemming gegeven. Zo is het hele leger goe deren in slagorde opgesteld om de stoot van de aanvallende parochia nen zo goed mogelijk op te vangen De advertentie zal u vertellen, wan neer de eerste aanval zal worden ingeluid. Het zal er hopelijk heet toegaan, zodat de legerberichten spoedig groot en goed nieuws kun nen brengen. NIEUWKOOP Bejaarden-Sociëteit. Het bestuur van het katholiek Bejaardentehuis stelt alle bejaarden een maal per week en wel op dinsdagmiddag in de gelegenheid bm hun vertier te zoe stichting van een eigen en nieuw ken bij de kollega's uit het tehuis. De eerste bejaarden bijeenkomst, ze noemen dit hun Sociëteit, is een groot succes geworden. Talrijke bejaarden hebben de uitnodiging aan vaard en waren de gasten van de gasten, die bij de zusters in pension zijn. Allen waren over dit eerste sa mentreffen zo zeer voldaan, dat het voortbestaan van deze sociëteit voor de toekomst zeer zeker gewaarborgd is. Op een van de gasten, een 73-ja- rige had een en ander zulk een die pe indruk gemaakt, dat zij zich nood wendig in een dichterlijke ontboeze ming moest uiten. U kunt er in lezen, hoe het allemaal gegaan is: Wij ouden van dagen zijn naar de cociëteit geweest. Het was voorwaar 'n heerlijk feest. 't Was ook een prachtig gezicht. In de grote zaal met zo veel licht. Half drie zou het beginnen gaan. En toen zijn we allen aan tafel gegaan. De Eerwaarde zusters brachten de spelen. We hoefden ons dus niet te vervelen. Pandoeren en klaverjassen. En van alles. Geen hoefde te passen. We dronken een gezellig kopje thee. Met een koekje één of twee. Het sigaartje van mijnheer pastoor. Aanvaardden we allen dankbaar in koor. Tot slot was het heerlijke kopje koffie, Voor ons allen nog een onverwacht boffie. Om 5 uur was het sluitingstijd. Van zijn bezoek had niemand spijt. Wij maken het nu vast bekend, Volgende week zijn weer allen present. DE KWAKEL Vrouwengilde. Woensdag werd door de r.k. Vrouwengilde afd. de Kwakel wederom een ontspannings avond gehouden. Nadat eerst door een grote schare leden het Lof was bijgewoond, ging men naar Leen- ders voor een gezellige avond. Nadat mevr. De Rooy—Willems als voor zitster de aanwezigen met een kort woord welkom had geheten, was het woord aan de geestelijk adviseur, pastoor Versteeg. Hierna volgde een 4-tal liederen, gezongen door het da meskoor, dat gevormd werd uit de leden van het Gilde. Deze liederen, die keurig ten gehore werden ge bracht, hadden bij de aanwezigen een goed gehoor. Vervolgens werd er gedeclameerd door mej. Tiny Vork. Na de pauze, waarin gratis koffie werd èrsterkt, zong het dameskoor wederom enkele liederen Vervolgens was er gelegenheid om een kaartje te leggen, of om onderling een sjoel wedstrijd te organiseren terwijl de jongere dames zich konden vermaken met een dansje. Na afloop sluiting door de voorzitster. ZWAMMERDAM Gebpren Cornelia Arnolds.; Ma ria, dochter van J. C. F. van Vliët en P. C. M. van Zuijlen wonende te i Zwammerdam. Gewatt. DAMES PEIGNOIRS Moderne kleuren 25.50 Flanellette DAMES PEIGNOIRS 19.95 3T Zaterdag markt. Ver- pleegstersschorten tot 52 2.98; Dracht dames onder jurken tot 52 f 2.98. Herer flanellen nu 3.50. Be rends ondergoed. Dames winterondergoed nu f 1.98 Korenburgsteeg over Mu ziekhandel Servaas. Japie 3? Zaterdag markt. Lange onderbroeken en borstrok ken. merk Zwaluw. Alle maten nu 2.75. Singlets en sportbroeken. viif. zes en zeven, merk Zwaluw nu 1.49. Korenbrugsteeg over Muziekhandel Ser vaas. Japie. TEDDY KINDER JASJES Leef tii d 1 jaar vana' 16.25 fAangeb. prima dames- herenrijwiel 85; mooie sportfiets 98: supersport rijwiel dubb. remmen, iets bijzonders f 125; sportrii- wiel 3 versnelling f 145 Alles met vol jaar garan tie. Rijwielhandel Sjouke Hogewoerd 9. tel. 30408. fg Twee moderne clubfau teuils met 4 stoelen van 325 nu 175: dressoir 65; hangkast 39: hang- I legkast 65: linnenkasi ƒ22.50; kachels v.a. ƒ15: I gr. en kl. rijwielen f 25 Haardkachels 35: driewie lerfietsje 7.50. Nieuwen I burg. Hooigracht 55 (geen i winkelhuis). Leuke moderne gestreepte DAMES VESTJES 16.75 Leuke fantasie WIEGEN DEKENTJES 3.95 clubfauteuil 7.50; auto peds; gemakstoel: tafels' spiegels: losse stoelen: le dikanten: kinderstoel: kin derledikanten: nachtkast jes. Nieuwenburg. Hooi gracht 55 (geen winkel huis). 3? Heren studenten, grote partij bureaus voor weinig centen. Kasten ameuble menten. kloostertafels Mechelsbuffet, gr. en kl tafels, eiken ledikanten spiralen, litsjumeaux. sa lam. kachels, pijpen, elle bogen, kinderwagens, enz Pluym, Hogewoerd. koopt inboedels. Tel. 21266. 3? Gestoff. bank, bank stel, haard. gaskachels gasradiator. electr. wasma- chine voor 125-220 volt: stoelen; open haard; bu reau; eiken kast: bad: se cretaire; spiralen: 2-pers ledikant en spiraal en ka pokmatras. W. F. Koore man. Nieuwe Rijn 9, t.o. V. en D. tel. 23261. fg Wij kunnen U reeds v.a. 1470.- een met 150 c.c. ILO uitgevoerde scoo ter leveren, in 2 kleuren compl. met dubbelsit re servewiel, teller tasdrager accu-verlichting, enz. Dat is weer Valk a. d. H. Schouw. Voorschoten. Festival der lage prijzen WEETEX DOEKEN. 18 kleurstellingen Waarde 2.50 tot 3.55, beslist zonder fouten. Nu uitzoeken 1.95 NAPPA DAMES- en HEREN HANDSCHOENEN le kwaliteit nappa, gevoerd. Nu 8.95 COUPONS FLANEL van zeer bekende Twentse fapriek, speciaal voor ons vervaardigd. Frisse strepen. Coupons van 5.50 mtr. Verpakt in cellophaan 4.95 Direct drogende THEEDOEK, bekend fabrikaat Frisse ruiten 70x70. Niet 1.49 maar J#25 FLANELLEN LAKENS, onze bekende Dorma kwaliteit. Uitstekend geschikt voor ons klimaat. 1-pers. niet 5.95 maar 4.95 2-pers niet 6.95 maar 5.95 Wij geven guldens terug LAATSTE WEEK Bij aankoop van elke ƒ10.geven wij (enige merkartikelen uitgezonderd) een waardecheque van 1 Deze kunt U de gehele maand november aan onze kassa's als gewoon geld gebruiken. U heeft dus op onze lage prijzen. I0°/o extra korting DORMA SLOPEN. Extra versterkt graslinnen. Ons bekend merkfabrikaat. Royale dubbele knoopsluiting, 60x72. Normale waarde 2.15; nu slechts 1 week 1.68 FIëSTA NYLONS in wandel en kristal, fijn, super elastisch, met anti-ladder rand iii boord en teen, gewone prijs 3.95. NU voor 2 95 en nog voordeliger 2 paar voor 4.95 MEISJESVESTEN, zuiver wol. Italiaanse stijl, prima model, frisse strepen, rood/wit, mar./wit, bleu/wit. Nu voor halve prijzen, leeftijd 6 jaar 7.50 sty ging per dubbele maat. MEISJES PULLOVERS. Zuiver wol, grof gebreid geel-wit-bleu-marine. Deze pullovers door verzending iets vuil, nu voor halve prijzen, leeftijd 6 jaar 8.75 Ongev. 50 cent st. per maat. ZUIVER WOLLEN LEIDSE DEKENS Extra zware kwaliteit, bekend fabrikaat. Zeer bijzondere festival aanbieding, 150x200 37.95 B^J jLf; I HLI Haarl.straat Dnnkersteeq m I Tl I l HET 1EI0SCHF woi-lENDEKENHUIS ADVERTEREN DOET VERKOPEN

Leidse Courant | 1957 | | pagina 14