„Veilig Verkeer1' te Leiden opent nieuw instructielokaal De zandzakken waren deugdelijk Twee officieren vonden de dood Twee mannen gedood Meisje vermist San Marino operette DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Sleutelstad in miniatuur De toenemende intensivering van het moderne verkeer is in de laatste jaren uitgegroeid tot een nationaal vraagstuk. Het is een kwestie gewor den, waarop in vele gevallen geen oplossing mogelijk schijnt, daar de maatregelen, die verlichting zouden kunnen brengen in het lokale ver keer, dikwijls achter de zich dage lijks wijzigende situatie aanloopt. In het geven van verkeersonder- richt, om daardoor jeugd en ouder dom op te voeden tot goede wegge bruikers, ziet het Nationaal Verbond voor Veilig Verkeer derhalve een van de meest effectieve middelen om het aantal verkeersongelukken te be perken. Bij dit onderricht gebruikte men ook in Leiden een verkeerstableau, waarop de verschillende situaties konden worden nagebootst, die zich op één, niet te gecompliceerde weg- kruising kunnen voordoen. Die mo gelijkheden zijn vrij gauw uitgeput en daarbij: Hoe kan een verkeersles aantrekkelijk zijn, als men slechts de schikking heeft over een speelgoed tram-zonder-wielen en een stuk lood als auto? Hedenmiddag is in het gebouw van de voormalige Bank van Lening aan de Nieuwsteeg een verkeerslokaal overgedragen aan de voorzitter van de afd. Leiden van „Veilig Verkeer". Door eendrachtige samenwerking tussen het Verbond en de gemeente Leiden, die het gebouw in bruikbare toestand ter beschikking stelde, de Leidse Ambachtsschool en de afde ling Leiden van de Nederlandse Ver eniging voor Modelbouw, is daarin een instructieve verkeersmakette ge plaatst, die waarschijnlijk enig is in Nederland. Méér dan een jaar heb ben de modelbouwers, soms tot diep in de nacht gewerkt aan de minia tuurstad, waarin verschillende „ge vaarlijke" fragmenten van het Leidse verkeer zijn samengebracht. Het is een eigen en zéér druk we reldje geworden. Men herkent er het Stadhuisplein, het verkeersplein SteenschuurHo- gewoerd, het Levendaal en de Nieu we Rijn (in gedempte toestand) het Stationsplein, de verkeersrotonde en elders ook het viaduct. Bijna volmaakt. Bij de Gijselaarsbank verspringen, op bevel van de instructeur, de ver keerslichten. Er is prutserig-kleine straat- en viaductverlichting en knip- perbollen geven begrijpende knip oogjes aan de haastige autootjes, die over de makettevloer suizen. U zult op de tientallen makettes, die Nederland reeds rijk is, er geen een vinden waarover dé wagentjes zelf rijden maar mooier nog wordt het, als van tijd tot tijd bij een tankstation parkeren om er te tan ken. De wagentjes rijden namelijk op batterijen, die na enige tijd bij het tankstation weer op spanning ge bracht kunnen worden, zonder dat er iemand naar hoeft om te zien. Er is een spoorwegovergang, die geheel automatisch door knipper licht en belsignaal de nadering van een trein meldt, waarop de bomen gesloten worden, om na het passeren van de wagensleep weer open te gaan. De makette bestaat uit vier grote en een kleinere tafel, die een ge schatte opervlakte hebben van bijna veertig m2. Daarin heeft men over zestig meter lengte een groef moe ten zagen van drie milimeter diep waarlangs de auto's zich verplaatsen. Voor dat monnikenwerk hebben de makers tussen neus en lippen door een apart apparaatje moeten ver vaardigen. Vijf a zes weken achter een heeft men op handen en voeten over het tafelblad moeten kruipen en toen het karwei klaar was, bleek dat er enkele aansluitingen niet he lemaal meer pastenen kon men van voorafaan beginnen. Grote belangstelling verwacht. Maar de knutselaars zullen eer van hun werk krijgen, want reeds nu hebben 3500 leerlingen ingeschreven op een Veilig Verkeers-cursus, die in het komend voorjaar met een exa men zal worden afgesloten. In het verkeerslokaal kunnen vijf tig leerlingen plaatsnemen en het is daarom niet verwonderlijk, dat hoofdagent R. F. S. Voerman die ook geestdriftig aan de bouw van de makette heeft meegewerkt een beetje bezorgd staat te denken aan alle komende lesuren. Gelukkig be looft het publiek nogal afwisselend te zijn. Het verkeerslokaal is bedoeld De verkeerstafel. Een kijkje op het verkeersplein Steenschuur. De blau we tram (zelfgemaakt model-600) rijdt voor de verandering de Hoge' woerd in. De klokjes op het verkeers- huisje werden geschonken door een Leidse horlogemaker. als een aanvulling op het verkeers- onderwijs, dat op de scholen wordt gegeven. Er zullen dus niet alleen school kinderen komen, doch ook leerlingen van voortgezet onderwijs, chauffeurs van vervoersondernemingen, militai ren, bromfietsers en ouden van da gen. De hoofden van de verschillende onderwijsinstellingen hebben een uit nodiging ontvangen om hedenavond de makette te komen bekijken daarna.beginnen de lessen. Laten we hopen met succes. (Advertentie) Uitbreiding Jelgersma~kliniek Oegstgeest mmmmsMï f Vrijdagmiddag wordt van de psychiatrische universiteits kliniek, de „Jel- gersma-kliniek" te Oegstgeest een nieuwe afdeling in gebruik genomen. Het stenen gebouwtje ligt verscholen tussen de bomen van het mooie park, dat rond de kliniek ligt. In een deel er van wordt aandacht besteed aan de z.g. activering-therapie, 'n onderdeel van de socio-therapie. De socio-the- rapie is gericht op het werken vóór en met elkaar; de patiënten maken dingen, die hen zelf ten goede komen, voornamelijk werkt men aan ver fraaiing van het gebouw. Deze afdeling in de nieuwe vleugel bevat vier lo kalen, waarin verschillende vormen van arbeid, zoals timmeren en schil deren, verricht kunnen worden. Hier zijn ook de drukkerij - met uitgave van een eigen klinieks-blad en de boekbinderij ondergebracht. Daarnaast bevinden zich enige kamers voor de co-assistenten. De foto geeft een beeld van de ligging der nieuwe afdeling. (Foto: De Leidse Courant) Nylondam in Pluimpot De breuk welke dinsdag de nylon- dam in de Pluimpot op Tholén over een breedte van 50 meter heeft vernield is er bovendien de oorzaak van geweest, dat de haven van Scher- penisse ondergelopen is. De technici van de Rijkswaterstaat schrijven thans de doorbraak toe aan de te smalle zinkstukken onder de dam en niet aan de nylon zandzakken. Gisteren zijn zestig arbeiders begon nen de weggeslagen zakken te ver zamelen welke opnieuw voor de aan leg zullen worden gebruikt die nu hoger gemaakt zal worden. Mede door het gebrek aan dit soort nylon zakken zijn de werkzaamheden on geveer zes weken vertraagd. Helikopter stort neer Zoals wij gisteren reeds in een ge- deelte van onze oplage meldden is gistermiddag omstreeks één uur een helikopter van de vliegbasis Deelen neergestort in de bossen bij Hoen- derlo. De twee inzittenden, de 41- jarige kapitein-vlieger der Kon. Luchtmacht C. H. Nivo uit Arnhem en de 48-jarige luitenant-kolonel der marechaussee H. H. Janssens uit Roermond, kwamen om het leven. Beiden waren gehuwd en hadden drie kinderen. Lt -kol. Janssens was ingedeeld bij het depot der Kon. Marechaussee te Apeldoorn. Het toestel is neergekomen bij de Miggelenberg in het bos Spelderhold. Een ooggetuige, de rijksboswachter Bloem, vertelde ons dat hij merkte dat de motor van de helikopter in de lucht afsloeg. In het neergestorte toestel trof de heer Bloem lt.-kol. Janssens nog levend aan. Deze kon nog mededelen, dat er een tweede inzittende in het toestel was geweest. Toen de heer Bloem deze tweede in. zittende, de kapitein-vlieger Nivo, die nog getracht heeft zijn leven te red den door udt het toestel te springen, op tien meter afstand van het toestel vond, was deze reeds overleden. De boswachter waarschuwde een dokter en de basis Deelen, die een ambulance stuurde. Inmiddels over leed echter ook de lt.-kol. Janssens. Projectiel ontploft In de munitiebunker van de hulp. verleningsdienst aan de oude Huy- bergse weg bij het vliegveld Woens- drecht is gisteren door tot nu toe on bekende oorzaak een ontploffing ge schied welke het leven heeft gekost aan de 45-jarige A. Kaan uit Bergen op Zoom en de 52-jarige J. van der Vorst uit Breda. Mensen, die in de omgeving op het land werkten hadden wel de ont ploffing gehoord, maar, omdat in de omgeving vaak projectielen tot ont ploffing worden gebracht, hadden zij daarop geen acht geslagen. Om twaalf uur merkten zij dat er iets niet in orde was toen er niemand uit de bunker naar buiten kwam. Men waarschuwde de politie, die bij het onderzoek de beide slachtoffers ont dekte. Hun stoffelijk overschot is naar het algemeen burgerlijk gasthuis te Ber gen op Zoom overgebracht Uit het voorlopig onderzoek meent men te mogen afleiden, dat bij het vervoeren van de projectielen een ervan gevallen is, waarna een ont ploffing volgde en beide mannen werden gedood. Altijd rake flitsfoto's met PHILIPS „Photoflux" Het feilloze flitslampje - 25 (Advertentie). DODELIJK ONGEVAL TE GROENLO. Gisteravond omstreeks half zeven is op de Ruurloseweg nabij Groenlo een verkeersongeval gebeurd, dat aan de 63-jarige ongehuwde landbou wer Geverink uit Voor-Beltrum het leven heeft gekost. De landbouwer wilde zijn paard halen uit de weide nabij zijn woning aan de Ruurlose weg, doch bij het oversteken van de weg werd hij, nadat hij eerst een vrachtauto, komende uit de richting Ruurlo, had laten passeren, gegre pen door een personenauto, die uit de tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder van deze auto, een heer uit Baak kon een aanrijding niet voorkomen. De voetganger was vrijwel op slag dood. KATH. MIDDENSTANDERS VERGADEREN INTERNATIONAAL Onder voorzitterschap van de Bel gische senator Santens zijn vandaag en morgen afgevaardigden van de katholieke middenstandsbonden uit Nederland, Duitsland, Italië en Bel gië, aangesloten bij de Kath. Natio nale Middenstands Beweging te Frei burg in Breisgau bijeen. De verga dering wijdt zich vooral aan een studie van de problemen, welke in de sector van het midden- en klein bedrijf, n.a.v. de totstandkoming van de Europese markt, zijn gerezen. De commissaris van politie te Den Haag verzoekt opsporing en terug brenging van Geertruida Johanna Kerkhoven, geboren te Den Haag 5— 12'43, die zoek is. Zij verliet de ouderlijke woning, omdat zij een re primande gehad had. Signalement: 1.60 m. lang, flink postuur, fris ge laat, lang zwart haar. Zij is gekleed in een lichtbruin-beige tweed man telpakje, rose blouse, bruine suede schoenen met platte hak. Inlichtin gen worden ingewacht op het dichtst bijzijnde politiebureau. De anti-communistische partijen van San Marino hebben woensdag hun geslaagde tegenstaatsgxeep vol tooid door hun 28 communistische en socialistische tegenstanders uit het parlement te bannen. Dit parlement, de grote en algemene raad, telt zes tig zetels. Het parlement kwam woensdag voor het eerst bijeen sedert de rege ringswisseling van elf dagen eerder. De nieuwe politiemacht, gerecru- teerd uit gepensioneerde Italiaanse politieagenten, hield de wacht bij het „regeringspaleis", waar het parle ment bijeenkwam, om te verhinderen dat communistische en socialistische parlementsleden binnenkwamen. Het eerste besluit van het parle ment was de aanvaarding van het op 19 september door de communistische en socialistische parlementsleden in gediende ontslag. De leden van deze beide fracties dienden op die dag hun ontslag in om op deze wijze de weg vrij te maken voor een ontbinding van het parlement, toen duidelijk werd, dat deze twee fracties niet meer de meerderheid hadden. Verder koos het parlement twee nieuwe regenten, de 64-jarige sociaal democraat Franciosi en de' 28-jarige onafhankelijke socialist Micheloni. Zij zullen zes maanden in functie j blijven in overeenstemming met de grondwet De schooljeugd feestte mee Op waardige wijze heeft gisteren de Coöp. Boerenleenbank het feit herdacht dat zij 40 jaar geleden het levenslicht aanschouwde. Uit de waardering en belangstelling is wel duidelijk gebleken dat het bestuur en raad van toezicht zich mogen ver heugen in de sympathie der dorpsge noten. Het was een mooie geste van het bestuur ook de schooljeugd te laten delen in de feestvreugde. Des middags was tot twee maal toe de zaal van de dames Sneeboer tot in alle hoeken gevuld met kinderen van de scholen te Leimuiden en Rijn- saterwoude. De heer Hendriks van de Centrale Boerenleenbank te Eind hoven hield een kort propaganda- woordje tot de kinderen, waarna een alleraardigst filmprogramma volgde. Men had niet de minste moeite met filmwerkjes als „Repelsteeltje" en ..Sneeuwman" de jeugd in toom te houden. Met spanning werden ze gevolgd. Na afloop dankte de heer Hendriks het onderwijzend perso neel voor hun medewerking. Bij het verlaten der zaal werd aan elk kind een zakje met een tractatie uitge reikt. Des avonds om half acht werd door het bestuur, raad van toezicht en hun echtgenoten receptie gehouden in het café van de heer J. Keijzer. De vele bloemstukken en felicitaties waren hier reeds een uiting van waardering ten opzichte van de bank en haar bestuur. Onder de velen, die hier hun gelukwensen 'kwamen aan bieden waren o.a. burgemeester Kam- menga, de wethouders van Leimui den en Rijnsaterwoude, bestuur van de Boerenleenbank te Oudewetering, bestuur der Nutsspaarbank, Her vormde Kerk en Christelijke school. Burgemeester Kammenga zei, na mens de beide gemeenten Leimuiden en Rijnsaterwoude, zich te verheugen in voorspoed van anderen en daarom zeker bij het jubileum van de plaat selijke bank die in een gezonde si tuatie verwkeert. De burgemeester sprak de wens uit dat de enthousias te leiding haar taak nog vele jaren mag blijven voortzetten. Namens de Staande v.l.n.r.: H. C. de Rijk, kas sier, en H. J. R. Kne' nge, lid van de Raad van Toezicht; zittend: L. Treur, bestuurslid, S. J. Visser, di recteur, J. Blom, president Raad van Toezicht en D. v. Os. lid Raad van Toezicht. beide gemeenten bood hij het bestuur 2 zeer fraaie asbakken aan. Namens de Griet- en Vriezekoop- se- en de Groote H. Geest-polder werd het woord gevoerd door de heer J. W. de Ren. De secretaris-penning meester van deze polders memoreer de de groei van de bank die hij sinds 1923 had meegemaakt. De bemoeie nissen met de bank, die vaak nodig waren, verliepen altijd tot ieders ge noegen. Zijn gelukwens ging gepaard met een fraaie sigarendoos. Vele leden en personen die con tact hebben met de coöp. boeren leenbank hebben tijdens deze recep tie het bestuur en de raad van toe zicht de hand gedrukt en hierdoor hun waardering en dankbaarheid ge toond voor het werk van de boeren leenbank. zodat deze met voldoening op dit jubileum kan terugzien.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7