Jeugd moet geleerd worden de film op de juiste wijze te beleven Scherp Beethoven voor Leidse Kunstkring DONDERDAG 2". OKTOBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Dr. Peters op ouderavond St. Agnes-lyceum: Werk-comité geïnstalleerd De gisterenavond in het St. Anto- nius-Clubhuis gehouden eerste alge mene vergadering van de ouders van leerlingen van het St. Agnes-Lyceum te Leiden werd geopend door de voorzitter van het werkcomité, dr P. A. F. van der Spek, met een woord van welkom tot de aanwezigen onder wie de voorzitter van het schoolbe stuur, de moderator en de rextrix van de school, verschillende docenten en vele ouders. In zijn openingswoord deed de voorzitter uitkomen, dat het St. Ag nes-lyceum de ouders samenbindt, maar beter nog doen dit de belangen van de kinderen, die het lyceum be zoeken. Deze belangen worden behartigd door school en gezin, waarbij ieder een speciale taak heeft met een spe cifieke verantwoord Rijkheid. Vervolgens releveerde spr. de tot standkoming van dit ouder-comité en de werkzaamheden van het werkco mité, dat op de door het schoolbe stuur bijeengeroepen bijeenkomst van de ouders op 5 februari 1957 werd samengesteld. Dit werkcomité is voor de aanvang van het schooljaar klaargekomen met haar taak, daarbij vooral ge steund door de vele opmerkingen van de ouders in eerder genoemde bijeen komst, waardoor men op de hoogte werd gebracht van wat bij de ouders leefde. Voor een goede werkwijze van het ouder-comité is nodig een elkander begrijpen en een bevorderen van de onderlinge samenwerking. Het ouder comité moet geen klachten behande len, maar wel voor het opnemen van klachten openstaan. Het was moeilijk om te komen tot de samenstelling van een oudercomi té en daarvoor is dan ook in het huis houdelijk reglement een bepaling op genomen om te voorkomen, dat een vergadering voor louter organisato rische aangelegenheden bijeen zou moeten worden geroepen. Het oudercomité is thans samen gesteld als volgt: voorzitter: dr P. A. F. van der Spek, secretaris: de heer H. J. D. Buddemeijer, penningmees ter de heer G. J. Meinders, leden: mevr. M. E. E. van de Kamp-van der Voort, mevr. E. M. van Kerkhoff, mevr. L. H. M. Rebers e:. de heren: C. Ga J. Alkemade, J. F. Beckers, P. F. M. van der Broek, H. C. M. Krü- gers, H. M. Menken en W. F. C. M. Smeets. Nadat dr van der Spek nog het schoolbestuur, rectrix en docenten had bedankt voor hun medewerking' bij het werk van het werk-comité, verzocht hij de voorzitter van het schoolbestuur het oudercomité te in stalleren. Deze dankte in de eerste plaats voor het vruchtbare werk, dat door het comité is verricht. Hij sprak de wens uit, dat het onder Gods zegen aan het comité gegeven moge zijn te kunnen werken in het belang van het lyceum en van de kinderen. Dr. van der Spek dankte vervol gens de voorzitter van het schoolbe stuur voor de installatie en de waar derende woorden, welke deze daarbij had gesproken en deed voorts enkele mededelingen, waarin hij wees op de mogelijkheid voor de ouders om niet alleen contact op te nemen met de klasse-vertegenwoordigers, maar ook met het ter plaatse aanwezige lid van het oudercomité, waarvan de ouders nog per circulaire de namen en adres sen zullen vernemen. Voorts deelde spr. mede, dat dit oudercomité in de eerste plaats de mogelijkheid wil openen om de opi nie van de ouders te peilen en dat er reeds thans behoefte bestaat aan een informatie naar de mening van de ouders over het maken van grotere en meerdaagse excursies op cultureel gebied. Hieraan bestaat grote behoef- POTLOOD en GEF.ST No. 530. Horizontaal: 1. fijnste in zijn soort, 6. zangstem, 7. stuk stof, 8. baan voor balspel, 9. spoedig, 10. bloem. Verticaal: 2. eendachtige vogel," ook aalschorver genaamd, 3. zang wijs, 4. wachtpost op spoor- of tram weg, 5. dunne, buigzame houtreep. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 528. Horizontaal. 1. gala, 5. omen, 8. kabinet, 11. Denen, 13. wreed, 15. set, 17. Aa, 18. lis, 20. de, 21. ami, 23. appel, 25. snaar, 27. vaandel, 29. part, 30. eten. Verticaal: 2. A.K., 3. lade, 4. abeel, 5. one, 6. mens, 7. et, 9. Indiaan, 10. zwaar, 12. stelt, 14. ram, 16. Ede, 19. spade, 22. Isar, 24. pret, 26. nat, 27. v.a., 28. Ie. Jeugd en film. Hij verwelwelkomde vervolgens de voorzitter dr J. H. E. Fcters, van het Nederlands Filminstituut en bestuurs lid van de Stichting Film en Jeugd, die een causerie hield over: de bete kenis van de film in het leven van onze jeugd. Dr Peters gaf aan, dat bij het film bezoek de bezoeker als het ware een dubbel ".even lied* en terecht komt in een twpede wereld met andere gedra gingen en een ander milieu dan zijn normale leven. Hierbij betrok spr. ook de televisie, omdat ook deze veel films te zien geeft. Tot voor een 50-tal jaren was er maar één mogelijkheid om een ons onbekend levensmilieu te beleven, nml. door het boek. Daarbij was er dit verschil, dat men de andere we reld alléén zag door het geestesoog. Het lezen is meer een introversie van de fantasie, terwijl de film als een extroversie, een naar buiter. keren van de fantasie moet worden be schouwd. Men wordt door de techniek van de film opgenomen in het gebeuren op het doek; het bioscoop-publiek stapt feitelijk over in deze tweede wereld die het voor zich ziet. In de werkelijke wereld nemen we de dingen waar, maar vragen ons tegelijkertijd af wat we moeten doen en grijpen soms zelfs in. Bij het kij ken naar de film verschrompelt ech ter onze activiteit tot alleen maar waarnemen. Spr. vergelijkt het kijken naar de film met het kijken in een spiegel, waarbij men ook een levensecht beeld ziet, dat men niet kan aanra ken. De moderne mens, speciaal de jeugd neigt tot dit visuele leven. Vervolgens gaf de inleider met verschillende cijfers aan, dat het bioscoopbezoek in Nederland nog ver blijft beneden dat in verschillende andere landen en vooral de televisie hier nog achter blijft, wat echter in de toekomst zeker zal veranderen. Als we weten, dat in Amerika bijv. kinderen in de leeftijden van 4 tot 11 jaar gemiddeld 5 uur per dag tele visie kijken toont dit wel aan, welke invloed dit op het leven van die kin deren moet hebben. Het kind brengt dus een groot deel van zijn leven door in die 2e wereld en 't probleem ligt juist daar, omdat dat 2e leven volko men anders gericht is. Hierbij wees spr. op een onderzoek door de Werkgroep van de Stichting Film en Jeugd naar de inhoud van de films om de vraag te kunnen beant woorden in welke wereld de jeugd te recht komt. Niet levensecht. In het gewone leven is het gewone milieu het gezins-milieu. Dit komt in de meeste films niet voor. De helden zijn meestal jonge mensenv zonder enige familiale binding. Mensen van middelbare leeftijd komen nagenoeg niet voor. Als er nog een gezin in een film voorkomt is het óf een be lachelijk gezin óf een gezin dat be lachelijk wordt gemaakt. Datzelfde geldt voor het arbeids milieu. Alleen spectaculaire beroepen worden uitgebeeld. Ook ontbreekt het godsdienstig milieu. Daarbij zijn de gestelde situaties doorgaans verre van levensecht en heel wat situaties worden niet uit gewerkt, terwijl de idealen welke de film geeft hoogst zelden uitkomen bo ven de gewone alledaagse levenshou ding. Dit alles wil niet zegen, dat er geen films zijn, die niet voor de jeugd gechikt zijn. Onder de pl.m. 400 a 500 films, waarvan er pl.m. 100 geschikt zijn voor de jeugd beneden 18 jaar, Ontsnapping. Spr. gaat dan nader in op de wij ze, waarop men een film kan bele ven en gaf daarbij aan, dat men zich in de eerste plaats geheel kan over geven aan de illusie. Men kan de filmbeelden als werkelijkheid zien, zodat men er iets meer of anders in ziet dan- in het gewone leven. Dit komt voort uit een verlangen om aan het eentonige eigen leven te ont snappen. In de tweede plaats kan men zich vermeien in de weelde die de film uit beeldt en die men in het werke lijke leven mist; een soort compensa tie op negatieve manier. Spr. besluit zijn causerie met te constateren, dat er in de gehele op voeding practisch niets geschiedt om de jeugd de film op de juiste wijze te doen beleven. Een oplossing hiervoor is niet zo gemakkelijk te geven. Als het inderdaad waar is dat de jeugd een tweede leven leidt, moet ook de opvoeding daarop afgesteld worden. Dan zal ook in de school meer de film moeten worden ingeschakeld bij ver schillende vakken, die zich daarvoor lenen. Na de pauze beantwoordde dr. Pe ters verschillende vragen, waarna de voorzitter de spreker voor zijn leer zame voordracht dankte in een uitge breid en geheel op de gehouden cau serie aansluitend dankwoord. President van Krijgsraad te Leiden gepromoveerd Aan de rijksuniversiteit te Leiden is gistermiddag gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid mr H. H. A. de Graaff, president van de krijgsraad-oost te Arnhem, op een proefschrift getiteld ,,De militair- rechterlijke organisatie en haar ver band met de bevelsverhoudingen bij de landmacht van 1795 tot 1955". De promotie geschiedde met lof. Promo tor wras prof. mr J. M. van Bemme- len. Bij de aanwezigen waren de staats secretaris van oorlog mr F. J. Kra nenburg, en de secretaris-generaal de heer L. C. Rietveld. Dr de Graaff, die bij zijn proef schrift veertien stellingen had ge voegd, heeft bijzondere aandacht be steed aan het verband dat tussen de militaire en de militair rechterlijke organisatie behoort te bestaan, om dat naar zijn mening de betekenis van de militaire rechtspraak voor de handhaving van de krijgstucht in be langrijke mate afhankelijk is van de wijze waarop dit verband is gelegd. De promotor zag het proefschrift van dr De Graaff als een gedegen studie, die door geschiedkundigen en rechts geleerden menigmaal zal worden ge raadpleegd. LEIDSE VERENIGING VAN POSTZEGELVERZAMELAARS De belangstelling van de leden voor de vergadering van de Leidse postzegelverzamelaars, gisteravond in de „Kleine Burcht" te Leiden ge houden, overtrof verre de verwach tingen. Dit was voor de voorz., de heer D. J. Meiboom aanleiding de aanwezigen, na zijn welkomstwoord, daarvoor dank te zeggen. Het verslag van de voorzittersver- J$LWaGAT wKjfQ IPHIGENEE AUF TAURIS. De originele uitvoering der „Ruhr- Festspiele" van Goethe's toneelspel „Iphigenie auf Tauris" zal, onder aus piciën van Z.E. de ambassadeur der Bondsrepubliek Duitsland, enige voorstellingen in Nederland geven in het kader der grote Europese tournée, die tussen septemberNovember 1957 in vele landen wordt gemaakt. Te Leiden zal er op vrijdag 8 no vember a.s. een enkele voorstelling plaats vinden in de Leidse Schouw burg. BEZICHTIGINGS VERKEERSMAQUETTE 'In verband met de opening van het verkeerslokaal van het -Verbond voor Veilig Verkeer te Leiden, bestaat de gelegenheid de nieuwe maquette, waarover u in deze editie kunt lezen, te bezichtigen. Vrijdagavond tussen 7 en 9 uur verwacht het bestuur „Veilig Ver keer" van afdeling Leiden, alle leden Zaterdagmiddag tussen twee en vier uur zijn alle jeugdleiders en leidsters uit Leiden van harte wel kom in het verkeerslokaal. dat ge vestigd is in de Nieuwsteeg, in het gebouw van de voormalige Bank van Lening. CORRESPONDENTIE De briefschrijver betreffende Miss Mansfied deelt ons mede, dat hij zijn naam niet op de brief, maar op de achterzijde van de enveloppe heeft vermeld. Wij hadden dit niet opge- zijn er misschien 4 of 5 werkelijk de merkt. Onze verontschuldiging dus moeite waard. aan de heer C. v. D. HERMAN KREBBERS en Robert Weisz hebben gisteravond het eerste concert Van de Kunstkring ver zorgd. Het brengen van een Beetho ven programma bewijst, dat het be stuur van de Kunstkring zijn gehoor hoog aanslaat. Het grootste deel van de muziekliefhebbers bewondert Beethoven in zijn oeuvre. Van de drie vioolsonates op: 12 kreeg men de le donate in D gr. t. te horen, een waar kunstwerkje, elegant en zich uitend in een afgeronde ge- styleerde vorm. Trouw aan de tradi tie gaf de componist de leidende par tij aan 't klavier. Het samenspel tus sen de beide kunstenaars was perfect. Wederzijds alle ruimte latend zijn aandeel in de dialoog te laten horen. Een niet minder geliefd werk is de 5e Sonate in F gr. t. op: 24, de zoge naamde „Flüklingssonate". In opzet en bouw een prachtig kunstwerk met betekenisvolle the ma's, dat het stempel draagt van Beethovens persoonlijkheid. De re productie was fraai van toon en voor dracht; men spoorde elkaar weder zijds aan, in het handhaven van het peil. TEN SLOTTE de „Kreutzer Sonate" waarin de beide instrumenten zeer concerterend zijn behandeld. De ene mooie contrasterende frase volgt de ander op. Veel passagewerk, dat de sonate prachtig kleedt. De varia ties in het Andante biedt aan beide spelers gelegenheid hun virtuositeit te tonen, wat zij dan ook voortreffe lijk volbrachten; de climax werd op natuurlijke wijze bereikt. Het laatste deel de Finale met haar opgewekt hoofdthema, dartelt voort tot aan het einde toe. De vaart werd tweemaal onderbroken. Zo sluit de Sonate als zij begon brillant van uiterlijk en rijk van inhoud. Het samenspel was uit stekend (hoewel de piano af en toe domineerde) expressief van allure, onnodig te releveren, dat beide kun stenaars over een respectabele instru mentale techniek beschikken. Gron dig bereiden zij hun zaken voor en de instelling is op de muziek gericht. Het talrijke gehoor reageerde zeer er kentelijk. Als toegift: Adagio 6e So nate. A. J. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doktor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Over de homologiestructuur van enige typenvezelruimte" de heer A. J. H. M. van de Ven, geboren te Cadier en Keer en aldaar wonende. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doktor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „Geologie des Ida ou Zal (Maroc)" de heer G. de Koning, ge boren te Buitenzorg en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doktor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De Militair-Rechterlijke orga nisatie" de heer H. H. de Graaff, ge boren te Amsterdam en thans wonen de te Arnhem. De promotie ge- schiédde cum laude. Montesori-school viert feest. Vrijdagmorgen worden ouders, oud-leerlingen en belangstellenden in de gelegenheid gesteld zuster Verona, hoofd van de Montesori-school aan de Haarlemmerstraat geluk te wen sen met haar 25-jarige jubileum en het zilveren bestaansfeest van de school. Vandaag werd dit feest in de lering van personeel en kinderen ge- yierd. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12 tel 20018) DONDERDAG 2* OKTOBER. Leidse Smalfilmliga. Ledenverga dering. Smit Röntgen, Herengracht 34, 8 uur nam. Opening Verkeerslokaal, Nieuw steeg 8, 3 uur nam. K O. Nederlands Kamerorkest Solist Szymon Goldberg. Stadsgehoor zaal. 8 uur nam. Lissone Lindeman. Filmavond. Gro te Burcht, 8 uur narn. VRIJDAG, 25 OKI OBER. Leidse Commissie v. Intern. Sa menwerking. Herdenking dag der V.N. Filmlezing over Griekenland door Th. J C. van Hout, Aula Gym nasium, Fruinlaan. 8 uur nam. Leidse Assurantieclub. „Automati sering en Verzekering", prof. dr J. EngeÖried. ,,'t Gulden Vlies", 8 uur nam. ZATERDAG 26 OKTOBER. P. C. L.-Jubileumfeestavond, Stadsgehoorzaal, S uur nam. Speeltuinvereniging „Zuiderkwar tier". Jeugdcabaretmiddag. St. Anto- nicttclubhuis, 2.30 uur nam. ZONDAG 27 OKTOBER. Herwonnen Levenskracht. Grote Feestavond. Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. De films in de week van 1825 oktober zijn door de Kath: Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Mannen in het wit", strikt volwassenen. (Donderdag: „Fanfan la Tulipe", volwas senen). Lido: „De halfbloed van Saigon". 14 jaar. Luxor: „Geef me 'n kans", 18 jaar Trianon: „Strijd tegen verdovende middelen" 18 jaar. Rex: „Rit in de nacht", 14 jaar. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de Apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waarge nomen door: Apotheek Douza, Dou- zastraat 31, tel. 21313; Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel 20523: Apotheek Oegstgeest, Wilhel. minapark 8, Oegstgeest, tel. 26274. Bij het oversteken van de Nord- hornse straat te Denekamp is gister middag de driejarige Herman Krab be voor zijn ouderlijke woning tegen een passerende vrachtauto gelopen. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij na enkele ogenblikken ter plaatse overleed. gadering door de heer J. Spijker uit gebracht over de lustrumherdenking van de Ned. Bond van Philatelisten ter gelegenheid van haar 50-jarig be staan, gaf 'n duidelijk overzicht van de plannen daar besproken. Als re sultaat bleek dat, na uitvoerige be spreking, de overgrote meerderheid van de aanwezigen de mening was toegedaan de organisatie van de vie ring aan het Bondsbestuur over te laten, mits dit van het tentoonstel lingsidee afstapte. Er zal een jubi leumnummer van het „Maandblad" verschijnen. Voor de festiviteiten kan de Bond tot een maximum van 5000,uitgeven, terwijl voor het jubileumnummer een bedrag van max. 10.000,kan worden besteed. Voor de Leidse afdeling welke in 1960 haar 20-jarig lustrum hoopt te herdenken en Waarvoor plannen moeten worden overwogen en be sproken op welke wijze dit dient te geschieden, kwamen na een inlei ding van de voorz. de tongen los. Van verschillende zijden werden sug gesties gedaan, o.a. of het wenselijk zou zijn om bij de herdenking een tentoonstelling te doen houden; of in Leiden voldoende ruimte zou zijn een tentoonstelling onder te brengen. Een definitief besluit kon daardoor nog niet genomen worden. Daarom werd besloten het bestuur, aange vuld met enige deskundigen op ten- toonstellingsgebied in overweging te geven, aan de hand van de verschil lende opmerkingen de lustrumvie ring in een nader omlijnd plan op de volgende vergadei'ing voor te leggen. Aldus werd doorde aanwezigen goedgekeurd. De voorz. dankte allen voor de prettige wijze waarop een en ander werd behandeld en hoopte dat nu een voorstel in een volgende bijeenkomst aan de vergadering kan worden overlegd. Burgrerl'ike Stand Geboren: Rinke d. v. A. van Dors- sen en M. E. Vet. Johnny z. v. G. P. Vogelenzang en J. C. Blok. Johannes Nicolaas z. v. K. Siere en P. M. Ca- rels. Marijke, d. van W. van Erkel en I Bavelaar. Jan z. v. W. van Erkel en I. Bavelaar. Evert Jan z. v. G. J. A. Haast en J. Wouters. Dominicus Savio z. v. H. J. Goosen en S. W. Kershof. Overleden: J. A. van Vliet 71 j. man. M. den Hertog 83 j. echtgenote van P. Flanderhijn. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur) Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten C alsnog een exemplaar te doen toekomen Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 24 October 1857. Advertentie: De Ondergetekende de betrekking van Voetbode naar de Beide Katwyken van zijn waardigen Vader over genomen hebbende, beveelt zich in het vertrouwen van zijn Begunstigers aan, zowel binnen als buiten de Stad, belovende niets te zullen verzuimen om zich het vertrouwen, door zijnen Vader zoo ruimschoots genoten, waardig te zullen maken. Ni colaas van der Kamp, Oude Rijn, over het Invalidenhuis. KUNSTMAAN VANDA^I WAAR SCHIJNLIJK WEEli TE ZIEN. Naar de sterrenwacht te Utrecht ons mededeelt zal de raket van de kunstmaan waarschijnlijk te zien zijn vandaag tussen 18.3" uur en 18.44 uur laag in het zuid-oosten. Hij verschijnt veer tussen 22.10 en 22.20 hoog in het noord-westen. In beide gevallen verplaatst hij zich van zuid-west naar noord-oost. Morgen kan de raket in dezelfde richtingen verwacht worden, resp. tussen 18.15 en 18.25 uur en daarna tussen 19.50 en 20.00 uur. De kunstm xan zelf is al leen met een kijkertje te zien. NOOTDORP EN HET PLAN REIJENS. Burgemeester en wethouders van Nootdorp zullen in de maandagavond a.s. te houden raadsvergadering een verklaring afleggen oyer het plan- Reijens tot uitbreiding van Pijnacker. TWEE DODELIJKE GEVALLEN VAN A-GRIEP IN ALKMAAR. In Alkmaar zijn wederom twee ge- van de A-griep. Totaal zijn in Alk loop geconstateerd. Gisteren over leed in het St. Elisabeth-ziekenhuis de 43-jarige mevr. J. W. S., moeder van zes kinderen en in het centraal ziekenhuis overleed de 55-jarige heer J. S. uit Koedijk eveneens tengevolge van de A-eriep. Totaal zijn in Alk maar nu vier personen aan complica ties van de A-griep overleden. UIT DE OMGEVING Gemeenteraad Oegstgeest Gisterenavond kwam de raad van de gemeente Oegstgeest onder voor zitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff in openbare vergadering bijeen. Afwezig was, wegens ziekte de heer Kerckhoff. Het nieuwe benoem de raadslid, de heer J. S. van Mar- neren, (vacature mevr. Kramers) werd door aflegging van de vereiste eden in zijn functie geïnstalleerd. De notulen der vorige vergade ring werden na een drietal opmer kingen door mevr. Smits-Witvleet goedgekeurd. In de commissie voor het georganiseerd overleg in ver band met het bedanken van mevr. Kramer, weer de vergadering aan de heer van Marmeren. De heer G. A. de Graaf heeft, in strijd met de huurovereenkomst, op het terrein van de vuilnisstortplaats een nertzfokkerij opgericht. Ondanks gedane aanmaning is hij tot heden weigerachtig gebleven deze te ver wijderen. B. en W. stellen voor rechts-maatregelen te nemen en de Raad gaf daartoe het College toe stemming. Dr. A. Sunier heeft verzocht ach ter zijn perceel een strook grond behorende aan de gemeente, te mo gen kopen met de bedoeling deze bij zijn tuin te voegen. De strook grond heeft een oppervlakte van plsm. 130 m2 en maakt dus deel uit van de vroegere zhndsloot. B. en W. stel len voor deze strook, die voor de ge meente niet van belang is, te verko pen voor 250. Aldus wordt besloten, voorstel in zake de aankoop van de grond aan de Hofdijck van P. J. Molenkamp werd zonder bespreking goedgekeurd. Voorstel van B. en W. inzake het beroepschrift van Gebr. van der Armele tegen de weigering tot ver- leninig van een tijdelijke vergun ning voor de bouw van een garage. De commissie van openbare wer ken heeft in overweging gegeven, de beslissing opnieuw met 30 dagen te verdagen. De gemachtigde van de firma v. d. Armele zou het echter aldus B. en W., zeer op prijs stellen dat het beroep nu wordt behandeld. B. en W. stellen voor het beroep af te wijzen. Mr Bergmeijer acht de destijds gevallen beslissing volko men juist en zou het verzoek willen afwijzen op de twee gronden, in 't ontwerp raadsbesluit genoemd. De raad ging hiermede accoord. Een voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbesluit ontmoette be zwaren bij de heer Blansjaar. Het werd echter toch aangenomen met aantekening dat de heer Blansjaar er tegen was. Medewerking werd nog verleend voor het aanschaffen van ontwikke- lings-materiaal ten behoeve van de Montessori-kleuterschool. Corptabiliteitsbesluiten werden zonder commentaar aangenomen, en de rondvraag leverde niets belang rijks op. Hierna ging de raad in comité-generaal. LEIDERDORP Verkoop van gronden in complex V van het orondbedrijf. Aangezien in het voorjaar van 1958 ook de ver binding met de Ericalaan tot stand zal komen, waardoor het gehele com plex zal worden ontsloten, kunnen ook de gronden langs de Mauritssin- gel spoedig worden bebouwd. Daar de ontwikkeling van complex V naar de mening van B. en W. in stex'ke mate zal worden beïnvloed door de ligging ten opzichte van de in aanleg-zijnde rijksweg 4a, heeft 't college gemeend reeds nu een becijfering te moeten opzetten van de kosten van het bouw- rijpmaken van het gehele complex, zo spoedig mogelijk te moeten door gaan met het bouwrijpmaken van het restant en alle gronden succes sievelijk te verkopen. Dit voorstel zal de raad vrijdag te behandelen krij gen. Raadsagenda. De raad van Lei derdorp die vrijdag a.s. des avonds om 8 uur bijeenkomt zal daar o.a. be handelen: voorstel inzake de verdere verkoop van bouwgrond gelegen in complex V van het grondbedrijf; voorstel tot medewerkirg voor de stichting van eeh R.K. Kleuterschool; aanbieding gemeente- en bedrijfsbe- groting voor 1953; benoeming begro tingscommissie; voorstel inzake be zoldiging van secretaris en gemeente ontvanger; voorstel verpachting van het pachtrecht van Je zandput in de Kalkpolder; voorstel inzake het ver richten van achterstallig onderhoud aan de woningen in het Van Leeu wenpark; voorstel inzake het aan gaan van een kasgeldlening. Stichting van R.K. Kleuterschool. Het kerkbestuur var de pax'ochie Meerburg heeft aan de raad van Lei derdorp een verzoek gericht om me dewerking voor het stichten van een school voor kleuteronderwijs. In afwachting van de bouw vhn een kleuterschool zullen leerlingen voorlopig wor Ier ondergebracht in één der lokalen van de R.K. School aan de Ericalaan. Indien in een ge meente, welke niet een of meer open bare kleuterscholen in stand houdt, een aanvrage tot stichting van een bijzondere kleuterschool wordt ge daan, dan beslist de gemeenteraad, volgens art. 53 der onderwijswet, bij het besluit op het verzoek om mede werking van de bijzondere school voor kleuteronderwijs, omtrent de vraag of tot oprichting van een open bare kleuterschool zal worden over gegaan. In verband met deze bepa ling merken b. er w. op dat er in de gemeente thans 3 bijzondere scholen zijn, t.w. één aan de M. P. Splinter laan, één aan de Hoofdstraat en één aan de Willem Vronkenlaan. De twee eerste zijn christelijke de laatste is een neutrale school. Daar tot nog toe geen verzoek werd ingediend voor he* stichten van ^en openbare kleu terschool zijn b. en w. van mening dat daaraan geen behoefte bestaat en stellen daarom iroor d. gevraagde medewerking te "erlenen en niet over te gaan tot stichting van een openbare kleuterschool. Marktberichten GOUDA. 24 oktober, kaas Aan gevoerd 124 partijen kaas. Eerste kwaliteit per kg. ƒ2.292.33, tweede kwaliteit 2.252.28. Extra kwaliteit 2.342.69. Handel stug. WOERDEN. 23 oktober. Najaars- markt. Aanvoer 765 runderen. Guste dieren 525 tot 850 gulden. In het voorjaar kalvende koeien 650 tot 900 gulden. Kalfstiex-en 400 tot 700 gulden. Beste kwaliteit boven note' ring, handel matig.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2