S)e &2iclóe(2owYa/tit Franse mode-ontwerper Christian Dior overleden Boedapest herdacht gisteren An^™^l<'j;'[an oktoberrevolutie in stilte Herinnering in stilte In het buitenland gaf men wel uiting aan z'n gevoelens Achter het IJzeren Gordijn werd gezwegen Amerikaanse hulp aan Joego-Slavië opgeschort DE SPANNING TUSSEN TURKIJE EN SYRIË Burgemeester van Warmond voorzitter Kon. Ned. Mij. voor Tuinb. en Plantkunde Britse Viscount neergestort New Yorkse beurs steeg Tamelijk zacht KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 OKTOBER 1957 49stc JAARGANG No. 14242 Directeur: C M. v. HAMERSVELJD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Eén uur duisternis De bevolking van Boedapest heeft de Hongaarse opstand, die een jaar geleden uitbrak, gisteren in stille her dacht. Demonstraties of optreden van de gewapende macht zijn niet ge meld. Straatlantaarns vormden gister avond nagenoeg de enige verlichting in Boedapest. Fluisterend was het sonsigne doorgegeven, tussen 7 en 8 uur in de woninen alle lichten te do ven. Dit was kennelijk het antwoord op het door de regering uitgevaardig de verbod kaarsen voor de ramen te plaatsen. De kerken vulden zich 's avonds met duizenden die een avondmis voor de gevallenen bijwoonden. Met uit zondering van de omgeving der ker ken, was Boedapest een dode stad Overdag was het leven zijn gewone gang gegaan. Maar gisteravond, op een uur dat de restaurants, café's en koffiehuizen anders druk bezocht worden, waren deze etablissementen vrijwel leeg. IN HET BUITENLAND. Was Boedapest verplicht te zwij gen, in verschillende landen is de* Hongaarse oktoberrevolutie wel her dacht. In talrijke steden zoals Londen, Washington, Bern, Wenen, werden betogingen gehouden om uiting te geven aan gevoelens van verbonden heid met het Hongaarse volk. In Bern poogden tweehonderd Hongaar se vluchtelingen tevergeefs het Hon gaarse gezantschapsgebouw te bestor men. Zjj wierpen stenen naar het ge bouw, maar werden door de politie verspreid. In de omgeving van de Sowjet- Hongaar aangehouden, die een Mo lotovcocktail in zijn bezit had. In Parijs hebben circa 250 Hon gaarse vluchtelingen en voormalige leden van het Franse vreemdelin genlegioen een mars gehouden langs de Champs Elysées. Hun vertegen woordigers legden een krans bij het graf van de Onbekende Soldaat. In verscheidene Westduitse bladen verschenen berichten over de hui dige toestand in Boedapest en verha len over de toestand, die het vorig jaar in Boedapest bestond, waarvan er enkelen door Hongaarse vluchte lingen geschreven waren. Het Witte Huis gaf in Washington een korte verklaring uit, waarin hul de werd gebracht aan „de voorbeel dige moed" van het Hongaarse volk. De door de communisten gecon troleerde Zuid-Slavische pers maakte geen melding van de Hongaarse op stand. Zoals bekend is sympathiseer de de Zuid-Slavische pers het vorig jaar met de verzetsstrijders, hetgeen aanleiding gaf tot heftige protesten van Russische zijde. Ook de Poolse bladen maakten geen melding van de oktoberrevolu tie. In Rusland zwegen radio-Moskou en Tass in alle talen. HONGAARSE HUMOR. De correspondent van het A F. P. weet uit Boedapest te melden, dat de Hongaren ondanks alles hun humor nog niet hebben verloren. Een van zijn Hongaarse vrienden vroeg hem of hij het 'laatste nieuws al gehoord had. Welk nieuws? De Spoetnik is in de Ver. Staten geland. En wat heeft ze daar dan ge daan? Ze heeft asiel gevraagd, aldus de Hongaar. De Britse Labourpartij heeft gis teren aan partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie medegedeeld, dat zij niet bereid is „met enige communis tische partij tot een gezamenlijk op treden over te gaan". Kroestsjef had, zoals men zich herinneren zal, in een brief aangedrongen op samenwer king met de communisten inzake het Midden-Oosten. De Westduitse socialisten hebben Kroestsjef geantwoord dat zij gaarne bereid zijn, steun te verlenen aan alle vreedzame pogingen die erop ge richt zijn de mensen het recht te ge ven hun eigen beslissingen te ne men, namelijk door vrije verkiezin gen. De Westduitse sociaal-democrati sche partij heeft Kroestsjef in ant woord op diens recente brief aange spoord zich bij andere mogendheden te scharen in het zoeken van een op lossing voor het Midden-Oosten. Welke kant gaat Tito uit? Gisteren is te Washington verno men, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles zou hebben besloten de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië grotendeels op te schorten, dat i.v.m. de Zuidslavi- sche erkenning van het Oostduitse communistische bewind. Deze opschorting zou betrekking hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse militaire hulpverlening Bemiddeling afgewezen De Syrische regering heeft het be middelingsaanbod van koning Saoed ambassade te Washington werd een van Saoedi-Arabië ten aanzien van In een te Utrecht gehouden beslo ten algemene vergadering van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde is tot voorzitter gekozen jhr mr L. M. E. von Fisenne, burgemeester van Warmond. Jhr von Fisenne is in 1911 geboren. Hij is onder meer werkzaam geweest op de gemeentesecretarie te Rijswijk en was advocaat te Den Haag. In 1946 werd hij tot burgemeester van Warmond benoemd. Hij is hoogheem raad van het Hoogheemraadschap Rijnland, hoofdingeland van het wa. terschap Haarlemmermeerpolder, lid van de kamer van de binnenvisserij, ridder van de souvereine Orde van Malta, balije Nederland. Hij bekleedt bovendien tal van functies in Zuid hollandse provinciale organisaties. De verkiezing van de nieuwe voor zitter werd noodzakelijk omdat de heer D. M. M. d' Hangest baron d'Yvoy van Mijdrecht, burgemeester van Roosendaal (Gld.), zich terug trok als voorzitter. Baron d' Yvoy van Mijdrecht is tijdens de vergadering benoemd tot erelid van het hoofd bestuur. Hem werd voorts voor zijn verdiensten de Van Pallandt-pla- quette overhandigd. de spaning tussen Syrië en Turkije definitief van de hand gewezen er- is vastbesloten haar klacht tegen Turkije in de V. N. te handhaven. Volgens radio-Cairo zou de Syrische minister van buitenlandse zaken deze mededeling woensdagavond aan alle Syrische diplomatieke vertegenwoor digers in het buitenland hebben toe gezonden. In welingelichte westelijke kringen van de V. N. verluidt, dat het aantal voorstanders van een plan om secre taris-generaal Hammarskjoeld te be lasten met een onderzoek in het Sy- risch-Turkse grensgebied, toeneemt Dit zou beschouwd worden als een betere oplossing dan het zenden van een commissie, gezien de moeilijk heden, welke de samenstelling hier van met zich mee kan brengen. De Russische onderminister van Defensie, maarschalk Konstantin Ro- kossowsky, is benoemd tot opper bevelhebber van de sowjettroepen aan de Turkse grens. Rokossowsky is Pool van geboorte, maar werd na de communistische revolutie van 1917 Russisch staats burger. Tijdens de tweede wereld oorlog was hij een van Ruslands hoogste bevelhebbers. Daarna is hij onder meer zeven jaar lang minister van Defensie en opperbevelhebber van het leger van Polen geweest Ten gevolge van Gomoelka's .democrati sering" werd hij van deze functie ontheven. In november jL volgde zijn benoeming tot plaatsvervangend mi nister van Defensie van de Sowjet- Unie. waaronder inbegrepen de levering van straaljagers. Zij zou ook gelden voor de onder handelingen, die te Belgrado zouden worden gevoerd over de Amerikaanse economische steun aan Zuid-Slavië gedurende het lopende Amerikaanse begrotingsjaar. De V. S. zouden wel onderdelen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering zou ter zake reeds met West-Europese rege ringen, en met name met de Britse autoriteiten overleg hebben gepleegd. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken legt men er de nadruk op. dat deze beslissing thans wel noodzakelijk wordt geacht^ doch dat zij geenszins onherroepelijk is. „Het gaat er thans om te zien welke richting Tito gaat volgen: wil hij samenwerking met het westen, of gaat hij in het Russi sche kielzog varen?", aldus een in deze kringen vernomen commentaar. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft bevestigd dat de Verenigde Staten bezig zijn met een herwaardering van hun economi sche en militaire hulpverlening aan Zuid-Slavië. „gezien in het licht de jongste ontwikkelingen". Raket voor Amerika's kunstmaan Een raket van het type Vanguard, die ontworpen is om een Amerikaan se kunstmaan te lanceren, is gisteren te Cape Canaveral in Florida met succes afgeschoten. De Amerikaanse marine heeft later bekend gemaakt, dat het eerste deel van de drietapsraket de „Vanguard" het tot een hoogte van 170 kilometer heeft gebracht. De rest is 530 kilo meter van de kust van Florida in zee terechtgekomen. Een woordvoerder noemde de proef „buitengewoon geslaagd". Op het proefterrein te Cape Cana veral beschouwde men de officiële mededeling omtrent de proef als zeer bescheiden. Het was n.l. de bedoe ling geweest het apparaat tot een hoogte van slechts zestig tot 65 km te brengen, maar in de practijk had het een hoogte van 170 km bereikt. Bovendien had het na 140 seconden te zijn aangedreven een snelheid van 6.800 km gehad, terwijl men volgens de meest optimistische schattingen op 6.000 km had gerekend. Daarom noemt men de proef een opmerkelijk succes. 2).e Zuidp.oxtt middelpunt tmn de uxtKetd De laatste „lijn" Christian Dior, de beroemde Fran se mode-ontwerper, is in de nacht van woensdag op donderdag in een hotel te Montecatini overleden. Hij was enige dagen geleden naar deze Noord-Italiaanse badplaats ge komen om rust te nemen. Dior overleed volkomen onver wacht aan een hartaanval. Voordat hij stierf ontving hij nog de laatste H.H. Sacramenten. Hij was 52 jaar. Christian Dior, die op 21 januari 1905 te Granville in Normandië was geboren, was reeds op middelbare leeftijd toen hij plotseling in 1947 in de Parijse modewereld op het eerste plan kwam door het scheppen van de „New Look", die een einde bete kende van de gedwongen soberheid in de mode gedurende de oorlogsja ren. Sindsdien had hij de verstokte vrijgezel in de wereld van de da mesmode een gezag, zoals slechts Het Zuidpoolgebied staat in het teken van onderzoek en er worden di verse voorbereidingen getroffen voor de komende poolzomer. Gecontrac teerd door de Amerikaanse marine, gaat de stratokruiser „America" van de P.A.A. de eerste commerciële vlucht over de Zuidpool maken. De „Com monwealth Transarctic Expedition" onder leiding van dr. Vivian Fuchs gaat trachten de Zuidpool te bereiken. Dr. Fuchs hoopt de ruim 2700 km. lange reis naar de Zuidpool en terug in vier maanden te maken. Boven: de stratokruiser „America" op het ijsvliegveld van Mc Murdo Sound in af wachting van de stewardess, de eerste, die een tocht over de Zuidpool gaat maken. Onder: de bekende Nieuwzeelandse alpinist sir Edmund Hilary (midden), vice-admiraal George Dufek en commander John Mirabito, beide van de Amerikaanse marine, die voedseldepots aan gaan leggen voor dr. Fuchs en zijn mannen, eveneens in de omgeving van Mc Murdo Sound nabij de Scott basis in het Zuidpoolgebied. Een Viscount vliegtuig van de Bri tish European Airways is gister avond tijdens een landing op het vliegveld van Belfast neergestort. De zeven inzittenden kwamen om het leven. Dit is het eerste ongeluk waarbij een turboprop Viscount 800 is be trokken. Het ongeluk is hoogstwaar- iweer schynlyk te wijten aan een foutief uitgevoerde blind-landing. weinige ontwerpers dat vóór hem hadden gehad. De ,New Look" werd gevolgd door de „Tulplijn" en een reeks andere lijnen, genoemd naar de letters van het alfabet zoals de „Y"-, de „X"-, de „H"- en de „A"- lijn. Vorig jaar lanceerde Dior de „Pijllijn"'. Geleidelijk strekte Dior zijn activiteit ook uit tot accessoires, die hij belangrijk achtte, zoals juwe len, kousen, handschoenen en par fums. Vorige maand werden te Lon den de eerste door hem ontworpen schoenen getoond. De ontwerper had met zyn betrek kelijk korte, gezette gestalte, kale hoofd en donkere costuums met stem mige dassen meer het voorkomen van een bankier en hij had ook zeker de capaciteiten voor een dergelijk be roep. Hjj was n.l. een goed zaken man. Te Parijs bewoonde Dior een groot berenhuis, waarin zijn lievelingskleu ren wijnrood en groen de bo ventoon voerden en talrijke antiqui teiten. waaronder een zilveren bad, een plaats hadden gekregen. De effectenmarkt in New York heeft gisteren haar grootste hausse sedert 28 jaar beleefd. Uit alle delen van het land werd VVallstreet door kooporders overstroomd en de slot- koersen vertoonden voor toonaange vende fondsen stijgingen, die varieer den van een tot tien dollar per aan deel. Dit was de grootste dagelijkse koersstijging sedert 12 november 1929, toen de gemiddelde koersstij ging 9.10 dollar per aandeel bedroeg. Volgens makelaars is de koopgolf gedeeltelijk toe te schrijven aan een herstel van het vertrouwen als re sultaat van het voornemen van pre sident Eisenhower in de komende weken in verscheidene delen van het land redevoeringen te houden om het geloof der Amerikanen in de binnen landse economie te versterken. Deze makelaars menen echter ook, dat het tijdstip van een technische reactie gekomen was. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ ZACHT Zwaar bewolkt met vannacht en morgenochtend op vele plaat- sen mist en tijdelijk enige mot- regen. Weinig wind en ongeveer i dezelfde temperaturen als van- Woensdagavond drong zachte oceaanlucht met veel bewolking ons land binnen. Dit ging met wat regen of motregen gepaard. Aan de kust werd de grens van harde wind over schreden. Boven de Britse eilanden nadert een rug van hoge luchtdruk, waardoor de zuidwestelijke stroming gedurende korte tijd minder sterk wordt. Een kleine storing ten westen van Ierland wordt met een krachtig windveld van een nieuwe depressie bij IJsland in de richting van Noord - Engeland gevoerd. Dit heeft tot ge volg, dat de zachte oceaanlucht in on ze omgeving blijft en de regenkan sen weer toenemen. Hoogwaterstanden 25 Okt. vjti. 4.25; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 9 c OSLO licht bew. 9 KOPENHAGEN zwaar bew. 10 ABERDEEN onbew. 15 LONDEN zwaar bew. 13 AMSTERDAM geheel bew. 11 LUXEMBURG motregen 7 PARIJS motregen 12 BORDEAUX mist 15 GRENOBLE onbew. 10 NICE licht bew. 16 BERLIJN regen 11 FRANKFORT geheel bew. 12 MüNCHEN licht bew. 7 ZURICH mist 10 GENèVE onbew. 11 LOCARNO onbew. 16 ROME licht bew. 20 AJACCIO onbew. 17 MALLORCA licht bew. WENEN zwaar bew. 11 INNSBRUCK mist 8 Korreltje Gematigdheid en bescheidenheid zijn de beste manier van leven. Plautus.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1